Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets


AlexR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eρωτηση :

 

προσφατα αγορασα ενα tablet απο ipadalternative και μεσα στη συσκευασια υπηρχε και το γνωστο OTG καλωδιο. (βλεπε εικονα)

 

ηθελα να ρωτησω , το καλωδιο OTG κανει την ιδια δουλεια με αυτον τον ανταπτορα ?

( http://www.ebw.gr/el/product/70435/Cable-adapter-DELOCK-USB-micro-B-B-St-USB-A-Bu-OTG-%5Bbk%5D )

 

 

χρησιμοποιω ενα 3g στικακι και θα με βολευε o ανταπτορας αντι του καλωδιου .

 

...δε βλέπω γιατί όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλημέρα,

έχω το mid7200

και θέλω να του περάσω κάποια άλλη έκδοση... γτ αυτή κολλάει συχνά, αλλα κυρίως γιατί ενω συνδεόταν κανονικά στον λογαριασμό google μετά απο μία επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, έχουν περάσει 3-4 εβδομάδες και δεν συνδέετε ακόμα! βγάζει οτι

 

''Δεν είναι δυνατή η δημιουργία αξιόπιστης σύνδεσης δεδομένων σε αυτόν το διακομιστή.Αυτό ενδέχεται να είναι ένα προσωρινό πρόβλημα ή το τηλέφωνο σας ενδεχομένως να μην υποστηρίζει υπηρεσίες δεδομένων.Εάν το πρόβλημα δεν λυθεί,επικοινωνήστε με την Εξυπηρέτηση πελατών...''

 

δοκίμασα όλα τα γιατροσόφια που ιάβασα οτι έκαναν και άλλοι με το ίδιο πρόβλημα... τίποτα!!!είπα να αλλάξω ρομ...

Επειδή είναι κινεζία ολε φυσικά δεν βρήκα τίποτα για αυτη τη συσκευή, υπάρχει καμιά universal έκδοση?

έχετε να προτείνετε κάτι?

 

Ευχαριστώ....:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Όπως γράφω και στον τίτλο, θέλω να κάνω GSM κλήσεις από android tablet στο οποίο έχω εξωτερικό 3G stick.

Είναι εφικτό κάτι τέτοιο?

Δεν εννοώ να συνδεθώ στο internet με το 3G και να κάνω κλήσεις μέσω skype, κτλ. Ρωτάω αν γίνεται να βάζω στο stick την κάρτα SIM που έχω στο κινητό μου και με ένα πρόγραμμα να λειτουργεί το tablet σαν κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αγόρασα για την κορούλα μου το Pipo S1 και επειδή δεν εχω χρησιμοποιήσει ποτέ κινέζικο tablet έχω κάποιες απορίες.

Κατ αρχάς έχουν google play για κατέβασμα εφαρμογων?

 

Μπορεί να μπει άλλους Launcher όπως Nova, Apex κλπ?

 

Το παράγγειλα σήμερα μεσω PayPal και σε λίγες ώρες μου έστειλαν trucking number μεσω mail απο το paypal. Πιστεύετε θα το εχω σε κάνα μήνα?

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Απο που το αγορασες φιλε μου?

Μην εντυπωσιαζεσαι με το tracking number που σου ηρθε τοσο γρηγορα κατα 999/1000 δεν εχει κουνηθει ακομα απο το μαγαζι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Θελω να αγορασω ενα tablet για καποιον γνωστο μου μεσω ιντερνετ ( http://www.e-shop.gr/product?id=PER.904202 ) αλλα με ρωταει κατι για το οποιο δεν γνωριζω. Εχει ασυρματο ιντερνετ μεσω usb dongle. Χωρις τηλεφωνο και τετοια.Αν δεν κανω λαθος mobile internet το λενε? Και με ρωταει τι πρεπει να εχει ενα tablet για να δεχεται τετοιο και να μπαινει στο ιντερνετ? Αρκει μια usb θυρα? ή πρεπει να ειναι 3G? Συγνωμη αν σας κουραζω αλλα εψαξα στο forum (οχι και πολυ καλα) και δε βρηκα τιποτα. Σας ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο έχει θύρα micro-usb αλλά όχι 3G(Ασύρματη επικοινωνία: WiFi (802.11 b/g/n), 3G (SΙM CARD μέσω USB DONGLE - δεν περιλαμβάνεται)).Xρειάζεται λοιπόν ένα καλώδιο που να μετατρέπει την θύρα σε usb(1-2 euros) αλλά το πιο σημαντικό να ρωτήσει ή να διαπιστώσει ο ίδιος παίρνοντας μαζί του το DONGLE stick που έχει , εάν είναι συμβατό με το συγκεκριμένο tablet,γιατί δεν είναι όλα συμβατά μεταξύ τους.Ορίστε κι ένα παράδειγμα άλλου tablet που αναφέρονται συγκεκριμένα usb dongles με τα οποία είναι συμβατό για να γίνω περισσότερο κατανοητός.<<3G Not built in, support external 3G dongle: E1916, ZTE AC2736, HUAWEI E1750, HUAWEI EC122, HUAWEI EM770W>> Edited by dinosmidis
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Εδω και 3 μερες εχω στα χερια μου το Ainol novo 9 spark.

Ολα πανε μια χαρα!ειδικα η μπαταρια του ειναι παρα οολυ καλη!

Στο μαγαζι μου παιζει συνεχεια ιντερνετ ραδιο,αρκετη πλοηγηση,live score,και κανενα παιχνιδι ειτε facebook ειτε καποιο αλλο φλας!!

Και κραταει ολη μερα!!βεβαια φορτιζει καλυτερα οταν ειναι κλειστο γιατι οταν το εχω ανοιχτο μου φορτιζει πολυ αργα και λεει ανεπαρκες ρευμα η κατι τετοιο!παντως ολη μερα εξω δεν παιρνω φορτιστη μαζι μου!

Ειναι αρκετα γρηγορο,hdβιντεο το εδειξε παρα πολυ καλα.

Το μονο που μου φαινεται λιγο off ειναι το αγγιγμα της οθονης!εχει καπου calibration;

Σε γενικες γραμμες ειναι πολυ καλο για τα λεφτα του.

Τωρα που γραφω απο αυτο το αγγιγμα ειναι τελειο και γρηγορο.μαλλον στα κλικ στα σαιτ θα εχει καποιο κολλημα.οταν αντιμετωπισω καποιο προβλημα θα το αναφερω.αυτα προς το παρον.

 

ΥΓ το wifi του ειναι πολυ καλο.πιανει καλο σημα,εφαμιλο με το λαπτοπ μου.ισως ελαχιστα χειροτερο.

MrZisis
Just a tech savvy gamer ...

Link to comment
Share on other sites

Απο που το αγορασες φιλε μου?

Μην εντυπωσιαζεσαι με το tracking number που σου ηρθε τοσο γρηγορα κατα 999/1000 δεν εχει κουνηθει ακομα απο το μαγαζι.

 

Το αγόρασα από εδώ με paypal και αποστολή με ταχυδρομείο.

http://www.minideal.net/7-inch-pipo-s1-android-4-1-tablet-pc-rk3066-hdmi-1g-8g-black.html

 

Εννοείται οτι δεν έχει φύγει. Οι επιχειρήσεις αυτές επειδή στέλνουν καθημερινά δεκάδες πακέτα έχουν έντυπα τύπου ταχυδρομείου και των κουριερ με αριθμούς φορτωτικής.

 

Στην παρούσα φάση ο trucking number δηλώνει οτι προγραμματιστηκε η αποστολή και θα παραδοθει στο ταχυδρομείο σύντομα.

Ελπίζω να το εχω μέχρι 20/5 που θα είμαι Ελλάδα.

 

Ζήτησα κάποιες πληροφορίες αλλά δεν πήρα απάντηση.

Αν κάποιος γνωρίζει θα ήθελα να μου πει αν διαθέτει Google play η αν θα πρέπει να περνάω έφαρμογες manual σαν apk. Προφανώς αν συμβαίνει κατι τέτοιο δεν θα μπορώ να περάσω αγορασμένες εφαρμογές και θα αναγκαστώ να παω σε σπασμένες.

 

Επίσης αν μπορώ να βάλω κάποιον άλλο launcher.

 

Δεν θέλω να το κανω root και να περάσω custom rom γιατί το πήρα για την κορούλα μου και αν και πάει στραβά θα κλαίει 2 μερες :)

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο έχει θύρα micro-usb αλλά όχι 3G(Ασύρματη επικοινωνία: WiFi (802.11 b/g/n), 3G (SΙM CARD μέσω USB DONGLE - δεν περιλαμβάνεται)).Xρειάζεται λοιπόν ένα καλώδιο που να μετατρέπει την θύρα σε usb(1-2 euros) αλλά το πιο σημαντικό να ρωτήσει ή να διαπιστώσει ο ίδιος παίρνοντας μαζί του το DONGLE stick που έχει , εάν είναι συμβατό με το συγκεκριμένο tablet,γιατί δεν είναι όλα συμβατά μεταξύ τους.Ορίστε κι ένα παράδειγμα άλλου tablet που αναφέρονται συγκεκριμένα usb dongles με τα οποία είναι συμβατό για να γίνω περισσότερο κατανοητός.<<3G Not built in, support external 3G dongle: E1916, ZTE AC2736, HUAWEI E1750, HUAWEI EC122, HUAWEI EM770W>>

 

Ευχαριστω dinosmidis. Να ρωτησω παλι κατι.Εαν οποιοδηποτε tablet που διαθετει usb θυρα μπορει να συνδεθει μεσω usb dongle στο mobile internet ή οχι?Πρεπει να ειναι και 3G το tablet? Και πως μπορω να δω και να μαθω εαν ειναι συμβατο το dongle που εχει? Ευχαριστω

Edited by Chaleas
Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα από εδώ με paypal και αποστολή με ταχυδρομείο.

http://www.minideal.net/7-inch-pipo-s1-android-4-1-tablet-pc-rk3066-hdmi-1g-8g-black.html

 

Εννοείται οτι δεν έχει φύγει. Οι επιχειρήσεις αυτές επειδή στέλνουν καθημερινά δεκάδες πακέτα έχουν έντυπα τύπου ταχυδρομείου και των κουριερ με αριθμούς φορτωτικής.

 

Στην παρούσα φάση ο trucking number δηλώνει οτι προγραμματιστηκε η αποστολή και θα παραδοθει στο ταχυδρομείο σύντομα.

Ελπίζω να το εχω μέχρι 20/5 που θα είμαι Ελλάδα.

[...]

Σε μιαμιση με 2 βδομαδες θα το χεις
Link to comment
Share on other sites

Σε μιαμιση με 2 βδομαδες θα το χεις

 

Ευχαριστώ Σταύρο. Το site το επέλεξα με δική σου υπόδειξη και φαίνεται αξιόπιστο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

'Πρόβλημα με το 3G Dogle δεν αποθηκεύει ρυθμίσεις APN'

Καλησπέρα σας πριν λίγες μέρες παρέλαβα το Κινέζικο tablet sanei N10 quad core με android jelly bean 4.1.1 . Παράλληλα πήρα και ένα στικάκι ίντερνετ.

Το έβαλα δοκιμαστικά χωρίς sim και γέμισε την μπάρα σήματος (σε αντίθεση με το stick vodafone που δοκίμασα.) αυτό μου έδειξε ότι έχει συμβατότητα.

Το πρόβλημα είναι ότι όταν πήγα να βάλω τις ρυθμίσεις APN δεν τις αποθηκεύει? τι πρέπει να κάνω?

 

παρακαλώ βοηθήστε με!!!!

Link to comment
Share on other sites

'Πρόβλημα με το 3G Dogle δεν αποθηκεύει ρυθμίσεις APN'

Καλησπέρα σας πριν λίγες μέρες παρέλαβα το Κινέζικο tablet sanei N10 quad core με android jelly bean 4.1.1 . Παράλληλα πήρα και ένα στικάκι ίντερνετ.

Το έβαλα δοκιμαστικά χωρίς sim και γέμισε την μπάρα σήματος (σε αντίθεση με το stick vodafone που δοκίμασα.) αυτό μου έδειξε ότι έχει συμβατότητα.

Το πρόβλημα είναι ότι όταν πήγα να βάλω τις ρυθμίσεις APN δεν τις αποθηκεύει? τι πρέπει να κάνω?

 

παρακαλώ βοηθήστε με!!!!

 

Δεν ξέρω αν είναι σαν το δικό μου N101T ταμπλετ, αλλά εγώ δεν χρειάστηκε να περάσω APN ρυθμίσεις.

Απλά εγκατέστησα και τρέχω κάθε φορά για να συνδεθώ το PPP WIDGET από το Play store.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Σταύρο. Το site το επέλεξα με δική σου υπόδειξη και φαίνεται αξιόπιστο.

 

Πιθανοτατα το καλυτερο μαγαζι στα περιξ ,κανενα αγχος.

Παρελαβα απο αυτους (στελνουν με σινγκαπουρ) σε 11 μερες και το πακεταρισμα τους ηταν τελειο. Χοντρο χαρτονι απο εξω και μεσα το κουτι του ταμπλετ -με το ταμπλετ μονο του τυλιγμενο σαν βρεφος- και ολα τα παρελκομενα στριμωγμένa αναμεσα στο εσωτερικο και το εξωτερικο κουτι.

As good as it gets ;)

Link to comment
Share on other sites

Πιθανοτατα το καλυτερο μαγαζι στα περιξ ,κανενα αγχος.

Παρελαβα απο αυτους (στελνουν με σινγκαπουρ) σε 11 μερες και το πακεταρισμα τους ηταν τελειο. Χοντρο χαρτονι απο εξω και μεσα το κουτι του ταμπλετ -με το ταμπλετ μονο του τυλιγμενο σαν βρεφος- και ολα τα παρελκομενα στριμωγμένa αναμεσα στο εσωτερικο και το εξωτερικο κουτι.

As good as it gets ;)

 

Ευχαριστώ.

Κάτι άλλο που δεν μου απάντησε κανείς είναι το τι γίνεται με τις εφαρμογές αν δεν έχει Google play.

Τους έστειλα χθες mail και ζήτησα να το βάλουν έστω κι αν χρειάζεται να το κάνουν root.

Αν δεν το βάλουν μπορώ να περάσω τα apk που έχω backup από το Note 2? Εννοείται τα free γιατί τα αγορασμένα δεν μπαίνουν.

 

Επίσης παίζει κάποιος από τους apex & nova?

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Κάτι άλλο που δεν μου απάντησε κανείς είναι το τι γίνεται με τις εφαρμογές αν δεν έχει Google play.

Τους έστειλα χθες mail και ζήτησα να το βάλουν έστω κι αν χρειάζεται να το κάνουν root.

Αν δεν το βάλουν μπορώ να περάσω τα apk που έχω backup από το Note 2? Εννοείται τα free γιατί τα αγορασμένα δεν μπαίνουν.

 

Επίσης παίζει κάποιος από τους apex & nova?

Και τα αγορασμένα μπορεί να μπαίνουν, αλλά μπορείς να βρεις αρκετά και στο getapk.
Link to comment
Share on other sites

Παιδες θα ηθελα μια βοηθεια

Μου χάλασε ο φορτιστής από το window n 70s (INPUT 100-240V AC, 50/60HZ, OUTPUT 5V DC 2000 mA)

Υπάρχει περίπτωση να βρω στην Ελλάδα ή να πάρω από κάπου αλλου αν γνωριζει κάποιος ας βοηθήσει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι σαν το δικό μου N101T ταμπλετ, αλλά εγώ δεν χρειάστηκε να περάσω APN ρυθμίσεις.

Απλά εγκατέστησα και τρέχω κάθε φορά για να συνδεθώ το PPP WIDGET από το Play store.

Junglist ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.

το εγκατέστησα αλλά δεν το εμφανίζει στα apps μου. μήπως πρέπει να το κάνω root? Και αν ναι πως να το κάνω χωρίς να χαθεί το android 4.1.1?

Όταν βάζω το 3g dongle εμφανίζει 3 κινέζικα APN και δεν μπορώ να αποθηκεύσω κανένα δικό μου μετά.

Link to comment
Share on other sites

Junglist ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.

το εγκατέστησα αλλά δεν το εμφανίζει στα apps μου. μήπως πρέπει να το κάνω root? Και αν ναι πως να το κάνω χωρίς να χαθεί το android 4.1.1?

Όταν βάζω το 3g dongle εμφανίζει 3 κινέζικα APN και δεν μπορώ να αποθηκεύσω κανένα δικό μου μετά.

 

...ναι θέλει ROOT και USB host. Βρίσκεται στα Widgets και όχι στα apps.

Link to comment
Share on other sites

...ναι θέλει ROOT και USB host. Βρίσκεται στα Widgets και όχι στα apps.

Ευχαρίστω,

Το θέμα είναι ότι έχω χρησιμοποιήσει τα πάντα και δεν μπορώ να κάνω root. καμια ιδέα για να τα καταφέρω σε tablet με android 4.1.1 allwinner A10?

Παρακαλώ παιδιά βοήθεια!!!

Χρησιμοποιήσα το ICS Root Unlocker 1.0, Bin4ry_v28, unlockboot pro. Το απόλυτο τίποτα.

Ξέρει κανείς πως να τα καταφέρω.??? Ευχαριστω για το χρόνο σας παιδια.

Link to comment
Share on other sites

http://www.techgear.gr/wp-content/uploads/2013/03/ainol_novo8_dream.jpg

 

Η Ainol έχει φτιάξει το όνομα της στις Δυτικές αγορές με τα εξαιρετικής αναλογίας απόδοσης/τιμής tablets της, όπως το Novo 7, και τώρα ανακοίνωσε τα δύο νέα Novo 8 Discovery και Novo 8 Dream με τα οποία φιλοδοξεί να κλέψει το κοινό που στρέφεται στα Samsung Galaxy Note 8.0 και iPad Mini.

 

Ainol Novo 8 Dream & Discovery

Οθόνη 8” IPS (1024 x 768, 4:3)

Επεξεργαστής quad-core

Μνήμη RAM 2GB DDR3

Κάμερα 2MP

Εμπρόσθια κάμερα 2MP

WiFi 802.11n, Bluetooth

Λειτουργικό σύστημα Android 4.1 Jelly Bean

Μπαταρία 6000mAh

 

Οι διαφορές τους δεν έχουν γίνει γνωστές (ίσως το Discovery είναι λίγο καλύτερη κατασκευή), ούτε η ημερομηνία κυκλοφορίας και οι τιμές τους, αλλά αν κρίνουμε από την τιμολογιακή πολιτική της εταιρείας, σίγουρα θα είναι μικρότερες των €200 (και πολλά έβαλα…).

 

Πηγή techgear.gr

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρίστω,

Το θέμα είναι ότι έχω χρησιμοποιήσει τα πάντα και δεν μπορώ να κάνω root. καμια ιδέα για να τα καταφέρω σε tablet με android 4.1.1 allwinner A10?

Παρακαλώ παιδιά βοήθεια!!!

Χρησιμοποιήσα το ICS Root Unlocker 1.0, Bin4ry_v28, unlockboot pro. Το απόλυτο τίποτα.

Ξέρει κανείς πως να τα καταφέρω.??? Ευχαριστω για το χρόνο σας παιδια.

 

Μήπως καλύτερα να ρωτήσεις στην ενότητα του ταμπλετ σου;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Οταν αγοράσεις οποιαδήποτε ταμπλέτα αινολ πχ το βενιους σου εχει προεγκατεστημενα πολλα κινεζικα apps?

ναι.αυτό δεν είναι πρόβλημα, εγκαθιστας root (supersu πχ) και τα σβήνεις (systemcleanup πχ)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...