Jump to content

[MOTO] Μηχανάκια Honda: GLX, Astrea κ.α.


exosceleton
 Κοινοποίηση

ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???  

802 members have voted

  1. 1. ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???

    • glx90
      257
    • c50
      99
    • innova125
      160
    • astrea supra
      139
    • astrea grand
      147


Recommended Posts

Μπορει κανενας να μου πει αν αξιζει να βαλω δακτυλιδι στην κεφαλη?μου εφαγε τις στροφες και το μπουζι βιδωνει...ποσο κοστιζει μια καλη ιμιτασιον κεφαλη...πρεπει να αγορασω και βαλβιδες ελατηρια?

 

αφου σου εφαγε τις στροφες μαλλον εννοεις οτι ΔΕΝ βιδωνει...Το ειχα παθει και γω πριν 1-2 χρονια που ειχα τρελα με το μηχανακι και επειδη καθε μηνα αλλαζα μπουζι και το ξεβιδωνα οπως να 'ναι εφαγε τις στροφες και την επαθα...Παω να βαλω μπρος με τη μιζα ακουω ενα μπαμ και βλεπω το μπουζι να πεταει στα 20 μετρα...Ο μαστορας μου ειχε βαλει ενα εργαλειο στην κεφαλη και δουλευει κομπλε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ποσο πουλανε το κουστουμι του αστρα μεταχειρισμενο??(αυθεντικο)

και να σας ρωτησω κατι.. σε ενα 125 μοτερ μπορει να μπει 57αρι κυλινδροπιστονο??

Link to comment
Share on other sites

όχι με στροφαλομπιέλα από glx90. απλά έχω αυτό το καρμπυρατέρ από παλιά και μέχρι να μαζέψω λεφτά για μεγαλύτερο είπα μήπως κάνει αυτό για λίγο καιρό
Link to comment
Share on other sites

Τι κεφαλή? Αν έχεις 100άρα κεφαλή θα δουλέψει και όχι μόνο το 20άρι αλλά και 24άρι

 

Εγω παντος εχω ενα φιλο με c-90 μαμα (85cm/3) 90αρα κεφαλη και εχει βαλει πανω το καρπμ το μαμα το 125 του lifan και δουλευει μια χαρα αν και πεταει ακαυτες που και που. Εγω το glx το έχω 52mm με atrea κεφαλή και 22αρι keihin και δουλεύει αυτο που λενε τελεια,δλδ ανοιγει γρηγορα ουτε μπερδευει ουτε ακαυτες τπτ.Εσυ λοιπον που το εχεις 53mm κιολας λες να μην δουλευει με το 20αρι; :lol:

 

Και να σου πω και κατι που μου εχουν πει αλλα παιδια,στα 53mm βαζεις μεχρι και 26αρι και του δινεις και καταλαβαινει,απο 26 και πανω πιστεύω δε συμφέρει γιατί απ'τα 26 ήδη καίει πολύ..Πάντως και 18αρι να βαλεις σε 53mm την 100αρα την πιανεις για την πλακα

 

Παιδια ξέρετε αν γίνεται σε glx50 super cub (ολα μαμα) να μπει πανω στον 50αρη στρόφαλο μια μπιέλα απο glx 90 για να βάλω μεγάλο κύλινδρο; (97cm3 53mm)

Θα αντέξει;

 

Και κάτι ακόμα...Ξέρετε αν τα glx που εχουν διακόπτη on-off για τα φώτα βγήκαν μετά από αυτα που δεν έχουν ή το ανάποδο;

Link to comment
Share on other sites

Και να σου πω και κατι που μου εχουν πει αλλα παιδια,στα 53mm βαζεις μεχρι και 26αρι και του δινεις και καταλαβαινει,απο 26 και πανω πιστεύω δε συμφέρει γιατί απ'τα 26 ήδη καίει πολύ..Πάντως και 18αρι να βαλεις σε 53mm την 100αρα την πιανεις για την πλακα

 

ναι αλλα με 26αρι δεν θα πεταει ολο ακαφτες το μιχανακι????

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα με 26αρι δεν θα πεταει ολο ακαφτες το μιχανακι????

 

εξαρταται πως θα το ρυθμισεις

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα με 26αρι δεν θα πεταει ολο ακαφτες το μιχανακι????

 

Εννοειται οτι με το 26αρι στις χαμηλες δε θα του δουλευει τοσο καλα οσο ενα 22αρι ή ενα 20αρι αλλα θα δουλευει πολυ πιο καλα στα ψηλα..καλα ενταξει εδω υπαρχει και το θεμα τί εκκεντροφορο εχει.Εμενα πάντως μου αρεσει να δουλευει στα ψηλα παρά να έχει πολύ δυνατή εκίνηση..Πάντως εάν το φτιάξιμο είναι καλό μπορείς να τα πετύχεις και τα 2..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξέρετε αν γίνεται σε glx50 super cub (ολα μαμα) να μπει πανω στον 50αρη στρόφαλο μια μπιέλα απο glx 90 για να βάλω μεγάλο κύλινδρο; (97cm3 53mm)

Θα αντέξει;

 

Δεν αξίζει να αλλάξεις μόνο μπιέλα με καμιά 40αρα €{30€ η μπιέλα και 10 η εργασιά να στην περάσουν στο στρόφαλο}και λίγα είναι........Με μια 60αρα € παίρνεις ένα κινέζικο στρόφαλο 54 και είναι κομπλέ:OΚαι με 100€ παίρνεις assa

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στον mikeioannina που ρωτησε.Εχουν σχεση οι στροφες που εχεις την μεγιστη ιπποδυναμη γιατι προσπαθεις να εχει οσο τον καλυτερο βαθμο πληρωσης.Να πω οτι οι στροφες αυτες δεν ειναι με το συγκεκριμενο καρμπ.Δηλαδη το μετρησαμε στο δυναμομετρο και τις λες.Αλλα οι στροφες που προσπαθεις να φτασεις οταν τις προσδιοριζεις απο την αρχη του προτζεκτ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει να αλλάξεις μόνο μπιέλα με καμιά 40αρα €{30€ η μπιέλα και 10 η εργασιά να στην περάσουν στο στρόφαλο}και λίγα είναι........Με μια 60αρα € παίρνεις ένα κινέζικο στρόφαλο 54 και είναι κομπλέ:OΚαι με 100€ παίρνεις assa

 

Το ξερω οτι δε συμφέρει καθόλου φίλε μου...Γίνεται να μπεί όμως; και αν ναι θα αντέξει;Αν ήταν στο χέρι μου θα τον άλλαζα και τον στρόφαλο αλλά δεν είναι δικό μου το μηχανάκι

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αξιζει να παρω ενα σκελετο απο chaly με χαρτια και να τοθ φορεσω το racing μοτερ που πουλαει ι aasa 160cc??? (το οποιο κοστιζει 660 Ευρο)
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα πάιδες...αλλαξα το μοτερ στο glx μου και φόρεσα ένα απο astrea με 52 διαδρομή και 51 πιστόνι ( ο κυλινδρος παρεμεινε απο το 90άρι), έναν εκκεντροφόρο F100 και ένα mikouni 24άρι και sebring χρυσή. Η κεφαλή παρέμεινε η astrea ,απο το καινούργιο το μοτερ,ενω αλλαξα και δισκους γιατί πατήναρε σαν τρελλό..

 

σήμερα παρατήρησα σε ένα φαναρι ότι εβγαζε λευκό καπνο απο την εξατμιση( προφανώς εκαιγε λαδι). ηθελα να ρωτήσω αν αυτό οφείλεται στις τσιμούχες της κεφαλής ή στα ελατήρια του πιστονιού ή σε οποιδήποτε αλλο λόγο? thanks

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα πάιδες...αλλαξα το μοτερ στο glx μου και φόρεσα ένα απο astrea με 52 διαδρομή και 51 πιστόνι ( ο κυλινδρος παρεμεινε απο το 90άρι), έναν εκκεντροφόρο F100 και ένα mikouni 24άρι και sebring χρυσή. Η κεφαλή παρέμεινε η astrea ,απο το καινούργιο το μοτερ,ενω αλλαξα και δισκους γιατί πατήναρε σαν τρελλό..

 

σήμερα παρατήρησα σε ένα φαναρι ότι εβγαζε λευκό καπνο απο την εξατμιση( προφανώς εκαιγε λαδι). ηθελα να ρωτήσω αν αυτό οφείλεται στις τσιμούχες της κεφαλής ή στα ελατήρια του πιστονιού ή σε οποιδήποτε αλλο λόγο? thanks

 

Το 24αρι καρμπ δουλευει στον 90αρη κυλινδρο;; :blink:

Link to comment
Share on other sites

Το 24αρι καρμπ δουλευει στον 90αρη κυλινδρο;; :blink:

 

και εμενα με παραξενεψε αλλα πιστεψε με δουλευει καλύτερα απο 22αρι made in China:D .. με 18αρι keihin δεν το εχω δοκιμάσει να δω πως δουλευει..το μονο που δεν ξερω ειναι για το γραναζωμα γιατί τωρα ειναι astrisio 14-36 ίσως ήθελ πιο μικρό μπροστά κατα ενα δόντι..

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αξιζει να παρω ενα σκελετο απο chaly με χαρτια και να τοθ φορεσω το racing μοτερ που πουλαει ι aasa 160cc??? (το οποιο κοστιζει 660 Ευρο)

 

 

Ε θα πηγαίνει τάπα.Αλλά 660€ για αυτό το μοτέρ είναι πάρα πολλά.450€ το είχα βρει το 150αρη παλιά σε ένα μαγαζί στην Αθήνα

 

σήμερα παρατήρησα σε ένα φαναρι ότι εβγαζε λευκό καπνο απο την εξατμιση( προφανώς εκαιγε λαδι). ηθελα να ρωτήσω αν αυτό οφείλεται στις τσιμούχες της κεφαλής ή στα ελατήρια του πιστονιού ή σε οποιδήποτε αλλο λόγο? thanks

 

Μπορεί να οφείλεται και στους 2 αυτούς λόγους.Τσέκαρε ποιο από αυτά τα 2 είναι,λογικά είναι τα ελατήρια

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

και εμενα με παραξενεψε αλλα πιστεψε με δουλευει καλύτερα απο 22αρι made in China:D .. με 18αρι keihin δεν το εχω δοκιμάσει να δω πως δουλευει..το μονο που δεν ξερω ειναι για το γραναζωμα γιατί τωρα ειναι astrisio 14-36 ίσως ήθελ πιο μικρό μπροστά κατα ενα δόντι..

 

Πολυ περιεργο ρε φιλε ο 90αρης ο κυλινδρος (αν οντως ειναι στα 47mm) θα επρεπε να πνιγεται στο μιγμα με 24αρι καρμπ.Εδω στο astrea 22αρι keihin και πεταει ακαυτες

Link to comment
Share on other sites

Πολυ περιεργο ρε φιλε ο 90αρης ο κυλινδρος (αν οντως ειναι στα 47mm) θα επρεπε να πνιγεται στο μιγμα με 24αρι καρμπ.Εδω στο astrea 22αρι keihin και πεταει ακαυτες

 

Είπε το έχει κάνει 51:O

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...