Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενημερώνω τους φίλους του Forum για το θέμα ιπποδύναμης και δυναμομέτρησης, διότι βλέπω ότι υπάρχει μια ελαφρός μικρή άγνοια. Όσον αφορά την VW, χρόνια τώρα, ανακοινώνει ιπποδύναμη αυτοκινήτου μετρημένη περίπου στους τροχούς. Τι σημαίνει αυτό πρακτικά? 190 άλογα βγάζει το μοτέρ του GT, 170 φθάνουν περίπου στους τροχούς με τις απώλειες, 170 ανακοινώνει η VW. Γιαυτό δεν θα πρέπει να υπάρχουν παρεξηγήσεις μεταξύ σας του στιλ 156ps ή 141ps, 190ps ή 170ps! Επίσης το κάνει και για έναν ακόμα λόγο, της φορολογίας, όπου στην αγορά πολλών χωρών, αυτή βασίζεται στους ίππους.

Καλα εγω τι να πω???:wacko: 125 βγαζει το δικο μου:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

simera epikoinonise mazi mou o antprosopos k mou anakinose oti to amaksi mou mpenei sto ploio apo germania 5 flebari k oti anamenete na mou paradothei 10 martiou. PLiris apogoiteysi, mou ixan pei otan to ixa klisei oti tha to exo mesa febrouariou!!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα για τα φρενα και εγω ακουσα οτι φοραει τα φρενα του διλιτρου FSI και ομοιως η αναρτηση ειναι ιδια με του ανωτερου ....

 

 

TSI 140 ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις το πήραμε!!

Το αυτοκινητάκι είναι κούκλα.

 

Εξωτερικά, μηχανικά, απο θέμα οδήγησης..

 

Μιλάω για TSI απλό και έχω πάθει πλάκα.

 

Το αυτοκίνητο είναι καταπληκτικό!!

 

120 km/H στις 2.800 rpm με την 6η μέσα και πήγαινε στο πολύ χαλαρό.

 

Ετοιμάζεται ταξίδι μέχρι την Θεσσαλονίκη για στρώσιμο κιόλας ;)

Link to comment
Share on other sites

kalotaksido file me polla kai asfali xiliometra.Na to spaseis alloste giayto ftiaxtike,alla mono stous katallilous dromous
[sIGPIC][/sIGPIC]VW Golf_TSI 1400cc 140ps + Honda Innova125 +AEK + Panserraikos = My passions
Link to comment
Share on other sites

paidia molis mazeutika apo tis voltes me to olokainourgio ashmi TSI sportline.apo ta prwta 150km pou ekana exw mono thetika sxolia na pw...HXOS SUPER EMFANISI DIAKRITIKOTATH (QCAR) ANETO EURHXORO SVELTO OIKONOMIKO...Kai epeidh lene oti ta polla logia einai ftwxia

To autokinhto einai me mia lexi UPEROXO kai xeperase tis prosdokies mou!!!TA SUXARHTHRIA MOU STHN VW!!!

Link to comment
Share on other sites

καλοταξιδο φιλε και προσεχε........!!!!!!!!!!!

 

kalotaksido file me polla kai asfali xiliometra.Na to spaseis alloste giayto ftiaxtike,alla mono stous katallilous dromous

 

Thanks guys!

 

Στο όριο κρατιέμαι να του ρίξω μια γκαζιά!! Με τρώει το πόδι μου!:lol: :p

Που να είχα και 170 άλογα! Τα αυτοκίνητα πρέπει να τα παραγγέλνουμε στρωμένα! Δεν είναι κατάσταση αυτή! :p

 

Κάποιος μου είπε οτι τα καινούρια αυτοκίνητα είναι ρυθμισμένα απο τον εγκέφαλο να μην τα δίνουν όλα στα πρώτα χιλιόμετρα και να ελευθερώνουν το κινητήρα μετά τα χιλιόμετρα του στρωσίματος.

Έχετε ακούσει τπτ?

Link to comment
Share on other sites

Thanks guys!

 

Στο όριο κρατιέμαι να του ρίξω μια γκαζιά!! Με τρώει το πόδι μου!:lol: :p

Που να είχα και 170 άλογα! Τα αυτοκίνητα πρέπει να τα παραγγέλνουμε στρωμένα! Δεν είναι κατάσταση αυτή! :p

 

Κάποιος μου είπε οτι τα καινούρια αυτοκίνητα είναι ρυθμισμένα απο τον εγκέφαλο να μην τα δίνουν όλα στα πρώτα χιλιόμετρα και να ελευθερώνουν το κινητήρα μετά τα χιλιόμετρα του στρωσίματος.

Έχετε ακούσει τπτ?

Ayto akrivos rotisa kai go stin antiprosopeia molis pira to TSI mou alla mou eipan oti eine idi stromena alla entaksei na mi to spaso kiolas.Kapoios pou na kserei tpt gia ta piso fota lexus-style?

[sIGPIC][/sIGPIC]VW Golf_TSI 1400cc 140ps + Honda Innova125 +AEK + Panserraikos = My passions
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους golfakides της παρέας!

 

Είμαι νέος στην παρέα σας, παρακολουθώ εδώ και 3 μήνες και γράφω για 1η φορά. Μόλις χθές παρέλαβα ένα ασημί 3 θυρο GT και είμαι ενθουσιασμένος!!!

Τι ήχος είναι αυτος?? Τελειος!

 

Παρατήρησα ότι το δικό μου ήρθε με Dunlop ελαστικα ... τελοσπαντων ... προτιμουσα Continental :D , πολυτέλειες :p

 

Εύχομαι καλά χιλιόμετρα σε όλους!

 

(Υ.Γ: ως σήμερα έκανα 100 km στην Αθήνα, Καποδιστριου-Μεσογειων-Μαραθωνος κλπ με μέση κατανάλωση 8.1 ;) )

Link to comment
Share on other sites

Φίλε MTzouel καλώς ήρθες στην παρέα και καλοτάξιδο!

 

Τα ελαστικά μη σε προβληματίζουν ιδιαίτερα, μιας και σε αυτές τις διαστάσεις λίγο πολύ όλες οι εταιρείες δίνουν σπορτίφ χαρακτηριστικά και γενικά χρησιμοποιούν υλικά που κάνουν το λάστιχο αρκετά καλό σε κράτημα. Βέβαια, αυτό δε σημαίνει ότι όλα τα λάστιχα είναι ίδια, αλλά όχι και ότι κάποια είναι καλά και κάποια άλλα είναι για πέταμα. Για την ιστορία πάντως, το δικό μου ήρθε με Bridgestone R050.

 

Η κατανάλωση που μας λες είναι απόλυτα φυσιολογικό νούμερο αν δεν είχε κίνηση και αν δεν το πάταγες! σε ταξίδι έχω δει ακόμα και 7,6 πάντως. Όπως επίσης έχω δει και 15,3 κατακαλόκαιρο με τέρμα το clima και τρελή κίνηση! Πάντως ο μέσος όρος είναι γύρω στα 10, δηλαδή αρκετά καλά για τις δυνατότητες του αυτοκινήτου.

Link to comment
Share on other sites

Pantos h katanalwsh einai kati pou me apasxolh. Sigoura o kinhthras (GT) exei dunatothtes gia polh xamhlh katanalwsh mias kai twra pou to strwnw se taksidaki sth Kimh apo A8hna,ta katafera na to ftasw 6,1 l/100km opws akribws anagrafete kai sta xartia. Omws mesa sthn polh Katw apo 11 akoma den eida, kai upoti8ete oti to strwnw , pou na to pathsw.....
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σ'όλους.Σας προσέχω τόσο καιρό κ πήγα και έκλεισα το gt.Παράδοση Απρίλη.Χρώμα μαύρο.Τηλεφωνώ σ όλες τις αντιπροσωπείες σχετικά με το αν ταιριάζει το νίκελ που έχει στην μάσκα του r32 και του getta.Κανείς δεν γνωρίζει.Μήπως ξέρει κανείς από εσάς?Δεν θέλω να αλλάξω όλο τον προφυλακτήρα αλλά μόνο να τις γρίλλιες να είναι νίκελ
Link to comment
Share on other sites

Giasou file panospp,kalos hr8es. Gia th maska tou R32 de gnwrizw an mpainei pantos kserw pws 8a bgei epishmos apo th VW ,R look kai gia to GT,TSI (opws kai gia to aplo to GOLF) pou 8a perilambanei (Timonh typou R32,me logotypo R, spoilerakia, maska,pental,zantes kai ala kaloudia) Poso 8a exei omws......

Kai gia tou logou to alh8es...

http://www.worldcarfans.com/news.cfm/newsid/2061130.016/country/gcf/Volkswagen/vw-r-line-packages-revealed

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν φοραει τα Dunlop SP Sport 2000 E τοτε απλα πετα τα!! Και εμενα η 147 με αυτα ηρθε και τωρα στα 39.000χλμ το αυτοκινητο ειναι σαν να μην εχει λαστιχα... Εχασαν την ελαστικοτητα τους παρα πολυ γρηγορα, εγιναν σκληρα, σταματησαν να φθειρονται!

Τωρα παω για την αλλαγη τους και λεω να παω και εγω σε Continental!

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξα το Dunlop SP Sport μόνο.

Το 2000 Ε δε μου λεει κάτι. Όταν τελειώσω απο τη δουλειά θα παω τρέχοντας να δω το μοντέλο.

 

Τέλοσπαντων, δεν πιστευω να είναι και για πεταμα... Made in Germany έλεγε...

 

Το πέλμα των continental παντως είναι καλύτερο...

 

Όσο για την κατανάλωση που είπα παραπάνω (8.1) κινήθηκα σε σχετικά ανοικτους δρόμους και μόνο έως 4000 στροφές.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τιποτα για εξατμιση για το TSI γνωριζουμε ακομα ???

Αξιζει να βγαλω τον προκαταλυτη, να βαλω αγωνηστικο καταλυτη και τελικο ??? Θα παρω τιποτα ???

 

 

TSI 140 ...

Link to comment
Share on other sites

mia kai milame gia zantolastixa, alithia pos sas fenontai aisthitika oi zantes toy gt? Emena den me politrelenoun protimo tis pentasteres k nomizo re gamoto oti otan paratireis to aytokinito apo piso den dixnoun poli fardies , diladi dn dixnei gia diastasi 225. Ti na po, akouo k tis apopseis sas
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σ'όλους.Σας προσέχω τόσο καιρό κ πήγα και έκλεισα το gt.Παράδοση Απρίλη.Χρώμα μαύρο.Τηλεφωνώ σ όλες τις αντιπροσωπείες σχετικά με το αν ταιριάζει το νίκελ που έχει στην μάσκα του r32 και του getta.Κανείς δεν γνωρίζει.Μήπως ξέρει κανείς από εσάς?Δεν θέλω να αλλάξω όλο τον προφυλακτήρα αλλά μόνο να τις γρίλλιες να είναι νίκελ

 

Φιλε μου ρωτησα κι εγω οταν παραγγειλα το TSI, και μου ειπανε πως πρεπει να αλλαχθει ολος ο προφυλακτηρας.

Link to comment
Share on other sites

Giasou file panospp,kalos hr8es. Gia th maska tou R32 de gnwrizw an mpainei pantos kserw pws 8a bgei epishmos apo th VW ,R look kai gia to GT,TSI (opws kai gia to aplo to GOLF) pou 8a perilambanei (Timonh typou R32,me logotypo R, spoilerakia, maska,pental,zantes kai ala kaloudia) Poso 8a exei omws......

Kai gia tou logou to alh8es...

http://www.worldcarfans.com/news.cfm/newsid/2061130.016/country/gcf/Volkswagen/vw-r-line-packages-revealed

re pedia siga to paketo pou prosferei i sigkekrimeni eteria.De mou arese katholou oi diafores eine sxedon midamines

[sIGPIC][/sIGPIC]VW Golf_TSI 1400cc 140ps + Honda Innova125 +AEK + Panserraikos = My passions
Link to comment
Share on other sites

Αν φοραει τα Dunlop SP Sport 2000 E τοτε απλα πετα τα!! Και εμενα η 147 με αυτα ηρθε και τωρα στα 39.000χλμ το αυτοκινητο ειναι σαν να μην εχει λαστιχα... Εχασαν την ελαστικοτητα τους παρα πολυ γρηγορα, εγιναν σκληρα, σταματησαν να φθειρονται!

Τωρα παω για την αλλαγη τους και λεω να παω και εγω σε Continental!

De ksero pedia an eiste toso tixeroi pantos ta dika mou lastixa eine mia marka entelos agnostoi kai ta lastixa eine teleios xalia.Enas filos tou patera mou eine lastixas k otan ton rotisa gia na ta kano allagi mou eipe oti kainouria kanoun 220eyro.Ara den aksizei na mou ta agorasei apo ti stigmi pou tha mou ta parei gia enakommati psomi.Opote ta troo ayta afova kai to kalokairi zantoula oz me polles aktines+lastixa bidgestone 205-60-16+vapsimo tis dagkanes apo ta frena tha kostisoun 1500eyro.Tora exo ta misa lefta kai mazeyo.Oso gia tin eksatmisi k go epsaksa alla de vrika tpt eponimo

[sIGPIC][/sIGPIC]VW Golf_TSI 1400cc 140ps + Honda Innova125 +AEK + Panserraikos = My passions
Link to comment
Share on other sites

exei kanenas parapono apo thn apodosi pou exoun ta fwta tou TSI/GT?Egw twra prin ligo vrethika se kati dromous sta mesogeia xwris fwtismo kai kontepsa se mia strofi pou eixa ta mikra na paw euthia...EINAI POLU ADUNAMH H MESAIA SKALA....kai i megali apla ikanopoihtiki...entaxei psiloaparadekto auto gia toso grhgoro autokinhto...exw akousei kai diavasei gia to POLO to opoio eixe to idio problhma...kai gia kapoua paliotera AUDI...TELOSPANTWN EXEI VALEI KANEIS XENON?I AFTERMARKET LAMPES TUPOY XENWN POLLWN KERIWN?EUELPISTW NA UPARXEI LISI STO PROBLHMA AUTO...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, είμαι στο τελευταίο στάδιο για την απόκτηση του TSI Sportline και η απορία μου περιστρέφεται γύρω από τη μουσική βέβαια όπως όλη μου η ζωή!

 

Συγχωρέστε με εάν επαναλαμβάνω ερωτήσεις αλλά έχω διαβάσει τις περισσότερες σελίδες και παρατήρησα ότι οι λύσεις που προτείνετε είναι κυρίως για ipod (το οποίο δεν έχω) και οχι εργοστασιακές. Εγώ ένα απλό aux in θέλω για να συνδέω το ταπεινό mp3 μου και να ακούω μουσική. Μη βαράτε αλλά όταν κοιτούσα και για το Leon μου είπαν ότι υπάρχει εργοστασιακό έξτρα για usb και aux in. Δυστυχώς στην vw δεν έχω ρωτήσει. Μπορείτε να μου πείτε λύσεις για aux πάντα κυρίως εργοστασιακές ή άντε έστω αναίμακτες για το 300άρι το στερεοφωνικό

 

Θενκς!

Link to comment
Share on other sites

...Μπορείτε να μου πείτε λύσεις για aux πάντα κυρίως εργοστασιακές ή άντε έστω αναίμακτες για το 300άρι το στερεοφωνικό

Θενκς!

 

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=150072215838&sspagename=ADME:L:AAQ:US:1

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα στο γερμανικό site (γιατί το ελληνικό είναι άθλιο) το οποίο έχει επιλογή να φτιάξεις το golf όπως το θές. Εκεί λοιπόν είδα ότι με 25€ σου βάζουν είσοδο (Multimediabuchse zum Anschluß externer Audioquellen). Μάλλον θα πρέπει να ρωτήσω στην αντοπροσωπεία καλύτερα...

 

Ευχαριστώ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...