Jump to content

[MOTO] Μηχανάκια Honda: GLX, Astrea κ.α.


exosceleton
 Κοινοποίηση

ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???  

802 members have voted

  1. 1. ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???

    • glx90
      257
    • c50
      99
    • innova125
      160
    • astrea supra
      139
    • astrea grand
      147


Recommended Posts

στην cdi εχεις πομπε πιστονι?? ποσα mm ειναι??:)

πες μου για να σου πω αν ποιο ειναι το προβλημα

 

το ίδιο πιστόνι με πριν έχω 53mm πομπέ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το ίδιο πιστόνι με πριν έχω 53mm πομπέ

 

δεν ξερω ακριβως να σου πω αλλα μπορει να φτενε τα λιγα χιλιοστα η να βαλεις πιον αγριο εκκεντροφορο γιατι αν εχει της cdi τσαπα τον εβαλες δεν κανει τιποτα αλλιος αν εχεις μικρο καρβυρατερ να μην δινει εποιδη της cdi οι βαλβιδες ειναι τεραστιες:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι μου το έχουν πει αρκετοί ότι η cdi για να δουλέψει σωστά θέλει αρκετά χιλιοστά!Φανταστείτε η κεφαλή που δίνει η takegawa για τα 59mm ημιπομπε είναι 28-23 νομίζω κάπου εκεί:O

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ακριβως να σου πω αλλα μπορει να φτενε τα λιγα χιλιοστα η να βαλεις πιον αγριο εκκεντροφορο γιατι αν εχει της cdi τσαπα τον εβαλες δεν κανει τιποτα αλλιος αν εχεις μικρο καρβυρατερ να μην δινει εποιδη της cdi οι βαλβιδες ειναι τεραστιες:)

 

εκκεντροφόρο έχει αλλαγμένο μάλλον και καρμπιρατέρ έχω ενα 20άρι

Link to comment
Share on other sites

Το 20 είναι πάρα πολύ μικρό

 

 

 

Θέλω μια χάρη. Όποιος έχει glx/c50 με γνήσια πλεξούδα θέλω να ανεβάσει φωτογραφίες από τις συνδεσμολογίες για το κοντέρ, φανάρι εμπρός & φανάρι πίσω.

 

Και αν το έχει κανείς λυμμένο τις συνδεσμολογίες του ανορθωτή και του πολλαπλαστιαστή

Edited by Glx90
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να καταλαβω αν το glx μου φοραει 90αρι η 50αρι στροφαλο ?

Ειναι 51μμ με ιμιτασιον αστρεα κεφαλη 18 καρμπ (4αρι σασμαν) 13-40 γραναζια

στα 300-400 μετρα σπαει με καπου 90χλμ με εμενα πανω (ειμαι 100 κιλα) το εχω απορια γιατι οταν πριν το φτιαξω ειχε κυλινδρο που ελεγε 72cc αλλα ηταν ανοιγμενος στα 52μμ τελοσπαντων μετα το εκανα 51.5 και μου λεει ο μαστορας βγαινει καπου στα 85cc (εγω του ειχα πει οτι πρεπει να χει 50αρι στροφαλο) γιατι βαρεσε το πιστονι (ειχε πολλα χιλιομετρα και ειχε μεινει αρκετο καιρο χωρις λαδι) τα κυλινδροπιστονα που φοραω τωρα εξωτερικα μοιαζουν με του αστρεα και σημερα που τον ρωταω τι στροφαλο φοραει μου λεει 90αρι....τι παιζει ρε παιδες....

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να καταλαβω αν το glx μου φοραει 90αρι η 50αρι στροφαλο ?

Ειναι 51μμ με ιμιτασιον αστρεα κεφαλη 18 καρμπ (4αρι σασμαν) 13-40 γραναζια

στα 300-400 μετρα σπαει με καπου 90χλμ με εμενα πανω (ειμαι 100 κιλα) το εχω απορια γιατι οταν πριν το φτιαξω ειχε κυλινδρο που ελεγε 72cc αλλα ηταν ανοιγμενος στα 52μμ τελοσπαντων μετα το εκανα 51.5 και μου λεει ο μαστορας βγαινει καπου στα 85cc (εγω του ειχα πει οτι πρεπει να χει 50αρι στροφαλο) γιατι βαρεσε το πιστονι (ειχε πολλα χιλιομετρα και ειχε μεινει αρκετο καιρο χωρις λαδι) τα κυλινδροπιστονα που φοραω τωρα εξωτερικα μοιαζουν με του αστρεα και σημερα που τον ρωταω τι στροφαλο φοραει μου λεει 90αρι....τι παιζει ρε παιδες....

 

αν φοράς απο αστρα κυλινδρο ειναι απο 90αρι ο στροφαλος γιατι του αστρα ο κυλινδρος ειναι πιο μακρις απο τον 50αρι-72αρι αρα μακρύτερη διαδρομή μπιελας αρα ειναι απο 90αρι

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ? Δηλαδη τι μενει να κανω για να πηγαινει οπως πρεπει ?

Ο παλιος ο κυλινδρος ηταν 72αρης ομως πως το εξηγεις αυτο ?

Edited by GiannisGlx
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ? Δηλαδη τι μενει να κανω για να πηγαινει οπως πρεπει ?

Ο παλιος ο κυλινδρος ηταν 72αρης ομως πως το εξηγεις αυτο ?

 

φιλε για να σηγουρευτης οτι ειναι απο 90αρι πρεπει να μαθεις αν ο κυλινδρος σου ειναι απο αστρα...αλλιος δεν μπορω να κανω τιποτα παραπανο;)

Link to comment
Share on other sites

Πηγα και ρωτησα για καινουργιο μοτερ daytona και μου ειπε το 125αρη με πλεξουδα καρμπ κτλ κτλ 220(επειδη ειχα παρει και απο εκει την μηχανη) χωρις εργατικα...λετε να παω να το παρω?θα το βαλω με ενα φιλο μου οποτε εργατικα δεν θα εχω.
Link to comment
Share on other sites

Πηγα και ρωτησα για καινουργιο μοτερ daytona και μου ειπε το 125αρη με πλεξουδα καρμπ κτλ κτλ 220(επειδη ειχα παρει και απο εκει την μηχανη) χωρις εργατικα...λετε να παω να το παρω?θα το βαλω με ενα φιλο μου οποτε εργατικα δεν θα εχω.

 

Μονο 220ευρω ολοκληρο το μοτερ :blink: ?Εγω ειχα παει πριν κανα 8 μηνο να ρωτησω και μου ειπαν 350ευρω :ninja: Τοσο πολυ επεσαν οι τιμες :p ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι 220 μου ειπε...και μενα μου φανηκαν λιγα αλλα ισως μου το αφηνει τοσο γιατι την ειχα παρει απο εκει την μηχανη.δεν ξερω...να το παρω δηλαδη?

ειπε κατι και για προσφορα αυτην την περιοδο...

Edited by _Dante_
Link to comment
Share on other sites

Ναι 220 μου ειπε...και μενα μου φανηκαν λιγα αλλα ισως μου το αφηνει τοσο γιατι την ειχα παρει απο εκει την μηχανη.δεν ξερω...να το παρω δηλαδη?

ειπε κατι και για προσφορα αυτην την περιοδο...

 

Και εγω απο εκει που ειχα παρει το παπι ρωτησα και μου ειπε 350 :wacko:

 

Εγω παντως αν ημουν στην θεση σου θα το επερνα :O

Link to comment
Share on other sites

Θα το παλεψω να το παρω γιατι το κεφαλαιο θα το δωσει ο πατερας μου... :p παντως αυτος μου ειπε και με εγγυηση 2 χρονια κτλ κτλ.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά σκέφτομαι να πουλήσω το μηχανάκι και θέλω να μου πείτε πόσο θα πιάσει περίπου, σε τι τιμές περίπου δηλαδή

το μηχανάκι θα γίνει 52mm με στρόφαλο c90 κεφαλη c70 καρμπιρατερ 20mm, όλα καινούρια πάνω.

P1010355.jpg (3.7 MB)

Edited by mikeioannina
Link to comment
Share on other sites

Κανά 800αρη βάλτο γιατί ότι τιμή και να βάλεις θα στην παζαρέψουν.Βάλτο ένα 800αρη να το δώσεις ένα 700αρη.Αν είσαι και εσύ ευχαριστημένος από αυτήν την τιμή

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

τώρα χτυπάνε όλα μέσα όμως πως θα το πουλήσω;

 

Απλα οτι και να του βαλεις πανω δεν προκειται να τα παρεις πισω με την πωληση.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να το δωσω το daytona μου και να παω για κανα dynamic μεταχειρισμενο...τι να προσεξω σε dynamic μεταχειρισμενο?απο αυτα που κοιταξα εχω κρατησει αυτα τα 3.

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/669008/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/705617/

http://alpha-automoto.car.gr/bikes/view/125443/

Link to comment
Share on other sites

Μιλησα με αυτον...

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/705617/

μου το δινει 1100.δεν εχει πειραξει τιποτα πανω λεει.μονο η μπροστινη ζαντα ειναι στραβωμενη απο λακουβα.το δινει γιατι θελει να παρει KLE250 γιατι θελει να κανει ταξιδια.εννοειται θα παω να το κοιταξω το παπι...τι να προσεξω?επισης τα διχρονα τι προβληματα βγαζουν?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...