Jump to content

TCL Plex


spy14
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο λόγος καθυστέρησης ίσως έχει σχέση και με τον κορονοϊό που υπολειτουργούν τα πάντα στη Κίνα. Ελλάδα πήραμε την ενημέρωση εδώ και ένα μήνα, Αυστραλία και Τουρκία που διάβασα δεν έχουν πάρει καθόλου.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Το πηρα χθες για την γυναικα και εχω εντυπωσιαστει απο το κιν σε φαση που λεω να το κρατησω και να δωσω το s8+ στην γυναικα μου. Με θηκες τι γινεται? δεν βρισκω ουτε το εβαυ καμια σιλικόνης. Κατι δερμάτινες με 11 12€ βρηκα. Εχετε να προτεινετε κατι?

Την 9 φοραει και σε εμενα και δεν μου εχει δωσει αναβαθμιση, απο γερμανο το πηρα

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το πηρα τελικα, μιας και το πρόβλημα με τη θυρα φορτισης του Nokia 7 Plus με εσπασε τα νευρα. 199 ευρω και από τα οποια 39,80 επιστροφή σε ποντους με καρτα της Εθνικης από την Cosmote. Και εμενα είναι στο 9. Είναι της Ελληνικης αντιπροσωπίας, εχει αυτοκόλλητο, που σημαινει ότι στην Ελλαδα δεν υπαρχει επισημα η 10. Μηπως οι συσκευες που πωληθηκαν από το e-shop που τα εχει εισάγει μονο του είναι αυτές που εχουν το 10; Η συσκευή παντως είναι υπερβολικα καλη για τα λεφτα της, πολύ καλη κατασκευη, υπεροχη οθονη, εκπληκτικές φωτογραφιες, καθαρο λειτουργικό που εχει καποιες προσθετες εφαρμογες της TLC όπως για φωτογραφια, μουσικη, βιντεο, αριθμομηχανή κ.α. Καποιες είναι καλυτερες από της google καποιες είναι καλυτερες της google, δεν ξερω αν μπορεις να διαγράψεις οσες από της διπλες εφαρμογες δεν θελεις, θα το προσπαθήσω καποια μερα. Το μονο που δεν μου αρεσει ότι η πλάτη που είναι από γυαλι γλυστραει υπερβολικα, το αφηνεις καπου και μετα από λιγο το βρησκεις αλλου, θελει σιγουρα θηκη, εβαλα αυτή που εχει στη συσκευασια. Θα ηθελα μια θηκη τυπου βιβλιου αλλα δεν βρίσκω ουτε στο εξωτερικο, εχει καποιες που για να βγαλης φωτο πρεπει να βγαλης τη συσκευή από τη θηκη, καθολου πρακτικο. Γιατι τα κανουν από γυαλι τελευταία τα κινητα και πρεπει να τα βαζεις σε θηκη και δεν μπορεις να χαρεις τα χρωματα της πλατης και γινεται και χοντρο.

Τελικα ελπιζω να μην εχουμε προβλήματα και να το χαρουμε το Plex για αρκετο καιρο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Το πηρα χθες για την γυναικα και εχω εντυπωσιαστει απο το κιν σε φαση που λεω να το κρατησω και να δωσω το s8+ στην γυναικα μου. Με θηκες τι γινεται? δεν βρισκω ουτε το εβαυ καμια σιλικόνης. Κατι δερμάτινες με 11 12€ βρηκα. Εχετε να προτεινετε κατι?

Την 9 φοραει και σε εμενα και δεν μου εχει δωσει αναβαθμιση, απο γερμανο το πηρα

Που να το δεις με την 10άρα πως πάει... Θήκες δεν υπάρχουν επειδή υπάρχει το θέμα με τον κορωνοϊό, τα πάντα έχουν σταματήσει, γιαυτό και δεν μπορείς να βρεις πλέων εύκολα και την συσκευή! Ότι υπάρχει μόνο σε αποθέματα! Είχα μιλήσει με την αντιπροσωπία και μου είπαν ότι θα υπάρξουν θήκες αλλά δεν ξέρουν πότε...

 

Και εμενα είναι στο 9. Είναι της Ελληνικης αντιπροσωπίας, εχει αυτοκόλλητο, που σημαινει ότι στην Ελλαδα δεν υπαρχει επισημα η 10. Μηπως οι συσκευες που πωληθηκαν από το e-shop που τα εχει εισάγει μονο του είναι αυτές που εχουν το 10; Η συσκευή παντως είναι υπερβολικα καλη για τα λεφτα της, πολύ καλη κατασκευη, υπεροχη οθονη, εκπληκτικές φωτογραφιες, καθαρο λειτουργικό που εχει καποιες προσθετες εφαρμογες της TLC όπως για φωτογραφια, μουσικη, βιντεο, αριθμομηχανή κ.α. Καποιες είναι καλυτερες από της google καποιες είναι καλυτερες της google.

Δεν έχει σχέση αν το πήρες απο Γερμανό ή όχι, υπάρχουν άτομα που πήραν την αναβάθμιση με αγορασμένη συσκευή απο Γερμανό. Δεν την πήρατε την ενημέρωση ακόμα επειδή αγοράσατε την συσκευή πρόσφατα και τα πάντα στην Κίνα υπολειτουργούν λόγω κορωνοϊού. Ένα φίλος όπως γράφτηκε και σε προηγούμενη σελίδα, είχε επικοινωνήσει με την ελληνική αντιπροσωπία πριν 1,5 μήνα σχετικά με ένα θέμα που είχε και του απάντησαν οτι τις επόμενες ημέρες θα έρθει η αναβάθμιση σε 10 και θα λυθεί το πρόβλημα, όπως και έγινε, την ενημέρωση όσοι την πήραμε την πήραμε τέλος Ιανουαρίου, δηλαδή πριν 1 μήνα!! Αν ενθουσιάστηκες με την συσκευή με την 9 περίμενε να δεις πως θα γίνει με την 10, ούτε google cam θα περάσεις ούτε τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα ερώτημα στην υποστήριξη,μου ζήτησαν IMEI, provider κινητής και build Number, και αφού τους τα έστειλα και μου ζήτησαν να πληκτρολογήσω στο dialer του τηλεφώνου κάτι παλαβά *#*#2432546#*#* χωρίς αποτέλεσμα και τους το είπα ότι εξακολουθεί να μην μπορεί να πάρει το update, η απάντηση ήταν η ακόλουθη:

Thank you for your reply. I have checked this with the update team and indeed for this reference the update is not available for delvery just yet.

 

To this end, TCL regularly releases update patches that help ensure our customers’ peace of mind. Though rare, patches are sometimes delayed. Usually because of the policies and privacy laws depending on the continents, also the carrier's gates of approving the update, to get to the end-user.

 

Rest assured that you should have the phone notify you about the update in the near future.

 

Thank you for your understanding. In the meantime we will go ahead and archive this case.

Galaxy Note Edge, Galaxy Note II, HTC Trophy, Nokia N900,

Galaxy Note 10.1 2014 LTE (SM-P605), Nokia Lumia 630 DS

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα ερώτημα στην υποστήριξη,μου ζήτησαν IMEI, provider κινητής και build Number.

Οι δικοί μας εδώ δηλαδή φταίνε πάλι; Άκρη πάντως δεν φαίνεται να βγήκε..

 

Πάντως σε android 10 οι αναβαθμίσεις άλλων εταιριών φαίνεται δεν εβγαλαν το FM radio

Και γω αυτό κατάλαβα, μπορούμε να κάνουμε κάτι;; κάποιο παράπονο;; Είναι παράνομο αυτό που κάνουν, κάποιοι καταναλωτές πήραν τη συσκευή με γνώμονα και το ραδιόφωνο, υπό άλλες συνθήκες ίσως να προτιμούσαν κάτι άλλο. Δεν γίνεται να σου κόβουν έτσι απλά μια δυνατότητα χωρίς καν να προειδοποιήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Οι δικοί μας εδώ δηλαδή φταίνε πάλι; Άκρη πάντως δεν φαίνεται να βγήκε..

 

 

Και γω αυτό κατάλαβα, μπορούμε να κάνουμε κάτι;; κάποιο παράπονο;; Είναι παράνομο αυτό που κάνουν, κάποιοι καταναλωτές πήραν τη συσκευή με γνώμονα και το ραδιόφωνο, υπό άλλες συνθήκες ίσως να προτιμούσαν κάτι άλλο. Δεν γίνεται να σου κόβουν έτσι απλά μια δυνατότητα χωρίς καν να προειδοποιήσουν.

 

Χωρίς να είμαι και 100% σίγουρος, νομίζω ότι είναι βάση ευρωπαϊκής οδηγίας, οπότε θεωρητικά δεν είναι παράνομη η αφαίρεση της δυνατότητας. Τώρα ίσως αν αλλάξεις χώρα κατά το στήσιμο του κινητό λογικά θα στο εμφανίσει το ραδιόφωνο.

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Δεν ξερω αν εχει ερωτηθει νωριτερα αλλα αντιμετωπιζω το εξης: viber, sms, messenger, εχουν τον ιδιο ηχο ειδοποιησης. Δηλαδη τον ηχο συστηματος και ΜΟΝΟ. Ειδικοτερα στο viber δεν μπορω να μπω ουτε στο μενου με τους ηχους ειδοποιησεων, ενω στις αλλες εφαρμογες υποτιθεται πως αλλαζω τον ηχο ειδοποιησης αλλα ματαια...Εχω κανει αναβαθμιση σε android 10. Καμια λυση;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Δεν ξερω αν εχει ερωτηθει νωριτερα αλλα αντιμετωπιζω το εξης: viber, sms, messenger, εχουν τον ιδιο ηχο ειδοποιησης. Δηλαδη τον ηχο συστηματος και ΜΟΝΟ. Ειδικοτερα στο viber δεν μπορω να μπω ουτε στο μενου με τους ηχους ειδοποιησεων, ενω στις αλλες εφαρμογες υποτιθεται πως αλλαζω τον ηχο ειδοποιησης αλλα ματαια...Εχω κανει αναβαθμιση σε android 10. Καμια λυση;

 

Βγαλτο και ξαναβαλτο.καποιο σκαλωμα εφαγε. σε εμενα παιζει μια χαρα στην 10

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Δεν ξερω αν εχει ερωτηθει νωριτερα αλλα αντιμετωπιζω το εξης: viber, sms, messenger, εχουν τον ιδιο ηχο ειδοποιησης. Δηλαδη τον ηχο συστηματος και ΜΟΝΟ. Ειδικοτερα στο viber δεν μπορω να μπω ουτε στο μενου με τους ηχους ειδοποιησεων, ενω στις αλλες εφαρμογες υποτιθεται πως αλλαζω τον ηχο ειδοποιησης αλλα ματαια...Εχω κανει αναβαθμιση σε android 10. Καμια λυση;

 

Φίλε έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, το ανέφερα μόλις πέρασα την 10αρα, πριν δηλαδή έναν μήνα. Θεώρησα ότι είναι θέμα εφαρμογών αλλά μετά και από ενημερώσεις τελικά δεν είναι. Ο ήχος χτυπάει το ίδιο σε όλα, το Viber δεν αλλάζει και το messenger αλλάζει μόνο με τους ήχους που έχει η συσκευή, δλδ τα κλασικά μπλινκ κλτπ δεν δουλεύουν. Το θέμα τελικά πρέπει να είναι το γεγονός ότι δεν έκανα καθαρή εγκατάσταση λογισμικού ή επαναφορά, άτομα που δεν έχουν το πρόβλημα ίσως να πέρασαν την 10αρα με το που αγόρασαν την συσκευή. Ένα επίσης πρόβλημα που έχω και παρατήρησα τελευταία είναι ότι όταν βγαίνω το πρωί στον ήλιο η οθόνη ανεβάζει φωτεινότητα παραπάνω από το κανονικό της ρύθμισης πράγμα φυσιολογικό, όταν όμως μπαίνω σε κλειστό χώρο είναι λες και τα χρώματα της οθόνης έχουν κολλήσει, δηλαδή είναι φουλ ξεθωριασμένα, η φωτεινότητα πέφτει αλλά τα χρώματα είναι ξεθωριασμένα! Αυτό που το επαναφέρει είναι η επανεκκίνηση ή αν βάλω μια φωτογραφία και ενεργοποιήσω και απενεργοποιήσω το nxtvision! Για παρατηρήστε το και σεις ρε μάγκες.

Edited by R_TZAS
Link to comment
Share on other sites

Το Σάββατο πήρα την συσκευή από Γερμανό. Δεν πήρε 10. Πράγματι υπάρχει το ξεθωριασμα που παραμένει μετά από έκθεση σε υψηλή στάθμη φωτός όταν η φωτεινότητα είναι στο αυτόματο. Και όντως επανέρχεται στα φυσιολογικά με απενεργοποίηση του nxtvision (αν είναι απενεργοποιημένο τότε με on και μετά off) από οποιαδήποτε menu, όχι απαραίτητα με φωτογραφίες.
Link to comment
Share on other sites

Το Σάββατο πήρα την συσκευή από Γερμανό. Δεν πήρε 10. Πράγματι υπάρχει το ξεθωριασμα που παραμένει μετά από έκθεση σε υψηλή στάθμη φωτός όταν η φωτεινότητα είναι στο αυτόματο. Και όντως επανέρχεται στα φυσιολογικά με απενεργοποίηση του nxtvision (αν είναι απενεργοποιημένο τότε με on και μετά off) από οποιαδήποτε menu, όχι απαραίτητα με φωτογραφίες.

 

Σε μένα εξαφανίζεται μόνο όταν βάζω κάποια φωτογραφία ή βίντεο, εκεί όπου ουσιαστικά λειτουργεί και το nxtvision.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Κάτοχος κ εγώ της συσκευής, ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές. Έχω όμως πρόβλημα με το android auto. Ενώ συνδέεται κανονικά, η οθόνη του αυτοκινήτου δείχνει μαύρο. Μου είπαν ότι η συσκευή μπορεί να μην είναι συμβατή με το android auto. Ισχύει κάτι τέτοιο; Έχει συνδέσει κανείς το τηλέφωνο με το android auto;;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Κάτοχος κ εγώ της συσκευής, ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές. Έχω όμως πρόβλημα με το android auto. Ενώ συνδέεται κανονικά, η οθόνη του αυτοκινήτου δείχνει μαύρο. Μου είπαν ότι η συσκευή μπορεί να μην είναι συμβατή με το android auto. Ισχύει κάτι τέτοιο; Έχει συνδέσει κανείς το τηλέφωνο με το android auto;;

 

Υποστηρίζει κανονικά Android auto. Απλά όπως θυμάμαι προστέθηκε στο Android 10. Ποια έκδοση τρέχεις;;

Link to comment
Share on other sites

----- προσθήκη μηνύματος 34 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

Υποστηρίζει κανονικά Android auto. Απλά όπως θυμάμαι προστέθηκε στο Android 10. Ποια έκδοση τρέχεις;;

Τρέχει την 9 ακόμα. Μακάρι να είναι αυτό που λες.... θα περιμένω τότε. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,εχω βαλει εναν συγκεκριμενο ηχο κλησης,το τσεκαρα και για την συγκεκριμενη επαφη που με καλεσε,γιατι ενω το εχω κανει ο ηχος κλησης ηταν διαφορετικος οταν με καλεσε?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,εχω βαλει εναν συγκεκριμενο ηχο κλησης,το τσεκαρα και για την συγκεκριμενη επαφη που με καλεσε,γιατι ενω το εχω κανει ο ηχος κλησης ηταν διαφορετικος οταν με καλεσε?

 

Όπως αναφέρθηκε και σε προηγούμενα ποστ, υπάρχουν θέματα με τους ήχους της συσκευής στην έκδοση 10, λογικά και αυτό θα συγκαταλέγεται σε αυτά. Έχεις περασμένη την 10αρα σωστά; Πέρασες το update σε στημένη συσκευή ή έκανες hard reset ;;

Link to comment
Share on other sites

Moλις το ανοιξα ειχε την 10 ετοιμη και την κατεβασα,δεν εκανα κατι αλλο,σε αλλες κλησεις κτυπαει με τον επιθυμητο ηχο,σε αυτη την συγκεκριμενη με αλλον ενω εχω μονο εναν ηχο για ολες,τι κανουμε τωρα δλδ?Hard reset δεν εκανα,δεν ειχα κατεβασει καμια εφαρμογη ομως
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,πιστευω οτι αφου περαστει η 10 καλο ειναι να γινει μια επανοφορα για να λειτουργουν ολα σωστα.πολλες φορες μου εχει τυχει σε αλλα τηλεφωνα οταν γίνεται μια μεγαλη αναβάθμιση να μην λειτουργεί σωστα το τηλ.

 

Στάλθηκε από το T780H μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,πιστευω οτι αφου περαστει η 10 καλο ειναι να γινει μια επανοφορα για να λειτουργουν ολα σωστα.πολλες φορες μου εχει τυχει σε αλλα τηλεφωνα οταν γίνεται μια μεγαλη αναβάθμιση να μην λειτουργεί σωστα το τηλ.

 

Στάλθηκε από το T780H μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

επαναφορα εργοστασιακων εννοεις>?παλι στησιμο απο την αρχη δλδ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,πιστευω οτι αφου περαστει η 10 καλο ειναι να γινει μια επανοφορα για να λειτουργουν ολα σωστα.πολλες φορες μου εχει τυχει σε αλλα τηλεφωνα οταν γίνεται μια μεγαλη αναβάθμιση να μην λειτουργεί σωστα το τηλ.

 

Εσύ όταν πέρασες την 10αρα έκανες επαναφορά; Ίσως γι'αυτό να μην έχεις τα προβλήματα που έχουμε οι υπόλοιποι. Εγώ δεν έκανα πάντως... Λέω να κάνω.

 

Edit: Έκανα στήσιμο από την αρχή και τα προβλήματα με τους ήχους παραμένουν όπως και πριν. Γενικά υπάρχει ένας χαμός στις ρυθμίσεις ήχων των εφαρμογών...

Edited by R_TZAS
Link to comment
Share on other sites

Εσύ όταν πέρασες την 10αρα έκανες επαναφορά; Ίσως γι'αυτό να μην έχεις τα προβλήματα που έχουμε οι υπόλοιποι. Εγώ δεν έκανα πάντως... Λέω να κάνω.

 

Edit: Έκανα στήσιμο από την αρχή και τα προβλήματα με τους ήχους παραμένουν όπως και πριν. Γενικά υπάρχει ένας χαμός στις ρυθμίσεις ήχων των εφαρμογών...

 

καλημερα. οταν περασα την 10 εκανα επαναφορα απο το recovery μενου και μεχρι στιγμης ολα ειναι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to TCL Plex

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...