Jump to content

Huawei Mate 40 Pro


johnx2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

11 ώρες πριν, klainmein said:

Εύκολα!!! 

Παιδια ξέρετε καμία αξιοπιστη προστασια οθόνης? Να καλυπτει ολη την οθόνη και να εχει καλή ανταποκριση εχω  βάλει 3 μεχρι τώρα και ολες τις πεταξα

Link to comment
Share on other sites

Στην προσπάθειά μου να προσαρμοστώ στο mate 40 pro, έχω καταλήξει ότι η καλύτερη επιλογή για να έχω τα μέηλ μου με απρόσκοπτες ενημερώσεις είναι εφαρμογή mail client . Ποια έχετε δοκιμάσει και προτείνετε για gmail και yahoo μαζί;

 

Το gspace μου δίνει κάποιες λύσεις αλλά έχω ακόμη 2 θέματα.

Πρώτον, χρησιμοποιώ κοινόχρηστα google docs όπως λογιστικά φύλλα. Αυτά τα μοιράζομαι με άλλα κινητά μέσω λινκ στην επιφάνεια εργασίας του κινητού κι έτσι βλέπω τις τροποποιήσεις από τα άλλα κινητά on the fly. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το κάνω αυτό;

Και το άλλο είναι το ημερολόγιο. Έχω ένα κοινόχρηστο ημερολόγιο με το έτερο ήμισυ και αντιστρόφως, κι έτσι βλέπουμε ο ένας του άλλου. Υπάρχει κάποιος τρόπος να συνεχίσουμε να έχουμε τα ημερολόγια google με κοινή χρήση?

 

Επίσης για όποιον χρησιμοποιεί gspace, υπάρχει τρόπος να εγκαταστήσω κάτι εκεί μέσα από apk και όχι από play store?

Link to comment
Share on other sites

On 25/1/2022 at 3:32 ΠΜ, strathgos said:

Παιδια ξέρετε καμία αξιοπιστη προστασια οθόνης? Να καλυπτει ολη την οθόνη και να εχει καλή ανταποκριση εχω  βάλει 3 μεχρι τώρα και ολες τις πεταξα

Προσωπικά όταν και την TMax δεν κατάφερα να την βάλω καλά, το γύρισα σε matte ζελατίνα που έχει κολλήσει τέλεια, μήνες τώρα, και έχει κάνει τη δουλίτσα της και απο προστασία... 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, klainmein said:

Προσωπικά όταν και την TMax δεν κατάφερα να την βάλω καλά, το γύρισα σε matte ζελατίνα που έχει κολλήσει τέλεια, μήνες τώρα, και έχει κάνει τη δουλίτσα της και απο προστασία... 

Ξέρεις να με κατευθηνεις που θα βρω ? 

Edited by strathgos
Link to comment
Share on other sites

Να επανέλθω με ερωτήσεις προς τους παλιούς.

Πλέον μέηλ δε θεωρώ ότι έχει νόημα να παλεύω για τις εφαρμογές gmail και yahoo mail, δεν έχω βρει τρόπο να δουλεύουν και να μου έχουν και ενημερώσεις. Στο gspace παίζει κανονικά το gmail αλλά δε μου έρχονται ενημερώσεις. Υπάρχει μήπως τρόπος να έρχονται ενημερώσεις από το gmail in gspace ? Αν όχι, τότε προσανατολίζομαι σε mail client, να περάσω όλα τα μέηλ μου εκεί να τελειώνω. Σε μία μικρή δοκιμή που έκανα δούλευαν μια χαρά οι ενημερώσεις.

Έχετε κάποια πρόταση για mail client ή ό,τι νά΄ναι; Έλεγα να αποφύγω το petal

Google photos φαίνεται να δουλεύουν κανονικά από gspace

Maps δουλεύουν κανονικά, δεν έχω ανάγκη το login εκεί ιδιαίτερα.

Αυτό που με ταλαιπωρεί αυτήν την περίοδο είναι το ημερολόγιο. Είναι πολύ βασικό να μπορώ να μοιράζομαι το ημερολόγιό μου με το έτερον ήμισυ κι αυτή να μοιράζεται το δικό της με εμένα. Γνωρίζετε να υπάρχει κάποιος τρόπος μέσω πχ outlook ή άλλης υπηρεσίας που να συγχρονίζει με google calendar, και όχι μόνο να διαβάζει τις αλλαγές που κάνω εγώ αλλά να μου δείχνει και το ημερολόγιο της συζύγου;

Υποψιάζομαι ότι μία εύκολη λύση είναι να φτιάξουμε ένα ξεχωριστό ημερολόγιο κάπου αλλού που να το διαβάζει και το business calendar που χρησιμοποιούμε προς το παρόν, και το ημερολόγιο του mate 40 pro. Δε θέλω όμως να χαθεί το ιστορικό του ημερολογίου, θέλω δηλαδή σε 2 χρόνια από τώρα να μπορώ να βρω κατά προτίμηση σε ένα μέρος, όλα τα παλιά προγράμματα.

Έχετε καμιά ιδέα;

Edited by SCHUMIFER
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το Edison mail να δεις αν σε καλυπτει

Edison Mail: the Multi-email App That Combines All Your Inboxes

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για το προσωπικό μου email (gmail) χρησιμοποιώ εδώ και πολλά χρόνια το Outlook και όχι το κλασικό Gmail app, και είμαι ικανοποιημένος.

Για το εταιρικό email χρησιμοποιώ το Aquamail το οποίο είχα αγοράσει κάποια στιγμή.

Πριν από αυτό είχα δοκιμάσει το Bluemail το οποίο είναι δωρεάν, όπως επίσης και το Spark.
Από τα 2 αυτά free, είχα βρει ότι είναι καλύτερο το Spark.

Όλες οι παραπάνω εναλλακτικές που γράφω, θα δεις ότι είναι και οι προτεινόμενες στα περισσότερα sites όταν και θα ψάξεις με keywords 'best email clients for Android', ενώ και πολλοί χρήστες τις χρησιμοποιούν.

Δοκίμασε τις, δες ποια απ' όλες λειτουργεί καλύτερα στο κινητό σου (αν παίζουν σε κινητό χωρίς GSM), και μένεις με αυτή που θα καλύψει τα δικά σου θέλω.

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk



Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Θα πρέπει να υποστηρίζει πολλαπλά γμαιλ όπως και Υμέηλ ταυτόχρονα. Το κάνουν όλες οι προαναφερθείσες;
Ναι, όλες.

Με την εξαίρεση το Aquamail το οποίο επειδή έχει και την Pro έκδοση (επί πληρωμή), αν θέλεις unlimited accounts δεν θα σου κάνει η free (η οποία δεν θυμάμαι αν σ' αφήνει να συνδέσεις μόνο ένα account, ή μέχρι τρία).

Όπως και να έχει, εγκατέστησε και αυτή και σύνδεσε όσα accounts σού επιτρέπει, έτσι ώστε να δεις πως λειτουργεί και να καταλάβεις αν είναι καλύτερη εφαρμογή από τις υπόλοιπες και αν αξίζει να αγοράσεις την Pro έκδοση. ;)



Edit: Υπάρχουν βέβαια και άλλες καλές εναλλακτικές εφαρμογές τις οποίες ο κόσμος χρησιμοποιεί (όπως K-9, Nine, myMail κτλ), απλά στο post μου ανέφερα αυτές που έχω χρησιμοποιήσει εγώ.


Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk


Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

To Edison email είναι ίσως η καλύτερη πρόταση σε αυτή την κατηγορία, κυρίως λόγω κάποιων features που έχει (και δεν τα έχουν άλλα apps της κατηγορίας), όπως π.χ. το Unsubscribe που αν το βρει σε ένα email το προβάλει πάνω - πάνω για ευκολία, ώστε να μην ψάχνεις τα ψιλά γράμματα στο κάτω - κάτω μέρος κάθε spam / κλπ email. Παρόμοια λειτουργεί και το Block του. Έχω παρατηρήσει ότι είναι λίγο "βαριά" εφαρμογή, με αρκετά μεγάλο μέγεθος και πολλές φορές παίρνει το χρόνο του για να φορτώσει τα emails στο inbox (δοκιμασμένο για χρόνια σε δύο διαφορετικά κινητά, με γρήγορη σύνδεση, κλπ). Έχει ωραίο interface, τα free features του είναι υπεραρκετά για το μέσο χρήστη, ενω η pro έκδοση έχει πολύ καλά extra features για την προστασία του χρήστη, αλλά ...κοστίζει. Προσωπικά αν και το είχα χρόνια στο κινητό, το εγκατέλειψα πριν ένα μήνα λόγω προβλημάτων στα attachments. Κάποια .pdf αρχεία αρνείται να τα κατεβάσει και το support τους δεν βρήκε λύση.

Τον τελευταίο μήνα έχω πλέον εγκαταστήσει το Spark το οποίο είναι αξιοπρεπέστατο, αν και βεβαίως δεν έχει τα features που έχει το Edison.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση. Ως τώρα είχα δοκιμάσει μόνο το κλασσικό Outlook σε μία light έκδοση. Προφανώς έχει πολύ καλύτερα εκεί έξω και επίσης τα ανωτέρω κείμενα σας με επιβεβαιώνουν ότι μάλλον Καλά κάνω και δεν ενδιαφέρομαι για την εφαρμογή της Huawei

Link to comment
Share on other sites

https://www.amazon.de/gp/product/B08Z3LLN94/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o01_s00?ie=UTF8&psc=1

Εξαιρετικό φιλμ προστασίας, το προτείνω.

Αυτό έχω τοποθετήσει στο δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, agelakos12 said:

https://www.amazon.de/gp/product/B08Z3LLN94/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o01_s00?ie=UTF8&psc=1

Εξαιρετικό φιλμ προστασίας, το προτείνω.

Αυτό έχω τοποθετήσει στο δικό μου.

σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παίδες αυτό είναι ένα πακέτο μπρος πίσω μαλακών  μεμβρανών. 1+1.

Για 30 ευρώ που κάνει παίρνετε 2 θήκες, 4 μεμβράνες και 2 tempered glass από Ali.

 

Η δε περιγραφή είναι κινεζοκατάσταση 500%

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, SCHUMIFER said:

Παίδες αυτό είναι ένα πακέτο μπρος πίσω μαλακών  μεμβρανών. 1+1.

Για 30 ευρώ που κάνει παίρνετε 2 θήκες, 4 μεμβράνες και 2 tempered glass από Ali.

 

Η δε περιγραφή είναι κινεζοκατάσταση 500%

Είναι φίλμ προστασίας εξαιρετικής ποιότητας made in Germany. Το πακέτο έχει δύο, και είναι για την curve οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται από την ιστοσελίδα όντως να τα φτιάχνουν όλα στη Γερμανία αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το περιγράφει και σαν γυαλί και σαν μεμβράνη

Link to comment
Share on other sites

Ενόσω ακόμη με ταλαιπωρεί το θέμα των ενημερώσεων από τα μέηλ μου (περίεργο πράγμα, κι εννοώ με τις εφαρμογές που αναφέρθηκαν παραπάνω..., αλλά θα παίξει, πού θα του πάει!) μου δημιουργήθηκε η ερώτηση περί chromecast

Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω cast στο chromecast 3 που έχω στην τηλεόραση;

Link to comment
Share on other sites

On 28/1/2022 at 10:08 ΜΜ, strathgos said:

σε ευχαριστω

t max οτι καλυτερο..εχω βαλει πολλες φορες στο mate που ειχα αλλα να το πας σε μαγαζι να στο τοποθετησουν!η μεμβρανη με την παροδο του χρονου αλλαζει χρωμα

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Outlook mail ευχαριστημένος ως τώρα. Έχει και ημερολόγιο αλλά δε με βόλεψε το widget του ούτε και η εμφάνιση του μηνιαίου προγράμματος. Αλλά ξαφνικά αποφάσισε με την τρίτη προσπάθεια το business calendar να συνεργαστεί με το google calendar,  οπότε μάλλον λύθηκε κι αυτό.

 

Έχετε δοκιμάσει ή βρει λύση για το chromecast ? Έχω ένα στη χαζή μου τηλεόραση και θα ήθελα να μπορώ να στείλω βιντεάκι ή φωτογραφίες. Έχει βρει τρόπο να στέλνετε εκεί;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επανέρχομαι, μπας και κάποιος έχει κάποια βοήθεια να δώσει.

Το microG έκανε πολύ όμορφη δουλειά με τα notifications, οπότε το μόνο που μου έμενε μετά ήταν να έχω gspace για google photos και δυο τρία άλλα. Δυστυχώς microG και gspace δεν κάνουν χωριό.

 

Έχει κανείς βρει λύση στο θέμα των ειδοποιήσεων χωρίς micro G?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μπορείς να μας πεις διαδικασία για microG και notifications; Έχω εφαρμογή συναγερμού και δεν μπορώ με τίποτα να λάβω ειδοποιήσεις από αυτήν :(

Στάλθηκε από το NOH-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...