Jump to content

5ψήφια και χρεώσεις


thodoris85
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρίν περίπου 2.5 χρόνια ήρθαν κάποια μηνύματα στο κινητό της γυναίκας μου από κάποια 5ψήφια ("έφαγαν" όλη την κάρτα ~5 ευρώ).

Το ίδιο έγινε και πρίν 1.5 χρόνο περίπου από κάποια dimoco ("έφαγαν" όλη την κάρτα ~12 ευρώ).

Πριν 7 μήνες (τον Μάρτιο) ήρθαν κάποια μηνύματα στο κινητό της γυναίκας μου (ευτυχώς χωρίς χρέωση αυτή τη φορά) από 5ψήφιο κάποιας paydash. Μετά από ανταλλαγή πολλών email χωρίς να απαντήσουν επί της ουσίας που βρήκαν το κινητό μιας και δεν έχει χρησιμοποιηθεί πουθενά σε τέτοιου είδους υπηρεσίες, μου είπαν ότι η IP δεν είναι σταθερή και δε μπορεί να φανεί κάτι από αυτό κτλ κτλ (κάποιος να τους ενημερώσει πως βρίσκουν τους παιδόφιλους από τη ΔΔΗΕ).

 

Για να μη μακρυγορώ, σήμερα έστειλαν και στο κινητό μου 5 απανωτά μηνύματα τα οποία ήταν με χρέωση. Το κινητό δεν είναι στο ίδιο όνομα, είναι εταιρικό και προφανώς ούτε κι αυτό έχει χρησιμοποιηθεί πουθενά.

Δεδομένων των παραπάνω, θέλω να βάλω εδώ τους τρόπους που μπορεί κάποιος να κάνει φραγή στα 5ψήφια νούμερα («νούμερα» με διπλή σημασία)

 

Cosmote

Wind

Vodafone

 

Εδώ το link της ΕΕΤΤ που μπορείτε να δείτε σε ποιόν ανήκει το κάθε 5ψήφιο

 

Υ.Γ 1

Η paydash (μετά από μια πολύ μικρή έρευνα) είναι εταιρία που έχει δηλώσει fax ενός ασφαλιστή στο Χολαργό, και το email ενός λογιστή. Κατά τα άλλα είναι εταρείες «τεχνολογίας» που προσφέρουν «διευκολύνσεις» πληρωμών τύπου paypal. Γελάνε και οι πέτρες

 

Υ.Γ. 2

Να μας ζήσει η ΕΕΤΤ που τους δίνει άδεια

 

Υ.Γ. 3

Είναι πάγια τακτική όλων αυτών απλά να δείχνουν ένα τυχαίο screenshot ενός υποτιθέμενου διαγωνισμού στο οποίο και καλά βάλαμε τα στοιχεία μας και συμφωνήσαμε στους όρους και στις χρεώσεις τους

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Πως κάνουμε φραγή σε 5ψήφιο;

Μόλις με κάλεσε ένα 14500 και το έψαξα από το παραπάνω link https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Electronic_Communications/Telecoms/MMInfoSrv/search.html?cat=YPP2 του φίλου και είδα πως ήταν από NEWSPHONE HELLAS SA.

Link to comment
Share on other sites

Πως κάνουμε φραγή σε 5ψήφιο;

Μόλις με κάλεσε ένα 14500 και το έψαξα από το παραπάνω link https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Electronic_Communications/Telecoms/MMInfoSrv/search.html?cat=YPP2 του φίλου και είδα πως ήταν από NEWSPHONE HELLAS SA.

 

Δε χρεώνεσαι αν σε καλέσουν

Link to comment
Share on other sites

την πατησε η μανα μου τις προαλλες! ακομα τρεχουμε για τις πιστωσεις και μας τα μασαει η κοσμοτε!

 

EETT και συνήγορο

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν όλοι να κάνουμε φραγή 5ψήφιων. Απλά πας σε ένα κατάστημα του παρόχου σου και το ζητάς, σε 1 λεπτό έχεις ξεμπερδέψει.
Link to comment
Share on other sites

Πάλίότερα την είχα πατήσέί άπό τήν γόύίντ..Πλέον εχω παρα πολυ καιρο να λαβω καποιο μήνυμα ...Εχω κάνει φραγη καί νομίζω πως θα είμαι οκ.Αλλα και ν στείλουν φροντιζω να αφηνω οριακα 20 η 30 λεπτα στη καρτα οποτε αστους δε μπορουν να μου κρατησουν τίποτα..Εχω κανει κ αυτοματη ενεργοποιηση πακετου οταν βαζω καρτα οποτε και να θελουν δε προλαβαινουν..
Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 4 weeks later...
Μπορείτε με το Cosmote app να κάνετε συνολικό αποκλεισμό στα 5ψηίφια και να ενεργοποιήσετε μόνο κάποιο συγκεκριμένο πχ κάποιο που θέλετε να χρησιμοππιήσετε όπως είναι το 5ψήφιο για Cosmote deals for you.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγω ειχα στειλει μειλ με καταγγελια στην wind και στην εταιρια που μου εστειλε τα σμσ και μου πιστωσαν το ποσο που μου ειχαν φαει.

Νομιζω παντως θα δοθει συντομα λυση απο την ΕΕΤΤ πια για οριστικη λυση με το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αν έχεις cosmote μπες στο my cosmote και κάνε φραγή εάν έχεις vodafone μίλα με την εξυπηρέτηση πελατών εάν έχεις wind δεν ξέρω λογικά μίλα με την εξυπηρέτηση.
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ άπαράδεκτο τουλάχιστον νά πληρώνουμε 5ψήφια γιά ραντεβού στά νοσοκομεία ίδιαίτερα όταν έχουν αμεα καί ήληκιωμένους πού δυσκολεύονται νά έπικοινωνήσουν.Καλύτερα νά τούς δινόταν ή δυνατότητα νά κλείνουν ραντεβού τηλεφωνικά καί στήν γραματεία τού νοσοκομείου όπως παλιά.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...