Jump to content

Samsung Galaxy Tab S6


v@gelis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η αθεόφοβη η samsung παρέλειψε να αναφέρει στην παρουσίαση του tablet, πως αυτό είναι το πρώτο στον κόσμο με πιστοποίηση HDR10+ (!!!)

https://news.samsung.com/global/the-galaxy-tab-s6-is-the-first-ever-tablet-to-support-hdr10-plus

Όσο το βλέπω, αλλά τόσο πιο ολοκληρωμένο δείχνει αυτό το tablet...

Link to comment
Share on other sites

Η αθεόφοβη η samsung παρέλειψε να αναφέρει στην παρουσίαση του tablet, πως αυτό είναι το πρώτο στον κόσμο με πιστοποίηση HDR10+ (!!!)

https://news.samsung.com/global/the-galaxy-tab-s6-is-the-first-ever-tablet-to-support-hdr10-plus

Όσο το βλέπω, αλλά τόσο πιο ολοκληρωμένο δείχνει αυτό το tablet...

Πράγματι ,βέβαια δεν είναι το μαγαζάκι της γειτονιάς που ξεχνάει μάλλον κάτι άλλο ,παραμένω στεναχωρημένος λόγο μπαταρίας ,16 ώρες βίντεο το s4 και 15 δίνουν το s6 στα χαρακτηριστικά ,η αλήθεια στο s4 είναι λίγο κάτω από 8 ώρες με κανονικές συνθήκες άρα μάλλον μιλάμε για 6,5 με 7 ώρες κατά τα άλλα δεν έχω κανέναν ενδοιασμό για αυτό το τάμπλετ.Επισης αναφέρεται ότι θα διαχειρίζεται κλήσεις και μηνύματα χωρίς να πιάσεις το κινητό σου (samsung βέβαια),θυμάμαι όταν είχα iphone και ipad ήταν πάρα πολύ βολικό αυτό το χαρακτηριστικό ,θα είναι καθαρά software που σημαίνει ότι θα ισχύει και στο s4 με κάποια αναβάθμιση?Να κάνω και μια ερώτηση ακόμα άσχετα με το θέμα απλά επειδή πιστεύω ότι μάλλον θα υπάρχουν άτομα που έχουν samsung tablet και κινητό ,όταν συγχρονίζει φωτογραφίες δεν τις καταβάσεις στην 2 συσκευή απλά τις βλέπει από το cloud,υπάρχει τρόπος αυτόματα να τις κατεβάζει? Χειροκίνητα το κάνω αλλά κάπου χάνεται η μπάλα

Edited by slk200gr
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι ,βέβαια δεν είναι το μαγαζάκι της γειτονιάς που ξεχνάει μάλλον κάτι άλλο ,παραμένω στεναχωρημένος λόγο μπαταρίας ,16 ώρες βίντεο το s4 και 15 δίνουν το s6 στα χαρακτηριστικά ,η αλήθεια στο s4 είναι λίγο κάτω από 8 ώρες με κανονικές συνθήκες άρα μάλλον μιλάμε για 6,5 με 7 ώρες κατά τα άλλα δεν έχω κανέναν ενδοιασμό για αυτό το τάμπλετ.Επισης αναφέρεται ότι θα διαχειρίζεται κλήσεις και μηνύματα χωρίς να πιάσεις το κινητό σου (samsung βέβαια),θυμάμαι όταν είχα iphone και ipad ήταν πάρα πολύ βολικό αυτό το χαρακτηριστικό ,θα είναι καθαρά software που σημαίνει ότι θα ισχύει και στο s4 με κάποια αναβάθμιση?Να κάνω και μια ερώτηση ακόμα άσχετα με το θέμα απλά επειδή πιστεύω ότι μάλλον θα υπάρχουν άτομα που έχουν samsung tablet και κινητό ,όταν συγχρονίζει φωτογραφίες δεν τις καταβάσεις στην 2 συσκευή απλά τις βλέπει από το cloud,υπάρχει τρόπος αυτόματα να τις κατεβάζει? Χειροκίνητα το κάνω αλλά κάπου χάνεται η μπάλα

 

Το samsung flow λες. Ναι, μπορεις να το εχεις και στο tab s4, μια χαρα δουλευει κι εκει. Δεν πιστευω να εχουν φτιαξει νεα εφαρμογη για το s6 (αλλα ακομα και αν δουμε οτι τελικα εδωσαν κατι νεο, θα μπορει ευκολα καποιος κατοχος s4 να το "δανειστει").

Καλη η ερωτηση σου για τις φωτο. Δυστυχως φαινεται οι "κοινοχρηστες φωτογραφιες" να μη μπορουν να κατεβουν αυτοματα, παρα μονο "χειροκινητα", οπως σωστα παρατηρησες κι απλα βλεπεις το "preview" απο το cloud. Αυτο θα το ψαξω κι εγω, να δω πως μπορει να "διορθωθει¨...

Το θετικο με αυτο το tablet ειναι οτι με σναπ855 και 8γιγα ραμ μιλαμε πλεον για καλη "ιπποδυναμη" και θα μπορει να τρεχει ακομα πιο ανετα και "αερατα" το dex mode... Ειδικα τωρα που εβαλαν και trackpad στο keyboard cover...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το samsung flow δεν δουλεύει αξιόπιστα φαντάζομαι και ελπίζω για να το γράφουν στο site της samsung θα είναι κάποια άλλη εφαρμογή, ναι το μεγάλο θα είναι θηρίο για πάρα πολύ καιρό
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να ειναι κατι φρεσκο, αλλα πολυ φοβαμαι οτι θα αναφερονται στο - χρηζοντας μεγαλη βελτιωση- samsung flow :lol:

Για να δουμε...

Φιλος μου το βρηκε Γερμανια για προπαραγγελια, τελος του μηνα (28/08) και θα μου το φερει αρχες Σεπτεμβρη που θα ερθει Ελλαδα (8/256 LTE + type cover). Για να δουμε αν αντεχεται το android ακομα σε ταμπλετα ή θα γυρίσω τρέχοντας στο surface pro μου...:lol:

Το καλο ειναι οτι λανσαρεται γρηγορα (τελικα) και στην Ευρωπη κι η εκδοση lte μαλιστα (παρα την ανακοινωση τους, για διαθεση αργοτερα μεσα στο ετος κλπ κλπ)...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το ένα δεν μπορεί να αντικαταστήσει το άλλο και πόσο μάλλον το surface , ποια έκδοση θα πάρεις ?
Link to comment
Share on other sites

8/256 lte. Μαζί με το Book cover. Σίγουρα δε μπορεί να το αντικαταστήσει - το ερώτημα είναι αν θα μπορέσει να με κάνει να χρησιμοποιώ το s6 για βασικό tablet και το surface για λίγο πιο complicated πράγματα. Εκεί είναι το στοίχημα...

Πας κι εσύ για αγορά Day 1? Αρχές Σεπτέμβρη θα έρθει κι Ελλάδα από ότι άκουσα από άνθρωπο του χώρου...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις διάβασα οτι το s pen δεν συμπεριλαμβάνεται στην τιμή +69 ε :(

 

Είναι κανονικά στο πακέτο. Θα ήταν εγκληματίες να το αλλάξουν αυτό, για πρώτη φορά... ;)

Link to comment
Share on other sites

Είναι κανονικά στο πακέτο. Θα ήταν εγκληματίες να το αλλάξουν αυτό, για πρώτη φορά... ;)

 

Μακαρι θα ήταν μεγάλο μειον

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μακαρι να ειναι κατι φρεσκο, αλλα πολυ φοβαμαι οτι θα αναφερονται στο - χρηζοντας μεγαλη βελτιωση- samsung flow :lol:

Για να δουμε...

)...

 

Λοιπόν είναι καινούργια εφαρμογή ,Call & Message Continuity είναι μέσα στις ρυθμίσεις στο 10αρι μου, δεν είναι δύστυχος συμβατό με το tabs4 πάρα μόνο στις wifi εκδόσεις του 4 και του 5-6 ,όχι στις LTE (να βρίσω τώρα?)As you can see, the LTE models of the Galaxy Tabs are not yet supported due to unforeseen reasons. It would be really handy for users having multiple Samsung gadgets to receive and send calls/texts without bothering the underlying hardware components, as the feature is purely based on software layer.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν ξέρω που το διάβασες αυτό, αλλά δεν ισχύει.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

 

Το είπε ο τυπακος στο 3,30 ,https://youtu.be/Ohsx7GtDyq4

Link to comment
Share on other sites

Στο s5e υπάρχει κανονικά το call and message συνδεεσε με Samsung λογαριασμό και απαντάς κλήσεις από το tablet. Edited by king2009
Link to comment
Share on other sites

Στο s5e υπάρχει κανονικά το call and message συνδεεσε κε Samsung λογαριασμό και απαντάς κλήσεις από το tablet.

Να φανταστώ ότι είναι wifi

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστώ ότι είναι wifi

Ναι WiFi έκδοση. Την lte λογικά την αντιμετωπίζει σαν κανονική συσκευή τηλεφωνίας οπότε σου λέει βάλε sim και κάνε κλήσεις. Ενώ στην WiFi δεν υπάρχει τρόπος εκτός αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι WiFi έκδοση. Την lte λογικά την αντιμετωπίζει σαν κανονική συσκευή τηλεφωνίας οπότε σου λέει βάλε sim και κάνε κλήσεις. Ενώ στην WiFi δεν υπάρχει τρόπος εκτός αυτό.

Μα το θέμα δεν είναι να κάνει κλήσεις αλλά να παντρευτούν 2 συσκευές,χαρακτηριστικό που είχα στην apple πριν από 6χρονια με το iphone και ipad lte και είναι κάτι που μου έλειψε γιατί ήταν πολύ βολικο

Link to comment
Share on other sites

Άλλο πάλι και τούτο. Γιατί να κόψει από τις lte εκδόσεις τη δυνατότητα; θα μας τρελάνει η samsung...

Αν δε θέλουμε δηλαδή να βάλουμε twin sim, παπαλα αυτή η δυνατότητα;

ΥΓ Στο s5e που το δοκίμασες παίζει καλά φίλε μου;

Link to comment
Share on other sites

Άλλο πάλι και τούτο. Γιατί να κόψει από τις lte εκδόσεις τη δυνατότητα; θα μας τρελάνει η samsung...

Αν δε θέλουμε δηλαδή να βάλουμε twin sim, παπαλα αυτή η δυνατότητα;

ΥΓ Στο s5e που το δοκίμασες παίζει καλά φίλε μου;

 

Καλησπερα. Στο samsung κινητο που εχω δεν εχω official rom και κατα 99% δεν γινεται να το βαλω. Σε επισημη θα παιζει κομπλε. Στα lte η μονη δικαιολογια ειναι αυτη. Σου λεει αν θες lte σημαινει οτι θα βαλεις καρτα sim. Δεν χρειαζεται εφαρμογη για να συνδεθεις με κανονικο τηλεφωνο. Ενω στο wifi ειναι η μονη λυση.

 

 

Στην εφαρμογη phone οταν μπαινω με λεει συνδεση με samsung account και το ιδιο και σε κινητο samsung ωστε να συνδεθει. Με βγαζει κανονικα τα τηλεφωνα τα τραβηξε απο gmail.

Edited by king2009
Link to comment
Share on other sites

Με το τελευταίο update δόθηκε και στο Tab S5e LTE η δυνατότητα άρα θα έρθει και κάποια στιγμή και στο 4 και 6 Lte
Link to comment
Share on other sites

Με το τελευταίο update δόθηκε και στο Tab S5e LTE η δυνατότητα άρα θα έρθει και κάποια στιγμή και στο 4 και 6 Lte
Άντε μπράβο και το έψαχνα στο s4 LTE και δεν το έβρισκα.

 

Στάλθηκε από το SM-T835 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση μάλλον επίκαιρη. Επειδή ενδιαφέρομαι να το αγοράσω αλλά με ενδιαφέρει και η περαιτέρω υποστήριξη, η Samsung πόσα χρόνια υποστηρίζει τα ταμπλετ? Π

π.χ η Apple με το τελευταίο iPad με τα σπεκς που έχει βλέπει τουλάχιστον τέσσερα χρόνια updates. Η Samsung πως αντιμετωπίζει το θέμα αυτό ? Εγώ με S8 και όπως φαίνεται την τελευταία έκδοση του Android δεν θα την πάρω

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι υποστηρίζει ό,τι και στα κινητά. Αναβαθμίσεις για 2 χρόνια από την κυκλοφορία.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Edited by Bezbozny
Link to comment
Share on other sites

Έπεσε παραγγελία έκδοση 256/8 lte με το πληκτρολόγιο. Εκτιμώμενη ημερομηνία αποστολής 30/08/2019

Για να δούμε

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...