Jump to content

Apple Macintosh / MacOS


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και πως θα το συνδεω;με τι καλωδιο;

 

αν ψάξεις 3-4 σελίδες πίσω ή στα δικά μου post θα δεις .. το είχα ρωτήσει κι εγώ πριν λίγες μέρες ...

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

και εγω δεν ξερω τι να κανω...

 

τα νεα ΜΒΡ 15αρια ακομα δεν καταλαβα εχουν κερδισει σε 60% χρωματικο βαθος και αποδοση;

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

καλό χρυσό αγαπημένο το imac. αλλά αλλη χάρη εχουν τα φορητά. ;ρ

εγώ το συνδέω σε μια 24αρα το mbp apple wireless και ασύρματο και είμαι κυριλεεεεεεε ;)

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι, ο πρώτος που θα τις πληκτρολογήσει θα μαι :lol:

 

 

 

Για την οθόνη θα αγοράσεις τον ειδικό αντάπτορα που έχει η apple (30€), για το άλλο θα βάλεις ένα switch να μοιράζεις το δίκτυο. Ο υπολογιστής που βλέπεις έχει ανοικτό το file sharing? αν δεν είναι άνοιξε το και κάνε ένα φάκελο shared. To macaki σου θα το δει κανονικά.

Το OS X υποστηρίζει από "μαμα" samba (βλέπει τους φακελους των windows) ενεργοποίησε το από το sharing του mac.

 

σχετικά με το file sharing μεταξύ του pc και του mac που βρίσκονται στο δωμάτιο και υπάρχει μόνο ένα ethernet καλώδιο.. διαβάζοντας στο net είδα ότι εκτός από την επιλογή του switch (που θα επιβαρυνθεί κι άλλο η ταχύτητα κ η απόδοση δεδομένου ότι υπάρχει ένα καλώδιο τουλάχιστον 15 μέτρα από το ισόγειο στον πρώτο και ήδη οι αποδόσεις δεν είναι οι μέγιστες) είναι δυνατή και η χρήση ενός crossover καλωδίου ώστε να συνδέσω τα 2 μηχανήματα .. σαν λύση οικονομικά συμφέρει (ένα crossover του 1m κάνει 1.5E) πρακτικά όμως υπάρχουν προβλήματα; χρειάζεται extra settings μετά την δικτύωση; αν ναι, ποια;

Πολύ μανούρα με τα καλώδια (και δεν τα συμπαθώ καθόλου) αλλά με κάποιο τρόπο πρέπει να αδειάσω ένα σκληρό που έχω γεμάτο αρχεία από το mac (έχει HFS format) σε dvd κι αφού το MB δεν έχει dvd-writer, η επόμενη λύση είναι η μεταφορά με stick-άκι όλων αυτών των αρχείων στο pc .. (copy-paste-delete και ξανά μανά) που κι αυτό ... βαρετό και κουραστικό είναι .. άρα μένει η μεταφορά των αρχείων μέσω ενός δικτύου ... εκτός κι αν υπάρχει κάτι άλλο που δεν έχω σκεφτεί .. δώστε μου τα φώτα σας ..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Με βάση τα ΙΕΕΕ specs, αν θυμάμαι καλά μπορείς να έχεις ένα καλώδιο ethernet μέχρι 65 μέτρα, χωρίς να μειωθεί η απόδοση. Μέχρι 50 που το έχω δοκιμάσει, πάει σφαίρα. Ούτε το switch θα σου δημιουργήσει πρόβλημα.

Με το cross δεν θα έχεις πρόβλημα, κανένα. Απλά νόμιζα ότι ήθελες μία μόνιμη λύση με το δίκτυο σου.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Ένα καλό switch δεν προκαλεί προβλήματα. Αντίθετα είναι η βάση ενός μικρού σωστού δικτύου. Για μένα απαραίτητο σε οποιονδήποτε χώρο υπάρχουν περισσότερα από ένα μηχανήματα και ευρυζωνική σύνδεση στο internet, π.χ. adsl.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα το 4ο format στο παλιό μου PC σε 2 μέρες.

 

Είχα και ξαναέβαλα τα 7, μετά κόλλησαν τα έβγαλα έβαλα τα Vista, ξανακόλλησε και τα ξανάβαλα και τώρα μόλις το ξανασέταρα στην 4η επανεγκατάσταση των Vista.

 

Ως ένας άνθρωπος που τα Windows του (XP, Vista, 7) τον μισούν όσο τα μισεί και αυτός, πίστεψέ με. ΤΑ ΑΞΙΖΟΥΝ τα λεφτά τους.

 

Και μόνο το γεγονός ότι δε θα ξαναδείς ποτέ αυτό το ηλίθιο UAC, δε θα ξαναπετάξει 4.000 error για permissions και κυρίως, θα ξεχάσεις τι είναι format μου αρκεί εμένα προσωπικά.

 

(Μόνο μην κάνεις καμιά καγκουριά και βάλεις επάνω και Windows. Mercedes με πατάτες και καρπούζια στο πίσω κάθισμα, γίνεται έτσι!)

υπερβολικός αλλά υπάρχουν και αυτά.

 

η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Με βάση τα ΙΕΕΕ specs, αν θυμάμαι καλά μπορείς να έχεις ένα καλώδιο ethernet μέχρι 65 μέτρα, χωρίς να μειωθεί η απόδοση. Μέχρι 50 που το έχω δοκιμάσει, πάει σφαίρα. Ούτε το switch θα σου δημιουργήσει πρόβλημα.

Με το cross δεν θα έχεις πρόβλημα, κανένα. Απλά νόμιζα ότι ήθελες μία μόνιμη λύση με το δίκτυο σου.

 

υπάρχει ήδη ένα switch για 3-4 υπολογιστές .. και να βάλω άλλο ένα στη μία γραμμή .. νομίζω πάει πολύ ... ειδικά όταν πρόκειται για κάτι προσωρινό .. και μόνο επειδή χρειάζεται να μεταφέρω 150-200 GB δεδομένων .. τον τελευταίο χρόνο όλη μου τη δουλειά (λόγω σπουδών στο εξωτερικό) την κάνω στο MB .. το pc πιο πολύ για διακόσμηση υπάρχει (και για να σκονίζεται) και για να επικοινωνεί η οικογένεια μαζί μου .. όταν είμαι στο εξωτερικό.

Πάντως ευχαριστώ για τις συμβουλές και την βοήθεια .. !

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε το ένα PC από το switch και βάλε το δικό σου προσωρινά. Αγόρασε/δανείσου έναν εξωτερικό και πέρνα τα εκεί. Βάλε MacDrive στο ένα PC και σύνδεσε πάνω του τον HFS.

FFS, ούτε το κυπριακό να έλυνες...

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε το ένα PC από το switch και βάλε το δικό σου προσωρινά. Αγόρασε/δανείσου έναν εξωτερικό και πέρνα τα εκεί. Βάλε MacDrive στο ένα PC και σύνδεσε πάνω του τον HFS.

FFS, ούτε το κυπριακό να έλυνες...

 

όπως έχω προαναφέρει το switch βρίσκεται σε άλλο όροφο, με όχι και τόσο εύκολη/συχνή πρόσβαση .. Εξωτερικός υπάρχει με HFS .. από κει θέλω να μεταφέρω τα αρχεία ..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το macbook με τον HFS πάνω του, στο switch. Κάνε τον share και πάρε τα αρχεία από το PC (η κάνε share έναν φάκελο στο PC με write permissions και στείλτα εκεί). Δε μπορείς να έχεις πρόσβαση στο switch για 15 λεπτά (τόσα χρειάζονται αν τα έχεις σετάρει από πριν);

Βρες έναν άλλο σκληρό, βάλτον στο macbook μαζί με τον HFS, αντέγραψέ τα εκεί και μετά βάλτον στο PC.

Βάλε MacDrive στο PC, σύνδεσε τον HFS πάνω του και πάρε τα αρχεία.

Link to comment
Share on other sites

:!:Επαναφερω το θεμα της μπαταριας γιατι αυτη τη φορα μαλλον χρειαζομαι αλλαγη...:(

 

http://img31.imageshack.us/img31/3227/picture3tca.th.png

 

Λοιπον??Δεν τη γλυτωνω εεε??:worry:

Link to comment
Share on other sites

Σε 15 μήνες μέσα; Μήπως να την καλιμπράρεις πρώτα, γιατί υπερβολικό μου φαίνεται το screenshot
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

μην βαράτε, ποιό είναι ποιό γρήγορο το καλό mac mini ή το απλό macbook pro 15 ή κάποιο macbook pro 13;

ή μάλλον κάποιο imac? (μέχρι 1500 περίπου)

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι το ξεσκιζω λιγο απο τη πρωτη μερα που το πηρα...ειναι το μονο computer που εχω...calibration κανω κανονικα μια φορα το μηνα...
Link to comment
Share on other sites

λαπτοπ είναι. δεν πρέπει να το πεθαίνεις εκτός και αν του βγάζεις τη μπαταρία.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

λαπτοπ είναι. δεν πρέπει να το πεθαίνεις εκτός και αν του βγάζεις τη μπαταρία.

 

τι εννοεις να του βγαζω τη μπαταρια?

Link to comment
Share on other sites

Μην τον μπλέκεις τον άνθρωπο.

 

Κατ'αρχάς, η ίδια η Apple συνιστά να μην χρησιμοποιούνται οι υπολογιστές της χωρίς τη μπαταρία ενώ είναι συνδεδεμένοι στο ρεύμα. Επιπλέον, όταν συμβαίνει αυτό, αυτομάτως πέφτει η συχνότητα λειτουργίας του επεξεργαστή, οπότε το μηχάνημα είναι πιο αργό.

Όλα αυτά τα λέει εδώ: http://support.apple.com/kb/HT2332

 

Το φυσιολογικό είναι να το φορτίζεις και να το ξεφορτίζεις κανονικά ή να το έχεις στο ρεύμα ΜΑΖΙ με την μπαταρία, http://www.apple.com/batteries/notebooks.html

 

Τώρα, kospilot, κατά πάσα πιθανότητα κάτι δεν πάει καλά με την μπαταρία σου, συνήθως πέφτει στο 75% μετά από 250-300 φορτίσεις οπότε χμ. Ποιό MB έχεις;

Link to comment
Share on other sites

δλδ η μπαταρίες της aapl (sony, sanyo etc) είναι από άλλο πλανήτη?

 

laptop + battery + AC δεν πάνε μαζί όλη την ώρα.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

εχω το MBP 2,4 το αμεσως προηγουμενο απο unibody

 

ωωωχχχ παιδια στο system profiler/power σημερα για πρωτη φορα βλεπω check battery....δεν τη γλυτωνω... :(

 

τωρα το εβγαλα για 2 λεπτα απο το ρευμα και το health ανεβηκε στα 83%....τι γινεται ρε παιδια???

Link to comment
Share on other sites

kospilot, σημαίνει ότι ή δε το βγάζεις συχνά από το ρεύμα, ή το παραβγάζεις :)

 

Alex, δεν ξέρω από ποιό πλανήτη είναι, αν και αυτό που λες είναι διαφορετικό από το "βγάζε τη μπαταρία όταν το έχεις στο ρεύμα". Στο άρθρο πάντως το λέει καθαρά ότι δεν είναι καλό να το έχεις στο ρεύμα χωρίς μπαταρία και, εκτός αυτού, ρίχνει τη συχνότητα του επεξεργαστή.

 

Εγώ κάνω το εξής και δεν είχα κανένα πρόβλημα: calibration όποτε πρέπει και πέραν αυτού, το φορτίζω όποτε πεινάει. Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...