Jump to content

Nintendo Wii


teorizo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, ρε!

 

Αλλά άσε τον Σκρουτζ του MyPhone να λέει ό,τι θέλει!

 

Xourxou, I'd like to see you try that!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι, ρε!

 

Αλλά άσε τον Σκρουτζ του MyPhone να λέει ό,τι θέλει!

 

Xourxou, I'd like to see you try that!

Come and get it, desSertboy http://foolstown.com/sm/nunu.gif

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Επίσης βρίσκω ακριβά και τα παιχνίδια, γι'αυτό κι έχω μόνο το Wii Sports και το Wii Play (για το χειριστήριο)

60€ are they f-ing kidding us?:scared:

 

 

 

Εγω παντως συμφωνω με το οτι ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ τα παιχνιδια .....:mad:

Current mobile devices : iPhone 6s Plus,iPad Air 2,Nexus 6
Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι πως θα έπρεπε να είναι στα 45-50 ευρώ (όπως τα παιχνίδια της Nortec - εκτός του Zelda)...Αλλά από οι third party εταιρίες κοστολογούν υψηλότερα το παιχνίδι και από την άλλη δε θα έκανε και καλό στο "image" της κονσόλας να είναι τα παιχνίδια στα 30-40 ευρώ ενώ του Xbox και PS3 είναι στα 70€...

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ίσα-ίσα ρε desert.

Η συγκεκριμένη κονσόλα προωθείται ως "η κονσόλα του λαού" (από την ίδια τη Ν).

 

Με παιχνίδια τόσο ακριβά όσο και στις άλλες (που υποτίθεται πως είναι για πιο ψαγμένους) ποιος θα τα αγοράσει πέρα απ'τους πορωμένους? Σίγουρα όχι κάποιος που δεν είναι συνηθισμένος να δίνει τόσα λεφτά για ένα -παιχνιδάκι-.

 

Προσωπικά δε με συγκινεί, εκτός αν υπάρχει προοπτική να αγοράσω 1-2 που έπειτα μόλις τα βαρεθώ να τα ανταλλάξω με κάποιον (και βαριέμαι εύκολα).

 

Αντίθετα αν είχε παιχνίδια με έστω 45ευρώ θα ήταν καλό πιστεύω για το "image" της που λες κι εσυ, γιατί πολύ απλά αυτό είναι. Η φθηνότερη newgen κονσόλα. Και σίγουρα τα ίδια παιχνίδια με την ίδια τιμή στις άλλες κονσόλες έχουν καλύτερα γραφικά. Γιατί λοιπόν ίδια τιμή?

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω συμφωνω οτι ειναι ακριβα τα games..

 

και τουλαχιστον επρεπε το κειμενο μεσα στα παιχνιδια να ειναι στα ελληνικα..καιρος να το δουν αυτο λιγο..για να μην πω οτι πρεπει και οι φωνες/διαλογοι να μεταφραζονται κιαυτοι..τοτε ισως να δικιολογουσα μια τοσο υψηλη τιμη οπως 60 ευρω..

 

π.χ το wario ware που ειναι κομμενο και ραμενο για non gamers τα ατομα μεγαλυτερης ηλικιας στην ελλαδα και αλλες χωρες που ενδεχομενως να μην ξερουν αγγλικα δεν θα μπορεσουν να το απολαυσουν 100% γιατι η λεξη κλειδι που δινεται πριν απο καθε mini game απλα θα τους ειναι αγνωστη..

Link to comment
Share on other sites

olososto se vriskw safto

kai apo ti stigmi pu to wii dn exei hd dn xriazete tromeros xronos anaptixis tou paixnidiou=ligotero kostos

to kostos dimiourgias paixnidiou gia to wii einai elaxisto mprosta sta disekatomiria pou xriazodai gia tis alles megales konsoles

Link to comment
Share on other sites

Ίσα-ίσα ρε desert.

Η συγκεκριμένη κονσόλα προωθείται ως "η κονσόλα του λαού" (από την ίδια τη Ν).

 

Με παιχνίδια τόσο ακριβά όσο και στις άλλες (που υποτίθεται πως είναι για πιο ψαγμένους) ποιος θα τα αγοράσει πέρα απ'τους πορωμένους? Σίγουρα όχι κάποιος που δεν είναι συνηθισμένος να δίνει τόσα λεφτά για ένα -παιχνιδάκι-.

 

Προσωπικά δε με συγκινεί, εκτός αν υπάρχει προοπτική να αγοράσω 1-2 που έπειτα μόλις τα βαρεθώ να τα ανταλλάξω με κάποιον (και βαριέμαι εύκολα).

 

Αντίθετα αν είχε παιχνίδια με έστω 45ευρώ θα ήταν καλό πιστεύω για το "image" της που λες κι εσυ, γιατί πολύ απλά αυτό είναι. Η φθηνότερη newgen κονσόλα. Και σίγουρα τα ίδια παιχνίδια με την ίδια τιμή στις άλλες κονσόλες έχουν καλύτερα γραφικά. Γιατί λοιπόν ίδια τιμή?

 

EINAI η φθηνότερη next gen κονσόλα. Τόσο από άποψη τιμής της ίδιας της κονσόλας, όσο και από τα games (θυμήσου οτι τα καινούργια-δυνατά παιχνίδια του XBOX360 βγαίνουν στα 69,99€). Άλλωστε αρχή είναι ακόμα. Σε λίγο καιρό θα βγουν πολλά που θα είναι φθηνότερα.

 

Κάτι που πλασάρεται ως "του λαού", Xourxou, είναι ένα βήμα από το να χαρακτηριστεί "άχρηστο", "χωρίς ιδιαίτερη αξία" και "για τους φτωχούς". Με λίγα λόγια, όταν κάτι το κάνεις προσβάσιμο σε όλους (αν π.χ. η N το έβγαζε στα 200 ευρώ) ταυτόχρονα εκτός από "μαζικό" το μετατρέπεις σε συνηθισμένο και (κατα συνέπεια) βαρετό... Βγαίνω off topic, αλλά σου λέω πως αν π.χ. εσένα σου δώσω μια εκπτωτική κάρτα για ένα μαγαζί δωρεάν, πολύ πιθανόν να την θεωρήσεις μηδαμινής αξίας σε σχέση με το αν στην έδινα έναντι 10€. Ενώ στην ουσία και με τους δύο τρόπους θα είχε την ίδια χρήση, οι πιθανότητες να την "εκτιμήσεις" είναι πολύ περισσότερες αν την πληρώσεις. :)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

EINAI η φθηνότερη next gen κονσόλα. Τόσο από άποψη τιμής της ίδιας της κονσόλας, όσο και από τα games (θυμήσου οτι τα καινούργια-δυνατά παιχνίδια του XBOX360 βγαίνουν στα 69,99€). Άλλωστε αρχή είναι ακόμα. Σε λίγο καιρό θα βγουν πολλά που θα είναι φθηνότερα.

 

Ναι αλλά στο XBOX έχεις και εναλλακτικές. Δεν είναι δυνατόν ένα σοβαρό παιχνίδι να έχει την ίδια τιμή με τα καραγκιοζάκια της Νιντέντο. Ίσως εν καιρώ να δούμε και καλύτερες τιμές, γι'αυτό και περιμένω

 

 

Κάτι που πλασάρεται ως "του λαού", Xourxou, είναι ένα βήμα από το να χαρακτηριστεί "άχρηστο", "χωρίς ιδιαίτερη αξία" και "για τους φτωχούς". Με λίγα λόγια, όταν κάτι το κάνεις προσβάσιμο σε όλους (αν π.χ. η N το έβγαζε στα 200 ευρώ) ταυτόχρονα εκτός από "μαζικό" το μετατρέπεις σε συνηθισμένο και (κατα συνέπεια) βαρετό...

 

Εδώ όμως σε βρίσκω τέρμα λάθος. Η ίδια κονσόλα αν είχε 50 ευρώ κάτω (όπως έχει στις ΗΠΑ πχ), θα ήταν τεχνολογικά ίδια. Σωστά? Δηλάδη το ότι πληρώνεις 50 ευρώ παραπάνω, για κάτι που θα μπορούσε να κανει 200€ το κάνει να αξίζει περισσότερο? Το κάνει πιο χρήσιμο? Το κάνει για την ελίτ? Αφού για τους "φτωχούς" (όσο φτωχός μπορεί να χαρακτηριστεί κάποιος που σπαταλάει 250€ για κάτι που δεν του χρειάζεται απαραίτητα) προορίζεται. Τους φτωχούς συγγενείς των gamers.

 

Νομίζω πως η Ν ήθελε το Wii (we) να γίνει αγαθό μαζικής κατανάλωσης. Κάτι που σε έναν βαθμό το κατάφερε και μπράβο της.

Τώρα το συνηθισμενο aka βαρετο πιο πολύ σε λογική παραλόγου μου κάνει :p

Επίσης μου φέρνει κάτι από τη γνωστή καγκουρολογική: "Ωραίο κινητό, αλλά έγινε σούπα. Δεν το παίρνω"

Προφανώς δε με νοιάζει να πουλάω μούρη λέγοντας ότι έχω Wii. (Nια νια εσύ δεν έχεις)

 

Βγαίνω off topic, αλλά σου λέω πως αν π.χ. εσένα σου δώσω μια εκπτωτική κάρτα για ένα μαγαζί δωρεάν, πολύ πιθανόν να την θεωρήσεις μηδαμινής αξίας σε σχέση με το αν στην έδινα έναντι 10€. Ενώ στην ουσία και με τους δύο τρόπους θα είχε την ίδια χρήση, οι πιθανότητες να την "εκτιμήσεις" είναι πολύ περισσότερες αν την πληρώσεις.

Δεν είμαι τέτοιος άνθρωπος, δώστην μου εσύ, και βλέπουμε :lol:

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Για το Hardware (κονσόλα-περιφερειακά) έχει ήδη απαντήσει η Nintendo: τα μόνα έσοδα που έχει η εταιρία είναι από την βιομηχανία παιχνιδιών. Σε αντίθεση με την Sony και τη Microsoft που είναι τεράστια ονόματα στον χώρο των ηλεκτρονικών και της πληροφορικής αντίστοιχα, η Nintendo βγάζει λεφτά μόνο από τις κονσόλες, τα περιφερειακά και τα παιχνίδια. Οπότε κατά τη γνώμη μου (και με τις δυνατότητες στα γραφικά που έχει το Wii) είναι πολύ λογική η τιμή της κονσόλας. Βέβαια όπως έχω πει και σε άλλο thread, δε θα είχα κανένα πρόβλημα να δώσω 100-150 ευρώ παραπάνω και να έχω όλα αυτά που δίνει το Wii με εξαιρετικά γραφικά ;)

 

Όσο για τα παιχνίδια των άλλων εταιριών, σου ξαναλέω πως είναι λογικές (σε κάποια πλαίσια) οι τιμές. Μιλάμε για ολοκαίνουργια κονσόλα και οι εταιρείες ΦΥΣΙΚΑ προσπαθούν να εκμεταλλευτούν τα γεγονός πως (πρώτον) ο κόσμος είναι ενθουσιασμένος με την κονσόλα και (δεύτερον) είναι η next-gen κονσόλα της Ninty, και αυτή στην οποία θα στραφεί το μεγαλύτερο μέρος των fan της εταιρείας (και ένα μεγάλο πλήθος νέων χρηστών).

 

Δεν ΣΥΜΦΩΝΩ με τις τιμές. Εννοείται πως θα ήθελα να είναι στα 35-45 ευρώ. Απλά λέω πως καταλαβαίνω τη λογική της nintendo και των άλλων publishers.

 

Σίγουρα η Nintendo προσπάθησε πάρα πολύ να πείσει τον κόσμο πως η καινούργια της κονσόλα είναι για όλους και ό,τι πιο διασκεδαστικό υπάρχει αυτή τη στιγμή για "παρέες". Αλλιώς δε θα την ονόμαζε Wii, αλλά GameCube 2 ή τέλος πάντων κάτι πιο...φυσιολογικό. Και μπορεί να φαίνεται απίστευτα χαζό το θέμα του ονόματος, αλλά δεν ξέρετε πόσο σημαντικό είναι για το marketing να έχει το προϊόν ένα όνομα που να είναι πλήρως κατανοητό και εύκολο, όπως και ένα όνομα που να μη μεταφράζεται σε καμία γλώσσα, σε αντίθεση με το XBOX360 (π.χ.) που το 360 μεταφράζεται άνετα σε οποιαδήποτε γλώσσα...

 

Ψιλά γράμματα, αλλά πιστέψτε με, σημαντικά.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Για το Hardware (κονσόλα-περιφερειακά) έχει ήδη απαντήσει η Nintendo: τα μόνα έσοδα που έχει η εταιρία είναι από την βιομηχανία παιχνιδιών. Σε αντίθεση με την Sony και τη Microsoft που είναι τεράστια ονόματα στον χώρο των ηλεκτρονικών και της πληροφορικής αντίστοιχα, η Nintendo βγάζει λεφτά μόνο από τις κονσόλες, τα περιφερειακά και τα παιχνίδια. Οπότε κατά τη γνώμη μου (και με τις δυνατότητες στα γραφικά που έχει το Wii) είναι πολύ λογική η τιμή της κονσόλας. Βέβαια όπως έχω πει και σε άλλο thread, δε θα είχα κανένα πρόβλημα να δώσω 100-150 ευρώ παραπάνω και να έχω όλα αυτά που δίνει το Wii με εξαιρετικά γραφικά ;)

Τώρα όμως μας τα αλλάζεις...

 

Προφανώς και δε με ενδιαφέρουν τα οικονομικά της N.

Προφανώς και δεν είσαι ο μέσος χρήστης στον οποίο απευθύνεται το Wii

Προφανώς στην Αμερική δε μπαίνουν μέσα πουλώντας το στα 200€ :p

 

Εγώ είμαι ο πρώτος που βγήκα και έγραψα ότι είμαι άσχετος στον χώρο του Videogaming. Μάμα την την κονσόλα, τα λεφτά τα δώσαμε.Αν τα παιχνίδια παραμείνουν σ'αυτήν τιμή για ένα χρόνο θα μετανιώσω που την πήρα.

 

Αν η τιμή της κονσόλας πέσει τον Μάρτιο 50 ευρώ, θα χτυπάω το κεφάλι μου που την πήρα απ'τους πρώτους αλλά κακό του κεφαλιού μου ;)

 

Όσο για τα παιχνίδια των άλλων εταιριών, σου ξαναλέω πως είναι λογικές (σε κάποια πλαίσια) οι τιμές. Μιλάμε για ολοκαίνουργια κονσόλα και οι εταιρείες ΦΥΣΙΚΑ προσπαθούν να εκμεταλλευτούν τα γεγονός πως (πρώτον) ο κόσμος είναι ενθουσιασμένος με την κονσόλα και (δεύτερον) είναι η next-gen κονσόλα της Ninty, και αυτή στην οποία θα στραφεί το μεγαλύτερο μέρος των fan της εταιρείας (και ένα μεγάλο πλήθος νέων χρηστών).

Εδώ συμφωνούμε

 

Δεν ΣΥΜΦΩΝΩ με τις τιμές. Εννοείται πως θα ήθελα να είναι στα 35-45 ευρώ. Απλά λέω πως καταλαβαίνω τη λογική της nintendo και των άλλων publishers.

Όπως κι εδώ. Δε με πειράζει να τους αιτιολογείς, εννοείται πως κι εγώ καταλαβαίνω και τη Ν και τους publishers, και οποιονδηποτε προσπαθει να βγαλει κέρδος. Προς θεού, εταιρίες είναι όχι φιλανθρωπικά ιδρύματα. Απλά λέω, χαμηλώστε τις τιμές κι ο κόσμος θα πάρει περισσότερα παιχνίδια (κι ίσως Wii κονσόλες)

Σου είπα, δε με πειράζει που τους αιτιολογείς. Mε πειράζει να τους δικαιολογείς.

 

Σίγουρα η Nintendo προσπάθησε πάρα πολύ να πείσει τον κόσμο πως η καινούργια της κονσόλα είναι για όλους και ό,τι πιο διασκεδαστικό υπάρχει αυτή τη στιγμή για "παρέες". Αλλιώς δε θα την ονόμαζε Wii, αλλά GameCube 2 ή τέλος πάντων κάτι πιο...φυσιολογικό. Και μπορεί να φαίνεται απίστευτα χαζό το θέμα του ονόματος, αλλά δεν ξέρετε πόσο σημαντικό είναι για το marketing να έχει το προϊόν ένα όνομα που να είναι πλήρως κατανοητό και εύκολο, όπως και ένα όνομα που να μη μεταφράζεται σε καμία γλώσσα, σε αντίθεση με το XBOX360 (π.χ.) που το 360 μεταφράζεται άνετα σε οποιαδήποτε γλώσσα...

 

Αυτό νομίζω ήταν κάπως αχρείαστο. Εξυπακούεται νομίζω, κι όλοι το καταλαβαίνουμε (και δε χρειάζεται πτυχίο marketing :p )

Btw το γουστάρω τρελά το ονοματάκι,εξ'αρχής, γιατί μπορείς να το συνοδεύσεις με ανάλογα επιφωνήματα/φωνητικά εφέ.

Ψιλά γράμματα, αλλά πιστέψτε με, σημαντικά.

Καλά, αφού το λες εσύ σε πιστεύω :p

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εγώ φταίω που σου μιλάω σοβαρά! :mad:

 

:p :p :p

 

Επειδή όπως λες εσύ είσαι καινούργιος στις παιχνιδομηχανές...σου λέω απλά πως το να πέσουν οι τιμές των παιχνιδιών είναι πάγια απαίτηση των παικτών εδώ και χρόνια (βασικά, από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου να παίζει παιχνίδια αυτό ζητάγαν) αλλά οι εταιρείες αντ' αυτού, έβγαλαν τα μεγάλα χαρτονένια κουτιά από τα παιχνίδια για PCs που πολλές φορές είχαν μέσα και διάφορα "συλλεκτικά" πράγματα από το παιχνίδι, τα έβαλαν σε DVD case και αύξησαν τις τιμές...

 

Οπότε, όπως καταλαβαίνεις, έχω χάσει κάθε ελπίδα...Αυτό όμως δε σημαίνει πως δε θα βγουν φτηνά παιχνίδια και για wii (όπως έχουν βγει εκατομμύρια ανάλογα για PC, PS1,PS2,Xbox,GC) ή πως δε θα βγουν αυτά που σήμερα κάνουν 59,99€ σε επανέκδοση στα 24,99€ ή 19,99€...απλά αυτό θέλει χρόνο.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

paidia tha prostheso kai ego olous osous mporo simera.peraste me kai eseis.

ta Mii Michael Jackson kai Hitler pou milate ta dika mou einai (creator thief?) kikloforisan toso?:)

Wii Number

7116 0358 1247 8762

Wii Number

7116 0358 1247 8762

Link to comment
Share on other sites

Δικά σου είναι;;; Nice job!!

Στείλε μου όταν μπορέσεις τον hitler! Θα σε προισθέσω σε λίγο.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Φιλε βαλε το wii number στην υπογραφη σου για να σε κανουμε register πιο ευκολα!;)

 

Ο Hitler ειναι δικο σου mii?nomiza ηταν του TLG..

 

Ενα νεο mii παντως απειλει να βομβαρδισει τη Mii plaza σας!Jeorge W Bush!

Link to comment
Share on other sites

Οπότε, όπως καταλαβαίνεις, έχω χάσει κάθε ελπίδα...Αυτό όμως δε σημαίνει πως δε θα βγουν φτηνά παιχνίδια και για wii (όπως έχουν βγει εκατομμύρια ανάλογα για PC, PS1,PS2,Xbox,GC) ή πως δε θα βγουν αυτά που σήμερα κάνουν 59,99? σε επανέκδοση στα 24,99? ή 19,99?...απλά αυτό θέλει χρόνο.

 

kai dn xriazete na perimeneis tin epanekdosi

polla games se diastima 3-5 minwn xanoun tin aksia tous kai poulioudai ews kai sthn mish timh apo tin arxikh

koita sto http://www.play.com na deis ti xamos ginete(tzaba metaforika gia ellada gia tous tsifoutides:lol: )

ton aprilio vazw to xeri mou sthn fwtia oti tha exun se poli xamili timi ola ta launch games(ektos tou zelda)

 

opote ligo ipomoni dn vlaptei.....

kai idietera an eisai den eisai fanatikos gamer(xourxou gia sena to lew)dn pistevw oti tha se xalouse idietera na pernoussan 4 mines gia na pareis ena game stin misi timi;)

Link to comment
Share on other sites

Σύντροφοι, γνωρίζετε αν υπάρχει κάπου διαθέσιμο το περίφημο Wii VGA Cable; Θέλω να συνδέσω το Wii με την οθόνη του PC... Υπάρχει άλλος τρόπος;
all-time favorites: Alcatel OT-701, Siemens SL45i, Ericsson T39m, Nokia N-Gage, Samsung D500, Nokia N78, Sony Ericsson Xperia Play, Motorola Moto G, One Plus X
Link to comment
Share on other sites

Σύντροφοι, γνωρίζετε αν υπάρχει κάπου διαθέσιμο το περίφημο Wii VGA Cable; Θέλω να συνδέσω το Wii με την οθόνη του PC... Υπάρχει άλλος τρόπος;

 

 

ισως αυτο να σε βοηθησει..http://www.nparadise.gr/viewtopic.php?t=290 ;)

Link to comment
Share on other sites

aSMiLoN ακόμα περιμένω τα mii

 

Παιδιά βάλτε με κ εσείς

Φιλε ThunderFox εγω σε εχω προσθεσει απο τοτε που σου εστειλα το πμ. Για δες αν εχει γινει καποιο λαθος στο δικο μου Wii number και διορθωσε το, επειδη το δικο σου το εχω σωστα περασμενο ;)

 

Αν δε εχουμε ανταλλαξει τους κωδικους μας δε προκειται να επικοινωνησουν οι κονσολες μας...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...