Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε hydro, δεν θελουν να αγορασουν ολοι ενα αυτοκινητο με 100 ιππους και να το "βελτιωσουν" στα 350... Δεν ειναι κριτηριο για το 99,5% των αγοραστων αν βελτιωνεται το αυτοκινητο...

 

Και σαφως αξιζει τα λεφτα του... Βρες μου αντιπαλο του tsi στα 19000, και το συζηταμε... Η μονη επιφυλαξη αφορα στην αξιοπιστια, που μεχρι στιγμης (νωρις βεβαια) φαινεται μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλά μην το παίρνεις και τοσο αυστηρά το θέμα του στρωσίματος, σίγουρα είναι εν μέρει καλό να προσέχεις στα πρώτα του χιλιόμετρα το αμάξι. Εγώ με το polo απλά πρόσεχα να μην βάζω βάρος (μην πάρω όλο το παρεάκι μου και να πάμε στα χιόνια :p) και επίσης να μην "κοκκινίζω" τον κινητήρα. Σαν να προσπαθείς να οδηγείς οικονομικά δλδ και να μην ζορίζεις τον κινητήρα, γιατί και κάτω από 3.500 στροφές να είσαι και προσπαθήσεις με 4η λέμε τώρα να κάνεις προσπέραση τον κινητήρα θα τον ζορίσεις περισσότερο από το να κατέβαζες και ας φτάσεις 4000 στροφές.

Ε δεν είπα οτι το έχω παρει τόσο αυστηρά

Έχω ξεπεράσει και τις 3500 rpm.:ninja:

Ο πατέρας μου δε το "τέσταρε" μέχρι τις 5500 μια φορά!:lol: :p

Link to comment
Share on other sites

πιστευεις πραγματικα οτι το γκολφ αξιζει τα λεφτα του?......εχω ακουσει τα κουφα οπως οτι με προγραμμα και μονο περναει gti...οτι το μοτερ του σε σχεση με τα κυβικα του εχει ποσοστο βελτιωσης πανω απο 380% ενω το skyline εχει μεχρι στιγμης 300%.... και το καλο? οτι ειναι τιμιο και λιτο για τα λεφτα του.....

 

Ναι το πιστεύω, και αφού δε βλέπω να προτείνεις και τπτ άλλο μάλλον και εσύ συμφωνείς απλά δεν θες να το παραδεχτείς :p!

Εσύ πιστεύεις αυτά που σου λένε; Ακόμα και να ισχύουν (δεν είναι πολλά 30 άλογα για να πας απο 170 στα 200) συγκρίνεις δλδ τον 1.4 με το δίλιτρο του GTi; Το σίγουρο πάντως είναι οτι δεν το άκουσες εδώ μέσα άρα δε χρειάζεται να αναφέρεις καν αυτό το επιχείρημα...

 

Πάντως εγώ είμαι της άποψης ότι αγοράζω αγοράζω, και εξηγούμαι: Δεν ψάχνω ένα αμάξι με βάση το πόσα άλογα λένε στα περιοδικά ότι μπορεί άμα το "ξεζουμίσεις" να βγάλει... έχει 100, 120, 140, 170; όσα και να είναι καλοδεχούμενα είναι. Ο καθένας ακολουθεί το δικό του σύστημα βαροδότησης στην επιλογή του αμαξιού, πως να το κάνουμε.

 

τιμιο και λιτο για τα λεφτα του.....

 

Θα αστειέυεσαι έτσι?! ποιός χρησιμοποίησε αυτά τα επιχειρήματα; και το κυριότερο, τα χρησιμοποίησε για να το παινέσει;;!

"τίμιο"; ναι, δεν πρόκειται να φύγει από εκεί που το έχεις παρκάρει από μόνο του και να χάσεις τα λεφτά σου :lol::p

 

"λιτό"; είπαμε δεν είναι και Mercendes στο εσωτερικό αλλά οχι και λιτό, δεν νομίζω να του λείπει και κατι...

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν είπα οτι το έχω παρει τόσο αυστηρά

Έχω ξεπεράσει και τις 3500 rpm.:ninja:

Ο πατέρας μου δε το "τέσταρε" μέχρι τις 5500 μια φορά!:lol: :p

 

Και απορώ πως αντέχεις! Εγώ όταν με το καλό μου έρθει να δω πως να παραμείνω εγκρατής... Μόνο αν βάλω κανένα πετραδάκι πίσω από το πεντάλ του γκαζιού για να μην πατιέται όλο μέσα !!!!

 

Το golf tsi φυσικά και αξίζει τα λεφτά του. Πάρε παράδειγμα τους κλέφτες τις Toyota που πουλάνε το Yaris TS 18.500€. Αν είναι δυνατόν, αυτό το πράγμα που είναι μικρότερης κατηγορίας με χειρότερες επιδόσεις και κλάσεις κατότερο από το Golf να είναι ακριβότερο από το TSI. Hydro από αυτό και μόνο το παράδειγμα μπορείς να καταλάβεις ότι το golf tsi αξίζει τα λεφτά του.

 

Γιατί το νέο Honda 1.4 ξεκινά από 18 χιλιάρικα... και δεν υπάρχει καν 1.6... Είπαμε είναι ωραίο το Honda αλλά υπάρχει και ο ανταγωνισμός, ρίξτε τις τιμές!

Link to comment
Share on other sites

Και απορώ πως αντέχεις! Εγώ όταν με το καλό μου έρθει να δω πως να παραμείνω εγκρατής... Μόνο αν βάλω κανένα πετραδάκι πίσω από το πεντάλ του γκαζιού για να μην πατιέται όλο μέσα !!!!

[offtopic]

Άστα!

Μεγάλη πίκρα.

Τώρα όμως θα του δώσω να καταλάβει.:cool:

[/offtopic]

Link to comment
Share on other sites

Ρε hydro, δεν θελουν να αγορασουν ολοι ενα αυτοκινητο με 100 ιππους και να το "βελτιωσουν" στα 350... Δεν ειναι κριτηριο για το 99,5% των αγοραστων αν βελτιωνεται το αυτοκινητο...

 

Και σαφως αξιζει τα λεφτα του... Βρες μου αντιπαλο του tsi στα 19000, και το συζηταμε... Η μονη επιφυλαξη αφορα στην αξιοπιστια, που μεχρι στιγμης (νωρις βεβαια) φαινεται μια χαρα.

με πετυχε στο ματι αυτη η σποντα:rolleyes: :p

 

οταν περνεις ενα αμαξι με 170 αλογα εισαι σιγουρος οτι δεν θα το πειραξεις εστω και λιγο?.....:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ναι το πιστεύω, και αφού δε βλέπω να προτείνεις και τπτ άλλο μάλλον και εσύ συμφωνείς απλά δεν θες να το παραδεχτείς :p!

Εσύ πιστεύεις αυτά που σου λένε; Ακόμα και να ισχύουν (δεν είναι πολλά 30 άλογα για να πας απο 170 στα 200) συγκρίνεις δλδ τον 1.4 με το δίλιτρο του GTi; Το σίγουρο πάντως είναι οτι δεν το άκουσες εδώ μέσα άρα δε χρειάζεται να αναφέρεις καν αυτό το επιχείρημα...

 

Πάντως εγώ είμαι της άποψης ότι αγοράζω αγοράζω, και εξηγούμαι: Δεν ψάχνω ένα αμάξι με βάση το πόσα άλογα λένε στα περιοδικά ότι μπορεί άμα το "ξεζουμίσεις" να βγάλει... έχει 100, 120, 140, 170; όσα και να είναι καλοδεχούμενα είναι. Ο καθένας ακολουθεί το δικό του σύστημα βαροδότησης στην επιλογή του αμαξιού, πως να το κάνουμε.

 

 

 

Θα αστειέυεσαι έτσι?! ποιός χρησιμοποίησε αυτά τα επιχειρήματα; και το κυριότερο, τα χρησιμοποίησε για να το παινέσει;;!

"τίμιο"; ναι, δεν πρόκειται να φύγει από εκεί που το έχεις παρκάρει από μόνο του και να χάσεις τα λεφτά σου :lol::p

 

"λιτό"; είπαμε δεν είναι και Mercendes στο εσωτερικό αλλά οχι και λιτό, δεν νομίζω να του λείπει και κατι...

ναι αλλα εμενα δεν μου αρεσε εξαρχης που το εβγαλε σαν θαυμα λες και ειναι ο καινουργιος κολομβος και ανακαλυψε το μυστικο της μηχανολογιας

οταν μεσα σε μια εταιρεια εχεις και 2.0 και 1.4 και τα δυο παιζουν με τουρμπινα ειναι μοιραια η συγκριση μεταξυ τους...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Τι γνώμη έχετε για το Jetta 1.4 TSI στην έκδοση Highline ????

 

 

 

Τελικά δεν απάντησε κανένας !!!:)

VW Jetta 1.4 TSI :happy: ΜΙΟ Α501

 

Looking into the future . . . You can see your self !

 

George M.

Link to comment
Share on other sites

Ά και κάτι ακόμα

 

. . . . . . "Για το TSi 140hp υπαρχει προγραμμα το οποιο αυξανει την ιπποδυναμη κατα 30 ιππους, παει δηλαδη στα 170 του GT. Κοστιζει 1000 ευρω . . . . . . . . "

 

απάντηση με mail από έλληνα βελτιωτή . . . BOULEK...... για να μην κάνουμε και διαφήμιση

VW Jetta 1.4 TSI :happy: ΜΙΟ Α501

 

Looking into the future . . . You can see your self !

 

George M.

Link to comment
Share on other sites

οταν περνεις ενα αμαξι με 170 αλογα εισαι σιγουρος οτι δεν θα το πειραξεις εστω και λιγο?.....:rolleyes:

 

Για πολλούς από εμάς: ΟΧΙ!

Link to comment
Share on other sites

Για πολλούς από εμάς: ΟΧΙ!

οπως λεμε και στο χωριο μου και ενα κιλο φετα....

 

αποκλειεται διοτι πολυ απλα παντα θα μπεις στο τριπακι να αλλαξεις κατι διοτι μετα απο λιγο καιρο δεν θα σου φτανει

(και μην πεις οχι διοτι ολοι το κανουν...):rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα εμενα δεν μου αρεσε εξαρχης που το εβγαλε σαν θαυμα λες και ειναι ο καινουργιος κολομβος και ανακαλυψε το μυστικο της μηχανολογιας

 

Σε κανέναν δεν άρεσε, εκτός από αυτούς που έχουν VW, τι να κάνουμε τώρα... Μην ξεχνάς ότι άλλο το R&D και το Engineering και άλλο το Μarketing. Δηλαδή τι έπρεπε να λέει η διαφήμιση:

"Επιτέλους, 20 χρόνια μετά τη Delta S4 και το Micra καταφέραμε να τους αντιγράψουμε;"

 

Σίγουρα δεν ήταν μυστικό η χρήση turbo + compressor. Αλλά, μέχρι και το 2005 πες μου σε παρακαλώ αν μπορούσες να αγοράσεις ένα τέτοιο αυτοκίνητο.

---------------------------------------------------------------------------------

Επίσης, να λείπουν οι φαιδρές συγκρίσεις με το Skyline (που ΘΑ βγει), ένα αυτοκίνητο που κατατάσσεται άτυπα στα supercars, είναι αρκετά πιο περιορισμένης παραγωγής, απευθύνεται σε άλλο κοινό και έχει τα διπλά λεφτά.

 

Τέλος, για όσους έχουν Honda, καλά κάνουν και δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί τους. Ειδικά για το προηγούμενο Type-R έχω διαβάσει σε περιοδικά τα καλύτερα λόγια και μακάρι να είναι έτσι και το καινούριο. Όμως, όσο καλά κι αν είναι τα Honda, άλλο αυτό και άλλο να λέμε ότι άμα δεν είναι Honda είναι μλκ.

 

Επί 100+ σελίδες παραθέτουμε τη γνώμη μας για το αυτοκίνητο και βοηθούμε ο ένας τον άλλο να εξαχθούν κάποια συμπεράσματα. Nagata, μπορείς να πας σε ένα forum τις Honda και να θάψετε τα TSI. Θα σε γράψουμε στις τουρμπίνες μας, όπως κι εσύ πιθανότατα μας γράφεις στους -άγριους- εκκεντροφόρους σου. Αλλά πραγματικά δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις εδώ, πόσο μάλλον από τη στιγμή που -προφανώς- δεν έχεις καν την παραμικρή επαφή με τους συγκεκριμένους κινητήρες. Οι οποίοι -κακά τα ψέματα- είναι από τους καλύτερους τετρακύλινδρους που μπορείς να βρεις στην αγορά σήμερα και μάλιστα σε χαμηλές τιμές.

Link to comment
Share on other sites

οπως λεμε και στο χωριο μου και ενα κιλο φετα....

 

αποκλειεται διοτι πολυ απλα παντα θα μπεις στο τριπακι να αλλαξεις κατι διοτι μετα απο λιγο καιρο δεν θα σου φτανει

(και μην πεις οχι διοτι ολοι το κανουν...):rolleyes:

 

Όπως δεν είχα κάνει το παραμικρό στο Seicento Sporting μου και στο Passat 1,8Τ, ούτε αυτό θα το πειράξω: Καλά δεν έχεις ακούσει ποτέ τον όρο "αξία μεταπώλησης" και τι επιρροή έχουν πάνω του οι μετατροπές;

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχω ακουσει και ουτε προκειται διοτι αμα μια σωστη μετατροπη το κανει καλυτερο φυσικα και θα φυγει με πολλα λεφτα.... πραγμα που σε vw δεν προκειται να δεις ποτε..

δευτερον το σκαιλαιν δεν ειναι ουτε ηταν περιορισμενης παραγωγης:p το οτι δεν το βρισκεις ευκολα δεν παει να πει οτι δεν εβγαιναν πολλα απλως οσοι ξερουν δεν το πουλανε..

οσο για τα χοντα νατξ τι να πει κανεις ενω στην αμερικη βλεπεις τερατακια εδω νομιζουν οτι η ατμοσφαιρα κανει κατι (ασε τον τρελο στην τρελα του που λεμε...)

Link to comment
Share on other sites

οπως λεμε και στο χωριο μου και ενα κιλο φετα....

 

αποκλειεται διοτι πολυ απλα παντα θα μπεις στο τριπακι να αλλαξεις κατι διοτι μετα απο λιγο καιρο δεν θα σου φτανει

(και μην πεις οχι διοτι ολοι το κανουν...):rolleyes:

 

Οσο κι αν σου φαινεται απιστευτο, υπαρχει πολυς κοσμος (κι εγω μεσα) που στο αυτοκινητο τους βαζουν επιπλεον μονο το αρωματικο χωρου (μερικοι ουτε αυτο). Οταν δεν τους φτανει το αυτοκινητο, απλα παιρνουν ενα καλυτερο - ετσι κι αλλιως κοστιζει το ιδιο (και λιγοτερο) απο μερικες μετατροπες.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχω ακουσει και ουτε προκειται διοτι αμα μια σωστη μετατροπη το κανει καλυτερο φυσικα και θα φυγει με πολλα λεφτα....

 

Ε, τώρα τι να σου πω. Εάν λες εσύ οτι θα βελτιώσω το δικό μου αυτοκίνητο, ε δε μπορεί, για να το λες κάτι θα ξέρεις παραπάνω από εμένα... :p

 

 

δευτερον το σκαιλαιν δεν ειναι ουτε ηταν περιορισμενης παραγωγης:p

 

Δεν είπα περιορισμένης, είπα σχετικά περιορισμένης. Σχετικά, σημαίνει σε σχέση με κάποιο άλλο, που στην προκειμένη περίπτωση είναι το Golf. Επίσης, ήταν, αυτή τη στιγμή δεν είναι, έχει σταματήσει η παραγωγή του από το 2003. Δεν είναι αυτό το θέμα μας όμως.

Link to comment
Share on other sites

+1 ;)

 

+2 και από μένα, ίσως όμως όταν βαρεθώ να βάλω καμμιά εξάτμιση, κανένα χταπόδι, να αλλάξω λίγο την εισαγωγή, τον εγκέφαλο και να βάλω και 2ο τούρμπο... ίσως και ΟΧΙ

 

οταν μεσα σε μια εταιρεια εχεις και 2.0 και 1.4 και τα δυο παιζουν με τουρμπινα ειναι μοιραια η συγκριση μεταξυ τους...

 

Νομίζω ότι κάνεις λάθος, σε λίγο καιρό που όπως έχω ακούσει θα φέρει η VW στο group της τον 1.8Τ ξανά και ίσως και να βάλει και στον 1.6 την τεχνολογία TSi τι θα κάνουμε; θα τα συγκρίνουμε μεταξύ τους όλα; Δεν μπορείς να συγκρίνεις δύο κινητήρες που έχουν τούρμπο και ο ένας είναι δίλιτρος και ο άλλος 1.4... Λογικό δεν έιναι ο δίλιτρος να είναι καλύτερος;; Στα ατμοσφαιρικά δλδ γιατί δεν γίνεται η σύγκριση αυτή;

 

 

Καλημέρα,

 

Τι γνώμη έχετε για το Jetta 1.4 TSI στην έκδοση Highline ????

 

Προσωπικά δε σου απάντησα γιατί δεν το έχω ψάξει καθόλου, αλλά και από την άλλη εδώ συζητάμε για το Golf και μάλλον γίνεσαι λίγο :offtopic: !

Link to comment
Share on other sites

οπως λεμε και στο χωριο μου και ενα κιλο φετα....

 

αποκλειεται διοτι πολυ απλα παντα θα μπεις στο τριπακι να αλλαξεις κατι διοτι μετα απο λιγο καιρο δεν θα σου φτανει

(και μην πεις οχι διοτι ολοι το κανουν...):rolleyes:

 

Φίλε Hydro δεν είναι όλοι οι οδηγοί της ίδιας νοοτροπίας σαν αυτούς (τους λίγους θα έλεγα και ενίοτε άσχετους με την πραγματική σπορ οδήγηση) που πηγαίνουν συνέχεια με "ανάποδα" και "καρφωτές" αλλαγές στον κόφτη, ή κάνουν κόντρες στην παραλιακή, ή βαριούνται γρήγορα το καινούριο αυτοκινητάκι που τους έφερε ο Αϊ Βασίλης, για να ψαχτούν οπωσδήποτε για αυξηση της ιπποδύναμης..

Είναι και ανθρωποι που αγαπούν μεν την γρήγορη οδήγηση αλλά έχουν και άλλες υποχρεώσεις και ανάγκες και θέλουν ένα αυτοκίνητο που καλύπτει τις περισσότερες από αυτές με τον καλλίτερο δυνατό τρόπο...

Link to comment
Share on other sites

simfono me to konin.Aman pia oloi gnostes kai mixanoikoi giname me ta mixanika meri enos aytokinitou.H honda eine entelos diaforetiki apo tin VW.O kathenas epilegei analoga me ti tsepi k to gousto tou
[sIGPIC][/sIGPIC]VW Golf_TSI 1400cc 140ps + Honda Innova125 +AEK + Panserraikos = My passions
Link to comment
Share on other sites

paidia kamia apantisi sto erotima pou exo bali se proygoumena sxetika me ta nikel koumpakia stin konsola?Mou aresan kalitera mayra re gamoto, pos mporo na ta ngalo k na ta antikatastiso me maura? episis sxetika me tin reserva kserete an mporo na balo mia kanoniki k oxi tin mikri? kai pos ginete? xoraei?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τελικά υπάρχει είσοδος aux in και κάνει κανένα 30 ευρο περίπου. Αλλά δεν το έβαλα γιατί το αμάξι θα αργούσε ακόμα πολύ παραπάνω... Θα το βάλω εδώ άμα είναι.

 

για το RCD 300 λές?

 

υπάρχει είσοδος για σύνδεση με mp3? :confused:

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...