Jump to content

Coreelec-Kodi σε Tv box


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν μετά από λίγες μέρες χρήσης, δεν κατάφερα να κάνω το νετφλιξ να παιξει(έτσι κι αλλιώς θα το κόψω) αλλά και σε άλλα stream μου κάνει stuttering ανά μερικά δευτερόλεπτα. Είδα ότι είναι κάτι με τους υπότιτλους (αν κατάλαβα καλά). Παίζω σε Coreelec 9.2.0 με gkobu build

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δοκίμασε αυτή τη λύση εφόσον σου κάνει buffering..Με τον file manager του Kodi,κάνε copy paste αυτό το αρχείο στο storage/.Kodi/.Userdata και reboot.

https://drive.google.com/file/d/1ztC2NcUQKETabtdeBvRVOQNJi9ifuy5g/view

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 167
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δοκίμασε αυτή τη λύση εφόσον σου κάνει buffering..Με τον file manager του Kodi,κάνε copy paste αυτό το αρχείο στο storage/.Kodi/.Userdata και reboot.

https://drive.google.com/file/d/1ztC2NcUQKETabtdeBvRVOQNJi9ifuy5g/view

Συγνώμη, μάλλον δεν το έγραψα καλά... Δεν κάνει buffering, πιο πολύ σαν να χάνει καρέ η εικόνα κάθε λίγο. Δηλαδη ένα στιγμιαίο πάγωμα.

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οπως ανεφερα και στο αλλο νημα εχω στα χερια μου ενα h96 max x2 4/64 φορτωμενο με custom λογισμικο απο τους φιλους μας τους ρωσους ...

Περασα την generic S905X2 αλλα δυστυχως δεν καταφερα με κανενα απο τα 2 dtb να το κανω να αναψει το μπλε λαμπακι σωστα ...

Το ωραιο της υποθεσης ομως ειναι οτι ολα λειτουργουν κανονικα!

Μετα λοπον απο καμια ωρα τεσταρισματος θα πω με σιγουρια οτι μετα τον S922X αυτος ο επεξεργαστης το νετφλιξ το ''παει'' ... ''σφαιρα'' χωρις κανενα προβληματακι απο τα ... γνωστα.... !!!

Τωρα για τα θεματακια με το on/off και το remote που μπορει να προκυψουν ισως να εχουν λυσεις τα παιδια στο φορουμ τους!

:up::up::up:

 

 

392389138e38efaae4d864c6b157c6a2-full.jpg

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες είμαι στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσω ότι το κόλπο έγινε με την νέα Sandisk extreme pro!Όχι μόνο το σύστημα πετάειιιι.Καμία σχέση με πρίν..(Έγινε πιο γρήγορο χωρίς lags)Αλλά εκεί που είχα lags με 720p,τώρα πάει βούτυρο και με 1080p!!Οπότε για όποιον έχει θέμα,μάλλον η microSD θα τον σώσει!!Οπότε κρατάω το Vorke Z6 και δε ψάχνω για άλλο μποξακι όπως σχεδίαζα!!

eea3478dc64bad79ce79bcf858ed43fd.jpg

Link to comment
Share on other sites

*Edit:

Ενώ σε αρκετές σειρές/ταινίες παίζει βούτυρο σε full hd,σε μερικές πάλι κολλάει.ΑΛΛΑ μόνο σε full hd!Δε ξέρω τι παίζει ρόλο σε αυτό,ούτε έκανα πειράματα με τις ρυθμίσεις.Το σίγουρο είναι ότι με τη νέα sandisk κάρτα δεν έχω κανένα απολύτως θέμα σε σχέση με τα lag απο πρίν σε hd 720p η οποία είναι αξιοπρεπέστατη ανάλυση σε σχέση με την sd από την κανονική εφαρμογή!!

Link to comment
Share on other sites

Το 720 και το 1080 το παίρνεις από ελεύθερες πηγές? Έχεις δοκιμάσει καθόλου RD? Μήπως για τα κολλήματα δεν φταίει η υλοποίηση και φταίει η αργή πηγή?

 

Same Sh1t...Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

τι εστι RD;Μονο σε Netflix το έχω δοκιμάσει..

Εφόσον δεν απαντάει κανείς να απαντήσω εγώ που όμως δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μου.

Το RD είναι Real Debrid, δηλαδή μία υπηρεσία επί πληρωμή που σου δίνει πρόσβαση σε υπηρεσίες ("ελεύθερες"?) με μεγάλη ταχύτητα downloading για θέαση περιεχομένου.

Εάν κάνω λάθος άς με διορθώσει κάποιος που το χρησιμοποιεί.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ φιλαράκι!Παρεμπιπτόντως να πω ότι με τη νέα sandisk extreme pro, παίζουν και κομπλέ τα live tv κανάλια από alive.gr (πριν υπήρχε lag) Κάποιος να προτείνει κανένα καλό ελληνικό addon με κυρίως ντοκιμαντέρ;;
Link to comment
Share on other sites

Για το H96 Max X2 ποιο img να κατεβασω?Generic devices s905x2?
Για ρώτα τους καλύτερα..

https://discourse.coreelec.org/c/help-support/installation-booting

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση να κανω εκανα εγκατασταση σε μια παλια sd που εχω class 4 το coreelec μεχρι να αγορασω μια καλη sd.Αυτο που ηθελα να πω οτι παω να κανω εγκατασταση απο το gknwizard καποιο buid και στα μεσα του κατεβασματος με γραφει error check the log for more information.Το εχει συναντησει κανεις η ειναι θεμα της καρτας sd?

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση να κανω εκανα εγκατασταση σε μια παλια sd που εχω class 4 το coreelec μεχρι να αγορασω μια καλη sd.Αυτο που ηθελα να πω οτι παω να κανω εγκατασταση απο το gknwizard καποιο buid και στα μεσα του κατεβασματος με γραφει error check the log for more information.Το εχει συναντησει κανεις η ειναι θεμα της καρτας sd?
Πόσα gigabite είναι η κάρτα;
Link to comment
Share on other sites

Εχει σημασια ποσα gb ειναι? Ποσα χρειαζονται?
Λένε minimum 8..Αν και λογικά κάνει και πιο μικρή (Αν δε βάλεις Netflix,καθώς περίπου 3GB μονο είναι τα αρχεία widevine,ασυμπιεστα κιόλας..)
Link to comment
Share on other sites

8 gb ειναι η καρτα αλλα δεν πιστευω να ειναι θεμα gb το error

Τελικσ αγορασα σημερα μια καινουργισ sd και ολα καλα

Edited by sifario

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Μπόρεσε κανείς να κάνει εγκαταστάση αυτό το Facebook addon? Μόλις το ανοίγω, απλά δε κάνει authentication και κλείνει..Αν κατάλαβα καλά, απλά σου δείχνει φωτό από φίλους μόνο.Φαίνεται ενδιαφέρον (Αν όντως δε σου πετάει όλη τη σαβουρα με χορηγούς/διαφημίσεις) όπως η εφαρμογή/PC.

https://www.comparitech.com/kodi/facebook-kodi-addon/

Link to comment
Share on other sites

@kostas_kanal0011 Τώρα που το θυμήθηκα.Μήπως αυτό https://discourse.coreelec.org/t/solved-netflix-frame-skip-temporary-solution/6591 σου λύνει το πρόβλημα με το Netflix? Το είχα χρησιμοποιήσει παλιότερα και δούλεψε.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

@kostas_kanal0011 Τώρα που το θυμήθηκα.Μήπως αυτό https://discourse.coreelec.org/t/solved-netflix-frame-skip-temporary-solution/6591 σου λύνει το πρόβλημα με το Netflix? Το είχα χρησιμοποιήσει παλιότερα και δούλεψε.
το είχα δοκιμάσει αλλά δε δούλεψε.. Βγήκε και νέο widevine (το βάζεις μέσω inputstreamhelper 4.0.3 zip addon) πολλοί είπαν έστρωσε το full hd σε υψηλό bitrate (σε πιο χαμηλό, παίζει κομπλέ fhd) αλλά και πάλι δεν είδα διαφορά.Αρα μάλλον είναι θέμα S912..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Καλημέρα

πως κάνουμε εγκατάσταση το netflix στο kodi correrc;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θελω την βοηθεια σας με το coreelec.

Πως μπορω να του περασω vpn και να τρεχει μαζι με το kodi?

 

κατάφερες κατι;

Αν ναι δώσε μου λιγη βοήθεια....

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Χαίρετε.Δημιούργησα αυτό το νήμα για να μιλάμε και να λύνουμε απορίες σχετικά με το Coreelec.Το coreelec είναι μία πλατφόρμα μέσω της οποίας τρέχει το Kodi.Εγκαθίσταται σε microSD και έτσι μπορούμε να κάνουμε dual boot το tv box μας χωρίς να χάσουμε το Android OS. Πλεονεκτήματα είναι ο σχεδιασμός του, (ο οποίος είναι βελτιστοποιημένος κυρίως για tv boxes με Amlogic επεξεργαστές),Netflix Full HD, Youtube 4K κλπ.. Εν συντομία ο τρόπος εγκατάστασης είναι αυτός

https://discourse.coreelec.org/t/how-to-install-coreelec/677 Την εικόνα img για το μοντέλο μας την κατεβάζουμε από εδώ

https://coreelec.org/#download

Για το burn της microSD προτείνω το Etcher και όχι το Rufus όπως λέει στις οδηγίες, καθώς μερικές φορές δε το κάνει burn σωστά.Επίσης συνιστάται κάρτα microSD class 10 U3 με υψηλό 4K random write speed.

Kingston extreme pro και Samsung Evo+ είναι ιδανικές.

 

καλήμερα

Φαντάζομαι εχεις ασχολήθει περισσότερο με το correlc μηπως μπόρεις να βοήθήσεις;

τα πρωτα βασικά για εμένα ειναι η εγκατάσταση του netflix και πως θα προσθέσω το vpn μου στο kodi correlc

Link to comment
Share on other sites

@aderfiaZEITE

Για VPN στο coreelec κανεις δεν λεει κατι.

 

Πρόχτες εγκατέστησα το coreelec και ακόμα ψάχνομαι

Υπάρχει τρόπος να έγκαταστήσω το vpn cyberghost που εχω,μου φάνηκε ομως αρκετά πολύπλοκος και μάλλον δεν θα τα καταφέρω

Ουτε netflix δεν κατάφερα να παίξω μου βγάζει σφάλμα,αν και νωρρις μάλλον εγκαταλείπω την προσπαθεια.

Χωρις vpn μου είναι σχεδόν άχρηστο,δεν άξιζει μόνο για το netflix

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το openvpn και το zomboided σαν Kodi add-ons. Για δοκίμασε τα.

 

Sent from my LEX722 using Tapatalk

 

Κάτι φαίνεται να γίνεται θα σιγουρευτώ αργότερα.

Για το netflix κάνουμε εγκατάσταση το πρόσθετο zip και βάζουμε το user,pass

του λογαριασμού ΜΑΣ netflix Η θέλει και κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...