Jump to content

Coreelec-Kodi σε Tv box


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά κερδίζουμε τίποτα σε γρηγοράδα με το coreelec ή είναι το ίδιο σε tv box τύπου GT King που έχει καλά specs;;;

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και γιατί δεν το δοκιμάζεις μόνος σου να μας πεις εντυπώσεις και συμπεράσματα??:rolleyes:

Αν και θα έλεγα ότι ο βασικός λόγος για να χρησιμοποιήσεις το coreelec είναι το Full HD Netflix.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 167
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Παιδιά κερδίζουμε τίποτα σε γρηγοράδα με το coreelec ή είναι το ίδιο σε tv box τύπου GT King που έχει καλά specs;;;

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εγω δεν εχω δει διαφορα στ gt king. Για netflix hd δεν εχω αποψη διοτι δεν εχω λογαριασμο .

Μια δοκιμη και βγαζεις δικα σου συμπερασματα.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν το δοκιμάζεις μόνος σου να μας πεις εντυπώσεις και συμπεράσματα??:rolleyes:

 

Αν και θα έλεγα ότι ο βασικός λόγος για να χρησιμοποιήσεις το coreelec είναι το Full HD Netflix.

To δοκίμασα παλιότερα στο GT1 που είχα και δεν είχε ιδιαίτερη διαφορά. Απλά είπα μήπως ήταν κάτι που εγώ δεν το καταλαβαίνω. Γι αυτό και ρώτησα. Νετφλιξ δεν έχω οπότε είμαι κομπλέ. Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

To δοκίμασα παλιότερα στο GT1 που είχα και δεν είχε ιδιαίτερη διαφορά. Απλά είπα μήπως ήταν κάτι που εγώ δεν το καταλαβαίνω. Γι αυτό και ρώτησα. Νετφλιξ δεν έχω οπότε είμαι κομπλέ. Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έχω πει και άλλη φορά ότι καλό είναι εάν σας περισσεύει καμία sd να έχετε πάντοτε στην άκρη μία εγκατάσταση coreelec διότι σε περίπτωση που τυχόν το μπρικάρετε (bootloop κλπ) είναι δυνατόν να εξακολουθήσετε να έχετε KODI μέχρι να βρείτε οριστική λύση.:rolleyes:

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Έχω πει και άλλη φορά ότι καλό είναι εάν σας περισσεύει καμία sd να έχετε πάντοτε στην άκρη μία εγκατάσταση coreelec διότι σε περίπτωση που τυχόν το μπρικάρετε (bootloop κλπ) είναι δυνατόν να εξακολουθήσετε να έχετε KODI μέχρι να βρείτε οριστική λύση.:rolleyes:

 

Σωστος !!!!:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Έχω πει και άλλη φορά ότι καλό είναι εάν σας περισσεύει καμία sd να έχετε πάντοτε στην άκρη μία εγκατάσταση coreelec διότι σε περίπτωση που τυχόν το μπρικάρετε (bootloop κλπ) είναι δυνατόν να εξακολουθήσετε να έχετε KODI μέχρι να βρείτε οριστική λύση.:rolleyes:

 

πού θα βρω διανομή για CS968 rockchip rk3188 η αν υπαρχει κατι παρομοιο?

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

πού θα βρω διανομή για CS968 rockchip rk3188 η αν υπαρχει κατι παρομοιο?

Δεν νομίζω ότι θα βρεις κάτι για τα παλιά Rockchip 3188, αλλά μόνον για πιο καινούργιες σειρές σε Libreelec:(

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Είμαι πρόσφατος κάτοχος του ugoos am6 plus. Όπως ξέρετε έχει dual boot firmware android και coreelec. Όταν πάω λοιπόν να βάλω πηγές το εξωτερικό πληκτρολόγιο που έχω (rii mini i28) γράφει μόνο στα Ελληνικά. Σαν keyboard layout στις ρυθμίσεις το έχω στο default us και στις ρυθμίσεις του Κόντι Ελληνικά και Αγγλικά. Γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να αλλάξω τη γλώσσα που γράφω στα αγγλικα;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

OnePlus 3T

LeTV X800 CN

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πρόσφατος κάτοχος του ugoos am6 plus. Όπως ξέρετε έχει dual boot firmware android και coreelec. Όταν πάω λοιπόν να βάλω πηγές το εξωτερικό πληκτρολόγιο που έχω (rii mini i28) γράφει μόνο στα Ελληνικά. Σαν keyboard layout στις ρυθμίσεις το έχω στο default us και στις ρυθμίσεις του Κόντι Ελληνικά και Αγγλικά. Γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να αλλάξω τη γλώσσα που γράφω στα αγγλικα;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οτιδήποτε αφορά εξωτερικά remote controls θα το βρεις εδώ:

https://discourse.coreelec.org/t/new-repo-for-remote-files-thanks-to-betatester/363/354

Υπάρχει ένα έτοιμο αρχείο για riii25 που υποθέτω θα κάνει και για το δικό σου. Ξεκίνα να διαβάζεις από πάνω-πάνω (έχει και 2 έντυπα με οδηγίες πως να κάνεις μόνος σου-αλλά μάλλον εσύ δεν τις χρειάζεσαι).Κοίταξε απλώς ποια 2 αρχεία και που πρέπει να μεταφέρεις. Το σχετικό θέμα είναι σε φάση αναδιάρθρωσης της database του.

Κυρίως όμως πιστεύω ότι πιθανόν να μην χρειάζεσαι τίποτα από αυτά και να μπορείς να πάρεις τα αγγλικά απλώς με κάποιο συνδυασμό πλήκτρων (π.χ. shift+space κλπ.). Έτσι και αλλιώς τα αγγλικά είναι η βασική (default) γλώσσα.:)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. Σε X96Max plus 4/64 προσπαθω να βαλω Coreelec. Ποιο ειναι το σωστο .dtb αρχειο;https://imgur.com/a/vEfuJy8

Edit: Το καταφερα ολα οκ.

Edited by tsigpan
Link to comment
Share on other sites

Σε μία micro sd kingston class 10 u1 που υπήρχε εγκατεστησα το τελευταίο stable coreelec

Εβαλα και το netflix adon που προτείνετε στις αρχικές σελίδες του θεματος αλλά ενω έγινε η εγκατάσταση του adon κανονικά και εκανε login στο λογαριασμό Netflix επιτυχώς δεν μου ανοίγει τίποτα. Βγάζει το σφάλμα που επισυνάπτω στην φωτό. Το box είναι συνδεδεμένο με ethernet αλλά και με wifi το ίδιο σφάλμα μου βγάζει. https://imgur.com/a/U2lPA8V

Link to comment
Share on other sites

Το site του coreelec και τα σχετικά Forums του αντιμετωπίζουν προβλήματα με το server τους εδώ και 1 ημέρα.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να μεταφερθει σεταρισμενο build box to box?

Οπως γινεται στο android?

δεν χρειάστηκε ποτέ να το κάνω αλλά πιστεύω ότι μπορείς να βοηθηθείς εδώ:

(openelec-libreelec & coreelec είναι όλα παρόμοια μεταξύ τους)

ή εδώ

https://discourse.coreelec.org/t/backup-coreelec-via-ssh/2181

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειάστηκε ποτέ να το κάνω αλλά πιστεύω ότι μπορείς να βοηθηθείς εδώ:

(openelec-libreelec & coreelec είναι όλα παρόμοια μεταξύ τους)

ή εδώ

https://discourse.coreelec.org/t/backup-coreelec-via-ssh/2181

 

Δυστυχως δεν το καταφερα...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν το καταφερα...

Να σου πω την αλήθεια παρόλο που στο καινούργιο μου H96maxX3 άλλαζα τις Android ρομ σαν πουκάμισα και ενώ είχα κάνει backup με προσωρινό TWRP την βασική μου ρομ είχα βαρεθεί να κάνω backup KODI & το SPMC (πως λένε "δάσκαλε που εδίδασκες και λόγο δεν εκράτεις"?). Κάθε φορά δε έκανα καινούργια εγκατάσταση και για τα 2. Βέβαια πλέον χρησιμοποιώ έτοιμα builds (υποθέτω εσύ έχεις δικό σου για αυτό και ζητάς ότι ζητάς), οπότε απλώς τα φόρτωνα από την αρχή.

Όταν όμως συνειδητοποίησα τι χρόνο επιπλέον χάνω έκανα για το καθένα ένα backup.

Το coreelec ουσιαστικά δεν μου χρειάζεται, όμως το χρησιμοποιώ που και που για ερευνητικούς λόγους και επειδή δεν θέλω να χάσω επαφή με την ανάπτυξή του, που είναι συνεχής.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια παρόλο που στο καινούργιο μου H96maxX3 άλλαζα τις Android ρομ σαν πουκάμισα και ενώ είχα κάνει backup με προσωρινό TWRP την βασική μου ρομ είχα βαρεθεί να κάνω backup KODI & το SPMC (πως λένε "δάσκαλε που εδίδασκες και λόγο δεν εκράτεις"?). Κάθε φορά δε έκανα καινούργια εγκατάσταση και για τα 2. Βέβαια πλέον χρησιμοποιώ έτοιμα builds (υποθέτω εσύ έχεις δικό σου για αυτό και ζητάς ότι ζητάς), οπότε απλώς τα φόρτωνα από την αρχή.

Όταν όμως συνειδητοποίησα τι χρόνο επιπλέον χάνω έκανα για το καθένα ένα backup.

Το coreelec ουσιαστικά δεν μου χρειάζεται, όμως το χρησιμοποιώ που και που για ερευνητικούς λόγους και επειδή δεν θέλω να χάσω επαφή με την ανάπτυξή του, που είναι συνεχής.

Ετοιμο Build χρησιμοποιω αλλα για να μην ξανασεταρω απο την αρχη το coreelec σε αλλο box ηθελα το backup. Στο android τα εχω backup.

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμο Build χρησιμοποιω αλλα για να μην ξανασεταρω απο την αρχη το coreelec σε αλλο box ηθελα το backup. Στο android τα εχω backup.

Ε τότε δεν αξίζει τον κόπο να παιδεύεσαι. Εκτός βέβαια εάν έχεις σκοπό να αγοράσεις πολλά μποξάκια μαζί:lol::lol:

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Ε τότε δεν αξίζει τον κόπο να παιδεύεσαι. Εκτός βέβαια εάν έχεις σκοπό να αγοράσεις πολλά μποξάκια μαζί:lol::lol:

 

Δεν θα αγορασω αλλα εχω ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα αγορασω αλλα εχω ...

Ειδα ότι έχεις το Beelink GT King. Εάν λοιπόν έχεις π.χ. σετάρει την sd σου για αυτό και θέλεις να βάλεις coreelec σε κάποιο μποξάκι με 905Χ2 ή 905Χ3 νομίζω ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις την ίδια απλώς αλλάζοντας το dtb.img. Άρα μετονόμασε προσωρινά αυτό του King σε dtb.img.back και βάλε αυτό που αντιστοιχεί π.χ. στο άλλο 905Χ3 & μνήμη π.χ. 2GB.

Εάν δεν κάνω λάθος όλα τα 922,905Χ2,905Χ3 χρησιμοποιούν το ίδιο correelec που έχει το

χαρακτηριστικό μέσα "ng.arm"

https://github.com/CoreELEC/CoreELEC/releases/download/9.2.2/CoreELEC-Amlogic-ng.arm-9.2.2-Generic.img.gz

Δοκίμασέ το και μου λες εάν ισχύει ή όχι.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Ειδα ότι έχεις το Beelink GT King. Εάν λοιπόν έχεις π.χ. σετάρει την sd σου για αυτό και θέλεις να βάλεις coreelec σε κάποιο μποξάκι με 905Χ2 ή 905Χ3 νομίζω ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις την ίδια απλώς αλλάζοντας το dtb.img. Άρα μετονόμασε προσωρινά αυτό του King σε dtb.img.back και βάλε αυτό που αντιστοιχεί π.χ. στο άλλο 905Χ3 & μνήμη π.χ. 2GB.

Εάν δεν κάνω λάθος όλα τα 922,905Χ2,905Χ3 χρησιμοποιούν το ίδιο correelec που έχει το

χαρακτηριστικό μέσα "ng.arm"

https://github.com/CoreELEC/CoreELEC/releases/download/9.2.2/CoreELEC-Amlogic-ng.arm-9.2.2-Generic.img.gz

Δοκίμασέ το και μου λες εάν ισχύει ή όχι.

 

Σε μποξάκι με s912 Θέλω να το βάλω.

Link to comment
Share on other sites

εαν δεν υπαρχει το μοντελο σου στη λιστα του coreleec, θα βαλεις το generic devices s912.

 

Αλλο ειναι το προβλημα που ψαχνω. Το coreelec το εχω περασει κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Σε μποξάκι με s912 Θέλω να το βάλω.

Άρα ξανά στήσιμο από την αρχή:rolleyes: Μικρό το κακό εφόσον χρησιμοποιείς και εσύ έτοιμο build:) Μήπως είναι ευκαιρία να δοκιμάσεις και ένα 2ο build?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Άρα ξανά στήσιμο από την αρχή:rolleyes: Μικρό το κακό εφόσον χρησιμοποιείς και εσύ έτοιμο build:) Μήπως είναι ευκαιρία να δοκιμάσεις και ένα 2ο build?

 

Αν σου πω οτι τα εχω δοκιμασει σχεδον ολα τι θα πεις. Οταν δεν ειχαν τον χρονικο περιορισμο τα δοκιμαζα. Εχω καταληξει σε 2 που με βολευουν. :D:D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...