Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets


AlexR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπράβο...Χάρικα που όλα ειναι οκ

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε....

Επανέρχομαι με νέες ερωτήσεις....

1. Πώς βλέπω αν η συσκευή μου είναι root? Τί κερδίζω ουσιαστικά αν την κάνω root?

2. Βλέπω πως μερικες εφαρμογές στο google play -πχ. chrome- λένε ότι δεν είναι συμβατές με τη συσκευή... Υπάρχει τρόπος να κατέβουν ή απλά πράγματι δεν δουλεύουν με το tablet...

Edited by fever24
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ πολύ φίλε....

Επανέρχομαι με νέες ερωτήσεις....

1. Πώς βλέπω αν η συσκευή μου είναι root? Τί κερδίζω ουσιαστικά αν την κάνω root?

2. Βλέπω πως μερικες εφαρμογές στο google play -πχ. chrome- λένε ότι δεν είναι συμβατές με τη συσκευή... Υπάρχει τρόπος να κατέβουν ή απλά πράγματι δεν δουλεύουν με το tablet...

 

Αν έχεις στο μενού ένα εικονίδιο που γράφει SU τότε είσαι ροοτ.

Το τι κερδίζεις μπορείς να το δεις αναλυτικά στο παρακάτω θέμα.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=290507

 

Όχι δεν είναι απαραίτητο ότι όταν δεν είναι συμβατή δεν θα παίζει κιόλας.

Απλά χρειάζεται να βρεις το αρχείο εγκατάστασης apk και να το περάσεις μόνος σου για δοκιμή.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω ενα tablet crypto novapad και θελω να ρυθμισω το apn για να βαλω 3G internet με στικακι αλλα μολις βαζω τις ρυθμισεις και παταω αποθηκευση γυρναει πισω χωρις να εχει αποθηκευσει την ρυθμιση δεν μου την εμφανιζει καθολου δηλαδη την καινουργια ρυθμιση...μηπως ξερει κανεις τι γινετε; Edited by button
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Nα κανω και εγω μια ερωτηση... σε εμενα ξερετε τι κουφο κανει το ταβλετ... ενω δεν το εχω στο φορτιστει το ανοιγω και πχ εχει 10% μπαταρια... αυτο τι κανει αρχιζει και φορτιζει μονο του... μαλλον δειχνει οτι ειναι συνδεμενο στο AC και οτι φορτιζει..

και το σημα της μπαταριας εχει και τον κεραυνο πανω της...

 

Το κανει το ιδιο ειτε ειναι ο φορτιστης πανω του ειτε οχι....

 

δεν ξερω τι να του κανω... το επανεφερα εργοστασιο... αλλα και παλι τα ιδια... σημερα του αλλαξα μπαταρια και μου κανει το ιδιο... (αγοραζοντας απο εbay μηπως ειχε χαλασει η προηγουμενη...)

 

 

καμια γνωμη....?

Link to comment
Share on other sites

... σημερα του αλλαξα μπαταρια και μου κανει το ιδιο... (αγοραζοντας απο εbay μηπως ειχε χαλασει η προηγουμενη...

Μπορείς να μας δώσεις τη διεύθυνση που αγόρασες τις μπαταρίες; Τι ταμπλέτα έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανείς γνώμη για αυτό?

http://www.merimobiles.com/chuwi-v10-quad-core-10-1-inch-ips-1280-800-android-4-1-hdmi-2gb-ram_p/meri7337.htm

ιδιαίτερα αν εχει καλή μπαταρια

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανείς γνώμη για αυτό?

http://www.merimobiles.com/chuwi-v10-quad-core-10-1-inch-ips-1280-800-android-4-1-hdmi-2gb-ram_p/meri7337.htm

ιδιαίτερα αν εχει καλή μπαταρια

Καλό θα είναι. Ο Α31 απ ότι διαβάζω έχει χαμηλή κατανάλωση κι επιδόσεις όσο τα διπύρηνα. Η μπαταρία, 8000mAh είναι αρκετή.

Κι έχω καλή εμπειρία από Onda

Link to comment
Share on other sites

παίδες, ξέρει κανείς που θα μπορούσα να βρω καμια ρομ λίγο καλύτερη από stock για το onda v811;;

είναι σε 4.1.1 και είναι οκ η ρομ, αλλά έχει κάποια πράγματα που σίγουρα θα έχουν βελτιωθεί κάπου εκεί έξω :-) αλλά δε ξέρω που....

Alex
Link to comment
Share on other sites

παίδες, ξέρει κανείς που θα μπορούσα να βρω καμια ρομ λίγο καλύτερη από stock για το onda v811;;

είναι σε 4.1.1 και είναι οκ η ρομ, αλλά έχει κάποια πράγματα που σίγουρα θα έχουν βελτιωθεί κάπου εκεί έξω :-) αλλά δε ξέρω που....

δεν υπαρχει..τι θα θελες να βελτιωθεί; Σίγουρα θα υπάρχει δυνατοτητα βελτίωσης της υπαρχουσας

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει..τι θα θελες να βελτιωθεί; Σίγουρα θα υπάρχει δυνατοτητα βελτίωσης της υπαρχουσας

 

κρίμα!

μέχρι στιγμής (2 μέρες το έχω στη διάθεση μου) μερικές ασυμβατότητες στο μάρκετ (πχ google maps!) και κάποια θεματάκια στο touch (σε κάποια σημεία φαίνεται σαν ιδιαίτερα ευαίσθητο, σε άλλα μερικά mm εκτός calibration).

κατά τα άλλα, πολύ τίμιο μηχανάκι

 

edit: υπάρχει σίγουρα πιο καινούργια baseband version από τη δική μου (εγώ είμαι σε 2.0 και πρέπει να υπάρχει 2.11) αλλά το θέμα-και πάλι- είναι που. το site της onda είναι όλο στα κινέζικα

Edited by alexandr0s
Alex
Link to comment
Share on other sites

το θέμα-και πάλι- είναι που. το site της onda είναι όλο στα κινέζικα
Γιατί δεν το βάζεις στο google translate από κινέζικα σε αγγλικά, που κάνει πιο σωστή μετάφραση, μήπως καταλάβεις τίποτε;
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν το βάζεις στο google translate από κινέζικα σε αγγλικά, που κάνει πιο σωστή μετάφραση, μήπως καταλάβεις τίποτε;

 

καλή σκέψη!

οκ, το κατέβασα, τώρα ξέρει κανείς πως το περνάνε;;

Alex
Link to comment
Share on other sites

κρίμα!

μέχρι στιγμής (2 μέρες το έχω στη διάθεση μου) μερικές ασυμβατότητες στο μάρκετ (πχ google maps!) και κάποια θεματάκια στο touch (σε κάποια σημεία φαίνεται σαν ιδιαίτερα ευαίσθητο, σε άλλα μερικά mm εκτός calibration).

κατά τα άλλα, πολύ τίμιο μηχανάκι

Το πρώτο λύνεται με αλλαγή του μοντέλου στο build.prop, αν και καλύτερα να κατεβάσεις την εφαρμογή απ αλλού και να την εγκαταστήσεις μόνος. Το δεύτερο μοιάζει θέμα hardware, δεν νομίζω ότι λύνεται. Είναι τόσο σοβαρο; Μήπως φταίει η μεμβράνη οθόνης;

edit: υπάρχει σίγουρα πιο καινούργια baseband version από τη δική μου (εγώ είμαι σε 2.0 και πρέπει να υπάρχει 2.11) αλλά το θέμα-και πάλι- είναι που. το site της onda είναι όλο στα κινέζικα

http://onda.cn/Support/Search.aspx?keyword=v811 Η τελευταία για το διπύρηνο ειναι η v2.11, δεύτερη στη λίστα

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι. Ο Α31 απ ότι διαβάζω έχει χαμηλή κατανάλωση κι επιδόσεις όσο τα διπύρηνα. Η μπαταρία, 8000mAh είναι αρκετή.

Κι έχω καλή εμπειρία από Onda

 

To Quad core δεν ειναι ανωτερο/? CHUWI V10 είναι οχι Onda

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο λύνεται με αλλαγή του μοντέλου στο build.prop, αν και καλύτερα να κατεβάσεις την εφαρμογή απ αλλού και να την εγκαταστήσεις μόνος. Το δεύτερο μοιάζει θέμα hardware, δεν νομίζω ότι λύνεται. Είναι τόσο σοβαρο; Μήπως φταίει η μεμβράνη οθόνης;

 

θα δοκιμάσω να δω αν την εγκαθιστά κατευθείαν από το apk, κι ελπίζω να είναι αυτό γιατί δε με βλέπω να παίζω με build.prop. Αυτά είναι κόλπα ζόρικα. Όσο για το άλλο, φαίνεται να είχες δίκιο! Την έβγαλα και βελτιώθηκε πάρα πολύ....

 

http://onda.cn/Support/Search.aspx?keyword=v811 Η τελευταία για το διπύρηνο ειναι η v2.11, δεύτερη στη λίστα

 

Ναι το βρήκα, και βρήκα και αυτές τις οδηγίες για την περίπτωση που το χρειαστεί και κανείς άλλος: http://www.androidtablets.net/forum/onda-tablet-forum/51340-new-root-full-working-play-store-google-apps-root-explorer.html. Δε το δοκίμασα ακόμη, αλλά θα αναφέρω αποτελέσματα.

Ευχαριστώ Σταύρο- και πάλι....

Alex
Link to comment
Share on other sites

To Quad core δεν ειναι ανωτερο/? CHUWI V10 είναι οχι Onda

Όχι, το ότι ειναι τετραπύρηνο δεν σημαίνει και καλύτερες επιδόσεις. Υπαχουν τετραπύρηνα με χειρότερες επιδόσεις απ τα διπύρηνα. Ο Allwinner A31 είναι περίπου στις ίδιες επιδόσεις με τα διπύρηνα RK3066, αλλά με χαμηλότερη κατανάλωση απ ότι διάβασα σε απλή χρήση (λόγω αρχιτεκτονικής Α7). Μπερδεύτηκα. Και με Chuwi έχω καλή εμπειρία πάντως, απ το retina v99

 

Ναι το βρήκα, και βρήκα και αυτές τις οδηγίες για την περίπτωση που το χρειαστεί και κανείς άλλος: http://www.androidtablets.net/forum/onda-tablet-forum/51340-new-root-full-working-play-store-google-apps-root-explorer.html. Δε το δοκίμασα ακόμη, αλλά θα αναφέρω αποτελέσματα.

Ευχαριστώ Σταύρο- και πάλι....

Μου φάνηκαν περίεργες οι οδηγίες, αν και δεν έχω εμπειρία από φλασάρισμα amlogic, πέρα απ το fire. Επίσης έχω την εντύπωση πως όλες οι rom της onda είναι rootαρισμένες ήδη, κι αρκεί να εγκαταστήσεις μια εφαρμογή superuser/supersu απ το play store, αλλά μην σε πάρω στο λαιμό μου, ψάξτο και δες

Link to comment
Share on other sites

gerstavros2 πως κρίνεις το σκορ του Novo 7 Venus (μετά από αναβάθμιση της rom)

 

http://i.imgur.com/Thm9V20.jpg

Link to comment
Share on other sites

gerstavros2 πως κρίνεις το σκορ του Novo 7 Venus (μετά από αναβάθμιση της rom) http://i.imgur.com/Thm9V20.jpg
Πολύ καλά. Σε σχέση με τα 10άρια διπύρηνα rk3066, ελαχιστα κατώτερο σε επεξεργαστή, αλλά ανώτερο σε γραφικά. Συνολικό σκορ περίπου τα ίδια. Από κατανάλωση τι λεει; Πρέπει να χει χαμηλότερη απ τα διπύρηνα rk3066 σε γενική χρήση λόγω αρχιτεκτονικής. Για πες μας πόσο βγάζει
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τα φώτα σας!

Έχω θέμα με ένα Onda v811 που μου ήρθε. Πολύ ωραίο μηχανάκι (για τα λεφτα του πάντα!) αλλά έχει τεράστιο θέμα με ghost touches. Δοκίμασα τα πάντα: διαφορετικά screen protector, καθόλου screen protector, διαφορετικές ρομ, διαφορετικές microsd cards κλπ κλπ. Οπότε ετοιμάζεται για επιστροφή.

Το θέμα μου όμως είναι ότι με μια custom rom που έβαλα ως τελευταία ελπίδα δεν μπαίνει τώρα στο recovery (και θα ήθελα να το βάλω για να πάει πίσω με την εργοστασιακή ρομ).

Έχετε καμιά ιδέα;

Alex
Link to comment
Share on other sites

παιδια μαλλον καταληγω προς το Ainol Spark.

Εκτος απο SingPost που θα ζητησω για insurance τι να διαλεξω;

το english setting for free ειναι αρκετο ή να βαλω και shipping damage;

MrZisis
Just a tech savvy gamer ...

Link to comment
Share on other sites

παιδια μαλλον καταληγω προς το Ainol Spark.

Εκτος απο SingPost που θα ζητησω για insurance τι να διαλεξω;

το english setting for free ειναι αρκετο ή να βαλω και shipping damage;

θα βάλεις και shipping insurance. Και με email, θα αναφέρεις τον αριθμο της παραγγελίας σου και θα ζητήσεις με απαιτητικο ύφος να στο στειλουν με singapore post αντί swiss post

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος ενός onda v972, απο την έκδοση 1,2 έκανα downgrade στην 1,02 με το phoenix tool και έκανα την ταμπλέτα root. Mετά από αυτό όταν προσπαθούσα να κάνω OTΑ update στην 1,2 κατά την διάρκεια της αναβάθμισης μου έβγαζε σφάλμα, όταν προσπαθώ με το phoenix γράφει ότι ξεκινάει η αναβάθμιση αλλά δεν γίνεται ποτέ αυτό. Πέρασα το cwm 2,0,2,7 recovery, εγκατέστησα την supernova 1 rom και όταν πάω να την τρέξω κολλάει στο onda logo και δεν έχει μπουτάρει ποτέ. Ακόμα στο recovery βλεπώ ότι η εσωτερική sdcard δεν μπορεί νά γίνει mount ούτε να την κάνω format, μου βγάζει E:Can't mount /sdcard. Βοηθήστε με παρακαλώ γιατί το επόμενο βήμα είναι να το σπάσω.
Link to comment
Share on other sites

Βλεποντας κατα καιρους καποια benchmarks στο antutu που ποσταρετε απο διπυρινα ταμπλετς με 1gb ram και αναλυση 1280x800 και jelly bean rom πιανουν σκορ λιγο πολυ πανω απο 10000.

Γιατι το samsung galaxy tab 2 10.1 που εχει παρομοια χαρακτηριστικα στην καλυτερη να πιασει 7000.Εχουν οντως τοση διαφορα η' καποια μαγκια εχουν κανει οι Κινεζοι με τα benchmarks;

Και το ρωταω αυτο γιατι παλιοτερα ειχα ενα zte blade και με μια ρομ που δεν θυμαμαι τωρα επιανε σε benchmark κατι απιστευτα σκορ,καμια σχεση με την πραγματικοτητα δηλαδη.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...