Jump to content

Xiaomi Mi 9T Pro


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρακαλώ καμία ιδέα για σπασμένη οθόνη?!

 

----- προσθήκη μηνύματος 102 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εννοώ μου έσπασε η οθόνη που να την φτιάξω?!

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ καμία ιδέα για σπασμένη οθόνη?!

----- προσθήκη μηνύματος 102 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

Εννοώ μου έσπασε η οθόνη που να την φτιάξω?!

Εγώ παρήγγειλα από ali οθόνη+digitizer (χωρίς πλαίσιο) και την περιμένω για να την αλλάξω μόνος μου. Έχω αφαιρέσει την σπασμένη και είναι έτοιμο για την αλλαγή (δεν είναι και τόσο εύκολο βέβαια εάν δεν έχεις ξαναασχοληθεί με αυτή την διαδικασία).

Βέβαια η οθόνη έχει παραγγελθεί από 22/8 και να δούμε πότε θα έρθει:rolleyes:

Εάν την αλλάξεις σε κατάστημα καλό θα ήταν να ενημερώσεις για το αποτέλεσμα και το τελικό κόστος.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Χαιρεται, πριν την αγορα μιας TV LG 43",43UM7450, θελω να ρωτησω αν μπορω να στελνω ασυρματα εικονα στην οθονη της τηλεορασης, αν ειναι συμβαντο το κινητο μας , μιας και στα χαρακτηριστηκα της λεει οτι υποστηριζει Miracast αλλα οχι Screen Mirroring και δεν καταλαβαινω την διαφορα τους. Πχ αν κατεβασω μια ταινια θα μπορω να την στειλω στην τηλεοραση να την βλεπω εκει?

Επισης, αν η συνδεση ειναι εφικτη, τι χρειαζεται?

Να εχεις ιντερνετ στο σπιτι η γινετε και χωρις ιντερνετ? Εχω μπερδευτει λιγο.

Ευχαριστω πολυ παιδια.

 

https://www.never-offline.gr/tv-lg-43-43um7450-led-ultrahd-smart-tv-wifi-hdr-dvb-s2-1600pmi.html?skr_prm=WyJiYjEyNTQzYy1lZWZhLTRkYjEtOWQ1MS02M2ZiNDExODJhNmMiLDE1OTkyNzYyNjc1MjEseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiJzc2RtMiJ9XQ#product-details-tab-specification

Edited by jimmys
Link to comment
Share on other sites

Χαιρεται, πριν την αγορα μιας TV LG 43",43UM7450, θελω να ρωτησω αν μπορω να στελνω ασυρματα εικονα στην οθονη της τηλεορασης, αν ειναι συμβαντο το κινητο μας , μιας και στα χαρακτηριστηκα της λεει οτι υποστηριζει Miracast αλλα οχι Screen Mirroring και δεν καταλαβαινω την διαφορα τους. Πχ αν κατεβασω μια ταινια θα μπορω να την στειλω στην τηλεοραση να την βλεπω εκει?

Επισης, αν η συνδεση ειναι εφικτη, τι χρειαζεται?

Να εχεις ιντερνετ στο σπιτι η γινετε και χωρις ιντερνετ? Εχω μπερδευτει λιγο.

Ευχαριστω πολυ παιδια.

 

https://www.never-offline.gr/tv-lg-43-43um7450-led-ultrahd-smart-tv-wifi-hdr-dvb-s2-1600pmi.html?skr_prm=WyJiYjEyNTQzYy1lZWZhLTRkYjEtOWQ1MS02M2ZiNDExODJhNmMiLDE1OTkyNzYyNjc1MjEseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiJzc2RtMiJ9XQ#product-details-tab-specification

 

Αν θυμαμαι καλα, μονο το chromecast χρειαζεται συνδεση με το ιντερνετ. Σε τηλεοραση δωματιου ξενοδοχειου(δεν θυμαμαι μαρκα) ειχα συνδεσει το κινητο εστελνα εικονα κ εβλεπα απο εκει αγωνα με screen mirroring. δεν ξερω τι τεχνολογια χρησιμοποιουσε η συγκεκριμενη. αν κ νομιζω, χωρις παλι να ειμαι απολυτα σιγουρος, το miracast ειναι απλα certification του wifi display.

 

θα σου προτεινα να πας σε ενα καταστημα κ να ζητησεις να δοκιμασεις την τηλεοραση αν συνδεεται με το κινητο κ να στειλει εικονα.

 

edit. διαβασε κ αυτο.

https://m.gearbest.com/blog/how-to/miui-11-cast-screen-function-user-guide-how-to-miracast-your-phones-screen-to-tv-or-pc-9265

Edited by kallair
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Στο βήμα 2 όπως λέει...

Step 2. Make sure your Xiaomi phone and smart TV have been connected to the same wireless network.

 

Πρέπει να είμαι συνδεδεμένος σε δίκτυο wifi αν δεν κάνω λάθος η εννοεί απλά να έχουν συνδεθεί το κινητό με την τηλεόραση μέσω WiFi μεταξύ τους??

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Στο βήμα 2 όπως λέει...

 

Step 2. Make sure your Xiaomi phone and smart TV have been connected to the same wireless network.

 

 

 

Πρέπει να είμαι συνδεδεμένος σε δίκτυο wifi αν δεν κάνω λάθος η εννοεί απλά να έχουν συνδεθεί το κινητό με την τηλεόραση μέσω WiFi μεταξύ τους??

Λογικό να είναι συνδεμένα και τα δύο στο ίδιο δίκτυο, αν είσαι πχ σε δεδομένα δεν θα παίξει.

 

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Άρα αυτό θα δοκιμάσω αφού δεν έχω wifi στο σπίτι. Θα συνδέσω τηλεόραση με κινητό μεταξύ τους με wifi. Ευχαριστώ φίλε μου.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως θα τι κάνεις αυτό, δεν νομίζω να δουλέψει έτσι, θέλει να έχεις ίντερνετ στο σπίτι και οι δύο συσκευές να είναι στο ίδιο ρούτερ συνδεμένες.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Κανα βιντεακι να στείλεις. Ολόκληρη ταινία βαλτην σε ένα δίσκο ή στικακι και δεδτην. Αλλιώς θα εχεις πολλά κολλήματα.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ έχω καταλάβει τι ακριβώς θέλει να κάνει ο φίλος, δεν βλέπω λόγω να παίζει η ταινία απο το κινητό στην τηλεόραση και να καταστρέφεις και την μπαταρία, αφού μπορείς να την κοτσαρεις στην τηλεόραση και να την δείς απευθείας.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Πάω σε ένα σπίτι τώρα και δεν έχω ίντερνετ εκεί. Έτσι όταν είμαι έξω, σε καφέ πχ κατεβάζω σειρές η ταινία και τα έχω στο κινητό. Αντί να αντιγράφω ότι κατεβάζω σε στικ, να τα στέλνω ασύρματα στην τηλεόραση θέλω.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά γίνετε να στείλω ασύρματα χωρίς ίντερνετ στο σπίτι η όχι? Αυτό με ενδιαφέρει να απαντηθεί από κάποιον αν γνωρίζει και όχι αν το τερμάτισα. Έλεος πια... Αν σε κάποιον δεν του ταιριάζει η δεν τον βολεύει αυτό που θέλει κάποιος να κάνει.... Δεν χρειάζεται το κράξιμο.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά γίνετε να στείλω ασύρματα χωρίς ίντερνετ στο σπίτι η όχι? Αυτό με ενδιαφέρει να απαντηθεί από κάποιον αν γνωρίζει και όχι αν το τερμάτισα. Έλεος πια... Αν σε κάποιον δεν του ταιριάζει η δεν τον βολεύει αυτό που θέλει κάποιος να κάνει.... Δεν χρειάζεται το κράξιμο.
Δεν έχεις κανένα ρουτερ στο σπίτι να κάνεις δίκτυο τηλεόραση με κινητό;;

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά γίνετε να στείλω ασύρματα χωρίς ίντερνετ στο σπίτι η όχι? Αυτό με ενδιαφέρει να απαντηθεί από κάποιον αν γνωρίζει και όχι αν το τερμάτισα. Έλεος πια... Αν σε κάποιον δεν του ταιριάζει η δεν τον βολεύει αυτό που θέλει κάποιος να κάνει.... Δεν χρειάζεται το κράξιμο.
μα δεν ξέρεις τι λες,πιο πάνω λες ασύρματα και μετά δεν έχω wifi στο σπίτι,χωρίς ασύρματο η ενσυρματο δίκτυο γινεται? ,βάλε το μυαλό σου να δουλέψει λίγο και εξάλλου δεν είναι θέμα κινητού

κάντο με τηλεπάθεια εσυ

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Αν η τηλεοραση υποστηριζει Miracast, τοτε θα κανει "καθρεφτισμα" της οθονης του κινητου χωρις να χρειαζεται ρουτερ. Το miracast ειναι peer to peer συνδεση οθονης-κινητου χωρις ενδιαμεσους. Ειναι αλλο πραγμα το chromecast, το στικακι αυτο πρεπει να ειναι συνδεδεμενο σε δικτυο wifi με προσβαση στο ιντερνετ.

Αν δε δουλεψει μεσω της "Μεταδοση οθονης" στα quick settings του κινητου,ισως χρειαστεί να κατεβάσεις απ το play store καποια τρίτη εφαρμογη miracast και να το παλεψεις απο εκει. Σε καθε περιπτωση θελει δοκιμη,γιατι δεν ξερω τις συμβατοτητες του Miracast, δεν ειναι σιγουρο οτι θα δουλεψει,αν και θα επρεπε. Με παρομοιο τροπο λειτουργει το airplay στα iphones ουτε εκει χρειαζεσαι ενδιαμεσο ρουτερ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και το wifi Direct.Δεν το έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω εάν θα κάνει αυτό που θέλει ο φίλος πιο πάνω.

https://www.nextpit.com/what-is-wifi-direct

Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με αυτό, αλλά υποθέτω ότι θα πρέπει να υποστηρίζεται και από τις 2 συσκευές.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

μα δεν ξέρεις τι λες,πιο πάνω λες ασύρματα και μετά δεν έχω wifi στο σπίτι,χωρίς ασύρματο η ενσυρματο δίκτυο γινεται? ,βάλε το μυαλό σου να δουλέψει λίγο και εξάλλου δεν είναι θέμα κινητού

κάντο με τηλεπάθεια εσυ

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Ρ φίλε ασύρματη σύνδεση είναι και το Bluetooth. Αντί να μιλάς απαξιωτικά σε ένα δημόσιο φόρουμ βάλε πρώτα το δικό σου μυαλό να δουλέψει! Ασύρματα θέλω χωρίς να χρειάζεται router. Άμεσα με την τηλεόραση θέλω να το συνδέσω χωρίς να παρεμβαίνει το router που δεν έχω. Το κατάλαβες τώρα?????

 

----- προσθήκη μηνύματος 66 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν η τηλεοραση υποστηριζει Miracast, τοτε θα κανει "καθρεφτισμα" της οθονης του κινητου χωρις να χρειαζεται ρουτερ. Το miracast ειναι peer to peer συνδεση οθονης-κινητου χωρις ενδιαμεσους. Ειναι αλλο πραγμα το chromecast, το στικακι αυτο πρεπει να ειναι συνδεδεμενο σε δικτυο wifi με προσβαση στο ιντερνετ.

Αν δε δουλεψει μεσω της "Μεταδοση οθονης" στα quick settings του κινητου,ισως χρειαστεί να κατεβάσεις απ το play store καποια τρίτη εφαρμογη miracast και να το παλεψεις απο εκει. Σε καθε περιπτωση θελει δοκιμη,γιατι δεν ξερω τις συμβατοτητες του Miracast, δεν ειναι σιγουρο οτι θα δουλεψει,αν και θα επρεπε. Με παρομοιο τροπο λειτουργει το airplay στα iphones ουτε εκει χρειαζεσαι ενδιαμεσο ρουτερ.

 

Αυτό ακριβώς θέλω να κάνω, miracast έχει η τηλεόραση. Χίλια ευχαριστώ αυτό είναι!

 

----- προσθήκη μηνύματος 39 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υπάρχει και το wifi Direct.Δεν το έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω εάν θα κάνει αυτό που θέλει ο φίλος πιο πάνω.

https://www.nextpit.com/what-is-wifi-direct

Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με αυτό, αλλά υποθέτω ότι θα πρέπει να υποστηρίζεται και από τις 2 συσκευές.

 

Θα το δοκιμάσω κι αυτό. Ευχαριστώ πολύ και σε σένα φίλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Ρ

Θα το δοκιμάσω κι αυτό. Ευχαριστώ πολύ και σε σένα φίλε μου!

Έχω και εγώ μία LG 49άρα μοντ.7100 (η δική σου προφανώς είναι καλύτερο μοντέλο). Δυστυχώς δεν έχω χρόνο τώρα να το δοκιμάσω, αλλά εάν δεν βγάλεις άκρη πες μου να δοκιμάσω και εγώ με την πρώτη ευκαιρία.

Πάντως για όσους θεώρησαν κάτι το εξεζητημένο αυτό που ρώτησες να πω ότι δυνατότητα παρόμοιας άμεσης επικοινωνίας με wifi μεταξύ 2 συσκευών (χωρίς ρούτερ & internet) υπάρχει από πολύ παλιά. Χαρακτηριστικό παράδειγμα οι πολύ παλιές παιχνιδομηχανές PSP που 2 χρήστες μπορούσαν να παίζουν μεταξύ τους με wifi και χωρίς internet (ρούτερ), αλλά με direct link.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ μία LG 49άρα μοντ.7100 (η δική σου προφανώς είναι καλύτερο μοντέλο). Δυστυχώς δεν έχω χρόνο τώρα να το δοκιμάσω, αλλά εάν δεν βγάλεις άκρη πες μου να δοκιμάσω και εγώ με την πρώτη ευκαιρία.

Πάντως για όσους θεώρησαν κάτι το εξεζητημένο αυτό που ρώτησες να πω ότι δυνατότητα παρόμοιας άμεσης επικοινωνίας με wifi μεταξύ 2 συσκευών (χωρίς ρούτερ & internet) υπάρχει από πολύ παλιά. Χαρακτηριστικό παράδειγμα οι πολύ παλιές παιχνιδομηχανές PSP που 2 χρήστες μπορούσαν να παίζουν μεταξύ τους με wifi και χωρίς internet (ρούτερ), αλλά με direct link.

 

Και βέβαια θα ενημερώσω μόλις βρω την άκρη να σαι καλά φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να υποστηριζει η τηλεοραση στην ουσια wifi direct. Στο ειπα κ πιο πανω. αντι να καθεσαι να ρωτας κ να παιρνεις την γνωμη ατομων που απλα υποθετουν, πας σε ενα καταστημα και ζητας απο τον υπαλληλο το χειριστηριο της τηλεορασης για να τσεκαρεις αν συνδεεται απευθειας (miracast μεσω wifi direct) ή χρειαζεται να γινει μεσω δικτυου.

 

Να ξερεις οτι δεν αξιζει καν να μπεις σε αυτη την ταλαιπωρια. το πιο πιθανο ειναι το wifi της τηλεορασης να ειναι αργο κ σε υψηλα bitratess να λαγκαρει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ και να εχεις τα κολληματα της ζωης σου. Κανε μια χαρη στον εαυτο σου κ αγορασε ενα usb stick που απο την μια πλευρα ειναι και OTG.

 

Θα κατεβαζεις τις ταινιες απο την καφετερια οπως λες, θα κουμπωνεις το στικακι στο κινητο σου κ θα περνας την ταινια στο στικακι και μετα θα βαζεις το στικακι στην τηλεοραση και θα βλεπεις σαν ανθρωπος.. Ειναι η πιο safe λυση.

 

κατι σαν αυτο.

https://www.skroutz.gr/s/21694225/Sandisk-Ultra-Dual-Drive-Go-32GB-USB-3-1.html?from=sku_spec_variations

Edited by kallair
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...