Jump to content

Redmi Note 9S


P_papadis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απενεργοποιησε τη λειτουργία τσεπης
Ευχαριστώ πολύ

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Σεβαστή η άποψή σου φίλε μας nikos_10 (πρέπει να έχεις δίκαιο) Κρίμα όμως για την xiaomi να βγάζει ελαττωματικές παρτίδες, παλαιά δεν μας το έκανε.!!!
Xiaomi -(Άμιλλα Ναι - Ανταγωνισμός Όχι)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχω το 9s εδώ και 2-3 βδομάδες και είμαι πολύ ευχαριστημένος με τη μετάβαση που έκανα από το note 4x.

Μου κάνει όμως κάτι και δεν μπορώ να βρω τη ρύθμιση για να το φτιάξω.

 

Αυτό που θέλω είναι 2 εφαρμογές που έχω κλειδωμένες να μένουν πάντα στο παρασκήνιο.

αλλά στο παρασκήνιο δεν μπορώ να έχω άπειρες εφαρμογές λόγω μνήμης (είναι το 4/64 μοντέλο).

Συνέχεια, μόλις ανοίγω μια εφαρμοφή, το κινητό αποφασίζει να τερματίσει μια από τις υπάρχουσες.

Αυτη που τερματίζει είναι η πιο παλιά εφαρμογή που συνήθως είναι κάποια από τις 2 που θέλω να δουλεύουν συνέχεια και έχω κλειδώσει.

 

Η εξοικονόμιση μπαταρίας ΔΕΝ είναι ενεργοποιημένη αλλά για να είμαι σίγουρος έχω εξαιρέσει τις 2 αυτές εφαρμογές από

την εξοικονόμιση.

 

Πως γίνεται αυτές οι 2 εφαρμογές να μένουν πάντα στο παρασκήνιο;

Αν για λόγους μνήμης θέλει να τερματίσει κάποια εφαρμοφή ας διαλέξει μια άλλη.

Πάντα υπάρχουν 4-5 εφαρμογές στο παρασκήνιο από τις οποίες μπορεί να διαλέξει.

Link to comment
Share on other sites

Στην εκκαθάριση-προεσκοπιση εφαρμογών κρατάς πατημένο την εφαρμογή που θέλεις και επιλέγεις το κλειδωμα3593f2ab48a9232c57efe05f859e353e.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει αυτό και οι 2 εφαρμογές που με ενδιαφέρουν είναι κλειδωμένες.

Παρόλα αυτά όμως το κινητό επιμένει να τις κλείνει

Link to comment
Share on other sites

Είναι ήδη απενοργοποιημένη η εξοικονόμιση μπαταρίας.

 

Κάπου θα είναι κρυμμένη κάποια ρύθμιση αλλά δεν έχω καταφέρει να την βρω

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να υπάρχει κάτι άλλο στη στοκ rom εφόσον δεν υπάρχουν οι επιλογές για προγραμματιστες. Υπάρχει και η εναλλακτικη να βαλεις xtrv rom. Το dailytunes πάντως που έχει αυτές τις ρυθμίσεις δεν κλείνει αν δεν το κλείσεις χειροκινητα.
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι ωραίο .To 9s.πηγαινει σφαίρα.μερικες φορές όμως στο chrome όταν βλέπω βιντεα πιο πολύ κολλαει ξαφνικά .

Κάνω επανεκκίνηση chrome και ξεκολλάει.αργοτερα πάλι το ίδιο.τι φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας γράψει παλιότερα τις εντυπώσεις μου για το 9ς πριν κάνα δυο βδομάδες περίπου, σήμερα επανέρχομαι να δηλώσω ότι η συσκευή έχει πραγματικά ατελείωτη μπαταρία ακόμη και στο standby με WiFi ανοιχτό όλη μέρα. Πραγματικά δεν έχω ξαναδεί τέτοια μπαταρία και λογικό φυσικά με 5000+ mAh όμως και ο Snapdragon με τα επτά του nm κάνει εξαιρετική διαχείριση. Εφαρμόζω την τακτική φόρτισης μεταξύ 30 έως 80 με 85 τοίς εκατό και δύο φορές από τότε που αγοράστηκε (21 Μαϊου) έχει φορτιστεί μέχρι το 100 τοίς εκατό δύο ή 3 φορές. Κάθε φορά η απόδοση όλο και ανεβαίνει... μιλάμε για βράχο!! Η χρήση του κινητού προορίζεται καθαρά για YouTube, TIK TOK, και παιχνίδια για τον πιτσιρικά. Χρήση καμερών με φίλους του και social... Η συσκευή είναι αεράτη και από τις πιο τίμιες επιλογές με χορταστική οθόνη μη ε πλούσια χρώματα εξαιρετικές κάμερες αναλογικά πάντοτε της τιμής του και σήμα καμπάνα. Και το browsing με Samsung browser & kiwi επίσης εξαιρετική δουλειά γρήγορη και ομαλή κίνηση. Ηχείο σούπερ....με δύο κατοστάρικα είσαι πλήρης αν δεν καίγεσαι για NFC & 4g+ όπου όμως χτυπάει εξαιρετικά νούμερα στην περιοχή μου και δίχως το 4g+.

Αυτά...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας γράψει παλιότερα τις εντυπώσεις μου για το 9ς πριν κάνα δυο βδομάδες περίπου, σήμερα επανέρχομαι να δηλώσω ότι η συσκευή έχει πραγματικά ατελείωτη μπαταρία ακόμη και στο standby με WiFi ανοιχτό όλη μέρα. Πραγματικά δεν έχω ξαναδεί τέτοια μπαταρία και λογικό φυσικά με 5000+ mAh όμως και ο Snapdragon με τα επτά του nm κάνει εξαιρετική διαχείριση. Εφαρμόζω την τακτική φόρτισης μεταξύ 30 έως 80 με 85 τοίς εκατό και δύο φορές από τότε που αγοράστηκε (21 Μαϊου) έχει φορτιστεί μέχρι το 100 τοίς εκατό δύο ή 3 φορές. Κάθε φορά η απόδοση όλο και ανεβαίνει... μιλάμε για βράχο!! Η χρήση του κινητού προορίζεται καθαρά για YouTube, TIK TOK, και παιχνίδια για τον πιτσιρικά. Χρήση καμερών με φίλους του και social... Η συσκευή είναι αεράτη και από τις πιο τίμιες επιλογές με χορταστική οθόνη μη ε πλούσια χρώματα εξαιρετικές κάμερες αναλογικά πάντοτε της τιμής του και σήμα καμπάνα. Και το browsing με Samsung browser & kiwi επίσης εξαιρετική δουλειά γρήγορη και ομαλή κίνηση. Ηχείο σούπερ....με δύο κατοστάρικα είσαι πλήρης αν δεν καίγεσαι για NFC & 4g+ όπου όμως χτυπάει εξαιρετικά νούμερα στην περιοχή μου και δίχως το 4g+.

Αυτά...

 

Ποια έκδοση απο πλευράς χωρητικότητας έχεις; την 4/64 ή την 6/128; Θέλω να μάθω εάν έχεις το 4/64 (με τα 6GB ram δε θα εμφανίζεται σίγουρα αυτό που θέλω να ρωτήσω) εάν με πολλές (έως πάρα πολλές) εφαρμογές στο παρασκήνιο, εάν κρατάει όλες τις εφαρμογές ανοικτές, ή θυσιάζει και κλείνει έστω και 1 εφαρμογή στο παρασκήνιο, προς όφελος της ταχύτητας;

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

4/64 από ingoquest όμως ουσιαστικά το κινητό το δουλεύει ο γιος μου. Έχω διαβάσει τί ζητάς όμως ποιός του το παίρνει από τα χέρια για μια μέρα...χα χα χα . Δυστυχώς προς το παρόν δεν μπορώ να σε βοηθήσω δίνοντας σου μια έγκυρη απάντηση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

* Και η νυχτερινή λήψη πριν από λίγο πάρα πολύ καλή όπως και το HDR στο αυτόματο κάνει πολύ καλή δουλειά. Έχει ανέβει το επίπεδο στα Xiaomi το έλεγαν από πέρυσι και αρχίζουν να φαίνονται τα αποτελέσματα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 87 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν το πιστεύω απ'το πρωί 2 τοίς εκατό έχει πέσει η μπαταρία με φωτογραφίες περίπου δέκα λεπτά και μισή ώρα browsing....

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια βρε παιδεια!

Αυτα τα αναδυομενα μηνυματα μπορω να τα απενεργοποιησω?

Καπου μεσα στο μενου ειχα βρει μονο να ρυθμισω την διαρκεια τους και το λιγοτερο ηταν δεκα δευτερολεπτα, αλλα ειναι πολυ κουραστικα

https://i.postimg.cc/KjcM5grN/Screenshot-2020-06-14-22-38-23-551-com-teslacoilsw-launcher-1.jpg

 

Και αν μπορω να απενεργοποιησω τον ηχο που κανει οταν το συνδεω η το αποσυνδεω απο τον φορτιστη

Edited by johnsot-1
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι ωραίο .To 9s.πηγαινει σφαίρα.μερικες φορές όμως στο chrome όταν βλέπω βιντεα πιο πολύ κολλαει ξαφνικά .

Κάνω επανεκκίνηση chrome και ξεκολλάει.αργοτερα πάλι το ίδιο.τι φταίει;

Καμμία απάντηση;;

Link to comment
Share on other sites

Καμμία απάντηση;;

παίζει να φταίει και ο chrome, και εγώ βλέπω κάποια θεματάκια σε άλλο τηλέφωνο που έχω, με firefox δοκίμασες;;

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια βρε παιδεια!

Αυτα τα αναδυομενα μηνυματα μπορω να τα απενεργοποιησω?

Καπου μεσα στο μενου ειχα βρει μονο να ρυθμισω την διαρκεια τους και το λιγοτερο ηταν δεκα δευτερολεπτα, αλλα ειναι πολυ κουραστικα

https://i.postimg.cc/KjcM5grN/Screenshot-2020-06-14-22-38-23-551-com-teslacoilsw-launcher-1.jpg

 

Και αν μπορω να απενεργοποιησω τον ηχο που κανει οταν το συνδεω η το αποσυνδεω απο τον φορτιστη

 

Επειδή "παίζω" κι εγώ σε συσκευές μου με root (και μάλιστα το συγκεκριμένο αναδυόμενο παράθυρο του greenify το γνωρίζω γιατί πάντα χρησιμοποιώ πρασινοποιητή), δε βρήκα ποτέ τρόπο για να βγάλω τη συγκεκριμένη ειδοποίηση. Είναι κάτι που επεμβαίνει στο λειτουργικό της συσκευής αλλά εκτός της rom, και για το λόγο αυτό η rom δεν έχει επιλογή για απενεργοποίηση των εν λόγω αναδυόμενων.

Ψάξου στο Xda μήπως υπάρχει κάποια εντολή με adb (εικασίες κάνω) που να απενεργοποιείται. Όποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας ενημερώσει.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια βρε παιδεια!

Αυτα τα αναδυομενα μηνυματα μπορω να τα απενεργοποιησω?

Καπου μεσα στο μενου ειχα βρει μονο να ρυθμισω την διαρκεια τους και το λιγοτερο ηταν δεκα δευτερολεπτα, αλλα ειναι πολυ κουραστικα

https://i.postimg.cc/KjcM5grN/Screenshot-2020-06-14-22-38-23-551-com-teslacoilsw-launcher-1.jpg

 

Και αν μπορω να απενεργοποιησω τον ηχο που κανει οταν το συνδεω η το αποσυνδεω απο τον φορτιστη

Αν έχεις βάλει magisk , τότε magisk manager ------ ρυθμίσεις ---- ειδοποίηση υπερχρηστη κάντο κανένα

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επειδή "παίζω" κι εγώ σε συσκευές μου με root (και μάλιστα το συγκεκριμένο αναδυόμενο παράθυρο του greenify το γνωρίζω γιατί πάντα χρησιμοποιώ πρασινοποιητή), δε βρήκα ποτέ τρόπο για να βγάλω τη συγκεκριμένη ειδοποίηση. Είναι κάτι που επεμβαίνει στο λειτουργικό της συσκευής αλλά εκτός της rom, και για το λόγο αυτό η rom δεν έχει επιλογή για απενεργοποίηση των εν λόγω αναδυόμενων.

Ψάξου στο Xda μήπως υπάρχει κάποια εντολή με adb (εικασίες κάνω) που να απενεργοποιείται. Όποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας ενημερώσει.

Και εγώ χρησιμοποιούσα greenify επί χρόνια στο miui σήμερα δεν χρειάζεται το έχω καταργήσει δεν έβλεπα να κέρδιζα τίποτε. Διάβασε και στο net.

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Edited by leotzian
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ χρησιμοποιούσα magisk επί χρόνια στο miui σήμερα δεν χρειάζεται το έχω καταργήσει δεν έβλεπα να κέρδιζα τίποτε. Διάβασε και στο net.

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

 

Συμφωνώ.

 

Συγγνώμη απο τους υπολοίπους φίλους για το off-topic μου.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συχνά στις κλήσεις και με dialer και νιber κλείνει η οθονη και ανοίγει μόνο με διπλό πάτημα του power. Το κάνει σε κανένα άλλο? Είναι θέμα του αισθητήρα η θέμα της rom (11.0.3 σε 9s)
Link to comment
Share on other sites

Συχνά στις κλήσεις και με dialer και νιber κλείνει η οθονη και ανοίγει μόνο με διπλό πάτημα του power. Το κάνει σε κανένα άλλο? Είναι θέμα του αισθητήρα η θέμα της rom (11.0.3 σε 9s)

 

Γενικά το viber έχει πολλά προβλήματα σε πολλές συσκευές, εγώ μέχρι πρότινος είχα το κινητό της υπογραφής μου, και δε χτυπούσαν οι ειδοποιήσεις μηνύματος, αλλά και μια βόλτα να κάνεις στα σχόλια της εφαρμογής στο playstore, θα δεις πολλά παράπονα για κάθε λογής συσκευές. Αυτό γενικότερα.

 

Νομίζω το πρόβλημά σου έχει να κάνει με κάποια (α)συμβατότητα του viber και του αισθητήρα εγγύτητας. Ίσως κολλάει με το viber, στις άλλες κλήσεις όχι μέσω viber, στο κάνει; Φαντάζομαι όχι.

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση θέλω να κάνω για τον πλαϊνό αισθητήρα.

Είχα παλιότερα το samsung a7 στο οποίο μπορούσες με μία κίνηση του αντίχειρα να κάνεις scroll down στο notification μενού του τηλεφώνου.

Εδώ γίνεται το ίδιο;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση θέλω να κάνω για τον πλαϊνό αισθητήρα.

Είχα παλιότερα το samsung a7 στο οποίο μπορούσες με μία κίνηση του αντίχειρα να κάνεις scroll down στο notification μενού του τηλεφώνου.

Εδώ γίνεται το ίδιο;

 

Όχι δε γίνεται. Υπάρχουν στο playstore τέτοιες εφαρμογές που μπορούν στον αισθητήρα δακτυλικών να δώσουν τέτοια δυνατότητα εάν δεν υπάρχει αυτή εργοστασιακά, αλλά συνήθως λειτουργούν προβληματικά λόγω ασυμβατότητας.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι ωραίο .To 9s.πηγαινει σφαίρα.μερικες φορές όμως στο chrome όταν βλέπω βιντεα πιο πολύ κολλαει ξαφνικά .

Κάνω επανεκκίνηση chrome και ξεκολλάει.αργοτερα πάλι το ίδιο.τι φταίει;

 

Μου το κάνει και μένα στα βίντεο. Είναι όντως ενοχλητικό αν και δεν γίνεται συνέχεια. Δεν έχω δοκιμάσει με άλλον browser να δούμε αν φταίει το Chrome αλλά είναι όντως περίεργο. Έχω δοκιμάσει και καθαρισμό κρυφής μνήμης μήπως σταματούσε να το κάνει αλλά τίποτα. Θα το παρακολουθήσω γιατί στο note 5 δεν είχα αντιμετώπισει αντίστοιχο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις βάλει magisk , τότε magisk manager ------ ρυθμίσεις ---- ειδοποίηση υπερχρηστη κάντο κανένα

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και εγώ χρησιμοποιούσα magisk επί χρόνια στο miui σήμερα δεν χρειάζεται το έχω καταργήσει δεν έβλεπα να κέρδιζα τίποτε. Διάβασε και στο net.

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

 

:thanks: Σ'ευχαριστω, επειδη βγαζει και το συστημα κατι τετοια αναδυομενα δεν το εψαξα στο magisk. Οσο για την χρησιμοτητα του, ειμαι νουμπας στο miui και εχω ψιλοχαθει, ακολουθω τα ως τωρα γνωστα μου μονοπατια. Εσυ αν καταλαβα καλα λες οτι γενικα με το miui δεν χρειαζεται το rooting?

Ωστοσο το προβλημα με τα αναδυομενα παραμενει, τοση παραμετροποιηση χαθηκε ο κοσμος να δινανε και τιμες 3-5 sec πχ

Link to comment
Share on other sites

:thanks: Σ'ευχαριστω, επειδη βγαζει και το συστημα κατι τετοια αναδυομενα δεν το εψαξα στο magisk. Οσο για την χρησιμοτητα του, ειμαι νουμπας στο miui και εχω ψιλοχαθει, ακολουθω τα ως τωρα γνωστα μου μονοπατια. Εσυ αν καταλαβα καλα λες οτι γενικα με το miui δεν χρειαζεται το rooting?

Ωστοσο το προβλημα με τα αναδυομενα παραμενει, τοση παραμετροποιηση χαθηκε ο κοσμος να δινανε και τιμες 3-5 sec πχ

Το root είναι στο τι θέλει ο καθένας αν δεν το κατέχεις καλά το άθλημα καλύτερα άστο.Εξαρτατε τι θέλει ο καθένας, αν θες να έχεις πλήρη εξουσία πάνω σε αυτό που αγόρασες το ρουτάρεις, καμμιά φορά μπορεί να γίνει και καμμιά στραβή.

Τώρα για τα αναδυόμενες ειδοποιήσεις τις απενεργοποιείς ανά εφαρμογή από τις ιδιότητες.

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 9S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...