Jump to content

Samsung Galaxy S10 Lite


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν θέλετε το λευκό να είναι ποιο λευκό (η amoled παραδοσιακά εχει μια πολυ ελαφριά κιτρινίλα στο λευκό), δοκιμάστε το εξης:

Ρυθμίσεις, εμφάνιση, λειτουργία οθόνης,επιλέγουμε :εντονη

Και στη μπάρα από κατω, τέρμα αριστερά (ψυχρό).

Πατάμε συνθέτες ρυθμίσεις , το R και G τέρμα αριστερά, και το B τέρμα δεξιά.

Φυσικά είναι θέμα προτίμησης πως σας αρέσουν τα χρώματα, αλλά με τη συγκεκριμένη ρύθμιση το λευκό είναι ποιο λευκό, χωρίς να χαλάνε τα υπόλοιπα, και χωρίς να χάνεται (πολύ, γιατι λίγο χάνεται) η ποιο έντονη προβολή των χρωμάτων.

Γενικά έχεις ποιο φυσικά χρώματα.

Link to comment
Share on other sites

Κατοχος και εγω του s10 lite θα ηθελα πω να τις πρωτες εντυπωσεις μου προερχομενος απο xiaomi mi note 10 ,huawei p30 pro mate 20 pro και πιο παλια απ s10 plus το οποιο το κρατησα παρα πολυ λιγο.Ειναι η πρωτη φορα που πιανω samsung με snapdragon κσι δεν προκειται να ξαναπαρω samsung με exynos.,H διαφορα ειναι αισθητη στην ταχυτητα και να καταληξω ειναι αυτο που ελειπε απο τις samsung συσκευες.Αγοραζα samsung και νοσταλγουσα xiaomi για την ταχυτητα.Απο εκει και περα η μπαταρια φαινεται παρα πολυ καλη αλλα δεν εχω ασφαλη συμπερασματα το εχω λιγες ωρες.Για την οθονη τι να πουμε samsung εινσι υπερευχσριστημενος.Για το λογισμικο και το ui μοπρω να πω τωρα οτι με τον snapdragon εγινε τελειο του ελειπε η σπιρταδα η ταχυτητα.Ενας λογος που εγραψα τις συσκευες ειχα εινσι γιατι θελω να αναφερθω στην καμερα.Η καμερα σε γενικες γραμμες καλη ειναι αλλα σε σχεση με τις παραπανω συσκευες που ανεφερα εινσι κατωτερη ειδικα οταν ζουμαρουμε να δουμε τις λεπτομερειες και ημερα και low light. Δεν ξερω ισως κανως λαθος και υποτιμω την συσκευη στο θεμα καμερα για τον λογο οτι εχω πολυ καιρο να πιασω samsung s10 plusγια να συγκρινω ισως και το s10 plusδεν εχει την λεπτομερεια που περιμενα να δω σε σχεση με αλλα.Σαν πρωτη εικονα ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την συσκευη που σε κανει να ξεχασεις τα οποια αρνητικα υπαρχουν που για μενα δεν υπαρχουν και πραγματικα δεν ξερω αν ειναι ψυχολογικο εινσι το πρωτο samsung που δεν κοιταω την μπαταρια κσι ποιa apps να ξηλωσω η να δω ποσο χανει σε standby mode

Καλησπέρα φίλε μου. Πολύ χρήσιμη η κριτική σου, μπορεις να εστιασεις λίγο στη διάρκεια της μπαταρίας σε σχεση με το Μi note 10? Είμαι και εγώ κάτοχος του xiaomi και με ανησυχει η μικροτερη μπαταρια...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου. Πολύ χρήσιμη η κριτική σου, μπορεις να εστιασεις λίγο στη διάρκεια της μπαταρίας σε σχεση με το Μi note 10? Είμαι και εγώ κάτοχος του xiaomi και με ανησυχει η μικροτερη μπαταρια...

 

Θα ενημερωσω σε λιγες μερες φιλε μου δεν εχω πληρη εικονα ακομη γιατι εστηνα το κινητο και ηταν συνδεδεμρνο στο ,pc με αποτελεσμα να φορτιζει

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Θα ενημερωσω σε λιγες μερες φιλε μου δεν εχω πληρη εικονα ακομη γιατι εστηνα το κινητο και ηταν συνδεδεμρνο στο ,pc με αποτελεσμα να φορτιζει

Αυτή θα είναι ενδιαφέρουσα σύγκριση, αν και λογικά το xiomi θα πρέπει να νικά δια περίπατου στην αυτονομία με 5260 μπαταρία και μικρότερη οθόνη..

Το περίεργο πάντως το gsmarena του δίνει χειρότερη αυτονομία, 95h, οταν στο σαμσουνγκ δίνει

110h.

Δεν ξέρω αν θα φτάσει το xiaomi σε αυτονομία, αλλά να σε απογοητεύσει αποκλείεται..

Link to comment
Share on other sites

Σαν πρωτη ολοκληρωμενη αποψη μπορω να πω οτι η μπαταρια ειναι στα ιδια επειπεδα με mi note 10 ισως λιγο καλυτερη του mi note 10.Αφου εστησα το κινητο ειδα οτι το βραδυ εχανα 10%.Την επομενη ημερα αφου απενεργοποιησα καποιες εφσρμογες συμφωνα με τον οδηγο του sosimple2 με package disabler ειδα οτι εχανα 4%.Στη συνεχεια παλι ανεβηκε στο 10%.Κατι παρομοιο αντιμετωπιζα και στο mi note 10 κσι σε ολα τα κινητα μια εχαν πολυ μια λιγοτερο.

49703492613_355aa729a4.jpgScreenshot_20200327-130120 by Kostas Sifis, on Flickr

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι το τελευταίο gcam, 7.3 Δουλεύει, και για νύχτα. Βγάζει καλύτερα απο την original.

https://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=82115591&postcount=10

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σαν πρωτη ολοκληρωμενη αποψη μπορω να πω οτι η μπαταρια ειναι στα ιδια επειπεδα με mi note 10 ισως λιγο καλυτερη του mi note 10.Αφου εστησα το κινητο ειδα οτι το βραδυ εχανα 10%.Την επομενη ημερα αφου απενεργοποιησα καποιες εφσρμογες συμφωνα με τον οδηγο του sosimple2 με package disabler ειδα οτι εχανα 4%.Στη συνεχεια παλι ανεβηκε στο 10%.Κατι παρομοιο αντιμετωπιζα και στο mi note 10 κσι σε ολα τα κινητα μια εχαν πολυ μια λιγοτερο.

49703492613_355aa729a4.jpgScreenshot_20200327-130120 by Kostas Sifis, on Flickr

Δοκιμάσε να βάλεις σχεδόν όλες τις εφαρμογές στη βέλτιστοποιηση χρήσης μπαταρίας.

Εγω χανω 2-3% το βράδυ με κλεισμένα Bluetooth, gps, συνχρονισμους. Δε μετέφερα τίποτα κατά την εγκατάσταση, ουτε δεδομένα απο τους σερβερ της σαμσουνγκ, εγκατάσταση εφαρμογών απ την αρχη απο playstore.

Χρονοβόρο, αλλά το κανω σε κάθε νέο κινητό.

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Το update που θα περιλαμβάνει τα χαρακτηριστικά της κάμερας του S20 που θα βγει για τα υπόλοιπα S10, θα βγει και για το S10 lite; ξέρει κανείς;
Link to comment
Share on other sites

Το update που θα περιλαμβάνει τα χαρακτηριστικά της κάμερας του S20 που θα βγει για τα υπόλοιπα S10, θα βγει και για το S10 lite; ξέρει κανείς;

 

Μάλλον θα τα πάρουν μόνο τα S10e, S10, S10+, Note 10, Note 10+.

Το παρακάτω κομμάτι (το δανείστηκα απ' το Sammobile) βγάζει εκτός συζήτησης το Note 10 Lite. To S10 Lite δεν αναφέρεται αλλά πιστεύω ότι θα ακολουθήσει τη μοίρα του Note 10 Lite.

 

"Τhe South Korean smartphone giant mentioned that the new features that will be released to the Galaxy S10e, Galaxy S10, Galaxy S10+, Galaxy Note 10, and the Galaxy Note 10+. Samsung also mentions that Night Hyperlapse and the improved Night mode aren’t “applied to Galaxy Note 10 Lite”, but it doesn’t say if the Note 10 Lite will get the other features (we’re assuming it won’t, as it’s not a flagship phone)."

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έρχεται UI 2.1 για το S10 lite μαζί με patch Απριλίου.

https://www.xda-developers.com/samsung-galaxy-s10-lite-updated-one-ui-2-1-april-2020-patches/

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Έρχεται UI 2.1 για το S10 lite μαζί με patch Απριλίου.

https://www.xda-developers.com/samsung-galaxy-s10-lite-updated-one-ui-2-1-april-2020-patches/

 

Μεγάλη στροφή της Samsung στην πολιτική των updates και των flagship features που δίνει στις παλαιότερες σειρές. Θετικό και καλοδεχούμενο! Άντε να δούμε και υποστήριξη σε Major updates για 3 χρόνια τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Μα το galaxy s10 lite ειναι 2020 και θα παρει 2 αναβαθμισεις .Ανηκει στην κατηγορια ναυαρχιδας.Επισης πολλες συσκευες και απο midrange θα παρουν αργοτερα Ui 2.1 απλα θα εχει καποιες μικρες περικοπες ωστε να υπαρχει και καποια διαφοροποιηση απο την πρωτη με την δευτερη κατηγορια.
Link to comment
Share on other sites

Μα το galaxy s10 lite ειναι 2020 και θα παρει 2 αναβαθμισεις .Ανηκει στην κατηγορια ναυαρχιδας.Επισης πολλες συσκευες και απο midrange θα παρουν αργοτερα Ui 2.1 απλα θα εχει καποιες μικρες περικοπες ωστε να υπαρχει και καποια διαφοροποιηση απο την πρωτη με την δευτερη κατηγορια.

 

Ναι του 2020 είναι αλλά είναι στη σειρά του 10, θα μπορούσε δηλαδή να παίρνει κανονικά update για Android 10 χωρίς να του δώσουν τα features του S20. Το έχουν κάνει πολλάκις όλα τα προηγούμενα χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Το παρήγγειλα χθες σε μπλε χρώμα με 8 ραμ. Η ζελατίνα που έχει στην οθόνη είναι σαν και αυτή που έχει στην πλάτη και πρέπει να βγει η είναι τύπου screen protector?

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Το παρήγγειλα χθες σε μπλε χρώμα με 8 ραμ. Η ζελατίνα που έχει στην οθόνη είναι σαν και αυτή που έχει στην πλάτη και πρέπει να βγει η είναι τύπου screen protector?

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Με γεια φίλε μου, το ίδιο ακριβώς έχω πάρει και εγώ. Τη ζελατίνα που έχει μπροστά την κράτησα μόνο μέχρι να πάρω τζαμάκι. Δεν είναι και ότι καλύτερο η ποιότητά της για να την κρατήσεις παραπάνω. Μαζί με το τζαμάκι του έβαλα και θήκη Spigen Ultra Hybrid διαφανή και πλέον είμαι σούπερ καλυμμένος όσον αφορά την προστασία του.

Link to comment
Share on other sites

Αμα πήρε κανείς κανα τζαμακι της προκοπής, γράψτε ποιο και απο που, γιατι ενα που πήρα μαυρο γυρω γυρω πολυ μάπα, έκοβε οθονη, ασε που ράγισε πριν το βαλω.
Link to comment
Share on other sites

Αμα πήρε κανείς κανα τζαμακι της προκοπής, γράψτε ποιο και απο που, γιατι ενα που πήρα μαυρο γυρω γυρω πολυ μάπα, έκοβε οθονη, ασε που ράγισε πριν το βαλω.

 

Εγώ πήρα αυτό: https://www.skroutz.gr/s/21985317/3MK-Tempered-Glass-Galaxy-S10-Lite.html

Αφήνει περίπου ένα χιλιοστό αριστερά δεξιά ακάλυπτο αλλά γενικά είμαι ευχαριστημένος από την ποιότητα και την ευκολία τοποθέτησης.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εντωμεταξύ βγήκε update και για εμάς https://techblog.gr/mobile/samsung-galaxy-s10-lite-update-fernei-to-oneui-2-1-stoys-katochoys/

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα αυτό: https://www.skroutz.gr/s/21985317/3MK-Tempered-Glass-Galaxy-S10-Lite.html

Αφήνει περίπου ένα χιλιοστό αριστερά δεξιά ακάλυπτο αλλά γενικά είμαι ευχαριστημένος από την ποιότητα και την ευκολία τοποθέτησης.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εντωμεταξύ βγήκε update και για εμάς https://techblog.gr/mobile/samsung-galaxy-s10-lite-update-fernei-to-oneui-2-1-stoys-katochoys/

Σε αυτό προσανατολιζομουν και εγω τώρα, αφου όπως κατάλαβα κανένα δεν ταιριάζει ακριβώς. Αυτα που είναι μαύρα στην ακρη τρων οθονη, και αυτα που είναι παντού διάφανα είναι μεσα στην οθονη με ενα χιλ αριστερά δεξιά ακάλυπτο..

Τι χαλι είναι αυτο με ολα τα τζάμια, δε βρίσκεις πλέον κανενα να πιανει σωστα ολο το μπροστινό μέρος να μη φαίνεται..

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό προσανατολιζομουν και εγω τώρα, αφου όπως κατάλαβα κανένα δεν ταιριάζει ακριβώς. Αυτα που είναι μαύρα στην ακρη τρων οθονη, και αυτα που είναι παντού διάφανα είναι μεσα στην οθονη με ενα χιλ αριστερά δεξιά ακάλυπτο..

Τι χαλι είναι αυτο με ολα τα τζάμια, δε βρίσκεις πλέον κανενα να πιανει σωστα ολο το μπροστινό μέρος να μη φαίνεται..

 

Δεν ξέρω το κατά πόσο, λόγω των απειροελάχιστων bezels, αν τα έκαναν να καλύπτουν όλη την οθόνη από άκρη σε άκρη θα μπορούσε να μπει θήκη χωρίς να πετάξει το τζαμάκι πάνω. Πιστεύω θα υπήρχε πρόβλημα, εκτός και αν ήταν της ίδιας εταιρείας και η θήκη και το τζαμάκι για να υπάρχει συμβατότητα. Δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο λόγο που τα κάνουν στενότερα σε επίπεδες οθόνες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Με τον φορτιστή και το καλώδιο του s8 μπορώ να φορτίσω και να συνδέσω το τηλέφωνο στο laptop?

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Με τον φορτιστή και το καλώδιο του s8 μπορώ να φορτίσω και να συνδέσω το τηλέφωνο στο laptop?

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εννοείται.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, χρόνια πολλά. Έχετε λάβει την τελευταία αναβάθμιση; ενώ στο samobile υπάρχει αναβάθμιση από 8/4,εμενα έχει μείνει στην προηγούμενη και στην αναζήτηση λέει ότι είναι ενημερωμενο

 

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, χρόνια πολλά. Έχετε λάβει την τελευταία αναβάθμιση; ενώ στο samobile υπάρχει αναβάθμιση από 8/4,εμενα έχει μείνει στην προηγούμενη και στην αναζήτηση λέει ότι είναι ενημερωμενο

 

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καλησπέρα φίλε μου και χρόνια πολλά, και σε εμένα την προηγούμενη έχει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει και ένα αρνητικό η συσκευή. Στον ηλιοι μου φαίνοταν οτι έβλεπα πολυ χειρότερα από το νοτε 8. Σπίτι ομως που τα συγκρίνα δίπλα δίπλα με τέρμα φωτεινότητα και τα 2, το s10 lite μάλλον ηταν ενα κλικ φωτεινότερο.

Σήμερα ομως που τεστάρα στον ήλιο με s9, (στα ίδια με το νοτε 8 είναι από φωτεινότητα) όντως το s9 έβλεπες πολυ καλύτερα στον ήλιο..

Πως γίνεται? Τα περισσότερα σαμσουνγκ στον ήλιο για λιγα δευτερόλεπτα ανεβαίνουν φωτεινότητα πανω απο τα νούμερα που γράφουν.

Προφανώς το s10lite δεν το κανει αυτό.. Δουλεύει οπως τα xiaomi με amoled. Σημαντικό μειον.

Link to comment
Share on other sites

Έχει και ένα αρνητικό η συσκευή. Στον ηλιοι μου φαίνοταν οτι έβλεπα πολυ χειρότερα από το νοτε 8. Σπίτι ομως που τα συγκρίνα δίπλα δίπλα με τέρμα φωτεινότητα και τα 2, το s10 lite μάλλον ηταν ενα κλικ φωτεινότερο.

Σήμερα ομως που τεστάρα στον ήλιο με s9, (στα ίδια με το νοτε 8 είναι από φωτεινότητα) όντως το s9 έβλεπες πολυ καλύτερα στον ήλιο..

Πως γίνεται? Τα περισσότερα σαμσουνγκ στον ήλιο για λιγα δευτερόλεπτα ανεβαίνουν φωτεινότητα πανω απο τα νούμερα που γράφουν.

Προφανώς το s10lite δεν το κανει αυτό.. Δουλεύει οπως τα xiaomi με amoled. Σημαντικό μειον.

 

Δεν θα έπρεπε να συμβαίνει αυτό. Το S9 έχει max nits 658 όταν μπαίνει το max auto στην φωτεινότητα, ενώ το S10 lite ακόμα περισσότερο 705 nits. Βασισμένα στις μετρήσεις του gsmarena όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έπρεπε να συμβαίνει αυτό. Το S9 έχει max nits 658 όταν μπαίνει το max auto στην φωτεινότητα, ενώ το S10 lite ακόμα περισσότερο 705 nits. Βασισμένα στις μετρήσεις του gsmarena όλα αυτά.

Αυτο γράφω παραπάνω αλλά δεν το κατάλαβες. Και είναι 100% βεβαίο, τα γράφω χρόνια. Αυτα τα νούμερα που γράφεις δεν είναι απόλυτα.

Τα σαμσουνγκ παρότι γράφουν στα spec κάποια νούμερα, στην πραγματικότητα τα ξεπερνάνε οταν χρειάζεται (στον ήλιο για πολύ λιγο ομως).

Δεν το γράφουν πουθενά αλλα ισχύει.. Είναι κοινό μυστικό γι αυτο σχεδόν με κσθε σαμσουνγκ βλέπεις καλύτερα στον ήλιο σε σχεση με αλλη συσκευή με oled. Δυστυχώς το s10 lite δεν το κανει αυτο προφανώς.. Τερματίζει στα 705 που γραφει, ενω το νοτε 8, s9 max ανεβαίνουν για ελάχιστα δευτερόλεπτα και παραπάνω. Πχ μπορεί να φτάνουν 900.(το υποθέτω, δεν ξέρω που φτάνουν).

Άλλωστε αυτο είναι 100% αποδεδειγμένο σε αυτη την περίπτωσή αφου:

-Στο σπίτι το s10 lite έχει ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ φωτεινότητα από το νοτε 8 (τεσταρισμενα απο εμενα)

-Στον ήλιο το s10 lite εχει ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ φωτεινότητα απο το νοτε 8 (το τεσταρα και αυτο).

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S10 Lite

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...