Jump to content

[OnePlus 7 Pro] Τροποποιήσεις - Βελτιώσεις - ROM-Mod-Tweaks


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ειχα τα 2 profiles μαζι. Μονο το δικο μου ειχα. Την τριτη φορα που το ετρεξα, βρηκε το δικο μου, αλλα τα apps που του ειχα πει να βγαλει/βαλει δεν τα διωρθωσε και μπηκα στη διαδικασια και το ξηλωσα!

 

edit - Τα κατάφερα τελικά - αφου βέβαβαι μπηκα στο store και κατέβασα οτι μου ειχε ξηλωσει το stock profile... θα το παρακολουθησω και θα σας πω!

Θα βρεις το χρυσό κουμπί της

Και εμένα λίγο με παίδεψε να βρω την σωστή ισορροπία και σωστές τιμές για αυτά που ήθελα να αφαιρέσω και αυτά που προσθέσω αντίστοιχα.

 

Και πλέον τώρα απλά ελάχιστες προσθαφαιρεσεις κάνω.

 

Δυστυχώς με Pie δεν δουλεύει με Aroma installer όπως πχ δούλευε με 5Τ όπου με γραφικό περιβάλλον εντός twrp έκανες όλες τις επιλογές πολυ πιο εύκολα γρήγορα και φιλικά.

 

Τώρα θέλει να ορίζεις τιμές χειροκίνητα στο profile.

 

Βέβαια εντάξει μια φορά να βρεις τη σωστή χημεία μετά παιχνίδακι.

 

Αν θες πες μου τι θες κρατήσεις και αφαιρέσεις να σου πω τιμές βάλεις αντίστοιχα, διότι εγώ 9 στις 10 τιμές αφορούσαν αφαίρεση και το άλλο 1 στις 10 αντικατάσταση.

 

Sent from my V1821A using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 579
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε περιπτωση update ROM, θα πρεπει να γινει αφαιρεση το Magisk module και uninstall.zip απο το twrp ? η αρκει το magisk uninstall?

 

Για το Vanced, κατεβάζεις και το microsG σαν extra? δεν το εχει μεσα το installation?

Edited by geovass
Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση update ROM, θα πρεπει να γινει αφαιρεση το Magisk module και uninstall.zip απο το twrp ? η αρκει το magisk uninstall?

 

Για το Vanced, κατεβάζεις και το microsG σαν extra? δεν το εχει μεσα το installation?

 

Αρκεί το Magisk uninstall και επανεκκίνηση

Δεν χρειάζεται microG καθόλου με root.

 

Κατευθείαν με το που το ανοίξεις θα είσαι αυτόματα συνδεδεμένος με Google account.

 

Μόνο σε μη root version του vanced χρειάζεται.

 

Sent from my V1821A using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αρκεί το Magisk uninstall και επανεκκίνηση

Δεν χρειάζεται microG καθόλου με root.

 

Κατευθείαν με το που το ανοίξεις θα είσαι αυτόματα συνδεδεμένος με Google account.

 

Μόνο σε μη root version του vanced χρειάζεται.

 

Sent from my V1821A using Tapatalk

Κοίτα τι μου βγάζει μόλις το ανοίγω...b333475896dd0a782638e4464242f5cf.jpg

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τι μου βγάζει μόλις το ανοίγω...

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Δεν θα έπρεπε.

Κάτι κάπου υπάρχει κάποιο θέμα.

Κοίταξε κατέβασε την Magisk version του vanced και λογικά θα είσαι εντάξει και ασε του xXx στην άκρη.

 

Αν έχεις titanium αφαίρεσε την xXx vanced και βάλε σκέτο του Magisk σαν standalone.

 

Μην ξεχάσεις κάνεις μια επανεκκίνηση όταν αφαιρέσεις από titanium για να έχει ισχύ η αφαίρεση του.

 

 

 

 

Sent from my V1821A using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έπρεπε.

Κάτι κάπου υπάρχει κάποιο θέμα.

Κοίταξε κατέβασε την Magisk version του vanced και λογικά θα είσαι εντάξει και ασε του xXx στην άκρη.

 

Αν έχεις titanium αφαίρεσε την xXx vanced και βάλε σκέτο του Magisk σαν standalone.

 

Μην ξεχάσεις κάνεις μια επανεκκίνηση όταν αφαιρέσεις από titanium για να έχει ισχύ η αφαίρεση του.

 

 

 

 

Sent from my V1821A using Tapatalk

Αυτην είχα - του magisk αλλά πάλι μου πέταγε τέτοια μηνύματα. Περίεργο

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτην είχα - του magisk αλλά πάλι μου πέταγε τέτοια μηνύματα. Περίεργο

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Δοκίμασε το εξής.

Βγάλε τελείως vanced.

Και ασε την stock μέσα κανονικά με το λογαριασμό σου

Μετά βαλε vanced και λογικά δεν πρέπει σου βγάζει αυτό το μήνυμα.

 

Μετά αφαίρεσε με ασφάλεια την stock.

 

Στην χειρότερη βάλε στο τελος την non root vanced και κατέβασε το microsG και βάλε λογαριασμό και τέλος.

https://vanced.app/APKs?type=NONROOT

 

Μία χαρά δουλεύει και non root vanced σε root συσκευές

 

Sent from my V1821A using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το εξής.

Βγάλε τελείως vanced.

Και ασε την stock μέσα κανονικά με το λογαριασμό σου

Μετά βαλε vanced και λογικά δεν πρέπει σου βγάζει αυτό το μήνυμα.

 

Μετά αφαίρεσε με ασφάλεια την stock.

 

Στην χειρότερη βάλε στο τελος την non root vanced και κατέβασε το microsG και βάλε λογαριασμό και τέλος.

https://vanced.app/APKs?type=NONROOT

 

Μία χαρά δουλεύει και non root vanced σε root συσκευές

 

Sent from my V1821A using Tapatalk

 

 

Να πω κ εγώ μια ιδέα γιατί δεν κάνετε την συνδρομή 2 μήνες δωρεάν,πληρώνεις μετά τους 2 μήνες ΑΝ θέλεις όπως το Netflix κ μετά βλέπεις τι κάνεις με vanced εγώ αυτό έκανα μέχρι τέλη Σεπτεμβρίου έχω μετά θα δω τι θα κάνω !!!!

Link to comment
Share on other sites

Να πω κ εγώ μια ιδέα γιατί δεν κάνετε την συνδρομή 2 μήνες δωρεάν,πληρώνεις μετά τους 2 μήνες ΑΝ θέλεις όπως το Netflix κ μετά βλέπεις τι κάνεις με vanced εγώ αυτό έκανα μέχρι τέλη Σεπτεμβρίου έχω μετά θα δω τι θα κάνω !!!!

 

Εγώ να σου πω βολεύτηκα με vanced, Netflix δεν βλέπω στο κινητό.

 

Sent from my V1821A using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το εξής.

Βγάλε τελείως vanced.

Και ασε την stock μέσα κανονικά με το λογαριασμό σου

Μετά βαλε vanced και λογικά δεν πρέπει σου βγάζει αυτό το μήνυμα.

 

Μετά αφαίρεσε με ασφάλεια την stock.

 

Στην χειρότερη βάλε στο τελος την non root vanced και κατέβασε το microsG και βάλε λογαριασμό και τέλος.

https://vanced.app/APKs?type=NONROOT

 

Μία χαρά δουλεύει και non root vanced σε root συσκευές

 

Sent from my V1821A using Tapatalk

Άμα έχεις stock και βάλεις από πάνω την vanced (root) τότε δεν μπορείς να βγάλεις την stock μιας και έχει το ίδιο όνομα.

Στο παραπάνω pop-up επέλεξα dismiss και η εφαρμογή παίζει κανονικά!

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άμα έχεις stock και βάλεις από πάνω την vanced (root) τότε δεν μπορείς να βγάλεις την stock μιας και έχει το ίδιο όνομα.

Στο παραπάνω pop-up επέλεξα dismiss και η εφαρμογή παίζει κανονικά!

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Εγώ νόμιζα στο έβγαζε συνέχεια κάθε φορά άνοιγες εφαρμογή και για αυτό ρώτησες.

 

Στην αρχή πάντα βγάζει μια φορά και τέλος σε κάθε συσκευή κάθε νέα εγκατάσταση απλά σε εμένα δεν έβγαζε το πρώτο μήνυμα ότι θες microsG που έβγαλε σε εσένα για αυτό επιπλέον μου έκανε εντύπωση.

 

Πάντως ότι πρόβλημα προκύψει με root version vanced πάντα λύνεται με μη root ακόμα και σε root συσκευές.

 

Παλιά πχ με 5Τ θυμάμαι είχα 1-2 φορές θεματακια μεσω Magisk η xXx και πάντα κατέληγα τέλος σε μη root version και καθάριζα.

 

Sent from my V1821A using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η απενεργοποιηση Zram επιλέγοντας 2 σε μενα δεν εκανε καλο στο ram management. Εαν το γυρισω σε 0 και ξανατρεξω τη ROM θα μου το αλλαξει οπως ηταν stock?
Link to comment
Share on other sites

Τελικά η απενεργοποιηση Zram επιλέγοντας 2 σε μενα δεν εκανε καλο στο ram management. Εαν το γυρισω σε 0 και ξανατρεξω τη ROM θα μου το αλλαξει οπως ηταν stock?

 

 

 

Ναι θα στο γυρίσει stock.

Βάζεις τιμή 0 και ξαναφλασαρεις μέσω Magisk από πάνω.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα στο γυρίσει stock.

Βάζεις τιμή 0 και ξαναφλασαρεις μέσω Magisk από πάνω.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Τέλεια το έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά και σταθερά με developer beta 4 Q αλλά αρνητική εντύπωση τα νέα gesture navigation που μιμούνται Xiaomi και Huawei και την λειτουργία back από δεξιά και αριστερά αλληλεπιδρουν με πολλές εφαρμογές και τις δικές τους side gesture λειτουργία.

 

Τα ξυλωσα επιτόπου και μέσω vivid gesture navigation app έχω ξανά τα oxygen Pie gesture navigation που είναι πολύ πιο λειτουργικά και χωρίς καμία αρνητικη αλληλεδραση με τρίτες εφαρμογές.

 

Ελπίζω τελική έκδοση Q να δώσει επιλογή oxygen Pie gesture navigation.

 

Κατά τα άλλα δεν παρατήρησα κάτι αρνητικό και άνετα η beta 4 μπορεί χρησιμοποιηθεί ως daily driver είναι σταθερή θα έλεγα χωρίς κάνα χτυπητο bug.

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά και σταθερά με developer beta 4 Q αλλά αρνητική εντύπωση τα νέα gesture navigation που μιμούνται Xiaomi και Huawei και την λειτουργία back από δεξιά και αριστερά αλληλεπιδρουν με πολλές εφαρμογές και τις δικές τους side gesture λειτουργία.

 

Τα ξυλωσα επιτόπου και μέσω vivid gesture navigation app έχω ξανά τα oxygen Pie gesture navigation που είναι πολύ πιο λειτουργικά και χωρίς καμία αρνητικη αλληλεδραση με τρίτες εφαρμογές.

 

Ελπίζω τελική έκδοση Q να δώσει επιλογή oxygen Pie gesture navigation.

 

Κατά τα άλλα δεν παρατήρησα κάτι αρνητικό και άνετα η beta 4 μπορεί χρησιμοποιηθεί ως daily driver είναι σταθερή θα έλεγα χωρίς κάνα χτυπητο bug.

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

 

Νομίζω αυτά είναι τα νέα navigations του στοκ Android στην τελευταία beta q, δεν είναι έμπνευση της OnePlus.

 

Πάντως από τη στιγμή που πλέον η google βάζει στο στοκ Android nav gestures, μου φαίνεται λιγάκι παράλογο να κρατήσει η OnePlus δύο επιλογές για το ίδιο πράγμα.

 

Όμως ίσως στην τελική έκδοση προσθέσουν και τα δικά τους, για να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω αυτά είναι τα νέα navigations του στοκ Android στην τελευταία beta q, δεν είναι έμπνευση της OnePlus.

 

 

 

Πάντως από τη στιγμή που πλέον η google βάζει στο στοκ Android nav gestures, μου φαίνεται λιγάκι παράλογο να κρατήσει η OnePlus δύο επιλογές για το ίδιο πράγμα.

 

 

 

Όμως ίσως στην τελική έκδοση προσθέσουν και τα δικά τους, για να δούμε.

 

Κοίταξε επειδή κάτι βάζει η Google δεν σημαίνει ότι είναι πανακεια και η oneplus να αντιγράφει σαν πιστό σκυλάκι.

 

Μία χαρά λειτουργούν τα gesture navigation της oneplus δεν χρειάζεται καν να προσθέσει της Google.

 

Η Google σε πολλές παραμέτρους βάζει αστοχες η κακής υλοποίηση feature.

 

Και πέρσι με stock Pie άκουσε κράξιμο στα gesture navigation και φέτος με την έως τώρα υλοποίηση.

Να αντιγράφει τα θετικά καλοδεχουμενο πχ digital wellbeing όχι όμως τα κακώς κείμενα της Google.

 

Να αντιγράψει το AOD της Google εξίσου θα ήταν καλοδεχουμενο και απορώ παρ όλο δέχεται τέτοια κριτική για την έλλειψη του ακόμα να προσθέσει.

 

Πάντως μπορούν να συνυπάρχουν 2 διαφορετικα είδη gesture navigation όπως γίνεται τώρα με Pie.

 

Έχει κάνει root κάποιος την developer 4 ;

 

Root είμαι εγώ και την πέρασα από πάνω από 9.5.11.

Καθαρή εγκατάσταση δεν μπορουσα να κάνω έβγαζε συνέχεια error σε twrp.

 

Μίσο να σου δωσω ένα αρχείο θα μπουταρεις σε fastboot mode και θα φλασαρεις patched boot image μέσω adb.

 

Θα μπουταρεις κανονικά και Magisk 19.4 θα είναι εγκατεστημενο απλά ίσως χρειαστεί Magisk manager κατεβάσεις μέσω Magisk.

https://forum.xda-developers.com/oneplus-7-pro/how-to/android-q-4th-developer-preview-t3953997/page

 

Post 21

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε επειδή κάτι βάζει η Google δεν σημαίνει ότι είναι πανακεια και η oneplus να αντιγράφει σαν πιστό σκυλάκι.

 

Μία χαρά λειτουργούν τα gesture navigation της oneplus δεν χρειάζεται καν να προσθέσει της Google.

 

Η Google σε πολλές παραμέτρους βάζει αστοχες η κακής υλοποίηση feature.

 

Και πέρσι με stock Pie άκουσε κράξιμο στα gesture navigation και φέτος με την έως τώρα υλοποίηση.

Να αντιγράφει τα θετικά καλοδεχουμενο πχ digital wellbeing όχι όμως τα κακώς κείμενα της Google.

 

Να αντιγράψει το AOD της Google εξίσου θα ήταν καλοδεχουμενο και απορώ παρ όλο δέχεται τέτοια κριτική για την έλλειψη του ακόμα να προσθέσει.

 

Πάντως μπορούν να συνυπάρχουν 2 διαφορετικα είδη gesture navigation όπως γίνεται τώρα με Pie.

 

 

 

Root είμαι εγώ και την πέρασα από πάνω από 9.5.11.

Καθαρή εγκατάσταση δεν μπορουσα να κάνω έβγαζε συνέχεια error σε twrp.

 

Μίσο να σου δωσω ένα αρχείο θα μπουταρεις σε fastboot mode και θα φλασαρεις patched boot image μέσω adb.

 

Θα μπουταρεις κανονικά και Magisk 19.4 θα είναι εγκατεστημενο απλά ίσως χρειαστεί Magisk manager κατεβάσεις μέσω Magisk.

https://forum.xda-developers.com/oneplus-7-pro/how-to/android-q-4th-developer-preview-t3953997/page

 

Post 21

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Διάβασα στο xda ότι αργούν να ανοίξουν οι εφαρμογές σε root στην beta ισχύει κάτι τέτοιο; Έχεις κάποιο θέμα μετά το root ;

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα στο xda ότι αργούν να ανοίξουν οι εφαρμογές σε root στην beta ισχύει κάτι τέτοιο; Έχεις κάποιο θέμα μετά το root ;
Όχι δεν είχα τέτοιο θέμα.

Και vanced YouTube και AdWay όλα άψογα δούλευαν, απλά substratum, xXx nolimits και Renovate Ice δεν δουλεύουν με Q ακόμα.

 

Έχω κρατήσει backup την beta 4 όταν βγει η 5 να την περάσω , διότι επέστρεψα σε Havoc.

 

Sent from my OnePlus 7 Pro using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε επειδή κάτι βάζει η Google δεν σημαίνει ότι είναι πανακεια και η oneplus να αντιγράφει σαν πιστό σκυλάκι.

 

Μία χαρά λειτουργούν τα gesture navigation της oneplus δεν χρειάζεται καν να προσθέσει της Google.

 

Η Google σε πολλές παραμέτρους βάζει αστοχες η κακής υλοποίηση feature.

 

Και πέρσι με stock Pie άκουσε κράξιμο στα gesture navigation και φέτος με την έως τώρα υλοποίηση.

Να αντιγράφει τα θετικά καλοδεχουμενο πχ digital wellbeing όχι όμως τα κακώς κείμενα της Google.

 

Να αντιγράψει το AOD της Google εξίσου θα ήταν καλοδεχουμενο και απορώ παρ όλο δέχεται τέτοια κριτική για την έλλειψη του ακόμα να προσθέσει.

 

Πάντως μπορούν να συνυπάρχουν 2 διαφορετικα είδη gesture navigation όπως γίνεται τώρα με Pie.

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Καλά εννοείται ότι δεν είναι ανάγκη να ακολουθήσουν την google σαν σκυλάκι, αλλά πέρσι η google δεν είχε gestures navigations, παρά μόνο pill navigation. Για αυτό και η one plus πρόσθεσε τα δικά της.

 

Ελπίζω και φέτος να τα κρατήσουν για να εχει επιλογές ο χρήστης, απλά φοβάμαι μήπως σκεφτούν ότι δεν είναι πρέπον να δώσουν δύο επιλογές για την ίδια λειτουργία στον χρήστη, ώστε αυτός να μην "μπερδεύεται" (γενικά επικρατεί αυτή η αρχή στο ux/ui language)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με πιο προφίλ δουλευει το vowifi και volte στην Vodafone.

Θυμίστε μου λίγο.

 

The Power of Oneplus 7 Pro be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Διαμορφωσα το file system σε F2FS και πλέον επιδόσεις είναι ακόμα υψηλότερες και καλύτερη εκμετάλλευση ufs 3.0 σε σχέση με stock EXT4.

 

Δουλεύει και υποστηρίζεται και από Oxygen rom και 3 custom rom.

05d6fd046a05f7b85c450493f79e9c2e.jpg

 

Sent from my OnePlus 7 Pro using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

https://forum.xda-developers.com/oneplus-7-pro/development/rom-pixel-experience-t3956496

 

Όσοι θέλουν Pixel experience χωρίς φανφαρες και διάφορα Φρου Φρου και αρώματα βγήκε και αυτή η επιλογή.

 

Όπως την τεσταρα όλα δούλευαν νορμάλ,δεν συνάντησα κάποιο bug.

 

Απλά επειδή είναι με Ιουλίου security patches δεν ξέρω αν μπορεί να εγκατασταθεί χωρίς format data ενώ έχουμε ήδη άλλη rom με Αυγούστου είτε stock είτε άλλη custom rom.

 

Εκτός αν θέλετε να αποφύγετε το αγγούρι του format data και να περιμένετε να αναβαθμιστεί η Pixel experience rom σε Αυγούστου όπου εκεί δεν θα υπάρχει θέμα.

 

Με decrypted γίνεται πάντως όπως είμαι εγώ.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με πιο προφίλ δουλευει το vowifi και volte στην Vodafone.

Θυμίστε μου λίγο.

 

The Power of Oneplus 7 Pro be with you

 

βαλε το TEF_Germany γιατι παίζει και της cosmote και της voda το vowifi

 

volte η voda δεν εχει ακομη αλλα η cosmote που εχει, παίζει κανονικα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus 7 Pro] Τροποποιήσεις - Βελτιώσεις - ROM-Mod-Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...