Jump to content

Xiaomi Mi 9T


vagelis33
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτή η γραμμή στην αρχική οθόνη τι είναι; Μπορώ να την αφαιρέσω;29116ff3cbb6d9c6933de8395811a819.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Απο της ρυθμισεις βγαινει.....εαν θυμαμαι καλα στο μενου για την πληρη οθονη.

Edited by kostast1

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Σωστά, το βρήκα, βγαίνει από τις ρυθμίσεις της πλήρης οθόνης

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αναμένουμε την 12άρα OTA λοιπόν οσονούπω. Διάβασα προηγούμενα post, για φίλο που φιλοτιμείται να μας φτιάξει έναν οδηγό για την απεγκατάσταση του bloatware του miui. Κάτι τέτοιο θα ήταν πολύ χρήσιμο για πολλούς από εμάς και απ' ότι διαβάζω είναι εξαιρετικά ωφέλιμο και για την αυτονομία μας.
Link to comment
Share on other sites

Αναμένουμε την 12άρα OTA λοιπόν οσονούπω. Διάβασα προηγούμενα post, για φίλο που φιλοτιμείται να μας φτιάξει έναν οδηγό για την απεγκατάσταση του bloatware του miui. Κάτι τέτοιο θα ήταν πολύ χρήσιμο για πολλούς από εμάς και απ' ότι διαβάζω είναι εξαιρετικά ωφέλιμο και για την αυτονομία μας.

 

Καλησπέρα.

Κρίνω, ότι προς το παρόν τουλάχιστον δε χρειάζεται να φτιαχτεί οδηγός, γιατί είναι στα ελληνικά και πλήρως επεξηγηματικός για τον πλέον βασικό χρήστη.

 

Υπάρχουν βέβαια και δύο ακόμη μέθοδοι αφαιρέσεως bloatware στα Αγγλικά που εκεί ίσως κάποιο παιδί χρειαστεί μία μετάφραση, αλλά δεν έχουν τύχει αποδοχής, δηλαδή δεν τους έχει δοκιμάσει/προτιμήσει κάποιος για να πούμε ότι αξίζει να φτιάξουμε οδηγούς για αυτές τις μεθόδους με οδηγίες στα Αγγλικά.

 

Είναι κάτι που όμως το παρακολουθεί η συντονιστική ομάδα, και δεν αποκλείεται τελικά -βάση των ανωτέρω προϋποθέσεων- να φτιαχτούν οι εν λόγω οδηγοί.

 

Ευχαριστώ.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η 12 μέσω ΟΤΑ δεν έχει ούτε τα μισά features στο MI9T.

 

Η μέθοδος εγκατάστασης (ΟΤΑ) δεν παίζει κανένα ρόλο. Τα features είναι κομμένα επειδή είτε θα δοθούν σε μελλοντικά updates, είτε θα δοθούν μόνο σε άλλες συσκευές.

 

Ευχαριστώ.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η 12 μέσω ΟΤΑ δεν έχει ούτε τα μισά features στο MI9T.

 

τι εννοεις?λες καλυτερα δηλαδη να την περασουμε απο την αρχη ολοκληρη απο το να την παρουμε ΟΤΑ?τι λειπει ας πουμε σε βασικα πραγματα?

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αναμένουμε την 12άρα OTA λοιπόν οσονούπω. Διάβασα προηγούμενα post, για φίλο που φιλοτιμείται να μας φτιάξει έναν οδηγό για την απεγκατάσταση του bloatware του miui. Κάτι τέτοιο θα ήταν πολύ χρήσιμο για πολλούς από εμάς και απ' ότι διαβάζω είναι εξαιρετικά ωφέλιμο και για την αυτονομία μας.

 

εγω φιλε με βαση αυτο το βιντεο

το εκανα(βεβαια το τυπος δεν καταλαβαινεις τι λεει αλλα αν δεις βγαζεις ακρη και εχει ολα τα λινκ κατω στο βιντεο για να κατεβασεις αυτα που χρειαζεται) περισσοτερο για να βγαλω το app vault αλλα αν θες βγαζεις και αλλα πραγματα αν φυσικα δνε ειναι λειτουργικα της συσκευης,εγω δεν βρισκω απαραταιτητο να βγαλεις κατι αλλο αν δεν ξερεις τι ειναι...

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πως γίνεται εγγραφή συνομιλίας;

 

Δεν μου εμφανίζει κάποια ένδειξη για την δυνατότητα εγγραφής ούτε στον dialer που χρησιμοποιώ (true phone) ούτε στον stock.

Στις ρυθμίσεις του stock που έψαχα έχει προεπιλεγμένο το call recording on και επιλεγμένη την επιλογή record calls automatically, όπως και την επιλογή για “ all numbers”. Αλλα δεν... Πρέπει να κάνω κάτι;

 

Έψαξα και στην φάκελο που υποτίθεται ότι σώζει τα αρχεία : miui/sound_recorder/call_rec αλλά είναι άδειος

Δεν έχω ξαναεσχοληθεί με εγγραφή συνομιλίας και δεν ξέρω.

Αν και δεν το νομίζω, μήπως πρέπει να κατεβάσω και μια από τις εφαρμογές εγγραφής του play store για να λειτουργήσει;

 

Εχω miui 12 με την τελευταία xtrv σε rooted συσκευή

Edited by mixalhs^
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πως γίνεται εγγραφή συνομιλίας;

 

Δεν μου εμφανίζει κάποια ένδειξη για την δυνατότητα εγγραφής ούτε στον dialer που χρησιμοποιώ (true phone) ούτε στον stock.

Στις ρυθμίσεις του stock που έψαχα έχει προεπιλεγμένο το call recording on και επιλεγμένη την επιλογή record calls automatically, όπως και την επιλογή για “ all numbers”. Αλλα δεν... Πρέπει να κάνω κάτι;

 

Έψαξα και στην φάκελο που υποτίθεται ότι σώζει τα αρχεία : miui/sound_recorder/call_rec αλλά είναι άδειος

Δεν έχω ξαναεσχοληθεί με εγγραφή συνομιλίας και δεν ξέρω.

Αν και δεν το νομίζω, μήπως πρέπει να κατεβάσω και μια από τις εφαρμογές εγγραφής του play store για να λειτουργήσει;

 

Εχω miui 12 με την τελευταία xtrv σε rooted συσκευή

Με την 12 δεν............

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Η cube acr που εγκατέστησα για τεσταρισμα τρέχει μια χαρά..........

 

Στην rom που εχεις παει το δεν φιλε,σε αυτο απαντησα,οχι γενικα.....

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πως γίνεται εγγραφή συνομιλίας;

 

Δεν μου εμφανίζει κάποια ένδειξη για την δυνατότητα εγγραφής ούτε στον dialer που χρησιμοποιώ (true phone) ούτε στον stock.

Στις ρυθμίσεις του stock που έψαχα έχει προεπιλεγμένο το call recording on και επιλεγμένη την επιλογή record calls automatically, όπως και την επιλογή για “ all numbers”. Αλλα δεν... Πρέπει να κάνω κάτι;

 

Έψαξα και στην φάκελο που υποτίθεται ότι σώζει τα αρχεία : miui/sound_recorder/call_rec αλλά είναι άδειος

Δεν έχω ξαναεσχοληθεί με εγγραφή συνομιλίας και δεν ξέρω.

Αν και δεν το νομίζω, μήπως πρέπει να κατεβάσω και μια από τις εφαρμογές εγγραφής του play store για να λειτουργήσει;

 

Εχω miui 12 με την τελευταία xtrv σε rooted συσκευή

 

Έγραψα για άλλη μάρκα κινητου ότι πριν δέκα λεπτά βρήκα εγγραφή συνομιλίας κατά τύχη.με μια προϋπόθεση.μονο για ανοιχτή συνομιλία.για κάνε μια δοκιμή σε ανοιχτή συνομιλία μήπως βρεις την κασετουλα που δείχνει ότι υπάρχει έγγραφη συνομιλίας.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Κρίνω, ότι προς το παρόν τουλάχιστον δε χρειάζεται να φτιαχτεί οδηγός, γιατί είναι στα ελληνικά και πλήρως επεξηγηματικός για τον πλέον βασικό χρήστη.

Πολύ ενδιαφέρον αυτό! Και είμαι βέβαιος ότι οι πιο πολλοί δεν το είχαμε πάρει χαμπάρι (οκ, τουλάχιστον εγώ δεν το είχα!) και παιδευόμασταν με πιο low level μεθόδους.

Ευχαριστούμε!

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα για άλλη μάρκα κινητου ότι πριν δέκα λεπτά βρήκα εγγραφή συνομιλίας κατά τύχη.με μια προϋπόθεση.μονο για ανοιχτή συνομιλία.για κάνε μια δοκιμή σε ανοιχτή συνομιλία μήπως βρεις την κασετουλα που δείχνει ότι υπάρχει έγγραφη συνομιλίας.

Δεν έχει νόημα για μένα τουλάχιστον η εγγραφή σε ανοιχτή συνομιλία. Αν υπάρχει πρόβλημα στην ενσωματωμένη δυνατότητα που έχει η συσκευή μας εδώ λόγω miui12, τότε στο play store και αλλου βρίσκεις εφαρμογές που κάνουν μια χαρά τη δουλεία και μάλιστα δίχως ανοιχτή ακρόαση. Παράδειγμα η cube acr που προανέφερα.

Όπως και να είναι , σε ευχαριστώ πολύ για την συμβολή! :)

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, είχε γίνει αντικείμενο *πολλών* συζητήσεων και διαμαρτυριών πριν κανα χρόνο (ή και λιγότερο) η απόφαση της ίδιας της Google να αφαιρέσει από το Android (από την έκδοση 9 ή 10 -δε θυμάμαι- και μετά) τη δυνατότητα ηχογραφήσεως συνομιλιών, για λόγους προστασίας προσωπικών δεδομένων (κτλ κτλ...)

Είχε μάλιστα κάνει μια σχετική εντύπωση που οι τελευταίες (τότε) εκδόσεις του MIUI (αυτές που φοράγαμε ως τώρα, δηλαδή) δεν είχαν ακόμα ενσωματώσει την αλλαγή.

Προφανώς η Xiaomi αποφάσισε ότι είναι ώρα να εναρμονιστεί και αυτή με τη γενικότερη γραμμή...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου γράφει όλες τις κλήσεις κανονικά και χωρίς ανοικτή ακρόαση.

 

Και εμένα μου γράφει κανονικα.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εννοείτε με την miui 12;

Link to comment
Share on other sites

Ναι με την miui12

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μου περιγράφεις σε παρακαλώ τα βήματα που ακολούθησες για να την ενεργοποιήσεις;

Οπως έγραψα και παραπάνω , στις ρυθμίσεις του dialer έχει προεπιλεγμένο on το call recording on και επιλεγμένη την επιλογή record calls automatically, όπως και την επιλογή για “ all numbers”. Παρόλα αυτά δεν μου εμφανίζει επιλογή για εγγραφή.

Link to comment
Share on other sites

Screenshot-2020.jpg' alt='Screenshot-202

 

Δεν εχω κανει καμμια ρυθμιση. Δινει δυνατοτητα ηχογραφησης οταν καλω τον αριθμο και ηχογραφω κανονικα

Mε MIUI 12 αλλα και απο την πρωτη στιγμη που το εχω εδω και ενα χρονο

Edited by mlojim
Link to comment
Share on other sites

Μετά την τελευταία αναβάθμιση μου (12.0.2) μου εμφανίζει πολύ εύκολα το μήνυμα πως έχει υπερθερμανθεί η συσκευή και θα κλείσει η κάμερα,GPS και κάτι άλλο!

Πιο πριν δεν μου το έβγαζε αυτό το μήνυμα με τίποτα, που το είχα πολύ ώρα στον ήλιο!

Τώρα ήθελα να τραβήξω φωτό το μεσημέρι και με πέταγε έξω από την εφαρμογή και έβγαζε το μήνυμα που σας είπα!!

Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος???

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν εχω κανει καμμια ρυθμιση. Δινει δυνατοτητα ηχογραφησης οταν καλω τον αριθμο και ηχογραφω κανονικα

Mε MIUI 12 αλλα και απο την πρωτη στιγμη που το εχω εδω και ενα χρονο

 

Το screenshot που ανέβασες με βοήθησε. Το πρόβλημα ήταν οτι στον dilaer που χρησιμοποιώ (true phone) έπρεπε στις ρυθμίσεις του να ενεργοποιήσω την δυνατότητα εγγραφής. (Αυτό σε όσους στην διαχείριση εφαρμογών έχουν ορίσει ως προεπιλογή κλήσεων τον true phone) Άρα σε miui 12 η εγγραφή κανονικά...

Σε ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

αναμενουμε ριπορτο παιδια για την 12 οποιος κανει φουλ χρηση για μπαταριες,λαγκ,καποιος μου ειπε οτι εχει πλεον επιλογη για φωτισμο οθονης περισσοτερο χρονο οταν εχει ειδοποιηση ωστε να μην χρειαζεται αλλη εφαρμογη για αυτη την δουλεια εγω εχω την true edge lighting ισχυει?γιατι κακα τα ψεμματα με το λεντ της συσκευης δουλεια δεν γινεται

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...