Jump to content

Xiaomi Mi 10 Ultra


kakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Xiaomi Mi 10 Ultra dual sim:

Επίσημα με 120x ψηφιακό ζουμ, 120W ενσύρματη φόρτιση και οθόνη 120Hz

 

Όπως περιμέναμε, η Xiaomi παρουσίασε σήμερα τη νέα, επετειακή έκδοση του flagship της Mi 10, το οποίο έρχεται ως η απόλυτη συσκευή της εταιρείας.

H εταιρεία γιορτάζει τα δέκα της χρόνια στην αγορά των smartphones με τον καλύτερο τρόπο, προσφέροντας ένα από τα καλύτερα συστήματα κάμερας που υπάρχουν αυτή τη στιγμή.

 

Τεχνικά χαρακτηριστικά

Το Xiaomi Mi 10 Ultra έρχεται με κυρτή οθόνη τεχνολογίας OLED 6,67 ιντσών, ανάλυσης FHD+ και 10-bit color output.

Η οθόνη προσφέρει ρυθμό ανανέωσης 120Hz, με ρυθμό δειγματοληψίας αφής στα 240Hz.

Η αναλογία της οθόνης είναι 19.5:9, ενώ υποστηρίζει και περιεχόμενο HDR 10+.

Η φωτεινότητα της συσκευής μπορεί να φτάσει έως και τα 800 nits.

SIM Διπλή SIM (Nano-SIM, διπλή αναμονή)

Διαστάσεις 162,4 x 75,1 x 9,5 mm

Βάρος 221,8 g

 

Ήχος

Με στερεοφωνικά ηχεία 24-bit / 192kHz

Υποδοχή 3,5 mm, δεν έχει.

 

Συνδέσεις

WLAN Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac / 6, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot

Bluetooth 5.1, A2DP, LE, aptX HD

GPS Ναι, με A-GPS διπλής ζώνης, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS

NFC Ναί

Θύρα υπερύθρων Ναί

USB 2.0, αναστρέψιμη υποδοχή τύπου-C 1.0, USB On-The-Go

 

Στο εσωτερικό της συσκευής υπάρχει ο Snapdragon 865, τον οποίο είχαμε δει και στο αρχικό μοντέλο, συνοδευόμενος από 8GB, 12GB ή 16GB μνήμης LPDDR5 RAM, μαζί με 128GB, 256GB ή 512GB ενσωματωμένου αποθηκευτικού χώρου, τεχνολογίας UFS 3.1.

H Xiaomi φέρνει την τεχνολογία LiquidCool 2.0, μαζί με ένα σύνθετο στρώμα γραφίτη έξι layer, για να εξασφαλίσει τη βέλτιστη θερμική διαχείριση.

 

Ταχύτερη φόρτιση

Η θερμική διαχείριση παίζει μεγάλο ρόλο για την προστασία της συσκευής, καθώς πρόκειται για την πρώτη συσκευή με υποστήριξη Mi Turbo Charge στα 120W.

Η μπαταρία της συσκευής ανέρχεται στα 4.500mAh, με τη Xiaomi να υποστηρίζει ότι μπορεί να φορτίσει πλήρως μέσα σε μόλις 20 λεπτά.

Η μπαταρία είναι βασισμένη σε graphene, αν και παραμένει τεχνολογίας lithium-ion.

Το Xiaomi Mi 10 Ultra έρχεται και με γρήγορη ασύρματη φόρτιση, η οποία φτάνει στα 50W.

Σύμφωνα με τη Xiaomi, η συσκευή μπορεί να φορτίσει ασύρματα πλήρως από το 0% σε μόλις 40 λεπτά, ενώ υποστηρίζει και

10W αντίστροφη ασύρματη φόρτιση.

Η Xiaomi υποστηρίζει πως ακόμα και με τη χρήση καθημερινά του 120W φορτιστή, μετά από 800 κύκλους φόρτισης η μπαταρία θα έχει ακόμα χωρητικότητα τουλάχιστον 90%.

 

Εντυπωσιακό σύστημα κάμερας Λεπτομέρειες κάμερας εδώ. https://www.dxomark.com/xiaomi-mi-10-ultra-camera-review/

Το Xiaomi Mi 10 Ultra έρχεται με τετραπλό σύστημα κάμερας.

Ο κύριος αισθητήρας είναι 48MP με f/1.85 και έρχεται με οπτικό σταθεροποιητή εικόνας.

Μαζί του έρχεται και ο νέος, περισκοπικός αισθητήρας των 48MP με f/4.1, ο οποίος προσφέρει οπτικό ζουμ έως και 5x και υβριδικό ζουμ 120x, κάτι που βλέπουμε για πρώτη φορά σε smartphone.

Οι δύο κάμερες είναι ικανές για λήψεις 8K βίντεο.

Τέλος, στο πίσω μέρος βλέπουμε τον ultrawide αισθητήρα των 20MP με εστιακό μήκος 13mm και αισθητήρα portrait στα 12MP με 2x οπτικό ζουμ.

Στη μπροστινή οπή της συσκευής φιλοξενείται η selfie κάμερα των 20MP.

ΚΥΡΙΑ ΚΑΜΕΡΑ Τετραπλή 48 MP, f / 1,9, 25mm (wide), 1 / 1,32 ", 1,2μm, PDAF, Laser AF, OIS

48 MP, f / 4,1, 120mm (periscope telephoto), 1 / 2,0", 0,8μm, PDAF, OIS ,

Οπτικό ζουμ 5x, υβριδικό ζουμ 120x 12 MP, f / 2,0, 50 mm (τηλεφακό), 1 / 2,55 ", 1,4μm,

Dual Pixel PDAF, οπτικό ζουμ 2x

20 MP, f / 2,2, 128˚, 12mm (ultrawide), 1 / 2,8 ", 1,0 μm, PDAF

Χαρακτηριστικά

Διπλό LED διπλού τόνου, HDR, πανόραμα

βίντεο 8K @ 24fps, 4K @ 30 / 60fps, 1080p @ 30/60/120/240 / 960fps, γυρο-EIS, HDR10 rec.

ΚΑΜΕΡΑ SELFIE Μονόκλινο 20 MP, f / 2.3, (πλάτος), 1 / 3,4 ", 0,8 μm

Χαρακτηριστικά HDR

βίντεο 1080p @ 30fps, 720p @ 120fps, gyro-EIS

 

Το Xiaomi Mi 10 Ultra έρχεται με Android 10, MIUI 12 και stereo ηχεία, σε χρώματα Obsidian Black και Mercury Silver, τα οποία έχουν κεραμική και όχι γυάλινη πλάτη.

Μαζί θα κυκλοφορήσει και μία limited διάφανη έκδοση.

 

Η συσκευή θα κυκλοφορήσει στην Κίνα στις 16 Αυγούστου, με τις εκδόσεις 8GB/128GB, 8GB/256GB, 12GB/256GB και την κορυφαία 16GB/512GB να πωλούνται στα 650, 685, 735 και 860 ευρώ αντίστοιχα.

 

Επεξεργαστής Μοντέλο Qualcomm Snapdragon 865

CPU Kryo 585 1x Cortex•A77 2.84 GHz +3x Cortex•A77 2.4 GHz +4x Cortex•A55 1.8 GHz

Τύπος Octa-Core

Συχνότητα χρονισμού 2.84 GHz

64 Bits Ναι

διαθέτει τους Αισθητήρες

Fingerprint

Εγγύτητα

Φωτισμός περιβάλλοντος

Επιταχυνσιόμετρο

Πυξίδα

Γυροσκόπιο

Βαρόμετρο

Hall

 

Τα στοιχεία συγκέντρωσα από τις παρακάτω ιστοσελίδες.

πηγή https://techblog.gr/mobile/xiaomi-mi-10-ultra-episima-me-120x-psifiako-zoym-120w-ensyrmati-fortisi-kai-othoni-120hz/

πηγή https://www.gsmarena.com/xiaomi_mi_10_ultra-10361.php

πηγή. https://www.kimovil.com/el/khoro-agora-xiaomi-mi-10-ultra

πηγή. https://www.dxomark.com/xiaomi-mi-10-ultra-camera-review/

πρώτο βιντεάκι παρουσίασης. https://news.xiaomi-miui.gr/%ce%b2%ce%af%ce%bd%cf%84%ce%b5%ce%bf-xiaomi-mi-10-ultra-%cf%84%ce%bf-ultra-%cf%84%ce%b7%cf%82-xiaomi/

 

 

1597250421164-xiaomi-mi-10-ultra.jpg

 

1597250513704-xiaomi-mi-10-ultra.jpg

 

2020-08-12.png

 

Xiaomi-Mi-10-Ultra-Cameras.jpg

 

Xiaomi-Mi-10-Ultra-Charging.jpg

 

Xiaomi-Mi-10-Ultra-Front-and-back.jpg

 

xiaomi-mi10-ultra-11.jpg

 

xiaomi-mi10-ultra-12.jpg

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι πως σε λίγες μέρες θα ξεκινήσουν προπαραγγελίες.
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Μέρος αν θα έρθει Ελλάδα ,πότε, και σε τι τιμή;

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Ξεχνα το.

https://www.notebookcheck.net/The-Xiaomi-Mi-10-Ultra-and-Redmi-K30-Ultra-will-not-be-released-globally.485479.0.html

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

 

πολύ πίκρα ρε alextrela.

μόλις το είδα, είπα αυτό θέλω.

μα καλά, γιατί να μη το κυκλοφορίσουν παγκοσμίως;

δεν θέλουν να πουλήσουν;

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό μάλιστα, είναι ναυαρχίδα. Αυτό θα έπρεπε εξ αρχής να ήταν το Mi10 Pro. Τοπ χαρακτηριστικά και νέες καινοτομίες (120w)

 

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μάλιστα, είναι ναυαρχίδα. Αυτό θα έπρεπε εξ αρχής να ήταν το Mi10 Pro. Τοπ χαρακτηριστικά και νέες καινοτομίες (120w)

 

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

 

το θηρίο είναι extra large τούμπανο.

πιστεύω πως είναι το κινητό, που μπορεί να φέρει την xiaomi στην πρώτη θέση των πωλήσεων της κατηγορίας.

το κακό είναι πως κυκλοφόρησε η φήμη ότι δεν θα το δούμε και δεν καταλαβαίνω το γιατί.

ελπίζω σε διάψευση της είδησης, η σε αλλαγή τακτικής της xiaomi.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι για να χαζεύεις!!!

Νομίζω ότι η διεθνής κυκλοφορία θα εξαρτηθεί από τις πωλήσεις που θα κάνει.

 

Είναι κρίμα!!! Το ΘΕΛΩΩ

VirtusJunxitMorsNonSeparabit
Link to comment
Share on other sites

βεβαια για να τα λεμε και ολα εχει και τεραστιες διαστασεις που θεωρω ειναι φυσιολογικο για να χωρεσουν ολα αυτα μεσα. Ειναι χοντρο και βαρυ

 

Διαστάσεις 162,4 x 75,1 x 9,5 mm

Βάρος 221,8 g

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε άρθρο ότι δεν θα έρθει επίσημα στην Ελλάδα Κ θα είναι μόνο για Κίνα
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε άρθρο ότι δεν θα έρθει επίσημα στην Ελλάδα Κ θα είναι μόνο για Κίνα

 

αν δεν έρθει μόνο Ελλάδα, δεν πειράζει και τόσο πολύ.

αν δεν βγάλει έκδοση που να υποστηρίζει Ευρώπη είναι άσχημα.

πάντως επι του παρόντος υποστηρίζει μόνο κινέζικα και αγγλικά

https://tradingshenzhen.com/en/xiaomi-mi-10-mi-10-pro-mi-10-ultra/2475-9745-xiaomi-mi-10-ultra-8gb256gb-120x-zoom-120w-charging.html#/37-firmware-firmware_original_en_chn/130-free_gift-free_gift_usb_otg_cable_eu_adapter/212-device_color-device_color_transparent

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

αυτό που έχω διαβάσει Κ διόρθωσε με αν κάνω λάθος είναι ότι Κ να βγάλουν global version αν το πάρεις από Κίνα στο θέμα της κεραίας που αφορά το 5g για το μέλλον που θα έρθει Ελλάδα δεν θα μπορεί να το υποστηρίξει εκτός από μια μπάντα την 700 που δεν θα είναι αρκετό. Επειδή είμαι στην έρευνα αγοράς για τον Οκτώβριο γλυκοκοιτάζω το one plus 8 pro Κ κάποιοι ειδήμονες έχουν αναφερθεί σε αυτό το κομμάτι.
Link to comment
Share on other sites

Και ένα σύντομο και περιεκτικό review από DxOMark

 

 

Sent from my OnePlus 7 Pro using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

αυτό που έχω διαβάσει Κ διόρθωσε με αν κάνω λάθος είναι ότι Κ να βγάλουν global version αν το πάρεις από Κίνα στο θέμα της κεραίας που αφορά το 5g για το μέλλον που θα έρθει Ελλάδα δεν θα μπορεί να το υποστηρίξει εκτός από μια μπάντα την 700 που δεν θα είναι αρκετό. Επειδή είμαι στην έρευνα αγοράς για τον Οκτώβριο γλυκοκοιτάζω το one plus 8 pro Κ κάποιοι ειδήμονες έχουν αναφερθεί σε αυτό το κομμάτι.

 

τούμπανο και το one plus 8 pro.

το έχω εξετάσει από πριν.

μάλιστα είναι σε κάποια σημεία και καλύτερο του Xiaomi Mi 10 Ultra.

οθόνη, ip 68, otg.

το κόλλημα μου είναι η κάμερα, με ενδιαφέρει περισσότερο, κακώς ίσως, όμως έχω θέμα.

και με δεδομένο, ότι έχω πάρει στη γυναίκα μου το Xiaomi Mi note 10 που επίσης είναι πολύ δυνατό στην κάμερα.

θέλω κάτι που να με ενθουσιάζει και αυτό το κατάφερε το Xiaomi Mi 10 Ultra

αλλά απογοητεύτηκα που είναι μόνο για την κίνα και δεν καταλαβαίνω και τον λόγο.

υποψιάζομαι πως η Xiaomi, φοβάται να το κυκλοφορήσει στο δυτικό κόσμο μη πάθει ότι και η huawei.

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

βεβαια για να τα λεμε και ολα εχει και τεραστιες διαστασεις που θεωρω ειναι φυσιολογικο για να χωρεσουν ολα αυτα μεσα. Ειναι χοντρο και βαρυ

 

Διαστάσεις 162,4 x 75,1 x 9,5 mm

Βάρος 221,8 g

ισχύει αυτό που γράφεις όμως δυστυχώς τα περισσότερα

σ αυτή την κατηγορία, είναι περίπου στις ίδιες διαστάσεις

δες για παράδειγμα τη σύγκριση με δυο ανταγωνιστές του.

OnePlus 8 Pro 165,3 x 74,4 x 8,5 mm

Samsung Galaxy Note20 Ultra 5G 164,8 x 77,2 x 8,1 mm

μικρή εξαίρεση κάνει το μοναδικό Huawei P40 Pro 158,2 x 72,6 x 9 mm

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Και κάποια φρέσκια πρώτα reviews και εντυπώσεις.

 

 

 

Αρνητικη εντύπωση μου κάνει η υποβάθμιση στην ποιότητα των ηχείων σε σχέση με τα τρομερά ηχεία του mi 10 pro.

 

Κάκιστη επιλογή να υποβαθμίσεις κάτι στο οποίο διαπρέπεις.

 

Θετικό διακρίνω ότι θα υποστηριχθεί η συσκευή από την κοινότητα και ότι λογικά θα έχουμε eu stable rom διότι με την κινεζική miui δε θα παλεύεται καθόλου το πράγμα.

faefccf16a96352251458f708874ae6b.jpg

 

 

Sent from my OnePlus 7 Pro using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλά έτσι κι αλλιώς για το mi 10pro για το έξτρο ηχείο που έχει μην φανταστείς ότι κάνει Κ παπάδες σε review με άλλες ναυαρχίδες είναι το ίδιο πράγμα με τις άλλες συσκευές. Άρα αν έχει φτιάξει ποιοτικα στερεοφωνικα ηχεία θα είναι μια χαρά ο ήχος του ultra
Link to comment
Share on other sites

Καλά έτσι κι αλλιώς για το mi 10pro για το έξτρο ηχείο που έχει μην φανταστείς ότι κάνει Κ παπάδες σε review με άλλες ναυαρχίδες είναι το ίδιο πράγμα με τις άλλες συσκευές. Άρα αν έχει φτιάξει ποιοτικα στερεοφωνικα ηχεία θα είναι μια χαρά ο ήχος του ultra
Επειδή το είχα το Pro η διαφορά υπέρ του ήταν παραπάνω από εμφανές από όσες συσκευές έχω δουλέψει με εξαιρετικά ηχεία όπως op7p, note 10 plus, Xperia 1 II η υποβάθμιση είναι εμφανέστατη με την αφαίρεση του δεύτερου ηχείο διότι κακά τα ψέματα ο ήχος που μπορεί να βγάλει από το σημείο στο ακουστικό είναι περιορισμένων δυνατοτήτων όσο καλό να είναι.

 

Όταν κάπου υπερτερείς δεν χαλάς συνταγή η ουσία.

 

Σε αυτό φάουλ η Xiaomi και αυτό κσυτηριαζω.

 

Όπως φάουλ η απουσία αδιαβροχοποιησης σε αυτά τα επίπεδα τιμών και όταν ο ανταγωνισμός σου το δίνει πρέπει και εσύ να το παρέχεις.

 

Sent from my OnePlus 7 Pro using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

στο σύνδεσμο παρακάτω γράφει.

Αξίζει να σημειωθεί ότι πρόσφατα, μετά την ομιλία του Lei Jun για τη δέκατη επέτειο της εταιρείας και την επιτυχία των smartphone της, η Xiaomi άρχισε να παρουσιάζει νέα προϊόντα. Το πρώτο από αυτά είναι η Xiaomi Mi 10 Extreme Commemorative Edition, το οποίο θα είναι διαθέσιμο εκτός της Κίνας με το όνομα Mi 10 Ultra.

ισχύει;

https://gr.gizchina.com/2020/08/22/xiaomi-mi-10-tha-lavei-ypostirixi-memc-stin-epomeni-enimerosi/#spot-im-create-an-account

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω το τι ισχύει Κ τι όχι θα το ανακαλύψουμε δυστυχώς μόνι μας με την πάροδο του χρόνου. Μερικές φορές ότι γράφουν δεν ισχύει. Όπως είχαν πει ότι θα έρθει επίσημα η one plus Κ θα μπορούμε από αυτό το καλοκαίρι να αγοράζαμε το 8pro kτελικά μόνο το nord έχουν φέρει. Δεν ξέρεις τι να πιστέψεις ποία.
Link to comment
Share on other sites

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Αν το βρεις σε καλή τιμή φυσικά.

Δεν έχει και τις τρελές διάφορες από οσα είδα.

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήρα 500 ευρώ, το 8/256.

Τι θεωρεί ο καθένας καλή τιμή είναι σχετικό,αλλά σίγουρα για κάτω από 500 θα σου πω.

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν έχει Β20.στο 4G

Σωστά;

 

Στάλθηκε από το M2007J20CG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...