Jump to content

[S20 series] Η εμπειρία σας με την μπαταρία


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τωρα σε 12 ωρες στην ακρη χωρις sim εχασε 10% το βρισκεται νορμαλ αυτο? αλλες συσκευες χανουν μονο 1-2%

 

 

 

Δείξε screenshot, αλλά μάλλον δε θα ξέρεις να ανεβάζεις εδώ

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 524
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μένει να δούμε εντυπώσεις από μέλη εδώ. Πάντως για τη σύγκριση που λες διαφωνώ. Ξέρεις ότι το διαφορετικό set up των soc μπορεί να οφεληθει ένα είδος χρήσης με το ένα και ένα άλλο είδος χρήσης με το άλλο.. Αν έχεις δει πως δουλεύουν θεωρώ ότι τα ξέρεις αυτά. Για μένα λοιπόν η σύγκριση είναι πιο σωστή όταν γίνεται σε πραγματική χρήση..και από τη στιγμή που εκεί έβλεπα σταθερά ίδια απόδοση, δεν είχα λόγο να κάτσω να στήσω μια σύγκριση που δεν έχει σχέση με πραγματική χρήση.

 

Τέλος πάντων, μένει να δούμε εικόνα από μέλη

Γιατί δεν έκανες απλά ένα συγκριτικό με τις εφαρμογές που χρησιμοποιείς στην καθημερινότητα σου εσύ απλά με τις συσκευές δίπλα δίπλα και με την ίδια ακριβώς χρήση, δεν είπες κανείς να έκανες κάποιο στήσιμο που δεν χρησιμοποιείς. Αυτό θα μπορούσε να ειναι αξιόπιστο και να βγουν συμπερασματα. Καλή φάση θα είναι ο φίλος @geovass όταν με το καλό παραλάβει να βρει κάποιον με το αντίστοιχο exynos μοντέλο και να κάνουν ένα συγκριτικό μαζί.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει θέμα, είτε φταίει η συσκευή είτε το στήσιμο κλπ. Εμένα χάνει 3-4 στο 12ωρο

 

προφανως και αν κανει καποιος επαναφορα απο backup κλπ... η βαλει apps τυπου snapchat/tiktok και αλλες τετοιες βλακειες τοτε να πω ναι φταιει το στησιμο της συσκευης... αλλα εδω μιλαμε το εκανα hard reset 2 φορες... δεν εχω βαλει ουτε ενα app μεσα... και απλα το αφησα να δω ποσο χανει...! εγω πιστευω οτι καποιες παρτιδες που εχουν αλλο firmware εχουν αυτο το θεμα... το διαβασα στο xda αυτο... εχουν και αλλη θεμα με battery drain σε μοντελα me exynos... τεσπα... θα το δω....

Link to comment
Share on other sites

Μένει να δούμε εντυπώσεις από μέλη εδώ. Πάντως για τη σύγκριση που λες διαφωνώ. Ξέρεις ότι το διαφορετικό set up των soc μπορεί να οφεληθει ένα είδος χρήσης με το ένα και ένα άλλο είδος χρήσης με το άλλο.. Αν έχεις δει πως δουλεύουν θεωρώ ότι τα ξέρεις αυτά. Για μένα λοιπόν η σύγκριση είναι πιο σωστή όταν γίνεται σε πραγματική χρήση..και από τη στιγμή που εκεί έβλεπα σταθερά ίδια απόδοση, δεν είχα λόγο να κάτσω να στήσω μια σύγκριση που δεν έχει σχέση με πραγματική χρήση.

Τέλος πάντων, μένει να δούμε εικόνα από μέλη

 

Μη παιδευεσαι να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας.

Οι εκατονταδες εφαρμογες του android που υπαρχουν στο google play τις οποιες εγκαθιστα ο καθενας αλλα και οι εφαρμογες της google που υπαρχουν στο system του λειτουργικου εχουν μικροδιαφορες καπου ελαχιστες μη συμβατες καταστασεις στην λειτουργια του καθε διαφορετικου επεξεργαστη.Εντελως απροσδιοριστα .Αλλες εφαρμογες ειναι πιο βελτιστοποιημενες για exynos αλλες για snap κτλ.Ο καθημερινος χρηστης στην τελικη που ειναι απολυτα λογικο να μη καταλαβαινει το βαφτιζει καλυτερο η χειροτερο.Ετσι δημιουργειται μια αλυσυδωτη αντιδραση τρολαρισμου με τα αποτελεσματα που βλεπουμε.

Εδω βλεπεις πχ.η εφαρμογη Gcam που εβγαλε η google για snap επεξεργαστη και για συγκεκριμενο snao οχι ολους δεν μπορουν οι dev εδω και δυο-τρια χρονια να τον φτιαξουν να παιζει τελεια σε ολους τους snap αλλα και ακομα χειροτερα σε exynos γιατι φυσικα δεν βγηκε ποτε γιαυτον.

Αλλο παραδειγμα δες τα 2 αδερφακια που βγηκαν μαζι το galaxy note 10 lite και το galaxy s10 lite με ιδιες μπαταριες. 4500mAh.

Στο Note 10 η σαμμυ εβαλε επεξεργαστη 2 ετων τον ισχυρο και ενεργοβορο επεξεργαστη απο την σειρα του S9 .Στο δευτερο εβαλε τον προσφατο snap 855 ο οποιος στα χαρτια ειναι πιο οικονομικος.

Ε σε πληροφορω οτι το Note 10 Lite με την cpu του s9 εφτασε στο γιγαντιο σοτ των 13ων ωρων ενω το galaxy s10 lite με τον προσφατο snap στις 11 ωρες

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό, καλορίζικο. Και πάλι δεν θα έχεις την έκδοση exynos με το ίδιο στήσιμο να τα βάλεις δίπλα δίπλα να συγκρίνεις αυτονομία.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σωστό αυτό που λες. Πέρσυ όμως έκανα το λάθος να πάρω Note 10+ exynos... Μετάνιωσα από την πρώτη εβδομάδα... Αισχρό σήμα GSM και WiFi, με λίγο παιχνίδι ανέβαζε θερμοκρασία με αποτέλεσμα throttling και το χειρότερο battery drain σε κατάσταση idle.

 

Έκανα την ίδια κίνηση που έκανα και φέτος και έφερα Snap Note 10 χωρίς να δώσω την πρώτη συσκευή μου - απλά για να δω επιδόσεις.

 

Τα είχα και τα 2 στημένα ίδια για μια εβδομάδα... Η μέρα με την νύχτα σε σήμα και μπαταρία.

 

Από τότε είπα ΠΟΤΕ πια exynos και ας "ρισκάρω" εγγύηση (που θα την βρω την άκρη απλά ίσως πάρει περισσότερο χρόνο) από του να δώσω τα ίδια χρήματα για να πάρω υποδεέστερη συσκευή.

 

Sent from my SM-N9750 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

.

Αλλο παραδειγμα δες τα 2 αδερφακια που βγηκαν μαζι το galaxy note 10 lite και το galaxy s10 lite με ιδιες μπαταριες. 4500mAh.

Στο Note 10 η σαμμυ εβαλε επεξεργαστη 2 ετων τον ισχυρο και ενεργοβορο επεξεργαστη απο την σειρα του S9 .Στο δευτερο εβαλε τον προσφατο snap 855 ο οποιος στα χαρτια ειναι πιο οικονομικος.

Ε σε πληροφορω οτι το Note 10 Lite με την cpu του s9 εφτασε στο γιγαντιο σοτ των 13ων ωρων ενω το galaxy s10 lite με τον προσφατο snap στις 11 ωρες

Δεν ισχύει αυτό που γράφεις. Θα βρεις 15 βίντεο στο YouTube, όλα βγάζουν μεγαλύτερη αυτονομία μακράν του s10 lite, και να σκεφτείς ότι είναι και ποιο γρήγορο το s10 lite.

Άλλωστε δεν έχει την παραμικρή λογική αυτό που γράφεις.

Συγκρίσεις 2 κινητών με την ίδια χρήση. Όχι διαβάζουμε ένα άρθρο έβγαλε το note 10 lite 15 ώρες και ενα αλλο με άλλη χρήση 10..

Ουτε μισό τεστ δεν υπάρχει να υποστηρίζει αυτό που λες.

Ένα εντελώς τυχαίο βίντεο. Δεν το έχω δει καν. (έχω δει αλλά 10).

Αν βγάζει παραπάνω το νοτε, πες μου να πετάξω το s10 lite..

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Η σημερινη μου χρηση:

ΜΕ wifi κυριως, με ομιλια σχετικα λιγη, χρηση της gopro καμποση ωρα με live streaming, χρηση καμερας για το συγκριτικο που ανεβασα στο θεμα καμερων συν ληψεις στο σπιτι τα παιδια, και ακουστικα buds και ρολοι σχεδον ολη μερα.

Οκ δεν λες οτι εκανε θαυμα, αλλα δεν ειναι ασχημα.

49684565392_cac3797598_c.jpgS20 ultra battery by Nikos Bletas, on Flickr

49684270981_8635fe83e5_c.jpgS20 ultra battery by Nikos Bletas, on Flickr

49684565342_f2d138359e_c.jpgS20 ultra battery by Nikos Bletas, on Flickr

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό που γράφεις. Θα βρεις 15 βίντεο στο YouTube, όλα βγάζουν μεγαλύτερη αυτονομία μακράν του s10 lite, και να σκεφτείς ότι είναι και ποιο γρήγορο το s10 lite.

Άλλωστε δεν έχει την παραμικρή λογική αυτό που γράφεις.

Συγκρίσεις 2 κινητών με την ίδια χρήση. Όχι διαβάζουμε ένα άρθρο έβγαλε το note 10 lite 15 ώρες και ενα αλλο με άλλη χρήση 10..

Ουτε μισό τεστ δεν υπάρχει να υποστηρίζει αυτό που λες.

Ένα εντελώς τυχαίο βίντεο. Δεν το έχω δει καν. (έχω δει αλλά 10).

Αν βγάζει παραπάνω το νοτε, πες μου να πετάξω το s10 lite..

Ενας απο τους πιο αντικειμενικους που παρακολουθω ολα τα χρονια τα οποια οσα εχει ανεβασει δεν εχει πεσει απολυτως Ποτε εξω

Note 10 lite με exynos 9810 13 ωρες σοτ

S10 lite με snap 855 11 ωρες σοτ.Το οποιο βεβαια επιβεβαιωνει τα λεγομενα σου που υποστηριζεις μια και συ εχεις s10 lite και εχεις πει εσυ ο ιδιος οτι εχεις 10-11 ωρες σοτ.Αρα στο ενα για σενα λεει την αληθεια και στο αλλο λεει ψεματα?

----->>>>

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Η σημερινη μου χρηση:

ΜΕ wifi κυριως, με ομιλια σχετικα λιγη, χρηση της gopro καμποση ωρα με live streaming, χρηση καμερας για το συγκριτικο που ανεβασα στο θεμα καμερων συν ληψεις στο σπιτι τα παιδια, και ακουστικα buds και ρολοι σχεδον ολη μερα.

Οκ δεν λες οτι εκανε θαυμα, αλλα δεν ειναι ασχημα.

 

πολυ καλα μπορω να πω...!!! για τετοια οθοναρα που εχει η συσκευη.....!!!!

 

αλλα θα ηθελα να ειχε snapdragon αυτο μονο... τπτ αλλο... :P

 

επισης να δω ποτε θα δοσει η samsung το update που θα φτιαξει επιτελους το θεμα με το focus :P

 

https://www.sammobile.com/news/galaxy-s20-autofocus-fixing-update-out-for-unlocked-units-in-the-us/

Edited by omorfonios
Link to comment
Share on other sites

Ενας απο τους πιο αντικειμενικους που παρακολουθω ολα τα χρονια τα οποια οσα εχει ανεβασει δεν εχει πεσει απολυτως Ποτε εξω

Note 10 lite με exynos 9810 13 ωρες σοτ

S10 lite με snap 855 11 ωρες σοτ.Το οποιο βεβαια επιβεβαιωνει τα λεγομενα σου που υποστηριζεις μια και συ εχεις s10 lite και εχεις πει εσυ ο ιδιος οτι εχεις 10-11 ωρες σοτ.Αρα στο ενα για σενα λεει την αληθεια και στο αλλο λεει ψεματα?

----->>>>

 

Λεει όντως το (περίεργο , που ΜΟΝΟ αυτος υποστήριζει) οτι έβγαλε στο νοτε 13 ώρες και στο s10 lite 11. Και αμέσως μετά λέει ότι είναι πολύ υποκείμενικο αυτό γιατί παίζει ρόλο το χρήση κάνεις. Το είχα δει και αυτο το βίντεο, αλλά δεν είχα παρατηρήσει καν ότι έγραφε αυτό.

Τελος πάντων, έχει γράψει την κοτσάνα του αιώνα, χωρίς να έχει κάνει κάποιο τεστ.

Οταν υπάρχουν 15 βίντεο που κάνανε 15 διαφορετικα τεστ και όλα δίνουν τουλάχιστον 1 ώρα οθόνης παραπάνω στο s10 lite, μαντεψε ποιος γράφει αρλούμπες (χωρίς καν να έχει κάνει τεστ). Δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστος ο συγκεκριμένος, μπορει, πάντως αυτό που γράφει δεν ισχύει. Ακόμα και στη φωτο που βάζει, δείχνει 13 ώρες, και μέσο όρο οθονης από κάτω 7 ώρες σε 8 ωρες χρήσης! (κάτι που δε θα δεις ποτέ, τόσο λίγο σε μέση χρήση στο s10 lite). Δηλαδή είχε το κινητο συνέχεια ανοιχτό και εβγαζε 7, πως έβγαλε 13 σε μια μόνο φορά μόνο αυτός το ξέρει. Το πιθανότερο κάποιο λάθος έχει κάνει. Το gsam έχει τα θέματακια του αν δεν προσέξεις, και σε αυτή την περίπτωση φαίνεται ότι κάτι δεν πάει καλά.

Εγω βγάζω 9-10 βαριά 11, σε πραγματικη χρήση. Αν ψάξω να βγάλω max θα σου βγάλω 15+ σίγουρα .

Οταν ένα βιντεο διαφωνεί με άλλα 15, οι οποίοι μάλιστα εχουν κάνει μετρήσιμα τεστ, και ο άλλος τίποτα, μαντεψε ποιος είναι λάθος. Οπότε μη το παίρνεις ως δεδομένο όταν ξαναλέω όλοι υποστηρίζουν το (αυτονόητο) αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον θέλει να δει αποτελέσματα μεταξύ snap και exynos ας παρακολουθήσει αυτό https://r.tapatalk.com/shareLink/topic?url=https%3A%2F%2Fforum%2Exda-developers%2Ecom%2Fshowthread%2Ephp%3Ft%3D4070253&share_tid=4070253&share_fid=3793&share_type=t&link_source=app

 

Sent from my SM-T865 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον θέλει να δει τις διαφορές Snap Vs Exynos δείτε εδω

 

Ρε παίδες μια απορία, το antuntu που το βρήκε το παλικάρι ? Αφού έχει κατέβει από το PlayStore. Καρφωτο το έβαλε ? Από όλα τα benchmarks δηλαδή επέλεξε αυτό που έχει κατέβει εδώ και καιρό ?

Έχετε κάνα λινκ να το βάλω έτσι να δούμε τι βγάζει ? Από το site του είναι αξιόπιστο φαντάζομαι ε ?

Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες μια απορία, το antuntu που το βρήκε το παλικάρι ? Αφού έχει κατέβει από το PlayStore. Καρφωτο το έβαλε ? Από όλα τα benchmarks δηλαδή επέλεξε αυτό που έχει κατέβει εδώ και καιρό ?

Έχετε κάνα λινκ να το βάλω έτσι να δούμε τι βγάζει ? Από το site του είναι αξιόπιστο φαντάζομαι ε ?

 

https://www.apkmirror.com/apk/antutu/antutu-benchmark/antutu-benchmark-8-3-0-release/

 

ετσι για την Ιστορια το δικο μου S20+ εβγαλε το ακολουθο αποτελεσμα ...0d1102b1547e84de1a6aec925e4dc06e.jpg

Edited by anergos13

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, για την ιστορια σας εχω 3 συνεχομενα απο το δικο μου:

Πειτε τωρα αν εχουν καμια σχεση με αυτα που ελεγε ο φιλος στο vs!! o οποιος δεν δειχνει το τεστ βεβαια αλλα μας λεει τα νουμερα που θελει

το 1ο και το 2ο ηταν απανωτα με 60hz οθονη και με θηκη:

 

49694966376_f6489d6dc2_c.jpgS20 ultra antuntu Benchmarks by Nikos Bletas, on Flickr

49695270887_570899208e_c.jpgS20 ultra antuntu Benchmarks by Nikos Bletas, on Flickr

 

το 3ο αφου με 120hz οθονη αλλα μετα απο λιγη ωρα να πεσει η θερμοκρασια λιγο (για να δω ποσο πιανει στα 120 1η φορα):

49695270877_037f9f2d22_c.jpgS20 ultra antuntu Benchmarks by Nikos Bletas, on Flickr

Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλο πρόβλημα με το antutu είναι οτι αλλάζει συνέχεια την κλίμακα μέτρησης. Δηλαδή στη μια έκδοση βγαζεις πχ 400 και στην επόμενη 450. Με καποιες εκδόσεις μάλιστα να έχουν τρομερή διαφορά. Πχ η μια εβγαζε παλαια 120 και η επόμενη 190.

Δεν είναι τυχαίο αυτό, στα πλαίσια του μάρκετινγκ, αλλα ειναι μεγάλη ιστορία. Η ουσία είναι οτι για να κανεις σύγκριση 2 συσκευων θες ιδια έκδοση antutu.

Αν είναι η ίδια έκδοση με αυτη του βίντεο, τοτε βελτίωσε την ταχύτητα η σαμσουνγκ.

Αυτο δε λέει τίποτα. Οσο αυξάνει ταχύτητα κατά κανόνα χανει και αλλο σε αυτονομία.

Ο exynos δυστυχώς είναι αρχιτεκτονικα πολυ χειρότερος και αυτο δεν αλλάζει. Οποιος ψαξει καταλαβαίνει γιατι.

Οποιος δεν θελει να το δει, δεν θα το δει ποτέ.

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

λοιπον, για την ιστορια σας εχω 3 συνεχομενα απο το δικο μου:

 

Πειτε τωρα αν εχουν καμια σχεση με αυτα που ελεγε ο φιλος στο vs!! o οποιος δεν δειχνει το τεστ βεβαια αλλα μας λεει τα νουμερα που θελει

 

το 1ο και το 2ο ηταν απανωτα με 60hz οθονη και με θηκη:

 

 

 

49694966376_f6489d6dc2_c.jpgS20 ultra antuntu Benchmarks by Nikos Bletas, on Flickr

 

49695270887_570899208e_c.jpgS20 ultra antuntu Benchmarks by Nikos Bletas, on Flickr

 

 

 

το 3ο αφου με 120hz οθονη αλλα μετα απο λιγη ωρα να πεσει η θερμοκρασια λιγο (για να δω ποσο πιανει στα 120 1η φορα):

 

49695270877_037f9f2d22_c.jpgS20 ultra antuntu Benchmarks by Nikos Bletas, on Flickr

Έχεις πάρει την αναβάθμιση Νίκο έτσι? Ο φίλος στο Vs είχε την αρχική έκδοση. Μπορεί και να έχει σχέση.

 

Καλό θα ήταν να κάνεις μια 3τη στα καπάκια - μη το αφήσεις να κρυώσει να δούμε εάν αυτό που λέει είναι αλήθεια.

 

Sent from my SM-T865 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πάρει την αναβάθμιση Νίκο έτσι? Ο φίλος στο Vs είχε την αρχική έκδοση. Μπορεί και να έχει σχέση.

 

Καλό θα ήταν να κάνεις μια 3τη στα καπάκια - μη το αφήσεις να κρυώσει να δούμε εάν αυτό που λέει είναι αλήθεια.

 

Sent from my SM-T865 using Tapatalk

 

Θα κάνω αύριο που θα έχω μπαταρία γιατί τώρα με άφηνε...

Θα κάνω 4 απανωτες.

Ναι με αναβάθμιση είμαι, αλλά ρε παίδες το παλικάρι μας έφαγε ότι βγάζει κατώτερη φώτο λόγω throttling ξέρω εγώ...

Και εγώ είδα ότι αυτά που λέει δεν έχουν καμία σχέση, 2 απανωτες και καμιά πτώση, ίσα ίσα άνοδο, και στην τελευταία ακόμα πιο πάνω έστω πιο μετά.

Ας βάλει κάποιος με snap αν υπάρχει

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω αύριο που θα έχω μπαταρία γιατί τώρα με άφηνε...

 

Θα κάνω 4 απανωτες.

 

Ναι με αναβάθμιση είμαι, αλλά ρε παίδες το παλικάρι μας έφαγε ότι βγάζει κατώτερη φώτο λόγω throttling ξέρω εγώ...

 

Και εγώ είδα ότι αυτά που λέει δεν έχουν καμία σχέση, 2 απανωτες και καμιά πτώση, ίσα ίσα άνοδο, και στην τελευταία ακόμα πιο πάνω έστω πιο μετά.

 

Ας βάλει κάποιος με snap αν υπάρχει

Βρε Νίκο ο άλλος έκανε long term συγκριτικό με συνεχόμενο testing με πολλαπλά σενάρια χρήσης επί αρκετή ώρα.

 

Έτσι φαίνεται η επίδοση και αποδοτικοτητα ενός soc όχι τρέχοντας 3 η 4 απανωτά antutu από 3-4 λεπτά το καθένα και τέλος.

 

Και δεν είπε ο άλλος ότι λόγο throttling χάνει η κάμερα σε exynos αλλά καθαρά φωτογραφικα σενάρια είπε ότι βγάζει περισσότερη λεπτομέρεια και μια πιο καθαρή αποτύπωση πχ σε μια φώτο που έχει γραφικό χαρακτήρα δες 4.10 του video το Qualcomm, αλλά εξίσου είπε με update μπορεί να στρώσει όπως ήδη έλαβες update προχθές και μπορεί να εξαλείψει τη διαφορά.

 

Και σε τελικη από τη στιγμή που υπάρχουν χρήστες που με τη δική τους χρήση βγάζουν χειρότερα αποτελέσματα στην καθημερινότητα με exynos από ότι με Qualcomm πάει να πει ότι υπάρχουν υπαρκτές διαφορές μεταξύ ιδίων συσκευών αλλά με διαφορετικό soc.

 

Εγώ ή εσύ μπορεί να μην αντιλαμβανομαστε τη διαφορά λόγο κάποιας χρήσης που δεν αποτυπώνει τις αδυναμίες του exynos variant άλλοι όμως χρήστες όπως πχ ο geovass με ξεχωριστή χρήση να την βλέπουν ξεκάθαρα.

 

Αυτό που βγαίνει ως συμπέρασμα είναι ότι exynos αποδίδει θετικά σε κάποια σενάρια χρήσης, αλλά ο Qualcomm variant αποδίδει σε όλα τα πιθανά και απίθανα σενάρια διαφορετικής χρήσης και δεν θα αφήσει κανέναν παραπονουμενο.

 

Sent from my MI MIX 3 using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως απο τα παραπάνω antutu test, περισσότερο απορία μου προκάλεσε η διαφορά ανάμεσα σε s20plus και s20ultra. Νόμιζα σχεδόν το ίδιο βγαζανε.. Η μονη διαφορά τους είναι στη ram ή κανω λαθος?
Link to comment
Share on other sites

Βρε Νίκο ο άλλος έκανε long term συγκριτικό με συνεχόμενο testing με πολλαπλά σενάρια χρήσης επί αρκετή ώρα.

 

Έτσι φαίνεται η επίδοση και αποδοτικοτητα ενός soc όχι τρέχοντας 3 η 4 απανωτά antutu από 3-4 λεπτά το καθένα και τέλος.

 

Και δεν είπε ο άλλος ότι λόγο throttling χάνει η κάμερα σε exynos αλλά καθαρά φωτογραφικα σενάρια είπε ότι βγάζει περισσότερη λεπτομέρεια και μια πιο καθαρή αποτύπωση πχ σε μια φώτο που έχει γραφικό χαρακτήρα δες 4.10 του video το Qualcomm, αλλά εξίσου είπε με update μπορεί να στρώσει όπως ήδη έλαβες update προχθές και μπορεί να εξαλείψει τη διαφορά.

 

Και σε τελικη από τη στιγμή που υπάρχουν χρήστες που με τη δική τους χρήση βγάζουν χειρότερα αποτελέσματα στην καθημερινότητα με exynos από ότι με Qualcomm πάει να πει ότι υπάρχουν υπαρκτές διαφορές μεταξύ ιδίων συσκευών αλλά με διαφορετικό soc.

 

Εγώ ή εσύ μπορεί να μην αντιλαμβανομαστε τη διαφορά λόγο κάποιας χρήσης που δεν αποτυπώνει τις αδυναμίες του exynos variant άλλοι όμως χρήστες όπως πχ ο geovass με ξεχωριστή χρήση να την βλέπουν ξεκάθαρα.

 

Αυτό που βγαίνει ως συμπέρασμα είναι ότι exynos αποδίδει θετικά σε κάποια σενάρια χρήσης, αλλά ο Qualcomm variant αποδίδει σε όλα τα πιθανά και απίθανα σενάρια διαφορετικής χρήσης και δεν θα αφήσει κανέναν παραπονουμενο.

 

Sent from my MI MIX 3 using Tapatalk

 

Ρε συ Αλέξ, έχεις έναν άνθρωπο που δε σου δείχνει στο review τίποτα από τα τεστ, εννοώ να τα έχει σε ένα βίντεο αλλά ενώ στο θαβει λέγοντας ότι πέφτει πολύ η απόδοση με λίγη χρήση, μετά με αυτό ως επιχείρημα σου λέει ότι βγάζει και χειρότερες φωτογραφίες γιατί δεν μπορεί να κάνει ίδια επεξεργασία επειδή κωλωνει. Και ερχόμαστε τώρα να κάνουμε τεστ και βλέπουμε και παραπάνω επιδόσεις και καμιά πτώση. Και μου λες ότι έκανε εκτενές τεστ..

Όχι ρε σεις, δεν δέχομαι την επιχειρηματολογια σε ψεύτικα δεδομένα. Τα ιδια βλέπαμε και περισυ στα σ10 και στην πράξη δεν υπήρχε διαφορά ή τουλάχιστον δε μπορούσα να την καταλάβω, άρα ελάχιστη. Και εδώ στο θαβει. Όχι φίλε αρνούμαι να πιστέψω ότι έχουν τόσες και τόσο μεγάλες διαφορές.

 

Και για να ξέρεις. Έχω κάνει 3 απανωτά τρεξιματα στο antuntu. Και στα 3 είναι στα ίδια, καμία πτώση, κάνω και 4ο και τα ανεβάζω.

 

Αλέξ μην είστε εθισμενοι στους πληρωμενους youtubers. Αντί να χαίρεστε που κάποιοι εδώ μέσα ασχολούμαστε να κάνουμε δοκιμές μας τη λέτε και από πάνω

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Πάντως απο τα παραπάνω antutu test, περισσότερο απορία μου προκάλεσε η διαφορά ανάμεσα σε s20plus και s20ultra. Νόμιζα σχεδόν το ίδιο βγαζανε.. Η μονη διαφορά τους είναι στη ram ή κανω λαθος?

 

Μαι μένα αυτό μου έκανε διαφορά αλλά αν έχουν διαφορά στη ραμ μετράει. Γενικά το antuntu δίνει πόντους για το κάθετι. Πχ οθόνη που έβαλα από 60 στα 120 και ανέβασε πόντους σχεδόν 30.000... Νόμιζα πως είναι τυχαίο αλλά και τώρα που κάνω Δοκιμή το διαπίστωσα

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Αλέξ, έχεις έναν άνθρωπο που δε σου δείχνει στο review τίποτα από τα τεστ, εννοώ να τα έχει σε ένα βίντεο αλλά ενώ στο θαβει λέγοντας ότι πέφτει πολύ η απόδοση με λίγη χρήση, μετά με αυτό ως επιχείρημα σου λέει ότι βγάζει και χειρότερες φωτογραφίες γιατί δεν μπορεί να κάνει ίδια επεξεργασία επειδή κωλωνει. Και ερχόμαστε τώρα να κάνουμε τεστ και βλέπουμε και παραπάνω επιδόσεις και καμιά πτώση. Και μου λες ότι έκανε εκτενές τεστ..

 

Όχι ρε σεις, δεν δέχομαι την επιχειρηματολογια σε ψεύτικα δεδομένα. Τα ιδια βλέπαμε και περισυ στα σ10 και στην πράξη δεν υπήρχε διαφορά ή τουλάχιστον δε μπορούσα να την καταλάβω, άρα ελάχιστη. Και εδώ στο θαβει. Όχι φίλε αρνούμαι να πιστέψω ότι έχουν τόσες και τόσο μεγάλες διαφορές.

 

 

 

Και για να ξέρεις. Έχω κάνει 3 απανωτά τρεξιματα στο antuntu. Και στα 3 είναι στα ίδια, καμία πτώση, κάνω και 4ο και τα ανεβάζω.

 

 

 

Αλέξ μην είστε εθισμενοι στους πληρωμενους youtubers. Αντί να χαίρεστε που κάποιοι εδώ μέσα ασχολούμαστε να κάνουμε δοκιμές μας τη λέτε και από πάνω

 

Νίκο πάντως είσαι ο μόνος που ακόμα δεν έχει παραδεχτεί πως υπάρχει διαφορά μεταξύ των 2 εκδόσεων. Υπάρχουν πάρα πολλά βίντεο στο YouTube με διάφορα τεστς - που δειχνουν τις αδυναμίες του Κορεατικού noc - όλοι εναντίον της Samsung και του exynos είναι? Λολ

 

Στην συγκεκριμένη φάση δεν έχεις snap έκδοση στα χέρια σου παρά μόνο exynos.

 

Παραμένω snap μοντέλο μέχρι το τέλος της εβδομάδας - αν δε έχει καθυστερήσεις λόγω κοροναιου - και θα τρέξω και εγώ antuntu - χωρίς όμως να δείχνει πολλά πλην ενός αριθμού.

 

Sent from my SM-N9750 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νίκο πάντως είσαι ο μόνος που ακόμα δεν έχει παραδεχτεί πως υπάρχει διαφορά μεταξύ των 2 εκδόσεων. Υπάρχουν πάρα πολλά βίντεο στο YouTube με διάφορα τεστς - που δειχνουν τις αδυναμίες του Κορεατικού noc - όλοι εναντίον της Samsung και του exynos είναι? Λολ

 

Στην συγκεκριμένη φάση δεν έχεις snap έκδοση στα χέρια σου παρά μόνο exynos.

 

Παραμένω snap μοντέλο μέχρι το τέλος της εβδομάδας - αν δε έχει καθυστερήσεις λόγω κοροναιου - και θα τρέξω και εγώ antuntu - χωρίς όμως να δείχνει πολλά πλην ενός αριθμού.

 

Sent from my SM-N9750 using Tapatalk

 

Οχι φίλε μου κάνεις λάθος, λέω ότι υπάρχει μικρή που δεν ξέρω αν αξίζει να γίνεται τόσος ντόρος. Θα σου πω το εξής, έκανα 4 τεστ με το που ανοιξα συσκευή και νόμιζα πως θα κρατάει ιστορικό να έπαιρνα screen shots μετά.. Την πάτησα και αυτή τη στιγμή είμαι κάπου στο 6ο με 7ο συνεχόμενο... Το κινητό παίζει στα 515 με 525 χιλιάδες σταθερά...

Πες μου εσύ, που είναι στα 440 χιλιάδες που έλεγε ο φίλος ?

Και σου ξανά λέω, τα ίδια διάβαζα περισυ και πηρα και τα 2 κινητα, δεν έβαλα antuntu οκ αλλά στη πράξη δεν είδα διαφορά. Λέγανε για καλύτερη λεπτομέρεια στην κάμερα του snap και έβαζα συγκριτικό άμεσο και δεν βρίσκαμε τίποτα.

 

Περιμένω μόλις το πάρεις να τρέξεις 3-4 απανωτά antuntu.. Αφού κάνεις τα updates.

 

Αυτό που λέω είναι ότι προτιμώ να βγάλουμε εδώ συμπεράσματα. Το παλικάρι στο youtube σας ξιταρει με τα vs και βγάζει λεφτά από τα κλικ που μαζεύει άπειρα γιατί ακριβώς βάζετε τα βίντεο τους σε φόρουμ κλπ και λες κοιταχτεεδώ χάλια..

 

Επομένως λέω το εξής: υπάρχει διαφορά αλλά μικρή, τόση που δεν αξίζει η συζήτηση. Μακάρι να το πάρεις και να δεις 600.000 πόντους και καλύτερη φώτο..αλλά αμφιβάλω.

 

Επίσης πάνω στο throttling κλπ στηρίζει την κατώτερη ποιότητα φώτο, ενώ δεν υπάρχει τέτοιο σοβαρό θέμα που λέει, ούτε 10κ διαφορά

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Οχι φίλε μου κάνεις λάθος, λέω ότι υπάρχει μικρή που δεν ξέρω αν αξίζει να γίνεται τόσος ντόρος. Θα σου πω το εξής, έκανα 4 τεστ με το που ανοιξα συσκευή και νόμιζα πως θα κρατάει ιστορικό να έπαιρνα screen shots μετά.. Την πάτησα και αυτή τη στιγμή είμαι κάπου στο 6ο με 7ο συνεχόμενο... Το κινητό παίζει στα 515 με 525 χιλιάδες σταθερά...

 

Πες μου εσύ, που είναι στα 440 χιλιάδες που έλεγε ο φίλος ?

 

Και σου ξανά λέω, τα ίδια διάβαζα περισυ και πηρα και τα 2 κινητα, δεν έβαλα antuntu οκ αλλά στη πράξη δεν είδα διαφορά. Λέγανε για καλύτερη λεπτομέρεια στην κάμερα του snap και έβαζα συγκριτικό άμεσο και δεν βρίσκαμε τίποτα.

 

 

 

Περιμένω μόλις το πάρεις να τρέξεις 3-4 απανωτά antuntu.. Αφού κάνεις τα updates.

 

 

 

Αυτό που λέω είναι ότι προτιμώ να βγάλουμε εδώ συμπεράσματα. Το παλικάρι στο youtube σας ξιταρει με τα vs και βγάζει λεφτά από τα κλικ που μαζεύει άπειρα γιατί ακριβώς βάζετε τα βίντεο τους σε φόρουμ κλπ και λες κοιταχτεεδώ χάλια..

 

 

 

Επομένως λέω το εξής: υπάρχει διαφορά αλλά μικρή, τόση που δεν αξίζει η συζήτηση. Μακάρι να το πάρεις και να δεις 600.000 πόντους και καλύτερη φώτο..αλλά αμφιβάλω.

 

 

 

Επίσης πάνω στο throttling κλπ στηρίζει την κατώτερη ποιότητα φώτο, ενώ δεν υπάρχει τέτοιο σοβαρό θέμα που λέει, ούτε 10κ διαφορά

Καλά, συμπεράσματα δεν θα βγάλουμε ούτε και από εδώ εκτός εάν κάποιος πάρει και τα 2 και τα δουλέψει για καμιά εβδομάδα ταυτόχρονα. Το να έχω έχω ένα μοντέλο και εσύ στην άλλη πλευρά της Ευρώπης ένα άλλο, μόνο να ποσταρουμε φωτός μπορούμε (και αυτό δεν θα είναι σωστό μιας και δεν θα βγάζουμε το ίδιο θέμα) και screen shots με screen on time και benchmark.

 

Έτσι όμως για να περνάμε και την ώρα μας θα το προσπαθήσουμε λολ... Άλλωστε δεν είναι και πολλά αυτά που μπορούμε να κάνουμε κλεισμένοι μέσα!

 

Sent from my SM-T865 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

edit: επειδη βρηκα και τον μπελα μου που ασχοληθηκα να δειξω που βρισκεται το κινητο, καλη συνεχεια, τελος απο μενα η προσφορα. μονο κριτικη και κραξιμο απο εδω και περα, αυτο θελετε.

 

 

 

Καλά, συμπεράσματα δεν θα βγάλουμε ούτε και από εδώ εκτός εάν κάποιος πάρει και τα 2 και τα δουλέψει για καμιά εβδομάδα ταυτόχρονα. Το να έχω έχω ένα μοντέλο και εσύ στην άλλη πλευρά της Ευρώπης ένα άλλο, μόνο να ποσταρουμε φωτός μπορούμε (και αυτό δεν θα είναι σωστό μιας και δεν θα βγάζουμε το ίδιο θέμα) και screen shots με screen on time και benchmark.

 

Έτσι όμως για να περνάμε και την ώρα μας θα το προσπαθήσουμε λολ... Άλλωστε δεν είναι και πολλά αυτά που μπορούμε να κάνουμε κλεισμένοι μέσα!

 

Sent from my SM-T865 using Tapatalk

 

κοιτα τωρα το αστειο, μου απαντας ετσι, ενω οταν ειχα τα σ10+ ταυτοχρονα 5 μηνες μου λεγανε εδω τα μελη (τωρα στο θεμα τουτο) οτι οσο τα ειχα δεν ετρεξα ταυτοχρονα τα antuntu ή κανα βιντεο να κανω συγκριση.

Συγκριση κανεις στην πραγματικη χρηση, και αυτο εκανα εγω, επι 2 εβδομαδες αυτο μετρουσα και δεν ειδα διαφορα.

Επομενως, ο καθε ενας λεει ο,τι θελει, αλλος κανε μας παραλληλη συγκριση, εσυ κανε συγκριση πραγματικης χρησης κλπ.

 

Λοιπον, παμε τωρα τα screenshots. Καταρχας να πω οτι το ετρεξα 4 φορες το πρωι και νομιζα οτι κραταει ιστορικο να τα ανεβαζα ολα μαζι, με αποτελεσμα να χασω ολα τα πρωτα (δε θα ορκιστω στα παιδια μου αλλα την πατησα), επομενως ανεβαζω αποτελεσματα antuntu απο την 5η φορα που τρεχει στο κινητο (γιαυτο και ξεζουμισε μπαταρια, 100% ειχα και δειτε που ξεκιναει και που παει).

Εδω εχω 2κ αναλυση οθονης με 60ΗΖ

49696141583_9620904623_c.jpgS20 ultra antuntu Benchmarks by Nikos Bletas, on Flickr

 

Απο εδω και κατω εχω 1080@ 120hz

49696677456_f2d0cae3e0_c.jpgS20 ultra antuntu Benchmarks by Nikos Bletas, on Flickr

49696983177_56f2b6da09_c.jpgS20 ultra antuntu Benchmarks by Nikos Bletas, on Flickr

49696983167_e27416e093_c.jpgS20 ultra antuntu Benchmarks by Nikos Bletas, on Flickr

49696677376_63acee2588_c.jpgS20 ultra antuntu Benchmarks by Nikos Bletas, on Flickr

 

 

ΠΕιτε μου εσεις τωρα, που ειναι το 440.000 που εβγαλε το παλικαρι και το throtling Και η κακη διαχειριση της καμερας λογω μειωσης επιδοσεων. Στηριξε μια θεωρια πανω σε αυτο, το οποιο ειναι ξεκαθαρα ψεμα.

Ειναι πολλα τα λεφτα φιλοι μου..και πολλοι που θα εκαναν τα παντα για λιγα κλικσ.

Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S20 series] Η εμπειρία σας με την μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...