Jump to content

Alcatel 3X 2019


spy14
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά! Έχω το τηλ 2 μέρες! Ερώτηση που πάω για να ενεργοποιήσω την δυνατότητα να εγκαθιστω εφαρμογές από άγνωστη πηγή? Δεν το βρίσκω πουθενά στις ρυθμισεις

 

Καλορίζικο! Ρυθμίσεις, εφαρμογές, ειδική πρόσβαση, εγκατάσταση αγνώστων εφαρμογών και τέλος στον chrome να επιτρέπεται από αυτήν την προέλευση.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 102
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έλαβα απάντηση για το ραδιόφωνο. Η Alcatel συμμορφώνεται στον ευρωπαϊκό κανονισμό κατάργησης των FM και μετάβαση στο DAB+. Επίσης εργάζεται στην ενσωμάτωση αυτών των υπηρεσιών στις συσκευές της. Αυτό θα γίνει και στις άλλες εταιρίες με το ραδιόφωνο;

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Είναι το αντίστοιχο της ψηφιακής τηλεόρασης με τα ψηφιακά κανάλια.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση που έλαβα σήμερα για το θέμα του radio:

 

Αξιότιμε Πελάτη,

 

Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε μαζί μας.

 

Σχετικά με το θέμα αφαίρεσης της εφαρμογής ράδιο FM, η αφαίρεση της έγινε για να συμμορφωθεί η Alcatel στους νέους κανονισμούς της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Η ζώνη FM στην αναλογική συχνότητα αναμένεται να δοθεί για άλλες χρήσεις. Η εταιρεία μας εργάζεται στην ενσωμάτωση των υπηρεσιών DAB+ [Digital Audio Broadcasting] στο πλήθος των συσκευών της, καθώς αναμένεται οι παρούσες FM υπηρεσίες να μεταβούν στο DAB+.

 

Σας ευχαριστούμε που επιλέξατε τα προϊόντα μας.

 

Παραμένουμε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε περαιτέρω πληροφορία και σας ευχόμαστε, να ‘χετε μια θαυμάσια ημέρα!

 

 

 

Με εκτίμηση,

 

Τεχνική Υποστήριξη Alcatel

it is a dirty job but someone has got to do it...
Link to comment
Share on other sites

Άρα κάποια στιγμή θα ξαναπροστεθει το ραδιόφωνο.η κατάλαβα λάθος;

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υποστηρίζει.αγνωστο αν θα πάρει.δεν έχω ακούσει κάτι.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Άρα κάποια στιγμή θα ξαναπροστεθει το ραδιόφωνο.η κατάλαβα λάθος;

 

Ναι αλλά ψηφιακό DAB κι όχι FM. Το πότε θα γίνει η μετάβαση στο DAB στην Ελλάδα είναι άγνωστο.

it is a dirty job but someone has got to do it...
Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση που έλαβα σήμερα για το θέμα του radio:

 

Αξιότιμε Πελάτη,

 

Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε μαζί μας.

 

Σχετικά με το θέμα αφαίρεσης της εφαρμογής ράδιο FM, η αφαίρεση της έγινε για να συμμορφωθεί η Alcatel στους νέους κανονισμούς της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Η ζώνη FM στην αναλογική συχνότητα αναμένεται να δοθεί για άλλες χρήσεις. Η εταιρεία μας εργάζεται στην ενσωμάτωση των υπηρεσιών DAB+ [Digital Audio Broadcasting] στο πλήθος των συσκευών της, καθώς αναμένεται οι παρούσες FM υπηρεσίες να μεταβούν στο DAB+.

 

Σας ευχαριστούμε που επιλέξατε τα προϊόντα μας.

 

Παραμένουμε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε περαιτέρω πληροφορία και σας ευχόμαστε, να ‘χετε μια θαυμάσια ημέρα!

 

 

 

Με εκτίμηση,

 

Τεχνική Υποστήριξη Alcatel

 

υπαρχει οντως οδηγια που μιλαει για υποχρεωτικη υιοθετηση του dab ως προτυπου για λήψη ραδιοφωνου,σε πρωτη φαση στα αυτοκινητα που θα πωλουνται απο το τελος του ετους,και σε 2ο χρονο και στις οικιακες συσκευες ως τελος του 21 αν δεν κανω λαθος. Το προβλημα στην συγκεκριμενη φαση ειναι οτι πουθενα δεν αναφερεται το κλεισιμο των fm ουτε καποια δημοπρατηση για το φασμα τους.Ουτε και υποχρεωση οι δεκτες να ειναι αποκλειστικά ψηφιακοί,χωρίς fm.Θεωρω την απαντηση της αλκατελ τουλαχιστον περιεργη. Σε ολη την Ευρωπη τουλαχιστον υπαρχει παραλληλη εκπομπη ψηφιακου και αναλογικου (fm) ραδιοφώνου. Και παλι η διεισδυση και το ενδιαφερον ειναι μικρο. 2 χωρες του Βορρα υποτιθεται εκαναν switch-off στα fm για τους μεγαλους σταθμους και ο κοσμος ξεσηκωθηκε. Στην δε Ελλάδα ενω υπαρχουν πλεον διαταξεις,ο διαγωνισμος για παροχο δικτυου ψηφιακου ραδιοφωνου (κατι σαν ραδιοφωνικης digea) απεβη ακαρπος λογω ελλειψης ενδιαφεροντος.

Ειλικρινά δεν καταλαβαινω πως γινεται ενω πουλας ενα κινητο με συγκεκριμενες προδιαγραφες οπως δεκτης fm(που μπορει για κάποιους να είναι και ενα απο τα κριτηρια επιλογης) και καποια στιγμη να τον κλεινεις και μαλιστα να απαντας οτι θα βαλεις dab. Το οποιο δουλευει σε αλλες συχνοτητες,και προφανως θελει διαφορετικο τσιπακι για να παιξει,καθως ειναι ψηφιακο ραδιοφωνο σε μορφη κωδικοποιησης aac αν δεν κανω λαθος.Εκτος αν υπαρχει ηδη υποδομη δεκτη dab/dab+ στο εν λογω κινητο και στο tcl plex (που συνεβη το ιδιο μετα το περασμα στο android 10). Κατι που δεν το πιστεύω γιατί το κόστος θα ήταν αρκετά μεγαλύτερο...

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

στο μεταξυ στο νεο alcatel 3L(2020) που παρουσιαστηκε σημερα με android 10 φαινεται απο την επισημη ιστοσελιδα τους να υπαρχει fm radio κανονικα...εκτος αν μετα το unboxing το εξαφανισει κάποιο update...

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Για μένα προσωπικά η ύπαρξη ραδιοφώνου είναι κριτήριο αγοράς ενός κινητού. Από την στιγμή που η Alcatel αποφάσισε να τα ακυρώσει το επόμενο μου κινητό εννοείται ότι θα είναι άλλης εταιρείας αν εξακολουθεί βέβαια να υπάρχει ραδιόφωνο όπως το ξέρουμε μέχρι σήμερα και δεν το διαγράψουν και αυτοί. Πάντως σε γενικές γραμμές το 3x 2019 είναι εξαιρετικό κινητό πραγματικό value for money στα 119€ που το πήρα.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Νέο update και το ραδιόφωνο λειτουργεί κανονικά!!! Edited by snapp

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα το ποστ σου στο νήμα.του Plex.εγραψα και εκεί.εμενα μου ήρθε χθες η ενημέρωση.ειχα βάλει ένα ράδιο από εδώ μέσα που πρότεινε κάποιος.δεν λειτούργησε βεβαια.με την ενημέρωση το έσβησε από μόνο του χθες.και σήμερα διάβασα το σχόλιο σου και ναι μπήκε και λειτουργεί.μπραβο στην αλκατελ που το ξαναεβαλε.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Αχ τι ωραία που ξαναήρθε το ράδιο.εχω.παρει το αίμα μου πίσω.:D

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Αχ τι ωραία που ξαναήρθε το ράδιο.εχω.παρει το αίμα μου πίσω.:D

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα σκοπό να πάρω ξανά κινητό Alcatel/TCL από τη στιγμή που δεν θα είχαν ραδιόφωνο. Αλλά ήμουν σίγουρος ότι κάτι λάθος είχαν κάνει οι ίδιοι σχετικά με την ευρωπαϊκή οδηγία διότι όλες οι άλλες εταιρείες έχουν κανονικά ραδιόφωνο ακόμη και μετά την αναβάθμιση τους σε android 10. Σημασία έχει ότι διόρθωσαν το λάθος τους.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει εχει βελτιωθεί πολύ η αλκατελ.παλια δεν ασχολούταν κανείς.οτι πρόβλημα υπήρχε ήσουν στην τύχη σου.τωρα ξέρεις ότι κάποιος θα ασχοληθεί με το πρόβλημα σου.στο συγκρεκριμενο Θεμα του ραδιοφώνου,εγώ προσωπικά είδα πολύ υποστήριξη.οσες φορές επικοινώνησα με διάφορους τρόπους είχα άμεσες απαντήσεις.και είδα ενδιαφέρον από την πλευρά της εταιρείας.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που παρατήρησα.αν προσπαθήσεις να ανάψεις τον φακό και κρατάς το κινητό από το επάνω μέρος εκεί που είναι η κάμερα η σελφι δεν στο επιτρέπει.βγαζει ότι η λειτουργία τσέπης είναι ενεργοποιημένη.αυτο το έκανε μετά το τελευταίο update.δεν θυμάμαι να είχα ενεργοποιήσει εγώ κάτι τέτοιο.και δεν το βρήκα όσο και αν έψαξα

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που παρατήρησα.αν προσπαθήσεις να ανάψεις τον φακό και κρατάς το κινητό από το επάνω μέρος εκεί που είναι η κάμερα η σελφι δεν στο επιτρέπει.βγαζει ότι η λειτουργία τσέπης είναι ενεργοποιημένη.αυτο το έκανε μετά το τελευταίο update.δεν θυμάμαι να είχα ενεργοποιήσει εγώ κάτι τέτοιο.και δεν το βρήκα όσο και αν έψαξα

 

Έκανα αυτό που λες αλλά δεν μου βγάζει κάτι τέτοιο.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αυτό που λες αλλά δεν μου βγάζει κάτι τέτοιο.
τι να σου πω;εμένα το κάνει.αυτο βγάζει.https://flic.kr/p/2iQ9K2Q edit.εχω κατεβάσει μια εφαρμογή φακό από play store.αλλα δεν έχω κάνει κάποιες ρυθμίσεις γιατί πολύ απλά δεν έχει καθόλου ρυθμίσεις.δεν ξέρω αν αυτή επεμβαινει στην εργοστασιακή εφαρμογή του φακού και το κάνει αυτό.νομιζα ότι είναι ανεξάρτητα η μία εφαρμογή από την άλλη.θα σβυσω την εφαρμογή του play store και θα δοκιμάσω.αν δεν το κάνει σημαινει ότι είναι παρέμβαση της εφαρμογής που κατέβασα από το play store.

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λοιπόν το δοκιμασα.εσβυσα την εφαρμογή.το κάνει πάλι.αρα είναι λειτουργία του κινητού και όχι της εφαρμογής που είχα κατεβάσει.το θέμα είναι ότι δεν έχω βρει κάποια ρύθμιση.οχι ότι με χαλάει βεβαια.ισως να είναι και καλό αν ξεκλειδώσει το κινητό μέσα σε καμμιά τσάντα η τσέπη να μην μπορει να ανοίξει ο φακός κατα λαθος

Edited by spy14

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Σε δέκα μέρες κλείνω 8 μήνες με το κινητό .οι πρώτες άριστες εντυπώσεις διατηρούνται ακόμα.δεν κολλάει παρότι του έχω βάλει γύρω στις εκατό εφαρμογές, και χιλιάδες φωτό και εκατοντάδες τραγούδια.σαν να το έβγαλα χθες από το κουτί.εχει φάει πέντε έξι γερές τούμπες.εκ των οποίων η μία από αυτές από πεζούλι ύψους περίπου 1,80 πάνω σε πέτρινο πλακάκι χωρίς να σπασει.και όλα αυτά χωρίς καμμία απολυτως προστασία.το μόνο παράσημο από αυτές τις τουμπες είναι μια πολύ μικρή χαρακιά στο κάτω μέρος του πλαισιου. ειναι η πρώτη φορά που αφήνω απροστάτευτο ένα κινητό μου.μου άρεσε σαν αίσθηση και έτσι δεν του έβαλα κατι.ισως να ειμαι πολύ τυχερός.η μόνη αβαρία που έτυχε στο διάστημα αυτό,δεν έχει να κάνει με την ίδια την συσκευη.η αλκατελ για κάποιο λόγο σε μια αναβάθμιση που έκανε αφαιρεσε το ραδιόφωνο.ευτυχως μετά από λίγο καιρό το ξαναπροσθεσε.η μπαταρία παρότι το δουλεύω δώδεκα ώρες την μέρα εντατικά βράχος.νιωθω απόλυτα δικαιομενος με την αγορά ενός πολύ καλού προϊόντος όπως αποδείχτηκε και καλύπτει άριστα τις ανάγκες μου. Edited by spy14

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel 3X 2019

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...