Jump to content

[Επίσημο] Qtek 8300 & 8310


kalantz
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε v1240 εχει κανει καποιος αναβαθμιση???Αν ναι πως και με ποιο update?????????

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχω κάνει εγώ. Το ΙΜΕΙ του περνάει στο site της Qtek κανονικά και σε αφήνει να κάνεις εγγραφή.* Μπορείς έτσι να έχεις πρόσβαση στην καινούρια ROM, την οποία όμως δυστυχώς δεν μπορείς να περάσεις αν δεν σπάσεις το CID του τηλεφώνου - πράγμα που ακυρώνει την εγγύησή σου από τη vodafone.

 

Πιο αναλυτικά:

 

Το τηλέφωνό σου είναι Qtek, δηλ. η τελευταία αναγνωρίζει το ΙΜΕΙ σου ως δικού της τηλεφώνου. Το CID όμως αναγνωρίζει το τηλ. ως vodafone, με αποτέλεσμα να μην μπορείς να περάσεις καμία άλλη αναβάθμιση εκτός από αυτή της vodafone. H τελευταία δεν έχει βγάλει ακόμη αναβάθμιση, αν και είχε υποσχεθεί να το κάνει από τις αρχές Μαϊου. Η λύση λοιπόν που σου μένει είναι να σπάσεις το CID του τηλεφώνου (με το προγραμματάκι SPV Services που θα βρεις στο spv-developers.com - το τηλ. σου θα πρέπει να είναι application unlocked) και να περάσεις την καινούρια (AKU2) ROM της Qtek. Αυτό σημαίνει ότι 1. ακυρώνεις την εγγύησή σου, 2. χάνεις κάθε τι που βρίσκεται στη μνήμη του τηλεφώνου, συμπεριλαμβανομένου και του homescreen vodafone, καθώς και των διαφόρων σημάτων που είναι περασμένα π.χ. στην οθόνη κλήσης κλπ.

 

Εγώ το έκανα, όχι μόνο γιατί δεν ήθελα να περιμένω να βγάλει αναβάθμιση η βόντα, αλλά και επειδή το τηλ. το έσπασα με κάθε τρόπο και το χρησιμοποιώ με διάφορες κάρτες (ελληνική, αγγλική, αμερικάνικη κλπ.) και ήθελα πραγματικά να απαλλαγώ από τα σήματα βόντα. Δουλεύει μια χαρά, πολύ καλύτερα απ' ότι με το προηγούμενο λογισμικό.

 

*(edit: εννοείται όχι της ελληνικής Qtek το site, αλλά το http://www.myqtek.com)

http://users.otenet.gr/~skyhigh/nycstrip-ed.JPG
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει εγώ. Το ΙΜΕΙ του περνάει στο site της Qtek κανονικά και σε αφήνει να κάνεις εγγραφή. Μπορείς έτσι να έχεις πρόσβαση στην καινούρια ROM, την οποία όμως δυστυχώς δεν μπορείς να περάσεις αν δεν σπάσεις το CID του τηλεφώνου - πράγμα που ακυρώνει την εγγύησή σου από τη vodafone.

 

Πιο αναλυτικά:

 

Το τηλέφωνό σου είναι Qtek, δηλ. η τελευταία αναγνωρίζει το ΙΜΕΙ σου ως δικού της τηλεφώνου. Το CID όμως αναγνωρίζει το τηλ. ως vodafone, με αποτέλεσμα να μην μπορείς να περάσεις καμία άλλη αναβάθμιση εκτός από αυτή της vodafone. H τελευταία δεν έχει βγάλει ακόμη αναβάθμιση, αν και είχε υποσχεθεί να το κάνει από τις αρχές Μαϊου. Η λύση λοιπόν που σου μένει είναι να σπάσεις το CID του τηλεφώνου (με το προγραμματάκι SPV Services που θα βρεις στο spv-developers.com - το τηλ. σου θα πρέπει να είναι application unlocked) και να περάσεις την καινούρια (AKU2) ROM της Qtek. Αυτό σημαίνει ότι 1. ακυρώνεις την εγγύησή σου, 2. χάνεις κάθε τι που βρίσκεται στη μνήμη του τηλεφώνου, συμπεριλαμβανομένου και του homescreen vodafone, καθώς και των διαφόρων σημάτων που είναι περασμένα π.χ. στην οθόνη κλήσης κλπ.

 

Εγώ το έκανα, όχι μόνο γιατί δεν ήθελα να περιμένω να βγάλει αναβάθμιση η βόντα, αλλά και επειδή το τηλ. το έσπασα με κάθε τρόπο και το χρησιμοποιώ διάφορες κάρτες (ελληνική, αγγλική, αμερικάνικη κλπ.) και ήθελα πραγματικά να απαλλαγώ από τα σήματα βόντα. Δουλεύει μια χαρά, πολύ καλύτερα απ' ότι με το προηγούμενο λογισμικό.

 

Ελληνικα συνεχιζει να εχει με το update απο την qtek ??? Επισης πως θα τσεκαρω αν ειναι application locked???

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση του κοινού ( αν δεν κάνω καποιο λάθος) εδώ βρίσκεται η αναβάθμιση της ROM.

http://s131209249.online.de/vodafone_software/v1240.htm

 

Και καθώς βλέπω ότι και άλλοι έχουν αγοράσει το κινητό, έχετε και εσείς πρόβλημα να λάβετε αρχεία μέσω bluetooth από άλλα κινητά?

Link to comment
Share on other sites

@lagatzik: Αυτή η ROM που δίνεις φαίνεται να είναι από τη γερμανική βόντα, δεν ξέρω αν θα δουλεύει στην αγγλική. Η AKU2 της Qtek δεν μου εμφανίζει πρόβλημα στην ανταλλαγή αρχείων μέσω ΒΤ. Επίσης είδα ότι η AKU2 της vodafone που δίνεις δεν περιλαμβάνει το pocket MSN (?).

 

@babis: Φυσικά, έχει κανονικότατα ελληνικά. Το τηλέφωνο είναι συνήθως application locked από τη μαμά του. Πληροφορίες για να το ξεκλειδώσεις στο spv-developers.com.

http://users.otenet.gr/~skyhigh/nycstrip-ed.JPG
Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση του κοινού ( αν δεν κάνω καποιο λάθος) εδώ βρίσκεται η αναβάθμιση της ROM.

http://s131209249.online.de/vodafone_software/v1240.htm

 

Και καθώς βλέπω ότι και άλλοι έχουν αγοράσει το κινητό, έχετε και εσείς πρόβλημα να λάβετε αρχεία μέσω bluetooth από άλλα κινητά?

 

Ειναι η αγγλικη, για καποιο λογο ομως θεωρει οτι δεν ειναι για το δικο μου v1240.Μαλλον πρεπει να θελει την ελληνικη (που φυσικα δεν υπαρχει).

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

@lagatzik: Αυτή η ROM που δίνεις φαίνεται να είναι από τη γερμανική βόντα, δεν ξέρω αν θα δουλεύει στην αγγλική. Η AKU2 της Qtek δεν μου εμφανίζει πρόβλημα στην ανταλλαγή αρχείων μέσω ΒΤ. Επίσης είδα ότι η AKU2 της vodafone που δίνεις δεν περιλαμβάνει το pocket MSN (?).

 

@babis: Φυσικά, έχει κανονικότατα ελληνικά. Το τηλέφωνο είναι συνήθως application locked από τη μαμά του. Πληροφορίες για να το ξεκλειδώσεις στο spv-developers.com.

 

Επισης δοκιμασα στην qtek (αγγλικη), να κανω register αλλα το δικο μου ιμει δεν το δεχεται.Ειδα πως να το κανω application unlock, αλλ πως θα περασω αλλη rom δεν εχω καταλαβει ακομα.

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Ok, τώρα κατάλαβα. Η συσκευή σου είναι από την ελληνική βόνταφον. Αφού πήγες στην ιστοσελίδα που σου έδωσα και δεν δέχεται το ΙΜΕΙ, δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Στην δική μου περίπτωση, η ιστοσελίδα αυτή δέχτηκε κανονικά το ΙΜΕΙ του τηλεφώνου της αγγλικής βόντα.

 

Μπορείς πάντως να περάσεις τη ΡΟΜ που έδωσε παραπάνω το άλλο παιδί, αλλά αφού σπάσεις το CID του τηλεφώνου. Τώρα που έκανες application unlock, τρέξε το SPV Services (SuperCID tool) και μετά θα μπορείς να περάσεις όποια ΡΟΜ θέλεις (και μπορείς να βρεις). Θα έχεις όμως ακυρώσει την εγγύηση.

http://users.otenet.gr/~skyhigh/nycstrip-ed.JPG
Link to comment
Share on other sites

Ότανέβαλα το καινούριο firmware, στο comm manager απέκτησα 7 επιλογές.Από αυτές όμως μπορώ να χρησιμοποιήσω μόνο το (1)τηλέφωνο, (2)bluetooth, (3)wifi και (6)δόνηση.Τα υπόλοιπα τί είναι?Πώς μπορώ να τα επιλέξω?
Πέρασαν...panasonic g500,sony z1,motorola startac,ericsson 768,nokia 3210,sony z5,siemens sl45i,sonyericsson t68i,nokia 7210,panasonic gd87,sonyericsson p800,orange spv,nokia 6600,qtek 8080,sonyericsson t610,samsung sgh-i530,qtek 8010,qtek s100,treo 650,motorola mpx220,nokia n70,qtek 8310,qtek s200,ubiquio 401,htc TyTN, htc p3300, apple iphone 2G, iphone 3G, iphone 3GS, iphone 4, Motorola Droid Razr, HTC One X, Samsung S3, S4, Sony Z1, 1+1, Note4 ...... :p
Link to comment
Share on other sites

Ok, τώρα κατάλαβα. Η συσκευή σου είναι από την ελληνική βόνταφον. Αφού πήγες στην ιστοσελίδα που σου έδωσα και δεν δέχεται το ΙΜΕΙ, δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Στην δική μου περίπτωση, η ιστοσελίδα αυτή δέχτηκε κανονικά το ΙΜΕΙ του τηλεφώνου της αγγλικής βόντα.

 

Μπορείς πάντως να περάσεις τη ΡΟΜ που έδωσε παραπάνω το άλλο παιδί, αλλά αφού σπάσεις το CID του τηλεφώνου. Τώρα που έκανες application unlock, τρέξε το SPV Services (SuperCID tool) και μετά θα μπορείς να περάσεις όποια ΡΟΜ θέλεις (και μπορείς να βρεις). Θα έχεις όμως ακυρώσει την εγγύηση.

 

ΟΚ, οταν ομως λεω εχω ελληνικα (Ελληνικο menou & ελληνικο Τ9).Θα τα εχω με αλλη rom αγγλικη?

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Ότανέβαλα το καινούριο firmware, στο comm manager απέκτησα 7 επιλογές.Από αυτές όμως μπορώ να χρησιμοποιήσω μόνο το (1)τηλέφωνο, (2)bluetooth, (3)wifi και (6)δόνηση.Τα υπόλοιπα τί είναι?Πώς μπορώ να τα επιλέξω?

 

Tα άλλα δύο είναι το push email (δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις εκτός αν έχεις εγγραφεί σε σχετική υπηρεσία) και το stop data (το οποίο θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάθε φορά που θες να σταματήσεις την ανταλλαγή δεδομένων μέσω GPRS: μπες στον explorer, άρχισε να κατεβάζεις μια σελίδα και αμέσως πήγαινε στον comm manager: εκεί θα δεις ότι η επιλογή είναι ενεργοποιημένη και αν την πατήσεις θα κλείσει το GPRS session).

http://users.otenet.gr/~skyhigh/nycstrip-ed.JPG
Link to comment
Share on other sites

Ναι, σύντροφε, λέμε. Είναι στο λειτουργικό ανεξάρτητα από την προέλευση της ΡΟΜ.

 

ολα οκ, που ομως θα μπορουσα να εχω την νεα rom απο την qtek????Επειδη δεν μπορω να κανω registration στην αγγλικη.Ομως μπορω να εχω την ελληνικη αλλα εχει περιεργο κλειδωμα (κανεις δεν την εχει σπασει).

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μόλις γύρισα απο fnac που ασχοληθηκα με το κινητο εκτενως και δηλώνω πως είμαι ερωτευμένος ... :) παρα πολύ μικρο και ευχρηστο (ημουν μεταξυ αυτου και του n70 αλλα το n70 αν και πιο ογκωδες εχει πολυ πιο μικρα και δυσχρηστα πληκτρα..ειδικα το joystick του 8310 ειναι 1000 φορες καλυτερο απο το πολυπλήκτρο του n70).. οπότε εχω μερικες ερωτησουλες:

 

1. εχετε βρει καποιον player που να παιζει ogg αρχεια? μιας και δεν εχει ραδιο :( :( τουλαχιστον να του φορτωνω οσα περισσότερα τραγουδακια μπορω.

 

2. τα ακουστικα του σαν αποδοση/ενταση ειναι ικανοποιητικα σε μουσικη? δεν λεω να ειναι w800 αλλα τουλαχιστον να εχουν μια στανταρ αποδοση.

 

3. να υποθεσω πως το προβλημα με τους 70 χαρακτηρες στα sms με το beta firmware ειναι στανταρ λυμένο ετσί?

 

4. επειδή δεν εχω καθόλου εμπειρία απο windows mobile,αρχεια java παιζει? 3d games κτλ?

 

5. μηπως εχει βρει κανεις handsfree με ράδιο?

 

6. υπαρχει καποιο φορουμ (ξενο) που να ειναι εξειδικευμενο γι'αυτα τα τηλεφωνα και λιγο πιο "χαλαρο" στα φουλ ;) προγραμματα?

dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

Λίγο μετά την αγορά ενός Qtek 8310 και λίγο πριν την πρώτη χρήση του ! Θεωρώ ότι βρίσκομαι στο καταλληλότερο «μέρος» για να ρωτήσω για την πρώτη φόρτωση της μπαταρίας . Καμιά οδηγία από ήδη χρήστες του συγκεκριμένου κινητού για τις όσο καλύτερες πρώτες φορτώσεις του ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Brika to kinito sto eshop me 403 eura!! Einai kanonika tis ace 3erei kaneis? Mipws arxizei kai ginetai prosito?!

 

Ε;Μην λες τέτοια και το έχω παραγγείλει απο την Πέμπτη και το περιμένω πως και πως:!: Λέει στα χαρακτηριστικά του στο τέλος το "2 χρόνια εγγύηση από την Qtek" οπότε δεν νομίζω να έχουμε πρόβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικά το αγόρασα με αναβαθμιση απο cosmote-shop 292+80(αναβαθμιση)=372 euro ενω εκανε σκετη συσκευη 410! Οταν ρωτησα τον υπαλληλο γιατι αυτη η διαφορα μου ειπε πως για τις αναβαθμισεις απο αυτους παιζει ειδικος τιμοκαταλογος.. :) :)
dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

Ε;Μην λες τέτοια και το έχω παραγγείλει απο την Πέμπτη και το περιμένω πως και πως:!: Λέει στα χαρακτηριστικά του στο τέλος το "2 χρόνια εγγύηση από την Qtek" οπότε δεν νομίζω να έχουμε πρόβλημα..

 

Πάντως αμα τελικά μάθεις ενημέρωσε γιατι η τιμή είναι αρκετά ελκυστική!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αμα τελικά μάθεις ενημέρωσε γιατι η τιμή είναι αρκετά ελκυστική!

Ήρθε σήμερα το πρωί,όλα καλά,εγγύηση,αυτοκόλλητο στο κουτί απο την Ace Hellas κλπ.Εχει κι ένα προγραμματάκι μέσα για να στέλνει κεφαλαία Ελληνικά με Τ9 και 160 χαρακτήρες.

 

Σε λίγες μέρες θα αρχίσω να σας πρήζω για βοήθεια..έχει μείνει κανένας εδώ με υπομονή; :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...