Jump to content

[MOTO] Μηχανάκια Honda: GLX, Astrea κ.α.


exosceleton
 Κοινοποίηση

ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???  

802 members have voted

  1. 1. ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???

    • glx90
      257
    • c50
      99
    • innova125
      160
    • astrea supra
      139
    • astrea grand
      147


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 10,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

λοιπόν παιδιά έχω μια απορία..εκτός απ'το ότι η ροπή μετριέται σε Nm και η επιτάχυνση σε m/s2 τί ρόλο παίζει η καθεμιά στο παπί;έχω ακούσει ότι καλός εκκεντροφόρος για ροπή ειναι ο fuego, αξίζει;αν ναι ξέρεται αν μπαίνει σε 90άρι μοτερ(53mm);αν θέλω γερά ανοίγματα θέλω μικρό στάδιο και για τελικές μεγάλο;

 

Αν θες ροπη θες μικρο σταδιο.Αν θες τελικες τοτε μεγαλο σταδιο.

Link to comment
Share on other sites

Πείρα ένα Astrea Grand μαμά και του έβαλα προχτές έναν Fuego, ένα Mikuni 26mm και μια motorsport. Χαμηλά ψώφισε τελείος το μιχανάκι αλλά μεσαίες και ψηλά έχει πολύ νεύρο! θα πρωτιμούσα κάτι ποιό ήπιο από τον Fuego. Λέω να πάω σε Kitaco.

 

http://i108.photobucket.com/albums/n15/greddyrx7/th_00003.jpg

 

http://i108.photobucket.com/albums/n15/greddyrx7/th_00004.jpg

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

ειναι μαμα και του εβαλες 26αρι καρμπ ??? ο εκκεντροφορος ειναι ο f200?? ωραιες αλλαγες κανεις στις ταχυτητες:p:p:p

 

Ναι μαμά τελείος είναι! Γιαυτό και χαμηλά μπουκώνει και δέν ξεκινάει!:O

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

Αν θες ροπη θες μικρο σταδιο.Αν θες τελικες τοτε μεγαλο σταδιο.

 

Λοιπον αν κατάλαβα καλά...με χαμηλό στάδιο π.χ 1ο θα έχω καλά ξεκινήματα αλλά δε θα έχω δύναμη στις τελικές...με μεγάλο π.χ 6ο δε θα έχω δύναμη στα χαμηλά αλλά θα βγάζω δύναμη στις τελικές..αν θέλω κάτι ενδιάμεσο τί παίρνω;3ο,4ο;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν ειναι αυτος που λες ο τεντοτηρας.

http://i225.photobucket.com/albums/dd220/Magic1979/1-9.png

 

Εσυ προφανως εννοεις το εξαρτημα "11" ενω ο τεντοτηρας ειναι το στρογγυλο δεξια.

Στη φωτο (ειναι απο c50) φενεται και το ελατηριο (εξαρτημα "4") που αναφερω πιο πανω.

 

aftin tin foto pou tin brikes exeis kana sait i tin perases me scaner

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω αν ξέρεις..όταν το παπί είναι κρύο μου πάει πολυ καλά αλλά μόλις μου ζεσταθεί έχω την εντύπωση ότι χάνει συμπίεση και ανεβάζει γρήγορα στροφές σε μικρές ταχύτητες.τι παίζει;

 

Μπορει να ειναι ιδεα σου.......εγω δεν εχω προσεξει κατι τετοιο:O

 

Φιλε μου δεν ειναι αυτος που λες ο τεντοτηρας.

http://i225.photobucket.com/albums/dd220/Magic1979/1-9.png

 

Δεν ξερω αμα ειναι ετσι απο μεσα παντως να ξερεις οτι μπανει πανω στον κυλιδρο,στην αριστερη πλευρα του.....

 

Εσυ προφανως εννοεις το εξαρτημα "11" ενω ο τεντοτηρας ειναι το στρογγυλο δεξια.

Στη φωτο (ειναι απο c50) φενεται και το ελατηριο (εξαρτημα "4") που αναφερω πιο πανω.

 

 

Δεν ξερω αμα ειναι ετσι απο μεσα παντως να ξερεις οτι μπανει πανω στον κυλιδρο,στην αριστερη πλευρα του.....

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι μαμά τελείος είναι! Γιαυτό και χαμηλά μπουκώνει και δέν ξεκινάει!:O

 

Θηριο τελικα το εφτιαξες και αυτο το παπι.

 

Λοιπον αν κατάλαβα καλά...με χαμηλό στάδιο π.χ 1ο θα έχω καλά ξεκινήματα αλλά δε θα έχω δύναμη στις τελικές...με μεγάλο π.χ 6ο δε θα έχω δύναμη στα χαμηλά αλλά θα βγάζω δύναμη στις τελικές..αν θέλω κάτι ενδιάμεσο τί παίρνω;3ο,4ο;

 

Νομιζω παει μεχρι 5ο σταδιο.Δεν ειμαι σιγουρος ομως.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ειναι ιδεα σου.......εγω δεν εχω προσεξει κατι τετοιο:O

 

 

 

 

Δεν ξερω αμα ειναι ετσι απο μεσα παντως να ξερεις οτι μπανει πανω στον κυλιδρο,στην αριστερη πλευρα του.....

Μεσα στον κυλινδρο ειναι το εξαρτημα 11 ο τεντοτηρας ειναι μεσα στο καρτερ.
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω παει μεχρι 5ο σταδιο.Δεν ειμαι σιγουρος ομως.

 

και εγω μεχρι 5ο ξερω

glx53mm αν θελεις κατι στη μεση καλυτερα βαλε 3ο σταδιο

thomaslar φιλε μαλλον δεν ξερει κανεις απο εδω κανει λιγη υπομονη ακομα μπορει να σου απαντησουν

Link to comment
Share on other sites

παιδια πως ρυθμιζουμε τον συμπλεκτη σε ενα honda astrea

Eν ταχη θα σου πω οτι χαλαρωνουμε το παξιμαδι που βρισκετε στο δεξιο μερος του μοτερ (καμπανα) και βιδωνουμε η ξεβιδωνουμε το βιδακι που εχει (λιγο καθε φορα) και ξανασφιγγουμε το παψιμαδι.

Εχουμε κανει την σωστη ρυθμιση οταν με κρατημενο κατω το λεβιε τον ταχυτητων και ανοιγοντας το γκαζι η πισω ροδα να γυριζει οσο το δυνατον λιγοτερο και οι αλλαγες βεβαια στην δοκιμη που θα κανουμε να γινονται κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.ειμαι καινουριος.καλοταξιδα τα παπια σας και παντα ορθιοι.βρηκα ενα glx και μαλλον θα το αγορασω.αλλα εγω το μηχανακι το θελω για κοντρες μονο.να παρω μοτερ racing 150? αξιζει?πειτε μου την γνωμη σας:)
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.ειμαι καινουριος.καλοταξιδα τα παπια σας και παντα ορθιοι.βρηκα ενα glx και μαλλον θα το αγορασω.αλλα εγω το μηχανακι το θελω για κοντρες μονο.να παρω μοτερ racing 150? αξιζει?πειτε μου την γνωμη σας:)

 

επειδη εισαι καινουριος και μπορει να μη το ξερεις απαγορευεται να μιλαμε για κοντρες:)

Link to comment
Share on other sites

αξιζει για ενα λογο οτι ειναι αρκετα γρηγορο μοτερ και πολυ οικονομικο το θεμα ομως ειναι οτι δεν ξερεις ποσο θα αντεξει και οτι θα πρεπει να βαλεις αλλα ρευματα αν θελεις να εχεις φωτα http://www.moto-rider.com/product-view.aspx?pid=31991
Link to comment
Share on other sites

οκ .σορρυ.αξιζει ν παρω αυτο το μοτερ?και ποσο κανει περιπου ξερετε?

an to pareis dn tha exeis fota.alla na mou peis esi to thes gia alli xrisi.twra einai kathara thema diko sou......

Link to comment
Share on other sites

παιδια το astrea μου εκοψε ξανα τα γνησια φυγοκεντρικα?και ειδα οτι τα ελατηρια της καμπανας ηταν σκληρα και οχι ημισκληρα παιζει καποιο ρολο?τι λυσεις προτεινεται για να μην τα κοβει?54μμ ειναι το μηχανακι takegawa
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα ηθελα λιγη βοηθεια .Εχω ενα μοτορι χονδα glx 50cc και θελω να δωσω μερικα χρηματα να το ανεβασω λιγο.Πιστευω οτι αξιζει αγρια .θελω να το δωσω περιπου 30 κυβικα ακομι.Δωστε μ πιθανον λυσεις και τιμες .
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα ηθελα λιγη βοηθεια .Εχω ενα μοτορι χονδα glx 50cc και θελω να δωσω μερικα χρηματα να το ανεβασω λιγο.Πιστευω οτι αξιζει αγρια .θελω να το δωσω περιπου 30 κυβικα ακομι.Δωστε μ πιθανον λυσεις και τιμες .

 

δηλαδη θελεις να το κανεις 80αρι??? εγω θα σου ελεγα να το κανεις καλυτερα 53mm και θα ειναι πολυ καλο και σε γκαζι αλλα και αξιοπιστο (αν το πας σε καλο μαστορα και βαλεις ομως και καλα πραγματα):)

Link to comment
Share on other sites

αξιζει για ενα λογο οτι ειναι αρκετα γρηγορο μοτερ και πολυ οικονομικο το θεμα ομως ειναι οτι δεν ξερεις ποσο θα αντεξει και οτι θα πρεπει να βαλεις αλλα ρευματα αν θελεις να εχεις φωτα http://www.moto-rider.com/product-view.aspx?pid=31991

 

Μπορει να αλλαξει τα πινια που εχει και να βαλει κανονικα..η μετατροπη το πολυ να παει στα 80 ευρο για μετρια πραγματα...

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήγα στο μάστορα και του είπα τί θέλω για το πάπί..τελικά είπα να μην αλλάξω εκκεντροφόρο ακόμα..Τεσπα του λέω καινουργια γρανάζια και αλυσίδα, να κοιτάξει αν είναι όλα οκ και να μου βάλει μεγάλο καρμπ..Του λέω λοιπόν ενα καρμπ micuni από 20-24 αν έχει αλλά μου λέει ότι δε φέρνει πια τόσο μικρά και μου είπε να βάλω micuni 26 ...και του λέω καλα δε θα πέσει λίγο μεγάλο;μου λέει θα το βάλει και θα δείξει..το παπί θα του το πάω το Σάββατο για να τα βάλει όλα πάνω...επίσης μου είπε ότι το πιστόνι μάλλον κάπου βρίσκει(κεφαλή ή κύλινδρο) και μπορεί να χτυπήσει μπιέλα..παιδιά το καρμπ θα κάνει δουλειά ή όχι;και επίσης τι κάνω για να μη βαράει το πιστόνι;πιο χοντρή φλάτζα;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...