Jump to content

Xiaomi Mi 9T Pro


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παντως αν υποστηριζει miracast η τηλεόραση δεν είναι τοσο μπελαλιδικο. Οταν ειμαι σε σπιτι με smart tv , μολις παω να παιξω ενα youtube video στο κινητο, αμέσως μου εμφανιζει επιλογη να το παιξω στην τηλεοραση χωρις να κανω τιποτα. Απ την αλλη, υπάρχουν προβληματα πραγματι συμβατότητας και δεν υπαρχει εγγυση οτι θα δουλεψει,οπως σχεδον ολα τα πραγματα στο android. Mολις στο 11 θα προσπαθησει να προσφερει universal κοινοποιηση οπως το airdrop στο ios. Ας πουμε τα σαμσουνγκ εχουν ταυτοχρονα και το smart view ,οπου και οι δυο συσκευες θα πρεπει να ειναι δυνδεδεμενες σε ρουτερ με ιντερνετ για να δουλεψει το mirroring. Υποστηριζουν ομως και σκετο miracast

Aπαξ και δουλευει ομως,δεν υπαρχει προβλημα. Οι peer to peer συνδέσεις ειναι πολυ γρηγορες δυσκολα θα υπαρχουν κολληματα

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια θα ενημερώσω μόλις βρω την άκρη να σαι καλά φίλε μου.

Πολύ πρόχειρο τεστ ως εξής:

- Κλείσιμο του wifi από το router

- άνοιγμα του wifi στο Redmi Note 4 (δυστυχώς το 9Τ Pro ακόμα περιμένει από έξω την οθόνη αντικατάστασης:(). (φυσικά δεν έχει πρόσβαση πουθενά λόγω κλεισίματος υπηρεσίας wifi στο ρούτερ).

- Τηλεόραση LG 49UM7100 (το wifi είναι συνεχώς ανοιχτό - αλλά επειδή έχω κλείσει του ρουτερ δεν μπορεί να έχει internet)

- Στο κινητό τρέξιμο του Miracast Plus (δωρεάν εφαρμογή με διαφημίσεις όμως-το είχα εγκατεστημένο χωρίς να το πολυχρησιμοποιώ). Αναζήτηση συσκευών. Επιλογή της δικής μου LG (βγήκαν άλλες 2 !!!) και σύνδεση.

- Άμεση ανταπόκριση από την TV και ερώτηση εάν επιτρέπω την σύνδεση. Εμφάνιση της οθόνης στην TV. Τρέξιμο για λίγο του KODI. Όλα ΟΚ.

 

Τώρα εάν αυτός είναι ο ιδανικός τρόπος για να βλέπεις ότι κατέβασες, θα συμφωνήσω ότι υπάρχουν σαφώς καλύτεροι.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα να σας ρωτήσω μιας και η συσκευή έχει πάρει από νωρίς miui 12 με android 10,η μέτρηση του sot της μπαταρίας είναι πλέον για 24 ώρες;

 

Στάλθηκε από το Mi Note 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου το μετραει απο το 100% μειούμενο
Δεν κατάλαβα τι εννοείς;

 

Στάλθηκε από το Mi Note 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να υποστηριζει η τηλεοραση στην ουσια wifi direct. Στο ειπα κ πιο πανω. αντι να καθεσαι να ρωτας κ να παιρνεις την γνωμη ατομων που απλα υποθετουν, πας σε ενα καταστημα και ζητας απο τον υπαλληλο το χειριστηριο της τηλεορασης για να τσεκαρεις αν συνδεεται απευθειας (miracast μεσω wifi direct) ή χρειαζεται να γινει μεσω δικτυου.

 

Να ξερεις οτι δεν αξιζει καν να μπεις σε αυτη την ταλαιπωρια. το πιο πιθανο ειναι το wifi της τηλεορασης να ειναι αργο κ σε υψηλα bitratess να λαγκαρει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ και να εχεις τα κολληματα της ζωης σου. Κανε μια χαρη στον εαυτο σου κ αγορασε ενα usb stick που απο την μια πλευρα ειναι και OTG.

 

Θα κατεβαζεις τις ταινιες απο την καφετερια οπως λες, θα κουμπωνεις το στικακι στο κινητο σου κ θα περνας την ταινια στο στικακι και μετα θα βαζεις το στικακι στην τηλεοραση και θα βλεπεις σαν ανθρωπος.. Ειναι η πιο safe λυση.

 

κατι σαν αυτο.

https://www.skroutz.gr/s/21694225/Sandisk-Ultra-Dual-Drive-Go-32GB-USB-3-1.html?from=sku_spec_variations

Έξυπνο αυτό που λες να πάω στο μαγαζί και να τους ρωτήσω αλλά ακόμα καλύτερα αυτό με το usb που λες μια και θα έχει λαγκαρισματα . Πάντως όσο κι αν προσπάθησα, έφτασα σε ένα σημείο να βρίσκει το κινητό μια άλλη τηλεόραση διπλανού σπιτιού ενώ την δική μου όχι... Λες και δεν εκπέμπει κάποιο σήμα για να την δει και να συνδεθεί. Πιθανόν να θέλει κάποια ρύθμιση η τηλεόραση. Ευχαριστώ και για αυτή την γνώμη φίλε μου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πολύ πρόχειρο τεστ ως εξής:

- Κλείσιμο του wifi από το router

- άνοιγμα του wifi στο Redmi Note 4 (δυστυχώς το 9Τ Pro ακόμα περιμένει από έξω την οθόνη αντικατάστασης:(). (φυσικά δεν έχει πρόσβαση πουθενά λόγω κλεισίματος υπηρεσίας wifi στο ρούτερ).

- Τηλεόραση LG 49UM7100 (το wifi είναι συνεχώς ανοιχτό - αλλά επειδή έχω κλείσει του ρουτερ δεν μπορεί να έχει internet)

- Στο κινητό τρέξιμο του Miracast Plus (δωρεάν εφαρμογή με διαφημίσεις όμως-το είχα εγκατεστημένο χωρίς να το πολυχρησιμοποιώ). Αναζήτηση συσκευών. Επιλογή της δικής μου LG (βγήκαν άλλες 2 !!!) και σύνδεση.

- Άμεση ανταπόκριση από την TV και ερώτηση εάν επιτρέπω την σύνδεση. Εμφάνιση της οθόνης στην TV. Τρέξιμο για λίγο του KODI. Όλα ΟΚ.

 

Τώρα εάν αυτός είναι ο ιδανικός τρόπος για να βλέπεις ότι κατέβασες, θα συμφωνήσω ότι υπάρχουν σαφώς καλύτεροι.

 

Ευχαριστώ πολύ για τον οδηγό θα το δοκιμάσω και αυτό εννοείται να σαι καλά!!!!!! Στο playstore γράφω Miracast Plus και μου εμφανίζει μια εφαρμογή με κόκκινο σχήμα αλλά γράφει screen mirroring z - Tv cast for smart tv. Αυτό λες?

Edited by jimmys
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα τι εννοείς;

 

Στάλθηκε από το Mi Note 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Απ το 100% της μπαταριας και μετα το μετραει. sot για χρονικα διαστηματα της μερας μπορεις να το δεις μετακινωντας δεξια-αριστερα τις μπαρες πχ μεταξυ 9 00 και 17 00 ειχες τοσες ωρες ανοιχτη οθονη και τοσες αναμονη.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι σε όσους έχουν ρομ eu , έχετε καταφέρει να στείλετε με το Google messages μύνημα μεσω WiFi η δεδομένων? Έκανε αναβάθμιση προχθές και αυτο ήταν η "καινούργια" λειτουργία του ξέρουμε κάτι?
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι σε όσους έχουν ρομ eu , έχετε καταφέρει να στείλετε με το Google messages μύνημα μεσω WiFi η δεδομένων? Έκανε αναβάθμιση προχθές και αυτο ήταν η "καινούργια" λειτουργία του ξέρουμε κάτι?

 

Ποια εταιρεια εισαι; δεν υποστηριζουν ολες οι εταιρειες 100% τα μηνυματα αυτα και πρεπει κ ο αλλος να εχει ενεργοποιημενο και να χρησιμοποιει συμβατη εφαρμογη. πχ what's up δουλευει 100%. vodafone τωρα τελευταια ειδα ειδοποιηση οτι λειτουργει κ σε αυτους πλεον.

Θα καταλαβεις αν εχει ο αλλος και μπορεις να στειλεις τετοια μη χρεωσιμα μηνυματα, οταν γραφει μυνημα συζητησης (ή καπως ετσι) στο πεδιο που πληκτρολογεις, αντι για SMS.

Link to comment
Share on other sites

Ποια εταιρεια εισαι; δεν υποστηριζουν ολες οι εταιρειες 100% τα μηνυματα αυτα και πρεπει κ ο αλλος να εχει ενεργοποιημενο και να χρησιμοποιει συμβατη εφαρμογη. πχ what's up δουλευει 100%. vodafone τωρα τελευταια ειδα ειδοποιηση οτι λειτουργει κ σε αυτους πλεον.

Θα καταλαβεις αν εχει ο αλλος και μπορεις να στειλεις τετοια μη χρεωσιμα μηνυματα, οταν γραφει μυνημα συζητησης (ή καπως ετσι) στο πεδιο που πληκτρολογεις, αντι για SMS.

 

Wind εχω f2g έχεις δίκιο ακομα sms βλέπω οπότε δεν κάνω κάποια ρύθμιση έξτρα!

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Wind εχω f2g έχεις δίκιο ακομα sms βλέπω οπότε δεν κάνω κάποια ρύθμιση έξτρα!

 

Αυτα τα "εξτραδακια" ερχονται πακετο με το volte/vowifi. οποτε εσυ με καρτοκινητο wind εισαι "φτωχος συγγενης". δεν νομιζω καν η wind να τα εχει δωσει σε εταιρικους πελατες που εχουν ενεργοποιημενο το volte/vowifi (οτι εχει ενεργοποιησει απ αυτα τελος παντων).

 

cosmote δουλευουν μηνες τωρα και vodafone, τελευταιο διαστημα υπαρχει καλυτερη συμβατοτητα. πχ το vowifi στην vodafone μου εκανε τρελα κολπα (ειχα σχεδον μονιμα drop calls που ερχονταν σαν αναπαντητες κλησεις...) και πλεον δεν εχω τετοια θεματα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι στην δεύτερη κάρτα έχω cosmote και εχω vowifi/volte!Ας οψεται η προσφορά που έχω και οτι στην εργασία μου έχει καλο σημα η wind!
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

[/color]

Ευχαριστώ πολύ για τον οδηγό θα το δοκιμάσω και αυτό εννοείται να σαι καλά!!!!!! Στο playstore γράφω Miracast Plus και μου εμφανίζει μια εφαρμογή με κόκκινο σχήμα αλλά γράφει screen mirroring z - Tv cast for smart tv. Αυτό λες?

Έχεις δίκιο που δεν το βρίσκεις, επειδή στο εικονίδιό της γράφει Miracast Plus αλλά στις "Εγκατεστημένες" του PLaystore αναφέρεται ως "Wireless Display" με μωβ εικονίδιο (από TREE TEAM). Πρέπει να είναι αυτή https://play.google.com/store/apps/details?id=com.phongphan.miracast&hl=en_US

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Eγω παντως όταν ειχα συνδεθει με την τηλεοραση, δεν ειχα χρησιμοποιησει ΚΑΝΕΝΑ τριτο προγραμμα. Το miui εχει καλο προγραμμα για screen mirroring. πχ εκρυβε μεχρι κ τις ειδοποιησεις κ δεν εμφανιζονταν στην οθονη της τηλεορασης, παρα μονο το βιντεο που εβλεπα. υποψιν αν φαει φλασια κ δεν συνδεεται, επιβαλεται επανεκκινηση το κινητο και η τηλεοραση.
Link to comment
Share on other sites

Full reimbursement απ το Amazon αφού είδαν την συσκευή, η μπαταρία φούσκωσε στους 10 μήνες !

Ιδανικά το νέο Xiaomi Redmi K30 Ultra θα ήθελα να πάρω, δεν θέλω τρύπες στην οθόνη μου.

 

Btw, αγόρασα από ένα ελληνικό μαγαζί το Redmi Note 9 pro και ρωτώντας για την μπαταρία μου τα μάσαγαν για την εγγύηση...

Link to comment
Share on other sites

Δύο θεματακια έχω εντοπίσει και θα ήθελα να τα μοιραστώ μαζί σας.

 

α) πολλές φορές μετά από μια κλήση, η οθόνη σκοτεινιάζει σαν να έχω χαμηλώσει τη φωτεινότητα. Επανέρχεται μόνο αν κλείσω την οθόνη και την ξανανοιξω.

 

β) κατά τη διάρκεια μιας κλήσης, έχω παρατηρήσει ότι πολλές φορές χάνονται τα δεδομένα. Δεν έχω ίντερνετ δηλαδή.

Με το που τερματίσω την κλήση, αμέσως επανέρχεται η ένδειξη 4G+.

 

Έχεις κάνεις παρόμοια εμπειρία;

 

Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Δύο θεματακια έχω εντοπίσει και θα ήθελα να τα μοιραστώ μαζί σας.

 

α) πολλές φορές μετά από μια κλήση, η οθόνη σκοτεινιάζει σαν να έχω χαμηλώσει τη φωτεινότητα. Επανέρχεται μόνο αν κλείσω την οθόνη και την ξανανοιξω.

 

β) κατά τη διάρκεια μιας κλήσης, έχω παρατηρήσει ότι πολλές φορές χάνονται τα δεδομένα. Δεν έχω ίντερνετ δηλαδή.

Με το που τερματίσω την κλήση, αμέσως επανέρχεται η ένδειξη 4G+.

 

Έχεις κάνεις παρόμοια εμπειρία;

 

Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro

 

Σχετικα με το β.

πρωτον ποια εταιρεια εισαι, 2ον εχεις ενεργοποιημενο το volte;

 

Το να μην εχεις 4g όταν εισαι σε κληση ειναι απολυτα φυσιολογικο. ΜΟΝΟ με την χρηση volte μπορεις να εχεις δεδομενα 4G ταυτοχρονα με την κληση. Και δεν λειτουργει σε ολες τις εταιρειες σωστα. πχ εμενα vodafone ποτε δεν δουλεψε σωστα. κοβοταν το ιντερνετ τελειως.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Έχει λογική αυτό που λες γιατί συμπτωματικά προχθές απενεργοποίησα το volte. Με cosmote είμαι.

Το θέμα δεν είναι ότι δεν είχα 4G. Δεν είχα καθόλου δεδομένα. Προσπάθησα δηλαδή κατά τη διάρκεια της κλήσης να στείλω viber ή να μπω στο ίντερνετ και δε με άφηνε. Είναι λογικό αυτό απλά και μόνο επειδή ήμουν χωρίς volte;

 

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Έχει λογική αυτό που λες γιατί συμπτωματικά προχθές απενεργοποίησα το volte. Με cosmote είμαι.

Το θέμα δεν είναι ότι δεν είχα 4G. Δεν είχα καθόλου δεδομένα. Προσπάθησα δηλαδή κατά τη διάρκεια της κλήσης να στείλω viber ή να μπω στο ίντερνετ και δε με άφηνε. Είναι λογικό αυτό απλά και μόνο επειδή ήμουν χωρίς volte;

 

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro

 

Κανονικα θα επρεπε να στο ριχνει σε 3G το σημα αν θυμαμαι καλα. αλλα δεν θυμαμαι αν αυτο γινεται όταν εισαι σε volte ή εχει να κανει με κακο σημα. Στην πραξη σε μενα, παντα μου κοβεται το ιντερνετ στην vodafone (και ας ειμαι με volte) και παντα εχω ιντερνετ με volte με what's up. Χωρις volte, παντα κοβεται το data.

Link to comment
Share on other sites

Για κάθε ενδιαφερόμενο.....

https://forum.xda-developers.com/k20-pro/development/rom-aosp-11-0-t4161547

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Καλός είναι αυτός ...χμ θα το σκεφτώ σοβαρά,aosip έχει βγει άραγε η τα παρατησανε

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχει κανείς καμιά ιδέα γιατί τις τελευταίες ημέρες βλέπω αρκετά συχνά να εμφανίζεται το σηματάκι της τοποθεσίας σαν κάποια εφαρμογή να το χρησιμοποιεί αλλά μένει παρά πολύ ώρα σχεδόν μοιάζει να είναι κολλημένο.476a1531132296600cb307b5ba277b4c.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχει κανείς καμιά ιδέα γιατί τις τελευταίες ημέρες βλέπω αρκετά συχνά να εμφανίζεται το σηματάκι της τοποθεσίας σαν κάποια εφαρμογή να το χρησιμοποιεί αλλά μένει παρά πολύ ώρα σχεδόν μοιάζει να είναι κολλημένο.476a1531132296600cb307b5ba277b4c.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και εμένα μου το βγάζει κατά διαστήματα και δεν έχω καταλάβει ποιά εφαρογή το ζητάει, αλλά πάντα για λίγο.:worry:

Link to comment
Share on other sites

Nομίζω εφαρμογές καιρού όταν κάνουν update της τοποθεσίας

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...