Jump to content

[MOTO] Μηχανάκια Honda: GLX, Astrea κ.α.


exosceleton
 Κοινοποίηση

ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???  

802 members have voted

  1. 1. ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???

    • glx90
      257
    • c50
      99
    • innova125
      160
    • astrea supra
      139
    • astrea grand
      147


Recommended Posts

Παιδιά έφτιαξα ένα μοτέρ 90άρι, του έβαλα πιστόνι 53mm, τον στρόφαλο δεν τον άλλαξα, κεφαλή astrea με ροική, εκκεντροφόρο f200, και καρμπυρατέρ 24άρι. Έχω μια ηλεκτρονική takegawa να του βάλω αλλά δεν έχω πολλαπλασιαστή.

Πήγα να πάρω και μόλις ρώτησα μου είπανε ότι αν αλλάξω πολλαπλασιαστή και δεν ενισχύσω στροφαλο & περιέληξη στα πηνία θα τα διαλύσει όλα. Ισχύει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά έφτιαξα ένα μοτέρ 90άρι, του έβαλα πιστόνι 53mm, τον στρόφαλο δεν τον άλλαξα, κεφαλή astrea με ροική, εκκεντροφόρο f200, και καρμπυρατέρ 24άρι. Έχω μια ηλεκτρονική takegawa να του βάλω αλλά δεν έχω πολλαπλασιαστή.

Πήγα να πάρω και μόλις ρώτησα μου είπανε ότι αν αλλάξω πολλαπλασιαστή και δεν ενισχύσω στροφαλο & περιέληξη στα πηνία θα τα διαλύσει όλα. Ισχύει αυτό?

 

Πιστευω πως οχι αλλα καλο ειναι να ρωτησεις εναν μηχανικο που να εχει κανει τετοιες δουλειες να σου πει την γνωμη του...

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Πάντως να ξέρεις πως ο στρόφαλος δεν έχει καμία σχέση με τον πολλάπλασιαστή.Καμιά όμως:rolleyes:

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το είπε και καλά επειδή θα ανεβάζει παραπάνω στροφές!

 

Τέσπα, κατι τελευταίο, θέλω ένα αξιόπιστο πιστόνι για κεφαλή astrea. Έχετε να προτείνετε κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Το είπε και καλά επειδή θα ανεβάζει παραπάνω στροφές!

 

Τέσπα, κατι τελευταίο, θέλω ένα αξιόπιστο πιστόνι για κεφαλή astrea. Έχετε να προτείνετε κάτι?

 

 

 

Ααααααα για τις στροφές εννοεις.Οκ.Αλλά και πάλι δεν βλέπεις τόση μεγάλη διαφορά με έναν πολλάπλασιαστή στιs rpm.Θες και ελαφρώματα κτλ κτλ.Μην ανυσηχείς,δεν υπάρχει πρόβλημα.Για πιστόνι τώρα,όσο πιο πολλά δώσεις τόσο πιο καλό και αξιόπιστο.Κορυφή είναι τα takegawa αλλά κάνουν 100+€.Πάρε κάνα aasa ultralight{που είναι τέρμα ελαφρωμένα}η με λιγότερα λευτά ένα narita.

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Takegawa δεν βάζω για κανένα λόγο. Η aasa βγάζει flat πιστόνι για astrea κεφαλή?

 

Λογικά ναι...........πάρε και κανα τηλέφωνο να μάθεις:rolleyes:

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Takegawa δεν βάζω για κανένα λόγο. Η aasa βγάζει flat πιστόνι για astrea κεφαλή?

 

Ναι βγαζει αλλα για astrea κεφαλη κανει το ιμιμπομπε για παραπανω συμπιεση...θελεις συγκεκριμενα φλατ πιστονι?

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

όχι απλά θέλω να δουλεύει σε astrea κεφαλή. μπαίνει κουτί το ιμιπομπέ ή πρέπει να βάλω χοντρή φλάτζα?
Link to comment
Share on other sites

όχι απλά θέλω να δουλεύει σε astrea κεφαλή. μπαίνει κουτί το ιμιπομπέ ή πρέπει να βάλω χοντρή φλάτζα?

 

Αναλογος τι στροφαλο εχεις..αν εχεις 48-50 χιλιοστα μπαινει κουτι το ιμιμπομπε..και 54 να εχεις παιζει να μην χρειαζετε χοντρη φλατζα...εγω εχω ιμιμπομπε εδω και παρα πολυ καιρο...αλλα εμενα ειναι για astrea κεφαλη και οχι για kawasaki max....προσεχε μην σου πασαρουν για το max οχι οτι θα εχεις προβλημα αλλα θελει πιο χοντρη φλατζα οπως και διποτε....

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

παιδια χρειαζομαι τα φωτα σας εχω το εξης προβλημα εχω ενα astrea grand 53χιλ και εχτες του βαλαμε πανω την ηλεκτρονικη της takegawa c.d.i στην αρχη εκανε κατι ψιλοκωψιματα στις μεσαιες σροφες αλλα μετα εστρωσε και σημερα το πρωι δεν ξαναπηρε μπροστα το μηχανακι σαν πρωτη ματια που ειδα δεν πιγαινει καθολου ρευμα στο μπουζι αλλαξα ηλεκτρονικη εβαλα παλι πανω την μαμα αλλα παλη τιποτα και ειπαν οτι μαλλον η ηλεκτρονικη η takegawa μου εκαψε τα πηνια στην μπομπινα εσεις τι λετε?
Link to comment
Share on other sites

παιδια χρειαζομαι τα φωτα σας εχω το εξης προβλημα εχω ενα astrea grand 53χιλ και εχτες του βαλαμε πανω την ηλεκτρονικη της takegawa c.d.i στην αρχη εκανε κατι ψιλοκωψιματα στις μεσαιες σροφες αλλα μετα εστρωσε και σημερα το πρωι δεν ξαναπηρε μπροστα το μηχανακι σαν πρωτη ματια που ειδα δεν πιγαινει καθολου ρευμα στο μπουζι αλλαξα ηλεκτρονικη εβαλα παλι πανω την μαμα αλλα παλη τιποτα και ειπαν οτι μαλλον η ηλεκτρονικη η takegawa μου εκαψε τα πηνια στην μπομπινα εσεις τι λετε?

 

Το ποιο σιγουρο ειναι να σου καικαν τα πηνια αλλα δεν νομιζω να φταιει η ηλεκτρονικη..μπορει να ηταν ετοιμα να καουνε.....

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Αναλογος τι στροφαλο εχεις..αν εχεις 48-50 χιλιοστα μπαινει κουτι το ιμιμπομπε..και 54 να εχεις παιζει να μην χρειαζετε χοντρη φλατζα...εγω εχω ιμιμπομπε εδω και παρα πολυ καιρο...αλλα εμενα ειναι για astrea κεφαλη και οχι για kawasaki max....προσεχε μην σου πασαρουν για το max οχι οτι θα εχεις προβλημα αλλα θελει πιο χοντρη φλατζα οπως και διποτε....

 

49.5 στρόφαλο έχω.

Max είχα βάλει αλλά το είχα πάει στον τόρνο να το φάει λίγο το πιστόνι.

Να πάρω στην aasa να ρωτήσω πιστόνι 53mm astrea για μαμά στρόφαλο?

Link to comment
Share on other sites

μπορει να εχεις και δικιο σε αυτο που λες μηπως ξερεις στο περιπου σε τι τιμη παιζουν τα πηνια!!!!
Link to comment
Share on other sites

Πάντως να ξέρεις πως ο στρόφαλος δεν έχει καμία σχέση με τον πολλάπλασιαστή.Καμιά όμως:rolleyes:

 

οχι και δεν εχει καμια σχεση ο στροφαλος με τον πολλαπλασιαστή... αμα ηξερες μερικα πραγματα καλα θα ηταν. ο στροφαλος γυριζει το βολαν και δινει εντολη στο ματι. απο εκει στην ηλεκτρονικη ,μετα στον πολαπλασιαστη και μετα στο μπουζι. μην λεμε οτι θελουμε. αλλα αμα δεν αγκειξεις στροφαλο και πηνια δεν εχεις κανενα απολυτως προβλημα. ηλεκτρονικη και πολλαπλασιαστη βαζεις οχι αγωνιστικό βολαν.

Link to comment
Share on other sites

μπορει να εχεις και δικιο σε αυτο που λες μηπως ξερεις στο περιπου σε τι τιμη παιζουν τα πηνια!!!!

 

Iμιτασιον εχουν απο 10 ευρω...αλλα γνησια αν θυμαμαι καλα κανουν περιπου 80 ευρω(δεν ειμαι 100% σιγουρος οτι εχουν τοσα)

 

49.5 στρόφαλο έχω.

Max είχα βάλει αλλά το είχα πάει στον τόρνο να το φάει λίγο το πιστόνι.

Να πάρω στην aasa να ρωτήσω πιστόνι 53mm astrea για μαμά στρόφαλο?

 

Ναι βγαζει η aasa για μαμα στροφαλο πιστονια αλλα κανουν 30-40 ευρο...

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

οχι και δεν εχει καμια σχεση ο στροφαλος με τον πολλαπλασιαστή... αμα ηξερες μερικα πραγματα καλα θα ηταν. ο στροφαλος γυριζει το βολαν και δινει εντολη στο ματι. απο εκει στην ηλεκτρονικη ,μετα στον πολαπλασιαστη και μετα στο μπουζι. μην λεμε οτι θελουμε. αλλα αμα δεν αγκειξεις στροφαλο και πηνια δεν εχεις κανενα απολυτως προβλημα. ηλεκτρονικη και πολλαπλασιαστη βαζεις οχι αγωνιστικό βολαν.

 

Εννοώ μια αλλάγη στον πολλαπλασιαστή δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι στον στρόφαλο.Ελπίζε να καταλαβαίνεις τι εννοώ.Αν ήταν έτσι,τότε οι βαλβίδες επηρεάζουν τα φώτα γιατί αν δεν ήταν οι βαλβίδες δεν θα έπερνε μπροστά και δεν θα είχε φώτα.Καταλαβαίνεις τι εννοώ έτσι?????Όλα πάνω στο μηχανάκι συνδέονται με κάποιο τρόπο.

 

Αν αλλάξεις στρόφαλο δεν επηρεάζεις τον πολλαπλασιαστή και αν αλλάξεις πολλαπλασιαστή δεν επηρεάζεις τον στρόφαλο{μόνο που σε ορισμένες περιπτώσεις να στροφάρει πιο πολύ},εκεί θέλω να καταλήξω.:happy:

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

τον ειχε ο ξαδερφος μου σε κρυπτον και δεν του βγηκε καλος τελικα..:rolleyes:

 

μ αρεσει το χρωμα παντως,θυμιζει τα κολαρα της samco για τα αυτοκινητα..

 

 

*αλλα αν δεν κανει δουλεια τι να το κανεις!;)

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ μια αλλάγη στον πολλαπλασιαστή δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι στον στρόφαλο.Ελπίζε να καταλαβαίνεις τι εννοώ.Αν ήταν έτσι,τότε οι βαλβίδες επηρεάζουν τα φώτα γιατί αν δεν ήταν οι βαλβίδες δεν θα έπερνε μπροστά και δεν θα είχε φώτα.Καταλαβαίνεις τι εννοώ έτσι?????Όλα πάνω στο μηχανάκι συνδέονται με κάποιο τρόπο.

 

Αν αλλάξεις στρόφαλο δεν επηρεάζεις τον πολλαπλασιαστή και αν αλλάξεις πολλαπλασιαστή δεν επηρεάζεις τον στρόφαλο{μόνο που σε ορισμένες περιπτώσεις να στροφάρει πιο πολύ},εκεί θέλω να καταλήξω.:happy:

 

καλως ρε απλως ειπα οτι ο στροφαλος εχει σχεση με τα ρευματα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά επειδή έχω λαλήσει με αυτο το glx και την πίσω ρόδα του.

Μπορέι κάποιος (που να ξέρει σίγουρα) να μου πει τι πράγματα μπαίνουν πίσω για να τσουλίσει το παπί?

Τα έχω βάλει όλα, η ρόδα κάνει περίπατο πάνω στο ψαλίδι, την βάζω ίσια και κάθεται πάλι στραβα μετά από 1 βδομάδα και απ΄τη στιγμή που κάθεται στραβά κάθε φορά που πατάω φρένο ακούγετε ενα τακ-τακ σαν απτο κέντρο της (μάλλον απτο ρουλεμάν)

 

έλεος δλδ μου ρχεται να το σπάσω

Link to comment
Share on other sites

Για να στραβωνει η δεν βιδωνεις καλα τον πυρο η δεν εχεις ρυθμισει σωστα την κοντρα.
Link to comment
Share on other sites

4άρι σασμάν από glx ταιριάζει σε c50 6v?

και πιρούνι νίκελ απο glx πάλι ταιριάζει σε c50 6v?

 

Το σασμαν κανει για το πιρουνι δεν ξερω αλλα πιστευω πως ναι...

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...