Jump to content

[MOTO] Μηχανάκια Honda: GLX, Astrea κ.α.


exosceleton
 Κοινοποίηση

ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???  

802 members have voted

  1. 1. ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???

    • glx90
      257
    • c50
      99
    • innova125
      160
    • astrea supra
      139
    • astrea grand
      147


Recommended Posts

oρεο ρε φιλε αντα και καλο στροσιμο.παντοσ φαινετο το καινουριο κιλυνδρο στο μοτερ.τι εκσατμισι φορας ρε φιλε

 

Η protech ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΜΑΛΛΟΝ..ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟς..

h daytonara mou..![sIGPIC][/sIGPIC] http://www.bikepics.com/members/spirosarta/
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

oρεο ρε φιλε αντα και καλο στροσιμο.παντοσ φαινετο το καινουριο κιλυνδρο στο μοτερ.τι εκσατμισι φορας ρε φιλε

Είναι ακριβώς ίδια με την Protech που ανέφερε ο Kinigos20.. Απλά έχει λιγάκι μεγαλύτερη σωλήνα και διαφορετική διάταξη στο εσωτερικό από το καζανάκι..!

 

Αύριο θα πάω να πάρω jet-ακια για να ρυθμίσω όσο καλύτερα μπορέσω το καρμυρατέρ..

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμο και το http://www.youtube.com/watch?v=sfpCfyoCd0o..! Σε λίγο καιρό μόλις τελειώσω με ρυθμίσεις κτλ.. Θα ανεβάσω και δυναμομέτρηση..

Πώς σας φαίνεται ????

epeidh eimai apo larisa mporeis na m peis pou exei dunamometro gia mixanakia na doume ti kanoume?

.
Link to comment
Share on other sites

epeidh eimai apo larisa mporeis na m peis pou exei dunamometro gia mixanakia na doume ti kanoume?

Το κοντινότερο σημείο που μπορείς να βρεις είναι στον βόλο..!

Link to comment
Share on other sites

παιδια μηπως ξερεται τι ειναι τα ρευματα στο μανισιο καρμπυλατερ και τι κανουν?και bryan ποσα μμ το εχεις το εργαλειο σου?

Δεν έχω ιδέα για το καλώδιο στο καρμπυρατέρ..!! Μήπως κανένας αυτόματος/ηλεκτρονικός αέρας ??

 

Όσο για τα mm είναι αρκετά..!! Δεν μπορώ να αναφερθώ σε αυτό τώρα μιας και με περιμένει μια φιλική δοκιμή με ένα modenas dinamik 59mm με τελείως ολοκληρωμένο πείραγμα...

btw: Πώς σου φαίνεται να δουλεύει ? καλά?

Link to comment
Share on other sites

παιδια μηπως ξερεται τι ειναι τα ρευματα στο μανισιο καρμπυλατερ και τι κανουν?και bryan ποσα μμ το εχεις το εργαλειο σου?

 

filaraki opos sou eipe kai o bryan eine ilektronikos aeras alla ayto to vriskeis pio poli sta scooter.se papi to eides epidi den eho ksanadei se kanena papi

Link to comment
Share on other sites

siamo oλα τα innova το εχουν απλος ρωτησα μηπως παιζει ρολο και στην αποδοση γιατι εγω δεν τα εχω συνδεμενα.και bryan το εργαλιο σου δουλευη πολυ καλα το ειδα στο youtube και κατι ακομη πως μπορω να ρυθμισω το καρμπυλατερ μου για τι στις χαμηλες στροφες μπουκονη και πεταει βενζινεςενω οταν το γκαζονο παει μια χαρα οταν πειραζουν το μιγμα στο καρμπυλατερ και το γυριζουν δεξια τι κανουν κλεινουν τιν βενζινη?ενω δεξια τι κανουν? ενας φιλος μου μαλλον θα αγοραση ενα glx 50 και σιγουρα θα το πειραξη και ρωτησε ποσα μμ γινετε χωρις να ανοιχτη το καρτερ και ποσα με καρτερ?πωταει επισης ητι στροφαλο μπιελα να βαλει aasa h takegawa?
Link to comment
Share on other sites

siamo oλα τα innova το εχουν απλος ρωτησα μηπως παιζει ρολο και στην αποδοση γιατι εγω δεν τα εχω συνδεμενα.και bryan το εργαλιο σου δουλευη πολυ καλα το ειδα στο youtube και κατι ακομη πως μπορω να ρυθμισω το καρμπυλατερ μου για τι στις χαμηλες στροφες μπουκονη και πεταει βενζινεςενω οταν το γκαζονο παει μια χαρα οταν πειραζουν το μιγμα στο καρμπυλατερ και το γυριζουν δεξια τι κανουν κλεινουν τιν βενζινη?ενω δεξια τι κανουν? ενας φιλος μου μαλλον θα αγοραση ενα glx 50 και σιγουρα θα το πειραξη και ρωτησε ποσα μμ γινετε χωρις να ανοιχτη το καρτερ και ποσα με καρτερ?πωταει επισης ητι στροφαλο μπιελα να βαλει aasa h takegawa?

 

den pezei rolo re file o aeras sto karpilater.ama eheis to mamisio karpilater gia na rithmisis ton aera vidosetin kai metra posous girous ti girises mehri ekei pou paei.min tin zoriseis omos.meta ksevidose tin 2.5 girous.ekei eine i mamisia rithmisi kai sigkrine kai esu posous girous eihes prin.i alli vida apla anevazei kai katevazei strofes

Link to comment
Share on other sites

a oraia tote...:lol:

Εάν θες το κανονίζουμε να τα πάμε και παρέα..!!

 

siamo oλα τα innova το εχουν απλος ρωτησα μηπως παιζει ρολο και στην αποδοση γιατι εγω δεν τα εχω συνδεμενα.και bryan το εργαλιο σου δουλευη πολυ καλα το ειδα στο youtube και κατι ακομη πως μπορω να ρυθμισω το καρμπυλατερ μου για τι στις χαμηλες στροφες μπουκονη και πεταει βενζινεςενω οταν το γκαζονο παει μια χαρα οταν πειραζουν το μιγμα στο καρμπυλατερ και το γυριζουν δεξια τι κανουν κλεινουν τιν βενζινη?ενω δεξια τι κανουν? ενας φιλος μου μαλλον θα αγοραση ενα glx 50 και σιγουρα θα το πειραξη και ρωτησε ποσα μμ γινετε χωρις να ανοιχτη το καρτερ και ποσα με καρτερ?πωταει επισης ητι στροφαλο μπιελα να βαλει aasa h takegawa?

Thanks. ;)

Αυτό που γράφεις είναι σωστό για την βίδα ρυθμίσεως αναλογίας μείγματος αλλά απο καρπυρατέρ σε καρπυρατέρ διαφέρει.. Για παράδειγμα αυτά που έχουν την βιδίτσα μπροστά ή πλάγια όταν βιδώνεις κάνεις πιο πλούσιο το μείγμα (Λιγότερο καύσιμο).. Σε αυτά που η βίδα είναι πίσω γίνεται το αντίθετο. Ελπίζω να βοήθησα.. Ακόμη κάνε αυτό που σου είπε ο siamos για την εργοστασιακή ρύθμιση...

Link to comment
Share on other sites

paidia exw ena honda astrea supra 109 cc me kentroforo f200 1o stadio

 

an allaksw ta granazia kai valw megalitera tha pigainei to papi kalitera?

 

dld ennow na exei perissoteri ropi i telikes????

 

kai an nai ti noumero granazia na valw ??????

 

 

 

thanksssssss

honda astrea supra 109 (piston narita 53 cm,kentroforos f200 1o stadio fuego,karmpilater 22ari shark,racing,lastixa veerubber.eksatmisi sebring.xrwma prasino laxani.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εάν θες το κανονίζουμε να τα πάμε και παρέα..!!

 

dn exw provlima pame parea alla..to gileraki m dn einai etoimo akoma..to mixanaki s dn poly kukloforeis kentro etc?

Δεν έχεις άδικο.. Κυκλοφορούσα πριν 4-5 χρόνια όμως..!!

Τώρα δεν το πολύ βγάζω μιας και έχω αμάξι και το παπί το δουλεύω μόνο για ξεκαύλωμα.. Πιο συγκεκριμένα είμαι από Αμπελώνα. Εάν θες να το δείς το κανονίζουμε..

Link to comment
Share on other sites

paidia exw ena honda astrea supra 109 cc me kentroforo f200 1o stadio

 

an allaksw ta granazia kai valw megalitera tha pigainei to papi kalitera?

 

dld ennow na exei perissoteri ropi i telikes????

 

kai an nai ti noumero granazia na valw ??????

 

 

 

thanksssssss

 

filarako me ta granazia prepei na peksis ligo.vale mprosta 15 i 16 kai des to mihanaki pos simperiferete kai meta vazeis kai piso pio mikro

Link to comment
Share on other sites

paidia exw ena honda astrea supra 109 cc me kentroforo f200 1o stadio

 

an allaksw ta granazia kai valw megalitera tha pigainei to papi kalitera?

 

dld ennow na exei perissoteri ropi i telikes????

 

kai an nai ti noumero granazia na valw ??????

 

 

 

thanksssssss

Η ροπή δεν αλλάζει..! Η επιτάχυνση θα αλλάξει.. Δεν νομίζω να κερδίσεις τελική γιατί είναι πολύ αδύναμο το μηχανάκι σου στα ψηλά.. Εάν θέλεις βάλε έναν εκκεντροφόρο 3ου σταδίου ,ένα 20αρι καρπυρατέρ και μην αλλάζεις γρανάζια και θα ανεβάσει περισσότερα χιλιόμετρα.

Link to comment
Share on other sites

bryan με μπαιρδεψες το καρμπυλατερ που εχω τωρα ειναι ενα mikuni 28 και μπερδευη οπως ειπα. την βιδα για το μιγμα την εχει κοντα στο ποτηρακι ποιο πανω λιγο δεν εννωο το ρελαντι και ρωτησα αν την γυρισω αριστερα μειωνεται η βενζινη και αυξανετε ο αερας που ρουφαει? ενω αν το κανω αριστερα το αντιθετο? εαν ανοιξω το καρτερ υπαρχη επιστεροφη για να γινει μανισιο η αλλο καρτερ θα χρειαστη επισης αν βαλω ψυγιο λαδιο θα κανει δουλεια και τι ειναι η αντλια λαδιου τις takegawa τι κανει εχει σχεση με το ψυγειο?
Link to comment
Share on other sites

bryan με μπαιρδεψες το καρμπυλατερ που εχω τωρα ειναι ενα mikuni 28 και μπερδευη οπως ειπα. την βιδα για το μιγμα την εχει κοντα στο ποτηρακι ποιο πανω λιγο δεν εννωο το ρελαντι και ρωτησα αν την γυρισω αριστερα μειωνεται η βενζινη και αυξανετε ο αερας που ρουφαει? ενω αν το κανω αριστερα το αντιθετο? εαν ανοιξω το καρτερ υπαρχη επιστεροφη για να γινει μανισιο η αλλο καρτερ θα χρειαστη επισης αν βαλω ψυγιο λαδιο θα κανει δουλεια και τι ειναι η αντλια λαδιου τις takegawa τι κανει εχει σχεση με το ψυγειο?

 

vasika re file otan ksevidoneis ti vida ayksanete o aeras.ama ti vidoneis klini o aeras kai vazei pio poli venzina.ama tou aniksis ton adoksasto tou karter tha thes allo.alla ama to kaneis kanena 54 i 55 hiliosta den tha eheis provlima.kanei doulia re file to psigio ladiou.ego me mamisia trompa ta douleuo ayta alla vazo ta cool ta psigia.i antlia ladiou eine ayti pou stelnei ladi sti kefali kai eine sti deksia meria kato apo to strofalo kai i takegawa stelnei pio poli ladi kai me piesi etsi otan valeis to psigio na mporei na anakiklonei grigora to ladi

Link to comment
Share on other sites

Στο καρπυρατέρ που έχεις όταν βιδώνεις την βίδα κάνεις πιο πλούσιο το μείγμα..! (Περισσότερο καύσιμο). Μειώνεις τον αέρα ώστε να να τραβήξει περισσότερη βενζίνη.. (**** ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΤΟ 1/3 ΤΟΥ ΓΚΑΖΙΟΥ****)

(siamos έχεις δίκιο απλά τα έγραψα ανάποδα .. Μπερδεύτικα ..)

Όσα χιλιοστά και να τα ανοίξεις τα καρτερ δεν υπάρχει πρόβλημα.. Μπορείς να το ξανακάνεις νορμάλ σε χιλ. βάζοντας καινούριο κύλινδρο..

Όσο για το glx μπορείς να το βγάλεις με ασφάλεια 57.. Ώστε να μείνει και λίγο χιτώνιο..

 

** Παίξε με την βιδίτσα και μόλις ακούσεις αρκετά σταθερό ρελαντί τότε είσαι εντάξει..

Link to comment
Share on other sites

ωραια τωρα καταλαβα το glx ποσα μμ παει χωρις ανοιγμα καρτερ και ποσα με ανοιγμα

?

 

mehri 53 hiliosta horis anoigma karter.ola ta honda apo chaly mehri supra ta idia karter ehoune.kai gia asfales karter eine mehri ekei pou eipe o bryan ante kai 58.meta arhizoun ta provlimata me ta mpouzonia skane i flatzes kai tetoia

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη τωρα που θα το κανω 63 θα εχω προβλημα με τις φλατζες?αν ναι υπαρχουν ενισχυμενες και τι προβλημα μπουρουν να παρουσιασουν τα μπουζονια?
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη τωρα που θα το κανω 63 θα εχω προβλημα με τις φλατζες?αν ναι υπαρχουν ενισχυμενες και τι προβλημα μπουρουν να παρουσιασουν τα μπουζονια?

 

file to glx den paei me tipota 63 hiliosta prepei na pareis ta mpoulonia se alli thesi kai hesta eine megali istoria

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο.. Κυκλοφορούσα πριν 4-5 χρόνια όμως..!!

Τώρα δεν το πολύ βγάζω μιας και έχω αμάξι και το παπί το δουλεύω μόνο για ξεκαύλωμα.. Πιο συγκεκριμένα είμαι από Αμπελώνα. Εάν θες να το δείς το κανονίζουμε..

 

a esy eisai palios...egw fresko prama oute xrono dn to exw to mixanaki :lol::lol:

posa mm to exeis to townmate??

.
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη τωρα που θα το κανω 63 θα εχω προβλημα με τις φλατζες?αν ναι υπαρχουν ενισχυμενες και τι προβλημα μπουρουν να παρουσιασουν τα μπουζονια?

Εγώ πάντος όταν το είχα 68 μου είχε σπάσει άξονα σαζμαν μέσα στα πρώτα 3 ανοίγματα και έχω πολύ πιο δυνατό μέταλλο από το Innova.. Ότι θέλεις κάνεις.. Ποιος ο λόγος να το κάνεις τόσο δυνατό ? Πολύ πιθανό να σου τινάζει βλάτζες ναι.. (Δεν στο λέω σίγουρα..)

Εγώ το μετάνιωσα που το ξανάέβγαλα τόσο δυνατό.. Χθες το έκαναν βόλτα 2 φιλαράκια μου και η εντυπώσεις ήταν πολύ καλές..!! Παρόλα αυτά η επόμενη επισκευή θα είναι ή στα 55 ή στα 57..!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...