Jump to content

Μάσκα για σωστή αναπνοή


DjTony
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα. Επειδή έχω κουραστεί πολύ με τις ιατρικές μάσκες και δε μπορώ να αναπνεύσω σωστά, ζαλίζομαι ιδρώνω κλπ.. Ποια μάσκα έχετε δοκιμάσει να τη φοράς ας πούμε 7-8 ώρες και να μην καταλαβαίνεις ενόχληση.. Υπάρχει;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Επειδή έχω κουραστεί πολύ με τις ιατρικές μάσκες και δε μπορώ να αναπνεύσω σωστά, ζαλίζομαι ιδρώνω κλπ.. Ποια μάσκα έχετε δοκιμάσει να τη φοράς ας πούμε 7-8 ώρες και να μην καταλαβαίνεις ενόχληση.. Υπάρχει;

 

εχει ειναι λίγες και ειναι πανάκριβές (και για ελάχιστες φορές)

κατι μαςκες 3m με 4 ευρω περιπου για 18 ωρες ..... λιγο ακριβο βγαινει για ενα μηνα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Άμα βάλεις βηξ στη μύτη είσαι κομπλέ οπότε μόνο το στόμα καλύπτεις. Αν αντέχεις βήξ στη μυρωδιά βέβαια.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Δοκιμασε και μπαμπακι με βικς στη μυτη...δεν περναει τιποτα και σκοτωνει τα μικροβια. Φυσικα τη μασκα την εχεις στο στομα για να καλυφθεις και απο εκει...
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε και μπαμπακι με βικς στη μυτη...δεν περναει τιποτα και σκοτωνει τα μικροβια. Φυσικα τη μασκα την εχεις στο στομα για να καλυφθεις και απο εκει...

 

 

Πως δεν του είπες να βάλει μια καλτσα στο στόμα βουτηγμένη σε οινόπνευμα να μην περνάνε και απο κει μικρόβια.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Πως δεν του είπες να βάλει μια καλτσα στο στόμα βουτηγμένη σε οινόπνευμα να μην περνάνε και απο κει μικρόβια.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

 

Γιατί θα έπρεπε να προσθέσει και το σπίρτο που θα το ανάβεις σε σημεία με έντονη προσέλευση για να καίει τον κορονοιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

εμενα στη μασκα με ενοχλει πολυ ο πονος στα αφτια μετα απο πολυωρη χρηση

υπαρχει καποια που να ειναι ανεη αλλα να μην πεφτει ταυτοχρονα?

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω δοκιμάσει αρκετά είδη μετά από καμία ώρα περίπου όλες μου φέρνουν δυσφορία...

 

τσέκαρες αν σου πέφτει οξυγόνο εκείνη την στηγμη? αν ναι τοτε η εχεις υψηλό μεταβολικό ρυθμό (με οτι ακολουθεί πχ ταχυκαρδία γρήγορες αναπνοές κλπ οχι μόνο με μάσκα προφανώς αλλά μόνιμο) η καποιο παθολογικό αίτιο

 

αν δεν σου πέφτει και νιώθεις πάλι τα ίδια ειναι καθαρά ψυχολογικό και μόνο

 

πχ εγώ μπορώ να κάνω χρήση μάσκας μόνο όσο είμαι σε ήρεμη κατάσταση αν πάω πχ για περπάτημα ανέβα κατέβα σκάλες κλπ οξυγόνο πέφτει έως και 40% (και λιποθυμίες είχα) (μόνο καποιες πολυ ακριβές μακσες με dual vent κλπ που κανουν παροχή υψηλές ποσοτητες αέρα με μεγαλο ρυθμό με βολεύουν αλλά ειναι πανάκριβες (δεν προλαβαίνουν την αναπνοή μου αλλιώς)

Link to comment
Share on other sites

τσέκαρες αν σου πέφτει οξυγόνο εκείνη την στηγμη? αν ναι τοτε η εχεις υψηλό μεταβολικό ρυθμό (με οτι ακολουθεί πχ ταχυκαρδία γρήγορες αναπνοές κλπ οχι μόνο με μάσκα προφανώς αλλά μόνιμο) η καποιο παθολογικό αίτιο

 

αν δεν σου πέφτει και νιώθεις πάλι τα ίδια ειναι καθαρά ψυχολογικό και μόνο

 

πχ εγώ μπορώ να κάνω χρήση μάσκας μόνο όσο είμαι σε ήρεμη κατάσταση αν πάω πχ για περπάτημα ανέβα κατέβα σκάλες κλπ οξυγόνο πέφτει έως και 40% (και λιποθυμίες είχα) (μόνο καποιες πολυ ακριβές μακσες με dual vent κλπ που κανουν παροχή υψηλές ποσοτητες αέρα με μεγαλο ρυθμό με βολεύουν αλλά ειναι πανάκριβες (δεν προλαβαίνουν την αναπνοή μου αλλιώς)

 

Για πες για ποια μάσκα μιλάς... Είναι πολλαπλών χρήσεων; φοράω μάσκα 8 ώρες οπότε θέλω κάτι που να είναι καλό στην αναπνοή έτσι ώστε να δουλεύω ήρεμα

Link to comment
Share on other sites

Για πες για ποια μάσκα μιλάς... Είναι πολλαπλών χρήσεων; φοράω μάσκα 8 ώρες οπότε θέλω κάτι που να είναι καλό στην αναπνοή έτσι ώστε να δουλεύω ήρεμα
Δυστιχος όχι δεν είναι πολλαπλό χρήσεων

Για σένα κάτι τέτοιο θα κάνει δουλειά (θα αλλάζεις τα φίλτρα μόνο)

https://peekwise.com/products/n95-face-mask-air-filter-respirator

 

Σε γενικές γραμμές αν υπάρχει θέμα με αναπνοή (παθολογικο με μέτρηση οξυγόνου) Τότε ούτε αυτό που έδωσα κάνει και πρέπει να πας σε μασκα με μηχανική υποστήριξη (να έχουν ηλεκτρικό κομπρεσσορα που φέρνει αέρα)

Απλά περρισοτεροι που νωμιζουν ότι πνίγονται δεν έχουν θέμα και καθαρά ψιχολογικο είναι (ναι περρισοτεροι έχουν διαφορά θέματα ψιχολογικα)

Μπορεί να διαπιστωθεί με ένα απλό oxigen in blood test

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή τη μάσκα τα φίλτρα δε πλένονται;
Αλλαγή θέλουν μετά από 50 με 100 ώρες ανάλογα με το περιβάλλον που είσαι
Link to comment
Share on other sites

Και μόνο ο τίτλος του θέματος προκαλεί γέλιο. Μάσκα και σωστή αναπνοή είναι δύο έννοιες αντίθετες.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...