Jump to content

Xiaomi Mi 9 Lite


DragonD
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ να σου πω την αλήθεια με το που το έβγαλα από το κουτί του έβαλα φουλ κοβερ τζαμακι και μετά το ανοιξα για πρώτη φορά

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Είπα να δοκιμασω μια custom ROM και πέρασα τη Lineage OS 17.1

 

Όλα καλά, μόνο που δεν έχει εφαρμογή για FM radio. Γνωριζετε καποια τετοια εφαρμογη;

Όχι αυτή που λειτουργεί με WiFi η δεδομένα, αλλά μονο να χρειάζεται τα ακουστικά για κεραία.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Είπα να δοκιμασω μια custom ROM και πέρασα τη Lineage OS 17.1

 

Όλα καλά, μόνο που δεν έχει εφαρμογή για FM radio. Γνωριζετε καποια τετοια εφαρμογη;

Όχι αυτή που λειτουργεί με WiFi η δεδομένα, αλλά μονο να χρειάζεται τα ακουστικά για κεραία.

Ευχαριστώ!

 

Για πες το δακτύλικο αποτύπωμα δουλεύει; έχει bug η κάμερα

.. Δώσε τα φώτα σου;

Link to comment
Share on other sites

Για πες το δακτύλικο αποτύπωμα δουλεύει; έχει bug η κάμερα

.. Δώσε τα φώτα σου;

Τώρα εγκαθισω τις εφαρμογές, θα το σεταρω και θα γράψω εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα εγκαθισω τις εφαρμογές, θα το σεταρω και θα γράψω εντυπώσεις.

 

αν εχεις και οδηγο...στειλε:):):):)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, γύρισα από το γήπεδο, όπου έφαγα πολύ κρύο. Έχω ξενερωσει και με την lineage OS. Δεν μου άρεσε.

Είναι ανώριμη, ασχολούνται ελάχιστα άτομα και θέλει πολύ δουλειά ακόμη. Από το Νοέμβριο περίπου και έχει μόνο 6-7 σελίδες στο XDA. Εδώ στο myphone το topic του Mi 9 lite, έχει φτάσει αισίως τις 52 σελίδες

Η rom δεν είναι πολύ smooth, δεν έχει πολύ καλη διαχείριση μπαταρίας και το δακτυλικό αποτυπωμα δεν μου δουλεψε. Θα γυρίσω πίσω στην miui.

Φανταστείτε ότι άρχισα να αγαπώ την miui, εγώ που δεν ήμουν καθόλου fan:):):)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με το να μην κλείνει η οθόνη όταν μιλάς δημιουργείτε αν βάλεις κάποιο screen protector η γίνετε από την αρχή που ανοίγεις το κινητό? Γιατί αν γίνετε από την αρχή είναι μεγάλο πρόβλημα, η συσκευή να υποθέσω έχει screen protector από την μάνα του?

 

Όταν αγόρασα το κινητό του έβαλα απευθείας τζαμάκι προστασίας οθόνης, οπότε δεν το έχω λειτουργήσει χωρίς αυτό για να ξέρω. Νομίζω όμως ότι όλοι όσοι έχουν το θέμα με το να μη σβήνει η οθόνη όταν μιλάς έχουν screen protector.

Xiaomi Mi9 Lite

Samsung A5 2016

Link to comment
Share on other sites

Μην γελιομαστε. Δεν είμαι θέμα Screen protector . είμαι θέμα της ρομ. Και αν πας σε τεστ mode

How to activate "Test Mode": Settings -> My Device -> All specs. Taps 5 times on "Kernel version"

Θα δεις ότι θα σου βγάλει fail.

Μεγάλη απογοήτευση από μένα . Και για το promoxity sensor και για το ΔΑΧΤΥΛΙΚΟ . Ελπίζω να αλλάξει σε επερχόμενη ενημέρωση ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΧΑΛΑΣΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ. b42e226e1bfb73e770b5dc0993e467ee.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είχα ένα screen protector που αγκάλιαζε όλη την οθόνη και άφηνε μια τρύπα στην κάμερα. Δεν έκλεινε η οθόνη . Μόλις το αντικατεστησα με άλλο δουλεύει μια χαρα

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μην γελιομαστε. Δεν είμαι θέμα Screen protector . είμαι θέμα της ρομ. Και αν πας σε τεστ mode

How to activate "Test Mode": Settings -> My Device -> All specs. Taps 5 times on "Kernel version"

Θα δεις ότι θα σου βγάλει fail.

Μεγάλη απογοήτευση από μένα . Και για το promoxity sensor και για το ΔΑΧΤΥΛΙΚΟ . Ελπίζω να αλλάξει σε επερχόμενη ενημέρωση ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΧΑΛΑΣΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ. b42e226e1bfb73e770b5dc0993e467ee.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εμένα δουλεύει κανονικά το proximity. Ακόμα και όταν πλησιάσω το χέρι μου στο ακουστικό, σβήνει η οθόνη και ανάβει όταν το απομακρύνω. Μόνο το δακτυλικο αποτύπωμα με ενοχλεί καμιά φορά... Πιο γρήγορα το ξεκλειδώνω με τη μούρη μου. Έκδοση MIUI Global 11.3.4.

 

Screenshot-2020-01-16-09-36-56-146-com-miui-cit.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είχα ένα screen protector που αγκάλιαζε όλη την οθόνη και άφηνε μια τρύπα στην κάμερα. Δεν έκλεινε η οθόνη . Μόλις το αντικατεστησα με άλλο δουλεύει μια χαρα

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εννοείς full cover ?? Το άλλαξεςε άλλο που δεν έχει το μαύρο περίγραμμα Όχι full δλδ και δουλεύει ?

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι το τζαμάκι πρέπει να έχει τρύπα στο σημείο που είναι ο αισθητήρας, αλλιώς υπάρχει θέμα. Για δέστε το, όσοι έχετε θέμα, είναι καλυμμένος ο αισθητήρας;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το Nillkin H+ pro χωρίς τρύπα, δεν είναι full cover και δεν έχω θέμα με τον proximity

 

https://a.aliexpress.com/_c2gYln

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Μην γελιομαστε. Δεν είμαι θέμα Screen protector . είμαι θέμα της ρομ. Και αν πας σε τεστ mode

How to activate "Test Mode": Settings -> My Device -> All specs. Taps 5 times on "Kernel version"

Θα δεις ότι θα σου βγάλει fail.

Μεγάλη απογοήτευση από μένα . Και για το promoxity sensor και για το ΔΑΧΤΥΛΙΚΟ . Ελπίζω να αλλάξει σε επερχόμενη ενημέρωση ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΧΑΛΑΣΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ. b42e226e1bfb73e770b5dc0993e467ee.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

έκανα τη δοκιμή και λειτουργεί κανονικά όταν περνάς το δάχτυλο από πανω, όταν πας να το βάλεις στο αυτί δεν λειτουργεί

Xiaomi Mi9 Lite

Samsung A5 2016

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμή χωρίς τζαμακι καθόλου. Λειτουργει ακόμα και από απόσταση των 5 εκατοστών. Δοκιμή με τζαμακι m9 δεν λειτουργεί.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, μια ερώτηση: τα 3 εικονικά κουμπιά της συσκευής τετράγωνο, κύκλος, τρίγωνο πιθανών κάτι πείραξα και από χθες ενω με το τετράγωνο έσβηνα" της ανοιχτά παράθυρα πλέον έχει επιλογές :ταπετσαρίας, widgets, ρυθμίσεων, υπάρχει σωτηρία, για επαναφορά; ευχαριστώ. Edited by Eki65
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμή χωρίς τζαμακι καθόλου. Λειτουργει ακόμα και από απόσταση των 5 εκατοστών. Δοκιμή με τζαμακι m9 δεν λειτουργεί.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το ίδιο και στο δικό μου. Το οποίο έχει μαύρο περίγραμμα και λέω μήπως φταίει αυτό. Σε όσους δουλεύει κανονικά το proximity έχετε τζαμακι full χωρίς περίγραμμα;

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλησπέρα, μια ερώτηση: τα 3 εικονικά κουμπιά της συσκευής τετράγωνο, κύκλος, τρίγωνο πιθανών κάτι πείραξα και από χθες ενω με το τετράγωνο έσβηνα" της ανοιχτά παράθυρα πλέον έχει επιλογές :ταπετσαρίας, widgets, ρυθμίσεων, υπάρχει σωτηρία, για επαναφορά; ευχαριστώ.

 

Πήγαινε "Ρυθμισεις -> Πρόσθετες ρυθμίσεις -> Συντομεύσεις κουμπιων -> Μενού" και διάλεξε την πρώτη επιλογη "Προβολή πρόσφατων εφαρμογών"

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε "Ρυθμισεις -> Πρόσθετες ρυθμίσεις -> Συντομεύσεις κουμπιων -> Μενού" και διάλεξε την πρώτη επιλογη "Προβολή πρόσφατων εφαρμογών"

 

σε ευχαριστώ πολύ, δούλεψε άψογα!!:respect:

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς full cover ?? Το άλλαξεςε άλλο που δεν έχει το μαύρο περίγραμμα Όχι full δλδ και δουλεύει ?

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Με μαύρο περίγραμμα ήταν και δεν δούλευε , παρόλο που μπορώ να πω ότι είχε κάτσει τέλεια. Τώρα έχω βάλει ένα κλασικό που το έχω βάλει όσο ποιο χαμηλά για να μην ενοχλεί.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βάλει αυτό (link)

Με μαύρο περίγραμμα αλλά με κόψιμο εκτός της κάμερας και στην περιοχή των αισθητήρω.

Και δεν έχω κανένα πρόβλημα στις κλήσεις.

https://a.aliexpress.com/_c3zQxW751cf82fa86a8125857c172b0d176fd8.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επιβεβαιώνω και εγώ ότι φταίει το τζαμάκι για την δυσλειτουργία του proximity. Έβαλα αυτό € 0,92 17%OFF | 2in1 Camera Glass For Redmi Note 7 Tempered Glass Screen Protector For Xiaomi Redmi Note 8 Pro 8T 8A Mi 9 SE 8 Lite A3 9T Glass

https://a.aliexpress.com/_c2FHBn και δουλεύει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, μία βοήθεια; Κάτοχος πρόσφατα του Xiaomi mi9 lite, προσπαθώ να κάνω μετάδοση οθόνης σε lg smart tv και δεν συνδέεται με τίποτα, αντιμετωπίζει κάποιος το ίδιο πρόβλημα, υπάρχει λύση;
:up:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...