Jump to content

Samsung Galaxy S20 Ultra


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το λεμε απο καιρο οτι περα απο τα θεματα εστιασης που εφτιαξαν για τα μακρινα, στα κοντινα και ειδικα με κακο φωτισμο ειναι θεμα μεγεθους αισθητηρα. ολοι οι μεγαλοι ετσι ειναι. Στο p30 pro που εχω οταν πλησιαζω κοντα ενα θεμα βγαζει με τον Ultra wide με ζουμ, το εχουν χειριστει εξυπνα και ειναι πιο καλες οι φωτο. Τωρα οποιος θελει κινητο για Macro ας μην το παρει.

 

Δεν είναι έτσι Νίκο! Εγώ πήγα το κινητό στη smartec, ο φακός δεν έχει κανένα θέμα, παρόλα αυτά ομως, φωτό με μικρά αντικείμενα η εστίαση είναι αλλού!!! Άρα δεν μιλάμε για macro or super macro, μιλάμε για απλά καθημερινά πράγματα, ας το έλεγαν από την αρχη και ας αποφάσιζε ο καθένας όπως νομιζει ΑΛΛΑ να το έλεγαν!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι Νίκο! Εγώ πήγα το κινητό στη smartec, ο φακός δεν έχει κανένα θέμα, παρόλα αυτά ομως, φωτό με μικρά αντικείμενα η εστίαση είναι αλλού!!! Άρα δεν μιλάμε για macro or super macro, μιλάμε για απλά καθημερινά πράγματα, ας το έλεγαν από την αρχη και ας αποφάσιζε ο καθένας όπως νομιζει ΑΛΛΑ να το έλεγαν!

 

Τι εννοεις οτι πηγες στη σμαρτεκ και ο φακος δεν εχει θεμα? αφου αυτο λεμε, οτι δεν εχει θεμα, ετσι ειναι και ειναι λογω του μεγαλου αισθητηρα και των πολλων ΜΡ. googlare λιγο το θεμα εστιαση σε μεγαλους αισθητηρες, γενικα, να δεις οτι ειναι θεμα γενικο. προφανως σε μικρα αντικειμενα ειναι δυσκολο , δε γινεται στα 10 εκατοστα αν βγαλεις ολοκληρο αμαξι,αρα μιλαμε για πιο μικρα αντικειμενα...και παντα υπαρχει θεμα με θολωμα γυρω απο το αντικειμενο. αν προλαβω καποια στιγμη θα ανεβασω δειγματα σε συγκριση με σ10+ και με p30 pro να δειτε διαφορες τοσο στα 5-7 εκατοστα που ειναι το προβλημα εντονο οσο και μετα τα 10 που φτιαχνει.

Αυτο, οποιος ασχολειται με καμερες το ξερει και περιμενει οτι κατι θα εχει, τωρα αν σε ενοχλει και το πηρες για να βγαζεις απο τα 10 εκατοστα και κατω, οκ κριμα αλλα δε θα αλλαξει ευκολα αυτο και με νεο φακο, οποτε απλα πρεπει να ξερουμε τι ζηταμε και τι να περιμενουμε. αν και θεωρω οτι δεν ειναι στοχος να βγαζουμε στα 10 εκατοστα και κατω συνηθως.

Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Είναι φάουλ της Samsung.

Ένα απλό παράδειγμα

Τις παρακάτω φωτογραφιες τις τράβηξα με mi note 10. Η πρώτη είναι με ζουμ και η δεύτερη είναι η αρχική θέση. Με το Ultra δεν μπορώ να τραβήξω την ίδια

49809582578_45b4a87b72_z.jpg2020-04-23_07-19-32 by ΚΩΣΤΑΣ ΑΛ, on Flickr

 

49810138406_2075d6f1f6_z.jpg2020-04-23_07-19-54 by ΚΩΣΤΑΣ ΑΛ, on Flickr

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου αλλά το ίδιο συμβαίνει και στο mi note 10 pro με την εστίαση από κοντά που έχω σε μακρο και σε όλα τα κινητά που έχουν τόσο μεγάλους αισθητήρες γενικά. Εναλλακτικά η Xiaomi έβαλε ένα μακρό φακό αλλά το ρεζουμέ δεν αλλάζει με τον κυριο φακό σε κοντινές φωτογραφίες μεγάλο μέρος αυτου που θες να βγάλεις θα βγαίνει θολό ή θα φαίνεται ότι δεν έχει εστιάσει ο φακός κλπ. Αυτοί οι φακοί είναι για να βγάζεις τοπία, για νυχτερινές κλπ. Πάντως μπορείτε να βγάλετε μια χαρά φωτογραφίες κοντινές και με τον τηλεφακο και πολύ ωραίες μακρο με τον Υπερευρυγωνιο.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 10 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις οτι πηγες στη σμαρτεκ και ο φακος δεν εχει θεμα? αφου αυτο λεμε, οτι δεν εχει θεμα, ετσι ειναι και ειναι λογω του μεγαλου αισθητηρα και των πολλων ΜΡ. googlare λιγο το θεμα εστιαση σε μεγαλους αισθητηρες, γενικα, να δεις οτι ειναι θεμα γενικο. προφανως σε μικρα αντικειμενα ειναι δυσκολο , δε γινεται στα 10 εκατοστα αν βγαλεις αμαξι, προφανως μιλαμε για αντικειμενα...και παντα υπαρχει θεμα με θολωμα γυρω απο το αντικειμενο. αν προλαβω καποια στιγμη θα ανεβασω δειγματα σε συγκριση με σ10+ και με p30 pro να δειτε διαφορες τοσο στα 5-7 εκατοστα που ειναι το προβλημα εντονο οσο και μετα τα 10 που φτιαχνει.

Αυτο, οποιος ασχολειται με καμερες το ξερει και περιμενει οτι κατι θα εχει, τωρα αν σε ενοχλει και το πηρες για να βγαζεις απο τα 10 εκατοστα και κατω, οκ κριμα αλλα δε θα αλλαξει ευκολα αυτο και με νεο φακο, οποτε απλα πρεπει να ξερουμε τι ζηταμε και τι να περιμενουμε. αν και θεωρω οτι δεν ειναι στοχος να βγαζουμε στα 10 εκατοστα και κατω συνηθως.

 

Αν θυμασαι είχα ανεβάσει φωτό με το ηλεκτρονικό τσιγαρο, η απόσταση δεν ήταν 10 εκατοστα. Οπότε δεν μιλάμε για μάκρο αλλά για μια φωτό ενός μικρού αντικειμένου. Άλλο η μάκρο άλλο η φωτογραφία ενός μικρού αντικειμένου σε μια λογική αποσταση. Μην τα μπερδεύουμε!

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμασαι είχα ανεβάσει φωτό με το ηλεκτρονικό τσιγαρο, η απόσταση δεν ήταν 10 εκατοστα. Οπότε δεν μιλάμε για μάκρο αλλά για μια φωτό ενός μικρού αντικειμένου. Άλλο η μάκρο άλλο η φωτογραφία ενός μικρού αντικειμένου σε μια λογική αποσταση. Μην τα μπερδεύουμε!

 

Τη θυμαμαι τη φωτο αλλα μου εμοιαζε για 10 εκατοστα αποσταση. κατα τα αλλα, οταν ειναι σκοτεινη, το να εστιασει λαθος ειναι λογικο. Εσενα ειχε εστιασει πισω απο το τσιγαρο, απλα η επιφανεια ειναι τετοια που δεν φαινεται καθαρα και ισως λογω χαμηλου φωτισμου η αποθορυβοποιηση εκανε αλοιφη λιγακι τι πισω και νομιζεις οτι δεν εχει εστιασει, ομως επειδη την ειχα κοιταξει την φωτο προσεκτικα καταλαβα οτι ηταν λαθος εστιαση, οχι ανεστιαστη.

 

Τελος παντων, επειδη το κινητο το λιωνω στις φωτο, εγω τουλαχιστον αυτο που εχω διαπιστωσει ειναι οτι ειχε δυσκολια γενικα στην εστιαση αρχικα, εφτιαξε με το 1ο update αρκετα, ειχε λιγη δυσκολια που εφτιαξε με το 2ο εντελως, και μονο σε πολυ κοντινα κλπ βλεπω θεμα που αυτο ειναι λογικο, αναμενομενο πως να το πω.

Απο εκει και περα, σε δυσκολες φωτο οπως αυτη που εβγαλες δεν ειναι η εστιαση το θεμα, ειναι συνδυασμος παραγοντων που δινει αυτο το αποτελεσμα. δεν ξερω πολυ καλυτερα θα την εβγαζε ενα αλλο...ομως ηταν συνθετη φωτο για κινητο.

 

 

Edit: μπηκα να τις ξανα δω.

Λοιπον, η 1η δειχνει ξεκαθαρα οτι εχει εστιασει στο γυαλι κατω, οι μεγαλοι αισθητηρες λοιπον σε κοντινες αποστασεις κανουν τετοια, ενω δηλαδη θεωρεις οτι ολα επρεπε να βγουν σωστα, χανουν ενα κομματι που λιγο ξεφευγει, πχ εδω εστιασε κατω στο γυαλι και οσο ανεβαινεις στο ηλεκτρονικο τσιγαρο το χανει..

Στη 2η που ειναι πιο σκοτεινα, ισως λογω αυτου του γενονοτος το εχει κανει και λιγο αλοιφη και νομιζεις οτι ειναι κακη εστιαση. αυτη ειναι η ερμηνεια μου.

Οσο για την αποσταση, οκ ειναι κοντα σχετικα...

Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου αλλά το ίδιο συμβαίνει και στο mi note 10 pro με την εστίαση από κοντά που έχω σε μακρο και σε όλα τα κινητά που έχουν τόσο μεγάλους αισθητήρες γενικά. Εναλλακτικά η Xiaomi έβαλε ένα μακρό φακό αλλά το ρεζουμέ δεν αλλάζει με τον κυριο φακό σε κοντινές φωτογραφίες μεγάλο μέρος αυτου που θες να βγάλεις θα βγαίνει θολό ή θα φαίνεται ότι δεν έχει εστιάσει ο φακός κλπ. Αυτοί οι φακοί είναι για να βγάζεις τοπία, για νυχτερινές κλπ. Πάντως μπορείτε να βγάλετε μια χαρά φωτογραφίες κοντινές και με τον τηλεφακο και πολύ ωραίες μακρο με τον Υπερευρυγωνιο.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 10 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

αυτο ακριβως..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Τη θυμαμαι τη φωτο αλλα μου εμοιαζε για 10 εκατοστα αποσταση. κατα τα αλλα, οταν ειναι σκοτεινη, το να εστιασει λαθος ειναι λογικο. Εσενα ειχε εστιασει πισω απο το τσιγαρο, απλα η επιφανεια ειναι τετοια που δεν φαινεται καθαρα και ισως λογω χαμηλου φωτισμου η αποθορυβοποιηση εκανε αλοιφη λιγακι τι πισω και νομιζεις οτι δεν εχει εστιασει, ομως επειδη την ειχα κοιταξει την φωτο προσεκτικα καταλαβα οτι ηταν λαθος εστιαση, οχι ανεστιαστη.

 

Τελος παντων, επειδη το κινητο το λιωνω στις φωτο, εγω τουλαχιστον αυτο που εχω διαπιστωσει ειναι οτι ειχε δυσκολια γενικα στην εστιαση αρχικα, εφτιαξε με το 1ο update αρκετα, ειχε λιγη δυσκολια που εφτιαξε με το 2ο εντελως, και μονο σε πολυ κοντινα κλπ βλεπω θεμα που αυτο ειναι λογικο, αναμενομενο πως να το πω.

Απο εκει και περα, σε δυσκολες φωτο οπως αυτη που εβγαλες δεν ειναι η εστιαση το θεμα, ειναι συνδυασμος παραγοντων που δινει αυτο το αποτελεσμα. δεν ξερω πολυ καλυτερα θα την εβγαζε ενα αλλο...ομως ηταν συνθετη φωτο για κινητο.

 

 

Edit: μπηκα να τις ξανα δω.

Λοιπον, η 1η δειχνει ξεκαθαρα οτι εχει εστιασει στο γυαλι κατω, οι μεγαλοι αισθητηρες λοιπον σε κοντινες αποστασεις κανουν τετοια, ενω δηλαδη θεωρεις οτι ολα επρεπε να βγουν σωστα, χανουν ενα κομματι που λιγο ξεφευγει, πχ εδω εστιασε κατω στο γυαλι και οσο ανεβαινεις στο ηλεκτρονικο τσιγαρο το χανει..

Στη 2η που ειναι πιο σκοτεινα, ισως λογω αυτου του γενονοτος το εχει κανει και λιγο αλοιφη και νομιζεις οτι ειναι κακη εστιαση. αυτη ειναι η ερμηνεια μου.

Οσο για την αποσταση, οκ ειναι κοντα σχετικα...

 

Αυτή είναι μια σωστή εξήγηση, σε κάθε περίπτωση σ ευχαριστώ. Άρα αν θέλουμε μάκρο θα πρέπει να χρησιμοποιούμε τον super wide len

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι μια σωστή εξήγηση, σε κάθε περίπτωση σ ευχαριστώ. Άρα αν θέλουμε μάκρο θα πρέπει να χρησιμοποιούμε τον super wide len

 

οταν τις ειχες ανεβασει τις ειχα δει βιαστικα και δεν εγγραψα αποψη γιατι ειχα πηξει, πασχαλιατικα εφτιαχνα επιδοματα κλπ.

τωρα λιγο εκλεψα χρονο, αν και γραφειο ειμαι ακομα γιατι ειχα περιεργεια να τις δω επειδη ειπες οτι πηγες και σερβις και λεω τοσο χαλια ηταν?

Θεωρω λοιπον οτι ισχθυει αυτο που ειπα.

Τωρα αν θα μπορουσε να δουλευει καλυτερα? ΙΣΩΣ.

Αν μας χαλαει? Εμενα οχι γιατι ετσι ειναι αυτοι οι αισθητηρε, ειναι σα να μου λες οτι με χαλαει που ειναι μεγαλο και βαρυ το κινητο, ε χαιρω πολυ ,το ηξερα, δεν περιμενα να ειναι iphone SE σε διαστασεις και να γκρινιαζω.

ΚΑι τελος, το p30 pro απλα δε βγαζει φωτο κοντινες με τον βασικο φακο, δουλευει με τον ultra wide Θες δε θες, δεν εχω βρει τροπο να βγαλω με τον βασικο...δεν ειναι τυχαιο. ΠΑρολα αυτα βγαζει πιο ωραια αποτελεσματα απο ultra. τουλαχιστον προχειρα που εβγαλα κανα 2 φωτο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

μην παρεις ουτε το νοτε 20 γιατι θα εχει λιγο καλυτερη αυτονομια απο σ10 και δε θα σε βγαζει μερα, και θα νιωθεις πειραματοζωο, ειδικα αν κανει κανα 1500αρι.

 

Κατα τα αλλα, αν το πηρες day 1 η εστιαση εφτιαξε, τελος το θεμα αυτο.

2ον η αυτονομια του ειναι λιγο πανω απο s10 plus, μου βγαζει στις 2 μερες 6 ωρες οθονη και ομιλια πανω απο 3-4 ωρες και με ρολοι και με buds επανω και μικτη χρηση, οχι μονο wifi και χρηση εφαρμογης tracking κανα 2ωρο για ποδηλατο που παω.

Αν αυτο ειναι αυτονομια σ10 τοτε μπραβο στο σ10.

Το οτι το 11 pro max βγαζει αρκετα παραπανω το ξερουμε, αλλα δε σημαινει οτι ειναι κακο το Ultra. ισα ισα..

Επισης το 11αρι εχει αλλες ελλειψεις που καποιους μας ενοχλουν, πχ το ios το ιδιο, αλλα και αλλες οπως η ελλειψη sd.. και οταν κουβαλας 200gb δεδομενα δεν μπορεις ουτε cloud ουτε ακριβες εκδοσεις...

 

Τελος η καμερα των κινητων ειναι για να δουλευει στο αυτοματο κυριως.

Αν θελαμε να στηνουμε ρυθμισεις θα ειχαμε και καλη ψηφιακη.

Το 95% των φωτο τις βγαζουμε αυτοματα, και εκει το αι φον σκιζει. εχει λιγο θορυβο στις indoor και τρομερα καλη λεπτομερεια. Δε θελω να σκεφτομαι τι θα κανει αμα βαλει μεγαλο αισθητηρα γιατι θα μπω στον πειρασμο να παρω iphone για 1η φορα.

 

Απο τη στιγμη που δε σου κανει δε χρειαζεται να λεμε ανακριβειες, οκ το πηρες, εβγαλες ακρη σε 2 μερες και τελος.

 

Επειδή μάλλον δεν το έγραψα σωστά , η σύγκριση έγινε με το S10 5G , όχι το απλο , ούτε το plus.

Το πήρα την πρώτη εβδομάδα κυκλοφορίας από το μεγάλο Αγγλικό δίκτυο που υποστηρίζει 5G και το επέστρεψα όπως είχα το δικαίωμα.

Are you with Us?
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μάλλον δεν το έγραψα σωστά , η σύγκριση έγινε με το S10 5G , όχι το απλο , ούτε το plus.

Το πήρα την πρώτη εβδομάδα κυκλοφορίας από το μεγάλο Αγγλικό δίκτυο που υποστηρίζει 5G και το επέστρεψα όπως είχα το δικαίωμα.

 

Όχι το απλό ούτε το plus, άρα το ultra? Τόσο δύσκολο είναι να πεις κάτι συγκεκριμένο; παρόλα αυτά και εγώ αυτό έχω, Ultra 5g.

Αν πάλι εννοείς s10 μικρό, τότε οκ η σύγκριση σε κάμερα και μπαταρία αλλάζει

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Όχι το απλό ούτε το plus, άρα το ultra? Τόσο δύσκολο είναι να πεις κάτι συγκεκριμένο; παρόλα αυτά και εγώ αυτό έχω, Ultra 5g.

Αν πάλι εννοείς s10 μικρό, τότε οκ η σύγκριση σε κάμερα και μπαταρία αλλάζει

 

Δεν κατάλαβες.

Κανει σύγκριση με το S10 5g. Όχι το s20 το απλό, ούτε το s20 plus..... Δηλαδή s20 5g vs s20 Ultra. Δηλαδή με το παρακάτω

https://m.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=10040&idPhone2=9588

Και

https://www.skroutz.gr/s/21386696/Samsung-Galaxy-S10-5G-256GB.html#specs

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες.

Κανει σύγκριση με το S10 5g. Όχι το s20 το απλό, ούτε το s20 plus..... Δηλαδή s20 5g vs s20 Ultra. Δηλαδή με το παρακάτω

https://m.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=10040&idPhone2=9588

Και

https://www.skroutz.gr/s/21386696/Samsung-Galaxy-S10-5G-256GB.html#specs

 

Πολύ σωστά!

S10 5G vs S20 Ultra

Are you with Us?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα αν μπορει να βαλει καποιπς το link με τα 96hz ευχαριστω

 

Στάλθηκε από το SM-G988B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

https://www.apkmirror.com/apk/project-vivid/s20-refresh-rate-control/s20-refresh-rate-control-1-0-release/s20-refresh-rate-control-1-0-android-apk-download/

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Απαντηση απο το Samsung Galaxy Support της Κορεας για τα παραπονα της καμερας του Ultra

 

 

 

Πρώτον, θα θέλαμε να ζητήσουμε συγγνώμη για τη σύγχυση που έχει προκληθεί όσον αφορά την χρήση. Το Galaxy S20 Ultra είναι εξοπλισμένο με έναν αισθητήρα πολλών pixels, που αυξάνει το μέγεθος του αισθητήρα και οδηγεί σε ένα πιο ρηχό (shallow) βάθος πεδίου και σε εστιακή απόσταση 10cm ή περισσότερο σε σχέση με προηγούμενα Samsung μοντέλα. Επομένως, κατά τη φωτογράφηση ενός αντικειμένου από κοντά, το background μπορεί να θολωθεί ή να είναι εκτός εστίασης. Η εστιακή απόσταση (focal length) ρυθμίζεται από τα χαρακτηριστικά των φακών, κάτι που δύσκολα διορθώνεται με software. Ζητούμε συγγνώμη που δεν εξηγήσαμε πλήρως την εστιακή απόσταση εκ των προτέρων.

Τα γράφει τα ίδια και εδώ.

https://www.notebookcheck.net/Samsung-says-the-Galaxy-S20-Ultra-autofocus-issue-is-not-a-bug-that-can-be-fixed-with-an-update.462286.0.html

 

Sent from my Mi MIX 3 using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εκεί που πετάς το ιστορικό "για λειτουργικο ας μη μιλήσουμε καλύτερα" σταματάω να διαβάζω. Συγνώμη κιόλας αλλά το ios χάνει σχεδόν σε όλα. Ενημερώσεις ναι, για χρόνια. Τι ενημερώσεις όμως? Προσθήκες που στο Android υπάρχουν χρόνια πίσω. Ένας εγκλωβισμός ειναι το ios και μια εξάρτηση με το pc.

Γνώμη μου πάντα.

Όμως απορώ. Γιατί ενώ βλέπεις τόσα πλεονεκτήματα στο μήλο πήρες το s20? Και δεν το λέω ειρωνικά αλλά επειδή είδα έναν ενθουσιασμό με την Apple.

 

Η αγορά του S20 ήταν το μεγαλύτερο λάθος για φέτος, γι αυτό και εν μέρη διορθώθηκε, με την πώληση.

Όσο αναφορά το ios vs android, έχω περάσει και από τα δύο με διαφορετικά κινητά, έχουν τα + και τα - τους.

Εγώ μίλησα για τα χρόνια αναβαθμίσεων της Samsung που προκλητικά τα περιορίζει στα 2 ενώ η το μήλο στα 5.

Δεν τα βλέπω αυτά που είπα ΕΓΩ ως πλεονεκτήματα, γεγονότα είναι.

Ή μήπως δεν είναι γεγονός ότι το 11 προ max έχει καλύτερη μπαταρία, κάμερα που εστιάζει σωστά και στο άψογη στο auto, γενικά καλύτερη ή ίση με το ultra;

Ας μη βάλουμε σύγκριση εδώ του Α13 με τον αμπαλο Exynos γιατί θα γελάσουν και τα τσιμέντα. Σε τίποτα δεν συγκρίνονται. Ο exynos είναι soc που θα έπρεπε να είναι σε κάποιο s20 liteή κανα κινεζοτηλέφωνο της σειράς και μας τον πλάσαρε στη Ευρώπη και ο Α13 πρώτος με διαφορά ακόμα και από τον 865 που θα έπρεπε να έχει το ultra.

Αυτά είπα. Το ultra έχει καλύτερη οθόνη και καλύτερη εμφάνιση όμως θεωρώ την τιμή του ένα μεγάλο αστείο.

Link to comment
Share on other sites

Η αγορά του S20 ήταν το μεγαλύτερο λάθος για φέτος, γι αυτό και εν μέρη διορθώθηκε, με την πώληση.

Όσο αναφορά το ios vs android, έχω περάσει και από τα δύο με διαφορετικά κινητά, έχουν τα + και τα - τους.

Εγώ μίλησα για τα χρόνια αναβαθμίσεων της Samsung που προκλητικά τα περιορίζει στα 2 ενώ η το μήλο στα 5.

Δεν τα βλέπω αυτά που είπα ΕΓΩ ως πλεονεκτήματα, γεγονότα είναι.

Ή μήπως δεν είναι γεγονός ότι το 11 προ max έχει καλύτερη μπαταρία, κάμερα που εστιάζει σωστά και στο άψογη στο auto, γενικά καλύτερη ή ίση με το ultra;

Ας μη βάλουμε σύγκριση εδώ του Α13 με τον αμπαλο Exynos γιατί θα γελάσουν και τα τσιμέντα. Σε τίποτα δεν συγκρίνονται. Ο exynos είναι soc που θα έπρεπε να είναι σε κάποιο s20 liteή κανα κινεζοτηλέφωνο της σειράς και μας τον πλάσαρε στη Ευρώπη και ο Α13 πρώτος με διαφορά ακόμα και από τον 865 που θα έπρεπε να έχει το ultra.

Αυτά είπα. Το ultra έχει καλύτερη οθόνη και καλύτερη εμφάνιση όμως θεωρώ την τιμή του ένα μεγάλο αστείο.

 

Ναι φίλε μου, γεγονότα είναι. Είναι λοιπόν γεγονός ότι το ios είναι ανάπηρο, παίρνει αναβαθμίσεις αλλά τι είδους αναβαθμίσεις? Χαρακτηριστικά που στο Android υπάρχουν χρόνια. Επίσης οι συσκευές πχ 3τιας παίρνουν κουτσουρεμενες ενημερώσεις που συνήθως προκαλούν προβλήματα. Καλή η ιδέα της 5ετους υποστήριξης αλλά στην πράξη είναι αλλιώς. Έχω πολλά χρόνια iPhone οπότε έχω άποψη. Κι όταν λες τους χρήστες πως δεν έχει το Α ή το Β σου λένε πως δεν τα χρειάζονται. Όταν τα παίρνουν μετά από 2 χρόνια σου λένε wow, δες τι αναβάθμιση πήραμε. Το ωραίο είναι πως τελευταία έμαθαν και τις amoled οθόνες που είχα στα νοκια πριν 15 χρόνια..... :lol: :lol:

Αυτα και το κλείνω γιατί ξεφύγαμε.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μετα την σημερινη αναβαθμιση φαινεται να εγινε σοβαρη δουλεια στην καμερα.

Εστιαζει καλυτερα γρηγοροτερα απο μικροτερη αποσταση το ai αναγνωριζει καλυτερα τις σκηνες μεχρι και macro μου εβγαλε που πριν ηταν αδυνατο. Τσεκαρετε αν θελετε

 

Στάλθηκε από το SM-G988B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

e2bfd7e34ec0587159a87bf943a4eac1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά!

S10 5G vs S20 Ultra

 

Οκ συγγνώμη δεν πήγε το μυαλό μου εκεί, νόμιζα εξ παραδρομής ότι είπες σ10 5g. Ότι ήθελες να πεις σ20 5g..

Είχα το απλό σ10 και είχε σχεδόν μισή αυτονομία από s20 ultra

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μετα την σημερινη αναβαθμιση φαινεται να εγινε σοβαρη δουλεια στην καμερα.

Εστιαζει καλυτερα γρηγοροτερα απο μικροτερη αποσταση το ai αναγνωριζει καλυτερα τις σκηνες μεχρι και macro μου εβγαλε που πριν ηταν αδυνατο. Τσεκαρετε αν θελετε

 

Στάλθηκε από το SM-G988B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

e2bfd7e34ec0587159a87bf943a4eac1.jpg

Αυτο τωρα είναι εστιασμένο καλα? Πολυ θολο μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ξέρει κανείς γιατί τα ακουστικά του κινητού δεν παίζουν και στο p30 pro που έχω ? Δεν ξέρω που να ρωτήσω, αλλά μας έκοψαν που έκοψαν το jack, να κουβαλάω και 2 ζευγάρια ακουστικά μου τη δίνει. Του p30 pro παίζουν εδώ αλλά με ενοχλούν και δεν τα μπορώπολύ

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...