Jump to content

[MOTO] Μηχανάκια Honda: GLX, Astrea κ.α.


exosceleton
 Κοινοποίηση

ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???  

802 members have voted

  1. 1. ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???

    • glx90
      257
    • c50
      99
    • innova125
      160
    • astrea supra
      139
    • astrea grand
      147


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 10,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ψήφισα innova125.. Αν και θα σας πρότεινα να πάρετε κανένα Yamaha-ki :)

και btw: Δεν συμφωνώ σε αυτά που αναφέρονται κατά καιρούς για τα Townmate.... ΚΑΘΟΛΟΥ ;P

Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορει καποιος να με βοηθηση?θελω να μου πειτε τι εκεντροφορο να βαλω takegawa h fuego f 200? θελω επισης να μου πειτε τι σταδια ειναι και τα δυο και ποιο θα κανει το innova μου ποιο γρηγορο?

 

Για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε θα πρέπει να μας πεις τι έχεις κάνει στο μηχανάκι..!!

 

Εάν δεν το έχεις και πολύ ανεβασμένο τότε εγώ προτείνω τον fuego.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου bryan το μηχανακι μου θα γινει 58 μμ και εχω τωρα κεφαλι μεγαλυτερη τιs bull και ρευματα εκτος απο ηλεκτρονικια και κατι ακομη υπαρχη ηλεκτρονικια για μενα takegawa και ποσο;
Link to comment
Share on other sites

hondatom: τι μηχανάκι έχεις ?

kou: προσωπικά εγώ θα έβαζα εκκεντροφόρο 3ου σταδίου... ;)

Link to comment
Share on other sites

hondatom: τι μηχανάκι έχεις ?

kou: προσωπικά εγώ θα έβαζα εκκεντροφόρο 3ου σταδίου... ;)

 

re filaraki an valeis egkentroforo 3 stadio tha to anoigi les kai eine mamisio.vale sto aneto pempto stadio.logika prepei na yparhei ilektroniki gia to innova.koita sto theohari

Link to comment
Share on other sites

φχαριστω γιατην βοηθια παιδες το σκεφτηκα και μαλλον θα βαλω takegawa.και κατι ακομη τι παχος λαδια πρεπει να βαζω πχ 20-50? και αν προτεινεται καμια καλη μαρκα λαδιων να μου το πειτε .επεισης μου λεν οτι ολα τα ακριβα λαδια κανουν τιν ιδια δουλεια με τα φτηνα και δεν εχει διαφορα αυτο αληθευη?
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να ρωτησω κατι?εχω ενα daytona dy50RS..μολις τωρα το βελτιωσα με αλλαγη στροφαλο πιστονια κτλ σε 110..πολοι φιλοι μου που εχουν daytona δεν τους εχει παρουσιασει κανενα προβλημα..λενε οτι ειναι τα καλυτερα στην κατηγορια των παπιων που δεν ειναι μαρκα..αληθευει?τι γνωμη εχετε?και οταν το ειχα 72 δεν μου παρουσιασε κανενα προβλημα.εχω μεγαλο αγχος γιατι θελω να κρατησει το μηχανακι.αλλα εχω ακουσει καλα λογια. και κατι αλλο.το daytona τι ειναι,κινεζικο η γιαπωνεζικο?γιατι εχω ακουσει οτι ειναι θυγατρικη της honda αλλα οι αποψεις ποικηλουν..

υγ. τα παντα μεσα στη μηχανη ειναι οπως στα honda ακομα και οι φλαντζες.

h daytonara mou..![sIGPIC][/sIGPIC] http://www.bikepics.com/members/spirosarta/
Link to comment
Share on other sites

re filaraki an valeis egkentroforo 3 stadio tha to anoigi les kai eine mamisio.vale sto aneto pempto stadio.logika prepei na yparhei ilektroniki gia to innova.koita sto theohari

 

Siamos: Καμία φορά η αίσθηση την επιτάχυνσης-ταχύτητας δεν συμφωνεί με το χρονόμετρο... ;)

Σαφώς και θα πάει καλά με τον 5ο στάδιο έκκεντροφόρο αλλά μήπως μερικές φορές ή υπερβολή είναι λάθος ???

btw: τι πάπια έχεις ?

Ακόμη ο λόγος που ανέφερα 3ο στάδιο είναι γιατί ένας γνωστός μου μου είπε ότι δεν υπάρχει 4ο για το innova αλλιώς εγώ θα πρότεινα 4ο με κλειστά μάτια για τα συγκεκριμένα χιλιοστά εμβόλου.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ τα μέλη

Θα ήθελα να μου πειτε τη να κανω με το παπι μου(c50 12v 54mm kylindropistona,strofalo 54 ktl). το οπόιο το στρώνω και εχω το εξης πρόβλημα ....το μηχανακι πατιναρει υπερβολικα:cry: στις χαμηλομεσαιες στροφες(αλλαξα δισκους πριν 2 μερες) .......Τι να κάνω????? Προτεινεται λύσεις .........

 

Επίσης το μηχανακι εχει πανω ενα καρπ απο 90αρι (για το στρώσιμο) αρ΄γοτερα θα βαλω ενα 24 που εχω..... Ομως καμια φορα το μηχανακι σβηνει στα καλα καθουμενα:blink: :( ?? τι φταιει?? το καρπυ???

 

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ:cry: :cry: :cry: :cry:

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεί να βάλεις πιο σκληρά ελατήρια στο συμπλέκτη σου.

Όταν λες στα καλά καθούμενα εννοείς στο ρελαντί να υποθέσω ?

Εάν ναι τότε δοκίμασε να αυξήσεις το ρελαντί.

Εάν το 24 σου δούλευε παλιά χωρίς προβλήματα (κυρίως ρεταρίσματα) τότε βάλε αυτό.

Πόσο χιλιόμετρα του έχεις κάνει ?

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεί να βάλεις πιο σκληρά ελατήρια στο συμπλέκτη σου.

Όταν λες στα καλά καθούμενα εννοείς στο ρελαντί να υποθέσω ?

Εάν ναι τότε δοκίμασε να αυξήσεις το ρελαντί.

Εάν το 24 σου δούλευε παλιά χωρίς προβλήματα (κυρίως ρεταρίσματα) τότε βάλε αυτό.

Πόσο χιλιόμετρα του έχεις κάνει ?

 

μπορείς να μου πεις ποιος έχει ενισχυμένα ελατήρια??? για εδώ ολο μούφες έχουν.....επίσης που μπορώ να βρώ ενισχυμένους δίσκους(αφου θα ανοιχθεί θα βαλώ οτι καλύτερους δισκους βρώ). φιλε το μηχανακι δεν σβήνει στο ρελαντι αλλα σβήνει καμια φορα ενώ πηγαινω με 3η ..χαρακτηριστηκο ειναι οτι πριν σβήσει αρχιζουν να χτυπούν οι βαλβιδες..... Για να καταλαβεις στα 200 περιπου χμ που εχω κανει μου εχει σβησει 5 φορες........... Οποιος γνωριζει ας βοηθησει...

 

Φιλικα:D

ΒΟΗΘΗΣΤΕ:cry:

Link to comment
Share on other sites

Απο πού είσαι ? Δεν γνωρίζω που μπορείς να βρεις ..

Εάν πείς απο πού είσαι όλο και κάποιος θα μπορέσει να σε βοηθήσει..

Όσο για το σβήσιμο μου πιστεύω ότι μάλλον πάει να τα παίξει η ηλεκτρονική σου.. (μου έχει τρυπήσει έμβολο απο χαλασμένη ηλεκτρονική)

Link to comment
Share on other sites

Απο πού είσαι ? Δεν γνωρίζω που μπορείς να βρεις ..

Εάν πείς απο πού είσαι όλο και κάποιος θα μπορέσει να σε βοηθήσει..

Όσο για το σβήσιμο μου πιστεύω ότι μάλλον πάει να τα παίξει η ηλεκτρονική σου.. (μου έχει τρυπήσει έμβολο απο χαλασμένη ηλεκτρονική)

 

τωρα που το λες χθες που μου έσβησε ακουγα ενα ήχο (τρρρρρρρρρρρτ ) απο την μερια του δεξιου καπακιου(μπαταρια ,ηλεκτρονικη,κτλ) χμμμμμμμμμ

μαλλον με βοηθησες.....

Οποιοις θέλει ας πτοτεινει συγκεκριμένους δισκους και ελατήρια που εχει δοκιμασει και δεν πατιναρει το μηχανακι του και απο που μπορω να τους παραγγείλω...................

Link to comment
Share on other sites

Η kitaco βγάζει ένα σετακι σκληρών ελατηρίων.. Τώρα για δίσκους καλύτερα να συμβουλευτείς κάποιον που να έχει δοκιμάσει..
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια διαβαζω το τοπικ αλλα δεν γραφω...

 

το προβλημα μου ειναι οτι ειμαι 16χρονων και θελω να παρω ενα 50αρι για να ειμαι νομιμος...

 

λεω για glx και οχι για κινεζικο το θεμα ειναι οτι δεν βρισκω κατι τετοιο δλδ εγω θελω ενα glx κατω απο 300€ σε οτι κατασταση και να ειναι για να το κανω απο την αρχη...

 

αν ξερετε κατι που να πουλανε πειτε μου,ας ειναι καλυτερα αυτο που ζηταω αλλα δεν με χαλαει και κανενα ακριβοτερο σε καλη κατασταση ή εστο και κανενα κινεζικο στην χειροτερη περιπτοση...αν ξερετε τπτ πειτε μου

 

ευχαριστω:)

Link to comment
Share on other sites

φχαριστω γιατην βοηθια παιδες το σκεφτηκα και μαλλον θα βαλω takegawa.και κατι ακομη τι παχος λαδια πρεπει να βαζω πχ 20-50? και αν προτεινεται καμια καλη μαρκα λαδιων να μου το πειτε .επεισης μου λεν οτι ολα τα ακριβα λαδια κανουν τιν ιδια δουλεια με τα φτηνα και δεν εχει διαφορα αυτο αληθευη?

 

filarako ego sta mihanakia ta grigora vazo 10w40 sinthetiko.marka panta vazo PJ1 amerikaniko i to galliko to IGOL.

Link to comment
Share on other sites

τωρα που το λες χθες που μου έσβησε ακουγα ενα ήχο (τρρρρρρρρρρρτ ) απο την μερια του δεξιου καπακιου(μπαταρια ,ηλεκτρονικη,κτλ) χμμμμμμμμμ

μαλλον με βοηθησες.....

Οποιοις θέλει ας πτοτεινει συγκεκριμένους δισκους και ελατήρια που εχει δοκιμασει και δεν πατιναρει το μηχανακι του και απο που μπορω να τους παραγγείλω...................

EGO VAZO FILE TOUS EBC EINE KALI ALLA THELOUN TA TOUS VALEIS STO LADI POLI ORA PRIN TOUS FORESEIS STO MIHANAKI.APO ELATIRIA EMAS EDO MONO TAIWAN EHOUME KAI AYTA VAZO GIATI DEN EHEI SHESEI AMA DEN EINE MARKA PANTOS EINE SKLIRAA KAI KANOUN TI DOULIA TOUS KALA

Siamos: Καμία φορά η αίσθηση την επιτάχυνσης-ταχύτητας δεν συμφωνεί με το χρονόμετρο... ;)

Σαφώς και θα πάει καλά με τον 5ο στάδιο έκκεντροφόρο αλλά μήπως μερικές φορές ή υπερβολή είναι λάθος ???

btw: τι πάπια έχεις ?

Ακόμη ο λόγος που ανέφερα 3ο στάδιο είναι γιατί ένας γνωστός μου μου είπε ότι δεν υπάρχει 4ο για το innova αλλιώς εγώ θα πρότεινα 4ο με κλειστά μάτια για τα συγκεκριμένα χιλιοστά εμβόλου.

VASIKA FILARAKI EKSARTATE KAI TI MARKA EGKENTROFORO THA FORESEIS KAI FISIKA TI THIRIDES KAI TI EKSATMISI KAI TI KARPILATER FORAS.TORA AMA EINE 58 HILIOSTA ME THIRIDES KAI KANENA 26 KARPILATER KAI EKSATMISI MEGALI TOTE DEN TO SIZITAME TI STADIO THA VALEI.EGO FILE MIHANIKOS EIME PAPIA EHO ENA SUPRA KAI ENA DREAM TORA.KAI TORA MOLIS VRO KAIRO THA TO FTIAKSO KAI AYTO.TORA ASHOLOUME ME MIA ANTIKA SUZUKI POU EHO TOU 1964 KAI META THA TELIOSO TO XL 185 POU TOU FORESAME TURBO ME ENA FILARAKI.KOITA STO PROFIL MOU.TO CHALY POU THA DEIS TO POULISA PRIN LIGA HRONIA TO EIHA FTIAKSEI STA 15 KAI TO EFERA ELLADA OTAN SPOUDAZA KAI PIGENOERHOMOUNA SALAMINA HALKIDA TA SAVVATO KYRIAKA

Link to comment
Share on other sites

EGO VAZO FILE TOUS EBC EINE KALI ALLA THELOUN TA TOUS VALEIS STO LADI POLI ORA PRIN TOUS FORESEIS STO MIHANAKI.APO ELATIRIA EMAS EDO MONO TAIWAN EHOUME KAI AYTA VAZO GIATI DEN EHEI SHESEI AMA DEN EINE MARKA PANTOS EINE SKLIRAA KAI KANOUN TI DOULIA TOUS KALA

 

VASIKA FILARAKI EKSARTATE KAI TI MARKA EGKENTROFORO THA FORESEIS KAI FISIKA TI THIRIDES KAI TI EKSATMISI KAI TI KARPILATER FORAS.TORA AMA EINE 58 HILIOSTA ME THIRIDES KAI KANENA 26 KARPILATER KAI EKSATMISI MEGALI TOTE DEN TO SIZITAME TI STADIO THA VALEI.EGO FILE MIHANIKOS EIME PAPIA EHO ENA SUPRA KAI ENA DREAM TORA.KAI TORA MOLIS VRO KAIRO THA TO FTIAKSO KAI AYTO.TORA ASHOLOUME ME MIA ANTIKA SUZUKI POU EHO TOU 1964 KAI META THA TELIOSO TO XL 185 POU TOU FORESAME TURBO ME ENA FILARAKI.KOITA STO PROFIL MOU.TO CHALY POU THA DEIS TO POULISA PRIN LIGA HRONIA TO EIHA FTIAKSEI STA 15 KAI TO EFERA ELLADA OTAN SPOUDAZA KAI PIGENOERHOMOUNA SALAMINA HALKIDA TA SAVVATO KYRIAKA

 

Εαν μπορείς γράψε με μικρά και όχι με κεφαλαία γιατί είναι κουραστικά στο διάβασμα.

Λοιπόν: Δεν έχεις άδικο φίλε μου σε αυτά που λες αλλά δεν πρόσεξες ότι το παιδί δεν ανέφερε τίποτα για εξάτμιση , καρμπυρατέρ και θυρίδες. Είπε ότι απλά έβαλε την κεφαλή της BULL.

Εγώ δεν είμαι μηχανικός αλλά ασχολούμαι με κινητήρες αρκετά χρόνια.

Εγώ αυτό που έχω φτιάξει είναι ένα townmate μπορείς να δεις εδώ εάν θες:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=177265

στην ηλικία των 15 μαζί με τον αδερφό μου και μετά από 7 χρόνια αποφάσισα να το ξαναβγάλω για καμία βολτίτσα.

Θα έμπαινα στη διαδικασία να φτιάξω και κάτι άλλο αλλά λόγο έλλειψης χρόνου δεν έκανα κάτι..

Άρα..στο θέμα μας τώρα πιστεύω ότι η πιο ορθή επιλογή για εκκεντροφόρο με αυτά που ανέφερε το παιδί είναι 3ο ή 4ο εάν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

katalathos egrapsa kefalaio re file.vasika epidi eipe to paidi oti tha evaze 58mm kilindropistono kai ipethesa oti me tetoio kilindropistono den nomizo kanenas na afine mama karpilater kai mama eksatmisi katalaves.fisika ama vali mono kilindropistono kai den vali eksatmisi kai karpilater to pepmto stadio den tha to anoiksi pote tha mperdeyi sineheia.apla egine sighisi.akousa gia ta town mate oti eine skilia den katalavenoun tipota.emeis kato den ehoume tetoia mihanakia fisika.
Link to comment
Share on other sites

το μηχανακι μου δεν θα το αφησο μαμα εχω ειδη τα παντα εκτος απο την εξατμιση takegawa και ηλεκτρονικια.αρα θα πηγενε ενας takegawa εκκεντροφορος? επισης για το στροσιμο σκεφτομαι να το στρωσο στα 500 χιλιομετρα καλα ειναι? και με ποσο πρεπει να το πηγενω στο στρωσιμο?και κατι ακομη ενας φιλος μου ειπε να σας ρωτησο η daytona που βγαζει εκκεντροφορους και πιστονια για το innova ειναι japan?και τα μηχανακια τις daytona τα dv τι ειναι japan η εχουν απλος αυτοκκολητα daytona?επισης ειναι το ιδιο καλη με την takegawa?
Link to comment
Share on other sites

ego prosopika protimo ta daytona apo ta takegawa re file.fisika den ta eho dokimasi apla apo auta pou vlepo kai protimo to kit tis daytona.file den hriazete na pigeneis sto strosimo me kapoia tahitita statheri.esy aplos na min to koloneis to mihanaki.na to pigeneis kanonika les kai pas volta kai na tou kaneis kai kanena anoigma stadiaka alla ohi terma apla na to niotheis oti pigenei sto aneto kai den skorsarete
Link to comment
Share on other sites

Κάνε αυτό που σου είπε ο siamos για το στρώσιμο και φρόντισε να μην υπερβαίνεις τα 2/3 των στροφών του κινητήρα σου..

Τώρα για το πόσα χιλιόμετρα θα κάνεις... Κανε όσα θες.

Εγώ πάνω από 10 Χιλ. δεν έχω κάνει ποτέ για στρώσιμο. και ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Πολύ σημαντικό ρόλο παίζει το ρεκτιφιέ που θα κάνεις και τι ανοχές θα δώσεις. Όσο για ρεύματα άσε αυτά που έχεις και βάλε μια άλλη ηλεκτρονική που να μην έχει όριο παλμών/λεπτό (κόφτη όπως αλλιώς λέγεται)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...