Jump to content

Xiaomi Mi 9T


vagelis33
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αληθεύει ότι το led είναι στην pop up selfie camera οπότε δεν φαίνεται;

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι,πρεπει να το εχεις απο την μερια της μπροστινης καμερας για να το δεις.Αλλα σου εχω λυση....:)

Βρίσκεται,κατεβάζετε το NoLed,και ειστε ετοιμοι.

Το περναω σε ολες της συσκευες μου,οσες εχουν amoled τουλαχιστον.

Απλα εξαιρετικη εφαρμογη.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ένας από τους λόγους που δεν έχω πατήσει ακόμα το κουμπάκι είναι το SAR του κινητού, υπάρχει σχετικό νήμα στο φόρουμ;

Το SAR που δίνει ο κατασκευαστής είναι για την χείριστη περίπτωση; Δηλαδή όταν το κινητό έχει 2 SIM μέσα, δεν έχει καλό σήμα κτλ κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Ένας από τους λόγους που δεν έχω πατήσει ακόμα το κουμπάκι είναι το SAR του κινητού, υπάρχει σχετικό νήμα στο φόρουμ;

Το SAR που δίνει ο κατασκευαστής είναι για την χείριστη περίπτωση; Δηλαδή όταν το κινητό έχει 2 SIM μέσα, δεν έχει καλό σήμα κτλ κτλ?

Το κινητο ειναι αψογο ....
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μην κολλάτε με τα σαρ των κινητών. Μην γινόμαστε σαν τους καραγκιοζιδες που διώχνουν τις κεραίες από τις πόλεις γιατί

... προκαλούν καρκίνο!!!!

Ο λόγος να μην παίρνεις ένα κινητό που έχει περάσει από τα επίσημα τεστ και ελέγχους είναι αστείος.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by THANKIN
Link to comment
Share on other sites

Np91, δεν είπα το αντίθετο, περί SAR ρώτησα...:worry:

 

Για να μην βγαίνω και offtopic, υπάρχει θέμα για SAR στο φόρουμ?

Αν όχι, THANKIN θα ήθελα να διαβάσω την άποψη σου. Έχεις τεχνική/επαγγελματική άποψη περί κεραιών και κινητών όσο αφορά την εκπομπή ακτινοβολίας;

Link to comment
Share on other sites

Ναι δυστυχώς.εγω το έχω απενεργοποίηση τελείως.

Πανω στο pop up, οταν ειναι κλειστο δεν εχει led?

Link to comment
Share on other sites

Ναι πάνω στην pop up κάμερα είναι το led.εμενα δεν με βολεύει καθόλου,πρέπει να έχω το κινητό ανάποδα για να πέσει το μάτι μου εκεί οπότε το απενεργοποιησα για εξοικονόμηση μπαταρίας.
V10 for Vendetta
Link to comment
Share on other sites

Ναι πάνω στην pop up κάμερα είναι το led.εμενα δεν με βολεύει καθόλου,πρέπει να έχω το κινητό ανάποδα για να πέσει το μάτι μου εκεί οπότε το απενεργοποιησα για εξοικονόμηση μπαταρίας.

 

 

Γενικά με τη μπαταρία του πως πάει;είστε ευχαριστημένοι;

Link to comment
Share on other sites

Γενικά με τη μπαταρία του πως πάει;είστε ευχαριστημένοι;

Άνετα βγάζει σχεδόν ολόκληρη 2η μέρα με BT/WiFi/4G συνέχεια ανοιχτά.

 

Αν κάποιος έχει βρει πως και αν αλλάζει η σειρά εμφάνισης των κουμπιών πλοήγησης και αν μπορούμε να έχει επιλογή με 4ο κουμπί που κατεβάζει την κουρτίνα.

Είπαμε του κώ..ου μας να μαγειρέψει, σκ...α μας έφτιαξε.
Link to comment
Share on other sites

Γενικά με τη μπαταρία του πως πάει;είστε ευχαριστημένοι;

 

Η κοπέλα μου που παίζει αρκετά παιχνίδια, 2 ώρες την ημέρα, και πολλά social και μηνύμσυσ, πλέον άνετα βγάζει την ημέρα. Το Mi5 που είχε πριν ήθελε σίγουρα επαναφόρτιση το απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

αξίζει η έκδοση των 128GB; Εννοώ, πόσο ελεύθερο χώρο έχει το κινητό με τις default εφαρμογές;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

αξίζει η έκδοση των 128GB; Εννοώ, πόσο ελεύθερο χώρο έχει το κινητό με τις default εφαρμογές;

Φυσικά και αξίζει για 20€ παραλάβω σε σχέση με την άλλη, επίσης δεν παίρνει κάρτα sd οπότε τα 64 ίσως είναι λίγο θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

αξίζει η έκδοση των 128GB; Εννοώ, πόσο ελεύθερο χώρο έχει το κινητό με τις default εφαρμογές;

 

52....54 δεν θυμάμαι ακριβώς, προφανώς εάν θες χώρο πάρτο έτσι,εγώ πχ δεν τον χρειάζομαι.Κσθαρα προσωπική επιλογή.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιούνται και οι δυο SIM πώς τα παει η μπαταρία;

 

Εγώ το έχω περίπου 2-3 βδομάδες, μόνιμα δύο σίμ (η μία γυρισμένη σε 2G μόνιμα), συχνά BT και μουσική, περισσότερο Wi-Fi παρά ανοικτά δεδομένα, και κακό σήμα στο σπίτι, και χθες μου έβγαλε 7,5 ώρες οθόνη, σε 49 ώρες λειτουργίας. Είναι η περισσότερη sot που μου έχει βγάλει προς το παρόν.

 

Είμαι ευχαριστημένος, αλλά αναρωτιέμαι, ίσως στρώνει ακόμα;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω περίπου 2-3 βδομάδες, μόνιμα δύο σίμ (η μία γυρισμένη σε 2G μόνιμα), συχνά BT και μουσική, περισσότερο Wi-Fi παρά ανοικτά δεδομένα, και κακό σήμα στο σπίτι, και χθες μου έβγαλε 7,5 ώρες οθόνη, σε 49 ώρες λειτουργίας. Είναι η περισσότερη sot που μου έχει βγάλει προς το παρόν.

 

 

 

Είμαι ευχαριστημένος, αλλά αναρωτιέμαι, ίσως στρώνει ακόμα;;

Πολύ δυνατή αυτονομία! Πόσο άλλο να στρώσει?

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα τη Τετάρτη από abox.gr στα 298€ ( + 8€ μεταφορικά) το Mi 9T 128GB και σύγκρινα λίγο τη κάμερα με εκείνη του δικού μου, Honor 8, αλλά και με τη Google Cam (αυτή την έκδοση, με lib 2, Mi9).

 

Μιλώντας μόνο για τη κάμερα,

- η ευκρίνεια του Mi9T είναι ανώτερη ξεκάθαρα, αλλά όχι σε μεγάλο βαθμό, σε σημεία που ζορίζεται φαίνεται πως χρησιμοποιεί sharpening,

- ενώ στο Honor 8 το sharpening δεν είναι διόλου επιθετικό, θα το προτιμούσα κάπου στη μέση, πιο κοντά στο Honor 8.

- τα χρώματα του Μι9Τ είναι πολύ ψυχρά, διορθώνεται αυτό κάπως με τη GCam,

- Τα χρώματα του Honor 8 φαίνονται όπως τα βλέπω, πολύ φυσικά.

- H GCam (Urnyx05, τελευταία έκδοση, lib 2), τουλαχιστον σε εσωτερικό χώρο, όχι μόνο δεν βελτιώνει το αποτέλεσμα (σε κάθε κάμερα, κανονική / ευρυγώνια / εστίασης) αλλά ρίχνει σημαντικά τη ποιότητα, με αρκετά περισσότερο θόρυβο, μού έκανε πραγματικά εντύπωση.

- το βίντεο είναι επίσης καλύτερο στο Μι9Τ, αυτό δεν μου κάνει διόλου εντύπωση γιατί είναι το αδύνατο σημείο του Honor 8, αλλά περίμενα και παραπάνω βελτίωση...λόγω της σταθεροποίησης, το βίντεο στο Μι9Τ, όταν αλλάζει η κατεύθυνση πιο απότομα φαίνεται να ξεκινά πιο αργά (να μένει λίγο "πίσω") και μετά προς το τέλος να επιταχύνει κάπως...άλλοτε είναι λιγότερο, άλλοτε περισσότερο εμφανές.

- η σταθεροποίηση βίντεο στο Honor 8, ειδικά σε χαμηλότερο φωτισμό αρκετά μέτρια.

 

Δεδομένου ότι τα δύο κινητά τα χωρίζουν 3 χρόνια κοντά, και ανήκουν σε παρόμοια κατηγορία (upper midrange) θα έλεγα ότι σαφώς περίμενα μεγαλύτερη βελτίωση.

Αν δεν ήταν η full-view οθόνη, μπορεί να προτιμούσα το Honor 8 συνολικά, λόγω πολλών λειτουργιών πχ

- με τον αναγνώστη δαχτυλικού αποτυπώματος πίσω, που είναι και κουμπί ρυθμιζόμενο ανάλογα με το πάτημα, αλλά και ελέγχει τη πλοήγηση σε φωτογραφίες (δεξιά αριστερά) αλλά και του drop-down μενού ειδοποιήσεων/ρυθμίσεων επάνω

- καλύτερο μικρόφωνο

- πιο ραφιναρισμένο λειτουργικό και οικείες εφαρμογές/λειτουργίες (το scrolling screenshot δεν δουλεύει στο Μι9Τ, που με ενοχλεί γιατί κρατάω πάντα screenshot από τα ειδησεογραφικά που με ενδιαφέρουν)

- Full Active Dual Sim (επειδή το καλοκαίρι χρησιμοποιώ το κινητό για ίντερνετ στον φορητό, το να μην πέφτει απροσδόκητα η σύνδεση με κάποιο τηλεφώνημα, όταν πχ τρέχει ο συγχρονισμός αρχείων, είναι πολύ βοηθητικό)

- Infrared που δεν έχει το Μι9Τ (σπάνια το έχω χρησιμοποιήσει, όταν υπήρξε ανάγκη, με έσωσε από ταλαιπωρία και έξοδα)

 

Περίμενα την επιλογή να είναι πολύ πιο εύκολη...

Edited by vgiozo
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σε γενικές γραμμές λες ότι το mi9t έχει καλύτερη κάμερα από το mi9 αν κατάλαβα σωστά, διόρθωσε με αν κάνω λάθος.
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα τη Τετάρτη από abox.gr στα 298€ ( + 8€ μεταφορικά) το Mi 9T 128GB και σύγκρινα λίγο τη κάμερα με εκείνη του δικού μου, Honor 8, αλλά και με τη Google Cam (αυτή την έκδοση, με lib 2, Mi9).

 

Μιλώντας μόνο για τη κάμερα,

- η ευκρίνεια του Mi9T είναι ανώτερη ξεκάθαρα, αλλά όχι σε μεγάλο βαθμό, σε σημεία που ζορίζεται φαίνεται πως χρησιμοποιεί sharpening,

- ενώ στο Honor 8 το sharpening δεν είναι διόλου επιθετικό, θα το προτιμούσα κάπου στη μέση, πιο κοντά στο Honor 8.

- τα χρώματα του Μι9Τ είναι πολύ ψυχρά, διορθώνεται αυτό κάπως με τη GCam,

- Τα χρώματα του Honor 8 φαίνονται όπως τα βλέπω, πολύ φυσικά.

- H GCam (Urnyx05, τελευταία έκδοση, lib 2), τουλαχιστον σε εσωτερικό χώρο, όχι μόνο δεν βελτιώνει το αποτέλεσμα (σε κάθε κάμερα, κανονική / ευρυγώνια / εστίασης) αλλά ρίχνει σημαντικά τη ποιότητα, με αρκετά περισσότερο θόρυβο, μού έκανε πραγματικά εντύπωση.

- το βίντεο είναι επίσης καλύτερο στο Μι9Τ, αυτό δεν μου κάνει διόλου εντύπωση γιατί είναι το αδύνατο σημείο του Honor 8, αλλά περίμενα και παραπάνω βελτίωση...λόγω της σταθεροποίησης, το βίντεο στο Μι9Τ, όταν αλλάζει η κατεύθυνση πιο απότομα φαίνεται να ξεκινά πιο αργά (να μένει λίγο "πίσω") και μετά προς το τέλος να επιταχύνει κάπως...άλλοτε είναι λιγότερο, άλλοτε περισσότερο εμφανές.

- η σταθεροποίηση βίντεο στο Honor 8, ειδικά σε χαμηλότερο φωτισμό αρκετά μέτρια.

 

Δεδομένου ότι τα δύο κινητά τα χωρίζουν 3 χρόνια κοντά, και ανήκουν σε παρόμοια κατηγορία (upper midrange) θα έλεγα ότι σαφώς περίμενα μεγαλύτερη βελτίωση.

Αν δεν ήταν η full-view οθόνη, μπορεί να προτιμούσα το Honor 8 συνολικά, λόγω πολλών λειτουργιών πχ

- με τον αναγνώστη δαχτυλικού αποτυπώματος πίσω, που είναι και κουμπί ρυθμιζόμενο ανάλογα με το πάτημα, αλλά και ελέγχει τη πλοήγηση σε φωτογραφίες (δεξιά αριστερά) αλλά και του drop-down μενού ειδοποιήσεων/ρυθμίσεων επάνω

- καλύτερο μικρόφωνο

- πιο ραφιναρισμένο λειτουργικό και οικείες εφαρμογές/λειτουργίες (το scrolling screenshot δεν δουλεύει στο Μι9Τ, που με ενοχλεί γιατί κρατάω πάντα screenshot από τα ειδησεογραφικά που με ενδιαφέρουν)

- Full Active Dual Sim (επειδή το καλοκαίρι χρησιμοποιώ το κινητό για ίντερνετ στον φορητό, το να μην πέφτει απροσδόκητα η σύνδεση με κάποιο τηλεφώνημα, όταν πχ τρέχει ο συγχρονισμός αρχείων, είναι πολύ βοηθητικό)

- Infrared που δεν έχει το Μι9Τ (σπάνια το έχω χρησιμοποιήσει, όταν υπήρξε ανάγκη, με έσωσε από ταλαιπωρία και έξοδα)

 

Περίμενα την επιλογή να είναι πολύ πιο εύκολη...

Οσο ειναι φρεσκο πουλα το και παρε κατι αλλο θα σε καλυψει.

Αλλα στα χρηματα αυτα δεν εχω καποια προταση.Θα πρεπει να αναιβεις κατ πολυ στο οικονομικο,αλλα και παλι θα δυσκολευτεις να βρεις κατι.:)

Την καμερα την αδικεις πολυ νομιζω.

Και με την gcam μαλλον κατι δεν εχει γινει καλα σε εσενα καθως η βραδυνες ειναι πολυ καλες,εχω την v2,1.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Στα 298 το 128 από το abox? Το είχε σε προσφορά; 346 το έχει τώρα. Ή έχει αφαιρεθεί ο ΦΠΑ;

 

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν την αδικώ καθόλου

- καλύτερη ευκρίνεια σαφώς,

- περισσότερες επιλογές (ευρυγώνια/τηλεφακός),

- ψυχρά χρώματα,

- όχι over-sharpening όπως των P20, αλλά συγκριτικά φαίνεται στα σημεία που ζορίζεται, δεν θα το θεωρούσα πρόβλημα, αλλά συγκριτικά το αναφέρω, είναι εμφανές

- αισθητά καλύτερο βίντεο, καλή σταθεροποίηση, αλλά αφενός όχι τρελή διαφορά σε μέτριο φωτισμό (βραδυνές είμαι σίγουρος η διαφορά θα είναι μεγαλύτερη) για κινητά που τα χωρίζουν 2,5-3 χρόνια, αφετέρου με τις ιδιοτροπίες της εφαρμογής της σταθεροποίησης στο Mi9T ("αργό" συγκριτικά ξεκίνημα σε αλλαγή κατεύθυνσης, ελαφρά επιτάχυνση προς το τέλος).

 

...δεν έχει νόημα να μιλαμε αόριστα για Gcam, γι αυτό προσδιόρισα ποιά έκδοση και ποιά βιβλιοθήκη χρησιμοποιώ...μπορεί να είναι διαφορετικά τα πράγματα με αλλη έκδοση/βιβλιοθήκη, αλλά χρησιμοποίησα τη προτεινόμενη έκδοση του προγραμματιστή που δοκιμάζει περισσότερο σε Μι9/Μι9Τ και με τη βιβλιοθήκη που φαίνεται να έχει φτιαχθεί για/στο Μι9 (το είχε σε παρένθεση το κινητό)

...με αυτή την έκδοση, πολύ-πολύ καλύτερη η εργοστασιακή κάμερα του Μι9Τ.

 

οι φωτογραφίες είναι εσωτερικού χώρου (από το σπίτι που το αφήνω στη μοίρα του τις καθημερινές και καθαρίζω/συγυρίζω το ΣΚ, οπότε δεν ανεβάζω), σε νυχτερινό τοπίο μπορεί τα πράγματα να είναι ακόμη καλύτερα για το Μι9Τ.

 

Αφού διάλεξα τελικά να αγοράσω/ανοίξω το Μι9Τ από την ελληνική αγορά, τελικά στα 306€ είναι πολύ κοντά στο Honor View 20, που θα ήταν η πρώτη μου επιλογή μέχρι 350€...ίδιες κάμερες σχεδόν φοράνε τα δύο κινητά, αλλά δεν ξέρω...

...μπορεί να περιμένω και τη καινούρια φουρνιά καμερών σε κινητά και να προτιμήσω Honor...λόγω Huawei/Leica συνεργασίας, νομίζω τα πάει καλύτερα στις φωτογραφικές επιδόσεις.

 

Αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμη τί θα κάνω...τη μετάβαση τη σκέφθηκα λόγω

- μπαταρίας,

- αποθηκευτικού (ρίχνει επιδόσεις το Honor 8 όταν γεμίζει)

- πλήρους οθόνης.

 

Τα καλά, full active dual sim, έχουν και μειονεκτήματα όσον αφορά τη μπαταρία...έχω μάθει στα καλά του Honor 8, με έχουν κουράσει και τα αρνητικά του.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στα 298 το 128 από το abox? Το είχε σε προσφορά; 346 το έχει τώρα. Ή έχει αφαιρεθεί ο ΦΠΑ;

 

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

298€ τελική τιμή λιανικής, πριν δύο βδομάδες περίπου, ίσως φαίνεται και στην "εξέλιξη τιμής" του σκρουτζ...

 

Κι είχα και ευκαιρία να πάρω και δεύτερο, αλλά μπορεί να αναφερόταν στην ίδια παραγγελία/απόδειξη οπότε το άφησα

(εξηγουμαι...

...Μού έστειλαν το ένα Θεσσαλονίκη στις 12 Αυγ, στις 13 έφθασε αλλά η ACS δεν έκανε προσπάθεια επίδοσης μέχρι τη ΠΑρασκευή στις 16, και μετά το πήγε σε μακρινό υποκατάστημα, τη Δευτέρα ζήτησα μεταφορά στο δικό μου και πήγα Τρίτη να το πάρω, αλλά το Abox ζήτησε πρόωρη επιστροφή...οπότε τους κάλεσα να το κρατήσουν και μού είπαν θα στέιλουν νέο, αλλά τελικά επεστράφη από τα κεντρικά και το πρώτο που είχαν στείλει...παρέλαβα τελικά το νεώτερο τη Τετάρτη... σκέφθηκα να πάρω και τα δύο μήπως θελει κανας φίλος, αλλά τσάμπα ταλαιπωρία κι ίσως λογιστικό μπέρδεμα)

Edited by vgiozo
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σε γενικές γραμμές λες ότι το mi9t έχει καλύτερη κάμερα από το mi9 αν κατάλαβα σωστά, διόρθωσε με αν κάνω λάθος.

 

Σε μένα απαντας;

 

Πού είδες να συγκρίνω το Μι9 με το 9Τ δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση αυτή της gcam δεν είναι η καλύτερη , την είχα κι εγώ και απογοητεύτηκα.

Ειδικά σε μέτριο και ψηλό φωτισμό.

 

Τώρα χρησιμοποιώ τη τελευταία από msg...με αρκετό ψάξιμο και ρυθμίσεις όμως...

Μ αυτή κατάφερα καλύτερα αποτελέσματα και λειτουργούν επίσης και 3 κάμερες .

 

Θέλει ψάξιμο στο 9t η gcam...

 

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...