Jump to content

Apple Macintosh / MacOS


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

περίεργο εμένα μου τις εμφανίζει και στο Desctop. Δοκίμασε να αποσύνδεθεις αφου το έχεις τικάρει και ξανασυνδέσου..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

H leaked beta κολλάει απίστευτα.

Ανα 2-3 ωρες σταματά να ανταποκρίνεται.

 

beta είναι. όποιος θέλει την δοκιμάζει. για να γίνει μια βιντεοκλήση στα 30 λεπτά μου αρκεί απο το να χρησιμοποιήσω τον άχαρο amsn.:)

Link to comment
Share on other sites

Η βιντεοκλήση δε μου δούλεψε πολύ σωστά. Εσύ το δοκίμασες;

 

το χρησιμοποίησα 1-2 φορές experiment περισσότερο. μια χαρά μου φάνηκε. ΟΚ κοίτα σίγουρα θα έχει bugs γιάυτο είναι και beta γιαυτο δεν στην συνιστώ για καθημερινή συνεχή χρήση μπες κάνε την βιντεοκλήση σου και βγέκα.

 

Πρωσοπικά δεν πιανει μια στην ποιότητα του Skype και ποτέ δεν κατάλαβα γιατι δεν κάνεται χρήση αυτού η έστω τα άτομα που θελουν να κανουν βιντεοκλήση μαζι σας να κάνουν ένα account 2 λεπτά υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

H leaked beta κολλάει απίστευτα.

Ανα 2-3 ωρες σταματά να ανταποκρίνεται.

 

beta είναι. όποιος θέλει την δοκιμάζει. για να γίνει μια βιντεοκλήση στα 30 λεπτά μου αρκεί απο το να χρησιμοποιήσω τον άχαρο amsn.:)

 

Η βιντεοκλήση δε μου δούλεψε πολύ σωστά. Εσύ το δοκίμασες;

 

Πάντως, εμένα το MSN 8.0.0 μου παίζει μια χαρά ... και η Video Κλήση και όλα. Χωρίς κολλήματα. Βέβαια, την ποιότητα του Skype, δεν τη φτάνει ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται η αποκοπή (cut) των αρχείων στο MacOS; :O

 

Command - X

 

Με το command-X γίνεται αποκοπή επιλεγμένου κειμένου και όχι αρχείου.

 

Κάνω κάτι λάθος;

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, εμένα το MSN 8.0.0 μου παίζει μια χαρά ... και η Video Κλήση και όλα. Χωρίς κολλήματα. Βέβαια, την ποιότητα του Skype, δεν τη φτάνει ...

 

(090205) έκδοση είναι;

Link to comment
Share on other sites

Με το command-X γίνεται αποκοπή επιλεγμένου κειμένου και όχι αρχείου.

 

Κάνω κάτι λάθος;

 

 

Δεν κάνεις κάτι λάθος. Έτσι είναι στο MacOS. Επιτρέπει την αποκοπή κειμένου μόνο για λόγους ασφαλείας για να μην χαθούν δεδομένα σε περίπτωση που πάει κάτι στραβά (γεμάτος δίσκος, κλπ). Μεταφορά (ή αποκοπή κοινώς) γίνεται με drag n' drop. Σέρνεις το/τα αρχεία που θέλεις πάνω στον φάκελο που θες, περιμένεις 1-2 δευτερόλεπτα να ανοίξει ο φάκελος και αφήνεις το κουμπί του ποντικιού.

 

Αν θέλεις να τα μεταφέρεις σε άλλο δίσκο από αυτόν που είσαι τώρα (π.χ. εξωτερικό), κάνεις την ίδια διαδικασία κρατώντας πατημένο και το Μήλο (Command). Αν δεν το πατήσεις, κάνει Copy και όχι Cut.

Link to comment
Share on other sites

Θα της δώσω άλλη μια ευκαιρία.:p

 

Είναι το μοναδικό κατάλειπο που μου έχει μείνει από τις παλιές εποχές των Windows ... Πρόσφατα ανακάλυψα τις χάρες του iChat αλλά και ξαναέβαλα το Skype οπότε σύντομα θα το ξεφορτωθώ τελείως το MSN ...

 

Δεν αξίζει τη δεύτερη ευκαιρία ... ούτε καν την πρώτη ...

 

Τον iMac τον έχω ένα χρόνο περίπου. Το μοναδικό κόλλημα που είχα, ήταν όταν εγκατέστησα το MSN ... ποτέ ξανά δε μου κόλλησε ... Αααααα και κάποια μικροκολλήματα έχει και το MS Office, αλλά κι εκείνο έπαψα να το χρησιομοποιώ, οπότε όλα καλά ...

 

Γενικά όσο ποιο native είναι το περιβάλλον τόσο ποιο σταθερό είναι ... ότι έβαλα από τη ΜικροΜαλακή μόνο προβλήματα μου δημιούργησε και όσο συνηθίζω τις native Apple εφαρμογές τόσο απαλλάσομαι από προβλήματα ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

έβαλα και γω το 8.0 χτες ... δούλευε μια χαρά ... video και ήχο βέβαια.. ούτε καν.. δεν ξέρω γιατί αλλά δεν με απασχολεί κιόλας γιατί έχω skype. Κλείνω το mac χτες. Πάω σήμερα να το ανοίξω .. και μου ζήταγε το installation απο την αρχή .. τι στο καλό;; το κάνω.. δεν δουλεύει . το βγάζω βάζω 702 .. δεν δουλεύει ... το ξαναπροσπαθώ.. τώρα μπήκε... αλλά βάζοντας τον τελευταίο server που έδινε .. κι όχι τον πρώτο που είχε bydefault.. για να δούμε..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πω πως το μοναδικό πρόβλημα του νέου MSN είναι ότι δεν έχει επιλογή για να ξεκινήσει hidden ... και σαν να μην έφτανε αυτό, αγνοεί και την επιλογή που σου δίνει το Login Items των Accounts ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

μάριελ τι κάθεσαι και ασχολείσαι με τον γελοίο messanger αφου έχεις το Skype;

κατά τη γνώμη μου ο Adium είναι ο καλύτερος και παραμετροποιήσιμος messanger.

give it a try.

 

όσοι δεν μπορείτε να συνδεθείτε, αλλάξτε τον server σε messanger.hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω παντως οτι το Adium ειναι πολυ καλο, αξιζει να το δοκιμασεις

PROUD ARSENAL FAN

http://images.skysports.com/images/badges/100x100/3.gif

Link to comment
Share on other sites

έβαλα και γω το 8.0 χτες ... δούλευε μια χαρά ... video και ήχο βέβαια.. ούτε καν.. δεν ξέρω γιατί αλλά δεν με απασχολεί κιόλας γιατί έχω skype. Κλείνω το mac χτες. Πάω σήμερα να το ανοίξω .. και μου ζήταγε το installation απο την αρχή .. τι στο καλό;; το κάνω.. δεν δουλεύει . το βγάζω βάζω 702 .. δεν δουλεύει ... το ξαναπροσπαθώ.. τώρα μπήκε... αλλά βάζοντας τον τελευταίο server που έδινε .. κι όχι τον πρώτο που είχε bydefault.. για να δούμε..

Ακριβώς αυτή τη διαδικασία έκανα και εγώ.:D

 

Ξέχασα να πω πως το μοναδικό πρόβλημα του νέου MSN είναι ότι δεν έχει επιλογή για να ξεκινήσει hidden ... και σαν να μην έφτανε αυτό, αγνοεί και την επιλογή που σου δίνει το Login Items των Accounts ...

 

Εγώ σε hidden το ξεκινάω.:worry:

Δε βλέπω να έχει κάποιο πρόβλημα.

Αυτό που παρατηρώ είναι οτι όταν το αφήνω ανοιχτό 2-3 ώρες κολλάει και η CPU δουλεύει στο full.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε hidden το ξεκινάω.:worry:

Δε βλέπω να έχει κάποιο πρόβλημα.

 

Πώς ???? Δεν έχει τέτοια επιλογή, και την αντίστοιχη από τα Login Items των Accounts την αγνοεί ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

το Adium το είχα πολύ καιρό .. μέχρι που έκανα την τελευταία αναβάθμιση κι από τότε δεν μου λειτουργεί .. προφανώς έχει να κάνει με κάποια settings του firewall (συνδέομαι σε δίκτυο πανεπιστημίου)

όσο για το msn ρε παιδιά τόσο καιρό με το παλιό δεν είχα κανένα πρόβλημα... τώρα με το καινούργιο .. εκτός απο προχτές που κατάφερα λίγο και μίλησα .. τώρα .. όσο κι αν συνδέομαι .. σε όποιους κι αν στέλνω μηνύματα δεν παίρνω απαντήσεις ... κι ενώ με βλέπουν online δεν έρχεται τπτ .. όλα πάνε στο mail μου βασικά (γιατί το'χω συνδέσει όταν βρίσκομαι offline να δέχομαι τα μηνύματα στο mail - κι από κει text-sms ειδοποιήσεις στο κινητό..

Τι μπελάς ... θεέ μου ... Κατέληξα να έχω δίπλα στο mac το iphone για να επικοινωνήσω με msn .. αλλά κι αυτό δεν είναι λύση .. wireless "μέσα" στο κεφάλι μου συνέχεια ..

Όσο για τις κλήσεις βίντεο .. επειδή το προσπάθησα από περιέργεια .. μου κολλάει το σύμπαν και αναγκαστικά το κλείνω γιατί μου βγάζει not responding ... !!!!

εγώ τη δουλειά μου όπως είπα την κάνω και με το skype αλλά πολλές από τις επαφές μου .. δεν γνωρίζουν καν την ύπαρξη του skype ... οπότε ... gutted..

 

edit 1 : τελικά το πέταξα τελείως το νέο msn ..και έβαλα πάλι το 702.. το οποίο μου δουλεύει κανονικότατα αυτή τη στιγμή .. πφφ..

 

edit 2 : και κάτι άσχετο με msn ... ξέρετε αν υπάρχει κανάς καλός html editor .. εκτός από τους γνωστούς text editors του terminal (που μου τη σπάνε!) ? συγκεκριμένα τις προάλλες κάποιος γνωστός μου μου έδωσε το notepad2 για τα "παράθυρα" , το οποίο μου φάνηκε πολύ εύχρηστο μιας και έχει μέτρημα σειρών .. (και σε validator φάση σου λύνει τα χέρια) + ότι διαφοροποιεί με χρώματα τα "tags" που βάζεις κάθε φορά (π.χ. <p> , <html>, κτλ)

αν έχετε κάτι να προτείνετε, θα το εκτιμούσα .. ευχαριστώ .. xx

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Πώς ???? Δεν έχει τέτοια επιλογή, και την αντίστοιχη από τα Login Items των Accounts την αγνοεί ...

 

Έλα ντε.:lol:

Εγώ το έβαλα μια φορά offline και μετά δεν επανήλθε, κάθε φορά που το ανοίγω ξεκινάει μόνο του σε offline.

Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε.:lol:

Εγώ το έβαλα μια φορά offline και μετά δεν επανήλθε, κάθε φορά που το ανοίγω ξεκινάει μόνο του σε offline.

 

Μου φαίνεται ότι τελικά στον καθένα όπως θέλει λειτουργεί ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

edit 2 : και κάτι άσχετο με msn ... ξέρετε αν υπάρχει κανάς καλός html editor .. εκτός από τους γνωστούς text editors του terminal (που μου τη σπάνε!) ? συγκεκριμένα τις προάλλες κάποιος γνωστός μου μου έδωσε το notepad2 για τα "παράθυρα" , το οποίο μου φάνηκε πολύ εύχρηστο μιας και έχει μέτρημα σειρών .. (και σε validator φάση σου λύνει τα χέρια) + ότι διαφοροποιεί με χρώματα τα "tags" που βάζεις κάθε φορά (π.χ. <p> , <html>, κτλ)

αν έχετε κάτι να προτείνετε, θα το εκτιμούσα .. ευχαριστώ .. xx

 

Textmate, τα κάνει όλα, τέλος

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

πως βγάζω το page file? είναι σπαστικό. μέσα σε 2-3 μέρες γεμίζει 1-2GB του δίσκου. δεν έχω και πολλά ελεύθερα.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...