Jump to content

Xiaomi Mi A3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@Antretng έχεις κάποιο update για προτεινόμενες gcam & configs για Α9 & Α10;

Χωρίς να έχω δοκιμάσει πολλές, έχω την εντύπωση πως η xcam 6.1 με night-lc-cleaner δεν ξεπεράστηκε ποτέ ποιοτικά.

 

Καλησπέρα. Είχα στήσει και μια για νυχτερινά τοπία (δεν κάνει για πρόσωπα). Δες εδώ https://t.me/hellasmobiles/96012

 

Ειχα στήσει και μια νεότερη για ημερήσιες αλλά πάνω κάτω ίδια με την xcam είναι.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος, ευχαριστούμε.

 

Να συμπληρώσω στη συζήτηση πιο πανω ότι σε MIUI 11 (A9) ο Wide φακός λειτουργεί κανονικά στην xcam 6.1 και υποθέτω στις περισσότερες ίσως και όλες τις gcam.

Edited by kalligator

Mi A3 με EvolutionX 7.5

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος, ευχαριστούμε.

 

Να συμπληρώσω στη συζήτηση πιο πανω ότι σε MIUI 11 (A9) ο Wide φακός λειτουργεί κανονικά στην xcam 6.1 και υποθέτω στις περισσότερες ίσως και όλες τις gcam.

 

Να σαι καλα :)

 

Επειδη ειναι custom rom προφανώς έχουν πειράξει το selinux για να παιζει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έκανα κι εγώ καταλάθος αναβάθμιση στο 10 και το μετανιώνω. Ξαφνικά άρχισε να κολλάει συνεχώς το κινητό και να πηγαίνει αργά, πρόβλημα που δεν είχε ποτέ πριν. Επίσης νιώθω ότι ζεσταίνεται, που επίσης δε συνέβαινε ποτέ. Και η μπαταρία σίγουρα καταναλώνεται πολύ πιο γρήγορα. Το μόνο θετικό, αν θα μπορούσε να χαρακτηριστεί έτσι, είναι ότι καμιά φορά πιάνει το δακτυλικό, ενώ πριν δεν έπιανε ποτέ.

Έχετε κάποια συμβουλή για να βελτιωθεί η απόδοσή του; Δοκίμασα να απενεργοποιήσω από developer settings τα animations κλπ αλλά δε βλέπω μεγάλη διαφορά σε σχέση με το πόσο ομαλά λειτουργεί. Σχετικά με τη μπαταρία, έχω πάντα κλειστή την τοποθεσία και έχω απενεργοποιήσει και την πρόσβαση των εφαρμογών σε αυτή (αν παίζει ρόλο...). Δε μου βγάζει ειδοποίηση για υπερβολική κατανάλωση. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το ρυθμίσω κάπως; Αν και κάνω βασική χρήση (όχι παιχνίδια κλπ), δυστυχώς έχει επηρεάσει πολύ αρνητικά η αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορείς να κάνεις αν δεν το έχεις κάνει είναι επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων, εγώ που το έστησα από την αρχή το τηλέφωνο δεν έχω κανένα πρόβλημα.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Είχα απενεργοποιημένες τις ειδοποιήσεις συστήματος και ρίχνοντας μια ματιά έγραφε ότι πρέπει να γίνει επανεκκίνηση για το update ασφαλείας.

Το κάνω και μου πέρασε τα 10άρια. Με τα 9 πήγαινε τρένο. Ελπίζω να μην την πάτησα και το ίδιο να είναι και με τα 10

De4vTfGN_o.jpg Sony Ericsson K800i -> Nokia N82 -> Nokia N8 -> Nokia Lumia 1020 -> iPhone SE -> iPhone 13 mini

Link to comment
Share on other sites

Είχα απενεργοποιημένες τις ειδοποιήσεις συστήματος και ρίχνοντας μια ματιά έγραφε ότι πρέπει να γίνει επανεκκίνηση για το update ασφαλείας.

Το κάνω και μου πέρασε τα 10άρια. Με τα 9 πήγαινε τρένο. Ελπίζω να μην την πάτησα και το ίδιο να είναι και με τα 10

 

μια χαρά θα σου πηγαίνει φίλε, εμένα μετά το update δεν είχα κανένα θέμα αλλά μπορώ να σου πω ότι μετά από ένα hard reset και αρκετή σαβούρα πέταξα που είχα μαζέψει αλλά και το σύστημα φαίνεται ότι έκατσε καλύτερα...το ambient mode μου αρέσει πλέον αρκετά, από μπαταρία δεν είχα πρόβλημα, το δακτυλικό βελτιώθηκε σημαντικά, απόδοση όπως πριν (μόνο πριν 2 μέρες μου έκανε για μια μέρα κάτι lags αλλά πλέον δεν έχω θέμα...).

Πριν το update είχα τον Microsoft launcher, πλέον δεν τον χρησιμοποιώ όπως επίσης και την gcam...

Mi A3 Not just Blue 4GB RAM 64GB ROM, official international version, PFQEUXM
Link to comment
Share on other sites

μια χαρά θα σου πηγαίνει φίλε, εμένα μετά το update δεν είχα κανένα θέμα αλλά μπορώ να σου πω ότι μετά από ένα hard reset και αρκετή σαβούρα πέταξα που είχα μαζέψει αλλά και το σύστημα φαίνεται ότι έκατσε καλύτερα...το ambient mode μου αρέσει πλέον αρκετά, από μπαταρία δεν είχα πρόβλημα, το δακτυλικό βελτιώθηκε σημαντικά, απόδοση όπως πριν (μόνο πριν 2 μέρες μου έκανε για μια μέρα κάτι lags αλλά πλέον δεν έχω θέμα...).

Πριν το update είχα τον Microsoft launcher, πλέον δεν τον χρησιμοποιώ όπως επίσης και την gcam...

 

Την gcam δεν την είχα ποτέ για τον απλό λόγο ότι θα πρέπει να επιλέξεις συγκεκριμένο setup πχ. νύχτα, μέρα, κτλ. Η αυθεντική εφαρμογή του μια χαρά με καλύπτει.

Ο microsft launcher πως σου έτρεχε; Νομίζω ότι με αυτόν "επικοινωνεί" ο microsoft edge σε κινητό και pc, σωστά;

De4vTfGN_o.jpg Sony Ericsson K800i -> Nokia N82 -> Nokia N8 -> Nokia Lumia 1020 -> iPhone SE -> iPhone 13 mini

Link to comment
Share on other sites

Την gcam δεν την είχα ποτέ για τον απλό λόγο ότι θα πρέπει να επιλέξεις συγκεκριμένο setup πχ. νύχτα, μέρα, κτλ. Η αυθεντική εφαρμογή του μια χαρά με καλύπτει.

Ο microsft launcher πως σου έτρεχε; Νομίζω ότι με αυτόν "επικοινωνεί" ο microsoft edge σε κινητό και pc, σωστά;

 

Η xcam ειναι μια χαρα μερα νυχτα. Βασικά όλες μπορεις να τις εχεις μέρα και νυχτα. Απλα ειναι πιο optimized για εκείνες τις συνθήκες.

 

Κατα τα άλλα δεν νομίζω οτι ειναι τόσο ταλαιπωρία να ανοίγεις άλλη gcam για μέρα και άλλη για νύχτα. Αλλα οκ, ο καθένας όπως προτιμάει :)

Link to comment
Share on other sites

Η xcam ειναι μια χαρα μερα νυχτα. Βασικά όλες μπορεις να τις εχεις μέρα και νυχτα. Απλα ειναι πιο optimized για εκείνες τις συνθήκες.

 

Κατα τα άλλα δεν νομίζω οτι ειναι τόσο ταλαιπωρία να ανοίγεις άλλη gcam για μέρα και άλλη για νύχτα. Αλλα οκ, ο καθένας όπως προτιμάει :)

 

Που βρίσκω την xcam μιας και είναι πιο all around εφαρμογή;

De4vTfGN_o.jpg Sony Ericsson K800i -> Nokia N82 -> Nokia N8 -> Nokia Lumia 1020 -> iPhone SE -> iPhone 13 mini

Link to comment
Share on other sites

Που βρίσκω την xcam μιας και είναι πιο all around εφαρμογή;

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7959764#post7959764

δες εδώ

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Εμ....

Μην κραξετε (αμεσως) :lol:

Η εφαρμογή boomerang σας δουλεύει ?

Εμένα ενώ τραβάει το κλιπακι δεν το αποθηκεύει και κολλάει εκεί .

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ chios.

Ένα 4 που μου βγάζει στο σήμα του wifi τι είναι;

De4vTfGN_o.jpg Sony Ericsson K800i -> Nokia N82 -> Nokia N8 -> Nokia Lumia 1020 -> iPhone SE -> iPhone 13 mini

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ chios.

 

Ένα 4 που μου βγάζει στο σήμα του wifi τι είναι;

4 όταν είσαι σε 2.4ghz, 5 όταν είσαι σε 5ghz wifi.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Έχω φάει ενα σκάλωμα

Σε ποιο menu βρίσκεται το always on display ? :blink:

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε δεν ακούω γκρίνια για τη 10 έστρωσε?
Βούτυρο πάει.
Έχω φάει ενα σκάλωμα

Σε ποιο menu βρίσκεται το always on display ? :blink:

Ρυθμίσεις-προβολη

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

το always on πως συνεργάζεται με το do not disturb? αφού είναι αναμένη η οθόνη λόγω always on πως γίνεται να ΜΗΝ ανάβει η οθόνη όταν έχεις ενεργό το DND;

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. μετά από hard reset έστρωσε η 10 σε μένα. Μερικές απορίες..

1. μου βγάζει ένα μήνυμα όταν πηγαίνω ω στα settings μου βγάζει να βάλω e-mail ενώ έχω ήδη προσθέσει τα gmail μου

πώς φεύγει αυτό;

2. ποιο είναι το gesture για να κάνω Back to αντίστοιχο δηλαδή back button? το κάνει κάπως απο αριστερα κάτω αλλά όχι πάντα.

3. τι settings βάζω στα sms για να φεύγει κανονικά με μικρά το μηνυμα?

και 4.

Πως μπορεί να βγάζει αριθμό στα μηνήματα που έχω αδιάβαστα (σε όλα messenger,viber, Κλπ.). Πριν είχα νοβα και το εκανε . πρέπει να ξαναβάλω nova?

Edited by smerliao
Xalllara!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. μετά από hard reset έστρωσε η 10 σε μένα. Μερικές απορίες..

1. μου βγάζει ένα μήνυμα όταν πηγαίνω ω στα settings μου βγάζει να βάλω e-mail ενώ έχω ήδη προσθέσει τα gmail μου

πώς φεύγει αυτό;

2. ποιο είναι το gesture για να κάνω Back to αντίστοιχο δηλαδή back button? το κάνει κάπως απο αριστερα κάτω αλλά όχι πάντα.

3. τι settings βάζω στα sms για να φεύγει κανονικά με μικρά το μηνυμα?

και 4.

Πως μπορεί να βγάζει αριθμό στα μηνήματα που έχω αδιάβαστα (σε όλα messenger,viber, Κλπ.). Πριν είχα νοβα και το εκανε . πρέπει να ξαναβάλω nova?

Οι προτασεις στα settings δεν φευγουν χωρις root.δεν ξερω με το νεο update που θα ερθει.

Απο την ακρη αριστερα η δεξια προς τα μεσα σε ολο το υψος της οθονης ειναι το back.

Στα αλλα δυο δεν εχω ασχολειθει ισως καποιος αλλος ξερει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 60 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα! Μια ερωτηση... Σε android 10 πως βγαζουμε τη δονηση απο το δακτυλικο αποτυπωμα??

 

Για δοκιμασε ρυθμισεις προσβασιμοτητα απενεργοποιηση δονησης.

Link to comment
Share on other sites

Οι προτασεις στα settings δεν φευγουν χωρις root.δεν ξερω με το νεο update που θα ερθει.

Απο την ακρη αριστερα η δεξια προς τα μεσα σε ολο το υψος της οθονης ειναι το back.

Στα αλλα δυο δεν εχω ασχολειθει ισως καποιος αλλος ξερει.

.

 

ευχαριστώ, στο 4 απο ότι γκουγκλαρα, δεν γινετε χωρίς άλλο launcher. το 3, το βρήκα νομίζω, απενεργοποιείς ένα convert που έχει στις ρυθμισεις sms. και το 2 το συνηθίζω σιγά σιγά ...:)

 

Κοιτάω τις επαφές μου, και βλέπω ότι έχει και αυτές που έχουν μόνο μειλ. δεν βρίσκω πουθενα επιλογή για να δείχνει μόνο αυτές που έχουν αριθμό τηλεφώνου μέσα (gmail επαφές). Καμιά ιδέα?

 

Επίσης, κάτι που συνέβαινε και στην 9 , είναι ένας μικρος θόρυβος στο bluetooth του αμαξιού. κάνει κάθε τόσο ένα θόρυβο όταν μιλάς σαν να καθαρίζει κάποιος το λαιμό του πριν μιλήσει ...:p . ¨εχω μια εντύπωση ότι στην 9 που το είχα βάλει σε άλλο Bluetooth δεν μου το έκανε τόσο αλλά να παίζει τόλο το αμάξι/bluetooth? 3 άλλα κινητά που είχα μπαίνουν μια χαρά. Αν εχει τύχει σε κανένα

Xalllara!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ chios.

Ένα 4 που μου βγάζει στο σήμα του wifi τι είναι;

 

Το 4 ειναι δυνατο σημα wifi και οσο απομακρυνεσαι απο το ρουτερ κατεβαινει σε 3 2 1 δηλαδη η ποιοτητα του wifi.

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχει να κάνει με την ένταση του σήματος, αλλά με την έκδοση του wifi.

 

https://www.howtogeek.com/368332/wi-fi-6-what%E2%80%99s-different-and-why-it-matters/

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...