Jump to content

Επίδομα 800€


DjTony
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αυτά είναι επιδόματα κορονοϊου μη το χεζουμε μη θέλετε να κρυφτειτε όλοι από πίσω και βρήκατε ευκαιρία για γκρίνια

να μου πεις τι είναι τα 200€ για ένα μακροχρόνια άνεργο θα συμφωνήσω αλλά αυτό ήταν και πριν την πανδημία

ατελειες και παράπονα πάντα θα υπάρχουν...

και αν δώσει είναι ψηφοθηρικο και μάλιστα πρωτοφανές ....και όχι δεν είμαι από το νησί των τυφλών

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 97
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Του γαμπρού μου το αφεντικό του τα μασαγε και τα είχε μαγειρέψει έτσι ώστε αν το πάρει ο γαμπρός μου να πάρει και αυτός μερίδιο.δεν ξέρω ακριβώς λεπτομέρειες πως και τι .

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

μεγαλη πικρα φιλε σαν εμενα υπαρχουν καποιοι χιλιαδες που δουλεουμε στον τουρισμο και λογω οτι ειμαστε με καρτα ανεργιας και οχι με ταμειο ανεργιας λογω ελειψης ενσημων απο το 2018 για την σαιζον του 2019 απο τον οκτωβριο που κλεινουν τα ξενοδοχεια περιμενοντας να ανοιξουν τον απριλιο-μαιο για να παμε για δουλεια δεν εχουμε παρει τιποτα και ειμαστε οικονομικα φτερο στον ανεμο...εχουνε παρει το 90 τοις εκατο των περιπτωσεων λεφτα,,ακομα και εχθες θα δωσουνε επιδομα σε αυτους που ειναι ανεργοι απο 12 μηνες και επανω ως 24 μηνες και δεν δικαιοντουσαν χρηματα,,,ενω παλια αυτο δεν συνεβαινε τωρα θα τους δωσουνε χρηματα,,, και εμεις που ειμαστε ανεργοι απο τον οκτωβριο 7 μηνες και δεν ειμαστε μακροχρονια ανεργοι δηλαδη περιμενοντας να παμε για δουλεια απριλιο-μαιο ,,και οπως παει η κατασταση καλο ιουλιο και βλεπουμε, και αν θα μας παρουνε ολους για δουλεια στην πεινα...Οταν ομως παλια ειμασταν καποιοι απο εμας 12-18-24 μηνες ανεργοι δεν μας δινανε τιποτα ,,δηλαδη και τοτε χαμενοι και τωρα χαμενοι που ειχαμε δουλεψει και περιμεναμε 7 μηνες να ξεκιναγαμε τωρα δουλεια..Αυτη ειναι η δικαιοσυνη που λεγε ο κουλης να μην αδικηθει κανενας..καταλαβατε??
Φίλε μου, καταλαβαίνω ότι νιώθεις κάπως, αλλά δεν μας τα λες καλά...αν δουλεύεις στον τουρισμό ή δικαιουσαι ταμείο ή αν δεν μπορείς να πάρεις ταμείο μπορείς να πάρεις το εποχικό επίδομα...απλό είναι. Ο ένας ο γιος μου είχε ένσυμα και πήρε ταμείο, ο άλλος που δεν τα είχε, πήρε το εποχικό επίδομα, λίγα φυσικά (κοντά στα 600 ευρώ εφάπαξ) αλλά κάτι είναι και αυτό.

Απλά το παιδί την πάτησε γιατί πήγε να δουλέψει μέχρι να ξαναφύγει αλλά ο μπαγλαμάς το αφεντικό του (παρόλο που πήγε η επιθεώρηση εργασίας) δεν τον δήλωσε.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, καταλαβαίνω ότι νιώθεις κάπως, αλλά δεν μας τα λες καλά...αν δουλεύεις στον τουρισμό ή δικαιουσαι ταμείο ή αν δεν μπορείς να πάρεις ταμείο μπορείς να πάρεις το εποχικό επίδομα...απλό είναι. Ο ένας ο γιος μου είχε ένσυμα και πήρε ταμείο, ο άλλος που δεν τα είχε, πήρε το εποχικό επίδομα, λίγα φυσικά (κοντά στα 600 ευρώ εφάπαξ) αλλά κάτι είναι και αυτό.

Απλά το παιδί την πάτησε γιατί πήγε να δουλέψει μέχρι να ξαναφύγει αλλά ο μπαγλαμάς το αφεντικό του (παρόλο που πήγε η επιθεώρηση εργασίας) δεν τον δήλωσε.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μια χαρα τα λεω πολυ απλα εδω που ειμαστε εμεις εξω απο το ηρακλειο ειμαστε τουριστικες περιοχες οποτε τον χειμωνα ειναι τα παντα κλειστα απο τουρισμο και μονο ανοιχτα ειναι τα σουπερ μαρκετ φαρμακεια τραπεζες και κανας γερμανος-vodafone οποτε για μαυρα δυσκολο,,,δεν μπηκα ταμειο γιατι το 2018 μου ελειπαν 75 ενσημα λογω οτι εμεινα αρχες ιουλιου μηνα χωρις δουλεια και οπως καταλαβαινεις εν μεσω σεζον αμα ξεμεινεις απο δουλεια καλα κρασια, ισα ισα που προλαβα τον σεπτεμβριο να δουλεψω ως φυλακας καμια 40αρια μερες γιατι το συγκεκριμενο ξενοδοχειο εκλεινε 10 οκτωβριου και παπαλα ωστε να μπορουσα να εμπαινα το 2019 τον οκτωβριο.Οποτε ουτε ταμειο αλλα και ουτε το εφαπαξ επιδομα των 500 ευρω ξερω εγω οτι δινουν γιατι τα ενσημα δεν ηταν 75 που απαιτειται για το εφαπαξ 500αρι ευρω.

Link to comment
Share on other sites

άρα δεν έχεις καμία σχέση με τα μέτρα του κορονοϊου,και μεις που πήραμε απλά μας επέκτειναν το ταμείο ανεργίας που άδικα μας έχουν βάλλει σε τρίμηνο

ξέρω σε αλλας χώρες είναι εντελώς διαφορετικά τα πραγματσα και φυσικά οι άνεργοι ζουν αξιοπρεπώς αλλά αυτό είναι άλλο θέμα

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Χρήματα πήραν όσοι ήταν άνεργοι κ έπαιρναν ταμείο ανεργίας το οποίο έληξε είτε Ιανουάριο είτε Φεβρουάριο είτε Μάρτιο...κ θα δωθουν 400 ευρώ επίσης σε όσους είναι άνεργοι από 1/4/2019 έως κ σήμερα...

 

Άρα ένας που δούλευε εποχικός κ τελείωσε το επίδομα ανεργίας τον Δεκέμβριο πχ, δεν παίρνει τίποτα... Επίσης όποιος δούλευε πέρυσι εποχικός αλλά δεν ειχε τα ένσημα για ταμείο ανεργίας, πάλι δεν παίρνει τίποτα... επίσης όσοι είναι 2 χρόνια κ βάλε άνεργοι, πάλι δεν παίρνουν τίποτα... τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο

 

Πως γίνεται μακροΧΡΟΝΙΟΣ, να σημαίνει 12 μήνες άνεργος?! η λέξη από μόνη της συνεπάγεται παραπάνω από ένα χρόνο ανεργίας... μακροχρόνιος λέει αλλά μόνο 12 μήνες!!! Αυτό δεν είναι μακροχρόνιος, αυτό είναι μακρομηνιος!!

Ο δοικητης του οαεδ ειπε σημερα οσοι ειναι εως 24 μηνες ανεργοι θα παρουν το 400αρι.......anosamos εποχικος και να τελειωσει το επιδομα δεκεμβριο δεν υπαρχει εφοσον οι καλοκαιρινες δουλειες σταματανε οκτωμβριο-νοεμβριο επιδομα παιρνουν μεχρι τον απριλιο,ειναι τα λεγομενα 3μηνα επιδοματα που δινει ο οαεδ στην πλειοψηφια του...αρα ολοι απο το 2019 φθινοπωρο εχουνε επεκταση επιδοματος και ισως εχουν επεκταση και τον μαιο μηνα και μαλιστα θα πανε ανετα για δουλεια μετα τον ιουλιο οσους παρουνε,,και εμεις τιποτα που καθομαστε 7 μηνες που περιμεναμε να ξεκινησουμε τον απριλιο τιποτα, οταν περιμενουμε να δουλεψουμε σεζον τουρισμο τωρα και τρωμε αυτην την ηττα χωρις ταμειο λογω οτι μπορει να παει ιουλιος και αν θα δουλεψουμε ολοι πραγμα αδυνατο και μην ξεχνας οτι και τον οκτωβριο που ερχεται παλι δεν θα μπουμε ταμειο γιατι δεν θα φτανουν τα ενσημα οπως εγινε το πραγμα ειναι λογικο να παραπονιεμαι και δεν ειμαι μονο εγω χωρις ταμειο και ξαφνικα δεν παιρνουμε τιποτα και εχουν παρει ολοι επιδομα,και ξαφνικα απο το πουθενα δινουν στους μακροχρονια ανεργους 400 ευρω που ηδη καθοντουσαν και δεν δικαιοντουσαν τα χρηματα και εμας απο τον οκτωβριο που περιμεναμε να παμε για δουλεια την πινουμε την πορτοκαλαδα,,,και δεν εχω κατι με τους ανθρωπους αλλα αμα σκεφτεις οτι και εγω καποτε ημουν στην θεση τους με 24 μηνες ανεργιας δεν γυρισε ποτε να μας πει κανεις παρτε επιδομα μην ξεχνατε οτι λογω ηλικιας 47 χρονων δεν βρισκουμε ευκολα δουλεια και γενικα στην ελλαδα πανω απο 35-38 χρονων ειναι σαν να σου λενε αντε για συνταξη τωρα,,και τωρα αντε ας δωσουμε και εκει και σε τοσες κατηγοριες που μαλιστα ηδη δουλευαν 12μηνο και πηραν την 800αρα και ακομα δωσανε σε δικηγορους μηχανικους μην μου πειτε οτι πεινανε αυτοι? για να πληρωσουν τα γραφεια τους????Αναγκη εχει ενας που πρεπει να πληρωσει το νοικι του σπιτιου του αυτος προηγειται ,,επρεπε εξ αρχης να πουνε γενικα ο τουρισμος ξενοδοχεια μαγαζια εστιατορια και οσες ειδικοτητες και εκτος τουρισμου που δεν προκειται να ξεκινησει η σεζον παρτε εσεις πρωτοι επιδομα,, και εχουν παρει το 95% επιδομα οι κατηγοριες και εμεις τιποτα.Τον φεβρουαριο τα επισημα στοιχεια οαεδ ηταν 1,250,0000 ανεργοι και οι 200,000 ηταν με ταμειο μονο, απο τους τοσους ανεργους,και δεν βαζω μεσα τους ανεπισημους που δεν ειναι με καρτα ανεργιας..Αρα οι 155,000 ειναι αυτοι εως 24 μηνες ανεργιας αρα ο υπολοιποι περιπου 800,000 χιλιαδες ειναι με 3-4-5-6 χρονια ανεργιας και απλα ανανεωνουν την καρτα και δουλευουν μαυρα συνεχως και καποιοι αλλοι μεροκαματα οσοι βρισκουν να δουλεψουν λογω ηλικιας,,και εχουν την καρτα ανεργιας ενεργη ωστε να φαινεται οτι δηλωνουν λιγοτερα στο Ε1 και να δικαιουνται π.χ. το κ.ε.α. και αλλα επιδοματα..Και μην νομιζετε, υπαρχουν πολλοι τετοιοι που εχουν βολευτει με αυτο το σκηνικο.Για παραδειγμα εαν εμεις που ειμαστε τωρα χωρις ταμειο στον τουρισμο και ειμαστε πες 3,000 ατομα δωσανε σε τοσο κοσμο επιδομα και αφηνουν εξω 3,000 ατομα??Γι αυτο γκρινιαζω χωρις επιδομα με νοικι λογαριασμους και τα κλασσικα που θελει ενα σπιτι και αφραγκοι....Ααα και ακομα παυση δοσεων 3μηνη προς τις τραπεζες οσοι πηραν την 800αρα,,εμεις οι υπολοιποι που δεν πηραμε τιποτα ουτε καν να πουνε παυση δοσεων 3 μηνες....Αυτα ελεγε εχθες ο κουλης ((Θα μοιραστούμε τα βάρη της κρίσης με τρόπο δίκαιο, όπως το κάνουμε μέχρι σήμερα)) η κοροιδια παει συννεφο..

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Του γαμπρού μου το αφεντικό του τα μασαγε και τα είχε μαγειρέψει έτσι ώστε αν το πάρει ο γαμπρός μου να πάρει και αυτός μερίδιο.δεν ξέρω ακριβώς λεπτομέρειες πως και τι .
εχεις δικιο υπηρξαν καταγγελιες και εδω στο ηρακλειο στο εργατικο κεντρο οτι καποιοι που πηραν το 800αρι τους ειπαν τα αφεντικα τους να τους δωσουν τα μισα γιατι ζοριζονται για το καλο της επιχειρησης και βεβαια μαλλον εν μεσω απειλων,,τοσο αλητες ειναι καποια αφεντικα. Edited by olympiakos
Link to comment
Share on other sites

άρα δεν έχεις καμία σχέση με τα μέτρα του κορονοϊου,και μεις που πήραμε απλά μας επέκτειναν το ταμείο ανεργίας που άδικα μας έχουν βάλλει σε τρίμηνο

ξέρω σε αλλας χώρες είναι εντελώς διαφορετικά τα πραγματσα και φυσικά οι άνεργοι ζουν αξιοπρεπώς αλλά αυτό είναι άλλο θέμα

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

akalos γιατι να μην εχω σχεση με τα μετρα κορονοιου οι μακροχρονιοι γιατι εχουν σχεση???και πηραν επιδομα???Μην κρυβεσαι πισω απο το δακτυλο σου επειδη παιρνεις το επιδομα και απο εκει παν και οι αλλοι....ξερεις πολυ καλα οτι αμα μπαινεις συνεχομενα ταμειο καθε χρονο δεν δικαιουσαι πανω απο 3 μηνες ταμειο αυτο ειναι γνωστο σε ολους που δουλευουν με σεζον,,,εχεις δικιο μεν για 3 μηνες οτι ειναι λιγοι αλλα δυστυχως εδω και αρκετα χρονια ειναι 3 μηνες και οχι 5 μηνες που ηταν παλια,,οι πιο παλιοι θα θυμουνται εκει παω πασο και εγω ειχα προλαβει 5 μηνες ταμειο,,απλα το κανανε ετσι γιατι λογω τοσο μεγαλης ανεργιας επιτηδες μειωσανε τους μηνες επιδοτησης για να βγαινει ο προυπολογισμος τους ετσι ωστε να μην χρειαστει να πετσοκοψουνε τελειως τα ταμειο...εννοειται οτι παλια που η ανεργια ηταν πολυ μικροτερη ειχαν και το ταμειο 5 μηνες.Αλλα οπως το καταντησανε τωρα με τα ενσημα που ζητανε επιτηδες μεγαλωσανε τον αριθμο ενσημων για να αποκοψουνε πολυ κοσμο τα λαμογια..Ειστε παντως μερικοι τοσο παρτακηδες οσο δεν παει... Edited by olympiakos
Link to comment
Share on other sites

Ο δοικητης του οαεδ ειπε σημερα οσοι ειναι εως 24 μηνες ανεργοι θα παρουν το 400αρι.......anosamos εποχικος και να τελειωσει το επιδομα δεκεμβριο δεν υπαρχει εφοσον οι καλοκαιρινες δουλειες σταματανε οκτωμβριο-νοεμβριο επιδομα παιρνουν μεχρι τον απριλιο,ειναι τα λεγομενα 3μηνα επιδοματα που δινει ο οαεδ στην πλειοψηφια του...αρα ολοι απο το 2019 φθινοπωρο εχουνε επεκταση επιδοματος και ισως εχουν επεκταση και τον μαιο μηνα και μαλιστα θα πανε ανετα για δουλεια μετα τον ιουλιο οσους παρουνε,,και εμεις τιποτα που καθομαστε 7 μηνες που περιμεναμε να ξεκινησουμε τον απριλιο τιποτα, οταν περιμενουμε να δουλεψουμε σεζον τουρισμο τωρα και τρωμε αυτην την ηττα χωρις ταμειο λογω οτι μπορει να παει ιουλιος και αν θα δουλεψουμε ολοι πραγμα αδυνατο και μην ξεχνας οτι και τον οκτωβριο που ερχεται παλι δεν θα μπουμε ταμειο γιατι δεν θα φτανουν τα ενσημα οπως εγινε το πραγμα ειναι λογικο να παραπονιεμαι και δεν ειμαι μονο εγω χωρις ταμειο και ξαφνικα δεν παιρνουμε τιποτα και εχουν παρει ολοι επιδομα,και ξαφνικα απο το πουθενα δινουν στους μακροχρονια ανεργους 400 ευρω που ηδη καθοντουσαν και δεν δικαιοντουσαν τα χρηματα και εμας απο τον οκτωβριο που περιμεναμε να παμε για δουλεια την πινουμε την πορτοκαλαδα,,,και δεν εχω κατι με τους ανθρωπους αλλα αμα σκεφτεις οτι και εγω καποτε ημουν στην θεση τους με 24 μηνες ανεργιας δεν γυρισε ποτε να μας πει κανεις παρτε επιδομα μην ξεχνατε οτι λογω ηλικιας 47 χρονων δεν βρισκουμε ευκολα δουλεια και γενικα στην ελλαδα πανω απο 35-38 χρονων ειναι σαν να σου λενε αντε για συνταξη τωρα,,και τωρα αντε ας δωσουμε και εκει και σε τοσες κατηγοριες που μαλιστα ηδη δουλευαν 12μηνο και πηραν την 800αρα και ακομα δωσανε σε δικηγορους μηχανικους μην μου πειτε οτι πεινανε αυτοι? για να πληρωσουν τα γραφεια τους????Αναγκη εχει ενας που πρεπει να πληρωσει το νοικι του σπιτιου του αυτος προηγειται ,,επρεπε εξ αρχης να πουνε γενικα ο τουρισμος ξενοδοχεια μαγαζια εστιατορια και οσες ειδικοτητες και εκτος τουρισμου που δεν προκειται να ξεκινησει η σεζον παρτε εσεις πρωτοι επιδομα,, και εχουν παρει το 95% επιδομα οι κατηγοριες και εμεις τιποτα.Τον φεβρουαριο τα επισημα στοιχεια οαεδ ηταν 1,250,0000 ανεργοι και οι 200,000 ηταν με ταμειο μονο, απο τους τοσους ανεργους,και δεν βαζω μεσα τους ανεπισημους που δεν ειναι με καρτα ανεργιας..Αρα οι 155,000 ειναι αυτοι εως 24 μηνες ανεργιας αρα ο υπολοιποι περιπου 800,000 χιλιαδες ειναι με 3-4-5-6 χρονια ανεργιας και απλα ανανεωνουν την καρτα και δουλευουν μαυρα συνεχως και καποιοι αλλοι μεροκαματα οσοι βρισκουν να δουλεψουν λογω ηλικιας,,και εχουν την καρτα ανεργιας ενεργη ωστε να φαινεται οτι δηλωνουν λιγοτερα στο Ε1 και να δικαιουνται π.χ. το κ.ε.α. και αλλα επιδοματα..Και μην νομιζετε, υπαρχουν πολλοι τετοιοι που εχουν βολευτει με αυτο το σκηνικο.Για παραδειγμα εαν εμεις που ειμαστε τωρα χωρις ταμειο στον τουρισμο και ειμαστε πες 3,000 ατομα δωσανε σε τοσο κοσμο επιδομα και αφηνουν εξω 3,000 ατομα??Γι αυτο γκρινιαζω χωρις επιδομα με νοικι λογαριασμους και τα κλασσικα που θελει ενα σπιτι και αφραγκοι....Ααα και ακομα παυση δοσεων 3μηνη προς τις τραπεζες οσοι πηραν την 800αρα,,εμεις οι υπολοιποι που δεν πηραμε τιποτα ουτε καν να πουνε παυση δοσεων 3 μηνες....Αυτα ελεγε εχθες ο κουλης ((Θα μοιραστούμε τα βάρη της κρίσης με τρόπο δίκαιο, όπως το κάνουμε μέχρι σήμερα)) η κοροιδια παει συννεφο..

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εχεις δικιο υπηρξαν καταγγελιες και εδω στο ηρακλειο στο εργατικο κεντρο οτι καποιοι που πηραν το 800αρι τους ειπαν τα αφεντικα τους να τους δωσουν τα μισα γιατι ζοριζονται για το καλο της επιχειρησης και βεβαια μαλλον εν μεσω απειλων,,τοσο αλητες ειναι καποια αφεντικα.

 

μα ειναι προφανες οτι ειναι ψηφοθηρικο. Καθεσαι και πληρωνεσαι. Ακουγεται και ωραιο το στρογγυλο 800αρι.(χρυσο μεταλιο στην επικοινωνια η ΝΔ)

Σε μια δουλεια που θελει πλεον λιγους για να δουλευει. Τι κανει; βγαζει σε αναστολη οσους μπορει για να γλυτωσει τα εξοδα και δουλευουν οι ελαχιστοι. Εσυ τι θα εκανες αν σου ελεγαν δουλεια ή καθισιο με πληρωμη; win win η κατασταση.

Ποια αλλη χωρα δινει λεφτα για να καθεται ο εργαζομενος;

Link to comment
Share on other sites

@olympiakos ρε φίλε έχεις δίκιο, αυτό λέω κ εγώ ότι θα έπρεπε να πάρει περισσότερους κόσμος ένα επίδομα, έστω μικρό να τα βγάλει πέρα...

 

Στο θέμα εποχικών, που τελείωσε το επίδομα Δεκέμβριο πχ, μπορεί να συμβεί, ξεκινάει κάποιος σεζόν τον Απρίλιο πχ κ τον Αύγουστο για χ-ψ λόγους τον απολύουν, ε μπορεί να πάρει ταμείο για Σεπτεμβριο/Οκτώβριο/Νοέμβριο....

 

Επίσης βγάζεις μια τεράστια εμπάθεια κ ζήλια, σου ξαναλέω έχεις απόλυτο δίκιο, θα έπρεπε να πάρει κ άλλος κόσμος ένα ποσό, αλλά είναι ντροπή να λες γιατί αυτοί κ όχι εμείς! στην τελική δεν τα πήραν από τη τσέπη σου όσοι πήραν τα 800...πληρούσαν τα (οποια) κριτήρια (αν τα κριτήρια είναι σωστά ή λάθος, είναι άλλο θέμα) κ τα πήραν κ μπράβο τους... Ασ' τους στην απέξω, μην ασχολείσαι με τη κατσίκα του γείτονα, είναι τέρμα λάθος η νοοτροπία σου, φιλικά πάντα...

 

Πρέπει να διεκδικούμε το καλύτερο για μας, κ όχι να ζητάμε να αφαιρούνται πραγματα από άλλους...σε οποιονδήποτε τομέα, για τα πάντα και για πάντα σε αυτή τη ζωή...

 

Στάλθηκε από το BLN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@olympiakos ρε φίλε έχεις δίκιο, αυτό λέω κ εγώ ότι θα έπρεπε να πάρει περισσότερους κόσμος ένα επίδομα, έστω μικρό να τα βγάλει πέρα...

 

Στο θέμα εποχικών, που τελείωσε το επίδομα Δεκέμβριο πχ, μπορεί να συμβεί, ξεκινάει κάποιος σεζόν τον Απρίλιο πχ κ τον Αύγουστο για χ-ψ λόγους τον απολύουν, ε μπορεί να πάρει ταμείο για Σεπτεμβριο/Οκτώβριο/Νοέμβριο....

 

Επίσης βγάζεις μια τεράστια εμπάθεια κ ζήλια, σου ξαναλέω έχεις απόλυτο δίκιο, θα έπρεπε να πάρει κ άλλος κόσμος ένα ποσό, αλλά είναι ντροπή να λες γιατί αυτοί κ όχι εμείς! στην τελική δεν τα πήραν από τη τσέπη σου όσοι πήραν τα 800...πληρούσαν τα (οποια) κριτήρια (αν τα κριτήρια είναι σωστά ή λάθος, είναι άλλο θέμα) κ τα πήραν κ μπράβο τους... Ασ' τους στην απέξω, μην ασχολείσαι με τη κατσίκα του γείτονα, είναι τέρμα λάθος η νοοτροπία σου, φιλικά πάντα...

 

Πρέπει να διεκδικούμε το καλύτερο για μας, κ όχι να ζητάμε να αφαιρούνται πραγματα από άλλους...σε οποιονδήποτε τομέα, για τα πάντα και για πάντα σε αυτή τη ζωή...

 

Στάλθηκε από το BLN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

anosamos ειλικρινα δεν ειναι θεμα εμπάθειας κ ζήλιας,ειναι θεμα αδικιας και διαβασε τι μου γραφει το παλικαρι στο ποστ 32 που γραφω και εγω,, και φυσικα ουτε μου τα πηραν ουτε θα τους τα επερνα απο την τσεπη τα χρηματα απλα δεν γινεται να την περασουν μερικοι σχετικα ανετα μεχρι μαλιστα να ξαναπανε στην δουλεια τους με κανονικο επιδομα και μαλιστα ο σταικουρας ελεγε οτι μαλλον και τον μαιο θα υπαρξει στηριξη επιδοματων,,,και καποιοι να πανε να κοψουν τα κεφαλια-χερια-ποδια τους να πληρωσουνε τις υποχρεωσεις τους περιμενοντας να πιανανε δουλεια τωρα που ειναι ο τουρισμος πεθαμενος και χωρις κανεις να μας εγγηυαται οτι θα μας ξαναπαρουν για δουλεια τον ιουλιο δηλαδη διπλη καταστροφη ουτε επιδομα ουτε και δουλεια μπορει να μην εχουμε,, και φυσικα ετσι οπως παει ουτε και ταμειο το φθινοπωρο παλι...Επρεπε να δωσουν σε ολους 500 ευρω ωστε να παρουν ολοι το επιδομα και οχι 800 και λιγοτεροι,,και πως θα δικδικησουμε το παραπανω για πες μου??Εχω μιλησει με τον συλογο και τον προεδρο ξενοδοχουπαλληλων εχουν στειλει και αυτοι επιστολη και λενε αυτα που λεω και εγω... γι αυτο με βλεπεις και μιλαω τοσο ανοιχτα ειναι καθαρα θεμα αδικιας... Edited by olympiakos
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα και εσυ ζητας να βαλεις το χερι στο μελι;

Γιατι δε ζητατε να πληρωθειτε και να δουλευετε;

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα και εσυ ζητας να βαλεις το χερι στο μελι;

Γιατι δε ζητατε να πληρωθειτε και να δουλευετε;[/quote} Ααα δηλαδη εμεις να μην βαλουμε χερι στο μελι??που εσυ το λες χερι στο μελι και οχι βοηθεια λογω εκτακτων αναγκων........ με τι δουλειες φιλε μου να δουλεψουμε και να πληρωθουμε για πες μου??εμεις που μενουμε σε τουριστικες περιοχες εξαρτιομαστε καθαρα απο τον τουρισμο,,δεν εχουμε αλλη πηγη εργασιας το ειπα και σε προηγουμενο ποστ χειμωνα νέκρα,,υπαρχουν μονο σουπερ μαρκετ τραπεζες φαρμακεια,,,αρα περιμενουμε το καλοκαιρι για δουλεια,,,εννεοειται καλυτερα να δουλευουμε κανονικα και να πληρωνομαστε τον μισθο κανονικα παρα να περιμενουμε απο το επιδομα πεινας ασχετος που ουτε και αυτο δεν μας δινουνε,,,γιατι αν περιμενεις απο τα προγραμματα οαεδ οσες αιτησεις και να εχω κανει παντα στα αποτελεσματα βγαινω επιλαχων και μαλιστα πολυς κοσμος μενει απεξω απο τα προγραμματα αυτα λογω οτι μας τρωνε οι μακροχρονια ανεργοι 3-4-5 χρονια και με παραπανω μορια,χωρια οτι τα προγραμματα αυτα αφορουν σχεδον παντα ανεργους 18-29 και 55-67 χρονων και να ειναι και μακροχρονια ανεργοι, δηλαδη η ηλικα απο 38 και επανω μεχρι 55 σχεδον να παει να πνιγει,, συμπερασμα αρα και να θες να δουλεψεις για πληρωθεις απο τα προγραμματα με μισθους πεινας για την ακριβεια 495 ευρω παλι δεν σε παιρνουν...

Edited by olympiakos
Link to comment
Share on other sites

@ bayern

γιατί δεν υπάρχουν δουλειες όσοι ζουν Κρήτη το ξέρουν από πρώτο χέρι,και οπως κάθε χρόνο και ειδικά φέτος είναι θέμα επιβιωσης,ποιος είπε ότι δεν θέλουμε ?

πας καλά?η μιλάς εκ του ασφαλούς

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

@olympiakos βρε φίλε καταλαβαίνω την αδικία που λες, κ συμφωνώ μέχρι κεραίας μαζί σου, απλά αυτή η νοοτροπίας " γιατί οι άλλοι κ όχι εμείς" ή "γιατί αυτοί να έχουν να φάνε κ όχι εμείς" ή "αυτοί θα είναι χαλαροί" κλπ κλπ, (προτάσεις που έχεις χρησιμοποιήσει μέχρι στιγμής) είναι πέρα για πέρα λάθος! Με λάθος κόσμο τα βάζεις! Άφησε το τι κάνει ή τι πήρε ο διπλανός σου, ο απέναντι, ο Χ, ο ψ, κλπ κλπ, κ φώναξε για τα δικαιώματα σου χωρίς να δείχνεις άλλους! Το πρόβλημα σου είναι η μη παροχή κάποιου επιδόματος, το πρόβλημα σου είναι η κυβέρνηση (οποία κ αν είναι, τώρα έτυχε είναι η ΝΔ), το πρόβλημα σου ΔΕΝ θα πρέπει να είναι ο διπλανός που τα πήρε!! Μην τα βάζουμε με τα μικρά ψάρια κ αφήνουμε τα μεγάλα στο απυρόβλητο! Ο εποχικός πχ τα δικαιούταν, τα πήρε κ μπράβο του, τώρα αν τα είχε ανάγκη περισσότερο από σένα ή όχι δεν σε αφορά κ δεν πρέπει να σε αφορά, αυτό που πρέπει να σε αφορά είναι να τα πάρεις κ εσύ! Κ εκεί συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, ότι πολλές ομάδες έμειναν στην απ'εξω! Την αδικία που σε πνιγεί να την βγάζεις εκεί που πρέπει κ όχι να δείχνεις άλλους με το δάχτυλο, αυτό με χαλάει προσωπικά πολύ κ το θεωρώ τελείως λάθος σκεπτικό κ νοοτροπία...

 

Πάντως επειδή κ εγώ δουλεύω στον τουρισμό, αν τραβήξει κ άλλο αυτό, ή αν τέλος πάντων η σεζόν είναι 2 μήνες πχ, τότε πρέπει να βρει μια λύση η κυβέρνηση κ με τα ένσημα, γιατί ούτε βιβλιάριο υγείας δεν θα μπορούμε να ανανεώσουμε...

 

καλά να μην μιλήσω για το ταμείο ανεργίας τον χειμώνα που έρχεται αλλά κ τον μεθεπόμενο μιας κ αν μείνεις μια σεζόν στο ράφι, τότε θες φτου κ από την αρχή δύο σεζόν κολλητά για να ξαναβγείς ταμείο... :D

 

Στάλθηκε από το BLN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντως επειδή κ εγώ δουλεύω στον τουρισμό, αν τραβήξει κ άλλο αυτό, ή αν τέλος πάντων η σεζόν είναι 2 μήνες πχ, τότε πρέπει να βρει μια λύση η κυβέρνηση κ με τα ένσημα, γιατί ούτε βιβλιάριο υγείας δεν θα μπορούμε να ανανεώσουμε...

 

καλά να μην μιλήσω για το ταμείο ανεργίας τον χειμώνα που έρχεται αλλά κ τον μεθεπόμενο μιας κ αν μείνεις μια σεζόν στο ράφι, τότε θες φτου κ από την αρχή δύο σεζόν κολλητά για να ξαναβγείς ταμείο... :D

 

Στάλθηκε από το BLN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ε όχι δεν νομίζω ότι θα μας αφήσουν έτσι ,νομίζω δηλαδή,Ελλάδα ζούμε......

το θέμα πότε θα ανοίξουν τα ξενοδοχεία και με τι κόσμο?πόσους θα πάρουν και αν θα ανοίξουν και πόσα θα ανοίξουν κτλ.η σεζόν θα πάει κατά διαόλου ελπίζω τουλάχιστον να συνεχιστεί το τακτικό επίδομα μέχρι του χρόνου σε όσους δεν πιάσουν δουλειά....

 

 

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα και εσυ ζητας να βαλεις το χερι στο μελι;

Γιατι δε ζητατε να πληρωθειτε και να δουλευετε;[/quote} Ααα δηλαδη εμεις να μην βαλουμε χερι στο μελι??που εσυ το λες χερι στο μελι και οχι βοηθεια λογω εκτακτων αναγκων........ με τι δουλειες φιλε μου να δουλεψουμε και να πληρωθουμε για πες μου??εμεις που μενουμε σε τουριστικες περιοχες εξαρτιομαστε καθαρα απο τον τουρισμο,,δεν εχουμε αλλη πηγη εργασιας το ειπα και σε προηγουμενο ποστ χειμωνα νέκρα,,υπαρχουν μονο σουπερ μαρκετ τραπεζες φαρμακεια,,,αρα περιμενουμε το καλοκαιρι για δουλεια,,,εννεοειται καλυτερα να δουλευουμε κανονικα και να πληρωνομαστε τον μισθο κανονικα παρα να περιμενουμε απο το επιδομα πεινας ασχετος που ουτε και αυτο δεν μας δινουνε,,,γιατι αν περιμενεις απο τα προγραμματα οαεδ οσες αιτησεις και να εχω κανει παντα στα αποτελεσματα βγαινω επιλαχων και μαλιστα πολυς κοσμος μενει απεξω απο τα προγραμματα αυτα λογω οτι μας τρωνε οι μακροχρονια ανεργοι 3-4-5 χρονια και με παραπανω μορια,χωρια οτι τα προγραμματα αυτα αφορουν σχεδον παντα ανεργους 18-29 και 55-67 χρονων και να ειναι και μακροχρονια ανεργοι, δηλαδη η ηλικα απο 38 και επανω μεχρι 55 σχεδον να παει να πνιγει,, συμπερασμα αρα και να θες να δουλεψεις για πληρωθεις απο τα προγραμματα με μισθους πεινας για την ακριβεια 495 ευρω παλι δεν σε παιρνουν...

σου απαντησε ο anosamos. η νοοτροπια "η κατσικα του γειτονα".

Το 25% του ΑΕΠ εξαρταται απο τον τουρισμο, αρα σκεψου πόσων ατόμων οι δουλειες μας(πληθυντικος επειδη το πάτε σε προσωπικο) εξαρταται απο αυτον.

Τα μετρα που θα μπορουσε να παρει η κυβερνηση ειναι πολλα και ποικιλα. Τα εχουν παρει άλλα κρατη που επιδοτουν(αμεσα ή/και εμμεσα) την εργασια. Οχι μόνο την ανεργια. To ειπες και πριν για το.. κυνηγι των επιδοματων;)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά χωρίς τουρισμό δηλ εισαγόμενο € και όχι ανακυκλουμενο σαν κράτος την έχουμε κάτσει,εδώ την κάτσαμε με αυτόν φανταστείτε χωρίς αυτόν

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι και για τους μακροχρόνια ανέργους που λέει.... 400€ όσοι είναι άνεργοι 12 μήνες τουλάχιστον από την 1η Απρίλη 2019 έως και σήμερα; καλά καταλαβαίνω;
Link to comment
Share on other sites

 

Το 25% του ΑΕΠ εξαρταται απο τον τουρισμο, αρα σκεψου πόσων ατόμων οι δουλειες μας(πληθυντικος επειδη το πάτε σε προσωπικο) εξαρταται απο αυτον.

 

25% δουλεύουν στον τουρισμό και άλλα 25% έχουν το μεγαλύτερο κέρδος τους από εκεί και άλλα 10% ένα καλό ποσό από εκεί

 

ετσι σαν συνέπεια αν 55% δεν θα έχει το εισόδημα που έχει ανετα 40% που μένει θα χάσει και αυτό λεφτά καθώς δεν θα ανακοινώνεται το χρήμα πχ ολοι η προηγούμενοι δεν έχουν λεφτά να ξοδέψουν σε όλες της άλλες υπηρεσίες (ειναι αλυσίδα βλέπεις)

 

και τι μας μένει...... μια χούφτα ανθρώπων που δεν θα υπηρεαστουν απο αυτό μόνο και μόνο επειδή ειναι τπτ μεγιστάνες κλπ που ετσι και αλλιώς δεν τους άγγιζαν τέτοια φαινόμενα

 

και βλέπω εδω κάτι απόψεις "να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα " και με πιάνουν τα γέλια πόσο μα πόσο χαζοί άνθρωποι υπάρχουν...... (Έκτος και αν ανήκουν στους λίγους elit... τοτε τι κανουν εδω στο forum)

 

πρέπει να καταλάβουν μερικοί οτι οικονομία ειναι σαν μια αλυσίδα αν ραγίζει ένας κρίκος της υπάρχει φόβος καταστροφής της αν σπάσει κύριος κρίκος της καταστρέφετε και όλη η αλυσίδα

Link to comment
Share on other sites

@ bayern

γιατί δεν υπάρχουν δουλειες όσοι ζουν Κρήτη το ξέρουν από πρώτο χέρι,και οπως κάθε χρόνο και ειδικά φέτος είναι θέμα επιβιωσης,ποιος είπε ότι δεν θέλουμε ?

πας καλά?η μιλάς εκ του ασφαλούς

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

ευτυχως που βρεθηκε ενα ο akalos να καταλαβει την αποψη μου που γραφω για το επιδομα,, που κατα πολλους εδω λαθος ειμαι λαθος επειδη καποιοι εδω μπορει να ειναι βολεμενοι και οποτε απο εδω παν και οι αλλοι,,,και οταν δεν εχεις να περασεις ειναι αμαρτημα να ζοριζεσαι κατα την γνωμη μερικων...αν μερικοι απο εδω χασουν την δουλεια τους και δεν μπορουν να βρουν δουλεια η δεν εχουν πλανο ποτε θα ξαναδουλεψουνε ,,,και δεν μπορουν να παρουν ουτε το επιδομα να τους ξαναρωτησουμε να δουμε πως περνανε??εκτος αν παιρνουν κανα δυο νοικια καποιοι και φυσικα δεν τους νοιαζει γιατι δεν θα ζοριστουνε...

Edited by olympiakos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά...Το έχετε λάβει όλοι;Το δικαιούμαι έκανα την αίτηση σωστά με όλα τα στοιχεία και δεν έχουν μπει ακόμα...Που πρέπει να απευθυνθώ;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά...Το έχετε λάβει όλοι;Το δικαιούμαι έκανα την αίτηση σωστά με όλα τα στοιχεία και δεν έχουν μπει ακόμα...Που πρέπει να απευθυνθώ;

και η γυναικα μου δεν το πηρε με την πρωτη φουρνια και θα περιμενει την δευτερη φουρνια,,,πουθενα δεν μπορεις να απευθυνθεις,,κοιτα μονο αν σου ηρθε κανα email απο αυτους του υπουργειου πραγμα χλωμο,,αρα περιμενεις την αλλη φουρνια.

Link to comment
Share on other sites

και η γυναικα μου δεν το πηρε με την πρωτη φουρνια και θα περιμενει την δευτερη φουρνια,,,πουθενα δεν μπορεις να απευθυνθεις,,κοιτα μονο αν σου ηρθε κανα email απο αυτους του υπουργειου πραγμα χλωμο,,αρα περιμενεις την αλλη φουρνια.

 

Όχι δεν ήρθε τίποτα.Τουλάχιστον να μας πει κάποιος υπεύθυνα ότι δεν έχουν πληρωθεί όλοι να ξέρουμε τι μας γίνεται....Εγω τα έχω κάνει όλα σωστά,τωρα είμαι στην αναμονή και δεν ξέρω αν πρέπει να ξανακάνω την αίτηση αυτή την εβδομάδα που είναι η τελευταία ευκαιρία ή να περιμένω το 2ο κύμα πληρωμών..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά...Το έχετε λάβει όλοι;Το δικαιούμαι έκανα την αίτηση σωστά με όλα τα στοιχεία και δεν έχουν μπει ακόμα...Που πρέπει να απευθυνθώ;

 

pinakas.jpg

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...