Jump to content

SMS μετά από Απόρριψη Κλήσης


vagelisfil87
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρόσφατα έκανα συμβόλαιο Cosmote κινητής και έχω την παρακάτω απορία.

Πάντα όταν απορρίπτω μια εισερχόμενη κλήση αμέσως μετά λαμβάνω το κλασσικό sms που παίρνουμε όταν μας έχει καλέσει κάποιος και δεν ήμασταν διαθέσιμοι.

Γιατί γίνεται αυτό και πως απενεργοποιείται?

 

Έχω ενεργές τις υπηρεσίες VoLTE, VoWiFi, Message+ και η συσκευή μου είναι Galaxy Note10+ (Android 10].

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το απενεργοποιήσεις από το my cosmote web, αλλά έτσι δεν θα ενημερώνεσαι ούτε όταν είσαι εκτός δικτύου.
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, αλλά δε θέλω να απενεργοποιήσω την υπηρεσία αλλά να βρω για ποιο λόγο το κάνει γιατί δε μοιάζει για φυσιολογικό.
Link to comment
Share on other sites

Το sms έρχεται κάθε φορα που είσαι κατειλλημένος. Για να κλείσεις την εισερχόμενη κλήση, το κινητό στέλνει σημα κατειλλημένου και το δίκτυο σε ενημερώνει για τη κλήση.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή είναι φυσιολογικό να παίρνω μύνημα "ΕΙΧΑΤΕ 1 ΚΛΗΣΗ ΑΠΟ ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ ΤΗΝ (ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ) (ΩΡΑ)" κάθε φορά που απορρίπτω την κλήση?

Πρώτη φορά το βλέπω αυτό, στο παρελθίν δε το έχω ξανασυναντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα με cosmote έτσι είναι.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή είναι φυσιολογικό να παίρνω μύνημα "ΕΙΧΑΤΕ 1 ΚΛΗΣΗ ΑΠΟ ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ ΤΗΝ (ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ) (ΩΡΑ)" κάθε φορά που απορρίπτω την κλήση?

Πρώτη φορά το βλέπω αυτό, στο παρελθίν δε το έχω ξανασυναντήσει.

 

Έχεις dual SIM;

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

και σε vodafone έρχεται. Είναι φυσιολογικό, αν θέλεις μπορείς να κλείσεις τα sms αλλά έτσι δεν θα σε ενημερώνει ούτε αν είσαι εκτός δικτύου.
Link to comment
Share on other sites

Dual sim είναι το κινητό αλλά έχω μόνο μια κάρτα μέσα.

Πριν που είχα Wind δε συνέβαινε. Έπαιρνα κανονικά ειδοποίηση sms αν είχα μια κλήση οταν δεν έπιανε το κινητό ή αν ήμουν κατειλημμένος αλλά όχι αν απέρριπτα κλήση. Το θεωρώ άσκοπο, αφού βλέπω και απορρήπτω μια κλήση να μου έρχεται ειδοποίηση για αυτή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εγώ έχω ακριβώς το αντίθετο πρόβλημα. Όταν μιλάω δεν έρχεται μήνυμα ότι κάποιος με κάλεσε. Επικοινώνησα με την Cosmote, αλλά δεν ήξεραν την τύφλα τους. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Έχω Note 10+ και αναγκάζομαι να έχω αναμονή κλήσης ενεργή για να βλέπω ποιος με καλεί. Πως μπορώ να έχω μήνυμα όταν βουίζει το τηλέφωνό μου, όπως ακριβώς έχω όταν είμαι εκτός δικτύου
Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποίησε την αναμονή κλήσεων και από το my cosmote web > αριστερά στις συνδέσεις σου > υπηρεσίες βρες το ειδοποίηση κλήσεων και ενεργοποίησε το.
Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποίησε την αναμονή κλήσεων και από το my cosmote web > αριστερά στις συνδέσεις σου > υπηρεσίες βρες το ειδοποίηση κλήσεων και ενεργοποίησε το.

Που θα τα βρω όλα αυτά; Δεν θέλω να κατεβάσω την εφαρμογή της Cosmote, διότι αυτόματα γυρίζει τον λογαριασμό μου σε αποστολή μέσω *email, ενώ εγώ θέλω να λαμβάνω το χαρτί.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...