Jump to content

Poco X3 NFC


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2) Υπάρχει πολύ έντονο πρόβλημα με το scrolling που αναφέρθηκε και στο r/xiaomi. Δεν είναι καθόλου smooth. Δεν ξέρω αν θα φτιαχτεί ή αν είναι κάτι που είχε και το f1.

 

Τι ακριβώς εννοείς για να καταλάβω αν το έχω και εγώ.

 

Inviato dal mio M2007J20CG utilizzando Tapatalk

:)
Link to comment
Share on other sites

Το update έγινε. Το πρόβλημα το διαπιστωσα με συνεχή test, ειδικά στις εφαρμογές: maki for Facebook και joey foe reddit.

Διπλα διπλα poco x3 και redmi note 5 pro.

Για ίδια κινηση, απο το ιδιο σημειο, το Note 5 πήγαινε πιο κάτω στην κύλιση, ενω το poco σα να κολλούσε λίγο.

 

Εδώ η αναφορά του προβλήματος με βίντεο:

 

Link to comment
Share on other sites

Το update έγινε. Το πρόβλημα το διαπιστωσα με συνεχή test, ειδικά στις εφαρμογές: maki for Facebook και joey foe reddit.

Διπλα διπλα poco x3 και redmi note 5 pro.

Για ίδια κινηση, απο το ιδιο σημειο, το Note 5 πήγαινε πιο κάτω στην κύλιση, ενω το poco σα να κολλούσε λίγο.

 

Εδώ η αναφορά του προβλήματος με βίντεο:

 

 

όποιος είναι root και ξέρει ας δώσει τιμές fling velocity από το built.prop.

Κατά κανόνα μικρότερα νουμερα δίνουν καλυτερο scrolling

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Το κινητό υποστηρίζει dual volte/vowifi με σιμ cosmote και vodafone?

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν πιάσεις όλα τα μενού της ασφάλειας και απενεργοποιήσεις τις προτάσεις, τελειώνουν οι διαφημίσεις.

Αν βάλεις και κάποιο third party app Όπως πχ το blokada, λύνεις και το πρόβλημα με όλες τις υπόλοιπες.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δηλαδή μπορώ να έχω ένα κινητό χωρίς καθόλου διαφημίσεις στο λειτουργικό του, μόνο με επιλογές στις ρυθμίσεις της "συσκευής"; Οι επιμέρους εφαρμογές και ο browser δεν με αφορούν, τα θεωρώ ξεχωριστά στοιχεία. Γιατί αυτή τη στιγμή το poco τρώει άκυρο καθαρά λόγω διαφημίσεων...

Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μπορώ να έχω ένα κινητό χωρίς καθόλου διαφημίσεις στο λειτουργικό του, μόνο με επιλογές στις ρυθμίσεις της "συσκευής"; Οι επιμέρους εφαρμογές και ο browser δεν με αφορούν, τα θεωρώ ξεχωριστά στοιχεία. Γιατί αυτή τη στιγμή το poco τρώει άκυρο καθαρά λόγω διαφημίσεων...

 

Μπορείς κάλλιστα να του κάνεις root, να εγκαταστήσεις ένα device-wide adblock και μονομιάς να εξαφανιστούν τα πάντα από διαφημίσεις. Δεν έχουν όμως όλοι τη διάθεση να μπουν σ' αυτή τη διαδικασία, άσε που αν το πάρεις από επίσημο κατάστημα, δεν ξέρω τι παίζει με την εγγύηση της InfoQuest αν ρουτάρεις.

Κι εγώ το σκεφτόμουν το συγκεκριμένο τηλέφωνο, αλλά και μόνο η πολιτική των διαφημίσεων που έχει η Xiaomi, από μόνη της με ξενερώνει.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Το update έγινε. Το πρόβλημα το διαπιστωσα με συνεχή test, ειδικά στις εφαρμογές: maki for Facebook και joey foe reddit.

Διπλα διπλα poco x3 και redmi note 5 pro.

Για ίδια κινηση, απο το ιδιο σημειο, το Note 5 πήγαινε πιο κάτω στην κύλιση, ενω το poco σα να κολλούσε λίγο.

 

Εδώ η αναφορά του προβλήματος με βίντεο:

 

 

Εμένα αυτό μου το κάνει μόνο στο play store, στον browser και στις εφαρμογές δουλεύει κανονικά.

Διαφημίσεις είδα μόνο στην εφαρμογή ασφάλεια όταν σκαναρει τις νέες εφαρμογές και φυσικά τις απενεργοποιησα αμέσως. Δεν έχω δει πουθενά αλλού, δεν χρησιμοποιώ καμιά εφαρμογή της xiaomi βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Το update έγινε. Το πρόβλημα το διαπιστωσα με συνεχή test, ειδικά στις εφαρμογές: maki for Facebook και joey foe reddit.

Διπλα διπλα poco x3 και redmi note 5 pro.

Για ίδια κινηση, απο το ιδιο σημειο, το Note 5 πήγαινε πιο κάτω στην κύλιση, ενω το poco σα να κολλούσε λίγο.

 

Εδώ η αναφορά του προβλήματος με βίντεο:

 

Δεν μπορώ να δω το βίντεο, μου γράφει η σελίδα δεν υπάρχει....

 

Στάλθηκε από το SM-A205F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Poco X3 slow scrolling issue

 

Εδώ ανέβηκε και σε βίντεο το θέμα με την κύλιση.

Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να αφορά το Global μοντέλο μόνο, βάσει εμπειριών από χρήστες με το EU μοντέλο

Edited by nikolaos8
Link to comment
Share on other sites

Poco X3 slow scrolling issue

 

Εδώ ανέβηκε και σε βίντεο το θέμα με την κύλιση.

Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να αφορά το Global μοντέλο μόνο, βάσει εμπειριών από χρήστες με το EU μοντέλο

 

Καθαρά θέμα τιμής fling velocity. Λογικά θα το δουν και θα το διορθώσουν σε update

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση, όταν κάνουμε βιντεοκλήση με viber σε σκοτεινό χώρο, και θέλουμε να ενεργοποιήσουμε το φλας, δεν γίνεται, ξέρει κανείς γιατί?

Ενώ στο Redmi Note 4x το ανάβω κανονικά οπότε θέλω, στο POCO X3 αν πας να το ανάψεις κατά τη διάρκεια της βιντεοκλήσης δεν γίνεται, ενώ αν το έχεις ανάψει από πριν και κανείς βιντεοκλήση, σβήνει μόνο του μόλις κανείς τη βιντεοκλήση....

Edited by DxL
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι.

 

Εγκαθιστώ τις εφαρμογές μου και τα εικονίδια δεν εμφανίζονται πουθενά στο κεντρικό μενού.

 

Τελικά διαπίστωσα ότι για να εμφανιστούν, πρέπει να πατήσω το βελάκι που είναι κάτω στη μέση, όπου εμφανίζονται όλες και είναι και κατηγοριοποιημένες, και από εκεί μετά μπορείς να τις μεταφέρεις στο κεντρικό "desktop" σαν να δημιουργείς shortcut. Έτσι γίνεται σε όλους ή μόνο εγώ έχω κάνει κάτι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι.

 

Εγκαθιστώ τις εφαρμογές μου και τα εικονίδια δεν εμφανίζονται πουθενά στο κεντρικό μενού.

 

Τελικά διαπίστωσα ότι για να εμφανιστούν, πρέπει να πατήσω το βελάκι που είναι κάτω στη μέση, όπου εμφανίζονται όλες και είναι και κατηγοριοποιημένες, και από εκεί μετά μπορείς να τις μεταφέρεις στο κεντρικό "desktop" σαν να δημιουργείς shortcut. Έτσι γίνεται σε όλους ή μόνο εγώ έχω κάνει κάτι λάθος?

 

Τα poco έχουν δικό τους launcher, είναι διαφορετικα από τα άλλα xiaomi που τα έχουν όλα στην κεντρική οθόνη. Μια λύση είναι να πας στις ρυθμίσεις - αρχική οθόνη και εκεί να επιλέξεις αυτό που λέει προσθέστε αυτόματα εγκατεστημένες εφαρμογές στην αρχική οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Τα poco έχουν δικό τους launcher, είναι διαφορετικα από τα άλλα xiaomi που τα έχουν όλα στην κεντρική οθόνη. Μια λύση είναι να πας στις ρυθμίσεις - αρχική οθόνη και εκεί να επιλέξεις αυτό που λέει προσθέστε αυτόματα εγκατεστημένες εφαρμογές στην αρχική οθόνη.

 

Έχεις δίκιο, μόλις το είδα. Σε ευχαριστώ πολύ....

 

Και κάτι ακόμα. Τι γίνεται με την ηχογράφηση κλήσεων, που μου είχε λύσει τα χέρια στο προηγούμενο μου Redmi Note 4X, επειδή λόγω δουλειάς δεν είχα τη δυνατότητα να κρατάω σημειώσεις, τηλέφωνα κτλ. Στο POCO δεν υπάρχει, όπως και στα νέα τηλέφωνα της xiaomi (note 8/9 pro κτλ), επειδή χρησιμοποιούν Google Dialer.

 

Είχα διαβάσει εδώ πριν κανα μήνα, ότι η Google έχει βάλει (είτε σκόπευε να βάλει) κανονικά την ηχογράφηση στις νέες αναβαθμίσεις του Google Dialer, η οποία θα περιελάβανε και τα τα τηλέφωνα της xiaomi: https://www.xda-developers.com/google-phone-app-call-recording-feature-now-available-multiple-xiaomi-phone-globally/

 

Όμως, αν και έκανα αναβάθμιση της εφαρμογής κλήσεων, ακόμα και όταν δέχτηκα να λαμβάνω beta αναβαθμίσεις της και έβαλα την τελευταία, δεν υπάρχει ακόμα η ηχογράφηση.... :(

 

Μήπως γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω ή υπάρχει κάποια άλλη λύση στο θέμα αυτό?

Edited by DxL
Link to comment
Share on other sites

Καθαρά θέμα τιμής fling velocity. Λογικά θα το δουν και θα το διορθώσουν σε update
Έφτιαξε νομίζω με το τελευταίο update....

 

Inviato dal mio M2007J20CG utilizzando Tapatalk

:)
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει ηχογράφηση μόνο σε ανοιχτή ακρόαση;

 

Όχι, δεν παίζει ρόλο. Δεν εμφανίζει καν το εικονίδιο της ηχογράφησης...

Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξε νομίζω με το τελευταίο update....

 

Inviato dal mio M2007J20CG utilizzando Tapatalk

 

Δεν ήταν κάτι το φοβερό. Μειώνεις τιμές ή ορίζεις τιμές στο συγκεκριμένο καταχωρητη στο build.prop.

Μου έχει τύχει σε miui που έκανα port για άλλο τηλέφωνο όπου είχα δώσει λάθος τιμές min max.

Αν δεν υπάρχει στο build τότε υπάρχει όρισμα στο boot.img.

...

Λάθη βιασύνης. :)

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξε νομίζω με το τελευταίο update....

 

Inviato dal mio M2007J20CG utilizzando Tapatalk

Όχι, με τίποτα. Σίγουρα θα το δω όταν ξεκλειδωσω bootloader και κάνω root με το καλο μέσα στη βδομάδα, μήπως φτιάχνεται όπως πρότεινε ο @jpower73

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Με το dark mode έχουμε μεγαλύτερη κατανάλωση η με το white mode ; Επίσης το έχετε 120 η 60 hertz

 

Προφανώς μεγαλύτερη κατανάλωση με το white. Το dark εξοικονομεί ενέργεια αφού ανάβει πολύ λιγότερο η οθόνη.

 

Εγώ το έχω μόνιμα 120, αλλά θέλω να δοκιμάσω διαφορές και με τα 60 αλλά δεν το έχω κάνει ακόμα γιατί το έχω μόλις 2 μέρες...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν βρίσκω από που θα ορίσω το mobile data plan;
Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς μεγαλύτερη κατανάλωση με το white. Το dark εξοικονομεί ενέργεια αφού ανάβει πολύ λιγότερο η οθόνη.

 

Εγώ το έχω μόνιμα 120, αλλά θέλω να δοκιμάσω διαφορές και με τα 60 αλλά δεν το έχω κάνει ακόμα γιατί το έχω μόλις 2 μέρες...

 

Εγώ πάλι κάπου διαβασα ότι σε ips lcd το μαύρο φόντο έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση ενώ σε amoled με μαύρο φόντο έχεις λιγότερη

Link to comment
Share on other sites

Το dark θέμα έχει νόημα μόνο σε amoled οθόνες σε αυτές σβήνουν τα λεντ όπου είναι μαύρα.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...