Jump to content

NOVA 5G


p_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 ώρα πριν, TakeOverNet said:

Εννοείς οτι τόσο καιρό νοικιάζει από τους άλλους 2 για το Αθήνα Θεσσαλονίκη;;;;;;;

Εννοώ ότι σε λίγο καιρό θα έχει τις διπλάσιες γραμμές από την συνεργάτιδα στην πόλη...

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, marios239 said:

Παραλία Κατερίνης, εξωτερικός χώρος. Δυστυχώς τα πάει παρόμοια με την Vodafone. Τουλάχιστον έχει καλύτερο upload.

Screenshot_2024-07-04-22-51-18-696_com.google.android_apps_maps.thumb.jpg.69a20b18b5bf7010543e254c185681f8.jpgScreenshot_2024-07-04-22-50-57-167_cz.mroczis.netmonster.thumb.jpg.a1b68437bbb8bcf366b523ca0ed20413.jpgScreenshot_2024-07-04-22-52-48-796_org.zwanoo.android.speedtest-edit.thumb.jpg.8ccf04cb7cc21f49baad1d043664e150.jpg

Τα ίδια που πήγα και εγώ μια Κυριακή πρωί προς το Almyra. 
Γενικα δουλεύει 4G/5G ανάλογα την ώρα, πάντως σε σχέση με Cosmote τα πάει καλύτερα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Εννοώ ότι σε λίγο καιρό θα έχει τις διπλάσιες γραμμές από την συνεργάτιδα στην πόλη...

Μιλάς για Αθήνα - Θεσσαλονίκη. Τι ακριβώς διπλάσιο θα έχει και που; Επισης θεωρείς congested το backbone της Nova ώστε η νεα προσθήκη θα την ωφελήσει;

 

Επισης αν δεν κάνω λάθος, η ανακοίνωση που έβγαλε η United λέει ξεκάθαρα ότι η νεα διασύνδεση θα εκμεταλλεύεται από το Wholesale της United (του ομίλου και όχι της Ελλάδας). Συνεπώς προς τι η τόση χαρά;

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, TakeOverNet said:

Μιλάς για Αθήνα - Θεσσαλονίκη. Τι ακριβώς διπλάσιο θα έχει και που; Επισης θεωρείς congested το backbone της Nova ώστε η νεα προσθήκη θα την ωφελήσει;

 

Επισης αν δεν κάνω λάθος, η ανακοίνωση που έβγαλε η United λέει ξεκάθαρα ότι η νεα διασύνδεση θα εκμεταλλεύεται από το Wholesale της United (του ομίλου και όχι της Ελλάδας). Συνεπώς προς τι η τόση χαρά;

https://nova.gr/etairia/deltia-typou/h-united-fiber-thygatrikh-ths-united-group-syndeei-thn-a8hna-me-thn-thessalonikh-me-emporikh-ekmetalleush-apo-thn-ugi

Φυσικά οφελείται η χώρα μας από αυτό καθώς ενισχύονται επεκτείνονται υποδομές που θα χρησιμοποιηθούν και για την κινητή. Δεν καταλαβαίνω το σχόλιο σου αυτό;; Πρέπει να είσαι χαρούμενος που ένας πάροχος τρέχει έργα ζωτικής σημασίας για το ψηφιακό μετασχηματισμό της Ελλάδας και θα οφεληθούμε οι συνδρομητές της από αυτό. Μακάρι να ακολουθήσουν και άλλοι που κρατούν σιγή ιχθύος και βρίσκονται προσωρινά στην 2η θέση στη κινητή, δίχως να δίνουν τα απαραίτητα κεφάλαια για την ικανοποίηση των πελατών τους δημιουργώντας τις απαραίτητες υποδομές για την θέση που βρίσκονται.

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Chrischal1908 said:

https://nova.gr/etairia/deltia-typou/h-united-fiber-thygatrikh-ths-united-group-syndeei-thn-a8hna-me-thn-thessalonikh-me-emporikh-ekmetalleush-apo-thn-ugi

Φυσικά οφελείται η χώρα μας από αυτό καθώς ενισχύονται επεκτείνονται υποδομές που θα χρησιμοποιηθούν και για την κινητή. Δεν καταλαβαίνω το σχόλιο σου αυτό;; Πρέπει να είσαι χαρούμενος που ένας πάροχος τρέχει έργα ζωτικής σημασίας για το ψηφιακό μετασχηματισμό της Ελλάδας και θα οφεληθούμε οι συνδρομητές της από αυτό. Μακάρι να ακολουθήσουν και άλλοι που κρατούν σιγή ιχθύος και βρίσκονται προσωρινά στην 2η θέση στη κινητή, δίχως να δίνουν τα απαραίτητα κεφάλαια για την ικανοποίηση των πελατών τους δημιουργώντας τις απαραίτητες υποδομές για την θέση που βρίσκονται.

Όταν το ψευτο5G της nova σε όλο τον Πειραιά ακόμα και κάτω από κεραίες δεν ξεπερνά τα 50 με 80 mbps ενώ στα ίδια σημεία η εταιρεία που λες ότι προσωρινά είναι στη δεύτερη θέση έχει είτε N1 πάντα με 100+ mbps είτε N78 500 Mbps μάλλον κάποια άλλη δεν επενδύει. Επίσης η εξυπηρέτηση ο θεός να την κάνει της nova είναι ΑΠΕΙΡΩΣ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ από της Vf. Προσπαθώ να φύγω από τη nova λόγω ενός προβλήματος με τον λογαριασμό που δεν μπορούν να μου λύσουν εδώ και 10 μήνες. Ας είμαστε ρεαλιστές. Η nova πάσχει σε ταχύτητες 5G και είναι και 5% πίσω σε κάλυψη της χώρας από τη συνεργάτιδα 

Εξω από τον Σκλαβενίτη του Κερατσινίου 

IMG_2940.png

Στο ίδιο σημείο Vf και nova

 

 

IMG_2943.png

IMG_2946.png

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Gv2008 said:

Όταν το ψευτο5G της nova σε όλο τον Πειραιά ακόμα και κάτω από κεραίες δεν ξεπερνά τα 50 με 80 mbps ενώ στα ίδια σημεία η εταιρεία που λες ότι προσωρινά είναι στη δεύτερη θέση έχει είτε N1 πάντα με 100+ mbps είτε N78 500 Mbps μάλλον κάποια άλλη δεν επενδύει. Επίσης η εξυπηρέτηση ο θεός να την κάνει της nova είναι ΑΠΕΙΡΩΣ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ από της Vf. Προσπαθώ να φύγω από τη nova λόγω ενός προβλήματος με τον λογαριασμό που δεν μπορούν να μου λύσουν εδώ και 10 μήνες. Ας είμαστε ρεαλιστές. Η nova πάσχει σε ταχύτητες 5G και είναι και 5% πίσω σε κάλυψη της χώρας από τη συνεργάτιδα 

Εξω από τον Σκλαβενίτη του Κερατσινίου 

IMG_2940.png

Η σχεδίαση και η ανάπτυξη του δικτύου είναι διαφορετική μεταξύ των συνεργάτιδων! Επίσης η κόκκινη ολοκληρώνει το πλάνο της όσο αναφορά τα δίκτυα, αυτό έλειπε. Ο Πειραιάς είναι κόκκινος γενικά!💪 Το 5% είναι μικρή διαφορά θα εξαλειφθεί σε 1 χρόνο! Δυστυχώς το ΕΔΩ και ΤΩΡΑ που κάποιοι επιθυμείτε δεν μπορεί να συμβεί σχετικά με την ανάπτυξη των υποδομών. Δυστυχώς πρέπει να αναμένουμε κι'αλλο!

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrischal1908 said:

Η σχεδίαση και η ανάπτυξη του δικτύου είναι διαφορετική μεταξύ των συνεργάτιδων! Επίσης η κόκκινη ολοκληρώνει το πλάνο της όσο αναφορά τα δίκτυα αυτό έλειπε. Το 5% είναι μικρή διαφορά που δεν θα υπάρχει σε 1 χρόνο από σήμερα! Δυστυχώς το εδώ και τώρα που κάποιοι επιθυμείται δεν μπορεί να συμβεί σχετικά με την ανάπτυξη των υποδομών. Δυστυχώς πρέπει να αναμένουμε κι'αλλο!

Δες και τις δύο μετρήσεις που ανέβασα μόλις αλλά ανέβηκαν στο προηγούμενο ποστ. Όσον αφορά την εξυπηρέτηση που έγραψα, το απόγευμα που θα πάω στο σπίτι μου θα γράψω όλη την ταλαιπωρία με τη nova από τον Σεπτέμβριο του 2023 μέχρι και σήμερα στο αντίστοιχο νήμα 

Επίσης εγώ δεν είμαι διατεθειμένος να τσακώνομαι κάθε μήνα με τη nova στα τηλέφωνα και να μην έχω και σήμα για να κάνω τη δουλειά μου 

Ακόμα ένα Speedtest με full σήμα 

 

IMG_2948.png

IMG_2949.png

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Gv2008 said:

Δες και τις δύο μετρήσεις που ανέβασα μόλις αλλά ανέβηκαν στο προηγούμενο ποστ. Όσον αφορά την εξυπηρέτηση που έγραψα, το απόγευμα που θα πάω στο σπίτι μου θα γράψω όλη την ταλαιπωρία με τη nova από τον Σεπτέμβριο του 2023 μέχρι και σήμερα στο αντίστοιχο νήμα 

Επίσης εγώ δεν είμαι διατεθειμένος να τσακώνομαι κάθε μήνα με τη nova στα τηλέφωνα και να μην έχω και σήμα για να κάνω τη δουλειά μου 

Ακόμα ένα Speedtest με full σήμα 

 

IMG_2948.png

IMG_2949.png

Καλημέρα 

Σε ποια συχνότητα είστε συνδεδεμένος 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Harry636 said:

Καλημέρα 

Σε ποια συχνότητα είστε συνδεδεμένος 

Ευχαριστώ 

Είτε σε B3 είτε σε B20. Με B7 πάει καλύτερα αλλά είναι πολύ περιορισμένη και σπάνια η κάλυψή της. Από 5G πάντα είμαι σε N1 ενώ σε N78 συνδέομαι σπάνια. Δεν μπορεί όμως στο Πασαλιμανι να έχει 5G 30 Mbps και ο ανταγωνισμός έχει Gbit

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Gv2008 said:

Είτε σε B3 είτε σε B20. Με B7 πάει καλύτερα αλλά είναι πολύ περιορισμένη και σπάνια η κάλυψή της. Από 5G πάντα είμαι σε N1 ενώ σε N78 συνδέομαι σπάνια. Δεν μπορεί όμως στο Πασαλιμανι να έχει 5G 30 Mbps και ο ανταγωνισμός έχει Gbit

Ξανά καλημέρα 
Κοιτάτε ποιες συχνότητες βγάζει  διαθέσιμες 

Στης ρυθμίσεις του κινητού 

Ευχαριστώ 


 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Harry636 said:

Ξανά καλημέρα 
Κοιτάτε ποιες συχνότητες βγάζει  διαθέσιμες 

Στης ρυθμίσεις του κινητού 

Ευχαριστώ 


 

 

 

Τι εννοείτε;

5G full σήμα στα Πευκάκια στους Αγιους

 

IMG_2963.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Gv2008 said:

Τι εννοείτε;

5G full σήμα στα Πευκάκια στους Αγιους

 

IMG_2963.png

Καλησπέρα 

Από ότι αντιλαμβάνομαι έχετε iPhone 

πατήστε το τηλέφωνο και καλέστε το νούμερο 

*3001#12345#* και καλέστε το 

θα βγάλει της πληροφορίες σύνδεσης όπως σήμα συχνότητας κλπ

οπως είχαμε στο fm πχ 104 η 99

Έτσι είναι και τα κινητά έχουν διάφορες συχνότητες είναι η εξής στην ελλαδα

B 78 (3500 MHz )

b7 2600mhz

b1 2100 MHz 

b3 1800 mhz

b8 900 MHz 

b20 800 mhz

b28 700 MHz 

όσο ποιο μεγάλη η συχνότητα τόσο καλύτερα 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Harry636 said:

Καλησπέρα 

Από ότι αντιλαμβάνομαι έχετε iPhone 

πατήστε το τηλέφωνο και καλέστε το νούμερο 

*3001#12345#* και καλέστε το 

θα βγάλει της πληροφορίες σύνδεσης όπως σήμα συχνότητας κλπ

οπως είχαμε στο fm πχ 104 η 99

Έτσι είναι και τα κινητά έχουν διάφορες συχνότητες είναι η εξής στην ελλαδα

B 78 (3500 MHz )

b7 2600mhz

b1 2100 MHz 

b3 1800 mhz

b8 900 MHz 

b20 800 mhz

b28 700 MHz 

όσο ποιο μεγάλη η συχνότητα τόσο καλύτερα 

Σωστά, iPhone έχω. B3 N1 είχε εκείνη την ώρα 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, motoboots said:

Κότρωνας Λακωνίας. 😀

IMG_1086.thumb.png.2941a2a3581acdeec6ec15d282bd17e3.pngIMG_1087.thumb.png.67fadaa42e10d3d288b196bbdd81e6ab.png

Λάθος thread; MCC/MNC 202 01 δεν έχει η Cosmote;

Edit: Φαίνεται και στο speedtest, δεν το είχα δει.

Edited by marios239
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, motoboots said:

Κότρωνας Λακωνίας. 😀

IMG_1086.thumb.png.2941a2a3581acdeec6ec15d282bd17e3.pngIMG_1087.thumb.png.67fadaa42e10d3d288b196bbdd81e6ab.png

Το είχα δει και νόμιζα πως ήταν nova και χάρηκα αλλά δεν είναι🥲.  Καλύτερα ανέβασε το στο τοπικ 5G NR

Link to comment
Share on other sites

Οι παρακάτω μετρήσεις είναι σημερινές, από το ΑΒ ΙΚΕΑ περιοχής αεροδρομίου. Φαίνεται ξεκάθαρα το ανύπαρκτο upload και υποθέτω ότι είναι στην αρχή ακόμη του σεταρίσματος.

Παρόμοια συμπεριφορά είχαν οι κεραίες στην Καλλικράτεια για κάποιο διάστημα όταν μπήκε Ν78 και μετά από λίγο καιρό έφτιαξε το upload.

Σαν να βλέπω το ίδιο μοτίβο να γίνεται και εδώ.

 

Screenshot_2024-07-06-15-27-03-038_org.zwanoo.android.speedtest-edit.jpg

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα 

Επειδή είναι TDD και όχι FDD ρύθμιση συνέχεια πόσο θα δώσει και άμα ειναι πχ φορτωμένο το δίκτυο περιορίζει το upload 

Είναι μαζί upload και download 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα 

Ένας φίλος μου έχει Nova συμβόλαιο αλλά έχει πολλά προβλήματα και στο σπίτι και στη δουλειά με το σήμα δηλαδή 5G 20mbps το πολύ σπίτι και δουλειά EDGΕ. Θέλει να πάει Cosmote αλλά θέλει να κρατήσει τον αριθμό τι να κάνει για να σπάσει το συμβόλαιο; διαφορετικά αν δεν γίνεται τίποτα έστω πάρει νέο αριθμό αν δεν πληρώσει το συμβόλαιο Nova καθόλου τι θα γίνει 

*η Cosmote μέσα στο σπίτι του πιάνει 900 με 1000 mbps από Ν78 στα 200 μέτρα 

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, elkons said:

Καλησπέρα 

Ένας φίλος μου έχει Nova συμβόλαιο αλλά έχει πολλά προβλήματα και στο σπίτι και στη δουλειά με το σήμα δηλαδή 5G 20mbps το πολύ σπίτι και δουλειά EDGΕ. Θέλει να πάει Cosmote αλλά θέλει να κρατήσει τον αριθμό τι να κάνει για να σπάσει το συμβόλαιο; διαφορετικά αν δεν γίνεται τίποτα έστω πάρει νέο αριθμό αν δεν πληρώσει το συμβόλαιο Nova καθόλου τι θα γίνει 

*η Cosmote μέσα στο σπίτι του πιάνει 900 με 1000 mbps από Ν78 στα 200 μέτρα 

Να κάνει κατευθείαν φορητότητα προς Cosmote κι ας πληρώσει το πέναλτι της πρόωρης αποχώρησης.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, p_k said:

Οι παρακάτω μετρήσεις είναι σημερινές, από το ΑΒ ΙΚΕΑ περιοχής αεροδρομίου. Φαίνεται ξεκάθαρα το ανύπαρκτο upload και υποθέτω ότι είναι στην αρχή ακόμη του σεταρίσματος.

Παρόμοια συμπεριφορά είχαν οι κεραίες στην Καλλικράτεια για κάποιο διάστημα όταν μπήκε Ν78 και μετά από λίγο καιρό έφτιαξε το upload.

Σαν να βλέπω το ίδιο μοτίβο να γίνεται και εδώ.

 

Screenshot_2024-07-06-15-27-03-038_org.zwanoo.android.speedtest-edit.jpg

Εχω δει μια βελτίωση στη περιοχή αλλά το Upload είναι για τα πανηγύρια. 

39 minutes ago, elkons said:

Καλησπέρα 

Ένας φίλος μου έχει Nova συμβόλαιο αλλά έχει πολλά προβλήματα και στο σπίτι και στη δουλειά με το σήμα δηλαδή 5G 20mbps το πολύ σπίτι και δουλειά EDGΕ. Θέλει να πάει Cosmote αλλά θέλει να κρατήσει τον αριθμό τι να κάνει για να σπάσει το συμβόλαιο; διαφορετικά αν δεν γίνεται τίποτα έστω πάρει νέο αριθμό αν δεν πληρώσει το συμβόλαιο Nova καθόλου τι θα γίνει 

*η Cosmote μέσα στο σπίτι του πιάνει 900 με 1000 mbps από Ν78 στα 200 μέτρα 

Καταγγελία στην ΕΕΤΤ και παράπονα στο 13700. Με υπομονή θα τον αφήσουν να φύγει, ειδικά αν στην δουλειά του έχει μόνο 2G.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Nikolas14 said:

Εχω δει μια βελτίωση στη περιοχή αλλά το Upload είναι για τα πανηγύρια. 

Θα το διορθώσουν, έτσι γίνεται στην αρχή όταν τοποθετείται νέος σταθμός.

Η βελτίωση είναι θεαματική, τουλάχιστον τετραπλάσιες ταχύτητες.

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Teiresias_ said:

Να κάνει κατευθείαν φορητότητα προς Cosmote κι ας πληρώσει το πέναλτι της πρόωρης αποχώρησης.

Αναλόγως το ποσό. Αν είναι 100-150€ και στη δουλειά του δεν έχει σήμα γιατί να τους τα πληρώσει; Γράφει ότι έχει Edge μόνο ενώ στο σπίτι είναι αποδεκτή όπως και στο πατρικό μου.

1 minute ago, p_k said:

Θα το διορθώσουν, έτσι γίνεται στην αρχή όταν τοποθετείται νέος σταθμός 

Με ρυθμούς χελώνας, εγώ έχω βαρεθεί να ασχολούμαι να δηλώνω προβλήματα. Τις προάλλες ήμουν στο Παλατάκι απ έξω και η Nova είχε 5G με χαμηλό σήμα και γυρνούσε σε Edge, ενώ άλλες φορές το κρατούσε. 

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...