Jump to content

NOVA 5G


p_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

49 minutes ago, elkons said:

Πέθανα με το EDGE 🤣

Πάνω από 300 δε λέει να βγάλει, το κινητό σου σίγουρα δεν φταίει η συσκευή ολόκληρο iphone 14! Το δίκτυο της NOVA φταίει. Αν μερικοί θαυμάζουν τα 200mbps στο 5G χαρά στο κουράγιο τους αυτό δεν είναι 5G ταχύτητες!

Δεν είναι κακό το 200 mbps, αλλά υπάρχουν και σημεία που έχει 10 Mbps ακόμα και EDGE. Μέχρι και GRPS είδα κάπου για ένα δευτερόλεπτο. Οπως και να έχει ο ανταγωνισμός έχει παραπάνω ταχύτητες. Εγώ έχω δώσει διορία μέχρι τον Αύγουστο του 2026 που λήγει το συμβόλαιο. Αν ακόμα δεν έχει βελτιωθεί αισθητά το δίκτυο, θα την κάνω για άλλες παραλίες 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Gv2008 said:

Δεν είναι κακό το 200 mbps, αλλά υπάρχουν και σημεία που έχει 10 Mbps ακόμα και EDGE. Μέχρι και GRPS είδα κάπου για ένα δευτερόλεπτο. Οπως και να έχει ο ανταγωνισμός έχει παραπάνω ταχύτητες. Εγώ έχω δώσει διορία μέχρι τον Αύγουστο του 2026 που λήγει το συμβόλαιο. Αν ακόμα δεν έχει βελτιωθεί αισθητά το δίκτυο, θα την κάνω για άλλες παραλίες 

GPRS ρε φίλε! 3-5Kbps και τα μυαλά στα κάγκελα.

LTE 5G και χαζομάρες.

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, memoriesradio said:

GPRS ρε φίλε! 3-5Kbps και τα μυαλά στα κάγκελα.

LTE 5G και χαζομάρες.

Gprs έχω να δω 4 χρόνια να δω, εκτός κλήσης 

Link to comment
Share on other sites

Στην περιοχή μου θα το δεις αλλά από άλλη εταιρεία 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, p_k said:

Στην περιοχή μου θα το δεις αλλά από άλλη εταιρεία 

Για τη πράσινη εννοείς ; σε ποια περιοχή αν επιτρέπεται;

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ Cosmos και Σχολάρι σε σημεία.

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, marios239 said:

Παρατήρησα σήμερα ότι η Nova σε κάποιες κεραίες φαίνεται να έχει 15mhz b3 αντί για τα συνηθισμένα 10. Απενεργοποιούν σταδιακά το gsm στα 1800 και δίνουν στο 4g το bandwidth; Δε νομίζω να είναι bug του nm γιατί διαφέρει και το earfcn απ' το σύνηθες 1301. Γνωρίζει κάποιος περισσότερα;

Screenshot_2024-09-07-11-17-20-220_cz.mroczis.netmonster-edit.thumb.jpg.b6ac8015e17d4dee1c8f6feceb77b14f.jpgScreenshot_2024-09-07-11-16-23-534_cz.mroczis.netmonster-edit.thumb.jpg.ebd4e8df24b3c45f11961c93c73d4944.jpg

Σε τουριστικά μέρη και στην επαρχία ναι, δίνει 15Mhz B3 LTE και το GSM το δίνει όλο μεσω της 900. 
Το έχω δει σε Κέρκυρα, Κεφαλονιά, Πλαταμώνα, Λεπτοκαρυά Πιερίας και όπου αναβαθμίζει σε 5G το κάνουν.

18 ώρες πριν, spoukos said:

Κοντά στο Φίλυρο Θεσσαλονίκης στην διασταύρωση του παιδικού χωριού.

 

Screenshot_2024-09-06-22-24-41-385_cz.mroczis.netmonster.thumb.jpg.81dfd66ca80bcfb49ca6a2433cb07e3a.jpg

 

Screenshot_2024-09-06-22-24-45-988_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Έχει μια τούμπανο κεραία εκεί μέσα. Στα Πεύκα όμως είναι τραγική η Nova, με σοβαρά θέματα.

4 minutes ago, p_k said:

Μεταξύ Cosmos και Σχολάρι σε σημεία.

Οριακό 5G είχα εν κινήσει στη Καρδία. Τέλος πάντων, είναι τραγική η Nova.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, p_k said:

Μεταξύ Cosmos και Σχολάρι σε σημεία.

Στο Cosmos έχει κεραίες η πράσινη παίζει άριστα. 

Κάτω Σχολάρι κάνει ζημιά η 101295,αλλά έχει και την 201071 και 101033 που παίζουν μια χαρά!

Και η Nova δεν παίζει σούπερ εκεί είναι παρόμοιες .

Πρίν πόσο καιρό είχες την εμπειρία αυτή; με τον καιρό εξελίσσονται τα δίκτυα. 

Υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να ανέβω αύριο Θεσσαλονίκη για δουλειά, θα μείνω αν πάω για μια ημέρα, εάν ναι θα τσεκάρω θα ανεβάσω speedtest, θα μάθω αργότερα αν θα πάω εγώ τελικά. 

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το κατάλληλο νήμα και κακώς μπήκαμε σε φάση συγκρίσεων, τέλος πάντων στο Κάτω Σχολάρι η NOVA είναι πάρα πολύ δυνατή.

Στο κατάλληλο νήμα μπορούμε να πούμε για την άλλη.

Τέλος το οφ τοπικ.

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, p_k said:

Δεν είναι το κατάλληλο νήμα και κακώς μπήκαμε σε φάση συγκρίσεων, τέλος πάντων στο Κάτω Σχολάρι η NOVA είναι πάρα πολύ δυνατή.

Στο κατάλληλο νήμα μπορούμε να πούμε για την άλλη.

Τέλος το οφ τοπικ.

Πως είναι δυνατή αφού δεν έχει κάποια κεραία εντός της περιοχής 

Screenshot_20240907_183248_Chrome.thumb.jpg.069359138cac454e89be2941fbef0611.jpg

Edit βρήκα μια πάνω σε ένα κτήριο πιο πάνω 

 

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

Οι κεραίες είναι πολύ κοντά 

11836

11838

Στο ανατολικό τμήμα του χωριού πιάνει η 2883

Όλες 4 cc 

Το cellmaper στην περιοχή και όχι μόνο είναι ελλιπεστατο.

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, p_k said:

Οι κεραίες είναι πολύ κοντά 

11836

11838

Στο ανατολικό τμήμα του χωριού πιάνει η 2883

Όλες 4 cc 

Το cellmaper στην περιοχή και όχι μόνο είναι ελλιπεστατο.

Δυστυχώς αυτό παρατηρώ κι εγώ, το cell mapper είναι έλλειπες για Vf και nova

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, p_k said:

Οι κεραίες είναι πολύ κοντά 

11836

11838

Στο ανατολικό τμήμα του χωριού πιάνει η 2883

Όλες 4 cc 

*11836 είναι συνεγκατασταση των 3ων

Η πράσινη εχει απλά eNb 201071,επίσης χτυπάει στο κάτω Σχολάρι αποτι βλέπω στο CellMapper επίσης έχει όλες τις μπάντες . Πως γίνεται να μη πιάνει εφόσον είναι η ίδια κεραία; εκπέμπει η nova παραπάνω; ή η Cosmote θα είχε βλάβη την ημερα που είδες τη συμπεριφορά αυτή. 

Στο ανατολικό τμήμα της περιοχής πάλι παίζει συνεγκατασταση και η Cosmote παίζει σε όλες τις μπάντες με eNb 101380..

Οπότε; ίδιες οι κεραίες εκτός μιας η οποία δεν καλύπτει στο κάτω Σχολάρι. 

Στο ανατολικό τμήμα της περιοχής 100% θα είναι μάπα όλες είναι πάρα πολύ μακριά η κεραία .

Δεν φέρνω κάποια σύγκριση τους απλά θα έπρεπε η απόδοση να είναι πολύ παρόμοια αφού είναι οι ίδιες κεραίες,αποκλείεται να μη πιάνει τίποτα η μία και η άλλη να είναι τούμπανο. 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, elkons said:

*11836 είναι συνεγκατασταση των 3ων

Η πράσινη εχει απλά eNb 201071,επίσης χτυπάει στο κάτω Σχολάρι αποτι βλέπω στο CellMapper επίσης έχει όλες τις μπάντες . Πως γίνεται να μη πιάνει εφόσον είναι η ίδια κεραία; εκπέμπει η nova παραπάνω; ή η Cosmote θα είχε βλάβη την ημερα που είδες τη συμπεριφορά αυτή. 

Στο ανατολικό τμήμα της περιοχής πάλι παίζει συνεγκατασταση και η Cosmote παίζει σε όλες τις μπάντες με eNb 101380..

Οπότε; ίδιες οι κεραίες εκτός μιας η οποία δεν καλύπτει στο κάτω Σχολάρι. 

Στο ανατολικό τμήμα της περιοχής 100% θα είναι μάπα όλες είναι πάρα πολύ μακριά η κεραία .

Δεν φέρνω κάποια σύγκριση τους απλά θα έπρεπε η απόδοση να είναι πολύ παρόμοια αφού είναι οι ίδιες κεραίες,αποκλείεται να μη πιάνει τίποτα η μία και η άλλη να είναι τούμπανο. 

Μπορεί ο @p_kνα μέτρησε αρκετό καιρό πριν, άλλωστε δεν έχει cosmote και δεν έχει τη δυνατότητα να μετράει σε καθημερινη  βάση, λογικό είναι 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, elkons said:

Στο Cosmos έχει κεραίες η πράσινη παίζει άριστα. 

Κάτω Σχολάρι κάνει ζημιά η 101295,αλλά έχει και την 201071 και 101033 που παίζουν μια χαρά!

Και η Nova δεν παίζει σούπερ εκεί είναι παρόμοιες .

Πρίν πόσο καιρό είχες την εμπειρία αυτή; με τον καιρό εξελίσσονται τα δίκτυα. 

Υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να ανέβω αύριο Θεσσαλονίκη για δουλειά, θα μείνω αν πάω για μια ημέρα, εάν ναι θα τσεκάρω θα ανεβάσω speedtest, θα μάθω αργότερα αν θα πάω εγώ τελικά. 

Επειδή γνωρίζω τη περιοχή, από το Cosmos μέχρι την έξοδο για Νέο Ρύσιο όλες είναι καλές, και ειδικά η Cosmote επάνω στο δρόμο για Μουδανιά. Εκεί που έχει θέμα και κερδίζει η Nova είναι στην ανηφόρα και κατηφόρα στο ύψος της Καρδίας. Από το Λάκκωμα μέχρι κάτω είναι μια χαρα, πήγα πρόσφατα και έχω φίλους στη περιοχη. Η Nova μέσα στη Καλλικράτεια φέτος που πήγα ήταν για τα πανηγύρια. Πιο έξω προς Νέα Ηράκλεια ανάμεσα στα δυο χωριά που υπάρχουν πολλά εξοχικά και beach bar εκεί έπαιζε αξιοπρεπώς.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Gv2008 said:

Δυστυχώς αυτό παρατηρώ κι εγώ, το cell mapper είναι έλλειπες για Vf και nova

Για VF δεν νομίζω, γιατί το CellMapper δουλεύει υπερωρίες. Απλά δεν έτυχε να κάνω την διαδρομή Θεσσαλονίκη Πολύγυρο και τα πέριξ. Αλλά όπου αλλού περνάω καταγράφω. Χθες ήμουν Περιστέρι πχ.
Απλά χρειάζεται ένας μερακλής Νοβάκιας με Android να το παίξει Amateur όπως κι εμείς...

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, memoriesradio said:

Για VF δεν νομίζω, γιατί το CellMapper δουλεύει υπερωρίες. Απλά δεν έτυχε να κάνω την διαδρομή Θεσσαλονίκη Πολύγυρο και τα πέριξ. Αλλά όπου αλλού περνάω καταγράφω. Χθες ήμουν Περιστέρι πχ.
Απλά χρειάζεται ένας μερακλής Νοβάκιας με Android να το παίξει Amateur όπως κι εμείς...

Η nova κυρίως χρειάζεται καταγραφές 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, memoriesradio said:

GPRS ρε φίλε! 3-5Kbps και τα μυαλά στα κάγκελα.

LTE 5G και χαζομάρες.

Τζιπιαρες παουερ

Edge SA For Ever

Link to comment
Share on other sites

Κοντά στην μεγάλη κεραία της περιοχής που δίνει μονίμως χαμηλές ταχύτητες στο σπίτι μου και για κάποιον λόγο η nova σε αντίθεση με τη Vf την προτιμά συχνότερα. N78 επειγόντως 

 

IMG_9601.png

IMG_9600.png

Έξω από τα Allou fun park, με πάρα πολύ κόσμο λόγω συναυλίας 

 

 

IMG_9604.png

IMG_9603.png

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Gv2008 said:

Κοντά στην μεγάλη κεραία της περιοχής που δίνει μονίμως χαμηλές ταχύτητες στο σπίτι μου και για κάποιον λόγο η nova σε αντίθεση με τη Vf την προτιμά συχνότερα. N78 επειγόντως 

 

IMG_9601.png

IMG_9600.png

Έξω από τα Allou fun park, με πάρα πολύ κόσμο λόγω συναυλίας 

 

 

IMG_9604.png

IMG_9603.png

Θα γίνει μην ανησυχείς! Ίσως και μέχρι τέλος του έτους. Έχουμε 3 ακόμη χρόνια σημαντικών επενδύσεων για τον μετασχηματισμό της Ελλάδας στα δίκτυα νέας γενιάς!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Gv2008 said:

Κοντά στην μεγάλη κεραία της περιοχής που δίνει μονίμως χαμηλές ταχύτητες στο σπίτι μου και για κάποιον λόγο η nova σε αντίθεση με τη Vf την προτιμά συχνότερα. N78 επειγόντως 

 

IMG_9601.png

IMG_9600.png

Έξω από τα Allou fun park, με πάρα πολύ κόσμο λόγω συναυλίας 

 

 

IMG_9604.png

IMG_9603.png

Θα γίνει μην ανησυχείς! Ίσως το σωτήριο έτος όπου θα ανοίξει καντίνα με σουβλάκια στον πλανήτη Άρη ο "Ζυγός" από την Θεσσαλονίκη, και θα έχει ολοκληρωθεί και το διαστημικό κοσμοδρόμιο στην Καλαμάτα...

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Στη συναυλία του Allou fun park ( δεν ξέρω από τραπερς και λοιπά απλά με τράβηξε η σύντροφος ) και έτσι απλώς μετρούσα. Η nova είχε από 10 - 40 mbps αλλά υψηλό ping. Ευτυχώς δεν έπεσε. Cosmote από τα 700 mbps έπεσε στα 250 και για Vf δεν έχω ιδέα 

 

IMG_9650.png

IMG_9649.png

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Gv2008 said:

Στη συναυλία του Allou fun park ( δεν ξέρω από τραπερς και λοιπά απλά με τράβηξε η σύντροφος ) και έτσι απλώς μετρούσα. Η nova είχε από 10 - 40 mbps αλλά υψηλό ping. Ευτυχώς δεν έπεσε. Cosmote από τα 700 mbps έπεσε στα 250 και για Vf δεν έχω ιδέα 

 

IMG_9650.png

IMG_9649.png

Με αυτό το ping παίζεις τέλεια πολλά παιχνίδια πχ φιδάκι 🤣🤣

Link to comment
Share on other sites

Νέα Δημητριάδα Βόλου, σε μπαλκόνι σπιτιού.

Όπως βλέπετε το σήμα είναι οριακό και η κεραία παρά πολύ μακριά οπότε με έχει εντυπωσιάσει η υπερυψηλή ταχύτητα του απίστευτου δικτύου της νοβάρσς μας....

Να προσθέσω ότι ακόμα κάνει εναλλαγές με μη λειτουργική b20 απ' το Σωρό, και όχι σπάνια.

Screenshot_2024-09-09-22-30-12-195_org.zwanoo.android.speedtest-edit.thumb.jpg.367e40d089062d58f45a8be8832ab763.jpgScreenshot_2024-09-09-22-29-39-025_cz.mroczis.netmonster-edit.thumb.jpg.f39a0a8a32d26acdf28a115b89510b5b.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, marios239 said:

Νέα Δημητριάδα Βόλου, σε μπαλκόνι σπιτιού.

Όπως βλέπετε το σήμα είναι οριακό και η κεραία παρά πολύ μακριά οπότε με έχει εντυπωσιάσει η υπερυψηλή ταχύτητα του απίστευτου δικτύου της νοβάρσς μας....

Να προσθέσω ότι ακόμα κάνει εναλλαγές με μη λειτουργική b20 απ' το Σωρό, και όχι σπάνια.

Screenshot_2024-09-09-22-30-12-195_org.zwanoo.android.speedtest-edit.thumb.jpg.367e40d089062d58f45a8be8832ab763.jpgScreenshot_2024-09-09-22-29-39-025_cz.mroczis.netmonster-edit.thumb.jpg.f39a0a8a32d26acdf28a115b89510b5b.jpg

-55dBm; πάνω στο πάνελ έβαλες το κινητό;🤣

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...