Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets


AlexR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια εχω ενα tablet turbox breeze II (ME12) και οπως ειμαουνα εκει και επαιζα κανω μια επανακινηση και μετα μολις ανοιξε δεν υπηρχε τιποτα μεσα μονο οι εργοστασιακες εφαρμογες (τυπου:συλλογη, ρυθμισεις, φωτ.μηχανη κλπ) και μετα οπως πηγα να εγκαταστησω μια εφαρμογη μου λεει οτι δεν εχει χορο μεσα και μου λεει απελευθερωστε λιγο χορο και ξαναπροσπαθηστε τι κανω???
...The quieter you become the more you are able to hear...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδια εχω ενα tablet turbox breeze II (ME12) και οπως ειμαουνα εκει και επαιζα κανω μια επανακινηση και μετα μολις ανοιξε δεν υπηρχε τιποτα μεσα μονο οι εργοστασιακες εφαρμογες (τυπου:συλλογη, ρυθμισεις, φωτ.μηχανη κλπ) και μετα οπως πηγα να εγκαταστησω μια εφαρμογη μου λεει οτι δεν εχει χορο μεσα και μου λεει απελευθερωστε λιγο χορο και ξαναπροσπαθηστε τι κανω???

 

Κανε ένα factory reset

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

εκανα αλλα τιποτα

 

Αν ειναι καινούργιο στείλτο πίσω.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι καινούργιο στείλτο πίσω.

δυστιχως εχει περασει την εγγυηση του καμια ιδέα?

...The quieter you become the more you are able to hear...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Μπορειτε να μου προτεινετε ταμπλετ 8"(ας ειναι και 7,8" δε με πειραζει) απο κινα, για απλη χρήση αλλά με μπρος και πισω κάμερα;

Ποιο ειναι το πιο δοκιμασμενο και ενταξει για τα λεφτα του κινεζοταμπλετ;;

Ευχαριστωωω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Έκανα αναζήτηση στο φόρουμ και δεν βρήκα κάτι για το συγκεκριμένο τάμπλετ έτσι είπα να ανοίξω αυτό το θέμα. Το έχει κανείς; Εγώ το αγόρασα πρόσφατα από ελληνικό κατάστημα περίπου στα 130 ευρώ και είμαι αρκετά ευχαριστημένη. Εδώ http://www.estar.eu/mid7138g/ μπορείτε να δείτε τα χαρακτηριστικά του. Σ' εμένα μου άρεσε που εχει gps, bluetooth, ράδιο, hdmi, 2 κάμερες και παίρνει κάρτα σιμ. Γι' αυτό το τελευταίο να πω οτί πέρα από χρήση δεδομένων μπορείς να κάνεις κανονικά κλήσεις και να στέλνεις μηνύματα. Κι αυτο από μαμα,χώρις να πειράξω τίποτα..Έχει άλλωστε κανονικά πέρα από το ηχείο και ακουστικό για κλήσεις..Πρόκειται λοιπόν για ταμπλετόφωνο!Επίσης η μπαταρία κρατάει αρκετά..Σχεδόν δε το αφήνω από τα χέρια μου και με βγάζει πάνω από 6 ώρες με χρήση 3g..Τώρα το χρησιμοποίω 2 ώρες ασταμάτητα και η μπαταρία εχει φτάσει τα 70% για να καταλάβετε..Η φόρτιση κρατάει 2.30 ώρες.Σαν συσκευή μου άρεσε πολύ,δείχνει αρκετά στιβαρή αν και έχω παρατηρήσει να κάνει νερά η οθόνη αν δέχτει μεγάλη πίεση από τα δάχτυλα στο πίσω μέρος, γνωστό θέμα και σε άλλα τάμπλετ.Η συσκευασία επίσης πολύ καλή είχε ολα τα απαραίτητα, εκτός απο hdmi καλώδιο αλλά μη τα θέλουμε και όλα..Σαν έξτρα είχε δώρο μια πολύ καλή βάση στήριξης για αυτοκίνητο και φορτιστή αυτοκινήτου! Η μπαταρία του ήταν φορτισμένη από την εταιρεία οπότε ήταν έτοιμο για χρήση και για δοκιμή :) Ήταν στην αγγλική γλώσσα και εύκολα το άλλαξα από τις ρυθμίσεις στην ελληνική το ίδιο και το πληκτρολόγιο.Είχε εγκατεστημένα κάποια παιχνίδια και χρήσιμες εφαρμογές όπως file explorer,task manager,aldiko κτλ.και το playstore δουλεύει άψογα..

Ας περάσουμε στα αρνητικά τώρα ή καλύτερα στις απορίες μου:

1) Από 8gb μνήμη τα 503mb γράφει ότι είναι 'σύστημα χώρος αποθήκευσης' και τα υπόλοιπα 5.43 gb 'εσωτερικός χώρος αποθήκευσης'.Οι εφαρμογές αποθηκεύονται στα 503mb και όσες είναι μετακινούμενες μπορούν να μεταφερθούν στον εσώτερικό χώρο..Θα αντιμετωπίσω πρόβλημα χώρου;πχ παιχνίδια πάνω απο 500mb θα κατεβαίνουν;

2) Δεν είναι root και όσο κι αν ψάχνω δεν βρίσκω οδηγίες για το συγκεκριμένο.Τι να κάνω;Να αρχίσω να δοκίμαζω στην τύχη μεθόδους κι αν του προκαλέσω ζημιά;Υπάρχει κάποια που να υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πετύχει;

3) Δοκίμασα hdmi σύνδεση με τηλεόραση αλλά δεν σβήνει η οθόνη στο τάμπλετ για εξοίκονομιση μπατάριας αν θέλω πχ. να δω καμιά ταίνια.υπάρχει τρόπος να σβήνει;βρήκα μια εφαρμογή(screen standby) αλλά γυρνάμε στο 2ο πρόβλημα θέλει root.Επίσης κάποια παιχνίδια σε portait υπάρχει τρόπος να παίζουν σε landscape αν δεν υπάρχει αυτή η επιλογή στο ίδιο το παιχνίδι;

4) Στην αρχική οθόνη έχει χώρο για 4 τετράδες τετραγωνάκια με αποτέλεσμα να μην κάθονται καλά κάποια widget υπάρχει τρόπος να αυξηθεί;

Όσα φέρνει ο άνεμος..
Link to comment
Share on other sites

gt-P1000 έκλεισε κ δεν ανοίγει με τιποτα.το χειρότερο είναι ότι δεν μπορώ να το βάλω σε download mode για να το επανεφω.ξερει κάνεις κατι;
Link to comment
Share on other sites

τα ταμπλετ τυπου pipo,cube κλπ οταν λενε 16-32gb εσωτερικη μνημη ,ΓΙΑ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ποσο χωρο αφηνουν?γιατι στο κινεζικο zopo 980 μου ναι μεν λεει 32 gb αλλα για εφαρμογες αφηνει μονο 1,4 περιπου!

 

Γεια σας! Έκανα αναζήτηση στο φόρουμ και δεν βρήκα κάτι για το συγκεκριμένο τάμπλετ έτσι είπα να ανοίξω αυτό το θέμα. Το έχει κανείς; Εγώ το αγόρασα πρόσφατα από ελληνικό κατάστημα περίπου στα 130 ευρώ και είμαι αρκετά ευχαριστημένη. Εδώ http://www.estar.eu/mid7138g/ μπορείτε να δείτε τα χαρακτηριστικά του. Σ' εμένα μου άρεσε που εχει gps, bluetooth, ράδιο, hdmi, 2 κάμερες και παίρνει κάρτα σιμ. Γι' αυτό το τελευταίο να πω οτί πέρα από χρήση δεδομένων μπορείς να κάνεις κανονικά κλήσεις και να στέλνεις μηνύματα. Κι αυτο από μαμα,χώρις να πειράξω τίποτα..Έχει άλλωστε κανονικά πέρα από το ηχείο και ακουστικό για κλήσεις..Πρόκειται λοιπόν για ταμπλετόφωνο!Επίσης η μπαταρία κρατάει αρκετά..Σχεδόν δε το αφήνω από τα χέρια μου και με βγάζει πάνω από 6 ώρες με χρήση 3g..Τώρα το χρησιμοποίω 2 ώρες ασταμάτητα και η μπαταρία εχει φτάσει τα 70% για να καταλάβετε..Η φόρτιση κρατάει 2.30 ώρες.Σαν συσκευή μου άρεσε πολύ,δείχνει αρκετά στιβαρή αν και έχω παρατηρήσει να κάνει νερά η οθόνη αν δέχτει μεγάλη πίεση από τα δάχτυλα στο πίσω μέρος, γνωστό θέμα και σε άλλα τάμπλετ.Η συσκευασία επίσης πολύ καλή είχε ολα τα απαραίτητα, εκτός απο hdmi καλώδιο αλλά μη τα θέλουμε και όλα..Σαν έξτρα είχε δώρο μια πολύ καλή βάση στήριξης για αυτοκίνητο και φορτιστή αυτοκινήτου! Η μπαταρία του ήταν φορτισμένη από την εταιρεία οπότε ήταν έτοιμο για χρήση και για δοκιμή :) Ήταν στην αγγλική γλώσσα και εύκολα το άλλαξα από τις ρυθμίσεις στην ελληνική το ίδιο και το πληκτρολόγιο.Είχε εγκατεστημένα κάποια παιχνίδια και χρήσιμες εφαρμογές όπως file explorer,task manager,aldiko κτλ.και το playstore δουλεύει άψογα..

Ας περάσουμε στα αρνητικά τώρα ή καλύτερα στις απορίες μου:

1) Από 8gb μνήμη τα 503mb γράφει ότι είναι 'σύστημα χώρος αποθήκευσης' και τα υπόλοιπα 5.43 gb 'εσωτερικός χώρος αποθήκευσης'.Οι εφαρμογές αποθηκεύονται στα 503mb και όσες είναι μετακινούμενες μπορούν να μεταφερθούν στον εσώτερικό χώρο..Θα αντιμετωπίσω πρόβλημα χώρου;πχ παιχνίδια πάνω απο 500mb θα κατεβαίνουν;

2) Δεν είναι root και όσο κι αν ψάχνω δεν βρίσκω οδηγίες για το συγκεκριμένο.Τι να κάνω;Να αρχίσω να δοκίμαζω στην τύχη μεθόδους κι αν του προκαλέσω ζημιά;Υπάρχει κάποια που να υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πετύχει;

3) Δοκίμασα hdmi σύνδεση με τηλεόραση αλλά δεν σβήνει η οθόνη στο τάμπλετ για εξοίκονομιση μπατάριας αν θέλω πχ. να δω καμιά ταίνια.υπάρχει τρόπος να σβήνει;βρήκα μια εφαρμογή(screen standby) αλλά γυρνάμε στο 2ο πρόβλημα θέλει root.Επίσης κάποια παιχνίδια σε portait υπάρχει τρόπος να παίζουν σε landscape αν δεν υπάρχει αυτή η επιλογή στο ίδιο το παιχνίδι;

4) Στην αρχική οθόνη έχει χώρο για 4 τετράδες τετραγωνάκια με αποτέλεσμα να μην κάθονται καλά κάποια widget υπάρχει τρόπος να αυξηθεί;

4>>βαλε εναν launcher πχ nova launcher και εχει ρυθμιση να βαλεις οσες γραμμες /στηλες θες.

Edited by navi55
συνεχόμενα posts
Link to comment
Share on other sites

οχι ,δεν ειχα περασει κατι.Ποσο ρολο παιζει ομως αυτο??

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θυμασαι να του ειχες περασει κανενα νεο προγραμμα πριν "ταβλιαστει"?

 

 

οχι ,δεν ειχα περασει κατι.Ποσο ρολο παιζει ομως αυτο??

Link to comment
Share on other sites

Εχω εδώ και σχεδόν 2 εβδομάδες το εν λογω ταμπλετ στα χερια μου και εχω μια απορια. δεν μπορω να μεταφερω εφαρμογες από την εσωτερικη μνημη στην καρτα sd αν και εχω εγκαταστησει το app mgr III το οποιο στο κινητο μου xperia go δουλευει μια χαρα. τι φταιει?
Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορει καποιο προγαρμα να ανακατεψει τοσο πολυ το συστημα που να μην μπουταρει αλλα απο την στιγμη που δεν παιζει κατι τετοιο μιλας με geek για επιστροφη.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα πρόγραμμα για να κάνω Root την ταμπλέτα της bitmore 760 μέσω του Kingo Android Root.

http://www.kingoapp.com/android-root.html

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν με τη σειρα μου να περιγραψω και γω το προβλημα μου και για την αξιοπιστια του paypal πλέον ,όπως εγραψαν αρκετοί φιλοι πιο πανω αλλά και αρκετοι αμφισβητησαν ,να τονισω ότι εχω κανει εκατονταδες συναλλαγες με ολο τον κοσμο ,τους τελευταιους 9 μηνες ειναι η 2η φορα που "εφαγα" πορτα απο το Paypal :mad:

 

1.Στις 10/1/2014 γινεται επιστροφη κινητου στο "minideal" στη δνση που μου εδωσε το paypal αφου πρωτα εχει γινει claim ,συσκευασια σωστη ,registered ,tracking number ,2 φωτο απο το δεματακι με σφραγιδες ,σταμπες,tracking number στελνονται στο paypal

 

2.Στις 18/1/2014 φθανει Κινα ,ειδοποιω seller για τη παραλαβη ,δεν απαντα ποτε ,ενοχλω το paypal ,αυτο μου αλλάζει τη κατασταση του claim απο "rewiewd" σε "waiting your response" και μου ζητα ξανα αποδειξεις ότι εστειλα το δεμα στη σωστη δ/νση κτλ κτλ ,ξαναστελνω 2 πενατκαθαρες φωτο που φαινονται όλα ,δεν απαντουν...

 

3.Αποπειρα παραδοσης στις 27/1 στον seller "minideal" ανεπιτυχής ,ενοχλω ξανα το paypal τι γινεται και μου απαντα δεν μπορουν να τσεκαρουν το δεμα ,αν το εστειλα ,αν ειναι σωστη η δ/νση και αλλες ******** και το αποκορυφωμα ότι δεν δεχονται φωτο αλλά θελουν επιστολή μεσα σε 72 ωρες απο τα Ελτα με ακριβη δ/νση ,ημ/νια αποστολής,κτλ αλλιώς θα κλεισουν την υποθεση σε βαρος μου :mad:,φυσικά το εστειλαν παρασκευη μεσημερι μια και ακολουθει ΣΚ ενω μπορουσαν τις προηγουμενες μερες ανετα ;)

 

Ολα ειναι ξεκαθαρα ,τι ακριβώς συμβαινει ?

http://www.trackitonline.ru/?service=track

RE231670227GR

 

Φυσικά οι Κινεζοι εχουν διακοπες μεχρι τις 5φεβρ, αλλά το θεμα ειναι το Paypal γιατι αμφισβητει tracking number,photos ?

Edited by tpapo
Pipo M9 (RileyROM 2.6.4) - ZTE V967S (1.0.5) - Xiaomi RedMi 1S (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi 2 (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi Note 2 (MIUI V7 6.4.28)
Link to comment
Share on other sites

Συνεβη και σε εμενα.

Μηπως ειχες βαλει σαν αναζητηση αποστολης το σαιτ των ελτα?

Στειλε τους μυνημα για οτι ακριβως εχει συμβει μαζι με τις φωτο ,πες του οτι τα ελτα δεν παρεχουν τηε υπηρεσια που ζητανε ,εξηγησε τους οτι για αυτο εβγαλες τις φωτο στο ταχυδρομειο για αποδειξη οτι το εστειλες και πες τους οτι το ταχυδρομειο της κινας δεν μπορει να βρει τον παραληπτη γιατι λειπουν εξαιτειας της κινεζικης πρωτοχρονιας.

Επισης πες οτι δεν βιαζεσαι και θελεις να περιμενεις μεχρι το minideal να παραλαβει το δεμα και μετα να βγαλει την αποφαση το paypal.

Οταν μιλας με το paypal ή και με αλλες εταιρειες μην υπολογιζεις οτι ο υπαλληλος με τον οποιο συνομιλεις ξερει την υποθεση ή εχει διαβασει την προηγουμενη συζητηση που ειχες με το paypal.

Μιλα τους με υπομονη και δειξε οτι δεν εχεις τιποτα να κρυψεις ,ουτε θελεις να πιεσεις τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε @evmenis τα γνωριζω όλα αυτα και τα εχω πραξει ,θα στειλω για 3η φορα τα proof documents :lol: ,δεν εχει σημασια ποιος υπάλληλος ερευνα το claim ,όλα τα documents υπάρχουν στην υπόθεση και τα βλέπουν όλοι τους ,απλά πρεπει να υπάρχει τακτικη απο μερους τους ,επίσης αλλίμονο αν δεν ξερουν ότι οι κινεζοι εχουν αργια αυτες τις μερες ..οι κυριοι πελατες τους οι κινεζοι ειναι :O

Τεσπα κατι αλλο που ανακάλυψα τωρα μόλις ειναι ότι στο account μου που εχω στο Minideal ,φαινεται ότι το συγκεκριμενο κινητο που επεστρεψα και για το οποιο γινεται η φασαρία ειναι refunded :blink:, ενω εγω φυσικά δεν εχω παρει τίποτα πίσω ...όποιος φιλος το εχει συναντησει ξανα αυτο ,ας ενημερωσει !

Edited by tpapo
Pipo M9 (RileyROM 2.6.4) - ZTE V967S (1.0.5) - Xiaomi RedMi 1S (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi 2 (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi Note 2 (MIUI V7 6.4.28)
Link to comment
Share on other sites

Κανε prtscn την σελιδα του minideal.

Φιλε και εμενα μου ειχαν κλεισει την υποθεση ακριβως οπως εσενα ,με πολυ υπομονη ξαναματαεξηγησα σε μειλ τι συνεβη ,τους εστειλα prtscn απο την διαδρομη του τρακινγκ ναμπερ ,φωτο απο το πακετο και ξανανοιξε η υποθεση και πηρα το ριφαντ χτες.

Για να καταλαβεις (αφου η υποθεση ειχε κλεισει και δεν ανοιγουν αρχεια που τους ερχονται με μειλ στο paypal) την φωτο του την ανεβασα μεσω τις διαδικασιας ...αλλαγης ονοματος.Μετα απο δικια τους προταση φυσικα.

Καποια πολιτικη εχουν αλλαξει στο paypal για αυτο εχουν χασει την μπαλα τελευταια ,αυτο καταλαβα απο τα συμφραζομενα αλλα αν εχεις υπομονη -και χρονο- θα την βρεις την ακρη.

Link to comment
Share on other sites

Εχω εδώ και σχεδόν 2 εβδομάδες το εν λογω ταμπλετ στα χερια μου και εχω μια απορια. δεν μπορω να μεταφερω εφαρμογες από την εσωτερικη μνημη στην καρτα sd αν και εχω εγκαταστησει το app mgr III το οποιο στο κινητο μου xperia go δουλευει μια χαρα. τι φταιει?

 

καμια ιδεα? αυτό μηπως είναι που κανει το ρουταρισμα? πως μπορω να βρω οδηγιες για να το κανω αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Χαμενος χρόνος φιλε μου πολυς ,χρόνο που δεν διαθετω , μεχρι τωρα μας δουλευαν οι κινεζοι ,τωρα αρχισαν και αυτοι στο Paypal ,σιγουρα εχουν αλλαξει την πολιτική τους :mad:
Pipo M9 (RileyROM 2.6.4) - ZTE V967S (1.0.5) - Xiaomi RedMi 1S (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi 2 (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi Note 2 (MIUI V7 6.4.28)
Link to comment
Share on other sites

παιδια και εγω επεστρεψα ταμπλετα στο minideal και μεσω paypal το γυρισα σε claim και μου εστειλαν το παρακατω :

 

Before we can issue you a refund, we need you to return the item to your seller following these steps:

1. Return the item.

2. Provide us with online tracking. Ship the item using any shipping service that provides online tracking.

After we can confirm your shipping information, we'll issue you a refund by crediting your PayPal account. Please note that your refund is based on the PayPal Purchase Protection coverage amount listed on the auction and could be less than the original transaction amount.

 

Τωρα τι κανω για την συνεχεια ?

εχω προθεσμεια μεχρι 10/2 να απαντησω. απαντω τωρα η περιμενω να ανοιξει το minideal και να δω και μαζι τους τι θα κανω?

τι εννοει που λεει οτι μπορει και να μην παρω ολα τα χρηματα πισω ????

Link to comment
Share on other sites

Τπτ , ολα θα τα παρεις.

Κατι φορές κρατάνε ενα ποσο.

Εσυ το έστειλες ?

Αν ναι , κοιτα να το έχεις στείλει στην ιδια διεύθυνση που σου έστειλε μέσω paypal η minideal.

Οποτε γραφεις το track number και εισαι ετοιμος.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τπτ , ολα θα τα παρεις.

Κατι φορές κρατάνε ενα ποσο.

Εσυ το έστειλες ?

Αν ναι , κοιτα να το έχεις στείλει στην ιδια διεύθυνση που σου έστειλε μέσω paypal η minideal.

Οποτε γραφεις το track number και εισαι ετοιμος.

ναι στην ιδια το εστειλα και εχω και φωτο απο το δεμα εαν χρειαστει. οποτε προχωραω και στελνω track number η να περιμενω να ανοιξει το minideal μπας και μου πουν τιποτε αλλο ?

Link to comment
Share on other sites

ναι στην ιδια το εστειλα και εχω και φωτο απο το δεμα εαν χρειαστει. οποτε προχωραω και στελνω track number η να περιμενω να ανοιξει το minideal μπας και μου πουν τιποτε αλλο ?

 

Δεν μιλας με minideal αλλα με paypal.

Οποτε οτι σου πει η paypal κανεις.

Μην περιμένεις τπτ και προχώρα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλας με minideal αλλα με paypal.

Οποτε οτι σου πει η paypal κανεις.

Μην περιμένεις τπτ και προχώρα.

ok ευχαριστω, προχωραω και ελπιζω να τα παρω ολα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...