Jump to content

Xiaomi Mi Note 10


kakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κι εμένα κατεβαίνει τώρα...

Η κάμερα έστρωσε στην αργή κίνηση που ηταν σκοτεινά;

Κανονικά πρέπει να κανουμε hard reset αφού την περάσουμε, ε; Restore έχει για να επανέλθει το κιν με εφαρμογές, layout στην ίδια κατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

Standby εννοουμε οτι αφηνεις το κινητο στην ακρη κ πεφτεις κ κοιμασαι κ οταν ξυπνησεις ποσο εχει πεσει η μπαταρια... Cell standby ειναι αλλο. Εμενα αυτο ειναι στο 2.5%. Δεν εχει να κανει. Παρολα αυτα απο τις 12 που το αφησα μεχρι τις 7 που σηκωθηκα ειχε φαει 7% μπαταρια.. Ειναι πολυ για μια μπαταρια οπως του mi note 10. Με την 9 ειχα παραπανω βεβαια.

Mi 11 pro 

Link to comment
Share on other sites

Standby εννοουμε οτι αφηνεις το κινητο στην ακρη κ πεφτεις κ κοιμασαι κ οταν ξυπνησεις ποσο εχει πεσει η μπαταρια... Cell standby ειναι αλλο. Εμενα αυτο ειναι στο 2.5%. Δεν εχει να κανει. Παρολα αυτα απο τις 12 που το αφησα μεχρι τις 7 που σηκωθηκα ειχε φαει 7% μπαταρια.. Ειναι πολυ για μια μπαταρια οπως του mi note 10. Με την 9 ειχα παραπανω βεβαια.

 

Πως το λέει ;

Phone idle? 1,36%

Mε 1h35m sot απο χθες τα μεσάνυχτα ,δεν το έχω αφήσει και στην ησυχία του.

Πάντως δεν το βλέπω παράλογο να πρέπει να φτιάξουν μόνες του οι εφαρμογες λόγω της αναβάθμισης.

Περιμένετε λιγες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς παρεξήγηση, αλλά νομίζω ότι πια έχουμε χάσει την μπάλα και ψάχνουμε να βρούμε μειονεκτηματα...ΟΚ, αν σου τρώει 7% τη νυχτα από εκεί που σου έτρωγε 2%, μιλαμε για 5' φόρτισης του κινητού, έτσι; Τι σημαίνει ότι χαλάσανε τη διαχείριση οι της xiaomi? Μπορεί να φταίει και το Android 10.

Για εμένα το κιν είναι best value for money και απλα περιμένω να στρώσει κάποια bugs με την 10:

1. Η slomo cam και το σκοτάδι

2. Κάθε βράδυ στις 2:30 μου κλείνει και αφαιρεί shortcuts opera, viber, hangouts απο το desktop (δεν ξέρω ακομη γιατί).

3.Στο messenger οταν ανοίγω φωτογραφία που εχω στείλει, αργεί να την δείξει και κλείνει η εφαρμογή.

4. Η κάμερα κολλάει όταν την ανοίγω, δεν ανταποκρίνεται τπτ και πρέπει να την κλείσω και να την ανοίξω για να δουλέψει.

5. Λιγο με ενοχλούν τα πλαϊνά της οθόνης που πατιούνται καταλαθος στο κράτημα, αλλά λεει αυτό το ρύθμισαν.

6. Κάμερα - θεωρώ ότι ο φωτισμός που πιάνει τη μέρα, θέλει 2 κλικ προς τα κάτω του brightness από την οθόνη με τα βελακια, για να είναι όπως ειναι πραγματικά εκείνη την ώρα.

7. Scrolling screenshot δε δουλεύει σε εμένα.

 

Ε, αυτά σε γενικές γραμμές...Αν μπορεί να μου πει κάποιος τί έχει στρώσει από αυτά, αλλιώς θα τα δω μέχρι το βράδυ...

Link to comment
Share on other sites

τα ιδια σκοταδια στο slow motion...

 

Μην περιμενεις να φτιαχτει κατι.Ετσι ειναι κ στα υπολοιπα τηλ της xiaomi το slow.Δεν ειναι για με στο σπιτι....Αν βγεις σε ηλιο δεν θα εχεις θεμα

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Χωρίς παρεξήγηση, αλλά νομίζω ότι πια έχουμε χάσει την μπάλα και ψάχνουμε να βρούμε μειονεκτηματα...ΟΚ, αν σου τρώει 7% τη νυχτα από εκεί που σου έτρωγε 2%, μιλαμε για 5' φόρτισης του κινητού, έτσι; Τι σημαίνει ότι χαλάσανε τη διαχείριση οι της xiaomi? Μπορεί να φταίει και το Android 10.

Για εμένα το κιν είναι best value for money και απλα περιμένω να στρώσει κάποια bugs με την 10:

1. Η slomo cam και το σκοτάδι

2. Κάθε βράδυ στις 2:30 μου κλείνει και αφαιρεί shortcuts opera, viber, hangouts απο το desktop (δεν ξέρω ακομη γιατί).

3.Στο messenger οταν ανοίγω φωτογραφία που εχω στείλει, αργεί να την δείξει και κλείνει η εφαρμογή.

4. Η κάμερα κολλάει όταν την ανοίγω, δεν ανταποκρίνεται τπτ και πρέπει να την κλείσω και να την ανοίξω για να δουλέψει.

5. Λιγο με ενοχλούν τα πλαϊνά της οθόνης που πατιούνται καταλαθος στο κράτημα, αλλά λεει αυτό το ρύθμισαν.

6. Κάμερα - θεωρώ ότι ο φωτισμός που πιάνει τη μέρα, θέλει 2 κλικ προς τα κάτω του brightness από την οθόνη με τα βελακια, για να είναι όπως ειναι πραγματικά εκείνη την ώρα.

7. Scrolling screenshot δε δουλεύει σε εμένα.

 

Ε, αυτά σε γενικές γραμμές...Αν μπορεί να μου πει κάποιος τί έχει στρώσει από αυτά, αλλιώς θα τα δω μέχρι το βράδυ...

 

Δεν παει κανενας να βγαλει το κινητο σκαρτο.Ισα ισα, μικρολεπτομερειες πιανουμε.Αλλα να καταναωνει μπαταρια το βραδυ ειναι λιγο ασχημο..

Στο slow απαντησα.Στα υπολοιπα που λες δεν ειχα τετοια θεματα.Καλο ειναι οταν σου ερθει τη αναβαθμιση κ συνεχιζεις να εχεις θεματα να κανεις ενa factory reset κ να δεις αν θα στρωσει

Mi 11 pro 

Link to comment
Share on other sites

Μην περιμενεις να φτιαχτει κατι.Ετσι ειναι κ στα υπολοιπα τηλ της xiaomi το slow.Δεν ειναι για με στο σπιτι....Αν βγεις σε ηλιο δεν θα εχεις θεμα

 

ομορφα...

 

τεσπα...

αυτο που με ανησυχει τωρα ειναι το μπερδεμα με το messeger..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η ταχύτητα στην κάμερα είναι απίστευτη. Δεν αργεί ΚΑΘΟΛΟΥ πια μολις πας προεπισκοπηση ακομη και στα 108mp..

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά η ταχύτητα στην κάμερα είναι απίστευτη. Δεν αργεί ΚΑΘΟΛΟΥ πια μολις πας προεπισκοπηση ακομη και στα 108mp..

Το slomo δεν έφτιαξε... δεν το καταλαβαίνω αυτό το πράγμα, οι άλλοι τι κάνουν και δεν μπορεί η xiaomi??

Το messenger έστρωσε πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς παρεξήγηση, αλλά νομίζω ότι πια έχουμε χάσει την μπάλα και ψάχνουμε να βρούμε μειονεκτηματα...ΟΚ, αν σου τρώει 7% τη νυχτα από εκεί που σου έτρωγε 2%, μιλαμε για 5' φόρτισης του κινητού, έτσι;

 

Δεν ειναι ετσι. Γιατι 5% εξτρα σου εφαγε το βραδυ που εισαι με doze κάποιες ώρες και κατα πάσα πιθανότητα με κλειστα 4g/gps και σιγουρα χωρις να κινεισαι στο δρόμο (ότι συνεπάγεται για το σήμα και έξτρα drain που έχεις). Κανονικά την διαφορά πρέπει να την δείτε μέσα στην ημέρα και όχι το βράδυ.

 

Στη τελική αυτά τα 5% έξτρα drain ανα 7 ώρες μπορεί σε κάποιους να κάνει σημαντική διαφορά (πχ αν χανεις εξτρα 15% την ημέρα μπορει να ειναι η διαφορά μεταξυ του να σου βγαλει μια ακομα μέρα ή οχι)

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ σε αυτό, αλλά λύσεις υπάρχουν άπειρες Απο φόρτιση λίγο πριν φύγεις μεχρινα έχεις ενα 4αρι powerbank, μικρό και ελαφρύ.

Όπως και το να περιμένουμε μικροfixes που θα βγουν σιγα σιγά.

Τελικά η καμερα θελει 2sec στα 108mp στο review για processing.

Εγώ προσωπικά εχω ξενερώσει με την κάμερα και το slomo, δεν βρίσκω λογική εξήγηση να μην μπορούν να το φτιάξουν...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα, πάντως,η επεξεργασία στα 108mp, πάλι κάνει 3-4".. Ίσως ένα κλικ λιγότερο από πριν, αλλά ακαριαίο δεν το λες!
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το έχω 3 μέρες με μία ακόμα φόρτιση (συν την εργοστασιακή). Την νύχτα κατανάλωσε 2% (όλα κλειστά) και αυτό ειναι το φυσιολογικό. Τόσο κατανάλωσε το P9 μου όταν ήταν καινούριο, τελευταία έφτασε στο 5-6% με "πεσμένη" από τα χρόνια μπαταρία.

 

Δυστυχώς μετά από major αναβάθμιση έκδοσης android κατά τη γνώμη μου και εμπειρία μου πρέπει να γίνεται reset to factory defaults και ξανα στήσιμο από την αρχή όλες οι εφαρμογές τα πάντα. Μόνο έτσι είσαι σίγουρος τι παίζει. Αυτό το θυμάμαι και από παλαιότερο xiaomi αλλά και γενικά.

 

Προβλήματα και bugs έχω διαπιστώσει με την 9 που ακόμα έχω και εγώ και δεν το περίμενα. Οι εφαρμογές google δεν δένουν καθόλου καλά και δεν ξέρω αν είναι αυτές μόνο που φταίνε.

 

Για το slow motion όμως δεν τα λέτε καλά τα πράγματα. Δεν είναι bug το σκοτεινό σε χαμηλό φως. Ειναι συνέπεια. Ως φωτογράφος πάρα πολλά χρόνια ας μιλήσουμε λίγο τεχνικά. Είναι η φύση του βίντεο που έχει κάποιους περιορισμούς. Η ταχύτητα κλείστρου για να έχει νόημα το fps πρέπει να είναι ΙΣΗ τουλάχιστον με αυτή. Δλδ αν θέλουμε 30 fps πρέπεi η ταχύτητα να είναι τουλάχιστον 1/30 sec και ιδανικά 1/60 sec. Δεν μπορεί να είναι πχ 1/15 γιατί τότε θα ήθελε 2 καρέ η κάθε έκθεση (2 καρέ θα είχαν την ίδια εικόνα ή αλλιώς το 30fps πρακτικά γίνεται 15fps). Η ταχύτητα κλείστρου επηρεάζει την ποσότητα φωτός σε κάθε καρέ. Το άλλο που την επηρεάζει είναι το διάφραγμα (aperture) που στο κινητό μας και σε όλα δλδ είναι σταθερό (δεν έχει λεπίδες ο φακός) και το ISO που ανεβαίνει κατεβαίνει. Αυτά τα 3 επηρεάζουν την έκθεση του κάθε καρέ και στα κινητά είναι δύο δλδ ταχύτητα κλείστρου και iso (το f παραμένει max όσο ο φακός). μικρή ταχύτητα θα πει περισσότερο φως στο καρέ πχ 1/30 επιτρέπει το διπλάσιο φως από 1/60 και το μισό από 1/15. Οταν έχουμε υψηλό fps (για slow motion αναγκαίο) θα πει η ταχύτητα κλείστρου πρέπει να είναι ΑΚΌΜΑ πιο υψηλή για να πιάσει το fps. Που θα πει με 720fps η ταχύτητα πρέπει να είναι 1/720 ή ιδανικά 1/440 sec. To 1/1440 του δευτερολέπτου είναι ΠΑΡΑ πολύ μεγάλη ταχύτητα και ελάχιστο φως μπαίνει στο καρέ. Που θα πει για να πιάσουμε σωστή έκθεση πρέπει να ανεβάσουμε iso (να τος ο θόρυβος) που και αυτό έχει όριο (δεν ανεβαίνει όσο θέλουμε πχ πάει iso 3200) που θα πει σε κάποιο σημείο που το φως πέφτει δεν μπορεί να πετύχει σωστά εκτεθειμένα καρέ (βγαίνουν σκοτεινά).

 

Αρα ΔΕΝ είναι bug είναι feature αυτό και συμβαίνει και στις ακριβότερες χιλιάδων ευρώ βιντεοκάμερες το πολύ πολύ σε πιο σκοτεινές συνθήκες (γιατί ανεβάζουν περισσότερο iso).

 

Οι λήψεις υψηλών fps βίντεο ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ γίνονται με πολύ δυνατό (συχνά τεχνητό) φως. Πχ στα crash tests αυτοκινήτων έχουν κάτι λάμπες που λάμπουν σαν τον ήλιο! Που θα πει για σας και για μένα slow motion ή υψηλά fps MONO στον ήλιο!! :O

 

Τα άλλα τα συζητάμε, αυτό δεν φταίνει η xiaomi.

 

Y.Γ. Τι με ενοχλεί στο κινητό στις 2 μέρες με miui 11 android 9

1. Με ενοχλεί το αργό δακτυλικό αποτύπωμα (Τραγικό μπροστά στου συμβατικού του P9 μου που ήταν "αστραπή") που εν μέρει εντάξει φταίει ότι είναι στην οθόνη που αν ρωτάς εμένα προτιμούσα ένα στην πλάτη και να είναι γρήγορο! Αφού είναι αργό τι το θέλουν στην οθόνη;

 

Η κυρτή οθόνη είχε προβλήματα από τότε που την είδαμε στο samsung s7 edge. Γιατί επιμένουν σε αυτό το σχέδιο; Να τις κάνουν μονο flat.. Δεν πατιούνται καλά τα κουμπιά που είναι στην καμπύλη και αλλοιώνουν την εικόνα. Ούτε "μαγκιά" την θεωρώ ούτε όμορφη. Σχεδιαστικό λάθος με σκοπό μάλλον να κρύψει το πάχος του κινητού.

 

Καποιες εφαρμογές (ευτυχώς σπάνια) πάω να τις ανοίξω και δεν κάνουν τπτ! Σαν να κολλάνε! αργούν ή χειρότερα δεν αποκρίνονται. Αντε σκότωνε τες άντε κάνε restart. Ανοιγω μετά από ξεκλείδωμα γκρουπ με επαφές στην οθόνη (shortcut) έκανε 5 δευτερόλεπτα να ανοίξει και 10 κλικ.. Πολύ κακώς! Βέβαια αυτές dialler, contacts, messenger κτλ είναι εφαρμογές τις google (δεν γνώριζα ότι δεν έχουν τις παλιές miui εφαρμογές του dialler) που είναι άθλιες, είναι δυσλειτουργικές (ψάχνω και ψάχνω να κάνω export σε αρχείο τις επαφές ή να ρυθμίσω ποιες δείχνει πχ από sim ή google) και είναι και buggy (σε αυτό μπορεί να φταίει και η xiaomi). Ενώ ήμουν παλαιός χρήστης xiaomi ενθουσιασμένος, τώρα δεν είμαι. Είμαι επιφυλακτικός και νοιώθω beta tester! Να δούμε πως θα παει άλλωστε για τις κάμερες το πήραμε (θα τις τεστάρω και αυτές) και σίγουρα έχει και θετικά που σε εμένα άρεσαν (πχ οθόνη αμολεντ! δυνατοί καθαροί ήχοι και μερικά ακόμα)

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο έφαγε ένα κρασάρισμα η selfie και δεν έκανε αναγνώριση προσώπου.. Προερχόμενος από s7edge,Huawei mate 10pro και 1+ 6t, ειλικρινά νιώθω ότι ο μόνος λόγος που επέλεξα το mote 10 είναι η κάμερα....η οποία στην εφαρμογή της είναι υπερβολικά ασταθής..Και γενικότερα το στήσιμο της Xiaomi δε με ενθουσίασε καθόλου!Κι η μπαταρία για την ονομαστική της χωριτικοτητα, νομίζω δεν τα πάει κ τόσο καλά..
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο έφαγε ένα κρασάρισμα η selfie και δεν έκανε αναγνώριση προσώπου.. Προερχόμενος από s7edge,Huawei mate 10pro και 1+ 6t, ειλικρινά νιώθω ότι ο μόνος λόγος που επέλεξα το mote 10 είναι η κάμερα....η οποία στην εφαρμογή της είναι υπερβολικά ασταθής..Και γενικότερα το στήσιμο της Xiaomi δε με ενθουσίασε καθόλου!Κι η μπαταρία για την ονομαστική της χωριτικοτητα, νομίζω δεν τα πάει κ τόσο καλά..
Το βλέπω αγγελία σύντομα χαχα!!

 

Στάλθηκε από το Mi Note 10 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μέσα έπεσες... Έπαιζε να το σκατζάρω με ένα realme x2 Pro, αλλά φοβάμαι τις παιδικές αρρώστιες της συγκεκριμένης εταιρείας..Αν και ανήκει στο γνωστό όμιλο...Προς op 7t pro με βλέπω.. Απλά,60 από εκεί,70 από εδώ , έχει καταλήξει ακριβό το χόμπι..

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

θα τρελαθω. μου εχει κολησει στην αρχικη οθονη εδω και πολλη ωρα. σε λιγο θα δοκιμασω ρισταρτ. αμα μπρικαρε θα τους παρει και θα τους σηκωσει

 

Τελικά,παρελαβες κανένα tempered glass?

Link to comment
Share on other sites

Μέσα έπεσες... Έπαιζε να το σκατζάρω με ένα realme x2 Pro, αλλά φοβάμαι τις παιδικές αρρώστιες της συγκεκριμένης εταιρείας..Αν και ανήκει στο γνωστό όμιλο...Προς op 7t pro με βλέπω.. Απλά,60 από εκεί,70 από εδώ , έχει καταλήξει ακριβό το χόμπι..

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Τελικά,παρελαβες κανένα tempered glass?

Έχω χάσει πολλά λεφτά έτσι να ξέρεις, τώρα είμαι 2.5 μήνες με αυτό πάλι καλά, άλλαζα κάθε βδομάδα κινητό πριν από αυτό.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 10 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με πιάνει ανά περιόδους.. Είχα αλλάξει τρία μαζεμένα όταν ήμουν με γύψο στο σπίτι 2.5 μήνες.Τωρα, πάλι μας κλείσανε λόγω covid και ξαναβγήκε το μικρόβιο.. Ελπίζω να ηρεμήσω! Πάντως, θεωρώ ότι έκανα βλακεία που δεν κράτησα το 1+.. Τεσπά.. Εγκράτεια, αδέρφια!
Link to comment
Share on other sites

 

[/color]

 

Τελικά,παρελαβες κανένα tempered glass?

οχι ακομα φιλε. περιμενω 2 διαφορετικα. για να δουμε....

στην τελικη μου φαινεται θα παρω της ρινγκε τη μεμβρανη για τις γρατζουνιες...

πολυ προβλημα η κουρμπαριστη οθονη....

Link to comment
Share on other sites

οχι ακομα φιλε. περιμενω 2 διαφορετικα. για να δουμε....

στην τελικη μου φαινεται θα παρω της ρινγκε τη μεμβρανη για τις γρατζουνιες...

πολυ προβλημα η κουρμπαριστη οθονη....

 

εγω το εχω ξαναπει...

απο το γνωστο μαγαζι που θα σας την περασει και τελεια το παληκαρι και καθαρισατε..

Edited by dp8
Link to comment
Share on other sites

εγω το εχω ξαναπει...

απο το γνωστο μαγαζι που θα σας την περασει και τελεια το παληκαρι και καθαρισατε..

 

Έχω πάρει 2 άλλα που βολεύουν, αλλά λόγω covid δεν βάζουν tempered , μόνο τα πουλάνε...Νέα Σμύρνη δεν πήρα..

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

"Να αγνοηθεί τυχαίο άγγιγμα στις άκρες",εσείς το αλλάξατε ή προεπιλογή;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι νεα ρύθμιση.... Το εχω στην προεπιλογη. Αλλα καποια στιγμη θα το βαλω στο μικρη για να πιανει οσο το δυνατον κ τις curved επιφάνειες πιο ευκολα αν κ δεν εχω θεμα μεχρι στιγμης

Mi 11 pro 

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει 2 άλλα που βολεύουν, αλλά λόγω covid δεν βάζουν tempered , μόνο τα πουλάνε...Νέα Σμύρνη δεν πήρα..

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

"Να αγνοηθεί τυχαίο άγγιγμα στις άκρες",εσείς το αλλάξατε ή προεπιλογή;

 

ααα..οκ...δεν το ηξερα...

γιατι ειναι λιγο μανικι να μπει...

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα χτες την μεμβρανη της Ringke. Eκατσε πολυ ωραια (την εβαλα πολυ προσεκτικα) αγκαλιαζει πολυ ωραια τη συσκευη στις ακρες και με τη θηκουλα ειναι σαν να μη φοραει τιποτα. Αυτο που θα ηθελα λιγο καλυτερο ειναι η ποιοτητα της ζελατινας, φαινεται υπο καποιες γωνιες να κανει καποια νερα μεσα, που σαφως δεν ειναι αποτελεσμα κακης τοποθετησης. Επισης αυτο που αποκομισα ειναι οτι ειναι προστασια ψυχολογιας κυριως. Να λες οτι κατι εβαλες, γιατι απο προστασια δεν πρεπει να λεει τιποτα. Μια απλη μεμβρανη για να αποφευγονται τα χοντρα.

 

Οσον αφορα τωρα την προχτεσινη αναβαθμιση σε 10αρι android, διαπιστωσα οτι η καθηστερηση της επεξεργασιας της φωτογραφιας στα 108 mp επανηλθε. Ειχε εξαφανιστει τελειως μετα τις προηγουμενες αναβαθμισεις. Ελπιζω με τις πρωτες ενημερωσεις να ξαναφτιαξει αυτο το θεματακι.

Edited by nikose704
Mi Note 10 .
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...