Jump to content

iPhone SE 2 (2020)


kremmydass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με ποια λογική γίνεται η σύγκριση μεταξύ Xr και Se2ndgen.Το ένα ήταν μια εναλλακτική επιλογή ναυαρχίδας και το άλλο ένα mid range (με high end στοιχεία) smartphone.

Δεν υπάρχει λόγος σύγκρισης σε δυο ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικά smartphones

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Με ποια λογική γίνεται η σύγκριση μεταξύ Xr και Se2ndgen.Το ένα ήταν μια εναλλακτική επιλογή ναυαρχίδας και το άλλο ένα mid range (με high end στοιχεία) smartphone.

Δεν υπάρχει λόγος σύγκρισης σε δυο ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικά smartphones

 

Ανέφερα το κριτήριο λίγο παραπάνω

Τα ίδια χρήματα δηλαδή

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ανέφερα το κριτήριο λίγο παραπάνω

Τα ίδια χρήματα δηλαδή

 

Εξακολουθουν καποιοι να συγκρινουν τιμες SE απο επισημο αντιπροσωπο με τιμες Skroutz.

Δεν μπορει ετσι να γινει καμμια συγκριση, πως θα το κανουμε?

Ενταξει το SE ειναι πατατα γιατι για καποιους στα ιδια λεφτα παιρνεις XR.

 

Οκ το εμπεδωσαμε, μονο να μας πεις τι θα συμβει αν το XR σου παθει κατι μεταξυ 13ου και 24ου μηνα και ποσο θα σου κοστισει να το φτιαξεις. Και ελα τοτε να ξανασυγκριουμε τιμες.

 

Στην τελικη, εδω μιλαμε για το SE. Δεν εχω κοιταξει αλλα ειμαι σιγουρος οτι το XR εχει δικο του νημα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως;

Μόνο σε μέγεθος για όποιον θέλει μικρή συσκευή

Τι άλλο είναι καλύτερο το se?

 

Λάθος ερώτηση. Σε τι είναι καλύτερο το XR να μας πεις.

- Ίδιας ανάλυσης οθόνη (326PPI) η οποία απλά είναι μεγαλύτερη και ΟΧΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ.

- Σίγουρα καλύτερη μπαταρία και από εδώ και πέρα αρχίζουν τα υποκειμενικά κριτήρια.

- Face ID vs Touch ID. Τεχνολογικά ανώτερο το Face ID αλλά πολλοί προτιμούν την ευκολία του Touch ID. Συνεπώς εδώ δεν τίθεται θέμα καλύτερου αλλά θέμα προτίμησης.

Για την οθόνη τα είπαμε παραπάνω.

- RAM ίδια στα 3GB.

- Κάμερα ειδικά στο video καλύτερη το SE.

- Ήχος καλύτερος στο SE, λίγο δυνατότερος στο XR.

- Ποιότητα κλήσεων καλύτερη στο SE.

- Wi-Fi 6 και Cellular καλύτερα και γρηγορότερα chip στο SE.

- Επεξεργαστής Α13 καλύτερος στο SE από τον A12 στο XR.

- Γραφικά καλύτερα στο SE απότι στο XR.

- Gesture Control σαφώς καλύτερο στο XR.

- Α ναι και Animoji στο XR...

 

Κάθε φορά που αγοράζεις ένα κινητό δεν σημαίνει ότι είναι και το καλύτερο Τάσο. Θέλεις να θυμηθούμε την περσινή εμμονή σου με τα X που έλεγες ότι είναι καλύτερο σε όλα από το XR και κάθε φορά σου αποδεικνύαμα ότι δεν είναι? Τώρα ξέχασες τα X και θεωρείς το XR καλύτερο.

 

Τέσπα. Μεγειά το XR και μακάρι να το κρατήσεις περισσότερο από τα προηγούμενα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Λάθος ερώτηση. Σε τι είναι καλύτερο το XR να μας πεις.

- Ίδιας ανάλυσης οθόνη (326PPI) η οποία απλά είναι μεγαλύτερη και ΟΧΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ.

- Σίγουρα καλύτερη μπαταρία και από εδώ και πέρα αρχίζουν τα υποκειμενικά κριτήρια.

- Face ID vs Touch ID. Τεχνολογικά ανώτερο το Face ID αλλά πολλοί προτιμούν την ευκολία του Touch ID. Συνεπώς εδώ δεν τίθεται θέμα καλύτερου αλλά θέμα προτίμησης.

Για την οθόνη τα είπαμε παραπάνω.

- RAM ίδια στα 3GB.

- Κάμερα ειδικά στο video καλύτερη το SE.

- Ήχος καλύτερος στο SE, λίγο δυνατότερος στο XR.

- Ποιότητα κλήσεων καλύτερη στο SE.

- Wi-Fi 6 και Cellular καλύτερα και γρηγορότερα chip στο SE.

- Επεξεργαστής Α13 καλύτερος στο SE από τον A12 στο XR.

- Γραφικά καλύτερα στο SE απότι στο XR.

- Gesture Control σαφώς καλύτερο στο XR.

- Α ναι και Animoji στο XR...

 

Κάθε φορά που αγοράζεις ένα κινητό δεν σημαίνει ότι είναι και το καλύτερο Τάσο. Θέλεις να θυμηθούμε την περσινή εμμονή σου με τα X που έλεγες ότι είναι καλύτερο σε όλα από το XR και κάθε φορά σου αποδεικνύαμα ότι δεν είναι? Τώρα ξέχασες τα X και θεωρείς το XR καλύτερο.

 

Τέσπα. Μεγειά το XR και μακάρι να το κρατήσεις περισσότερο από τα προηγούμενα... ;)

 

όπως προείπα, το XR το έχει συνάδελφος και δεν με ενθουσίασε ακριβώς για τους λόγους που αναφέρεις. Για την οθόνη ειδικά έχεις απόλυτο δίκιο και ίσως γι'αυτό με ξενέρωσε πιο πολυ. Το touch id με βολεύει προς το παρόν πιο πολύ από το face id. Προσωπικά θα πήγαινα στο 11αρι το μεγάλο, αλλά πολλά λεφτά για τώρα και θα περιμένω και τα καινούρια όποτε έρθουν να δω από κοντά. Κυρίως το μικρό.

Ericsson GH 688 --> Nokia 7110 --> Siemens SL45 --> Nokia 6510 --> Nokia 6600 --> Motorola MPx 220 --> Mitac MIO A701 --> Motorola RAZR V3 --> HTC Touch --> Motorola V525 --> iPhone 3G --> SE x10 mini --> LG P970 --> SGN i9250 --> i9505 --> iPhone 5s 16 GB --> iPhone 6 64GB --> iPhone 7 plus 256GB ---> iphone SE 128GB ---> iphone SE 2020 256 GB
Link to comment
Share on other sites

Λάθος ερώτηση. Σε τι είναι καλύτερο το XR να μας πεις.

- Ίδιας ανάλυσης οθόνη (326PPI) η οποία απλά είναι μεγαλύτερη και ΟΧΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ.

- Σίγουρα καλύτερη μπαταρία και από εδώ και πέρα αρχίζουν τα υποκειμενικά κριτήρια.

- Face ID vs Touch ID. Τεχνολογικά ανώτερο το Face ID αλλά πολλοί προτιμούν την ευκολία του Touch ID. Συνεπώς εδώ δεν τίθεται θέμα καλύτερου αλλά θέμα προτίμησης.

Για την οθόνη τα είπαμε παραπάνω.

- RAM ίδια στα 3GB.

- Κάμερα ειδικά στο video καλύτερη το SE.

- Ήχος καλύτερος στο SE, λίγο δυνατότερος στο XR.

- Ποιότητα κλήσεων καλύτερη στο SE.

- Wi-Fi 6 και Cellular καλύτερα και γρηγορότερα chip στο SE.

- Επεξεργαστής Α13 καλύτερος στο SE από τον A12 στο XR.

- Γραφικά καλύτερα στο SE απότι στο XR.

- Gesture Control σαφώς καλύτερο στο XR.

- Α ναι και Animoji στο XR...

 

Κάθε φορά που αγοράζεις ένα κινητό δεν σημαίνει ότι είναι και το καλύτερο Τάσο. Θέλεις να θυμηθούμε την περσινή εμμονή σου με τα X που έλεγες ότι είναι καλύτερο σε όλα από το XR και κάθε φορά σου αποδεικνύαμα ότι δεν είναι? Τώρα ξέχασες τα X και θεωρείς το XR καλύτερο.

 

Τέσπα. Μεγειά το XR και μακάρι να το κρατήσεις περισσότερο από τα προηγούμενα... ;)

 

Το X συνεχίζει να παραμένει καλύτερο

 

Σύγκρινα 2 συσκευές με την ίδια τιμή όπως είπα και αυτή η τιμή είναι και για τις δυο σε μεταχειρισμένα

Όποτε θεωρώ καλύτερο με τα ίδια λεφτά το XR

 

Δηλαδή να μην πούμε την άποψη μας;

Στο νήμα του XR θα λέγατε ότι είναι για το Xr και όχι για το se

 

Συνηθίζω να αλλάζω συχνά συσκευές και έχω άποψη ποιον δηλαδή ενοχλεί;

 

Αν έβρισκα με 400€ iPhone X ναι συνεχίζω να το θεωρώ καλύτερο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Το X συνεχίζει να παραμένει καλύτερο

 

Συνηθίζω να αλλάζω συχνά συσκευές και έχω άποψη ποιον δηλαδή ενοχλεί;

 

Αν έβρισκα με 400€ iPhone X ναι συνεχίζω να το θεωρώ καλύτερο

 

Τάσο κανέναν δεν ενοχλεί και καλά κάνεις. Όμως συνεχίζεις να υποστηρίζεις ότι το Χ είναι καλύτερο την στιγμή που αν θυμάμαι καλά είχες αλλάξει τουλάχιστον 2-3 Χ γιατί σου είχαν παρουσιάσει θεματάκια...

Link to comment
Share on other sites

Τάσο κανέναν δεν ενοχλεί και καλά κάνεις. Όμως συνεχίζεις να υποστηρίζεις ότι το Χ είναι καλύτερο την στιγμή που αν θυμάμαι καλά είχες αλλάξει τουλάχιστον 2-3 Χ γιατί σου είχαν παρουσιάσει θεματάκια...

 

Ναι είχα κάποια θέματα με το viber αλλά δεν έχει να κάνει

Και συσκευές φίλων είχαν τα ίδια προβλήματα αλλά ούτε είχαν καταλάβει κάτι

 

Εγώ λέω τα πράγματα συνήθως με το όνομα τους άσχετα με ποια συσκευή έχω η άσχετα ποσά έχω δώσει η άσχετα με ποια συσκευή μου αρέσει

 

Δεν νομίζω να ενοχλεί μια γνώμη που λέει ότι ένα κινητό είναι καλύτερο από κάποιο άλλο

 

 

Πριν λίγο καιρό έκανα συγκρίσεις τις οθόνες του iPhone 11 και του X και Xs max

Είδα ότι κατά πολύ μεγάλο ποσοστό ήταν παρόμοιες και δεν μπορούσες να διακρίνεις διαφορες

Το είπα και αυτό

Τι να έλεγα ότι επειδή είχα το τάδε ότι είναι καλύτερο;

 

Ναι μεν σε κάποιους μπορεί να φαίνονται παράξενα αυτά που λέω αλλά αυτά βλέπω με την εμπειρία μου. Είτε λάθος είτε σωστά εγώ τα αναφέρω

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πείτε μου:

- είναι dual sim με esim; Παίζει κανονικά στην cosmote;

- εχει ασύρματη φόρτιση;

- υποστηρίζει γρήγορη φόρτιση με έξτρα φορτιστη;

- έχει nfc για πληρωμές κτλ μεσω Apple pay;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πείτε μου:

- είναι dual sim με esim; Παίζει κανονικά στην cosmote;

- εχει ασύρματη φόρτιση;

- υποστηρίζει γρήγορη φόρτιση με έξτρα φορτιστη;

- έχει nfc για πληρωμές κτλ μεσω Apple pay;

 

Ευχαριστώ

 

Σε όλα ναι...

Ericsson GH 688 --> Nokia 7110 --> Siemens SL45 --> Nokia 6510 --> Nokia 6600 --> Motorola MPx 220 --> Mitac MIO A701 --> Motorola RAZR V3 --> HTC Touch --> Motorola V525 --> iPhone 3G --> SE x10 mini --> LG P970 --> SGN i9250 --> i9505 --> iPhone 5s 16 GB --> iPhone 6 64GB --> iPhone 7 plus 256GB ---> iphone SE 128GB ---> iphone SE 2020 256 GB
Link to comment
Share on other sites

Σούπερ γρήγορος! ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση

 

Ότι υπάρχει σχεδόν σε τεχνολογίες τα έχει

Δεν έχει ελλείψεις σε χαρακτηριστικά όπως κι αυτά που ανέφερες

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μαγκες το πηρα κι εγω προχθες... ερχομενος απο android, ειναι η πρωτη μου φορα σε ios και το ηθελα για το μεγεθος του καθως παντα περιμενα τη στιγμη που θα βγει μικρο γρηγορο κινητο.

 

Οι πρωτες εντυπωσεις ειναι θετικες, η μπαταρια με βγαζει ανετα μια μερα αλλα δεν παιζω παιχνιδια, η οθονη του ενταξει δεν ειναι σαν αυτες που βγαινουν τωρα στα android flagships, και συμπαθησα το ios παρολο που μου λειπουν 1-2 πραγματακια που μπορουσα να κανω σε android και δεν μπορω τωρα.

 

Οι φωτογραφιες και τα βιντεο ειναι πολυ καλα, οπως εχει ειπωθει.

 

Ερωτηση... υπαρχει τροπος να απενεργοποιησω το ονομα του παρόχου που φαινεται διπλα απο την κεραια;

Link to comment
Share on other sites

Μαγκες το πηρα κι εγω προχθες... ερχομενος απο android, ειναι η πρωτη μου φορα σε ios και το ηθελα για το μεγεθος του καθως παντα περιμενα τη στιγμη που θα βγει μικρο γρηγορο κινητο.

 

Οι πρωτες εντυπωσεις ειναι θετικες, η μπαταρια με βγαζει ανετα μια μερα αλλα δεν παιζω παιχνιδια, η οθονη του ενταξει δεν ειναι σαν αυτες που βγαινουν τωρα στα android flagships, και συμπαθησα το ios παρολο που μου λειπουν 1-2 πραγματακια που μπορουσα να κανω σε android και δεν μπορω τωρα.

 

Οι φωτογραφιες και τα βιντεο ειναι πολυ καλα, οπως εχει ειπωθει.

 

Ερωτηση... υπαρχει τροπος να απενεργοποιησω το ονομα του παρόχου που φαινεται διπλα απο την κεραια;

 

Δεν μπορείς να πειράξεις τον πάροχο και γενικότερα τέτοια πράγματα στο iOS

 

Σε βίντεο ειδικά τα iPhone ήταν χρόνια μπροστά

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μαγκες το πηρα κι εγω προχθες... ερχομενος απο android, ειναι η πρωτη μου φορα σε ios και το ηθελα για το μεγεθος του καθως παντα περιμενα τη στιγμη που θα βγει μικρο γρηγορο κινητο.

 

Οι πρωτες εντυπωσεις ειναι θετικες, η μπαταρια με βγαζει ανετα μια μερα αλλα δεν παιζω παιχνιδια, η οθονη του ενταξει δεν ειναι σαν αυτες που βγαινουν τωρα στα android flagships, και συμπαθησα το ios παρολο που μου λειπουν 1-2 πραγματακια που μπορουσα να κανω σε android και δεν μπορω τωρα.

 

Οι φωτογραφιες και τα βιντεο ειναι πολυ καλα, οπως εχει ειπωθει.

 

Ερωτηση... υπαρχει τροπος να απενεργοποιησω το ονομα του παρόχου που φαινεται διπλα απο την κεραια;

 

Με γεια. Καλώς ήρθες και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε. Ποιό τηλέφωνο είχες πριν (αν επιτρέπεται);

Το όνομα του παρόχου θα αλλάξει κάποια στιγμή από το δίκτυο, προς το παρόν δεν μπορούμε. Τι ακριβώς σου λείπει από Android;

Ericsson GH 688 --> Nokia 7110 --> Siemens SL45 --> Nokia 6510 --> Nokia 6600 --> Motorola MPx 220 --> Mitac MIO A701 --> Motorola RAZR V3 --> HTC Touch --> Motorola V525 --> iPhone 3G --> SE x10 mini --> LG P970 --> SGN i9250 --> i9505 --> iPhone 5s 16 GB --> iPhone 6 64GB --> iPhone 7 plus 256GB ---> iphone SE 128GB ---> iphone SE 2020 256 GB
Link to comment
Share on other sites

Ειχα το Xiaomi mi 8 και πιο πριν το Samsung Galaxy S7.

 

Μου λειπει η αυτοματη ηχογραφηση ολων των κλησεων (αντι να ψαχνεις χαρτι να παρεις σημειωσεις απλα ακους μετα τη συνομιλια), η δευτερη sim card (δεν εχουμε Κυπρο ακομα την eSim), τα dual apps (viber και whatsapp για τη δευτερη sim), και το infrared που με βολευε ανοιγα ολα τα κλιματιστικα στο σπιτι και στη δουλεια με το κινητο.

 

Το ios παρολο που το χρησιμοποιω μονο 2 μερες, μου εδωσε την εντυπωση οτι δεν θα με ταλαιπωρησει στο μελλον. Ρυθμισα τις ρυθμισεις, εβαλα τα apps μου, ολα δουλευουν μια χαρα , απλά κι αρμονικα, και μου δινει την αισθηση οτι δεν θα χρειαστει να ξαναστησω τιποτα αφου απ οτι ξερω στο ios ακομα και μετα απο major software updates δουλευει το ιδιο smooth και δεν χρειαζεται επαναφορα και στησιμο απο την αρχη.

 

Να ρωτησω ακομα κατι... στο messenger δεν βρισκω τα emojis, που ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Ειχα το Xiaomi mi 8 και πιο πριν το Samsung Galaxy S7.

 

Μου λειπει η αυτοματη ηχογραφηση ολων των κλησεων (αντι να ψαχνεις χαρτι να παρεις σημειωσεις απλα ακους μετα τη συνομιλια), η δευτερη sim card (δεν εχουμε Κυπρο ακομα την eSim), τα dual apps (viber και whatsapp για τη δευτερη sim), και το infrared που με βολευε ανοιγα ολα τα κλιματιστικα στο σπιτι και στη δουλεια με το κινητο.

 

Το ios παρολο που το χρησιμοποιω μονο 2 μερες, μου εδωσε την εντυπωση οτι δεν θα με ταλαιπωρησει στο μελλον. Ρυθμισα τις ρυθμισεις, εβαλα τα apps μου, ολα δουλευουν μια χαρα , απλά κι αρμονικα, και μου δινει την αισθηση οτι δεν θα χρειαστει να ξαναστησω τιποτα αφου απ οτι ξερω στο ios ακομα και μετα απο major software updates δουλευει το ιδιο smooth και δεν χρειαζεται επαναφορα και στησιμο απο την αρχη.

 

Να ρωτησω ακομα κατι... στο messenger δεν βρισκω τα emojis, που ειναι;

 

Νομίζω πως ούτε η ηχογράφηση στο Android πλέον επιτρέπεται

Αν δεν έχεις κάποιες απαιτήσεις ιδιαίτερες δεν θα σε προβληματίσει

Εδώ θα είμαστε κι βλέπουμε

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Για τα emoji θα σε γελάσω, μήπως εκεί που έχει τη φάτσα που χαμογελάει (εκεί που γράφεις δίπλα);;;;

Ηχογράφηση και στο Android δεν επιτρέπεται καθώς στις πιο πολλές χώρες πρέπει να δώσει συγκατάθεση και ο συνομιλητής.

Υπέρυθρες δεν είχε ποτέ, μόνη λύση αν έχει wifi το κλιματιστικό και μέσω την εφαρμογής του.

Για τα προγράμματα, αρκεί να σου πω ότι τόσα χρόνια με ios δεν έχω κάνει ποτέ φορμάτ κινητό...

Ericsson GH 688 --> Nokia 7110 --> Siemens SL45 --> Nokia 6510 --> Nokia 6600 --> Motorola MPx 220 --> Mitac MIO A701 --> Motorola RAZR V3 --> HTC Touch --> Motorola V525 --> iPhone 3G --> SE x10 mini --> LG P970 --> SGN i9250 --> i9505 --> iPhone 5s 16 GB --> iPhone 6 64GB --> iPhone 7 plus 256GB ---> iphone SE 128GB ---> iphone SE 2020 256 GB
Link to comment
Share on other sites

Για τα emoji θα πρέπει να τα έχεις στο πληκτρολόγιο σου, δοκίμασε συνεχόμενα την υδρόγειο. Αν δεν υπάρχουν, τότε από τις ρυθμίσεις > γενικά > πληκτρολόγια θα πρέπει να προσθέσεις την γλώσσα Emoji στο πληκτρολόγιο σου.
Link to comment
Share on other sites

Λέω να πάρω την Apple smart battery case του 8, κι ας μην έχει ασύρματη φόρτιση. Προβληματισμός: απ´οτι βλέπω, μόλις βάλεις το κινητό στη θήκη, αρχίζει και το φορτίζει. Φαντάζομαι μόλις φτάσει στο 100 σταματάει και μόλις χάσει λίγο φορτίο, ξαναξεκινάει. Το θέμα είναι μήπως χαλάσει πιο γρήγορα την μπαταρία με το συνεχές φόρτισμα;;;;
Ericsson GH 688 --> Nokia 7110 --> Siemens SL45 --> Nokia 6510 --> Nokia 6600 --> Motorola MPx 220 --> Mitac MIO A701 --> Motorola RAZR V3 --> HTC Touch --> Motorola V525 --> iPhone 3G --> SE x10 mini --> LG P970 --> SGN i9250 --> i9505 --> iPhone 5s 16 GB --> iPhone 6 64GB --> iPhone 7 plus 256GB ---> iphone SE 128GB ---> iphone SE 2020 256 GB
Link to comment
Share on other sites

Λέω να πάρω την Apple smart battery case του 8, κι ας μην έχει ασύρματη φόρτιση. Προβληματισμός: απ´οτι βλέπω, μόλις βάλεις το κινητό στη θήκη, αρχίζει και το φορτίζει. Φαντάζομαι μόλις φτάσει στο 100 σταματάει και μόλις χάσει λίγο φορτίο, ξαναξεκινάει. Το θέμα είναι μήπως χαλάσει πιο γρήγορα την μπαταρία με το συνεχές φόρτισμα;;;;

 

Η θήκη φορτίζει διαρκώς μέχρι να εξαντλήσει την μπαταρία.Αυτό εσένα δεν θα σου δημιουργεί πρόβλημα αφού όλοι ξέρουμε πως όταν η μπαταρία φτάσει στο 100% η παρεχόμενη ενέργεια χρησιμοποιείται από το σύστημα αντί της μπαταρίας.Άρα θα ξυπνάς το πρωί θα με την θήκη και την μπαταρία στο 100% και μόλις ξεφορτίσει η μπαταρία της θήκης (γύρω στο μεσημέρι) θα αρχίσεις να χρησιμοποιείς την μπαταρία του κινητού (που σημαίνει μικρότερη κύκλοι φόρτισης) άρα σε βάθος χρόνου δεν θα υπάρχει μεγάλη φθορά μπαταρίας.Γενικότερα,μου φαίνεται πολύ προβληματική η αντίληψη της Apple ότι η θήκη πρέπει να λειτουργεί σαν powerbank και θα πρέπει να την βάζεις μόλις πρέπει να φορτίσεις το κινητό,καλή εναλλακτική που θα σου πρότεινα είναι οι θήκες της mophie

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι μήπως χαλάσει πιο γρήγορα την μπαταρία με το συνεχές φόρτισμα;;;;

 

 

Ξεκάθαρα και χωρίς δεύτερη σκέψη, ναι.

 

Ναι μεν όπως λέει και ο kremmydass μετά το 100% φόρτισης το τηλέφωνο τραβάει ρεύμα από την θήκη και όχι για την μπαταρία. Έτσι δεν δίνεις παραπάνω κύκλους φόρτισης στην μπαταρία.

 

Αλλά, οι σύγχρονες μπαταρίες LiNiCo όσο λιγότερο είναι στο πάνω από το 80% ή στο κάτω από το 20-25% τόσο το καλύτερο. Όταν την δουλεύεις συνέχεια στο 100% θα χαλάσει πιο γρήγορα. Ομοίως αν την αφήνεις συνέχεια να πέφτει στο 10-15% ή ακόμα χειρότερα να φτάσει να κλέινει

 

Γιαυτό πλέον η apple έβαλε επιλογή να φορτίζει μέχρι το 80% και μετά να περιμένει μέχρι τελευταία στιγμή να πιάσει το 100%.

Προσωπικά αν δεν έχω σκοπό να είμαι όλη μέρα έξω, προτιμώ να το αφήσω γύρω στο 80% και να σταματήσω την φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Σε δοκιμές που βλέπω σχετικά, στα σχόλια κάποιοι αναφέρουν ότι (καινούρια τηλέφωνα), χάνουν έως και 3% από την υγεία της μπαταρίας σε ένα μήνα και άλλοι καθόλου σε πιο μεγάλο διάστημα. Βέβαια δεν μπορείς να ξέρεις πως το φορτίζουν και το χρήση κάνουν αλλά και πάλι...

Οπότε ίσως για καμιά δύσκολη μέρα (ενεργειακά εννοώ) ίσως να βολέψει η θήκη και μόνο έτσι (όχι μόνιμα εννοώ);

Ericsson GH 688 --> Nokia 7110 --> Siemens SL45 --> Nokia 6510 --> Nokia 6600 --> Motorola MPx 220 --> Mitac MIO A701 --> Motorola RAZR V3 --> HTC Touch --> Motorola V525 --> iPhone 3G --> SE x10 mini --> LG P970 --> SGN i9250 --> i9505 --> iPhone 5s 16 GB --> iPhone 6 64GB --> iPhone 7 plus 256GB ---> iphone SE 128GB ---> iphone SE 2020 256 GB
Link to comment
Share on other sites

Σε δοκιμές που βλέπω σχετικά, στα σχόλια κάποιοι αναφέρουν ότι (καινούρια τηλέφωνα), χάνουν έως και 3% από την υγεία της μπαταρίας σε ένα μήνα και άλλοι καθόλου σε πιο μεγάλο διάστημα. Βέβαια δεν μπορείς να ξέρεις πως το φορτίζουν και το χρήση κάνουν αλλά και πάλι...

Οπότε ίσως για καμιά δύσκολη μέρα (ενεργειακά εννοώ) ίσως να βολέψει η θήκη και μόνο έτσι (όχι μόνιμα εννοώ);

 

Το πρώτο πράγμα είναι Τι μπαταρία θα σου κάτσει

Τα αλλά είναι αλλά λόγια να αγαπιόμαστε

 

Ότι σε βολεύει κοιτά και άσε την υγεία της μπαταρίας

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone SE 2 (2020)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...