Jump to content

Redmi Note 8T


stefanospets
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα.Παντως εγω μολις εστειλα στο 1333 και μου ηρθε απαντηση οτι δεν ειναι συμβατο.Εσεις που λετε οτι δουλευει και μαλιστα καλα απορω πως τα καταφερατε..:confused:

 

Καί σε μένα η ίδια απάντηση (δεν ειναι συμβατο).

 

Το να πω παιδιά, όταν έστειλα μου ενεργοποιήθηκε κατευθείαν. Μπορείτε να πάρετε την εξυπηρέτηση πελατών να σας το ενεργοποιήσουν αυτοί.

 

Εντελώς κουφό... Στο 8Τ της μητέρας μου πριν λίγες εβδομάδες, με το που το είχα αγοράσει, είχα στείλει μήνυμα στο 1333 και ενεργοποιήθηκε άμεσα το wi-fi calling. Δούλευε κανονικά δηλαδή. Σήμερα που έκανα στο κινητό factory rest και στήσιμο από την αρχή, πλέον ούτε με το μήνυμα ενεργοποιείται, και λαμβάνω κι εγώ απάντηση ότι δεν είναι συμβατό. Ο,τι να ναι.

Edited by stark
Link to comment
Share on other sites

Εντελώς κουφό... Στο 8Τ της μητέρας μου πριν λίγες εβδομάδες, με το που το είχα αγοράσει, είχα στείλει μήνυμα στο 1333 και ενεργοποιήθηκε άμεσα το wi-fi calling. Δούλευε κανονικά δηλαδή. Σήμερα που έκανα στο κινητό factory rest και στήσιμο από την αρχή, πλέον ούτε με το μήνυμα ενεργοποιείται, και λαμβάνω κι εγώ απάντηση ότι δεν είναι συμβατό. Ο,τι να ναι.

 

Σήμερα μπήκα στο chat και μίλησα με εκπρόσωπο για το θέμα.

Της εξηγησα την κατάσταση και μου έλεγε κάποια πράγματα όπως τα παρακατω:

 

Οι συμβατές συσκευές αναφέρονται στο site μας, εφόσον μια συσκευή δεν είναι συμβατή ανα πασα στιγμή μπορεί να δημιουργηθούν δυσλειτουργίες, δεν εγγυόμαστε για την ορθή λειτουργία

 

Το ότι λειτουργεί η υπηρεσία, δεν σημαίνει ότι θα συνεχίσει να λειτουργεί ορθά σε μια μη συμβατή συσκευή

 

Το ότι λειτουργεί η υπηρεσία, δεν σημαίνει ότι θα συνεχίσει να λειτουργεί ορθά σε μια μη συμβατή συσκευή, μπορεί να ενεργοποιηθεί, ωστόσο όπως σας προανέφερα , ανα πασα στιγμή μπορεί να δημιουργηθούν δυσλειτουργίες, δεν εγγυόμαστε για την ορθή λειτουργία

 

Της ζήτησα να δοκιμάσει να κάνει εκείνη από την πλευρά της ενεργοποίηση να δούμε μήπως έτσι κάτι γίνει.

 

Μου απάντησε ότι

Το αίτημα σας έχει δρομολογηθεί , εντός μιας ώρας θα έχει ολοκληρωθεί

 

Και περιμένω να δω.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μπήκα στο chat και μίλησα με εκπρόσωπο για το θέμα.

Της εξηγησα την κατάσταση και μου έλεγε κάποια πράγματα όπως τα παρακατω:

 

 

 

 

 

 

 

Της ζήτησα να δοκιμάσει να κάνει εκείνη από την πλευρά της ενεργοποίηση να δούμε μήπως έτσι κάτι γίνει.

 

Μου απάντησε ότι

 

Και περιμένω να δω.

 

Καλημερα τι εγινε τελικα?

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα τι εγινε τελικα?

 

Καλημέρα.

Τίποτα έως τώρα.

Κανένα μήνυμα δεν ήρθε, έχω κάνει και επανεκκινήσεις, το VoLTE είναι ενεργοποιημένο αλλά το Wi-Fi Calling παραμένει άφαντο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως επειδή δεν έχω διάθεση να κάνω δοκιμές και πειράματα σε κινητό €230, δρομολόγησα την επιστροφή του και πάω γι' άλλα...

 

Και πολύ καλά έκανες.

Αλήθεια πώς τα επέστρεψες; Τι τους είπες (και σε ποιο κατάστημα, αν επιτρέπεται) ;

 

Δύο αγορασμένα 8T από Πλαίσιο για μητέρα και πατέρα τους τα πήρα για να μιλάμε με άνεση μεταξύ μας και να διευκολύνονται λόγω μεγάλης οθόνης, κλπ, και μετάνιωσα όσο δεν πάει.

Προβλήματα με κλήσεις και μηνύματα σε Viber, με Whatsapp, με AnyDesk, με ειδοποιήσεις, με αδειες που ανακαλούνται από μόνες τους. Το MIUI 11 είναι τραγικό. Ενας γολγοθάς από προσπάθειες, reset, ρυθμίσεις, επαναφορές κλπ για να λειτουργήσουν σωστά και το αποτέλεσμα σχεδόν πάντα το ίδιο.

Μιλάμε για βασικές εφαρμογές που σε άλλα κινητά (π.χ. Galaxy S7 και Huawei P30) λειτουργούν άψογα, χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Σήμερα μίλησα με Info-Quest.

Αυτά που κατάλαβα συνολικά:

 

1) εμμέσως πλην σαφώς μου ανέφεραν ότι παίζει να υπάρχουν αρκετά bugs γενικά με το MIUI 11. Το 10 και το 9 πιο σταθερά

2) στην περίπτωσή μου, μάλλον κάποιο προβληματικό patch (από τα updates του λειτουργικού) έχει κάτσει στραβα και αυτό μάλλον δημιουργεί πρόβλημα σε εφαρμογές όπως το Whatsapp.

3) το Factory Reset δεν βοηθάει πάντα, και μάλλον πρέπει να το φλασάρουν αυτοί στην τεχνική υποστήριξη της Info Quest και να το τεστάρουν με διάφορες εκδόσεις

4) το να περιμένω κάποιο επόμενο update ίσως δουλέψει αλλά ίσως και όχι, επειδή το προβληματικό patch δεν είναι σίγουρο ότι θα διαγραφεί εντελώς από τα καινούρια.

 

Μου είπαν να στείλω τη συσκευή με courier τη Δευτέρα μαζί με ένα χαρτί στο οποίο θα γράφω αναλυτικά τι συμβαίνει.

Θα το κρατήσουν γύρω στις 5 εργάσιμες μέρες. Μόλις παρω πίσω την 1η θα στείλω και τη 2η.

Edited by stark
Link to comment
Share on other sites

Μην κατηγορείτε το MIUI 11 γιατί στις υπόλοιπες συσκευές όπως redmi note 7 δουλεύει μια χαρά..και εμείς είχαμε θέμα με το wificall σε κάποια ενημέρωση αλλα στην επόμενη διορθώθηκε..κατα τ'άλλα δεν έχουμε σημαντικά προβλήματα.
Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Μην κατηγορείτε το MIUI 11 γιατί στις υπόλοιπες συσκευές όπως redmi note 7 δουλεύει μια χαρά..και εμείς είχαμε θέμα με το wificall σε κάποια ενημέρωση αλλα στην επόμενη διορθώθηκε..κατα τ'άλλα δεν έχουμε σημαντικά προβλήματα.

 

Αν ήταν το μοναδικό πρόβλημα το Wi-Fi calling πίστεψέ με δεν θα με ενδιέφερε.

Τα άλλα που περιέγραψα είναι τα σοβαρά, κι όταν οι ίδιοι στην InfoQuest εμμέσως πλην σαφώς παραδέχονται ότι με το MIUI 11 υπάρχουν πολλά θέματα, τότε αυτό αρκεί. Κατά τ' άλλα εγώ τη δική μου (εννοώντας των γονιών μου) την εμπειρία βιώνω, όχι τη δική σου ούτε άλλων, οπότε με αυτή θα προχωρήσω στην κριτική που θα κάνω και τις σχετικές ενέργειες :)

Δεν είναι τυχαίο ότι όχι σε ένα, αλλά σε δύο 8Τ υπάρχουν προβλήματα (κι ας μην είναι της ίδιας συχνότητας και στα δύο).

Κι εννοείται ότι στην ουσία εγώ φταίω για όλα αυτά διότι έκανα την επιλογή να πάρω Xiaomi.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τυχαίο ότι όχι σε ένα, αλλά σε δύο 8Τ υπάρχουν προβλήματα (κι ας μην είναι της ίδιας συχνότητας και στα δύο).

Κι εννοείται ότι στην ουσία εγώ φταίω για όλα αυτά διότι έκανα την επιλογή να πάρω Xiaomi.

Το 8t θες να πεις. Γιατί όλες οι συσκευές Xiaomi δεν έχουν το ίδιο πρόβλημα με το MIUI 11.

Επίσης δεν έχουν όλες την ίδια έκδοση MIUI 11. Άλλες έχουν νούμερα πιο πάνω άλλες πιο κάτω κλπ.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Και πολύ καλά έκανες.

Αλήθεια πώς τα επέστρεψες; Τι τους είπες (και σε ποιο κατάστημα, αν επιτρέπεται) ;

 

To κινητό το είχα αγοράσει απο το YOU.GR (του ομίλου Quest). Για την επιστροφή, απλά άσκησα το δικαίωμα υπαναχώρησης όπως περιγράφεται εδώ. Επικοινώνησαν μαζί μου απο το κατάστημα, τους είπα οτι έχει κάποια προβλήματα το λογισμικό, και μου έστειλαν στο email οδηγίες για την επιστροφή.

Ακόμα βέβαια δεν το έχω στείλε, περιμένει πακεταρισμένο μέχρι να βρώ χρόνο να πάω στην courier.

 

Κρίμα πάντως γιατί το κινητό είναι πολύ καλό. Αν δεν είχε αυτά τα προβλήματα με εφαρμογές που χρησιμοποιώ καθημερινά, θα ήμουν 100% ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Το 8t θες να πεις. Γιατί όλες οι συσκευές Xiaomi δεν έχουν το ίδιο πρόβλημα με το MIUI 11.

Επίσης δεν έχουν όλες την ίδια έκδοση MIUI 11. Άλλες έχουν νούμερα πιο πάνω άλλες πιο κάτω κλπ.

 

Όπως ακριβώς το γράφω το εννοώ.

Η Xiaomi δίνει τις εκδόσεις του MIUI, ανάμεσά τους και τις προβληματικές ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

To κινητό το είχα αγοράσει απο το YOU.GR (του ομίλου Quest). Για την επιστροφή, απλά άσκησα το δικαίωμα υπαναχώρησης όπως περιγράφεται εδώ. Επικοινώνησαν μαζί μου απο το κατάστημα, τους είπα οτι έχει κάποια προβλήματα το λογισμικό, και μου έστειλαν στο email οδηγίες για την επιστροφή.

Ακόμα βέβαια δεν το έχω στείλε, περιμένει πακεταρισμένο μέχρι να βρώ χρόνο να πάω στην courier.

 

Κρίμα πάντως γιατί το κινητό είναι πολύ καλό. Αν δεν είχε αυτά τα προβλήματα με εφαρμογές που χρησιμοποιώ καθημερινά, θα ήμουν 100% ευχαριστημένος.

 

Αυτό που λες. Τα προβλήματα με εφαρμογές που χρησιμοποιούμε καθημερινά είναι αυτά που μας καίνε.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αρκετά απο τα προβλήματα ίσως έχουν τη ρίζα τους στην πολύ "επιθετική" διαχείριση ενέργειας που κάνει το 8Τ. Δεν είναι λογικό αλλιώς να κρατάει 36 ώρες η μπαταρία των 4000mAh όταν, στο κινητό που έχω τώρα, με το ζόρι φτάνει το 12ωρο με 3500mAh. Μήπως απενεργοποιεί κομμάτια του κινητού όταν δεν πρέπει;

 

Και κάτι παράξενο που είδα στη λίστα με την κατανάλωση ενέργειας απο τις εφαρμογές: το audiobook player που έχω έδειχνε οτι ξοδεύει πάνω απο 20% (!!) της μπαταρίας, περισσότερο και απο τα παιχνίδια που έπαιζα.

Στα άλλα μου κινητά ήταν 2% με 5%, όσο είναι λογικό δηλαδή για ένα πρόγραμμα αναπαραγωγής ήχου.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αρκετά απο τα προβλήματα ίσως έχουν τη ρίζα τους στην πολύ "επιθετική" διαχείριση ενέργειας που κάνει το 8Τ. Δεν είναι λογικό αλλιώς να κρατάει 36 ώρες η μπαταρία των 4000mAh όταν, στο κινητό που έχω τώρα, με το ζόρι φτάνει το 12ωρο με 3500mAh. Μήπως απενεργοποιεί κομμάτια του κινητού όταν δεν πρέπει;

 

Και κάτι παράξενο που είδα στη λίστα με την κατανάλωση ενέργειας απο τις εφαρμογές: το audiobook player που έχω έδειχνε οτι ξοδεύει πάνω απο 20% (!!) της μπαταρίας, περισσότερο και απο τα παιχνίδια που έπαιζα.

Στα άλλα μου κινητά ήταν 2% με 5%, όσο είναι λογικό δηλαδή για ένα πρόγραμμα αναπαραγωγής ήχου.

 

Το πρόβλημα όμως ξεκινά όταν εμείς ως χρήστες έχουμε κάνει όλες τις ενέργειες που μπορούμε να κάνουμε ώστε κάποιες εφαρμογές να ΜΗΝ παγώνουν / μπλοκάρονται από αυτή την επιθετική διαχείριση ενέργειας, και το MIUI συνεχίζει να αγνοεί αυτές τις ρυθμίσεις και να κάνει τα δικά του.

Βέβαια εγώ έχω και μια ένσταση σε αυτό. Είναι αδικαιολόγητη αυτή τη τόσο επιθετική διαχείριση, τουλάχιστον με τον τρόπο που γίνεται.

Δεν θα έπρεπε δηλαδή ο μέσος χρήστης που θα πάρει το κινητό να είναι υποχρεωμένος να μπει να κάνει όλα αυτά τα πράγματα για να δουλέψει σωστά μια τόσο κοινή εφαρμογή όπως το Viber και το Whatsapp.

Αλλά κι αυτή συζήτηση είναι χωρίς τέλος. Διότι θα μπει κάποιος σε λίγο και θα γράψει "εγώ τίποτα δεν εκανα από αυτά (π.χ. autostart στις εφαρμογές αυτές, εξαίρεση από την εξοικονόμηση μπαταρίας, κλείδωμα της εφαρμογής στο παρασκήνιο, κλπ, κλπ. και ποιος ξέρει και τι ακόμα) και το Whatsapp δουλεύει μια χαρά.

Και γι' αυτό ακριβώς κλείνω τονίζοντας το εξής σημαντικό: Ενα OS / Interface / skin (πείτε το όπως θέλετε) δεν παύει να θεωρείται προβληματικό αν έστω και σε ελάχιστους χρήστες / περιπτώσεις δημιουργεί προβλήματα. Με λίγα λόγια, δεν χρειάζεται να γίνεται χαμός και πανικός με το 99% των χρηστών (όπως π.χ. στην περίπτωση της Xiaomi με τα updates για το Mi A3 που δεν έχει καν MIUI.... ! και τα έχει κάνει χάλια) αλλά αρκεί να υπάρχουν θέματα σε λίγους χρήστες για να δικαιολογείται η δυσαρέσκεια. Με τη Samsung τόσα χρόνια δεν αντιμετώπισα ποτέ τέτοια θέματα, και έως τώρα με την Huawei τόσο μεγάλα bugs δεν έχω δει (ένα ουσιαστικά ασήμαντο θέμα έχω βρει - που τελικά φαίνεται να είναι έτσι by design - και σίγουρα όχι τέτοιο που να επηρεάζει τη καθημερινή μου χρήση).

Edited by stark
Link to comment
Share on other sites

Εγώ και η σύζυγος έχουμε αντιμετωπίσει προβλήματα και με Samsung και με Huawei, οπότε με τον αυστηρό σου ορισμό, περί προβλημάτων έστω και σε ελάχιστους χρήστες, κι αυτές οι εταιρίες προβληματικές ROM δίνουν και είναι απαράδεκτες σαν την Xiaomi.

Πλειοψηφικά μετράνε αυτά και φυσικά είναι και θέμα γούστου - γνώσεων - εμπειρίας.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ και η σύζυγος έχουμε αντιμετωπίσει προβλήματα και με Samsung και με Huawei, οπότε με τον αυστηρό σου ορισμό, περί προβλημάτων έστω και σε ελάχιστους χρήστες, κι αυτές οι εταιρίες προβληματικές ROM δίνουν και είναι απαράδεκτες σαν την Xiaomi.

Πλειοψηφικά μετράνε αυτά και φυσικά είναι και θέμα γούστου - γνώσεων - εμπειρίας.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Είμαι ο τελευταίος που θα υποστηρίξω φανατικά μια (οποιαδήποτε) εταιρεία και θα την εξιδανικεύσω ή θα τη χαρακτηρίσω τέλεια, κλπ. Το βρίσκω και παιδικό, γελοίο. Αλλά σε κάθε περίπτωση έχω ήδη τοποθετηθεί σε αυτό:

 

Κατά τ' άλλα εγώ τη δική μου εμπειρία βιώνω, όχι τη δική σου ούτε άλλων, οπότε με αυτή θα προχωρήσω στην κριτική που θα κάνω και τις σχετικές ενέργειες.

 

Και για να μην το κουράζουμε το θέμα, παίζει το πρόβλημα που έχω να είναι στη συγκεκριμένη συσκευή (από κάποιο προβληματικό update / patch που έκατσε στραβα και βγάζει ασυμβατότητα με εφαρμογές όπως το Whatsapp και το Viber - και το οποίο λογικό είναι να επηρεάσει κι άλλους, έστω όχι πολλούς) και να φτιάξει με το φλασάρισμα (αν το κάνουν) στην Info Quest. Αύριο θα κάνω factory reset και το 2ο 8Τ που έχω, στο οποίο τις τελευταίες 2-3 μέρες (και με σημερινές δοκιμές που έκανα το απόγευμα) δεν έχουν εμφανιστεί τα προβλήματα αυτά (και γενικά, όπως έχω αναφέρει φαίνεται λιγότερο buggy, παρόλο που εχει και αυτό την 11.0.7 όπως και το άλλο), και θα δώσω feedback.

Ειλικρινά μακάρι να είμαι ο μόνος που τα έχω τα θεματα και να μην παιδευτούν άλλοι.

Edited by stark
Link to comment
Share on other sites

Να μπω και γω στην παρέα του 8Τ από χθες!

Να πω πως wifi calling παίζει native και από cosmote και από vodafone!! Όπως και το 4G+ και με τις 2.

Εντύπωση μου κάνει πως φοράει miui 11.0.2.0 (PCXEUVF).

Δείχνει branded vodafone και δεν το πήρα από κατάστημά της. Αλλά αν δεν μου κάνει νερά δεν νομίζω να ασχοληθώ :lol:

Link to comment
Share on other sites

βλέπω οτι η τιμή του μοντέλου 4\64 έπεσε απο €230 στα €200, στις μεγάλες αλυσίδες.

 

ναι είναι το λεγόμενο xiaomi festival οπως το βαφτισανε.. μερικές αλυσίδες δίνουν και πόντους μεσω κάρτας ή επιστροφή οπότε συμφέρει ετσι

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

βλέπω οτι η τιμή του μοντέλου 4\64 έπεσε απο €230 στα €200, στις μεγάλες αλυσίδες.

 

Καλημέρα. Έχει πέσει αρκετά... Γύρω στα 160-170 με λίγο ψάξιμο από Ελλάδα...

Jiayu G3 (a lot of time ago)...

Jiayu S3 (for spare)

Ulefone T1

Elephone S8

Xiaomi Redmi Note 8!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι είναι το λεγόμενο xiaomi festival οπως το βαφτισανε.. μερικές αλυσίδες δίνουν και πόντους μεσω κάρτας ή επιστροφή οπότε συμφέρει ετσι

Καλημέρα. Έχει πέσει αρκετά... Γύρω στα 160-170 με λίγο ψάξιμο από Ελλάδα...

 

Υπολόγισα οτι, αν το πάρω απο συγκεκριμένη αλυσίδα, με τους πόντους που δίνει θα μου βγει τελικά γύρω στα €100 :)

 

Σε αυτή την τιμή είναι πρόθυμος να παραβλέψω τις αδυναμίες του λογισμικού του (επαναλαμβάνω, το hardware είναι αστέρι)

Link to comment
Share on other sites

Υπολόγισα οτι, αν το πάρω απο συγκεκριμένη αλυσίδα, με τους πόντους που δίνει θα μου βγει τελικά γύρω στα €100 :)

 

Σε αυτή την τιμή είναι πρόθυμος να παραβλέψω τις αδυναμίες του λογισμικού του (επαναλαμβάνω, το hardware είναι αστέρι)

Αν είναι έτσι μην το συζητάς καν.. Πάρτο χθες κιόλας

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Υπολόγισα οτι, αν το πάρω απο συγκεκριμένη αλυσίδα, με τους πόντους που δίνει θα μου βγει τελικά γύρω στα €100 :)

 

Σε αυτή την τιμή είναι πρόθυμος να παραβλέψω τις αδυναμίες του λογισμικού του (επαναλαμβάνω, το hardware είναι αστέρι)

Για πες μας και μας από που...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για πες μας και μας από που...

Είναι συνδυασμός αρκετών παραμέτρων: Κωτσόβολος, Alpha και Vodafone.

Με τους πόντους που δίνει o πρώτος στην κάρτα της δεύτερης, θα έχω έκπτωση €100 το επόμενο 12μηνο στους λογαριασμούς της τελευταίας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...