Jump to content

[MOTO] Μηχανάκια Honda: GLX, Astrea κ.α.


exosceleton
 Κοινοποίηση

ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???  

802 members have voted

  1. 1. ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???

    • glx90
      257
    • c50
      99
    • innova125
      160
    • astrea supra
      139
    • astrea grand
      147


Recommended Posts

δεν μπορω να πω οτι δεν ανεβαζει στροφες αλλα με το 17shark που του εχω πανω εχει πιο καλα σκασιματα. απλα κανει το καρμπυρατερ πολυ μεγαλο θορυβο,απο εκει μπροστα που μπαινει ο αερασ.στο ρελαντι δεν ακουγεται τιποτα,οταν ομως ανοιγεις το γκαζι σου'ρχεται να το σπασεις...τρελος θορυβος,μιλαμε..

 

file mallon eheis provlima me ti venzina kai trava pio poli aera para venzina kai sfiraei.tsekare to floter sou ama kleini ti venzina kanonika kai ohi prin gemisi to karpilater venzina.to floter eine auta ta mpalonia gia na katalaveis epidi emeis ehoume alles orologies kai tsekare kai ta mek sou mipos eine klista

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

re paidia,eimai etoimos na parw innova alla exw skalwsei se kati..o aderfos moy eixe ena astrea k tou to klepsane..genika ta honda ta kinigane san mhxanakia? nomizw oi gyftoi gia na vazoun sta kolotrikikla tous..to paw poly san mhxanaki..ti na kanw? tha einai vlakeia na to parw k na mh to xarw
Link to comment
Share on other sites

re paidia,eimai etoimos na parw innova alla exw skalwsei se kati..o aderfos moy eixe ena astrea k tou to klepsane..genika ta honda ta kinigane san mhxanakia? nomizw oi gyftoi gia na vazoun sta kolotrikikla tous..to paw poly san mhxanaki..ti na kanw? tha einai vlakeia na to parw k na mh to xarw

Με αυτη την λογικη μην παρεις καθολου μηχανακι...παρε ποδηλατο για να το εχεις και πιο σιγουρο!

Επισης παρε μηχανακι και βαλε και μια καλη αλυσιδα με 100 ευρο και θα εισαι μια χαρα.και αμα εισαι τοσο φοβισμενος...κανε μια ασφαλεια κλοπης και θα εισαι μια χαρα.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν στο παίρνουν το innova...Μην φοβάσαι...
Link to comment
Share on other sites

file mallon eheis provlima me ti venzina kai trava pio poli aera para venzina kai sfiraei.tsekare to floter sou ama kleini ti venzina kanonika kai ohi prin gemisi to karpilater venzina.to floter eine auta ta mpalonia gia na katalaveis epidi emeis ehoume alles orologies kai tsekare kai ta mek sou mipos eine klista

 

οταν λες τα μεκ μηπως ειναι κλειστα τι εννοεις?γιατι δεν ξερω τι ειναι τα μεκ..δεν το εχω ξαναακουσει ποτε αυτο το ονομα...μηπως το λεμε διαφορετικα εδω και γι'αυτο.. ευχαριστω παντως φιλε.

h daytonara mou..![sIGPIC][/sIGPIC] http://www.bikepics.com/members/spirosarta/
Link to comment
Share on other sites

οταν λες τα μεκ μηπως ειναι κλειστα τι εννοεις?γιατι δεν ξερω τι ειναι τα μεκ..δεν το εχω ξαναακουσει ποτε αυτο το ονομα...μηπως το λεμε διαφορετικα εδω και γι'αυτο.. ευχαριστω παντως φιλε.

Λογικά θα εννοεί τα jet-άκια .. Έτσι το έλεγε ένας φίλος μου Κύπριος.

jet-άκια = ζιγκλέρ

Link to comment
Share on other sites

paides mhpws kserete pou tha vrw ekkentroforous,eksatmiseis,zantes ktl gia innova?

παιρνεις το μετρο και κανεις σταση μοναστηρακι,κατεβαινεις την Ερμου...και πιο κατω απο τα ιντερσπορτ στο στενο αριστερα ειναι ενα μαγαζι που εχει τα παντα! επισης και στον Νεο κοσμο εχει ενα μαγαζι με πολλα "καλουδια" αλλα δεν θυμαμαι που ακριβως ειναι...πανε πολλα χρονια που το επισκεφτηκα.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ναι,πηγαινε στο μοναστηρακι να παρεις ολες τις μουφες της αγορας!
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5565hondasport.jpg
Link to comment
Share on other sites

ναι,πηγαινε στο μοναστηρακι να παρεις ολες τις μουφες της αγορας!

 

Το συγκεκριμενο καταστημα ειναι απο τα πιο παλια..εχει μεγαλο ονομα και πολυ υλικο.:worry: εδω.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα εννοεί τα jet-άκια .. Έτσι το έλεγε ένας φίλος μου Κύπριος.

jet-άκια = ζιγκλέρ

 

lathos egrapsa.emeis leme pekka tou karpoulater.mpek ithela na grapso omos

Link to comment
Share on other sites

lathos egrapsa.emeis leme pekka tou karpoulater.mpek ithela na grapso omos

 

το μεκ τι είναι τότε που λέει αυτός ο φίλος μου ??

Λέει για ακόμη ένα πράγμα αλλά δεν μου εξηγεί τι εννοεί...!!!! (προφανώς δεν ξέρει τι είναι και απλά το αναφέρει.. )

Link to comment
Share on other sites

το μεκ τι είναι τότε που λέει αυτός ο φίλος μου ??

Λέει για ακόμη ένα πράγμα αλλά δεν μου εξηγεί τι εννοεί...!!!! (προφανώς δεν ξέρει τι είναι και απλά το αναφέρει.. )

 

na sou grapso meri toy karpilater opos ta leme edo kai merika alla.floter=mpalonakia tou karpilater.ntiza=karaolos.flatzes=tzouvaes.starter=miza.kketsees=tsimouhes.kragko=strofalos.maniatos=volan.plaketta=pinia tou volan.kappatsi=kefali.egkentro=egkentroforos.pomba ladiou=trompa ladiou.milos=sasman.soustes=elatiria.kouppa tou clutch=kampana kai fisika eine polla pou leme me diaforetikes orologies.mipos o filos sou sou leei pekka kai esi akous mekka tou karpilater

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.. Μόλις τον ξαναβρώ θα τον ρωτήσω να σιγουρευτώ...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα να σας ενημερώσω για κάτι που μου έτυχε και εάν τα καταφέρω να σας προλάβω πριν συμβεί και σε εσάς κάτι αντίστοιχο..

Πήγα τον κύλινδρο από τον κινητήρα μου σε έναν μάστορα (**********) εδώ στην ΛΑΡΙΣΑ για ρεκτιφιέ και μου τον κατέστρεψε στην κυριολεξία..

Παιδιά δεν φαντάζεστε πως αισθάνομαι αυτή την στιγμή.. Πραγματικά κατέστεψε μέσα σε 10 λεπτά τον κινητήρα που με πολύ κόπο δοκιμές και μεράκι καταφέραμε με τον αδερφό μου να φτιάξουμε. (λέω να φτιάξουμε διότι τα ΠΑΝΤΑ είναι χειροποίητα .. Απο σασμάν έως και τρόμπα λαδιού... )

Δεν είχε ούτε καν τον επαγγελματισμό να ζητήσει ένα συγνώμη για το ΛΑΘΟΣ του που με έφερε αντιμέτωπο με ένα πάρα μα πάρα πολύ μεγάλο πρόβλημα μιας και ο κύλινδρος δεν ήταν ΚΑΝ yamaha townmate και δεν υπάρχει κάτι το παρόμοιο στο εμπόριο. Αυτό που ακόμη έχει μείνει στα αφτιά είναι η πρόταση που μου είπε.. " Καλά εγώ φταίω που έγινε σαν αβγό το χιτώνιο ρε ΦΙΛΑΡΑΚΙ "

Μου είπε μάλιστα ότι το ρολόι για όσους ασχολούνται και γνωρίζουν έδειχνε συνέχεια την ίδια ένδειξη αλλά το ρεκτιφιέ το έφαγε παράκεντρα.. Κοιτάξτε το αποτέλεσμα...

 

http://jpg.gr/thumbs12/thb_51573.jpeg

 

Ο κύλινδρος βρίσκεται στο μηχανουργείο από ένα φιλαράκι μου μήπως και καταφέρουμε και κάνουμε τίποτα.. Θα ανεβάσω αργότερα φωτογραφία..

Το χιτώνιο είχε σε μερικά σημεία κενό 0.48mm από την φωλιά στον κύλινδρο.. (Καταλαβαίνετε..)

 

Πριν πάω και μάθω το 'κακό' το μηχανάκι μου περίμενε πλυμένο κάπως έτσι στην αυλή του σπιτιού μου

 

http://jpg.gr/thumbs12/thb_38956.jpeg

 

να γυρίσω με τον κύλινδρο και να του δώσω ζωή..

Ήταν το μόνο πράγμα που του έλειπε από τον κινητήρα...

Ό λόγος που κάθομαι και σας λέω όλες αυτές τις ΜΠΟΥΡΔΕΣ (για μερικούς) είναι για να σας προτρέψω και να σας κάνω να το ξανασκεφτείτε καλά πριν πάτε κάπου εξαρτήματα από τον κινητήρα για ""βελτίωση""..

 

Για εμένα πλέον ο εν λόγο μάστορας είναι ένας από τους πλέον αποτυχημένους της ΛΑΡΙΣΑΣ.. Και μακάρι να ξυπνήσουν μερικά παιδιά που πάνε και τους κλέβει στην κυριολεξία μιας και για την δουλειά που κάνει ζητάει ΠΟΛΛΑ λεφτά.. Υπόψην.. Δεν γνωρίζει καν τι ανοχές πρέπει να έχει ένα απλό και τι ένα σφυρήλατο έμβολο από τον κύλινδρο.

 

Εύχομαι να καταφέρουμε να βρούμε μία λύση με τον κύλινδρο ώστε να το ξανακούσω έστω και για μία τελευταία φορά να δουλεύει... ΑΥΤΑ από εμένα..

 

Για ότι άλλο με χρειαστείτε είμαι στην διάθεσή σας..

 

Φιλικά Θέμης.

Link to comment
Share on other sites

diladi eine poli mal...as na poume o mastoras.min aghonese re file pigeneto kai allakse hitonio.ama thes se kanonizo ego me ton aasa stin athina na tou stilis ton kilindro kai to mpistoni me acs kai tha sto ftiaksei to hitonio opos thes kai tha sto stili piso stin dieythinsi kai tha plirosis tin acs kai tha parei ta lefta tou o aasa.ama thes eho to til tou kai na tou peis oti thes na sou kanei
Link to comment
Share on other sites

diladi eine poli mal...as na poume o mastoras.min aghonese re file pigeneto kai allakse hitonio.ama thes se kanonizo ego me ton aasa stin athina na tou stilis ton kilindro kai to mpistoni me acs kai tha sto ftiaksei to hitonio opos thes kai tha sto stili piso stin dieythinsi kai tha plirosis tin acs kai tha parei ta lefta tou o aasa.ama thes eho to til tou kai na tou peis oti thes na sou kanei

Καταστράφηκε και ο κύλινδρος γιατί έγινε και αυτός "Αυγό" και μάλιστα τον έσκισε σε 2 σημεία.. Εάν μπει χιτώνιο καινούριο θα σκιστεί τελείως.. Τον ξέρω τον Θανάση που λες αλλά πίστεψέ με δεν μπορεί να κάνει τίποτα για το συγκεκριμένο θέμα.. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον σου πάντος.

Μιας και είμαι και χρόνια στο κουρμπέτι όποιος είναι από Λάρισα και θέλει πληροφορίες για καλά μαστόρια κτλ.. ας μου στείλε pm.

Αν και εγώ το φτιάχνω μόνος μου ... το ρεκτιφιέ κρίμα αλλά δεν μπορούσα και να το αποτέλεσμα.... :( "Όπως λέει και μία παροιμία : Τον κώλ0 σου βάζεις μάγειρα σκατ@ σου μαγειρεύει.."

 

Τελικά μία λέξη κάνει την διαφορά...

Αντί για "Μάστορας με αρχίδ|@" αυτός που έκανα το ρεκτιφιέ ήταν "Αρχίδ|@ μάστορας"

Link to comment
Share on other sites

παιδια κακα τα ψεματα,λιγοι ειναι οι καλοι μαστορες!πολλες φορες πας να κανεις κατι καλυτερο απο αυτο που εχεις και περνεις τα @@ σου!οι μετατροπες τα εχουν αυτα!

σιγουρα θα βρεις να ταιριαξεις καποιον αλλο κυλινδρο!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5565hondasport.jpg
Link to comment
Share on other sites

παιδια κακα τα ψεματα,λιγοι ειναι οι καλοι μαστορες!πολλες φορες πας να κανεις κατι καλυτερο απο αυτο που εχεις και περνεις τα @@ σου!οι μετατροπες τα εχουν αυτα!

σιγουρα θα βρεις να ταιριαξεις καποιον αλλο κυλινδρο!

den ginetai na tergiaxei allos kylindros...

Sto allo post poy ekana moy proteine kapoios na balw megalytero emvolo.. oute Ayto einai efikto...

euxaristw pantos gia to endiageron paidia..

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα παιδια,ηθελα να ρωτησω κατι εχει ενας φιλος μου ενα astrea prima και θελει να το βελτιωσει,μεχρι ποσα χιλιοστα μπορει να παει χωρις να ανοιχτουν τα καρτερ???
Link to comment
Share on other sites

re file ti kilindro foras.eine diskoleyretos.den ton vriskeis se magazia gia na pareis kainourio

Που να σου εξηγώ βρε siamos .. Δεν υπάρχει όχι.. Εάν υπήρχε δεν θα είχα ξενερώσει ΚΑΝ.. Τελικά βρέθηκε λύση όχι τόσο εύκολη και φτηνή αλλά τουλάχιστον θα δουλέψει το μοτέρι ξανά... Θα φτιάξουμε καινούριο κύλινδρο απο την αρχή..

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια το μηχανακι μου το ιννοβα μολις το εστροσα επιδη το εκανα 58μμ ομος παρουσιασε προβλημα το πρωι οταν το βαζο μπρος δυσκολευετε να παρη και εκεινη την στιγμη που παταο μιζα και ανοιγο το γκαζι σκαη η εξατμιση και πεταει φωτια και λαδονη το μπουζι αυτο δεν το κανει καθε μερα το κανει πχ 3-5 φορες που το βαζο μπρος μηπος φτεη το καρμπυλατερ επιδη μου κανει κατι μπερδεματα η εκανε καμια μα**κια ο μαστορας?
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια το μηχανακι μου το ιννοβα μολις το εστροσα επιδη το εκανα 58μμ ομος παρουσιασε προβλημα το πρωι οταν το βαζο μπρος δυσκολευετε να παρη και εκεινη την στιγμη που παταο μιζα και ανοιγο το γκαζι σκαη η εξατμιση και πεταει φωτια και λαδονη το μπουζι αυτο δεν το κανει καθε μερα το κανει πχ 3-5 φορες που το βαζο μπρος μηπος φτεη το καρμπυλατερ επιδη μου κανει κατι μπερδεματα η εκανε καμια μα**κια ο μαστορας?

Το καρμπυρατερ και κοιτα η εξατμιση να ειναι σταθερη στην κεφαλη...δεν εχει σχεση το ρεκτιφιε με το λαδωμα του μπουζι :blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...