Jump to content

[MOTO] Μηχανάκια Honda: GLX, Astrea κ.α.


exosceleton
 Κοινοποίηση

ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???  

802 members have voted

  1. 1. ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???

    • glx90
      257
    • c50
      99
    • innova125
      160
    • astrea supra
      139
    • astrea grand
      147


Recommended Posts

Παιδια ενας φιλος θελει να ξερει πως ειναι δυνατο να καταλαβει αν εχει φθορες ο κυλινδρος πιστονι και ελατηρια (γενικώς τα κυλινδροπιστονα) αλλα δε θελει να ανοιξει κεφαλες κλπ γιατι μετα οι μαστοροι που εχουμε εδω δε ξερει να το δενουν καλα...Τον κυλινδρο μου ειπε τον εβαλε πριν κανα μηνα (δεν ειμαι σιγουρος ετσι νομιζω..),στα 52mm μου λεει λοιπον το στρωνει 450-500 χμ το πηγαινει γυρω στα 50χμ και μετα σταδιακα ανοιγει το γκαζι...Μου λεει λοιπον οτι στην αρχη πηγαινε πολυ καλα και η εξατμιση εκανε θορυβο αν και αρχικα στα πρωτα 100-200χμ μπουκωνε και δεν ανοιγε σωστα το γκαζι και ψιλοεκανε διακοπες σπανια..τεσπα τωρα μου λεει οτι εκει που οταν το ειχε πρωτοπαρει δε κατεβαινε η μανιβελα απο τη συμπιεση τωρα κατεβαίνει ευκολα (σχετικα δε ξερω τι εννοει...).Επισης το ειχα παρει μια βολτα και καποιες φορες κοφτιαζε στα 75 και αλλες επιανε 100..Εγω πιστευω οτι ειναι μπ....ελο το μηχανακι αλλα εσεις ξερετε πιο πολλα απο μενα...

Ο κυλινδρος ειναι shark Astrea Grand 52mm,πιστονι 52mm κομπλε..Επισης λεει δε ξερει αν ειναι καλο το μιγμα επειδη ειναι το μαμα καρμπ του astrea..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

H monh lush na to elenksei einai na to lusei na dei pou exei ftasei h kaush sto pistoni na dei ta elatiria & ton kilindro :/

 

Χμμ....Την πατησαμε...Τι εννοεις να δει που εχει φτασει η καυση;Ο κυλινδρος βασικα φυσιολογικο δε θα ειναι να εχει φθορες αφου τα ελατηρια ανοιγουν για να κανουν συμπιεση και τον τριβουν λογικα;Λαδια λογικα θα καιει;

Link to comment
Share on other sites

to pistoni sinithws maurizei mprosta.. ama einai sta teleutaia tou einai maurismeno mexri pio pisw

 

 

Λοιπον φιλε δεν τον προλαβα το ελυσε το παπι...Λοιπον το πιστονι λεει κανονικο φαινεται απλα ειναι σαν να εχει εμποτιστει με λιπαντικο,αν το τριψεις δηλαδη εχει λαδι πανω...Ο κυλινδρος δε καταλαβαμε να εχει κατι...απλα το μισο του κυλινδρου ειναι στεγνο και το αλλο μισο παλι φαινεται να εχει λαδι..Τα ελατηρια τωρα δεν εχω ιδεα,οκ φαινονται..Να αρωτησω ρε παιδια γινεται 50αρι παπι (41,4 στροφαλο) να γραφει 97cm;

Link to comment
Share on other sites

ama valeis se papi kilindro 50mm. o kilindros o 50mm grafei panw 97cm3, vevaia an ton valeis se 50ari ennoeite pws den einai 97 kivika :P

 

Εχω δει και ρεκτιφιε κυλινδρους στα 53mm να γραφουν 97cm..(110 ειναι κανονικα; )

97cm κανονικα δε γραφει μονο το astrea;σε 50αρι ο 50αρης κυλινδρος βγαζει γυρω στα 80cm3 λογικα ε;Επισης λενε οτι στα 50αρια δε μπαινουν 53mm αλλα δε νομιζω,εχει ενας φιλος ενα 50αρι glx το οποιο ειναι μπορεις να πεις μεταχερισμενο και θελει να το ανεβασει λιγο γιατι δεν παιρνει τον ανηφορο πια :D! μπαινει σε 50αρι 53mm η θα γινει ζημια;

Link to comment
Share on other sites

xwris anoigma karter ennoeis? xwris anoigma mpenei mexri 53. me anoigma paei parapanw alla tha varaei mpiela sinexia

 

;) Ναι χωρις ανοιγμενα καρτερ.Ρωτησα επειδη καπου ειχε παρει το ματι μου στο φορουμ οτι για να μπει 53mm πρεπει το παπι να φοραει τουλαχιστον 48αρι στροφαλο

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερετε αν το μαμα καρπμ του astrea εχει καλο μιγμα,γιατι μου ειπαν οτι εχει φτωχο μιγμα και προκαλει φθορες σε πιστονια κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερετε αν το μαμα καρπμ του astrea εχει καλο μιγμα,γιατι μου ειπαν οτι εχει φτωχο μιγμα και προκαλει φθορες σε πιστονια κλπ.

 

To μιγμα το ρυθμιζεις εσυ.Το θεμα ειναι αν ταιριαζει το κρμπ πανω στο μοτερ.

Link to comment
Share on other sites

To μιγμα το ρυθμιζεις εσυ.Το θεμα ειναι αν ταιριαζει το κρμπ πανω στο μοτερ.

 

Εννοεις τη βιδα διπλα απ'το ρελαντι;Αυτην μου εχουν πει οτι θελει 2.5 στροφες για να ρυθμιστει καλα (τερμα βιδωμα ξεβιδωμα 2.5 στροφες).Το καρμπ μαλλον θα μπει σε 50αρι ή 90αρι μοτερ αναλογα με το αν θα ερθει μια παραγγελια..

Link to comment
Share on other sites

;) Ναι χωρις ανοιγμενα καρτερ.Ρωτησα επειδη καπου ειχε παρει το ματι μου στο φορουμ οτι για να μπει 53mm πρεπει το παπι να φοραει τουλαχιστον 48αρι στροφαλο

 

ναι για να γινει 53mm πρεπει να φοραει 90αρι στροφαλο ή 54αρι...

Link to comment
Share on other sites

xwris anoigma karter ennoeis? xwris anoigma mpenei mexri 53. me anoigma paei parapanw alla tha varaei mpiela sinexia

 

to papi gia na einai asfales xoris anigma karter ginete mexri 52 gia na to kanis 53 prepi to xitonio na einai 1 xiliosto kai iparxi kindinos i na kopi to xitonio i na mazepsi apo tin thermokrasia kai na kolisi o kilindros me to pistoni to pio asfales einai 52 mm

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις τη βιδα διπλα απ'το ρελαντι;Αυτην μου εχουν πει οτι θελει 2.5 στροφες για να ρυθμιστει καλα (τερμα βιδωμα ξεβιδωμα 2.5 στροφες).Το καρμπ μαλλον θα μπει σε 50αρι ή 90αρι μοτερ αναλογα με το αν θα ερθει μια παραγγελια..

 

Δεν ρυθμιζεταο μονο απο εκει ενα καρμπ.

Link to comment
Share on other sites

ναι για να γινει 53mm πρεπει να φοραει 90αρι στροφαλο ή 54αρι...

 

 

Μπα δεν νομιζω να παθει τιποτα.........ισα ισα που θα στροφαρει πιο γρηγορα.Βεβαια αμα του κανει νορμαλ χρηση δηλαδη:rolleyes:

gt enas ekkendroforos xarakthrizetai AGRIOS???

h malon pote??? exei sxesh me to bam h tis telikes???

 

Που εισαι ρε τρελε που χαθηκες:DΣτο μοτερ που μου πουλησες δεν πρεπει να ελυσες την κεφαλη ε???Γιατι ηταν δεμεμη.Οχι τιποτα αλλο,να εβλεπες πως ειναι ο εκκεντροφορος και πως δουλευει.Συνηθως εχει πιο πολυ διαρκεια σε μοιρες{πχ ο R20 takegawa εχει διαρκεια σε μοιρες 260΄}Οσο πιο πολλες ειναι οι μοιρες,τοσο πιο αγριος ειναι.Οχι ιδιαιτερα μπαμ και τελικες,χαμηλες και ψηλες στροφες{rpm αγγλιστι}Στην Ελλαδα συνηθως λενε τους εκκεντροφορους με τα σταδια πχ ακους που λενε εκκεντροφορος 3 η 5 σταδιο.Τωρα εχει πεσει ενα μπερδεμα,αλλα λογικα οσο μεγαλωνουν τα σταδια τοσο μεγαλωνουν και οι μοιρες{αλλοι υποσηριζουν οτι οσο μικραινει το σταδιο μεγαλωνουν οι μοιρες}Ενα αγωνιστικο μοτερ πχ χρειαζεται εναν πολυ αγριο εκκεντροφορο για να ανυψονονται πιο πολυ οι βαλβιδες απο τη εδρα για να περναει πιο πολυ καυσιμο:O

 

SIZE="3"]Αυτα τα λιγα,οτι αλλο θες ρωτα............[[/size]

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

to papi gia na einai asfales xoris anigma karter ginete mexri 52 gia na to kanis 53 prepi to xitonio na einai 1 xiliosto kai iparxi kindinos i na kopi to xitonio i na mazepsi apo tin thermokrasia kai na kolisi o kilindros me to pistoni to pio asfales einai 52 mm

 

Δεν προκειτε να παθει τιποτα...σε ενα astrea που βαλαμε shark κιλινδρο στα 53(1,2χιλιοστο χιτονιο)δεν εχει παθει τιποτα και εχει κανει πανω απο 10,000 χιλιομετρα και ολα τερμα γκαζι λογο ντελιβερι....

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

ta astra apo tin mana tous exoun megalitero anigma sta karter apo to glx giafto ton logo otan zestathoun ta metala tou xitounioy kai tou karter isos eipa na mazepsoun kai na kolisi to pistoni to exo pathi kai ego giafto to leo
Link to comment
Share on other sites

re paidia...akouste ti exw pa8ei me auto to mhxanaki pia...dn antexw allo 8a to parw kai 8a kanw voutia sthn 8alassa,loipon...exw panw ton lifan 125--->patinarei(em)kai exw 2000km...apo to carb akougontai kati tsaf merikes fores(isws na einai k apo kapou allou)h miza exei provlima,to granazoma tou einai ELEOS lew na valw ena 34 pisw(twra exei 36)gt h 3h dn paei ka8olou 8elei allagei sta 60km(eleos)mazeuw lefta na parw exatmish...milame exw xenerwsei me ta exoda pou m zhtaei to moter...dn antexw...please vohthiste me
Link to comment
Share on other sites

και στο δικο μ ακουεται αυτος ο θορυβος απ το καρμπυρατερ,που ακουγεται σαν να "καταπινεις" κατι σαν..γκλουπ"στα κατεβασματα το κανει που κ που...:O
Link to comment
Share on other sites

re paidia...akouste ti exw pa8ei me auto to mhxanaki pia...dn antexw allo 8a to parw kai 8a kanw voutia sthn 8alassa,loipon...exw panw ton lifan 125--->patinarei(em)kai exw 2000km...apo to carb akougontai kati tsaf merikes fores(isws na einai k apo kapou allou)h miza exei provlima,to granazoma tou einai ELEOS lew na valw ena 34 pisw(twra exei 36)gt h 3h dn paei ka8olou 8elei allagei sta 60km(eleos)mazeuw lefta na parw exatmish...milame exw xenerwsei me ta exoda pou m zhtaei to moter...dn antexw...please vohthiste me

 

Αν πατιναρει κοιτα μπας θελουν αλλαγμα οι δισκοι...και ριξε μια ματια στην καμπανα (για να σου πω την αληθεια το σασμαν απο glx cub 50/90 ειναι το μονο που εμπιστευομαι :O ).Τα τσαφ που λες ειναι ακαυτες,ολα τα μηχανακια το κανουν σχεδον, αν δεις το καρμπ πεταει βενζινη στη χοανη,αυτο το κανουν συνηθως οταν ειναι κρυα εχουν φαει νερο,ειναι μουφα η βενζινη ή και οταν δεν ειναι καλα ρυθμισμενο..Για τη μιζα δε ξερω τι να σου πω..μπορει να μην εχει μπαταρια να εχουν προβλημα φυγοκεντρικα,η και να εχει καει,μου εχουν πει οτι επειδη μεσα το μοτερ με τον καιρο δημιουργειται βρωμια κολαει καποιο ελατηριο (?) και καποιες φορες η μιζα δουλευει μαζι με το μοτερ και με τον καιρο καιγεται κλπ.Το γραναζωμα σου λες ειναι 36 πισω αρα θα εχεις 14 μπροστα υποθετω.Εννοεις οτι η τριτη φτανει μεχρι τα 60 ή οτι ζοριζεται στα 60 και θελει άλλαγμα;Αν σου πατινιαρει οπως λες και συ ρε ,φυσικο ειναι να μην πιανει καθολου τελικη αφου δεν εχει επιταχυνση ουσιαστικα.. (u=a*t).Μπας δε του εκανες σωστο στρωσιμο γιατι ακομα και για lifan μου φαινονται πολυ λιγα τα χμ για να πατιναρει.Παντως να ξερεις εχω ενα 115αρι μοτερ το οποιο εχει 14-36 γραναζωμα πατιναρει (εχει 48000χμ χωρις service :P, μονο λαδακια και μπουζια αλλαζω),βαραει βαλβιδες και γενικως ειναι γ......σε τα και με την τριτη σπασμενα βγαζει μια 80αρα (αλλαγμα κανω στα 70 για να μη το αποτελειωσω..),θα σου ελεγα να μην βαζεις φτηνα πραγματα στο μηχανακι (δεν εννοω οτι εχεις πληρωσει λιγα δηλαδη μεταφορικα εννοω) γιατι θα σου ερθουν ακριβα.Τι εχεις αλλαξει στο μηχανακι απο μηχανικα;

Link to comment
Share on other sites

Αν πατιναρει κοιτα μπας θελουν αλλαγμα οι δισκοι...και ριξε μια ματια στην καμπανα.Τα τσαφ που λες ειναι ακαυτες,ολα τα μηχανακια το κανουν σχεδον, αν δεις το καρμπ πεταει βενζινη στη χοανη,αυτο το κανουν συνηθως οταν ειναι κρυα εχουν φαει νερο,ειναι μουφα η βενζινη ή και οταν δεν ειναι καλα ρυθμισμενο..Για τη μιζα δε ξερω τι να σου πω..μπορει να μην εχει μπαταρια να εχουν προβλημα φυγοκεντρικα,η και να εχει καει,μου εχουν πει οτι επειδη μεσα το μοτερ με τον καιρο δημιουργειται βρωμια κολαει καποιο ελατηριο (?) και καποιες φορες η μιζα δουλευει μαζι με το μοτερ και με τον καιρο καιγεται κλπ.Το γραναζωμα σου λες ειναι 36 πισω αρα θα εχεις 14 μπροστα υποθετω.Εννοεις οτι η τριτη φτανει μεχρι τα 60 ή οτι ζοριζεται στα 60 και θελει άλλαγμα;Αν σου πατινιαρει οπως λες και συ ρε ,φυσικο ειναι να μην πιανει καθολου τελικη αφου δεν εχει επιταχυνση ουσιαστικα.. (u=a*t).Μπας δε του εκανες σωστο στρωσιμο γιατι ακομα και για lifan μου φαινονται πολυ λιγα τα χμ για να πατιναρει.Παντως να ξερεις εχω ενα 115αρι μοτερ το οποιο εχει 14-36 γραναζωμα πατιναρει (εχει 48000χμ χωρις service :P, μονο λαδακια και μπουζια αλλαζω),βαραει βαλβιδες και γενικως ειναι γ......σε τα και με την τριτη σπασμενα βγαζει μια 80αρα (αλλαγμα κανω στα 70 για να μη το αποτελειωσω..),θα σου ελεγα να μην βαζεις φτηνα πραγματα στο μηχανακι (δεν εννοω οτι εχεις πληρωσει λιγα δηλαδη μεταφορικα εννοω) γιατι θα σου ερθουν ακριβα.Τι εχεις αλλαξει στο μηχανακι απο μηχανικα;

 

patinarei...k to estrwsa arketa kala...borw na pw...dn paizei auto omws...to carb 8elei ru8misma gt stis psiles berdeuei etsi nomizw,60 k 8elei allagh h trith...k eimai olh thn wra anevase katevase,diskous 8elei...alla dn xerw lew na psaxw na vrw kalous gia na mhn allazw ka8e 3mhnes,mpataria peira kainouria(GS) kai pali ta idia h miza xepsixaei...k auto pou me tsantizei einai 2-3(2a 40km enw me ton palio kinhthra pigaine 50)3h 60-65 k meta mexri ta 100 sunexizei h tetarth...alla se kapoia shmeia dn 8elw 4h gt dn travaei to mhxanaki...exw skasei konta sta 500 eurw(plastika,maspiedes,klp klp k to moter 300 eurw)to moter einai entelws mama...prospa8w na mazepsw lefta gia mia koloexatmish k ka8e mera 8elei lefta(an eixe stoma to moter 8a m elege kalhmera prepei na m rixeis k alla fraga panw)tespa...an veltiwsw to moter 8a kanw liga pragmata,ena kalo carb(oxi polu megalo)mia hlektronikh k an arxisoun k kopananae oi valvides 8a paw na parw kefalh me megaluteres valvides...twra m exei katsei na parw exatmish 20 eurw 8elw akoma k exw stravwsei me to olo auto(diskous mizes k vlakeies)ase p an pigaine grhgora k kleisw siga siga to gazi(otan dld pigainw telikiasmenos as poume k afhsw ot gazi)h exatmish skaei skaei polu omws les k oi valvides einai etoimes na kaoun...gi auto pio polu 8elw allh exatmish gt isws na exei to prob h exatmish pou exei twra...dn antexw...m fainete 8a gurisw pisw sto yamahaki m pou einai k a8anato

Link to comment
Share on other sites

patinarei...k to estrwsa arketa kala...borw na pw...dn paizei auto omws...to carb 8elei ru8misma gt stis psiles berdeuei etsi nomizw,60 k 8elei allagh h trith...k eimai olh thn wra anevase katevase,diskous 8elei...alla dn xerw lew na psaxw na vrw kalous gia na mhn allazw ka8e 3mhnes,mpataria peira kainouria(GS) kai pali ta idia h miza xepsixaei...k auto pou me tsantizei einai 2-3(2a 40km enw me ton palio kinhthra pigaine 50)3h 60-65 k meta mexri ta 100 sunexizei h tetarth...alla se kapoia shmeia dn 8elw 4h gt dn travaei to mhxanaki...exw skasei konta sta 500 eurw(plastika,maspiedes,klp klp k to moter 300 eurw)to moter einai entelws mama...prospa8w na mazepsw lefta gia mia koloexatmish k ka8e mera 8elei lefta(an eixe stoma to moter 8a m elege kalhmera prepei na m rixeis k alla fraga panw)tespa...an veltiwsw to moter 8a kanw liga pragmata,ena kalo carb(oxi polu megalo)mia hlektronikh k an arxisoun k kopananae oi valvides 8a paw na parw kefalh me megaluteres valvides...twra m exei katsei na parw exatmish 20 eurw 8elw akoma k exw stravwsei me to olo auto(diskous mizes k vlakeies)ase p an pigaine grhgora k kleisw siga siga to gazi(otan dld pigainw telikiasmenos as poume k afhsw ot gazi)h exatmish skaei skaei polu omws les k oi valvides einai etoimes na kaoun...gi auto pio polu 8elw allh exatmish gt isws na exei to prob h exatmish pou exei twra...dn antexw...m fainete 8a gurisw pisw sto yamahaki m pou einai k a8anato

 

Αν το μηχανακι το θες για τρελα γκαζια βαλε ενα καλο εκκεντροφορο,και γω στην αρχη ειχα τον μαμα που εχει το cub 50 και ελεγα να το σπασω και μολις πιανω 100-105 και αφηνω γκαζι ισα που δεν ανατιναζοτανε (και δεν εχει και ροπη ο μαμα)..Απο μιζες καλες θεωρω τη nickel του astrea.Ειναι ωραια εμφανησιακα δε παθαινει τιποτα και 8 μηνες ακομα και δεν πιανει σκουρια και απο τι βλεπω ουτε προκειται να πιασει (35 ευρω).Αν η δευτερα παει μεχρι 40..(εγω το 90αρι που το σπαω σε κατηφορα πιανει 55 με 2α και στο ισιομα οπως λες και συ 50)..ή πατιναρει ελεινα πολυ,ή δεν εχει δυναμη στα χαμηλα,μπορει να φταιει το καρμπ (κοιταξε το το καρμπ),δε ξερω..Παντως αφου πηρες lifan ηξερες πιστευω τι επαιζε με τους δισκους.Ενας φιλος ειχε ifan 110 και μου ειπε να παμε κοντρα και μολις ανοιξε 2α του εριχνα ηδη μισο μηχανακι και στο τελος τον περιμενα να ερθει..Ξαναλεω το σασμαν απο cub 50/90 ειναι αθανατο και δε προκειται να σου παθει τιποτα αν το προσεχεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν το μηχανακι το θες για τρελα γκαζια βαλε ενα καλο εκκεντροφορο,και γω στην αρχη ειχα τον μαμα που εχει το cub 50 και ελεγα να το σπασω και μολις πιανω 100-105 και αφηνω γκαζι ισα που δεν ανατιναζοτανε (και δεν εχει και ροπη ο μαμα)..Απο μιζες καλες θεωρω τη nickel του astrea.Ειναι ωραια εμφανησιακα δε παθαινει τιποτα και 8 μηνες ακομα και δεν πιανει σκουρια και απο τι βλεπω ουτε προκειται να πιασει (35 ευρω).Αν η ταταρτη παει μεχρι 40..(εγω το 90αρι που το σπαω σε κατηφορα πιανει 55 με 2α και στο ισιομα οπως λες και συ 50)..ή πατιναρει ελεινα πολυ,ή δεν εχει δυναμη στα χαμηλα,μπορει να φταιει το καρμπ (κοιταξε το το καρμπ),δε ξερω..Παντως αφου πηρες lifan ηξερες πιστευω τι επαιζε με τους δισκους.Ενας φιλος ειχε ifan 110 και μου ειπε να παμε κοντρα και μολις ανοιξε 2α του εριχνα ηδη μισο μηχανακι και στο τελος τον περιμενα να ερθει..Ξαναλεω το σασμαν απο cub 50/90 ειναι αθανατο και δε προκειται να σου παθει τιποτα αν το προσεχεις.

 

nai to ixera auto me tous diskous,dunamh sta xamhla exei ikanopoihtikh borw na pw...miza exw apo ena palio moter 8a thn dokimasw h alliws 8a parw kainouria,to carb einai gtp...asta na pane m to zhtaei enas alvanos epeidh einai 22mm alla dn borw na tou to poulhsw gt dn 8a exw carb(alliws 8a to poulaga trexontas)dn xerw...katse na ftiaxw twra ta polu aparaitita kai meta vasw ekentroforous k tetoia,prin ligo ekana kontra me c-50 pou eixe moter apo supra kai ka8ws hmoun brosta...me perase gia kat ekatosta prin to telos ths eu8eias...dn ginete kati prepei na kanw...125cc kai paei san 100ari...k xeirotera...paw na to kanw olo takegawa m fainete...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...