Jump to content

Apple Macintosh / MacOS


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εσύ δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Με το που πατάς σε ένα link ανοίγει ένα παράθυρο με τίτλο Downloads που σου δείχνει την διαχείρηση των downloads σου. Μπορείς να διαλέξεις το φάκελο που θα κατεβαίνουν τα αρχεία σου μέσω Safari -> Preferences -> General -> Save Downloaded Files to. Δές την εικόνα από κάτω.

 

http://img185.imageshack.us/img185/4728/picture1dm9.png

 

 

 

Υπήρχε το πρόβλημα ότι κάθε τόσο το trackpad πάγωνε και δεν αντιδρούσε στα κλικ. Το πάγωμα διαρκούσε μερικά δευτερόλεπτα και μετά επανερχόταν η ομαλή λειτουργία. Εμένα μου το παρουσίαζε...

Ναι οκ αυτό το έχω δει. Αλλά νομίζω ότι τα rapidshare κατεβαίνουν αργά έτσι...

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι οκ αυτό το έχω δει. Αλλά νομίζω ότι τα rapidshare κατεβαίνουν αργά έτσι...

 

Πολύ πιο αργά για την ακρίβεια. Στη δουλειά μου το πολύ να δω μέχρι 600-700kb/s ενώ με speed download άνετα πάει 2,5-3Mb/s.

Εμένα μερικά αρχεία μου τα κατεβάζει ο default και μερικά πάνε στον speed download, αλλά το προτιμώ έτσι. Μου φαίνεται πιο ελεγχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Άμα είσαι premium user σίγουρα χρειάζεσαι εξειδικευμένο πρόγραμμα για download ώστε να εκμεταλλευτείς στο μέγιστο τις ταχύτητες στο rapidshare. Για free user, όπως είμαι εγώ, δεν είδα διαφορές διότι η ταχύτητα είναι ήδη περιορισμένη από το ίδιο rapidshare.

-iPod Nano Chromatic 8 GB Red [product]

-iPhone 3G 16GB black

-MacBook Pro 15,4'', 2.53GHz, 4GB, HDD 500GB, NVIDIA GeForce 9400M+9600M GT 512MB

Link to comment
Share on other sites

Άμα είσαι premium user σίγουρα χρειάζεσαι εξειδικευμένο πρόγραμμα για download ώστε να εκμεταλλευτείς στο μέγιστο τις ταχύτητες στο rapidshare. Για free user, όπως είμαι εγώ, δεν είδα διαφορές διότι η ταχύτητα είναι ήδη περιορισμένη από το ίδιο rapidshare.

ΝΑι για premium μιλάμε...Βαριέμαι τα τόρρεντ...:)

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

παιδιά ψάχνω ένα προγραμματάκι - εφαρμογούλα (ό,τι υπάρχει τεσπα) θέλω να "πάρω" από μια σελίδα (όχι youtube,etc) ένα βίντεο. έχετε να προτείνετε κάτι σχετικό;

ευχαριστώ..!

Α, επίσης κάποιος μου είπε για virtual machine που δίνεται από την sun (freeware) ώστε να τρέχει τα windows. εσείς χρησιμοποιείται κάτι αντίστοιχο..? τι χρειάζεται ακριβώς; Ένα windows iso?

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε αυτο εδω....http://it.youtube.com/watch?v=EZ3nnPmx1dY...

 

δεν χρειαζεται να βαλεις αλλο προγραμμα εμενα με εχει εξυπηρετησει.

 

οσον αφορα το δευτερο ερωτημα εγω χρησιμοποιησα Parallels και πηγαινε μια χαρα αλλα το εβγαλα γιατι απλα δεν χρησιμοποιουσα τελικα καθολου τα Windows.

χρειαζεσαι ενα .iso να το καψεις και μετα να εχεις το product key.

 

να κανω και εγω μια ερωτησουλα;

προχθες εκανα το update...για το codec στο Quicktime.

χθες δεν μου ανοιγε τα .avi βιντεο.

 

σημερα πηγα και εκανα install ενα DviX προγραμμα απο το ιδιο site της Apple και μετα το εβγαλα.

ηταν το γνωστο DivX for Mac 6,7.

το εβαλα και το εβγαλα γιατι ετσι και αλλιως εχω το VLC.

 

μετα απο ολα αυτα ομως παρατηρησα οτι το Quicktime μου παιζει κανονικα τα .avi!!!

 

πως εγινε αυτο;

 

εχει να κανει με το upgrade ή περασε κατι σαν add on στο Quicktime απο το DVix for Mac?

 

καμμια ιδεα;

 

edit.ανακαλυψα οτι στο Library/Quicktime/ μπηκαν 2 components DivX Encoder.component και DivX Decoder.component

 

μαλλον μπηκαν με το DivX For Mac και εμειναν και ας το εβγαλα....

το επιβεβαιωνει κανεις;

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ψάχνω ένα προγραμματάκι - εφαρμογούλα (ό,τι υπάρχει τεσπα) θέλω να "πάρω" από μια σελίδα (όχι youtube,etc) ένα βίντεο. έχετε να προτείνετε κάτι σχετικό;

ευχαριστώ..!

Α, επίσης κάποιος μου είπε για virtual machine που δίνεται από την sun (freeware) ώστε να τρέχει τα windows. εσείς χρησιμοποιείται κάτι αντίστοιχο..? τι χρειάζεται ακριβώς; Ένα windows iso?

 

+ Για τα linux ποια είναι η διαδικασία; Έχω ένα cd εγκατάστασης opensolaris. Μπορώ να κάνω κάτι αντίστοιχο;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ψάχνω ένα προγραμματάκι - εφαρμογούλα (ό,τι υπάρχει τεσπα) θέλω να "πάρω" από μια σελίδα (όχι youtube,etc) ένα βίντεο. έχετε να προτείνετε κάτι σχετικό;

ευχαριστώ..!

Α, επίσης κάποιος μου είπε για virtual machine που δίνεται από την sun (freeware) ώστε να τρέχει τα windows. εσείς χρησιμοποιείται κάτι αντίστοιχο..? τι χρειάζεται ακριβώς; Ένα windows iso?

 

+ Για τα linux ποια είναι η διαδικασία; Έχω ένα cd εγκατάστασης opensolaris. Μπορώ να κάνω κάτι αντίστοιχο;

 

Ναι μπορείς με το virtual box της Sun. Όταν ξεκινήσεις να φτιάξεις ένα virtual machine, θα σου ζητήσει από που να διαβάσει το λειτουργικό εγκατάστασης, από κανονικό cd ή από image αρχείο. Διαλέγεις αυτό που κάνει στην περίπτωση σου και η εγκατάσταση γίνεται όπως σε κανονικό ( μη virtual) pc.

Μην ξεχάσεις όταν τελειώσει η εγκατάσταση να βάλεις και τα vbox tools

 

Άλλα αντίστοιχα προγράμματα, όχι δωρεάν είναι το vmware fusion και parallels

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 μέρες πήγα να κάνω update τα windows XP sp3 που είχα εγκαταστήσει μέσω bootcamp σε macbook.Μετά το update επέλεξα την απαραίτητη επανεκκίνηση αλλά το σύστημα δεν ανταποκρινόταν και έτσι το έκλεισα από το κουμπί.Έπειτα εκκίνησε κανονικά μέσω MacOSX αλλά το πρόβλημα είναι ότι στα system preferences και στο startup disk δεν εμφανίζεται η επιλογή δίσκου windows..Ο δίσκος των windows φαίνεται κανονικά στον Finder ως untitled όπως και πριν.

 

Γνωρίζει κανείς κάτι για το παραπάνω??

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς κάτι για το παραπάνω??

 

Κάτι πήγε στραβά στο update... Την ζημιά μάλλον την έκανε μετά το κλείσιμο από το κουμπί. Υποθέτω ότι στο άναμμα του υπολογιστή έχεις πατημένο το Alt (Option) για να σου δώσει την δυνατότητα επιλογής λειτουργικού :X Ο δίσκος είναι φυσικό να φαίνεται στο Finder από τη στιγμή που αναγνωρίζει το διαφορετικό file system (FAT32 ή NTFS, ανάλογα πως το έχεις φτιάξεις). Η μόνη λύση που βλέπω εγώ είναι μέσω bootcamp να σβήσεις το partition windows και να ξανακάνεις όλη την διαδικασία από την αρχή... :wacko:

-iPod Nano Chromatic 8 GB Red [product]

-iPhone 3G 16GB black

-MacBook Pro 15,4'', 2.53GHz, 4GB, HDD 500GB, NVIDIA GeForce 9400M+9600M GT 512MB

Link to comment
Share on other sites

Handbrake 0.9.3 released.

 

Πλέον μπορεί να μετατρέψει αρκετούς τύπους video και όχι μόνο DVD.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

έχει βελτιωθεί πολύ, από το δοκιμαστικό.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

safari 3.2.1 βγήκε, βελτίωση στη σταθερότητα.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για την νέα έκδοση, αλλά ο Safari τώρα τελευταία μου έχει σπάσει τα νεύρα. Όλο beach ball βλέπω, και κάμποσα κρασαρίσματα... :mad:

Μόνο σε μένα συμβαίνει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

βγάζεις τα πολλά addons, μέχρι νσ βγούν τα update...

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για την νέα έκδοση, αλλά ο Safari τώρα τελευταία μου έχει σπάσει τα νεύρα. Όλο beach ball βλέπω, και κάμποσα κρασαρίσματα... :mad:

Μόνο σε μένα συμβαίνει αυτό?

Όχι δεν είσαι ο μόνος και εμένα μου έχει σπάσει τα νεύρα και συνεχίζει και μετά τη νέα έκδοση, δηλαδή τι να πω πια :X
Link to comment
Share on other sites

ΑΠΛΟ, βγάζεις ΟΛΑ τα adon/plugin, αυτό έκανα.

 

Η νέα έκδοση είναι πιο στρωτή.

 

Περιμένω κι εγώ τα update: inquisitor/adblock, κα

 

Μόνο το speed download είναι ΟΚ.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

μήπως είχες εγκαταστασει το 4 preview;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

nikosxeng3 μην το κουράζεις άσκοπα. Είναι πρόβλημα του Safari και δεν έχει σχέση με add-ons, plugins κτλ. Έχει ξανασυζητηθεί εδώ αν θυμάμαι καλά.

 

Μέχρι να διορθωθεί με κάποιο update ή νέα έκδοση, Firefox :p

Link to comment
Share on other sites

είχα και προσωπικά θέμα, αλλά τώρα πετάει...

να πω ότι έκάνα και πληρες reset και unistall με appcleaner,

προσοχή επικίνδυνο δεν το συνιστώ, έκανα αρκετή ώρα να επανέλθω,

το έβαλα με pacifistic από το dvd του leopard, οπότε πολύς κόπος.

ήθελα βέβαια να καθαρίσει και ο safari...

 

οπότε όποιος θέλει firefox...

 

σας συνιστώ και τον iCab είναι shareware, απλώς βγάζει ένα παράθυρο στην εκκίνηση.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απορώ πως τον αντέχετε τον Safari ούτως ή άλλως. Δεν μπόρεσα να τον συνηθίσω με τίποτα και δεν είναι ότι δεν του έδωσα αρκετό χρόνο.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...