Jump to content

Apple Macintosh / MacOS


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι αλήθεια ότι το Leopard δεν μασάει αλλά και εμείς οι χρήστες πρέπει να είμαστε λίγο πιο υπεύθυνοι στα sites που επισκεπτόμαστε και σε αυτά που κατεβάζουμε.... Άμα εμείς δεν προσέχουμε, το Leopard δεν μπορεί να κάνει θαύματα.

-iPod Nano Chromatic 8 GB Red [product]

-iPhone 3G 16GB black

-MacBook Pro 15,4'', 2.53GHz, 4GB, HDD 500GB, NVIDIA GeForce 9400M+9600M GT 512MB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

:lol:

 

Ενεργοποίησε το, δεν χάνεις τίποτα, καλό είναι. Εγώ πάντως έχω μόνο το firewall του ρούτερ on.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι τετοια παραθυρα αλλα με εμφανιση leopard......

 

 

επισης πριν απο λιγο μου πεταξε χωρις να κανω τιποτα το κλασσικο διαφημιστικο με ποκερ..........να τρομαξω?

 

 

δεν μου απαντησατε ομως με το FIREWALL τι να κανω??????να το ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΩ????????

Στην ερώτηση αυτή μόνο εσύ μπορείς να απαντήσεις εφόσον γνωρίζεις πως λειτουργεί ένα firewall.

 

Το firewall προστατεύει τον υπολογιστεί σου από εξωτερικές συνδέσεις. Δηλαδή όταν κάποιος «υπολογιστής» από έξω προσπαθήσει να μπει με δική του πρωτοβουλία στον υπολογιστή σου μέσω κάποιας πόρτας θα τον «κόψει το firewall.

 

Τώρα αν εσύ μπεις σε κάποιο Site που έχει κάποιου είδους script που αρχικοποιεί από μέσα προς τα έξω την σύνδεση, εκεί έχεις πρόβλημα. Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να έχεις «ειδικό» firewall που θα αποτρέπει και τις από μέσα προς τα έξω συνδέσεις σε άγνωστες πόρτες.

 

Θα πρέπει επίσης να γνωρίζεις ότι πολλά «κακόβουλα» προγράμματα χρησιμοποιούν την πόρτα 80, που είναι για την περιήγηση μέσω WEB browser.

 

Επομένως βασικό, άσχετα του τη θα κάνεις με το firewall, είναι να προσέχεις σε ποια sites μπαίνεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Healthy disregard for the impossible.

Link to comment
Share on other sites

Pop-up θα βλέπεις που και που, ακόμα και από sites που φαίνονται ή είναι μια χαρά. Ό,τι και να κάνεις, από τη στιγμή που υπάρχουν τρόποι να ανοίξει νέο παράθυρο στον browser, κάποιοι θα το εκμεταλλεύονται.

Δεν έχει όμως καμμία σχέση με ιό αυτό οπότε μην πανικοβάλεσαι. Κοινή λογική χρειάζεσαι μόνο!

Link to comment
Share on other sites

 

:lol::lol::lol: To +I ψάχνω για να πάρω info για τι φωτογραφία. Που το βρήκες ρε stereo? Πολύ καλό

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Για ρίχτε μια ματιά εδώ: http://netgr.com/applepiraeus/applepowerbookibook.html

 

1407 euro το 2.4 Ghz Macbook????? Έχει δοκιμάσει κανείς; Είναι πολύ καλή τιμή αν είναι αληθινή.

H θάλασσα του Πειραιά απ'όλες είναι πιο γλυκιά...
Link to comment
Share on other sites

Για ρίχτε μια ματιά εδώ: http://netgr.com/applepiraeus/applepowerbookibook.html

 

1407 euro το 2.4 Ghz Macbook????? Έχει δοκιμάσει κανείς; Είναι πολύ καλή τιμή αν είναι αληθινή.

Eίναι με ΦΠΑ;

Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε... τους έστειλα μόλις e-mail γιατί δεν σηκώνουν τηλέφωνο. Προφανώς κλείσανε για σήμερα.
H θάλασσα του Πειραιά απ'όλες είναι πιο γλυκιά...
Link to comment
Share on other sites

Εχουν έρθει Ελλάδα? Γιατί στη document λέει διαθεσιμότητα άμεση... Ξέρετε μήπως που μπορουμε να τα χαζέψουμε? (apple demo center? Public?)
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πως τα έχουν φέρει σε demo center.

Ούτε για τα Public έχω ακούσει τίποτα.

 

Λογικά προς τα μέσα του μήνα (τέλη αυτής της βδομάδας-μέσα της άλλης) θα υπάρχουν στα καταστήματα.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πως τα έχουν φέρει σε demo center.

Ούτε για τα Public έχω ακούσει τίποτα.

 

Λογικά προς τα μέσα του μήνα (τέλη αυτής της βδομάδας-μέσα της άλλης) θα υπάρχουν στα καταστήματα.

Αν διαβαζατε στην προηγούμενη σελίδα θα βλέπατε ότι είναι διαθέσιμα στο Πλαίσιο.

Από κει το πήρα το Σάββατο

[sIGPIC][/sIGPIC]

Healthy disregard for the impossible.

Link to comment
Share on other sites

Στο The Mall (στο πλαισιο) έχουν ένα 2.4ΜΗz μαζί με τα άλλα MAC ανοιχτό για να κάνεις ότι θέλεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Healthy disregard for the impossible.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά... κανά πρόγραμμα free σαν το nero για να γράφω cd και dvd? κατεβασα το burn. εγραψα απο τον σκληρο σε cd ολα οκ, αλλα απο cd σε cd πως γινετε?

THIERRY HENRY 14 και να πα να γ.......

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

νομίζω κάνεις image με το disk utility πρώτα, από το cd που θέλεις...

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά... κανά πρόγραμμα free σαν το nero για να γράφω cd και dvd? κατεβασα το burn. εγραψα απο τον σκληρο σε cd ολα οκ, αλλα απο cd σε cd πως γινετε?

Όπως και στο Nero.

Πας στην τελευταία καρτέλα (Copy) και κάνεις τα εξής:

 

1) αν έχεις 2 recorders, κάνεις drag n' drop το cd πάνω στο κεντρικό κουτάκι και πατάς copy (φυσικα θα πρέπει να ορίσεις ως drive εγγραφής το 2ο που θα εχει ένα άδειο δισκάκι μέσα)

 

2) αν έχεις μόνο ένα recorder, θα πρέπει να φτιαξεις image πρώτα του cd σου, μετά θα βάλεις το άδειο δισκάκι μέσα και θα κάνεις drag n' drop το image στο κεντρικό κουτάκι.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

2) αν έχεις μόνο ένα recorder, θα πρέπει να φτιαξεις image πρώτα του cd σου, μετά θα βάλεις το άδειο δισκάκι μέσα και θα κάνεις drag n' drop το image στο κεντρικό κουτάκι.

Πως το κάνω image:O? Πατάω scan αλλα δεν γίνετε τίποτα. Μπορείς να μου πεις τα βηματα σε παρακαλώ πολύ;

THIERRY HENRY 14 και να πα να γ.......

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πως το κάνω image:O? Πατάω scan αλλα δεν γίνετε τίποτα. Μπορείς να μου πεις τα βηματα σε παρακαλώ πολύ;

Κάνεις drag n' drop το cd στο κουτάκι, και μόλις διαβαστεί από το Burn θα εμφανιστεί κάτω δεξιά, δίπλα στο Scan, το Save.

Το πατάς και διαλέγεις που θα αποθηκεύσεις το image σου. ;)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μια ερώτηση καθόσον γνωρίζω πονηρεύομαι:

 

Όσοι αγοράσατε το ελληνκό Macbook είτε απο rainbow,multirama,plaisio,e-shop Κλπ κλπ. Το κουτί ήταν σφραγισμένο; Το Macbook σας ήταν σε ζελατίνα ασφαλείας;

 

Ρωτάω γιατί υπήρχε μια παλιά "κακή" συνήθεια.... :X

H θάλασσα του Πειραιά απ'όλες είναι πιο γλυκιά...
Link to comment
Share on other sites

Παίδες μια ερώτηση καθόσον γνωρίζω πονηρεύομαι:

 

Όσοι αγοράσατε το ελληνκό Macbook είτε απο rainbow,multirama,plaisio,e-shop Κλπ κλπ. Το κουτί ήταν σφραγισμένο; Το Macbook σας ήταν σε ζελατίνα ασφαλείας;

 

Ρωτάω γιατί υπήρχε μια παλιά "κακή" συνήθεια.... :X

Ηταν μέσα σε 2 κουτιά. Το έξω "χαρτοκούτι " ηταν ανοιγμένο και είχαν βάλει μέσα τα ελληνικά.

Το μέσα κουτι με τις "ζωγραφιές" ήταν ιδιαίτερα καλα σφραγισμένο.

ΥΓ

Το default shortcut για αλλαγή ελληνικών ποιο είναι ?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Healthy disregard for the impossible.

Link to comment
Share on other sites

Ηταν μέσα σε 2 κουτιά. Το έξω "χαρτοκούτι " ηταν ανοιγμένο και είχαν βάλει μέσα τα ελληνικά.

Το μέσα κουτι με τις "ζωγραφιές" ήταν ιδιαίτερα καλα σφραγισμένο.

ΥΓ

Το default shortcut για αλλαγή ελληνικών ποιο είναι ?

 

Cmd και μπάρα

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...