Jump to content

Qtek G100


SIRHC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χμμ, μετά από 3 email και από τη φόρμα της σελίδας, δέν έχω πάρει καμία απάντηση. Τηλεφώνησα και μου είπαν θα με πάρουν τηλέφωνο πίσω για να ολοκληρώσουν το registration. Ακόμα περιμένω. Πλήρως απογοητευμένος από το support της Qtek. :(

 

Kαλά περιμένεις η ACE Hellas να σου απαντήσει e-mail;;;

Εδώ γελάμε!:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 122
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εμένα πάντως μου απάντησαν σε μια μέρα και έκανα registration. δεν είχα πρόβλημα.

https://andrismoi.wordpress.com/

Θέματα που μου κίνησαν το ενδιαφέρον και τα μοιράζομαι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
εμένα πάντως μου απάντησαν σε μια μέρα και έκανα registration. δεν είχα πρόβλημα.

Πώς ακριβώς έκανες το registration τελικα; Σου έφτιαξαν αυτοί λογαριασμό; Γιατί προφανώς το site τους δέν δέχεται το SN των g100, περιμένει imei απο τηλεφωνική συσκευή για να δουλέψει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

όσον αφορά το gps;

 

Ρωτώ γιατί έχω πολλά κολλήματα κατά τη χρήση του destinator pn (ρυθμίσεις: θύρα: com4, baud rate 9600, πρωτόκολλο: NMEA, αυτόματη επανασύνδεση), είναι θέμα destinator ή qteq;

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή είναι διαμάντι και συνεργάζεται άψογα με το Destinator. Δε θα έπρεπε να έχεις το παραμικρό πρόβλημα πέρα από τη καθυστέρηση ενημέρωσης της εφημερίδας των δορυφόρων. Αν το χρησιμοποιείς σε καθημέρινή βάση ούτε το παραπάνω είναι πρόβλημα.

 

Μήπως του έχεις βάλει κλείνει η συσκευή αν δε χρησιμοποιηθεί για κάποιο διάστημα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα παιδια, το ονομα μου ειναι κωστας, και ειναι πρωτη φορα που κανω post στο forum αυτο,γι'αυτο θα ηθελα αν γινεται την υπομονη σας και την βοηθεια σας.

Αποφασισα λοιπον και εγω να εγκληματιστω στον κοσμο των pda, αγορασα το G100 της qtek με το προγραμμα navimate, αν και σκαμπαζω αρκετα απο h/y, μολις εψαξα λιγο το pda, χαθηκα!!!!!!

Λοιπον για να μην μακρυγορω, θα ηθελα να μου πειτε αν υπαρχει καμμια σελιδα με programs για το Pda μου, γιατι ενω βρηκα μερικα απο το forum δεν ητανε συμβατα με την συσκευη μου,και ετσι δεν εχω καταφερει να δω το πως λειτουργει και τι δυνατοτητες που υπαρχουν.

Και αλλο ενα προβλημα που εχω ειναι αν μπορω να εχω 2 προγραμματα gps στο pda π.χ. navimate και navigator, γιατι βρηκα το navigator και το περασα αλλα τιποτα, μηπως φταιει που δεν αφαιρεσα το navimate απο μεσα?

Αν το σβησω (navimate) θα εχω την δυνατοτητα να το ξαναβρω γιατι ειναι περασμενο απο την εταιρια στην memory card του pda.

Συγνωμη αν εγινα κουραστικος αλλα θα με βγαλετε απο αδιεξοδο αν με βοηθησετε.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων φιλοι μου

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι και εγω να αποκτήσω το qtek g100.Με όσα άκουσα εδώ μέσα μάλλον δεν με βλέπω να το παίρνω. Εγώ θέλω να χρησιμοποιώ το gps βασικά. Μου λέτε όμως ότι έχει προβλήματα. Καλό θα ήταν πάντως το παρών thread να αναφέρει προγράμματα και άλλα που είναι συμβατά με τη συσκευή.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

καλησπέρα

και εγω πηρα το g100 , δεν ειμαι εμπειρος χρηστης αλλα το βρισκω πολυ καλο.ξερετε που μπορω να βρω κανενα αξεσουαρ??

επισης μου κανει και εμενα το ιδιο προβλημα με τους αλλους με το destinator.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εχω το G100 3-4 μήνες και μπορώ να πω΄ότι είμαι ευχαριστημένος. ΠΕρίμενα τα wm να κολλάνε συνεχεια και το μηχανημα να σερνεται αλλα ευτυχώς δουλέυει αξιοπρεπως. Σε όλο αυτό το διαστημα 3-4 φορές αναγκαστηκα να κανω soft reset και εχω παρατηρήσει να καθυστερει το ημερολόγιο να αλλαζει σελίδες. Γενικά δεν εχει τη αποκριση που έχουν τα palm αλλα προσφερει αλλα πραγματα (συμαβτοτητα κλπ) Οσον αφορα το Gps δεν έχω χρησιμοποιήσει κανενα navigator πρόγραμμα μιας και δεν ππιστευω ότι μπορούν να με βοηθήσουν να κινηθω πιο άνετα μεσα στην πόλη αλλα χρησιμοποιώ διαφορα προγραμματα gps και έχω καταλήξει στα GPSTuner 5 και noniGPSplot που με διευκολύνουν παρα πολύ ειδικά στις offroad διαδρομές. Ειδικά το GPSTuner που μπορείς να χρησιμοποιείς και φωτο για χαρτη (Google earth) είναι άπαιχτο. οσον αφορά το σήμα του GPS πιστευω ότι έχει να κανει και με την εφαρμογή και από αυτες τις 2 που αναεφερα το noniGPSplot μαλλον τα καταφερνει καλύτερα. Σημαντικό πλεονέκτημα για το G100 σε σχεση με άλλες αντίστοιχες συσκευες πιστευω είναι και η συσκευασία του που έχει τα πάντα

 

καλες διαδρομες

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

και εγω πηρα το g100 , δεν ειμαι εμπειρος χρηστης αλλα το βρισκω πολυ καλο.ξερετε που μπορω να βρω κανενα αξεσουαρ??

επισης μου κανει και εμενα το ιδιο προβλημα με τους αλλους με το destinator.

 

To g100 κατεβάζει "αργά" την εφημερίδα των δορυφόρων. Αν το χρησιμοποιείς σε καθημερινή βάση δε θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα το Gps δεν έχω χρησιμοποιήσει κανενα navigator πρόγραμμα μιας και δεν ππιστευω ότι μπορούν να με βοηθήσουν να κινηθω πιο άνετα μεσα στην πόλη

 

 

Δεν έχεις Destinator? Δε ξέρεις τι χάνεις...

 

 

Διπλή διαφήμιση, ε? Αλλά διαφωνώ κάθετα για τη πόλη.

Link to comment
Share on other sites

κι όμως ξερω τι δεν χανω που δεν εχω το destinator. Σαφώς είναι θεμα αναγκών του καθενός η χρήση ή όχι μιας τετοιας εφαρμογής ωστόσο από την μικρή εμπειρία που εχω στη εσυγκεκριμένη εφαρμογή δεν έχω τις καλύτερες εντυπώσεις . ΜΑλλον δυσαρεστήθηκα όταν το δοκίμαζα που επεμενε να με παει από Χολαργό στον Ταυρο μεσω Ομονοίας και 2-3 φορές που έχασε σημα ήθελε να με κανεις βόλτες μεχρι να ξαναβγω στην διαδρομή του. Είναι αρκετα καλό να εντοπίζεις οδούς αλλα γι αυτό εχω και οδοραμα.

 

όπως και να χει καποιους θα τους εξυπηρετεί και ειναι ευχαριστημενοι... ετερον εκατερον

 

Αντίθετα χαιρομαι το GPS στο βουνό στη θάλασσα και σε πόλεις του εξωτερικού που έχω εντοπίσει από πριν στο earth (google) τα σημεία που ενδιαφερουν και τα έχω όλα στην οθόνη μου μαζί με ότιδήποτε μπορεί να μου δώσει μια αφαρμογή gpS (βλ. GPStuner)

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Δε περνάει από Ομόνοια. Δε ξέρω τι Destinator και τι χάρτη είχες? Οι προτεινόμενες διαδρομές του Destinator είναι το δυνατό του σημείο. Για ρώτα τους ταξιτζήδες.

Εντάξει μπορεί να μη το χρειάζεσαι γιατί δε κινήσε καθόλου στη πολή.

Link to comment
Share on other sites

κι όμως ξερω τι δεν χανω που δεν εχω το destinator. Σαφώς είναι θεμα αναγκών του καθενός η χρήση ή όχι μιας τετοιας εφαρμογής ωστόσο από την μικρή εμπειρία που εχω στη εσυγκεκριμένη εφαρμογή δεν έχω τις καλύτερες εντυπώσεις . ΜΑλλον δυσαρεστήθηκα όταν το δοκίμαζα που επεμενε να με παει από Χολαργό στον Ταυρο μεσω Ομονοίας και 2-3 φορές που έχασε σημα ήθελε να με κανεις βόλτες μεχρι να ξαναβγω στην διαδρομή του. Είναι αρκετα καλό να εντοπίζεις οδούς αλλα γι αυτό εχω και οδοραμα.

 

όπως και να χει καποιους θα τους εξυπηρετεί και ειναι ευχαριστημενοι... ετερον εκατερον

 

Αντίθετα χαιρομαι το GPS στο βουνό στη θάλασσα και σε πόλεις του εξωτερικού που έχω εντοπίσει από πριν στο earth (google) τα σημεία που ενδιαφερουν και τα έχω όλα στην οθόνη μου μαζί με ότιδήποτε μπορεί να μου δώσει μια αφαρμογή gpS (βλ. GPStuner)

Φίλε με την τελευταία έκδοση του Destinator και τους τελευταίους χάρτες αδύνατον να υπάρχουν τέτοια προβλήματα που περιγράφεις. Ειδικά μέσα στην Αθήνα ένα ενημερωμένο και καλορυθμισμένο πρόγραμα δε λαθεύει με τίποτα. :D

Link to comment
Share on other sites

κατ ' αρχας και εγω δηλωνω ευχαριστημενος απο το g100 , ανεξαρτητα απο αυτα που λενε . οσον αφορα το destinator σαν προγραμμα μπορεις να καθορισεις μονος σου την διαδρομη και να αποφυγεις οτι θελεις , για παραδειγμα τον δακτυλιο , μονο που στο g100 οπως ειπαν και οι υπολοιποι αργει να κανει συνδεση
Link to comment
Share on other sites

HELP!!!

Κάτοχος ενός G100 από χτες στο οποίο του πέρασα Destinator6.

Μένει συνέχεια στο ΑΝΑΜΟΝΗ ΣΗΜΑΤΟΣ GPS και δε βρίσκει δορυφόρους.

Στις ρυθμίσες το αυτόματο σύστημα βγάζει:

COM4, Taxyita: 6900, Prwtokolo: NMEA

 

Και αναφέρει μήνυμα "Η κεραία είναι συνδεδεμένη"

 

Καμία άποψη!!!!

Link to comment
Share on other sites

έχεις συνδεμένη την εξωτερική κεραία?

είσαι σε εξωτερικό χώρο ή μέσα σε δωμάτιο?

 

ααααα, και ελπίζω η ταχύτητα να είναι 9600 και όχι 6900...

Link to comment
Share on other sites

έχεις συνδεμένη την εξωτερική κεραία?

είσαι σε εξωτερικό χώρο ή μέσα σε δωμάτιο?

 

ααααα, και ελπίζω η ταχύτητα να είναι 9600 και όχι 6900...

 

 

Και με κεραια δοκίμασα και με το G100 έξω (μπαλκόνι 4ου ορόφου, Πατήσια) τίποτα!

Χτες κάποια στιγμή βρήκε 7 δορυφόρους αλλά με κανέναν δεν έκανε Link.

Μετά πάλι τίποτα....................

Μήπως είναι θέμα SW? Έχει κανείς κανά Link να κατεβάσω για δοκιμή?

(9600.. σωστά!)

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά σε όλους.

Αν δεν πάρω το Χ500 θα πάρω το G100.

Για πείτε μου εσείς που έχετε το G100...

Ειναι καλό? Τι πρέπει να προσέξω κατά την αγορά του? (π.χ. έρχεται με διαφορετικές ελληνικές ROM σαν το Χ500?)

Με ενδιαφέρει να "πιάνει" καλά και βέβαια να είναι και καλό σαν PDA.

Ti γίνεται με το ασύρματο internet? (WiFi)

Eυχαριστώ εκ των προτέρων.

:nuke:Κάκος
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά σε όλους.

Αν δεν πάρω το Χ500 θα πάρω το G100.

Για πείτε μου εσείς που έχετε το G100...

Ειναι καλό? Τι πρέπει να προσέξω κατά την αγορά του? (π.χ. έρχεται με διαφορετικές ελληνικές ROM σαν το Χ500?)

Με ενδιαφέρει να "πιάνει" καλά και βέβαια να είναι και καλό σαν PDA.

Ti γίνεται με το ασύρματο internet? (WiFi)

Eυχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Αν ενδιαφέρεσαι για χρήση GPS μην το σκεφτείς καν,

το GPS του είναι αισχρό...

:(

Επειδή το έχω δουλέψει, για όλα τα υπόλοιπα είναι πολύ καλό,

ταχύτατο, πολύ ωραία οθόνη, καλή ακουστική.

Αν θες την γνώμη μου, go for X500 και άσε τα υπόλοιπα.

:)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά σε όλους.

Αν δεν πάρω το Χ500 θα πάρω το G100.

Για πείτε μου εσείς που έχετε το G100...

Ειναι καλό? Τι πρέπει να προσέξω κατά την αγορά του? (π.χ. έρχεται με διαφορετικές ελληνικές ROM σαν το Χ500?)

Με ενδιαφέρει να "πιάνει" καλά και βέβαια να είναι και καλό σαν PDA.

Ti γίνεται με το ασύρματο internet? (WiFi)

Eυχαριστώ εκ των προτέρων.

Egw tha sou pw na pareis x500, einai poli argo to ***** to G100 sto destinator, kata ta alla OK!!!. Exw kai m600+ kai einai poli pio grigoro stin ploigisi, to x500 exei tin idia cpu kai tha sou trexei mia xara to destinator 6.

 

To g100 mou ekane xthes kolpa pou dn sindesa tn ekswteriki keraia. Telika anagkastika na tn valw. To x500 dn kserw ti kanei se ayto ton tomea

 

to x500 genika einai pio plires kai min ksexnas to destinator to vazeis 'agorasmeno' ;)

Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά σε όλους.

Αν δεν πάρω το Χ500 θα πάρω το G100.

Για πείτε μου εσείς που έχετε το G100...

Ειναι καλό? Τι πρέπει να προσέξω κατά την αγορά του? (π.χ. έρχεται με διαφορετικές ελληνικές ROM σαν το Χ500?)

Με ενδιαφέρει να "πιάνει" καλά και βέβαια να είναι και καλό σαν PDA.

Ti γίνεται με το ασύρματο internet? (WiFi)

Eυχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Αν αναφέρεσαι στο ΕΤΕΝ Χ500 τότε ΔΕ συγκρίνεις ίδια πράγματα.

Το ένα είναι PDA-GPS (G100) και το άλλο PDA-GPS-MOBILE-CAMERA.

TO G100 έχει 350 euro και το Χ500 560.

Ποιες λοιπόν είναι οι ανάγκες σου?

Αν το θες κ για τηλέφωνο προωπικά το θεωρώ δυσχρηστο, ειδικά αν θέλω να βγω το βράδυ. Επίσης σκέψου να έχεις το GPS, να οδηγείς και να θες να πάρεις τηλ.!

Επίσης σκέψου να θες να πάρεις τηλ. και να πρέπει συνέχεια με τη γραφίδα να ψάχνεις το contact!

Βέβαια μπορείς να παίξεις με DUAL SIM CARDS και να έχεις δύο κινητά (ΤΙΜ supports it).

 

Προσωπικά προτίμησα το G100 από το ΜΙΟ 550 πριν από μία εβδομάδα κυρίως λόγω μεγέθους. Το θεωρώ άψογο με μόνη λεπτομέρεια το πόσο γρήγορα κλειδώνει τους δορυφόρους.

Μπορεί να κάνει και ένα λεπτό, μπορεί και πέντε... Το έχω με destinator 6.

Δεν ξέρω βέβαια αν κάνω λάθος κάτι.

Η εγκατάσταση του destinator με παίδεψε όπως μπορείς να δεις παραπάνω από δικά μου λάθη.

 

Κατά τ' αλλα... Είδε το wireless του σπιτιού μου αμέσως. Έβαλα προγράμμαta και παιχνίδα πανεύκολα. Επίσης από το αρχικό του setup υποστηρίζει Ελληνικά από την ACE. Δεν ξέρω αν το έχει το Χ500. πχ Το ΜΙΟ ξέρω πως ΔΕΝ.

 

Η συσκευασία του περιέχει τα πάντα: θήκη, pens, κεράια, βάση για αυτοκίνητο, φορτιστή αυτοκινήτου, WM5 CD, ακουστικά-μικρόφωνο.

 

Άρα δες τις ανάγκες σου κ ψώνισε.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα με τον sarris . το g100 ειναι σαν μεγεθος και μεταφορα και χρηστικοτητα και δυνατοτητες και τιμη , μια καλη αγορα . και οπως ειπε , δεν ειναι οτι πιο ανετο στην μεταφορα σαν κινητο ενα τετοιο πραγμα , ενω το g100 μπαινει στην τσεπη , ειναι ελαφρυ και βγαινει οταν χρειαζεται!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...