Jump to content

[MOTO] Μηχανάκια Honda: GLX, Astrea κ.α.


exosceleton
 Κοινοποίηση

ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???  

802 members have voted

  1. 1. ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???

    • glx90
      257
    • c50
      99
    • innova125
      160
    • astrea supra
      139
    • astrea grand
      147


Recommended Posts

τα κυλινδροπιστονα τα πηραμε πακετο 60ευρω. ξεχασα να αναφερω οτι αν βαλεις ρευματα δεν θα εχεις φωτα. οσο για το αν θα πηγαινει το μηχανακι σου το glx του φιλου μου που τα φοραει αυτα τα πραγματα σε εκκινηση (περιπου 200 μετρα) ειναι 1,5 μηχανακι μπροστα απο ενα modenas που ανοιξαν πριν λιγο καιρο(και το καρμπυρατερ του δεν δουλευει σωστα κ θα το αλλαξει, φαντασου μετα...

 

kai den mou les re filouri,idouleia ypoloizw na paei gyrw sta 4 me 4,5 katostarika +100E gia egkatastash.epeidh edw sti shteia einai ligo psilokleftes,mallon 8a m pei parapanw gia na ta paraggeilw...1)na paraggeilw mono to strofalo tis aasa kai oxi tin mpiela? giati s eipa oti den foraei epwnyma pramata..2)epishs einai sigouro oti to pistoni 8a paei mazi me ton nicasil ena 60ari? m fainetai parakseno,alla gia na to les esy...3)i kefali i lifan einai pragmati aksiopisti kai exei ola ayta px mpompe xwro kafsis ktl? den to perimena!!:wacko: :wacko: :!: :!: :!: :w00t: :w00t:

 

 

για την κεφαλη ειμαι σιγουρος. για τον κυλινδρο που λες ισως να λεμε για διαφορετικη εκδοση και γι αυτο να σου φαινεται φτηνος. ο στροφαλος κανει μαζι με μπιελα περιπου 150 ευρω. αν βαλεις αλλη μπιελα δεν θα αντεξει με την συμπιεση. αυτα τα πραγματα στα προτεινα γιατι ειναι δοκιμασμενα ολα μαζι. τωρα αν θες να κανεις καποιον πειραματισμο, ελευθερα, αλλα αν δεν πηγαινει ετσι οπως πρεπει δεν θα ευθυνομαι εγω. 550 ευρω πηγε στο φιλο μου χωρις την εργασια γιατι το εφτιαξε μονος του...

Ξυπνήστε αυτούς που κοιμούνται, αφήστε αυτούς που ονειρεύονται...

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Το innova μου!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Sniper einai kalos o aasa pou mou les tha do diafores?

poso peripou stoixizoun?

kai ti mpiela na balo gia na phgainei kala apo 300 eos 600 metra gia tetoies kontres

 

σου προτεινα τον aasa τριγωνικο 54 διαδρομη, ειναι πολυ καλος. οσο για την μπιελα καλυτερα να μην σκεφτεσαι το πως θα πηγαινει αλλα το ποσο θα αντεξει... η δικη του μπιελα ειναι ενισχυμενη και αντεχει πολυ. αν βαλεις καποια πιο ελαφρια δεν ξερω τι θα παιχτει...

Ξυπνήστε αυτούς που κοιμούνται, αφήστε αυτούς που ονειρεύονται...

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Το innova μου!

Link to comment
Share on other sites

απομονωνονται τα 4 δισκακια απο τα σιδερένια δισκάκια που ειναι ανάμεσα τους. Αυτα ειναι σε επαφή με την πιεση των ελατηρίων. Οταν πατάς τον λεβιέ πιέζονται τα ελατηρια για να απομονωθεί ο κινητηρας απο το σασμαν και να γινει η αλλαγή ταχύτητας.

 

ευχαριστώ. εδέσα το μηχανάκι μετα το βάψιμο και βγήκε πολύ μπόμπα θα ανεβάσω φωτό συντομα.

τώρα που το έκλεισα το μοτερ είναι κάλυτερα απο πριν χωρις αυτό αλλα και πάλι δεν είναι όπως πρώτα. νεκρό δεν βγάζει όταν κρατάς πατιμένο λεβγέ.. τεσπά, δε βαριέσαι, αφού κουμπόνουν τέλεια δε με πειράζει. απλά όταν θα το φίνω σε κανέναν θα φοβάμαι μη κάνει μλκ και αρχισει να χώνει καρφωτές γιατί θα το πάρω στα χέρια.

http://www.lovina.gr

------------------------------

Link to comment
Share on other sites

 

 

για την κεφαλη ειμαι σιγουρος. για τον κυλινδρο που λες ισως να λεμε για διαφορετικη εκδοση και γι αυτο να σου φαινεται φτηνος. ο στροφαλος κανει μαζι με μπιελα περιπου 150 ευρω. αν βαλεις αλλη μπιελα δεν θα αντεξει με την συμπιεση. αυτα τα πραγματα στα προτεινα γιατι ειναι δοκιμασμενα ολα μαζι. τωρα αν θες να κανεις καποιον πειραματισμο, ελευθερα, αλλα αν δεν πηγαινει ετσι οπως πρεπει δεν θα ευθυνομαι εγω. 550 ευρω πηγε στο φιλο μου χωρις την εργασια γιατι το εφτιαξε μονος του...

 

ok elpizw na aksizei pragmati kai t mixanaki na skotwnei...devil: :devil: :devil: :devil: :devil: :devil: :superman: :superman: :superman: :superman:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ. εδέσα το μηχανάκι μετα το βάψιμο και βγήκε πολύ μπόμπα θα ανεβάσω φωτό συντομα.

τώρα που το έκλεισα το μοτερ είναι κάλυτερα απο πριν χωρις αυτό αλλα και πάλι δεν είναι όπως πρώτα. νεκρό δεν βγάζει όταν κρατάς πατιμένο λεβγέ.. τεσπά, δε βαριέσαι, αφού κουμπόνουν τέλεια δε με πειράζει. απλά όταν θα το φίνω σε κανέναν θα φοβάμαι μη κάνει μλκ και αρχισει να χώνει καρφωτές γιατί θα το πάρω στα χέρια.

 

Ρύθμισε τους δίσκους σου...

Link to comment
Share on other sites

οχι ρε μην εισαι τρελλος... δεν εχει προβλημα. θα πας σε ενα μηχανικο και θα του πεις να σου κανει ενα σπειρωμα για να μπει λιγο μεγαλυτερη βιδα στην θεση της.

Ξυπνήστε αυτούς που κοιμούνται, αφήστε αυτούς που ονειρεύονται...

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Το innova μου!

Link to comment
Share on other sites

A kai kati allo,pou 8a brw mpoukales apo astrea grand re paidia? exw dei ena glxaki,se psilokali katastash,90ari,me mpoukales apo grand kai skeftomai n rwthsw auton p to exei an to poulaei,na to kanw antallaktika.leei????
Link to comment
Share on other sites

πως σας φαίνεται το νέο μου χρωματάκι??

http://www.bikepics.com/pictures/880841/

 

nikolas, το'χω ψάξει ολύ αλλά καλό συνδιασμό με τις βίδες δεν βρήκα για να το ρυθμίσω, thx πάντως.

http://www.lovina.gr

------------------------------

Link to comment
Share on other sites

πως σας φαίνεται το νέο μου χρωματάκι??

http://www.bikepics.com/pictures/880841/

 

nikolas, το'χω ψάξει ολύ αλλά καλό συνδιασμό με τις βίδες δεν βρήκα για να το ρυθμίσω, thx πάντως.

para poli kalo xrwma...apo ta agapimena mou giati se sindiasmo me polla nikela ginetai apexto to mixanaki.... ti sindiasmo xrwmatwn ekanes?

[sIGPIC][/sIGPIC]

POLICE.....XAXAXAXA

Link to comment
Share on other sites

poio panw exoun grapsei oti mpainei kulindros kai kefali apo fx se innova alhtheuei????

alithevei kai de mporw na katalavw giati akougetai toso periergo..ama o mixanikos einai apiastos den iparxei kanena provlima...

[sIGPIC][/sIGPIC]

POLICE.....XAXAXAXA

Link to comment
Share on other sites

alkispa wraio to xrwmataki agori mou,alla synhthismeno.8a sou proteina na ekanes sbhsimata sto ftero kai sta pisw plastika tis mixanhs,me leykh perla,pou exei 6 apoxrwseis ston hlio.a kai xwse tou kai ena ka8ismataki tony mpatzio,stelnontas tou ton kwdiko tou xrwmatos tis mixanis,na sou ftaksei ena ka8isma me auto to kokkino,+ kati wraies aspres rwgmes pou yparxoun sta kalymmata,kai 8a me 8ymh8eis!!
Link to comment
Share on other sites

AAA re paidia kserei kaneis pou 8a brw fotografies apo to kainourio crypton 135cc? m exei faei i agwnia na dw pia auto to kainourio dhmiourghma tis YAMAHA....pantws oti kai na bgalei,H HONDA EINAI MIA KAI STON KOSMO ALLH KAMIA!!! C-50 POWER.
Link to comment
Share on other sites

thx για τα σχόλια.

το χρώμα είναι ένα της mitsubishi. κοίτα, απότι είδα στο νετ είδα πολλά να πλησιάζουν κανένα δεν είναι ίδιο και αυτό που με ενδιαφέρει είναι οτι στα γιάννενα δεν υπάχει άλλο όποτε λέει..

μου το έβαψε δωρεάν ένας δικός μου, ξέρει αλλά τέτοιες καλλιτεχνίες που μου είπατε δε μπορει να κάνει.Δε με πειράζει, βγήκε καλό και με λίγα λεφτά.

επίσης, έκανα μόνος μου τα τηλεσκοπικά μπροστα χρυσαφή. και ο συνδιασμός γ@μ@ει κατα τη γνώμη μου. μια fazer είχα δει και είχα τρελαθεί γι'αυτό και το έκανα έτσι.Όσο για σέλα έχεις δίκο φίλε, δε λέει και πολλα αλλά δεν παίζουν και πολλά λε7 οπότε αργότερα.

Να'σται καλά παίδες http://www.bikepics.com/pictures/881740/

http://www.lovina.gr

------------------------------

Link to comment
Share on other sites

paidia exthes teleiwsa to koumpwma tou kinitira ta ebala ola rithmisa ton ekkentroforo 3 stadio p ebala sto 72araki m ebala kainourgies balbides elatiria kai elatiria pistoniou....to ebala mpros kai meta apo arketi wra to organo edeikse 100 kelcious bathmous!!!einai polu???ta pseftika kapakia nikes p exw balei stin kefali kapnizan apo tin zesti...ti na kanw??einai ok ayti i thermokrasia??(apo ladi exw balei tis shell kati kala p eixe gia amaksia....lete.. na ftaine ayta?:O )kai kati akoma....otan paw na allaksw taxytita to gkazi den paizei kai kratietai psila...upopsiazomai patinarisma...ti lete??please help!!!:(
Link to comment
Share on other sites

Aν και δε γνωρίζω σε τι θερμοκρασία πρέπει α δουλέυεουν τα παπιά δεν νομίζω να είναι και πολύ.Φαντάσου, 80-90 δουλέυουν τα αυτοκίνητα που έχουν ψυγείο ε το παπί σίγουρα πιάνει πολύ περισσοτερο. (γνώμη μου).

 

ποιά λάδια είναι καλά για παπί και τι νούμερο??

http://www.lovina.gr

------------------------------

Link to comment
Share on other sites

alkispa ωραιο το χρωμα σου αλλα επρεπε αφου ηθελες συνδυασμο με χρυσο να βαψεις και το μαυρο πλαστικο που εχεις αφησει στη μεση.

το να πιανει το αμαξι λιγοτερη θερμοκρασια επειδη εχει ψυγειο ειναι λογικο αλλα σκεψου και οτι εχει 4 κυλινδρους (η και παραπανω) ενω το παπακι ενα... τα πειραγμενα (εστω και λιγο) παντα κρατανε υψηλες θερμοκρασιες.

λαδια για παπι πειραγμενο βαζω motul 20-50, για μαμα μπορεις να βαλεις και 15-40. πολυ καλα ειναι και τα valvoline.

 

αν χανει εστω και λιγο λαδι απο καπου (αφου λες τα καπακια της κεφαλης ισως να θελει τα λαστιχακια που παιρνει εκει) καιγεται απο την εξωτερικη θερμοκρασια. κ μεσα στον κινητηρα αυτο γινεται, οι λεγομενες αναθυμιασεις.

 

στρογγυλουλη κατ'αρχην να ξερεις πως το μπροστινο σου συστημα ειναι πιο ανθεκτικο απο το τηλεσκοπικο σε περιπτωση πεσιματος η τρακας. αν θες ντε και καλα να βαλεις αλλο συστημα εγω θα σου προτεινα να βαλεις αμεσως ενα με δισκοφρενο, αλλα μην αλλαξεις και το τιμονι (εκτος αν βαλεις 4γωνο φαναρι απο glx) γιατι δεν θα ταιριαζει. Επισης να το αφησεις χωρις φτερο μπροστα (δικη μου αποψη).

το να παρεις μια ενενηνταρα για να την κανεις ανταλλακτικα τωρα... εξαρταται απο την κατασταση και την τιμη... σκεψου παντως και το να βαλεις τον 90αρι κινητηρα και να φιαξεις αυτον, ειναι πιο καλος απο του στρογγυλου...

 

για το νεο crypton x 135 πηγαινε εδω: http://automoto.pathfinder.gr/motos/models/reviews/272274.html

συμφωνω απολυτα πως η honda ειναι καλυτερη εταιρεια, λογω των πωλησεων του innova εξαλλου κυκλοφορησε το νεο crypton.

Ξυπνήστε αυτούς που κοιμούνται, αφήστε αυτούς που ονειρεύονται...

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Το innova μου!

Link to comment
Share on other sites

sniper το σκέφτηκα αυτό με το χρυσό μιασ και πρώτα το είχα ασημί και έκανα μόνος μου την αλλαγή σε μαύρο αλλά είπα θα δείξει πολύ έντονο (παρδαλο) και το τελικά το έκανα μαύρο.Μ'αρέσει έτσι, κάποια στιγμή που θα έχω χρονο θα το δοκιμάσω χρυσαφί και αν δε μου αρεσει πάλι μαύρο...

 

έχω 100άρα μηχανι μαμά με 22αρι καρμπ και εξατμιση θέλω να βάλω έναν εκεντροφόρο,τι να βάλω,οικονομικό πάντα.

και επίσης θέλω μια τρόμπα καλύτερη για μελλοντική τοποθέτηση ψυγείου λαδιού.

http://www.lovina.gr

------------------------------

Link to comment
Share on other sites

AAAMAN ti xali einai ayto re paidia?? entelws mapa to ekswteriko tou crypton..AHDIA!!! Parepiptontws ti exete pa8ei re paidia me ta glx90?? kai giati einai kalytera apo ta stroggyla,logw ilikias? entaksei to paradexomai oti t stroggylo koubalaei 30 me 32 xronia istorias alla twra me ebales se skepseis.koita na deis,to mixanaki den einai kai se xalia katastasi,kai auto pou pisteuw einai oti einai parathmeno eksw apo to spiti tou...exw skopo na ton rwthsw,alla ama mou pei panw apo 100 eurwpoula gia tin katastash tou,8a tou pw na paei na koimh8ei.ama m pei kamia 200ara einai kleftaros.to poly poly na anebasw foto na deite kai na peite poso 8a to kostologousate...
Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΙΝΝΟVΑ ΠΕΙΡΑΓΜΕΝΟ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΙΝ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ ΝΟΜΟ ΕΒΡΟΥ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ 16 ΧΡΟΝΟΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΟ ΕΞΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΤΟ ΙΝΝΟVΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΑ 150 ΜΕ ΤΟ ΚΙΤ ΤΙΣ SHARK ΚΥΛΙΝ ΚΑΙ ΠΙΣΤΟΝΙ ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΚΕΦΑΛΙ BULL ΜΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΒΑΛΒΙΔΕΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΕΤΟΙΜΟ ΟΜΑΣΤΟΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟ ΣΤΡΟΣΟ ΜΕ 80-100 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ Κ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΑΝΟ 800 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΕΓΟ ΤΟΝ ΑΚΟΥΣΑ ΣΑΑΝ ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΣΤΡΩΣΑ ΟΛΙ ΕΛΕΓΑΝ ΠΨΣ ΔΕΝ ΠΕΙΓΕΝΕ ΓΙΑ 150 ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΠΕΣΕ ΕΝΤΕΛΟΣ ΚΑΙ ΚΑΕΙ ΛΑΔΙ ΣΑΝ ΔΙΧΡΟΝΟ ΜΠΟΡΗΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΗΤΕ ΤΙ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΝΑ ΒΑΛΟ ΕΚΕΝΤΡΟΦΟΡΟ DAYTONA H TAKEGAWA Η FUEGO5 ΣΤΑΔΙΟ ΚΑΙ ΤΟΡΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΝΓΕΙΛΑ ΚΥΛΙΝΔΡΟ 60ΜΜ ΠΡΕΠΕΙ Ν Α ΤΟ ΣΤΡΩΣΟ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΣΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ?
Link to comment
Share on other sites

Φιλε kou καλως ηρθες... κατ'αρχην το 80-100 χλμ ειναι χαζο γιατι το θεμα δεν ειναι ποσα χλμ πιανεις αλλα το ζορισμα που παιρνει ο κινητηρας. ενα μηχανακι με μακρυ σασμαν οπως το innova χτυπαει ανετα τα 80 με 2α αλλα θα ανεβασει πολλες στροφες... το θεμα ειναι να μαθεις να ακους το μηχανακι. να καταλαβαινεις ποτε θελει να αλλαξεις ταχυτητα χωρις να ανεβασει στροφες αλλα και χωρις να ζοριστει γιατι μετα θα πατιναρει. εγω προσωπικα οταν το εστρωσα 2η φορα δεν το εστρωσα με τα χιλιομετρα αλλα μεχρι να καψει 4 ντεποζιτα βενζινη.

 

5ο σταδιο fuego? εγω εχω βρει μεχρι 3ο... εγω φοραω 57mm κυλινδροπιστονα narita εκκεντροφορο 3ο σταδιο fuego f200 keihin 28 καρμπυρατερ και κατι πατεντες οπως συμπλεκτη στο ποδι και ενα 38 γραναζι πισω... και παει πολυ καλα...

 

stroggyloulis cub90 και οχι glx90. ειναι το καλυτερο μηχανακι που ειχε βγαλει η honda απο αξιοπιστια και με παρα πολυ καλη αποδοση για τα 90 κυβικα του.

Ξυπνήστε αυτούς που κοιμούνται, αφήστε αυτούς που ονειρεύονται...

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Το innova μου!

Link to comment
Share on other sites

Την γνωμη σας σχετικα με το νεο injection innova και τον ανταγωνισμο?

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...