Jump to content

[OnePlus 7 Pro] Τροποποιήσεις - Βελτιώσεις - ROM-Mod-Tweaks


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εγω τα κατάφερα με την παρακάτω μεθοδο - μετά είδα και την δική σου απο το XDA (για την επόμενη φορα!)

 

 

 

 

 

Εδώ ο σωστός συνδυασμός για black background notification + light text με χρήση pitch black substratum theme παντού σε όλες τις συνθήκες και εφαρμογές είτε home είτε lock screen είτε σε notification center είτε από home είτε lock screen.

 

d7f86b8091cc3afc104d4ca65d6927d2.jpg

 

Το έψαξα λίγο περισσότερο να πετύχω το βελτιστο αποτέλεσμα διότι έως τώρα προτιμούσα light background notification.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 579
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μετά το root στη συσκευη, το whatsapp - εαν η συσκευή κοιμηθεί δεν ειναι πλεον ενεργό και για να παρω notifications πρεπει να την ανοιξω. Τετοια θέματα πριν κανω root δεν ειχα... Μεχρι που απενεργοποιησα το batrey restriction αλλα παλι τιποτα... αξιζει τον κοπο να κανω την εφαρμογη System App μπας και ...?
Link to comment
Share on other sites

Μετά το root στη συσκευη, το whatsapp - εαν η συσκευή κοιμηθεί δεν ειναι πλεον ενεργό και για να παρω notifications πρεπει να την ανοιξω. Τετοια θέματα πριν κανω root δεν ειχα... Μεχρι που απενεργοποιησα το batrey restriction αλλα παλι τιποτα... αξιζει τον κοπο να κανω την εφαρμογη System App μπας και ...?

 

 

Δεν είχα ποτέ θέμα με whatsapp εκτός των περιπτώσεων που είχαμε γενικό black out όπως πχ συνεβει εχθές και επηρέασε και Facebook και Instagram μιας και ανήκουν οι 3 στον ίδιο όμιλο.

 

Κάνε την system app αν έχεις θέμα αν και δεν θα έπρεπε να είχες θέμα.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι ο bluspark έβγαλε twrp για την συσκευή μας. Ποιο αρχείο είναι καλύτερο να κάνω flash για να το έχω μόνιμα; Το IMG η το zip; Η δεν έχει σημασία εφόσον θα το κάνω install σε κάθε ota update;

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι ο bluspark έβγαλε twrp για την συσκευή μας. Ποιο αρχείο είναι καλύτερο να κάνω flash για να το έχω μόνιμα; Το IMG η το zip; Η δεν έχει σημασία εφόσον θα το κάνω install σε κάθε ota update;

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το zip φαντάζομαι που είναι το installer δηλαδή.

Το IMG είναι απλά για προσωρινή απόκτηση twrp,το installer για μόνιμη βάση.

 

Και κλασικά θα το φλασαρεις σε κάθε αναβάθμιση όπως κάνουμε και το παρόν twrp.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το zip φαντάζομαι που είναι το installer δηλαδή.

Το IMG είναι απλά για προσωρινή απόκτηση twrp,το installer για μόνιμη βάση.

 

Και κλασικά θα το φλασαρεις σε κάθε αναβάθμιση όπως κάνουμε και το παρόν twrp.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Ναι και εγώ έτσι σκέφτομαι. Πως θα είναι η ίδια διαδικασία με πριν.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε και developer beta 3 android Q και μάλιστα Magisk παίζει κανονικά και είναι και αρκετά σταθερή και ομαλή.

https://forums.oneplus.com/threads/android-q-developer-preview-3-for-oneplus-7-pro-and-7.1076548/

Λέω να το δοκιμάσω αφού βέβαια έχω πάρει backup υπάρχον image.:p

 

Edit: κομπλέ πέρασα την Q μέσω twrp με τη συνήθη διαδικασία ως αναβάθμιση από 9.5.10 και Pie,το φοβήθηκα μέσω Magisk που παρεμπιπτόντως είχα από πριν αναβαθμίσει στην beta 19.4 που υποστηρίζει Android Q.

 

Εννοείται όλα τα Magisk module τα απενεργοποιησα όπως και substratum overlays.

 

bdca57945184d6dbc10be449229b4c80.jpg

 

Όλα καλά βλέπω θα την δουλεψω σήμερα να βγάλω συμπέρασμα πάντως έχει κάποιες εμφανής διαφορές με Oxygen Pie.

 

Πλέον όταν βάζεις dark mode το background των notification γίνεται dark πλέον στις εφαρμογές.

 

3b6fa3129c5ca833784c6c3f61ef2ead.jpg

 

Το swipe gesture ως back λειτουργία δουλεύει όπως σε Xiaomi η Huawei δηλαδή από τα πλάγια.

 

Το bottom swipe gesture δεν δουλεύει καν.

 

Θα βάλω τριτη εφαρμογή να δω αν μπορέσω έχω bottom swipe gesture για την λειτουργία του back.

 

Edit: κομπλε έβαλα και third-party gesture navigation app το vivid gesture navigation (πρώην oneplus λεγόταν πιο παλιά) και δουλεύει άψογα όπως με stock Oxygen σε Pie.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα Renovate Ice - και να τη δοκιμάσω. Έδωσα μια 2 λίρες για αγορά αλλά για κάποιο λόγο δεν μπορώ να αλλάξω την ώρα (πχ στη μέση) - την αλλάζω μέσα από το Rice Tweaks, κάνω επανεκκίνηση αλλά τίποτα. Επισης μπορω να αλλάξω το χρώμα του ρολογιού στη ambientj οθόνη.

 

Αφού επιλέξω τι θέλω στο Rice χρειάζεται να επιλέξω κάτι για να κάνει τις αλλαγές?

 

Καμία ιδέα?

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Edited by geovass
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα Renovate Ice - και να τη δοκιμάσω. Έδωσα μια 2 λίρες για αγορά αλλά για κάποιο λόγο δεν μπορώ να αλλάξω την ώρα (πχ στη μέση) - την αλλάζω μέσα από το Rice Tweaks, κάνω επανεκκίνηση αλλά τίποτα. Επ6δεν μπορω να αλλάξω το χρώμα του ρολογιού στη always 9j οθόνη.

Καμία ιδέα?

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

 

Εγώ σε Pie έβαζα k-klock substratum theme διότι έχει παραπάνω customization στο ρολόι από ότι σε Revonate ice :p

 

Αλλά και με Revonate ice δούλευε και εκεί να βάλω στη μέση το ρολόι όπως και άλλαζα κανονικά χρώμα σε ρολόι σε Ambient display.

 

Δεν θέλει επανεκκίνηση για οτιδήποτε επιλέγεις σε rice tweaks menu.

Δουλεύει επί τόπου οτιδήποτε επιλέξεις.

 

Κάνε ένα clear data rice tweaks app και ξαναδοκιμασε η αλλιώς κάνε επανεγκατασταση μέσω Magisk.

 

Έπρεπε δουλεύει με τη μία όπως σε εμένα.

 

Απλά υπόψη για να φανεί το donation και αγορά που έκανες θέλει κλείσιμο και άνοιγμα ξανά του rice tweaks αν δεν στο εμφανίσει με τη πρώτη μετά από clear data η επανεγκατασταση μέσω Magisk.

 

Btw εγώ αγόρασα και τα 3 donation για να έχω όλα τα features και premium member lifetime.

 

Βέβαια φαρμάκι λίγο η τιμή αλλά αξίζει για εμένα έχει πολύ ωραία feature και προσθέτει μπόλικες πινελιές σε Oxygen.

 

Τώρα όμως είμαι στην Q και όλα τα module tweaks από Pie τα απενεργοποιησα διότι λογικά δεν θα δουλεύουν με Q.

 

Μόνο substratum ίσως δοκιμάσω κάποια εξ αυτών ήδη υποστηρίζουν και Q αλλά θέλει ψάξιμο.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε Pie έβαζα k-klock substratum theme διότι έχει παραπάνω customization στο ρολόι από ότι σε Revonate ice :p

 

Αλλά και με Revonate ice δούλευε και εκεί να βάλω στη μέση το ρολόι όπως και άλλαζα κανονικά χρώμα σε ρολόι σε Ambient display.

 

Δεν θέλει επανεκκίνηση για οτιδήποτε επιλέγεις σε rice tweaks menu.

Δουλεύει επί τόπου οτιδήποτε επιλέξεις.

 

Btw εγώ αγόρασα και τα 3 donation για να έχω όλα τα features και premium member lifetime.

 

Βέβαια φαρμάκι λίγο η τιμή αλλά αξίζει για εμένα έχει πολύ ωραία feature και προσθέτει μπόλικες πινελιές σε Oxygen.

 

Τώρα όμως είμαι στην Q και όλα τα module tweaks από Pie τα απενεργοποιησα διότι λογικά δεν θα δουλεύουν με Q.

 

Μόνο substratum ίσως δοκιμάσω κάποια εξ αυτών ήδη υποστηρίζουν και Q αλλά θέλει ψάξιμο.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Χμ... Απλά αλλάζεις τις επιλογές μέσα στο Rice και παίζουν αμέσως? Εμένα ότι και να αλλάξω δεν κάνει αλλαγές...

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χμ... Απλά αλλάζεις τις επιλογές μέσα στο Rice και παίζουν αμέσως? Εμένα ότι και να αλλάξω δεν κάνει αλλαγές...

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

 

Clear data rice tweaks τότε η επανεγκατασταση μέσω Magisk.

Ναι βέβαια δεν θέλει επανεκκίνηση.

 

Πρέπει να δουλεψει δεν γίνεται να μην σου δουλεύει.

 

Απλά υπόψη για να φανεί το donation και αγορά που έκανες θέλει κλείσιμο και άνοιγμα ξανά του rice tweaks αν δεν στο εμφανίσει με τη πρώτη μετά από clear data η επανεγκατασταση μέσω Magisk

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Clear data rice tweaks τότε η επανεγκατασταση μέσω Magisk.

Ναι βέβαια δεν θέλει επανεκκίνηση.

 

Πρέπει να δουλεψει δεν γίνεται να μην σου δουλεύει.

 

Απλά υπόψη για να φανεί το donation και αγορά που έκανες θέλει κλείσιμο και άνοιγμα ξανά του rice tweaks αν δεν στο εμφανίσει με τη πρώτη μετά από clear data η επανεγκατασταση μέσω Magisk

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Θέλει subscription αγορά για να δουλέψει?

Έκανα μόνο donation εγώ.

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θέλει subscription αγορά για να δουλέψει?

Έκανα μόνο donation εγώ.

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

 

Όχι δεν θέλει subscription,εγώ donation έκανα τα 3 πακέτα.

Επιλέγεις τι θέλεις από τα 2.

 

Και με τους 2 τρόπους δουλεύει το ίδιο.

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Έκανα το πρώτο donation - αλλά δεν μου δουλεύει τίποτα στο Rice. Θέλει subscription η αγορά και τα 3 για να δουλέψουν τα Tweaks?333446885c3849406c961bca3fbc6319.jpg

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έκανα το πρώτο donation - αλλά δεν μου δουλεύει τίποτα στο Rice. Θέλει subscription η αγορά και τα 3 για να δουλέψουν τα Tweaks?333446885c3849406c961bca3fbc6319.jpg

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

 

 

Εγώ την πρώτη ημέρα δούλεψα με την αγορά του πρώτου πακέτου να δω πως δουλεύει και αφού είδα ότι δουλεύει κανονικά τα tweaks την επόμενη ημέρα αγόρασα και τα άλλα 2 για να έχω τα έξτρα features.

 

Δεν μιλάς απευθείας με developer μέσω telegram group support σε Revonate ice.

Στο αντίστοιχο νήμα σε XDA στην πρώτο post έχει και το link για συμμετοχή σε telegram group support.

https://forum.xda-developers.com/oneplus-7-pro/development/renovate-ice-oxygenos-tweaks-stables-svn-t3934356

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την πρώτη ημέρα δούλεψα με την αγορά του πρώτου πακέτου να δω πως δουλεύει και αφού είδα ότι δουλεύει κανονικά τα tweaks την επόμενη ημέρα αγόρασα και τα άλλα 2 για να έχω τα έξτρα features.

 

Δεν μιλάς απευθείας με developer μέσω telegram group support σε Revonate ice.

Στο αντίστοιχο νήμα σε XDA στην πρώτο post έχει και το link για συμμετοχή σε telegram group support.

https://forum.xda-developers.com/oneplus-7-pro/development/renovate-ice-oxygenos-tweaks-stables-svn-t3934356

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Τους έστειλα στο Telegram. Για να δούμε.

Πώς πάει η Q?

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καμμια λυση για το wificalling τωρα που στην 9.5.9 και μετα απενεργοποιηθηκε το *#801#???

 

Λοιπόν μπαίνουμε εδώ https://www.apkmirror.com/apk/oneplus-ltd/engineermode/engineermode-v1-01-0-171117173719-25c8842-release/engineermode-v1-01-0-171117173719-25c8842-android-apk-download/download/ το κάνουμε εγκατάσταση και επανεκκίνηση και μετά δουλεύει το *#801# που είναι απαραίτητο για να δουλέψει το wificalling

Edited by paolo21r
ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΖΩ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

Τους έστειλα στο Telegram. Για να δούμε.

Πώς πάει η Q?

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

 

Καλα παει απο μπαταριά και smoothness.

Βέβαια καποια app εχουν bug ακόμα και nova πχ δεν μπορείς ορισεις με root ενεργοποίηση να σβήνει οθονη με gesture μονο με accessibility.

 

Βέβαια έκανα χαζομάρα :chair: εκει που δουλευαν ολα καλα πηγα να ενεργοποιήσω xXx no limits μεσω magisk και κόλλησα τώρα σε bootloop.

Προσπαθώ να μπω twrp recovery μπας και αποφύγω msmtool recovery και factory reset αλλά αδυνατώ :(

 

Edit: δυστυχώς δεν απέφυγα factory reset με msmtool,δεν μπουταρε με τιποτα σε twrp για να το επαναφέρω ουτε και μεσω adb μπορούσα φλασαρω twrp img.

αρα μονο msmtool ηταν η μονη λύση επαναφέρω το κινητό.

Edit 2: Έστησα την συσκευή με καθαρη εγκατάσταση της developer beta 3 Q, εγκατάσταση Magisk και TWRP ολα καλά.

Θα το δουλέψω ΣΚ να σχηματίσω πιο σφαιρική αποψη και συμπεράσματα χωρίς πολλά πολλά σε tweaks και mod λογο ασυμβατότητα Q με τα τωρινά custom εργαλεία

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρυσή η Q beta σταθεροτατη και ομαλη θα έλεγα με μόνο σοβαρό bug ότι δεν δουλευε ο ήχος κλήσεων σε κλήσεις και notification παρά μόνο vibration,αλλά μου είναι φτωχή :lol:

 

Έχω μάθει με τα tweaks και καλούδια από substratum η Magisk rom και δεν αντέχω stock Oxygen έτσι σκετη να την δουλεύω.

 

Πάντως η Q μου άρεσε περισσότερο από Pie σαν μια πολύ πιο polishing Pie μου έκανε με καλύτερη δόμηση και λειτουργικοτητα στο μενού και σε UI,καλύτερη διαχείριση στα location,σε battery optimization,στα notification,dark mode βελτιωμένο αφού πάει πακέτο με dark mode σε background notification σε όλες τις εφαρμογές,προστέθηκε σε Ambient display smart display επιλογές όπου πχ εμφανίζεται όταν ακούς ο τίτλος του τραγουδιού.

 

AOD όμως δεν έχει ούτε με Q.

 

Έχεις πλέον και customization σε edge lighting με παραπάνω χρώματα.

 

Επίσης double tap to wake που με Pie δεν είμαι ευχαριστημένος σε Q δούλευε πιο αξιόπιστα.

 

Αν δούλευαν τα tweaks /custom tools από Pie θα εμεινα σε Q αλλά δεν.

 

Πλέον έβαλα Havoc και παρ όλο που θα μου λείψουν τα off screen gesture σε Oxygen σε όλους τους υπόλοιπους τομείς όμως με καλύπτει καλύτερα μιας και ενσωματώνει features και πλούτο customization που θες σε Oxygen να περάσεις ένα σκασμό tweaks,modules ένα ένα.

 

Επίσης substratum themes έχει μεγαλύτερο πλούτο σε υποστήριξη AOSP rom παρά σε Oxygen και το ακομα καλύτερα τα overlays εγκαθίσταται χωρίς χρειάζεσαι επανεκκίνηση.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση σαν καινούριος χρήστης του θηρίου αξιζει να το κάνω root ;; Θα δω κάποια διαφορά σε σχέση με το εργοστασιακό ;;;
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση σαν καινούριος χρήστης του θηρίου αξιζει να το κάνω root ;; Θα δω κάποια διαφορά σε σχέση με το εργοστασιακό ;;;
Να το έχεις root, από μόνο του δεν έχει καμία διαφορά. Η μόνη διαφορά είναι ότι στα updates θα πρέπει να κατεβάζεις ολόκληρο το zip της ROM και όχι το ota.

 

Από είναι και πέρα, με το root μπορείς να έχεις εφαρμογές τύπου adaway για τις διαφημίσεις, να κάνεις ότι παραμετροποίηση θες στην συσκευή, να το αδειάσεις από εφαρμογές προεγκατεστημένες που δεν χρησιμοποιείς η δεν θέλεις, να παίρνεις backup όλες τις εφαρμογές σου με τα δεδομένα τους και να τις επαναφέρεις μέχρι και να περάσεις διάφορες custom ROMs που έχουν από μόνες τους μεγάλο βαθμό παραμετροποίησης. Το root ουσιαστικά είναι το πρώτο βήμα για να κάνεις τα πάντα. Από τα πιο απλά και σημαντικά μέχρι τα πιο δύσκολα και περίπλοκα πράματα.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση σαν καινούριος χρήστης του θηρίου αξιζει να το κάνω root ;; Θα δω κάποια διαφορά σε σχέση με το εργοστασιακό ;;;
Κυρίως αν θες να δοκιμάσεις extra features/ tweaks η extra customization και φυσικά να έχεις πλήρη έλεγχο τα της συσκευής σου σαν administration user.

Αν αυτά που σου δίνει stock σε καλύπτει κάθεσαι στα αυγά σου.

 

Σε θεματα μπαταρία η smoothness δεν θα δεις αξιοσημείωτη διαφορά σε οποιαδήποτε σενάριο.

 

Sent from my OnePlus 7 Pro using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ολόκληρο το zip μπορώ να το κατεβάσω κ από την εφαρμογή για oneplus που υπάρχει στο play;

Εγώ πιο πολύ το xda παρακολουθώ υπάρχει κάποιο άλλο;

Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Ολόκληρο το zip μπορώ να το κατεβάσω κ από την εφαρμογή για oneplus που υπάρχει στο play;

 

Εγώ πιο πολύ το xda παρακολουθώ υπάρχει κάποιο άλλο;

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Ναι το zip μπορείς να το κατεβάσεις από αυτή την εφαρμογή, για οσο θα υπάρχει ακόμα, μπορείς να βρεις κάποιο link στο XDA και καμιά φορά θα βρεις links και μέσα στο community της OnePlus, εκεί που θα συζητάνε για το νέο update. Όλο και κάποιος θα το ανεβάζει.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ώρες support με τον developer του Swift Installer η συσκευή μου δεν δέχεται κανενα είδους modification για Themes. Ισως το παρω αποφαση και το ξαναστησω απο την αρχη.

 

Υπάρχει κανένας μπουσουλας πως να το κανω? Προφανώς μέσω TWRP και της Full ROM αλλα δεν ξερω τα βήματα. Ξέρει κάνεις να δώσει πληροφορίες?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus 7 Pro] Τροποποιήσεις - Βελτιώσεις - ROM-Mod-Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...